)Iare denkt aan stoppen Bewoners Noord 'openen jacht' op kunstwerken Leidenaar wil waterschade vergoed hebben bzuinigingsplannen voor redactie onaanvaardbaar DA-raadslid Van Waals stapt op Leidse stadsrubriek DAG 27 FEBRUARI 1981 Leiden Jfouw lag ^wusteloos haar •|)onkamer 23} aan de Lage Rijndijk aange- jen. De vrouw heelt enkele :npasn met verscheidene fractu- jaai waarschijnlijk het gevolg doeen val, op de vloer van haar u52 'nkamer gelegen. jaarde vrouw is pas gevon- efcelocn haar zoon gisteren een 1. .al keren tevergeefs bij haar 1, naangebeld. De zoon riep de el. van de politie in, die het slot "huifde toegangsdeur forceerde. /rouw is in bewusteloze toe- 'd ijlings overgebracht naar lsv^cadcmisch Ziekenhuis, nots DEN HAAG/LEIDEN - Leide- naar Jan C. Sloos uit de Ko ningstraat wil 15.000 gulden van de Leidse Woningstich ting om zijn inboedel, waar "betrekkelijk weinig van over is" te vervangen. Dit eis te gistermiddag zijn raads man mr. D. Poot. tijdens een kort geding voor de Haagse rechtbank.Het kort geding van gisteren is een vervolg van een geding dat eerder dit jaar diende. De rechter had de partijen toen weer naar huis gestuurd om eerst eens te proberen of er in onderling overleg wellicht een en ander geregeld zou kunnen wor den. De ellende voor Sloos, die vol gens zijn raadsman een be drijfje aan huis heeft waarin hij iets met aquaria doet, be gon in juni '78. Toen brandde naast zijn huis aan de Ko ningstraat een woning af. Het onderkomen van Sloos liep daarbij lichte schade op. Zo werd de voordeur door de brandweer ingetrapt en werd er door de spuitgasten een Kort geding tegen LWS gat in het plafond gemaakt. "Dit alles", aldus de raadsman van Sloos die zelf wegens ziekte niet kon verschijnen, "werd niet door de woning stichting hersteld. Hij kon wel een andere woning krij gen, maar daar was geen werkplaats bij en dat accep teerde hij niet. Sloos diende bij de stichting een gecombi neerde aanvraag in. Ten eer ste vroeg hij om een andere woning en ten tweede wilde hij dat het huis waar hij in woont werd opgeknapt Uiteindelijk, zo bleek tijdens de zitting kwam Sloos met de Woningstichting tot een ak koord. Hij kon een woning krijgen aan de Molenstraat. Maar doordat er aan het huis in de Koningstraat in die tus sentijd geen reparaties waren verricht bleek, aldus de raadsman van Sloos. dat de inboedel was aangetast door onder andere het water van lekkages. Vijftienduizend gulden zou de schade weer goed maken. De gemeente Leiden, die eige naar is van de huizen die door de stichting worden beheerd, wil echter maar drieduizend gulden geven. "Dat is het geld dat beschikbaar is voor iemand die een krot verlaat. De gemeente kan niet meer geven, want Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (het dagelijks bestuur van de pro vincie) zou dit direct afkeu ren". Samenvattend zei de raadsman van de stichting dat ze bereid is Sloos vervangende woon ruimte. plus werkplaats aan te bieden. "En buiten de vraag of wij het betalen, zal Sloos moeten aantonen dat hij inderdaad schade heeft opgelopen". Uitspraak is vol gende week donderdag. "Nu er blijkbaar weer beleid wordt gevoerd ei DEN - Bewoners van de Wal deck Pyrmontstraat en omge ving willen ook graag profiteren van het geld dat de gemeente nog in kas heeft voor kunstwer ken. "Nu er blijkbaar weer beleid wordt gevoerd willen wij dat on ze oude aanvragen worden inge willigd", schrijft het buurtcomité uit Noord in een brief aan het ge meentebestuur. Voor het Morskwartier en de Me- renwijk is ruim twee miljoen te besteden aan kunstwerken bleek een tijdje geleden. Het voor noemde buurtcomité las dit en herinnerde zich dat al drie jaar geleden een lijstje naar de ge meente was opgestuurd met een aantal voorstellen voor het ge bied dat onder meer wordt be ien 3EN - De redactie van Mare denkt er over om het Rartje er bj neer te gooien. In een mededeling op de voor- per[ina van het laatste nummer laten de redactieleden ei,ds dit universitaire weekblad weten dat "het nieuwe n0(Jget het onmogelijk maakt een weekblad te poduce- afédat behoorlijk kan voldoen aan journalisteke maat- nJren". Koniversiteitsraad nam afgelo- u<\ maandag een voorstel van de 4°lentenfractie CGL aan, waar nare werd gesommeerd voor een bedrag van een ton in isua" begroting te snoeien. Die r. liniging mocht echter niet ptreden gevonden op de post ver ging. De CGL vond - en met P* de meerderheid van de uni- iC"1iteitsraad - dat de studenten e automatisch moesten blij- ontvangen. Daarmee werden inen van het universileitsbe- In\r doorkruist, dat juist daar ^bezuiniging van 100.000 gul- )orshad willen vinden. uumogelijkheden worden door edactieraad (een onafhanke- Breorgaan dat het beleid van Ma- el- laststelt en bewaakt) als 'on- /aardbaar' van de hand ge- ond5"' nnede tafel ^^dactieraad heeft zich gister- ^■jdag over de zaak gebogen. uitnodiging van de redactie lstade redactieraad om de werk- za. nheden maar op te schorten, aatd door de raad niet opge- nstrd. Maandag wil de redactie raad toch weer met het universi teitsbestuur om de tafel zitten en be'kijkn of overleg over de be- zuingingen nog zinvol is. Erg groot lijkt de onderhandelings ruimte echter niet. Enerzijds wil de redactieraad als basis voor een gesprek de begro ting nemen die de raad oorspron kelijk had opgesteld. Daarin is noch sprake van bezuinigen op de post verzending noch van de extra bezuiniging op het budget van Mare (zoal de universiteits raad wil). Anderzijds zit het Col lege van Bestuur met de uit spraak van de universiteitsraad in zijn maag, waar niet zonder meer van kan worden afgewe ken. De redactie van Mare is in elk geval niet van zins om de bezunigin- gen (volgens berekeningen van het blad in totaal 35 procent) uit te voeren. Volgens redacteur Hans Maarten van den Brink kan dat twee dingen betekenen. Of de redactie stelt direct vast dat met dit geringe budget niet te werken valt, of de redactie gaat er mee aan de slag en ziet dan wel waar het schip strandt. Goed en goedkoop buiten de deur eten ■ia' Vanaf f 8,= per persoon. oncj n 2;euken geopend van 17.30-22.00 uur. Iet café gaat hierna gewoon door tot ^uitingstijd. luitingstijd. 1 1 cclcaf-c CIC hOOljtet vanaf 16 oigrucht l'i/hoek tr« zoi regi 74; lEN Het CDA—raadslid Ad van der Waals heeft zijn lidmaatschap eicH de partij opgezegd uit onvrede met de landelijke politieke lijn van Christen-Democraten. Van der Waals zal daarom ook de gemeente- Mufl verlaten. agl^i verklaring legt Van der Waals (afkomstig uit de ARJOS) uit, dat de ie van ARP met CHU en KVP onder druk van het eenheidsdenken 2(stand kwam. Dat eenheidsdenken was volgens Van der Waals voor- jebaseerd op de organisatie en niet op politieke en principiële een- ^aa<mmigheid. ,debehoefte aan interne eenheid is op zich een gerechtvaardigde wens 3mi een grote politieke partij. Als hiermee echter voortdurend een druk 717rdt gelegd op het functioneren van het uitgangspunt van de partij, KerwiJze van politieke besluitvorming, het politieke handelen en de houdingen binnen de partij, is de prijs voor de eenheid te groot", us Van der Waals, eg der Waals werd in 1978 lid van de gemeenteraad. In datzelfde jaar Vd hij actief in de werkgroep Niet Bij Brood Alleen. "Om alsnog paalde accenten in het CDA-beJeid in te brengen". Van der Waals is ide conclusie gekomen dat dit een onbegaanbare weg is. "Motieven na er is geen alternatief, blijf erbij om de zaak ten goede te keren en 1 ons niet in de .steek, waren uiteindelijk niet voldoende om het 'egtijlidmaatschap voort te zetten", aldus Van der Waals. gemeenteraad wordt Van der Waals naar alle waarschijnlijkheid >cebevolgd door drs. G A. Tuinier. 3&ebte a/</«n dien taken /te(, de Jtei t dut gen /tri, KLAASSERS -,/{(<>H BREESTBAAT 114 t-b LEIDER Prins Willem-Alexandermavo aan de Diepenbrocklaan beslaat twintig jaar. Reden voor een feest. De leerlingen en leraren van de school hebben besloten er een middeleeuws festijn van te maken. Deze hele week zijn er allerlei middeleeuwse activiteiten georgani seerd. Gisteravond was wel het hoogtepunt De school was omgebouwd tol een middeleeuwse markt, waar allerlei minstrelen, troubadours jonkvrouwen en ridders zich te goed konden doen aan de meest bizarre lekkernijen. Ook met de dorstige kelen werd rekening gehouden. grensd door de Bernhardkade en de Julianastraat. Er is nu opnieuw een lijstje rich ting stadhuis gegaan met eigen lijk nog steeds dezelfde punten als toen. Het gaat om de volgen de voorstellen: verfraaiing van een aantal kale blinde muren in de Waldeck Pyrmontstraat en de Anna Paulownastraat, het plaat sen van kunstwerken bij speel- tuintjes in de Julianastraat en de Waldeck Pyrmontstraat en als er garages worden gebouwd bij het speelterrein: beschilderde gara gedeuren". "Wij waren erg boos toen we lazen dat de gemeente zoveel geld had overgehouden", zegt E. Hofkes van het buurtcomité. "Taal noch teken hoor je eigenlijk jarenlang en dan opeens dit. Ja. we zijn nog regelmatig naar het stadhuis ge gaan. maar dan zeiden ze steeds: we zijn bezig. Maakt u zich niet ongerust". "We hebben de mensen nu in elk geval op het spoor gezet", gaat hij verder. "Ik hoop alleen dat ze niet mismoedig zijn geworden door die hele gang van zaken. Want het Noorderkwartier kan een aantal verfraaiingen goed ge bruiken. Het zou nu zelfs heel goed uitkomen: we hebben net een aantal andere verbeteringen in de wijk afgerond". "Ik weet nu nog niet precies of we aan deze verzoeken zullen vol doen". zegt gemeenteambtenaar Verhulst. "Maar als de suggesties die uit de wijken komen haal baar zijn zullen we er zeker op ingaan". Dat de twee miljoen in wezen voor het Morskwartier en de Meren- wijk zijn gereserveerd vormen daarbij volgens hem zeker geen belemmering. "Het is natuurlijk fout om op bepaalde plekken een overdaad aan kunst te krijgen en op andere plaatsen helemaal niets te hebben". "Het geld kan gewoon overgehe veld worden. Onder de uitdruk kelijke voorwaarde dat de bud getten voor het Morskwartier en de Merenwijk maar niet aange tast worden". Uitgeven is er nu echter nog niet direct bij, omdat het werk met betrekking tot kunstopdrachten een aantal jaren in het slop heeft gezeten. Verhulst: "Ik ben nu nog bezig met het inventariseren van de oude voorstellen. Maar er komt nu een nieuwe Commissie Kunstopdrachten. Die overigens ook ambtelijk zal worden onder steund". hHH door René van der Velden Jaap Visser Gezocht De klopjacht op 'graffitist' HANX lijkt geopend. Deze beruchte Leidse spuitbuster rorist heeft het in de ogen van het lerarengezag te bont ge maakt. Dat hij viaducten en kale muren in de binnenstad met zijn spuitbus bewerkt is tot daar aan toe maar nu hij zijn werkterrein heeft ver legd naar schoolgebouwen gaat te ver, vindt het leraren gezag. Het afgelopen weekeinde spoot HANX zijn visitekaartje op de muren van de Louise de Coligny scholengemeen schap en het Agnes aan de Kagerstraat. Bij het Louise moest er een heuse schoon maakploeg van een erkend reinigingskantoor aan te pas komen om de verf van de mu ren te verwijderen. Bij het Agnes heeft men de HANX- en met behulp van de verfkwast uitgewist. Conrector Verhoog van het Louise zou afgelopen maan dag een beloning hebben uit geloofd voor het aangeven van HANX of een andere be- kladder. c.q. 'graffitist'. Verontruste leerlingen stel den ons hiervan op de hoog te. "Welnee", roept Verhoog een beetje beledigd uit. "Dergelij ke methoden zijn geen onder deel van ons beleid. Ik heb al leen in een klas uit m'n mond laten vallen dat ik er wel wat over zou hebben om die lui te pakken te krijgen. Meer niet. Ik heb in elk geval geen belo ningen uitgeloofd. Ik denk trouwens niet dat dit een in terne aangelegenheid is. Het kwaad komt volgens mij van buiten de school want het is alleen in het weekeinde raak. Aan de buitenkant van het schoolgebouw". Dat lijkt ons logisch want een graffitist zal het heus niet in Beschilderen van viaducten mag van het lerarengezag. maar zijn werkterrein verleggen naar schoolgebouwen is uit den boze. z'n hoofd halen om open en bloot met zijn spuitbus door een schoolgebouw te wande len. Hoe dan ook: HANX is gewaarschuwd, nog net niet vogelvrij verklaard. Immigranten In navolging van de Friese im migranten gaan ook de Brit ten, die zich binnen de Leid se stadsgrenzen hebben ge vestigd, een eigen besloten club oprichten Vanaf aan staande woensdag zal de Bri tish Club Leiden elke woens dag de lounge van Motel Mayflower aan de St. Aagten- straat bezetten, in besloten- verband zal er dan uitgebreid over het weer worden ge praat en uiteraard zal er drif tig met pijltjes worden ge gooid. Iedereen die in het bezit is van een Brits paspoort kan woensdagavond in de St. Aagtenstraat terecht. Even tuele wederhelften van de Britten zijn ook van harte welkom. Zelfs wanneer ze niet eens op het eiland zijn geboren. De British Club Lei den hoopt in de nabije toe komst over een eigen ruimte te kunnen beschikken. De aanzet voor het oprichten van de British Club Leiden is vreemd genoeg door enkele oer-Hollanders gegeven. Cees Hugens. de reclame-jon gen van het stadhuis, was on langs op verjaardagsvisite bij zijn vriend Ed Verwey en ontmoette daar nogal wat Britten. Volgens Cees zou het best leuk zijn wanneer de Leidse Brit ten wat vaker met elkaar over het weer van gedachten zou den wisselen. Bijvoorbeeld binnen clubverband. Ed Ver wey vond dat ook en zette door. Nu is hij secretaris van de British Club Leiden "Voorlopig", aldus Ed "Ik ben opgetreden als de anima tor van dit geheel maar als de zaak straks eenmaal draait geef ik het graag uit handen". Degene die meer wil weten over de British Club kan Ed bereiken door 213715 te draaien. Ed spreekt en verstaat Engels Sir Verwey hoeft zich trouwens geen zorgen te maken of hij woensdag wel in de British Club wordt toegelaten, want zijn vrouw heefi een Brits paspoort... Verdomhoekje (2) Best mogelijk dat vrouwen die van de bijstand rond moeten komen in het verdomhoekje zitten, schrijft ons een wedu we uit Leiderdorp. Best mo gelijk dat die vrouwen elke maand 100 tot 200 gulden te kort komen. "Maar ik ben weduwe. En met hun bij stand vergeleken kom ik dan minstens 400 gulden tekort in de maand" Nog erger in het verdomhoekje dus: de wedu wen. Onze brievenschrijfster legt uit: "Mijn uitkering is 1028.76 gulden per maand Als wij, weduwen, iets aparts, iets nieuws of kleding moeten ko pen dan krijgen wij echt geen geld van de sociale dienst" (zoals de bijstandsvrouwen vroeger kregen). "Een baan zoeken om wat bij te verdienen, kan ik niet meer. Ik ben 63 jaar". Onze lezeres trekt aldus da conclusie "Ik geloof dat vrouwen in de bij stand er beter aan toe zijn met hun uitkering dan wij, de weduwen". De titel van "de grootste mini- mumhjder" naar de wedu wen*' Wie zit er eigenlijk te wachten op zo'n titel. Daar probeer je eerder vanaf te ko men. De bijstandsvrouwen hebben zich daarom onlangs in een comité verenigd; om uit het verdomhoekje te ko men. Wat let de weduwen1

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3