Eerste nederlaag Hans Vultink bij EK-bilj artstrij d Herman FiJippo favoriet op titelstrijd Haarlem- AZ67: een bijna volmaakt duel Heerenveen en Tilburg in i j shockeyf inale Bestuur van Quick Boys blijft zitten GZüQB Afdeling Leiden vandaag afgelast kTERDAG 28 FEBRUARI 1981 LEIDEN - Morgen vindt in Alkmaar het nationaal kam pioenschap gewichtheffen in de A-klasse plaats. LKV De Spartaan uit Leiden, verre weg de grootste en sterkste vereniging van Nederland, neemt in de Kaasstad met maar liefst acht man deel. Een sterke Lcidse delegatie dus met aan het hoofd rege rend kampioen Herman Fi- lippo. Toch had de inbreng van LKV De Spartaan, ten minste als het aan verzorger/ trainer Dirk van 't Riet had gelegen, nog groter geweest. Hij had graag de talentvolle broers Wim en Hein van de Putte ook in Alkmaar inge zet, maar de Bond gaf geen toestemming om de twee jeugdleden te laten meedoen. "Er is", zegt Van 't Riet. die mogelijk straks in full time- dienst bij LKV De Spartaan treedt, "gerommeld met de li mieten. Daardoor zjn de twee broertjes uit de boot geval len. Jammer, want volgens mij behoort met name Hein tot de kanshebbers". Al blijven er. ondanks de ab sentie van de twee Noordwij- kers, nog genoeg mogelijke prijswinnaars over. Aller eerst is daar natuurlijk Her man Filippo. de veelvoudige nationale kampioen in het lichtzwaargewicht. De ex- sportman van het jaar verbe terde dit seizoen zijn nationa le record trekken en verkeert momenteel in uitstekende vorm. Hij is in Alkmaar de te kloppen man. maar gezien zijn kracht zal niemand bij hem in de buurt komen. Al weet je het natuurlijk nooit bij individuele sporten. Een foute beurt kan al funest zijn. Arie Swagers behoort e tot de favorieten. De kleine Lcidenaar lijkt definitief af gerekend te hebben met zijn blessures en moet in het mid dengewicht hoog kunnen eindigen. Concurrentie krijgt hij van clubgenoot Dio Dee genaars. het grootste talent uit de stal van Dirk van 't Riet. Die zegt over zijn pupil: "Natuurlijk is Dio een outsi der, al verwacht ik momen teel geen topprestatie. Deege naars zit in dienst en kan daarom niet zo vaak trainen als hij eigenlijk wel zou moe ten Maar het kan spannend worden in deze afdeling". Ook Jan Kluivers (tot 56 kg) en Rob Wansink (tot 60 kg) heb ben goede uitzichten op een hoge klassering. Moeilijker zal het worden voor John ten Brinke die weliswaar de afge lopen jaren een uitstekende progressie boekte, maar die in Alkmaar te maken krijgt met Fred van Rosmalen, een zeer sterke tiller. Routinier Bart Zwart en nieuwkomer Jan van Nieuwpoort comple teren het gezelschap.' Zij moeten voor de eventuele verrassingen zorgen. Voor een extra dikke buit. AD VAN KAAM ln bepaalde opzichtenwas de bekerwedstrijd Haarlem - AZ'67 volmaakt. Volmaakt van compositie, bedoel ik. Ik i het i op: - 1 De eerste van de twee wed strijden op het Haarlem-veld. thuis bij de eerste divisie-un derdog. met alle voordelen van dien. en niet in de Alk maarder Hout. waar Haar lem minder kans zou hebben gehad op een opmerkelijk re sultaat. 2. Toevallig hadden Haarlem en AZ'67 kortgeleden al een vriendschappelijke wedstrijd tegen elkaar gespeeld in Haarlzm. die verrassender wijs in een 1-O-overwinning voor de Haarlemmers eindig de. Dat wekte verwachtingen bij het publiek, en hoop bij de Haarlemmers. 3. Trainer Hans van Doorne- veld van Haarlem is de voor malige assistent van trainer Georg Kessler van AZ'67. Zij halen elkaar niet. 4. Op ditzelfde Haarlem-veld werd Kessler. en vervolgens de hele wereld via de televi siebeelden die als een lopend vuurtje de ronde deden, in het verleden geconfronteerd met de befaamde, tevens beruchte roltong van Haarlem-trainer Barry Hughes. Iets daarvan was nog terug te vinden in het commentaar na afloop van de wedstrijd, toen Kess ler zei dat het spelpeil ran Haarlem aanzienlijk was vooruitgegaan. 5. Bij AZ'67 speelde interna tional Johnny Metgod mee. bij Haarlem stond jeugdin- ternational Edward Metgod. zijn jongere broertje, in het doel. Dat zijn leuke dingen voor de mensen. 6. AZ'67 heeft een straatlengte voorsprong op de overige ere divisieclubs in de competitie. Haarlem heeft een halve straatlengte voorsprong op de overige eersle-divisieclubs ui de competitie. Intrigerende vraag voor alle toeschouwers, de pers voorop: zou erinder- daad een klasse verschil zijn. of zou Haarlzm nu al aanto nen een volwaardige eredivi sieclub te zijn? 7. De Regisseur van de wed strijd zorgde ervoor dat de underdog al in de 2de minuut een 1-O-voorsprong kon ne men dank zij een doelpunt van terriër Terry Hendriks. Via een kopbal, na een knap pe actie van Keith Masefield. Daarmee werd AZ'67 meteen al op het verkeerde been ge zet. de onverschilligheid dien de te worden afgeschud, de Alkmaarders begrepen dat het menens werd. 8. Ter wille van de rechtvaar digheid trok de Regisseur van de wedstrijd de stand in de 5de minuut alweer recht. Het aardige was. dat hij daar voor Kurt Welzl uitkoos, aan wie Kessler (terecht, het werd tijdde voorkeur gaf boven Kees Kist. 9. Om Haarlem in te scherpen dat er weliswaar Hoop kon leven, dank zij dat eerste doelpunt, maar dat er be paald nog geen ruimte was voor Hoera, laste de Regis seur van de wedstrijd een strafschop in voor AZ'67. Als schuldige koos hij Keith Ma sefield uit. in de eerste plaats omdat die, na zijn fraaie voorzet waaruit het doelpunt van Hendriks ontstond, wel een deukje in zijn zelfvertrou wen kon velen, en in de twee de plaats om hem eraan te herinneren dat hij van alle elf Haarlemmers toch degeenis met de minste eredivisiekwa liteiten. Nog een Engels erfenisje van Barry Huyvs. bruikbaar als snel opkomen de back. maar nogal slordig in zijn spel Daarom moest hij de onnozele handsbal juist binnen het strafschopgebied maken na een passeerlobje van Pier Tol. 10. De strafschop eenmaal ge geven hebbend, besloot de Re gisseur dat dit als waarschu wing voldoende was. waarna hij Edward Metgod de bra- voure gunde het harde schot van Kristen Nygaard te stop pen. Daarmee bleef het dus 1- i. 11. Een goede Regisseur geeft en neemt. Nadat hij AZ'67 het benutten van de strafschop had ontnomen, schonk hij de Alkmaarders zes minuten la ter de meevaller van een Haarlem-misser. Wim Balm schoot hard op het doel. Treifl tel verwerkte het schot maar half. de inlopendeGullit hoef de de bal maar over de doel lijn te drukken, maar de bal had van de Regisseur, via Treytel. voldoende effect mee gekregen om over de lat te dwarrelen. Knap werk van de Regisseur.' - 12. Nadat hij zo twee gelijk- waardige scoringskansen aan beide zijden teniet had gedaan om er (na de snelle 1-1 binnen 5 minuten) ook weer geen kermis van te maken, be sloot de Regisseur dat de un derdog een mazzeltje mr ver diende dan de upperdog. ter wille van de moraal en het moreel. Twee minuten na de misser van Ruud Gullit kreeg Georg Kessler scheidsrechter Thomas de re gie-aanwijzing dat hij een doorloopdoelpunt van Kris ten Nygaard diende te annu leren. Waarom in godsnaam, zag je Thomas (ongelovig als altijdnog even wanhopig aan de Regisseur boven vra gen. maar deze antwoordde domweg: „Handsbal". Tho mas gehoorzaamde, zoals het een goed acteur betaamt, en werd beloond met een overi gens vlekkeloze leiding, met veel begrip voor de omstan digheden en het voetbalspel als zodanig - 13. Het bleef 1-1. De twee broers konden tevreden zijn. de traineren zijn vroegere as sistent konden elkaar na af loop lachend, en beiden tevre den. de hand schudden, de streekderby eindigde onbe slist. het publiek schuifelde te vreden en zelfs opgetogen de tribunes af, het bestaansrecht van hel Nederlandse betaalde voetbal was weer even met n week verlengd. Hulde aan de Regisseur! Viel er dan werkelijk geen enkel regiefoulje aan te merken? Toch wel. Twee zelfs. Waarom was het zo allejezuskoud. en waarom moest Kristen Ny gaard de penalty nemen? Het voor de hand liggende ant woord: omdat hij ze altijd neemt, en omdat hij ze het beste neemt, is in dit geval niet relevant Althans met voor een Regisseur met een beetje oog voor de sportpers, en voor icat de mensen willen. In dit speciale geval had Johnny Metgod de penalty moeten nemen. Oudere broer oog ui oog met jongere broer. Wie leest het beste andermans gedachten? Edward kent Johnny's voorkcurshoek. Johnny weet dal Edward die kent, schiet hij hem toch in die geprefereerde hoek, of toch niet'' Wat denkt Edward'' Wat denkt JohnnyWie heeft zijn zenuwen het best in be dwang? Ik heb Johnny Met god menig strafschop koeltjes ni de benedenhoek zien verzil veren. Zou Edward het aan durven het schot zelf af te wachten, een fractie van een seconde lang. in plaats van domweg naar een hoek uit te vallen? Zou Johnny hel aan durven de bal bij wijze van uitzondering hoog langs de paal te schieten, in plaats van laag langs de paal? Wat hadden de Alkmaarse en Haarlemse supporters graag deze broederstrijd aan schouwd. hoe gretig zouden de sportverslaggevers er over hebben uitgeweid'. Maar helaas, de Regisseur liet deze steek vallen, we zullen moeten wachten tot en hopen op het volgende seizoen, als Haarlem gepromoveerd is wat ui de lijn der verwach ting ligt) en AZ'67 niet gede gradeerd is (wat ook ui de lijn der verwachting ligt). (OYEUVRE (GPD) - De rentree van Tiny Wijnen in de internationale biljarterij leek plechts een aardigheidje. Als negende geplaatst met een zeer schraal moyenne werd de broegere Nederlandse, maar nu tot Deen genaturaliseerde kadrist al bij voorbaat een kansloze positie toegedicht. Jsteren op het EK 47-1 in Moyeu- vre plaatste Tiny Wijnen zich echter als eerste voor de finale poule. Zeer tot verdriet van Hans Vultink, die zaterdag eveneens hoopt de laatste vier te bereiken. Slaagt Vultink daar ten koste van Wildforstcr in, dan telt de ne derlaag die hij tegen Wijnen leed door en kan hij zich al bij voor baat als outsider beschouwen ny Wijnen kende gisteren een gouden dag" en snoerde via on verwachte overwinningen op de gedoodverfde poule-favorieten Vultink en Wildforster alle scep tici de mond. Wijnen zou te oud fcijn en. na zijn zege over Vultink. alleen incidenteel tot een succes $n slaat blijken. In de vierde ron de echter deed de 50-jarige Deen uit Vejle het nog eens dunnetjes over en versloeg de runner-up Thomas Wildforster via vooral een gave reeks van 199 in de vijf de beurt. Zodat Vultinks neder laag tegen zijn voormalige land genoot ineens veel verstrekken der gevolgen kreeg dan aanvan kelijk mocht worden veronder steld. Het poule-systeem dat in Moyeu- vre wordt gehanteerd, houdt in dat de eerste twee uit elke groep zich plaatsen voor de eindronde en dat alleen het onderlinge re sultaat tussen beide finalisten wordt „meegenomen". Deze op zet, waarvan Hans Vultink nu dus wel eens het slachtoffer zou kunnen worden, was noodzake lijk omdat het deelnemersveld uit tien spelers bestond. De be langstelling van de zijde van de diverse nationale biljartbonden komt het niveau echter niet ten goede. Het is typerend dat naar alle waarschijnlijkheid drie van de tien deelnemers onder het de gradatiegemiddelde van 18.00. zoals dat in Nederland wordt toe gepast, zullen blijven. ZEIST (ANP/GPD) KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdagamateur- competitie in de districten noord en oost afgelast. De keuringen voor de le en 2e klasse in deze afdelingen wordt aan consuls en scheidsrechters overgelaten. Ook hebben de afdelingen Groningen. Friesland. Dren te. Arnhem, Zwolle. Twente, Nijmegen, Gelderland, Noord-Holland, Utrecht, Lei den, Dordrecht en Rotterdam voor vandaag alle wedstrij den afgelast. De afdelingen Groningen, Friesland. Gel derland en Zwolle hebben eveneens alle wedstrijden voor morgen afgelast. De FBO. de belangenorganisa tie van de clubs in het betaald voetbal, steunt de kandida tuur van Dé Stoop als opvol ger voor de onlangs uit het sectiebestuur verdwenen Herman Choufoer. Stoop heeft dat gisteren vernomen in een gesprek met Eugene Lemmensn bestuurslid van de FBO. De Amsterdamse za kenman zal zich dan ook offi cieel kandidaat laten stellen. De Stoop voorzitter van FC Amsterdam, werd aan het bc- deze weck namens het sectiebestuur door Jaap van Praag gepolst voor de va cante bestuursfunctie. De Amsterdammer had er wel oren naar, maar wilde daar over eerst praten met de FBO om zekerheid te verkrijgen over de steun van de clubs. In het gesprek heeft Stoop zich akkoord verklaard met de uitgangspunten van beleid, die de FBO graag door het sectiebestuur verwezenlijkt ziet worden. Zo wil de belan genorganisatie van de clubs onder meer, dat het contact tussen de overheid en het be taald voetbal beter wordt ge structureerd en dat de KNVB de relatie met de pers aan zienlijk verbetert. Eredivisieclub FC Utrecht heeft de talentvolle linker spits Jan Monster (21) op nieuw vastgelegd. Monster en Utrecht kwamen een nieu we verbintenis overeen die voor anderhalf jaar geldt. - Trainer Henk Wullems heeft gistermiddag zijn contract bij Vitesse met een jaar verlengd tot en met het volgende sei zoen. 1981 1982. Wullems is al vanaf 1 juli 1976 in dienst bij de Arnhemse eerste divisie club. Om in de toekomst verstoken te blijven van niets betekenende partijen die tot in het diepst van de nacht duren - donderdag op vrijdag stonden Arnoud en Are- naza nog om vier uur aan het bil jart - dient de toelatingsgrens te worden opgetrokken. Nu was de limiet vastgesteld op een veel te laag gemiddelde van 10. Tot nu toe deelden op de 22e EK in het eenstootskader echter ook de „vedetten" in de misre. Connes- son, Dielis en Vultink verloren al in een vroeg stadium hun onge slagen status, maar blijven ook qua moyenne vooralsnog onder het niveau dat men van hen ge wend is. In poule-B is de situatie op dit moment zelfs zo. dat de Luxemburger Gretchen verras senderwijs beperkte uitzichten op de finalegroep heeft. Zijn kwalificatie zal dan gaan ten kos te van f Connesson f Dielis. die de strijd vandaag in een onder ling duel moeten beslissen. Ofschoon Vultink op dit moment het hoogste moyenne achter zijn naam heeft staan, zal hij in de meest nadelige positie overgaan naar de finaleronde. „Ik trek nog wel aan de bel", aldus de grimmi ge Needenaar gisteren na zijn in acht beurten gewonnen partij te gen Wesenbeek. „Dat rotsystccm klopt aan geen kant". Vultinks verontwaardiging was be grijpelijk, zoals ook zijn onder schatting van Wijnen dat die middag in zekere zin was ge weest. De confrontatie tussen beiden was er een met een verle den. Als nog prille ereklasser be twistte Vultink een kleine twin tig jaar geleden menig Neder lands kampioenschap met de toen op het toppunt van zijn - Hans Vultink: nog niet geplaatst voor de finalepoule in Moyeu roem verkerende Wijnen. Het duo vormde toen samen met Henk Scholten in de kaderspe- len een klasse apart. Iedereen was er echter van over tuigd dat de tijd in het voordeel van de huidige Nederlandse kampioen had gewerkt. Terwijl Wijnen in Denemarken door ge brek aan tegenstand van beteke nis op anonieme wijze onge merkt vijftiger werd, bewees Vultink de laatste jaren nog nau welijks aan krachtlte hebben in geboet Hans Vultink was in het pikante duel tegen Wijnen geen schim van de perfecte kadrist uit de laatstgehouden ereklasse-kam pioenschappen. Tegen de gemo tiveerde Deen kreeg hij kansen genoeg, maar was hij niet in staat de positie uit te buiten. De Ach terhoeker, die na vier beurten nog een voorsprong had van 56 caramboles, werd daarna via een serie van 96 door Wijnen uitge rangeerd. misschien wel voor goed in dit toernooi. De stand na vi 2. Vultink 3. Wildforster 4 Wesenbeek 5. Mastny de stand na vit is: in groep A 6 199 15,90 4 195 31,09 4 152 21.00 2 85 12,25 0 93 12.14 is: in groep B 4 127 32.33 4 113 23.07 4 163 21.90 2 67 12.45 2 96 13,01 TILBURG (ANP) - Tilburg en Heerenveen zullen uitmaken wie Nederlands IJshockey-kam- pioen wordt. De Tilburgers plaatsten zich gisteravond voor de finale van de play-offs, door de vierde wedstrijd tegen Nijme gen met 6—4 (3—1, 1—3, 2—0) te Het duel. gespeeld in een bijna vol le Tilburgse hal (3500 toeschou wers) was rommelig. Scheids rechter Westra moest zeer veel straffen uitdelen. Tilburg kreeg tien keer twee minuten, Nijme gen zelfs negentien keer. De Til burgers maakten vier van hun zes treffers bij een numerieke meerderheid. Nijmegen Scoorde slechts een keer met een man meer op het ijs en slaagde er zelfs in op gelijke hoogte te komen (4-4) bij een minderheid. Het scoreverloop was: 10.21 1-0, Smolders, (meerder heid) 11.15: 2-0, Klaas van den Broek. (meerderheid) 11.44: 3-0, Mason, 13.15: 3-1, Van Heumen, (meerder heid) 22.11 4-1, Van de Ven. (meerder heid) 28.24 4-2. Kennedy, 28.32 4-3. Wensink. 34.14 4-4. Ross. (minderheid) 55.17: 5-4. Bakker, (meerderheid) 57.21: 6-4, Van de Ven. Holmes in duel Leon Spinks LAS VEGAS Larry Holmes, de wereldkampioen boksen in het zwaargewichi (WBC-versie), zal op 22 mei in Las Vegas zijn titel op het spel zetten tegen Leon Spinks. Holmes heeft dan meer dan een half jaar niet meer ge bokst sinds hij. eveneens m Las Vegas. Muhammad Ah een af straffing gaf Op dezelfde dag zal de amerikaan Saul Mambv zijn wereldtitel in het lichtwelterge- wicht (WBC) verdedigen tegen de Fransman Joseph Kimpuani. vedstnjd moest in dc 57e i nuut enige tijd worden onder broken omdat het publick aller lei rommel op het ijs had ge gooid. met KATWIJK - Het bestuur van Quick Boys blijft in functie. Tijdens de gisteravond op sportpark Nieuw Zuid ge houden algemene ledenver gadering kregen de negen bestuurders toeh nog het vertrouwen van de leden, nadat eerder op de avond een motie van wantrouwen was ingediend naar aanlei ding van het bestuursbeleid inzake de kwestie-Lagen dijk. Vooral de voetballers van de hoogste vier elftallen had den zich de laatste weken geergerd ^an de opstelling van het tviiiur met betrek king tot di ontslagaanvrage van trainer Arie Lagendijk per 1 juli 1981. Het binnen de spelersgroep levende onge noegen werd verwoord in een brief, die gisteravond op de vergadering als motie van wantrouwen werd be handeld. Later op de avond werd de motie ingetrokken. "Omdat we tot het besef kwamen, dat w e in eerste in stantie te emotioneel op de zaak hadden gereageerd", verklaarde de aanvoerder van het eerste elftal. Nico Kuvt gisteravond de plots versoepelde houding van de leden. Secretaris Huig Ouwehand: "Het bestuur heeft de motie weggepraat. Ik hoop nu. dat het rustiger rond Quick Boys wordt". IK KAN BETTINE RETSTEKCOP toch niet in uaop een tje loten SPELEN TE6EN JAKOOTS£H EN WC 0/ÈS

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11