Trumbic: "Ik was nog niet klaar..." Tegenvallers bij zwemstrijd Schaakteam Bodegraven weer gedegradeerd Handballers gedegradeerd naar C-ponle Geldlenen, een kwestie van rekenen zegtu? Rabobank Q Krat bier stimuleert WVC: koploper RW wint moeizaam (3—1) Timman steelt show bij nationale schaakstrijd ZATERDAG 28 FEBRUARI 1981 NIEUWEGEIN (GPD) - Dc brieven die dezer dagen bij tientallen de brievenbus van Ivo Trumbic bereiken, hebben alle dezelfde toon. Of het nu geschriften zijn van toppers in onze waterpolowereld of van de talrijke naamlozen, die als cursist de oefenstof van de lange Joego slaaf gedoceerd kregen, unaniem beschrijven zij in diverse bewoor dingen het gevoel van spijt dat met het vertrek van de nationale waterpolocoach gepaard gaat. Sinds 1973 heeft hij in Nederland zijn heilzame werk verricht. Moeizaam trachtte hij vanuit zijn professio nele instelling het eigengereide waterpolowereldje, waarin het indi vidu centraal stond, te overtuigen van zijn inzichten. Zijn aanpak J was beminnelijk, maar vasthoudend. De waardering groeide, natio naal en internationaal. Maar terwijl het werk toenam handhaafde de Koninklijke Nederlandse Zwembond zijn salarispeil van 1973. De waardering bestond uit woorden, niet uit klinkende munt. Die hou- - ding krenkte zijn trots, zijn gevoel voor eigenwaarde. De bom barstte eind 1980, na maandenlange onderhandelingen over een paar centen. Tussen Kerst en oud en nieuw pakte Trumbic de telefoon voor het verlossende telefoontje naar Joagoslavi. Een paar dagen later had hij Bde aanbieding in huis en was de zwembond een bekwaam trainer armer. „Het is een rot tijd geweest", bekent Ivo Trumbic nu in een woonkamer die dc sporen draagt van een naderende verhuizing. „Mijn vrouw en ik zijn in die periode door een hel gegaan. Aan de ene kant wilden we graag in Nederland blijven, omdat nu de jaren komen waarin ik de vruchten kan plukken van mijn werk. Ik was hier nog niet klaar en had het best naar mijn zin. Maar als je drie maanden moet bedelen om een stukje waardering terug te krijgen in de vorm van een kleine salarisverhoging, dan gaat je dat op een gegeven moment wel de keel uithangen". „Ik ben geen man die chantage pleegt en iemand het mes op de keel zet om een eis af te dwingen. Dergelijke praktijken heb ik niet nodig, want ik wist dat ik zo weer ergens aan het werk kon. Aanbiedingen waren er genoeg. Na,Kerstmis hebben mijn vrouw en ik de knoop doorgehakt en besloten terug te gaan naar Joegoslavi. Toen mijn vertrek naar Dubrovnik vaststond, werden mijn eisen door de zwem- f bond binnen een paar minuten ingewilligd. Maar toen was het te laat. Als ik iemand mijn woord geef houd ik mij daaraan. Dan valt er niet meer te schipperen". En daarmee is dit onderwerp voor Ivo Trumbic afgedaan, al is de pijn nog voelbaar in zijn woord- t keuze. Wat hem resteert is de herinnering. Het dankbare ge voel dat hij in de zeven jaar dat hij in Nederland heeft gewerkt, toch iets van zijn visie heeft kun nen overdragen. En Ivo Trumbic wist waarover hij sprak. Met zijn club Mladost had hij immers driemaal de Europa Cup gewon nen. Maar liefst 152 keer kwam hij uit voor het in die tijd befaam- de Joegoslavische nationale team, dat bij de Olympische Spe- len in Tokio het zilver greep en in Mexico beslag legde op de gou den plak. In beide olympische toernooien werd Trumbic uitge roepen tot de beste speler. Maar wat trof de Joegoslaaf in Neder land aan? Een hartverwarmend enthousiasme, dat stoelde op amateuristische uitgangspunten. En daarmee wilde men in de top meedraaien. De menselijke benadering ligt Ivo Trumbic even na aan het hart als het plezier dat je aan de sport moet kunnen beleven. „Het is onzin te beweren dat veel trai ning geestdodend werkt. Een voetballer beleeft meer plezier aan zijn sport als hij een bal met beide benen even goed kan trap pen dan wanneer hij uitsluiten nbenig is. Datzelfde geldt ook voor waterpolo. Als je leert op vijf of zes manieren een doelpunt te maken dan heb je er meer aar digheid in dan wanneer je maar twee mogelijkheden tot je be schikking hebt. Maar dat vraagt wel training. En een stuk door zettingsvermogen. Door je te ontwikkelen kun je het plezier vergroten en je mogelijkheden verruimen. Dat geldt ook voor de burgermaatschappij". Toen Trumbic in 1973 aan zijn taak begon trof hij een aantal goed willende trainers aan, dat op grond van eigen ervaring en een stuk enthousiasme bezig was het vaderlandse waterpolo op peil te houden. Een wetenschappelijke basis ontbrak. „Er is de laatste twintig jaar in de sport veel ver anderd". aldus Trumbic. „maar Nederland is op sportief gebied wel stil blijven staan. Hier weet men in doorsnee nog altijd meer van een auto dan van het mense lijk lichaam. Om in de sport iets te bereiken moet je toch eerst weten watje fysieke mogelijkhe den zijn en je zo breed mogelijk orinteren. De Nederlandse spor ter wordt gekenmerkt door een stuk zelfgenoegzaamheid. Hij is snel tevreden en niet bereid naar anderen te kijken. Te analyseren en te zien wat anderen beter doen dan hij. Hij kent nauwelijks zijn eigen sterke en zwakke pun ten, laat staan die van een tegen stander". „En dan krijg je dat gebrek aan zelfvertrouwen. Die faalangst. Of wordt er door de buitenwereld gepraat over een zwakke menta liteit. Maar wat is mentaliteit? Dat is iets ongrijpbaars, opge bouwd uit verschillende facto ren. Die factoren moet je analy seren. Dc fouten proberen te ver beteren. Mentaliteit wordt vaak gebruikt als excuus. Ten onrech te. In Nederland geeft men altijd LEIDEN In de volleybalcompetitie voor eerste klassers blijft zowel bij de dames als bij de heren de nek aan nek race tussen de nummers 1 en 2 onveranderd doorgaan. Bij de heren bleef RVV op kop door een moeizame zege op WVC. Elke ploeg heeft moeite om in Warmond te winnen. RVV vormde hierop geen uitzondering. RVV werd al vanaf het begin in de verdediging gedrukt. De ploeg kwam met 6-1 achter en verloor die set met 15-12. In de volgende set waren de Rijnsburgers zichzelf weer. met het gevolg dat WVC komplzet werd ingemaakt: 4-15. In dc derde set ging het tot 10-10 gelijk op. toen was het de grotere homogeniteit bij RVV die tot winst leidde (13-15). Ook in de laatste set was dit het geval: 13-15. RVV stoorde zich nogal aan de luidruchtige afvaardiging van concur rent DAC die was meegereisd en WVC een krat pils had beloofd bij winst. DAC zelf hield de race vol door een afgetekende zege bij Orion. Het begin was matig en DAC kwam met 8-1 achter, vooral door een te zwakke pass. Vanaf dit moment ging het echter steeds beter en na 9-8 werd het 9-15 voor DAC. In de volgende twee sets (elk 12-15) onderscheidde zich vooral jeugdspeler Olaf de Jong 16». die naast een goede techniek ook nog snelheid bezit. De gemiddelde leeftijd van DAC is toch vrij laag (21). LUSV-3 leed zijn zoveelste nederlaag. Het bezoekende NOVO-2 zette de studenten ditmaal opzij, 1-3. DAC en LUSV-2 speelden een wed strijd die voor driekwart uit serveren bestond door de slechte passing, hetgeen veel directe punten opleverde. De ploegen deelden de puntjes broederlijk (2-2) na 11-15, 15-12, 9-15 en 16-14. SKC verloor in een matige partij van Donar-2. Donar hanteerde het mid del van de "prikballen" zeer effectief en daar had SKC geen antwoord op. Toch won de formatie de eerste set (15-7). De SKC-ers bleven daar na nog wel lang bij (1-3, 13-15, 14-16 en 9—15). Gemini-3 bewees toch een rare ploeg te zijn. Thuis tegen Leython ver loor de ploeg de eerste en derde set gedecideerd met 5-15 en 4-15, maar in de andere 2 werd het 15-11 voor de Voorschotcnaren, die het moesten hebben van een zeer grote vechtlust en het geluk hadden dat de scheidsrechter technisch nogal wat door de vingers zag. Dames Bij de dames bleef Gemmi-3 op kop door een 1-3 zege in Alphen bij DAC. Dit DAC was wat verzwakt omdat het wat speelsters moest af staan aan het eerste team en men aan de invalsters moest wennen Daardoor gingen de eerste 2 sets ruim verloren (7-15. 9-15). De derde set bracht DAC winst (15-12) maar in de vierde toonde Gemini aan niet voor niets aan de kop te gaan: 7—15. De ontmoeting Onon tegen Levthon-4 begon anderhalf uur te laat. Dit feit en 2 invalsters waren er de hoofdoorzaak van dat Lcython-4 een matige wedstrijd speelde. De verlaten en koude hal werkte niet erg inspirerend en toen de ploeg om 0.30 uur de hal verliet had het 1 punt moeten afstaan aaneen fel Orion(2—2). Setstanden: 15—10,11-15,15-8 en 15-17. NOVO-3 vocht voor wat het waard was om van de laatste plaats af te komen. Tegen In Up Go speelde de formatie nogal pechvol. Het won de eerste set ruim (15-8), stond in de tweede set steeds voor tot 14-13, maar verloor desondanks met 14-16. In de derde set liep NOVO simpel spelend uit naar 12—1. In Up Go (zonder Petra Rcgoor) met de gebles seerde Carolien Oomen in de basis vocht terug en presteerde het toch nog te winnen: 15—17 winst. In de vierde set sloeg NOVO weer toe: 15-11 en een kostbaar 2-2 was het resultaat. Leython-3 miste drie speelsters en was daardoor al bij voorbaat kansloos tegen de nummer 2 RiddervelcL Bove ndien bk ek Ridderveld dit keer in topvorm en met de verpletterende cijfers 4-15, 5-15 en 2-15 kon Leython de kleedkamer opzoeken, afzakkend naar de laatste plaats. Leython-2 deed het beter. In Katwijk liep het over een falend Blok heen. Via 0-15!, 8-15 en 10-15 won Leython met 0-3 deze eenzijdige partij. S'70 tenslotte blijft van slag. Nu verloor het een punt in Lisse aan VCL (2-2), dat daardoor op gelijke hoogte kwam met Levthon-3. GER RENES. de schuld aan de andere partij. Het is in de sport zaak de fouten eerst bij je zelf te zoeken. Alleen met die aanpak kun je je voor deel doen". Een andere Nederlandse eigen schap, waarmee Trumbic het in de afgelopen jaren het nogal eens moeilijk heeft gehad is de af gunst die er in topsportkringen leeft. „Neem nu de bronzen me daille die we in 1976 in Montreal behaalden. Die mijlpaal had een stimulans moeten betekenen voor het hele Nederlandse water polo. Op dat succes hadden we verder moeten bouwen. Maar dan juist word je de medewer king onthouden, die je nodig hebt: Dan krijg je die intriganten, die je werk ondermijnen. Dat zijn meestal met de spelers, maar een paar randfiguren, die toch een belangrijke invloed hebben. Ze misgunnen je het succes. Maar het is toch niet mijn suc ces? Het gaat de hele waterpolo wereld aan. Met z'n allen hebben wc daarvoor gewerkt. In 1976 hebben we de boot gemist. Dat resulteerde in een beschamende dertiende plaats tijdens dc we reldkampioenschappen in 1978 in West-Berlijn. Ook de rel in 1979. toen een aantal AZC-spe- lers bedankte voor het nationale team is daar een gevolg van. De spelers hebben zich toen laten meeslepen. Jammer, want de na ween van die stap waren ook in Moskou nog merkbaar". Ivo Trumbic vertrekt bepaald niet met een gevoel van opluchting uit Nederland. Zijn schets van de- ervaringen in de afgelopen zeven jaar is slechts een analyse met een positieve ondertoon, die des alniettemin een waarschuwing inhoudt voor de toekomst. De wetenschap dat veel van zijn ideen weerklank hebben gevon den in de vele sectoren van het polowcreldje vervult hem met een dankbaar gevoel. Wat blijft is de onvrede over het feit dat hij zijn werk niet heeft mogen afma ken. Daaraan zal hij vandaag on getwijfeld worden herinnerd als hij in het KNVB sportcentrum afscheid neemt van zijn vele vrienden. „Dat wordt voor mij dc moeilijkste dag in mijn leven", zucht hij gelaten, daarmee onge wild de miskleun van de zwem bond nog eens duidelijk onder strepend. Trumbic: lk wil best wel graag in Nederland blijven" LEEUWARDEN (ANP) - Op de eerste dag van de strijd om de na tionale winterkampioenschap pen zwemmen in het 25-meter bad de Drie Wellen te Harderwijk heeft het enthousiasme van een enkele clubtrainer niet kunnen verhelen hoe vriesdun het presta tieniveau in het na-Olympische seizoen is. Er is hooguit een nachtje vorst overheen gegaan. De Olympisch gelouterde Reggie de Jong en de meestentijds voor erkenning vechtende Gerard Smit waren de enigen, die schot sen durfden springen, maar bei den gleden ver voor de kant weg. Reggie de Jong, de aanvoerster van de hele naar de senioren ge promoveerde jaarklasse 1964 lag halverwege de 800 meter vrije slag met 4.18,42 nog iets binnen REIMS (ANP) - Voor de Neder landse zaalhandbalploeg is in het toernooi om het wereld kampioenschap voor B- landen ten hoogste een ne gende plaats weggelegd. De degradatie naar de C- categorie werd gisteravond een feit in Reims in de wed strijd tegen Zweden. Neder land speelde gelijk (18-18) na een ruststand van 11-8 in het voordeel van Zweden. In het laatste duel voor groep A maakte Jan Willem Hamers zes doelpunten, de Zweed Torbjörn Klingvall scoorde vijf keer. De voor de helft uit Limburgers bestaande oranjeformatie eindigde als voorlaatste in de groep en mag het toernooi in Parijs beeindigen met een wedstrijd tegen nummer vijf van groep B. Bulgarije. de tussentijd van Annelies Maas' recordtijd van vorig jaar (4.19.17), maar moest in het tweede deel veel toegeven. Zelfs kwam de veel constanter zwemmende Jo- landa van der Meer dicht bij haar in de buurt. Annelies Maas zelf had zich begin deze week wegens ziekte afgemeld. Ook Gerard Smit lag na 400 van de 1500 meter vrije slag binnen de tussentijd van zijn record race van verleden jaar in Tilburg. Twaalf banen ver der had de trainster Marian Oud- kerk de vinger" van beide handen nodig om een positief verschil met het schema aan te duiden. Niet dat Gerard zo goed ver schrikkelijk hard ging, integen deel, hij was inmiddels aardig af gezakt, maar meer omdat zijn om geving tevoren zo weinig van de Utrechtse marathonzwemmer had verwacht. "Drie weken gele den had hij goed griep. Eerlijk, we waren bang dat hij uit de a- selectie zou worden gezwom men", aldus Marian Oudkerk. Daar was geen sprake van. Smits tussentijden mochten oplopen zonder.dat de concurrentie ook maar een slag dichterbij kwam. Cees Jan Winkel, van tevoren als favoriet gedoodverfd, kon zelfs Frank Drost niet van de tweede plaats houden. "Logisch", vond de Rijswijker. "Ik heb in verband met mijn eindexamen Atheneum weinig kunnen trainen. Ik schat het verschil met de vergelijkbare periode in 1980 zo'n 500 trainings kilometers. Dat verschil voel je op de lange afstand het eerst." Uitslagen Dames, 800 meter: 1. Reggie de Jong (Otters) 8 minu ten 44,08 seconden. 2. Jolanda van der Meer (Raket) 8.46,40., 3. Annemarie Verstappen (BZV/So- lar) 8.57,83., Heren, 1500 meter: 1. Gerard Smit (Zwemlust Hommel) 15 minuten 45,11 seconden, 2. Frank Drost (AZen PC) 16.01.21., 3. Cees Jan Winkel (RZV) 16.05,87., Dames, 4 x 200 meter vrije slag l. Zwemlust/Den Hommel (Berber Kamstra, YVonne van der Hurk, Inge de Lange en Marijke de Groot) 8 minuten 34.41 seconde- n.,2. AZ en PC 8.37,48., 3. Njord '59 8.41,41. Heren, 4 x 200 meter vrijs slag: 1. HPC 1 (Leon St^enbrink. Gerard de Kort. Edwin Kooijman en Hans Kroes) 7 minuten 43.07 se conden.. 2. Zwemlust/Den Hom mel 7.49,OP., 3. AZ en PC 7.51,78 LEIDEN - Met een gevoelige neder laag (8V2-IV2) tegen het derde team van LSG nam het eerste tiental van Bodegraven na een verblijf van slechts een jaar weer afscheid van de promotieklasse van de Leidse Schaakbond. Weer afscheid, want de grote vraag is: wanneer zal Bodegraven de goed lopende pendeldienst tussen de eerste- en de promotieklasse op heffen? Een probleem, dat niet spoorslags is op te lossen, want het duurt nog wel een paar jaar, voordat de jeugd naar het eerste team is opgestoomd. Wedstrijdleider Bakker daarover: 'Laat eerst die jonge spelers nog maar wat ervaring opdoen in de jeugdcompetitie. Tot de eigen kweek zijn intrede doet in ons eerste, zullen we dan maar de 'Volendam' van de LSB blijven. Een zestal bord punten meer in de wedstrijden, die we nipt ver loren hebben, had vijf match- punten in plaats van nul bete kent. Overigens is die hatelijke nul voor een deel te wijten aan de slechte opkomst van de vaste teamspelers. Toch zal er aan het eind van deze competitie wel licht feest te vieren zijn, want ons tweede staat op het punt kam pioen in dc tweede klasase te worden. Dat wordt derhalve vol gend seizoen twee maal Bode graven in de eerste klasse.' Voor LSG III betekende de mon sterzege op Bodegraven handha ving in de promotieklasse. Ein delijk een lichtpuntje in de duis ternis voor de Leidse club. want het eerste vecht in de hoofdklas se van dc KNSB tegen het degra datiespook, terwijl het tweede al zo goed als zeker uit de KNSB terugkeert in de schoot van de LSB. Heel goedkoop kwam LSG in de strijd tegen Bodegraven aan het eerste winstpunt, want de stoel achter het eerste bord aan dc kant van de ploeg uit Rijnstreek was en bleef leeg: 1-0. Moeiteloos vergrootten de Leidenaars hun voorsprong tot 2-0: Saltier veeg de zijn opponent Schouten in sneltreinvaart van het bord. Bodegraven had nu iets terug kun- LEEUWARDEN (ANP) - De derde ronde van de strijd om de nationale schaaktitel heeft in Leeuwarden gisteren een trio op kop gebracht: Ligte- rink. Timman en Van der Wiel. Paul Boersma moest na twee achtereenvolgende overwinningen voorlopig af haken. Hij leed met wit een wat vreemde nederlaag tegen Van der Wiel. Boersma boette aanvankelijk een pion in. maar wist toch complicaties te scheppen. In de laatste fase van dc eerste zitting vercom- bineerde Boersma zich echter en moest capituleren. Jan Timman stal op de derde dag de show. Tegen de nog puntloze Grooten stond hij met zwart al na vijftien zetten overwegend. Timman won vervolgens tot groot genoe gen van het talrijke publiek in aantrekkelijke aanvalsstijl. De remise tussen Ree en Ligte- rink was lichtelijk teleurstel lend voor de grootmeester. ncn doen. want Bakker had in tussen een stuk tegen twee pion nen buitgemaakt. Hij speelde het vervolg veel te passief, zodat Van den Born kon vluchten in 'ecu wig schaak 2'/2-Vb. Ruud Miere- met en Willem Koning zorgden met degelijk spel voor de tweede remise 3-1. Die twee remises waren voor LSG het startsein tot een hevig offen sief, waarop Bodegraven het ant woord schuldig bleef. Noordijk had na de kwaliteit veroverd te hebben geen enkel probleem meer met De Vries. Pols versloeg Den Boer. terwijl Van der Drift hetzelfde deed met Komrv 6-1 Van der Marei ontfutselde Van Beek een handvol pionnen. Jan Txmman Kee had urenlang een aardig initiatief, dat in een aanval zijn bekroning zoU moeten vinden. Ligterink bleek ech ter over verrassende hulp bronnen te bschikken: steeds kon hij de positie in even wicht houden. Ook de partij en Langeweg-Van der Ster ren en Donner-Hartoch ein digden in remise. Boersma-Van der Wiel 0-1, Langeweg-Van der Sterren 0.5-0,5, Stehouwer-Kuyf 0.5- 0.5, Van der Vliet-Boehm 0,5- 0.5, Ree-Ligterink 0.5-0.5, Donner-Hartoch 0,5-0,5, Grooten-Timman 0-1, Stand na drie ronden: 1. Ligterink, Timman en Van der Wiel 2,5 punten 4 Donner en Boersma 2, 6. Langeweg, Boehm en Van der Vliet 1.5.9. llartoch. Kuyf, Ree, Stehou- wer en Van der Sterren 1. 14. Grooten 0. waarna het dubbel-toreneind- spel kinderspel was: 7-1 Leen de Jong had tegen de koning van Hagendijk een aardige aan val opgezet. Op een gegeven mo ment deed hij het echter te wild, met het gevolg, dat zijn toren werd ingesloten Dat kostte de kwaliteit en tenslotte de partij: 8- 1 Bakker had nu voor 9-1 kun nen zorgen Hij had immers een stuk meer dan zijn tegenstander Kwakkenbos. Laatstgenoemde probeerde nog wat in tijdnood. En /ie. het wonder geschiedde. Bakker moest zijn stukplus ge ven voor een naar het promotie- veld hollende vrijpion remise en 8l/»-V/2. Oók goed om geld te lenen. Zo is het mevrouw, zeiden wij op de bank. En van ons kunt u rekenen op een be trouwbaar advies, - waar u geen spijt van zult hebben...

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13