LEIDSCH DAGBLAD Ioch loonmaatregel op til? J Verbod in Brokdorf Overwerk door vele werklozen Tuinders gaan demonstreren Rijbewijs blijft tot zestig jaar geldig John Lennon laat vele miljoenen na Gemier Van Agt acht ingreep "denkbaar" Economie SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis iTERDAG 28 FEBRUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36409 icteur G ÜCDpman ifdredacteur AAM Srhuurmans •hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon BDEN HAAG (GPD) - Het rijbe wijs zal in het vervolg tot 60-ja- rige leeftijd geldig blijven. De ^ministerraad heeft gisteren met het voorstel hiertoe ingestemd. Na het 60ste levensjaar blijft de m huidige regeling van verlen ging per vijf jarige periode van kracht. Over de invoering van de nieu- -we regeling zal minister Tuijn- man (verkeer en waterstaat) nog overleg voeren. Ook zal de Wegenverkeerswet moeten worden gewijzigd om de invoe- ring van dit levenslange rijbe- wijs mogelijk te maken. ■■•Het voorstel komt erop neer dat het rijbewijs slechts om de tien jaar behoeft te worden ver- nnieuwd. Dat betekent in de praktijk dat de houder eenvou dig het oude rijbewijs omruilt voor een nieuw. De wijziging betekent een derving van enke le miljoenen guldens voor de provincies, die nu leges ontvan gen voor het vernieuwen van de rijbewijzen. Bij de nieuwe regeling vervalt het om de vijf jaar invullen van eigen verklaringen inzake de medische geschiktheid om een auto te besturen. Gebleken is dat dit systeem nauwelijks functioneert. De nadelen, het rijbewijs kan door niet tijdige vernieuwing vervallen, blijken veel groter te zijn. Uit een mededeling van het mi nisterie komt namelijk naar vo ren dat in nog geen 3 procent van de gevallen de eigen ver klaring leidt tot het instellen van een medisch onderzoek. En in slechts 1.8 procent van al le gevallen wordt overgegaan tot het uitgeven van een rijbe wijs met een beperkte gelding- duur. LONDEN - Ex-beatle John Lennon (op 8 december 1980 voor zijn appartement in New York doodgeschotenheeft in Engeland en Wales bezittingen nagelalen ter waarde van elf miljoen gulden. Volgens zijn testament, dat is gedateerd op 12 november 1979, laat Lennon de helft van deze bezittingen na aan zijn vrouw. Yoko Ono. De rest zal worden beheerd in een fonds, waarover geen nadere details werden gegeven. Vermoedelijk is de 18-jarige zoon van Lennon uit zijn eerste huwelijk, Julian, de belangrijkste begun stigde. Lennon heeft tevens als zijn laatste wil uitgesproken, dat erfgena men die een groter aandeel wensen, in het geheel niets zullen ontvangen. Lennons bezittingen in Groot-Brittannië vormen slechts een klein deel van het totale vermogen van de ex-Beatle (geschat op 550 miljoen gulden). Het Amerikaanse testament van John Lennon. dat december vorig jaar werd gepubliceerd, vermeldt dat zijn bezittingen in de Ver enigde Staten alleen al een waarde van ongeveer 60 miljoen gul den hebben. Het vermogen van de musicus wordt geacht met 440.000 gulden per dag te groeien, ten gevolge van de verkoop van zijn platen. Deze verkoop is na zijn dood enorm gestegen. EN HAAG - Premier Van Agt acht een nieuwe loon- aatregel „denkbaar" bij het zoeken naar een oplossing in de huidige economische problemen. Daarbij denkt j aan een verlaging van lonen en andere inkomens door 1 juli de prijscompensatie opnieuw te beperken. Hij gt dit in een interview met het partijblad van het CDA. minister-president wijst erop dat een dergelijke maatregel niet alleen sitief uitwerkt voor het bedrijfsleven, maar ook de overheid ten goede mt. Een korting op de lonen werkt ook besparend door in de overheids- s andere mogelijkheid denkt in Agt aan extra bezuinigingen de overheidsuitgaven. Het hrappen van deze ..enkele miljar- extra" uit de collectieve sector mi vooral moeten komen uit de |p. overdrachtsuitgaven. Dat zijn P Bmbtenarensalarissen en de so- ile uitkeringen. in Agt weigert zich in het inter- ïw duidelijk voor een van beide Dgelijkheden uit te spreken. Hij jst erop dat het kabinet nog druk n het beraadslagen is over de te men maatregelen. Ook op zijn ikelijkse persconferentie ging de emier niet verder op deze zaak ezwaren een vraag of er sprake is van n meningsverschil tussen hem minister Albcda (sociale zaken) i dit punt. antwoordde Van Agt et direct. Wel zei hij dat minister beda ..aanmerkelijke bezwaren" gen een nieuwe maatregel ziet. ,beda verklaarde in het werkloos- lidsdebat van de afgelopen week niets voor te voelen om opnieuw n loonmaatregel af te kondigen, het interview stelt Van Agt ver- ir vast dat op sociaal-economisch rrem zowel VVD als D'66 dichter j het CDA staan dan bij de PvdA. eze laatste partij verweet hij nog eeds ..onvoldoende besef' te ïbben dat er een eind moet ko en aan de groei van de collectie- f uitgaven. e premier weigerde op zijn pers- •nferentie in te gaan op het be- uit van het PvdA-congres om de )opkracht voor de minima voor komende vier jaar te garande- n. ,,Ik zit hier als minister-presi- mt. De besluiten op de bijeen- )mst van de PvdA regarderen de ïorzitter van de ministerraad als idanig niet." an Agt en CDA-fractieleider Lub- Srs bepleiten in het deze weck •rschenen nummer van „CDAk- _jeel" de invoering van een be- )efte-element in het stelsel van de •ciale zekerheid. Alleen zo kan it stelsel betaalbaar blijven, aldus christen-democratische kop- ukken. Zij stellen daarbij voor n uitkeringen op te splitsen in m basisbedrag en een uitkering aar behoefte. i sluiten Van Agt en Lub- zich eigenlijk aan bij de ge- kans op regen lijkt voorbij. Om ze en uur vanochtend was de tempera- lur al overal boven het vriespunt, erwacht werd dat die bij toenemende ewoiking en mogelijk wat regen zou plopen tot zeven graden. Harde tot lormaehtige z.o.-wind. Een naar het oorden oprukkend front maakt de ans op regen voor morgen nog groter. 1 Maart 5on op: 7.27 uur; onder: 18.19 uur. Haan op: 4.15 uur; onder: 12.44 uur. -loogwater te Katwijk 10.43 en 23.39 lur. Laagwater te Katwijk 5.58 en 18.45 uur. 2 Maart 'on op: 7.25 uur; onder: 18.21 uur. daan op: 5.07 uur; onder: 13.39 uur. loogwater te Katwijk 12.10 uur. Laag- valer te Kalwijk 7.18 uur en 20.11 uur. dachte van het PvdA-kamerlid Van der Doef. Deze wil de hoogte van de uitkeringen laten afhangen van de overige inkomens per huis houden. Deze opvatting is onder tussen ook - zij het wat afgezwakt - overgenomen door het PvdA-ver- kiezingscongres. Samen met bezuinigingen in de onderwijssector zou doorvoering van een sociaal stelsel naar behoef te op den duur tot besparingen van twee tot drie miljard kunnen lei den, schrijft Lubbers. Onderwij zers met een volledige betrekking wil Lubbers niet langer dan 20 tot 22 uur per week laten werken, ter wijl volgens hem ook sommige ar beidsongeschikten via deeltijdar beid aan het werk kunnen komen. Nijmegen: weer praten over parkeergarage NIJMEGEN - De gemeente Nij megen gaat terug naar af. Na de chaotische gemeenteraadsverga dering van donderdag, volgend op elf dagen geweld en betogin gen, is besloten de discussie over de fel omstreden parkeergarage Zeigelhof in de binnenstad van Nijmegen te heropenen. Tijdens een extra beraad van het college van B en W van Nijme gen, samen met de fractievoorzit ters van CDA, VVD en D'66. is gisteravond besloten om een speciale raadsvergadering uit te schrijven op donderdag 12 maart. In die vergadering zal niet alleen het politiebeleid (de ontruiming van de 14 panden, voormalig pakhuis De Eenhoorn, het ter rein binnen en om de drie barri caden) ter sprake komen, maar ook de vraag of de parkeergarage Zeigelhof al dan niet moet wor den gebouwd. Ook de aspecten van huisvesting van vooral jon geren in Nijmegen komen dan aan de orde. JONGSTE BANKROVER Op z'n gemak leunt dit negenjarig ventje tegen de balie politiebureau in New York. Op zich niks bijzonders. Maar de jon gen is vermoedelijk de jongste bankrover in de geschiedenis uo wereldstad. Hij beroofde deze week een bank in Manhatten 118 dollar. De knaap kon nauwelijks over de balie kijken en was klein om door de camera's in de bank te worden gefotografeerd de DEN HAAG (GPD) - De glastuin ders gaan volgende week vrijdag demonstreren tegen de plannen om de gasprijs voor de glastuin bouw te verhogen. In het veiling gebouw in Aalsmeer worden zeker 5000 tuinders worden verwacht. Vorig jaar kwam het Landbouw schap met de Gasunie overeen dat de gasprijs voor tuinders over een periode van twee jaar zou worden verhoogd met 9 cent per kubieke meter. De Gasunie liet echter vori ge maand weten dat de aardgasta rieven voor de glastuinbouw extra zullen moeten worden verhoogd. Dat zou neerkomen op een verho ging op korte termijn van 22 cent tol 30 cent per kubieke meter. Dat betekent voor een gemiddeld glas tuinbouwbedrijf een extra uitgave van ongeveer 50.000 gulden. Van Essen: geen gehei- Staatsloterij gaat er stevig tegenaan PAGINA 21 Congres slaat gat in Pvd A-program ma Russen moeten wat harder gaan werken PAGINA 9 Huiseigenaar danig in moeilijkheden Overvaller met 4 ton aan haal BREDA - Drie gewapende en ge maskerde mannen hebben gis termiddag bij juweliersbedrijf Van Haaren aan het Brabant plein in Breda sieraden met een waarde van ruim 400.000 gulden buitgemaakt. Het drietal sloot de bedrijfsleider en een verkoopster op in de kelder. De overvallers zijn, volgens de po litie, ongeveer 20 jaar oud. AMSTERDAM (GPD) - De sterk toegenomen werkloosheid in de bouw heeft tot een zo grote vloedgolf van uilkeringen geleid, dat op het hoofdkantoor van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) zeven dagen per week, ook op zaterdag en zondag, moet worden gewerkt. Het gebeurt in ploegen, overdag, 's avonds en dikwijls ook *s nachts. Het SFB verstrekt wekelijks aan ruim 50.000 werkloze bouwvak kers een ww-uitkering; maar het bestand groeit snel. want „elke week komen er 3500 nieuwe mel dingen binnen", aldus de voor- lichtingsman van het fonds. J. de Kieviet. Door jaarlijkse verhoging van pre mies slaagt het fonds er tot dus ver in aan zijn verplichtingen je gens de werklozen te voldoen. „Maar de reserves slinken, nu het zo hard gaat met de uitkenn gen". In 1975 heeft het SFB al eens (renteloos) geld moeten le nen van het Algemeen Werkloos heidsfonds (AWF) omdat de ei gen middelen waren uitgeput. Het AWF heeft nu zelf de bodem van zijn geldkist in zicht. Het werkgelegenheids- debat dat deze week in het parlement is ge houden. heeft opnieuw duidelijk gemaakt hoe zeer het kabinet in zijn pogingen om te regeren wordt verlamd door interne verschillen van inzicht. In de rede van minister Van der Stee was somberheid troef Het fi nancieringstekort over het jaar 1980 is opgelopen tot 7.5 Dat is anderhalf procent meer dan het ka binet zelf toelaatbaar acht en drie procent boven de in Bestek 81 ge formuleerde doelstelling Van der Stee liet overigens open of het bij die 7,5 zal blijven De boeken zijn nog niet afgesloten en ook de bewindsman kon in de kamer niet uitsluiten dat het tekort uiteindelijk groter zal blijken Van der Stee gaf op grond van de cijfers aan dat de plannen die de vier grote politieke partijen tijdens het debat op tafel hadden gelegd niet kunnen worden uitgevoerd Voor stimulering van de economie is geen geld. Een kleine drie maan den voor de verkiezingen heeft de overheid het sinterklaaspak defini tief aan de wilgen gehangen en is het uit met arbeidsplaatsenplannen en extra steun aan de bedrijven. Die appel is zuur. Vooral omdat van een financieren van investeringen of overbruggingskredieten in het bedrijfsleven, via de kapitaalmarkt ook nauwelijks sprake kan zijn. De grote behoefte aan geld van de overheid, zorgt op die markt nog immer voor een schaarste, met alle bijbehorende gevolgen van een blij vend hoge rente. Vijf miljard denkt minister Van der Stee te moeten bezuinigen om de overheidsfinanciën nog enigszins in het gareel te houden. Tegelijker tijd kondigde zijn collega Albeda van sociale zaken aan niets te voe len voor een korting op de prijscom pensatie, zoals het CDA deze ko mende zomer wilde doorvoeren Zo n extra korting heeft in de visie van Albeda een ongewenst effect op de binnenlandse bestedingen en zou de malaise alleen maar er ger maken. Dat klinkt plausibel, maar staat haaks op het antwoord dat minister Van der Stee gaf op vragen van de socialist Kombrink naar het effect van de vijf miljard extra matiging Van der Stee wees de suggestie van de hand dat ook van die bezui niging een nadelig effect op de bin nenlandse economie zal uitgaan. De horloges van de ministers stonden niet gelijk", heet dat in poli tiek jargon. In dit geval een eufe misme voor een belangrijk verschil in strategie. Minister Van der Stee heeft niet alleen meer dan zijn col lega Albeda behoefte aan het schetsen van een zo rampzalig mo gelijk beeld van de situatie, maar is ook bij een andere economische school in de leer geweest Het gelijk van de één of de ander is hier nu niet aan de orde. Maar dui delijk is zo langzamerhand wel dat niet alleen het ontbreken van een brede steun in de kamer het kabi net bij het regeren parten speelt Ook de interne verdeeldheid leidt tot een vergeefs wachten op con sistent beleid. Kabinetsbesluiten blijven daar de sporen van dragen. De herziening van de bijstandsuitkeringen van jongeren, een operatie die op zich zelf staat en elke brede visie op so ciale zekerheid moet ontberen, is er een treffend voorbeeld van Rechtbank: „Geen demonstratie" LUNEBURG (ANP) - De districtsrechtbank van het Westduitse Lüneburg heeft vannacht de demon stratie verboden die van daag zou worden gehou den tegen de bouw van een kerncentrale bij Brok dorf. De rechtbank bevestigde met deze uitspraak het verbod dat de auto riteiten van het district Stem- burg afgelopen maandag al had den uitgevaardigd. Gistermiddag echter, had de dis trictsrechtbank van Sleeswijk- Holstein dat verbod gedeeltelijk opgeheven, maar tegelijkertijd bepaald dat de demonstranten het bouwterrein bij Brokdorf niet binnen een straal van 5 km mogen naderen. De organisatoren van de demon stratie rekenden op zo n 50.000 tot 100.000 betogers. Een deel was gisteren al ter plaatse. De de monstranten vonden vandaag tegenover zich. Overigens zijn vannacht uit diver se grensplaatsen berichten bin nengekomen dat Nederlanders, die in Brokdorf met de demon stratie wilden meedoen, door de Duitse douane werden terugge stuurd. Ze kregen stempels in hun pas poorten. waardoor ze dit week einde de bondsrepubliek niet in kunnen. Bij het Westduitse mi nisterie van binnenlandse zaken in Bonn wilde vannacht nie mand reageren op deze kwestie. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres Woonplaats: Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagulad. Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden en dez krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1