Arrestatiestop in Spanje Thatcher vol lof over Ronald Reagan Veinig ruimte voor Europees vredesinitiatief Tien,uit het verband genikte,citaten iabinet- ïotelo: mrgerop lefensie Koning wil heksenjacht voorkomen Demonstratie bij Brokdorf Castro kan rekenenop steun Moskou 8 Tsjaad juist helpen Algerije: Libië wil IJDAG 27 FEBRUARI 1981 ,auwe ontvangst Van der Klaauw in Arabische wereld (Van onze correspondent Jaap van Wesel tUZALEM - Baat het niet. het ïhaadt ook niet. Dat is kort samenge- jt de Arabische houding inzake een uropees vredesinitiatief. Er zijn daar- ij wel nuances binnen de Arabische ereld. De Syrische pers. radio en te- !vi«ie deden uitermate koel. Het be- >ek van Van der Klaauw viel samen iet dat van de premier van Zuid-Je- len. En de Zuidjeminitische premier rukte journalistiek gesproken Van er Klaauw geheel in de hoek van de- rant. Hetzelfde was diplomatiek het geval: de Syrirs hielden tot vlak voor het ver trek van Van der Klaauw maandag morgen uit Damascus vol dat een ont moeting met de Syrische president Hafez el Assad onzeker was. hoewel van Nederlandse kant dat gesprek wel degelijk op het programma stond. Maandagmorgen mocht Van der Klaauw toch nog net voor zijn vertrek met Assad spreken. De Syrische bood schap: Europa kan alleen dan een po sitieve rol spelen als het zich distan tieert van Amerika en de akkoorden van Camp David, en aldus werkelijk en ondubbelzinnig een zelfstandige koers vaart. In de volgende hoofdstad Bagdad leek president Sadam Hoessein in het ge heel geen tijd vrij te kunnen maken voor zulke futiliteiten als het Europese initiatief. Ook vice-premier Tarik Aziz liet verstek gaan, zodat de Iraakse boodschap werd uitgedragen door de minister van buitenlandse zaken Ha- mani en Izzat Ibrahum. vice-voorzittcr van de revolutionaire raad. De Iraakse boodschap luidde volgens het Palestijnse persagentschap dat Pa lestina de centrale zaak is in de Arabi sche wereld, en dat Irak bereid is met de EG samen te werken bij het zoeken van een vreedzame oplossing van het Midden-Oostenconflict. Druk De vriendelijkste ontvangst viel Van der Klaauw ten deel in Jordani. waar ko ning Hoessein, zijn broer Hassan en topfunctionarissen in beschaafde taal hun standpunt uiteen zetten: een rege ling is alleen mogelijk als Israël alle bezette gebieden ontruimt, het legitie me recht van het Palestijnse volk op zelfbeschikking erkent, inclusief het recht op terugkeer en de PLO als ge sprekspartner aanvaardt. Nu zitten met name aan dat „recht op terugkeer"' enige haken en ogen. want sommige Arabische landen en met na me de PLO zien dat als een keus tot uiteindelijke ontmanteling van Israël na het ontruimen van de gebieden die in 1967 bezet zijn. Ook koning Hoes sein laat geen gelegenheid voorbij gaan om minzaam te wijzen op het doodbloeden van Camp David en de Amerikaanse onwil of onmacht om Is- ral onder druk te zetten. Illusies dat Europa Israël onder druk kan zetten, bestaan er in Jordanië niet. want Europa heeft geen machtsmid delen. militair noch economisch In de subtiele Jordaanse diplomatie wordt dat tot uiting gebracht door de grote nadruk en waardering dre het voorstel van Brezjnjev op de Midden-Oosten top heeft gekregen. Dit in schrille te genstelling tot het geringe aantal com mentaren over het Europese initiatief Europa kan dus alleen Amerika trach ten te beïnvloeden om Amerikaanse druk op Israël uit te lokken En er is van Arabische kant niets tegen om daaraan mee te werken, als Europa zich daartoe wil lenen. (Van onze correspondent) ADRID - Premier Leopoldo ■■Calvo Sotelo heeft gisteren de samenstelling van zijn ka binet bekendgemaakt. Groot ste verrassing van de in totaal 16 leden tellende regering is dat de minister van defensie een burger is. Tweede verras- Ising is dat het ministerie voor Europese zaken is komen te vervallen en dat dit op het ni veau van staatssecretariaat wordt opgenomen in het mi- ^■nisterie van buitenlandse za kken. 11e ministers van het kabinet Leopoldo Calvo Sotelo zijn afkomstig uit de laatste rege- ring-Suarez. (inister van defensie is de Ichristen-democraat Alberto Oliart, die in zijn carrire naaq-i heeft gemaakt als een ikeïharde onderhandelaar. Tot grote vreugde van de linkse oppositie zitten op de ministersposten van onder- j\vijs en universiteit en van justitie sociaal-democraten. Dit betekent naar alle waar- schijnlijkheid dat de regering Calvo Sotelo geen wijzigin gen zal aanbrengen in de pro gressieve wetsontwerpen over autonomie op universi teiten en over echtscheiding. MADRID (UPI/AFP) Op last van koning Juan Carlos is gisteren einde gekomen aan de arrestaties na de mislukte poging tot ezn staatsgreep om zo een heksenjacht te voorkomen, die de onrust in het leger weer tot een kook punt zou kunnen doen toenemen. |vlin uit ziekenhuis FAST (AP) Na te zijn her- :eld van de zeven schotwonden zij op 16 januari bij een oordaanslag opliep, is Berna- ïtte Devlin McAliskey uit het lekenhuis in Belfast ontslagen, heeft een ziekenhuiswoord- perder gisteren bekend ge laakt. 'oordvoerder verklaarde dat 33-jarige mevrouw McCalis- 'ey zich had gevoegd bij haar ihtgenoot Michael en hun drie nderen. Politici waarschuwden, "ofschoon het directe gevaar is bezworen" voor te snelle berusting, daar "het gevaar op lange termjjp nog steeds niet helemaal is gewe ken". Voor vandaag dreigde in tussen het gevaar van openlijk geweld in de straten, daar linkse Basken en rechtse Spanjaarden extremitisch-geörienteerde beto gingen aankondigden, die zou den moeten samenvallen met de vanavond te houden manifesta ties voor "vrijheid, democratie en de grondwet" door het hele land, waartoe de grote partijen en vakbonden in Spanje hebben opgeroepen. De regering - Calvo Sotelo werd gisteren beëdigd als nieuwe pre mier - dient maatregelen te ne men om de extremisten binnen het leger in haar greep te krijgen, zo waarschuwden diverse politi ci, vooral in het socialistische kamp. Maar Juan Carlos, die enerzijds de rebellen van het le ger warschuwde, dat de dicta tuur alleen "over zijn lijk" zou kunnen worden hersteld, gaf ook de politici te verstaan, dat de mi litairen niet openlijk hard moe ten worden aangepakt wegens hun subversieve acties daar dit juist een tegengestelde reactie binnen de strijdkrachten zou kunnen oproepen. De koning greep gisteren in toen er al één generaal en voorts kolo nels, kapiteins en luitenants ach ter de tralies zaten. Deze ene ge neraal. Jaime Milans dei Bossch, ex-militair-gouverneur van Va lencia, die tijdens de mislukte poging tot een staatsgreep tanks de straat opstuurde, ontbrek (ADVERTENTIE) 1 Liefhebben, strelen, paren: het zijn de enige momenten dat de mens de illusie heeft niet eenzaam te zijn. (Prof. De Froel L Ik ken een vrouw die acht jaar geleden haar dochter f Jmd verloor. De kamer van haar kind is nog precies rRj als op de sterfdag. Je bent te gespannen, zei Polanski ongeduldig, sla je benen om me heen. De afgelopen jaren heb ik hooglopende conflicten gehad met collega's, nadat ik vrouwen met een 'verdacht' uitstrijkje met succes via een dieet behandeld had. (Dr. Jan Wiese) i 5 Na haar geboorte ben ik me steeds vaker gaan verkleden als vrouw. 6 Op de dag voor hij stierf heeft Herman me de deur uit gejaagd met de woorden: "O trut, ga weg, ik haat je". Ik droom wel eens dat dat als een spreuk op een borduurlap boven de schoorsteen hangt. 7 Het zal me wel weer kwalijk worden genomen maar door gaans vind ik het volstrekt fout mensen met een rouwproces naar de huisarts te verwijzen. (Dr. Frank van Ree) Ik vind het een misdaad om je kind Angélique te noemen. IDrs. P.l 9 En mijn vriendinnen hebben me, op een enkeling na, laten weten dat ze de toestand niet aankunnen. JA Je kunt bij mensen dezelfde fok-methode toepassen als bij AU dieren. evenwel op de lijst van 22 officie ren tegen wie een militair proces op gang is gebracht en die tegen het eind van de dag werd gepu bliceerd door dp Spaanse genera le staf. Het gaat om een kolonel, een luitenant-kolonel (Antonio Tejero Molina), zeven kapiteins en acht luitenants, allen van de paramilitaire Guardia Civil, de commandant van de infanterie Ricardo Pardo Zancada en vier kapiteins van dit legerondeideel. Een andere generaal, de plaatsver vangend stafchef Alfonso Arma da. die ook niet op de lijst voor kwam en over wie gisteren in de Spaanse pers werd bericht, dat hij het brein achter de mislukte staatsgreeppoging zou zijn ge weest, is, "van zijn functie onthe ven, doch niet ontslagen noch gearresteerd". Dit zou kunnen betekenen, dat hij alleen is ge schorst. Premier Calvo Sotelo. die gisteren direct na zijn beëdiging met overleg begon voor de vorming van een nieuwe centrumrege ring, uitsluitend bestaande uit le den van de Unie van het Demo cratisch Centrum (UCD). werd in Brussel door de EG-commissie gefeliciteerd met zijn benoe ming. Direct eraan toegevoegd werd in de boodschap van com missievoorzitter Thorn aan de nieuwe Spaanse premier, dat de aanvraag van het EG-lidmaat- schap door Spanje, dat in januari 1984 zou moeten toetreden, naar het oordeel van de commissie met succes zal worden be kroond. Calvo Sotelo heeft voor Spanje de onderhandelingen over toetreding geleid, die in 1977 waren begonnen ALGIERS (AFP) Libië is in Tsjaad tussenbeide gekomen "om het Tsjadische volk te hel pen op verzoek van de wettige Burgers in kabinet Bolivia LA PAZ (AFP) - President Luis Garcia Meza van Bolivia heeft gisteren zijn kabinet gewijzigd en er burgers in opgenomen. Generaal Garcia noemde de wijziging deel van de institutionalisering van het bewind dat tot stand is gekomen na de militaire staatsgreep van 17 juli van het vorig jaar Kolonel Luis Arte Gomez, die werd beschouwd als de felle man in het militaire kabinet, is als minister van binnenlandse zaken verdwenen. Zijn opvolger was gouverneur van de militaire academie. Arce verde digde de junta door dik en dun en hij trad op tegen buitenlandse corres pondenten die kritiek op de regering uitten. President Garcia verklaar de onlangs dat hij enkele politieke partijen misschien zou toestaan hun activiteit te hervatten. regering die bijstand vroeg om een eind te maken aan de aderla ting die het land kende" Dit heeft de Algerijnse president Chadli Bendjedid gisteren ver klaard. Het is voor het eerst dat Algerije officieel stelling neemt ten aan zien van de Libische interventie in Tsjaad. President Chadli is van mening dat "het Tsjadische volk jaren leed onder de ver schrikkingen van de burgeroor log en dat Libië is tussenbeide gekomen om te helpen". Voorts zei Chadli dat Algerije wil bijdragen aan een toenadering tussen Marokko en het Frentc Polisario. het bevrijdingsfront voor de westelijke Sahara, dat steeds is gesteund door Algiers. BROKDORF (UPI)- Voor de tweede achtereenvolgende dag hebben tegenstanders van kern energie gisteren een zit-staking gehouden bij de in aanbouw zijn de kerncentrale bij Brokdorf. Met behulp van waterkanonnen heeft de Wcstduitse politie de on geveer 120 demonstranten ver spreid. (zie foto). Ongeveer 70 demonstranten zijn door de politie aangehouden voor een identiteits-eontrole. La ter zijn ze op vrije voeten gesteld De zit-demonstraties van woens dag en gisteren vormen een voor spel op een massale demonstra tie die morgen bij Brokdorf wordt gehouden. Verwacht wordt dat ongeveer 100000 demonstranten naar Brokdorf zullen komen, ondanks het verbod op deze betoging. De regering in Bonn vreest dat de demonstratie morgen met ge weld gepaard zal gaan. jvan onze correspondent Coen Kor- ver) MOSKOU - Sowjet-partijleider en president Leonid Brezjnjev heeft zijn Cubaanse collega Fidel Ca stro gisteren verzekerd van de Russische steun tegenover de „anti-Cubaanse campagne van de Amerikaanse imperialisten". Dat was de officile inhoudsom schrijving van het staatspersbu- reau Tass van de ontmoeting van beide communistische leiders, die volgens waarnemers zeker ook de Amerikaanse beschuldi gingen aangaande hun wapenle veranties aan El Salvador be sproken zullen hebben. Castro en een Sowjet-woordvoerder hadden overigens al eerder ont kend dat een van beide landen wapens levert aan de rebellen in El Salvador. El Salvador is geen onderwerp bij de redevoeringen die worden af gestoken tijdens het 26e Sowjet- partijcongres in Moskou, maar het wordt wel uitgebreid en fel anti-Amerikaans behandeld in de Russische staatspers. Waarne mers wijzen erop dat de verkil ringen omtrent wapenleveran ties door de Sowjet-Unie en Cu ba weinig waarde hebben, omdat het Oostblok gemakkelijk via an dere communistische staten wa pens aan El Salvador kan leve ren. Zo hebben de autoriteiten van El Salvador Amerikaanse wapens ontdekt bij de rebellen, die na controle van de registra tienummers wapens bleken te zijn die de Amerikanen indertijd in Vietnam hadden achtergela ten. en die nu blijkbaar door Vietnam aan de rebellen gele verd worden. Ofschoon El Salvador zoals ver meld geen onderwerp van het partijcongres is. applaudisseren de afgevaardigden bijzonder en thousiast wanneer communisti sche hulp aan zogeheten nationa le bevrijdingsbewegingen ter sprake komt. De officiële berichtgeving over de ontmoeting van Brezjnjev met Castro vermeldde, dat de heren onder andere internationale vraagstukken hadden besproken in een sfeer van „vriendschap, hartelijkheid en overeenstem ming". Er werd echter niet ver meld dat beide leiders „volledige overeenstemming" hadden be reikt en dat duidt er dus op dat er tussen hen meningsverschillen waren. WASHINGTON (Reuter/DPA)— President Reagan heeft gisteren premier Thatcher van Engeland op het Witte Huis ontvangen en hij zowel als mevrouw Thatcher verklaarden 'zij aan zij' te zullen staan als er gevaren mochten op doemen of de vrijheid wordt be dreigd. Reagan had kritiek op de verster king van het Russische militaire potentieel en het ingrijpen van de Russen in Afghanistan en waarschuwde voor een mogelij ke interventie van de Russen in Polen. De Amerikaanse presi dent zei ook dat de NAVO het onwrikbare centrum van onzeh- gemeenschappelijke veiligheid zal zijn. Mevrouw Thatcher die Reagans conservatieve opvattingen deelt, had het over Reagans 'schitte rende overwinning' bij de presi dentsverkiezingen in de V.S.. en prees zijn leiderschap. In Enge land", zo zei ze, „zult u een dap pere. hechte en trouwe bondge noot vinden". Reagan merkte op dat de situatie minder gevaat lijk zal zijn als het nesten ae muuaire sterkte hand haaft die voor de vrede nodig is. Zolang onze tegenstanders zich bewapenen in een mate die ver uitgaat boven hun defensiebe hoeften. moet de vrije wereld doen wat nodig is om zijn eigen veiligheid te beschermen", aldus de Amerikaanse president die er voorts op wees dat „een ingrij pen van buitenaf in Polen het he le scala van betrekkingen tussen Oost en West diepgaand en op lange termijn zal beïnvloeden". Mevrouw Thatcher reageerde hierop met de opmerking dat de tijden inderdaad niet gemakke lijk zijn en dat de gevaren die ons bedreigen groot zijn. „Zwakkere persoonlijkheden zouden zelfs onder de bekoring kunnen ko men het maar op te geven gezien de sombere situatie". „Maar mensen zoals u". aldus premier Thatcher, worden door de uitda ging geprikkeld". In Washington wees men erop dat. hoewel de V.S. en Engeland over vele zaken betreffende de inter nationale politiek hetzelfde den ken, er toch ook wel verschillen van opvatting bestaan. Zo zal Thatcher Reagan laten weten dat v*est-t.uropa niet aueen grote waarde hecht aan versterking van de militaire kracht van het Westen, maar ook aan wapenbe heersing. Het is ook de vraag of de Britten bij het tegengaan van de wapenleveranties aan El Sal vador door de communistische landen wel zover willen gaan als de Amerikanen. In dit verband is de opmerking van de Britse La- bourleider Foot interessant. Foot zei gisteren in het Lagerhuis dat de Britten het hoogst kwalijk zouden vinden, als de V.S. in EL Salvador tussenbeide zouden ko men ten behoeve van de tirannie en de reactie. Hij drong er bij Thatchers plaatsvervanger, Wil liam Whitelaw op aan premier Thatcher onmiddellijk in kennis te stellen van de „toenemende bezordheid in Engeland en el ders in Europa over de levering van wapens aan El Salvador" Kort na zijn onderhoud met me vrouw Thatcher op het Witte Huis. zei Reagan tegen verslag gevers dat hij belangstelling heeft voor een „ernstige "en op bouwende dialoog met de Rus sen over kwesties die ons ver deeld houden". De Britse premier Margaret Thatcher brengt op het ogenbltf aan de Verenigde Staten, waar ztj besprekingen voert Reagan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9