Sportveld bij gifb el t K at wij 1 "Alphen gaat voor niet-Alphenaar bouwen foneel bij Qbus: te gebruiken in dagelijks leven Herenweg autoweg-af I Deskundige die zegt dat dit gevaarlijk is, liegt" Progressieve partijen over grondverkoop voor koophuizen Geen geld voor IKV te politiek getint Inbrekers stelen sieraden Pop in het weekeinde ERDAG 26 FEBRUARI 1981 - Hel Heintz over de theatercursus die zij bij Qbus in Lisse leidt: in toneelsituaties proberen in het dagelijkse leven te benutten". LISSE - De hoop van Ciel Heintz is dat de deelnemers aan de theatergroep in het vor mingscentrum Qbus in Lisse het toneelspelen niet alleen als fijn mee doen ervaren, maar bo vendien de gebruikte toneelsituaties in het dagelijkse leven probe ren te benutten. Dat is de achterliggende ge dachte waarmee Ciel Heintz in het Lissese vormingscen trum aan het produkliepro- ces "Als ik nee zeg. voel ik me schuldig" is begonnen. Door middel van theater is het volgens haar niet alleen mo gelijk iets vorm te geven, maar ook bestaat de moge lijkheid om door middel van de gespeelde situaties dingen duidelijk voor jezelf te ma ken. Ciel Heintz (bijna vier jaar in Qbus als pedagogisch mede werkster werkzaam) is nu voor het derde seizoen met een groep aan een "theater- cursus" bezig. Zij wordt bij gestaan door de Haarlemse Coby Mul, die evenals Heintz aan de Theaterschool in Am sterdam aan het laatste jaar docente dramatische expres sie bezig is. Uitgangspunt van het theater is dat de deelnemers aan het be gin van de cursus zelf bepa len wat zij gaan spelen. Ervaringen De ideeën door de cursisten aangedragen gaan in de regel uit van de eigen ervaringen en belevingssituaties in het dagelijkse leven. Men kiest dan uit de aangedragen on derwerpen een thema. Dat wordt in scène gezet en er wordt gekeken of de situatie herkenningspunten oproept voor de overige deelnemers. Ook gaat de groep na waar de ervaring vandaan komt, wel ke maatschappelijke oorza ken er zijn aan te wijzen. Al deze zaken bespreekt men uitvoerig. Als voorbeelden van de the ma's noemt Ciel Heintz: "Eén van de deelnemers kwam met het volgende. Mijn man wil elke zondag naar zijn moeder, maar ik heb daar geen zin in. Ik wil dan geen nee zeggen, maar ik wil ook niet mee. Wat moet ik daar aan doen?". Een ander voorbeeld is: je buurvrouw vraagt op de meest vervelende momenten of je op haar kind wil passen, elke keer tuin je er weer in. Dus is het allemaal terug te voeren op de gedachte: er ge beuren dingen met mij waar ik geen vat op heb. En dat moet maar eens afgelopen zijn". Als er is gekozen voor een the Een scène die straks mogelijkerwijs in de Qbus-produktie zal zijn te zien. ma gaat men in groepjes pro beren er een oplossing voor te vinden. Deze oplossingen worden dan weer in de grote groep (12 man) besproken en uit al deze gesprekken vormt zich langzaam de produktie, die medio mei op de planken komt. Training Voor het zover is heeft de groep. bestaande uit werkende jeugd en huisvrou wen, zich beziggehouden met het leren toneelspelen. De eerste weken zijn uitgetrok ken om de basisprincipes van toneel eigen te maken. Er werd al snel ontdekt wat de mogelijkheden van de deel nemers waren. Video wordt gebruikt om de deelnemers de mogelijkheid te geven hun spel terug te zien en als archiefmateriaal om in de produktiefase op te rug te kunnen grijpen. Als bijzonderheid vertelt Ciel Heintz tot slot dat de deelne mers zich niet alleen met het toneelspelen bezighouden, maar alles dat nodig is om een produktie vorm te geven komt in deze cursus aan de orde zoals: mies en scène, kleding, geluid, belichting etc. rWIJK - De aanleg van een sportcomplex op 991 plaats van de, inmiddels beruchte, Katwijk- bJ vuilnisbelt is volgens wethouder Bergman ?<n Katwijk volledig verantwoord. ere deskundige die zegt :p de aanleg van sport eden daar gevaarlijk is, :en liegt", aldus de wet- brader gisteravond tij- _ls de vergadering van Katwijkse gemeente- \|d. zogenaamde "Tussenge val" tussen de gemeenten Kal- en Noordwijk is op korte nijn de aanleg te verwachten een aantal tennisbanen en tbalvelden. In de toekomst en daar ook sportvelden wor- aangelegd voor korfbal. "baaiduels or Avanti >at!RSWOUDE - Hoewel de ta- le inniscompetitie het komen- "weekeinde nagenoeg stilligt. chlen de ereklasse-ploegen van (Ynti wel in actie. Het heren- b speelt zaterdag uit bij De iwe en de dameöformatie dan aan bij St. Aloysius. Ie wedstrijden werden vori- veek uitgesteld in verband de open kampioenschappen eITsjecho-Slowakije. handbal en hockey. Met de aan leg van de tennisbanen wordt, zo is te verwachten, nog dit jaar be gonnen. De kosten van de aanleg zijn voor rekening van de Kat wijkse Lawn Tennisvereniging, die thans gebruik maakt van een noodvoorziening aan de Am- bachtsweg. De Katwijkse gemeenteraad moest gisteren een beslissing nemen over de aanleg van onder meer een toegangsweg tot het gebied, van riolering en waterleiding. Raadslid H. van Mierlo (D'66/Ge- meentebelangen) wilde van het college van B en W weten wat de gevolgen van de aanleg van sportvelden zouden zijn. Hij wjl- de graag horen dat aanleg abso luut veilig zou zijn en geen gevol gen zou hebben voor de volksge zondheid. Hij doelde daarbij op het besluit van de Noordwijkse gemeenteraad om voorlopig alle plannen voor het Noordwijkse deel van het "Tussengebied" stil te leggen. "Wat zijn de motieven van B en W van Katwijk om wel te beginnen met de aanleg van de sportvelden?" Afgedekt Volgens het college is er geen en kele reden om af te zien van de plannen voor het Tussengebied. Volgens wethouder Bergman Het terrein aan de Zonnebloemstraat in Katwijk aan den Rijnwaar in filiaal voor het binnendorp komt te staan. heeft het onderzoek van de gevaarlijk wanneer de belt in een Rijksinspectie voor de Drinkwa tervoorziening (RID) geen aan leiding gegeven voor ongerust heid. Er is weliswaar sprake van verontreinigd grondwater, maar. zo verzekerde wethouder Berg man de raad, dat is pas werkelijk waterwingebied ligt. Dat is hier niet het geval. "Moed voor de aanleg is niet no dig", aldus de wethouder. "Zo lang er niet dieper dan een meter in de grond wordt 'geroerd' en er geen sloten worden aangelegd is loop van dit jaar het bibliotheek- er geen enkele bezwaar tegen de aanleg van sportvelden Hoewel Van Mierlo twijfels hield ging de raad na de harde toezeg ging van Bergman akkoord met het voorstel van B en W om op het terrein met de aanleg van de voorzieningen te beginnen". HEN AAN DEN RIJN Het bouwbureau T.ndwijk BV kan aan de in lob D in Ridder- II. Een zeer ruime eerderheid van de ge- snteraad heelt gister- -nd ingestemd met de koop van grond aan aïtndwijk (kosten: bijna ^miljoen gulden) ten be- ■ve van de bouw van koopwoningen. iet fiat van de gemeenteraad een uitvoerige discussie raf. Centraal daarin stond de r de progressieve partijen op 'jprpen vraag: gaat Alphen bouwen voor de overloop grote steden? Een vraag loor PPR. D'66 en PvdA be jgend werd beantwoord. Zij n van oordeel dat de Alphe en streekgenoten geen be hebben aan koopwonin- flvan 180.000 of 200.000 gul ;j|"iedere makelaar kan vertel dat er grote aantallen koop IWingcn in deze prijsklasse ^taan", merkte het D'66- gslid A. van Geest op. Jr lief (pR-collega C. Doolhoff wees dat een andere bouwer in ID inmiddels 31 van de door I i te bouwen koopwoningen moeten verkopen aan niet- omdat er vanuit Al- en de regio niet voldoende was. Wat de gevol- j& zijn van het bouwen voor die geen (economische) hebben met Alphen, <t wel uit het gekrakeel over rijksweg 11 en de liles bij Lei- muiden, aldus Doolhoff. Onder het motto, beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald, wilde het PPR-raadslid de rente verliezen van twee a drie miljoen gulden die ontstaan als de grond nog niet zou worden verkocht, wel voor lief nemen. De kosten van pendel zullen vele malen groter zijn, al zijn dat indirecte kosten die je nergens tegenkomt, voorspelde Doolhoff. Uitverkocht "Als we de grond nu verkopen, moeten we straks "uitverkocht'' verkopen, zodra er weer Alphe- naren zijn die een nieuw koop huis wel kunnen betalen", zo motiveerde Doolhoff zijn tegen stem. Het D'66-raadslid Van Geest wees erop dat het bouwen van koop woningen voor niet-Alphenaren, ook gevolgen heeft voor het toe wijzingsbeleid van huurwonin gen. Woningzoekenden van bui ten de regio die geen economi sche binding met Alphen heb ben. komen nu niet in aanmer king voor een huurwoning: zij worden niet als woningzoekende ingeschreven. Wel koophuizen bouwen voor woningzoekenden van buitenaf, maar geen huur huizen toewijzen aan woningzoe kenden van buiten de regio, ge tuigt van tweeslachtigheid, aldus Van Geest, wiens opmerking werd gesteund door de PvdA-er J. van der Vlies. Gefaseerd Deze partij vond de renteverliezen die ontstaan door het nu nog niet verkopen van de grond, zwaar der wegen dan hel risico dat Al phen voor de overloop gaat bou wen. hetgeen in strijd zou zijn met de doelstellingen in het streekplan Zuid-Holland-oost. De socialisten stemden dan ook aarzelend in met de grondver koop aan Brandwijk. Het bouwbureau mag de koopsom overigens in 4 fasen betalen. Er hoeft pas betaald te worden ze- dra Brandwijk daadwerkelijk aan het bouwen gaat. Met de eer ste fase wordt binnenkort begon nen. De bouw van de overige wo ningen mag de bouwer over vijf jaar uitsmeren. De grondverkoop aan Brandwijk kreeg verder de goedkeuring van VVD en CDA. Die laatste partij hield zich overigens volkomen afzijdig van de door de progres sieve partijen aangesneden dis cussie. Bijeenkomst Een voorstel van het VVD-raadslid G.P. van As. om een bi jeenkomst over de woningbouw te beleggen voor raadsleden, woningbouw verenigingen. de woonruimte- commissie en Alphcnse bou wers, vond algemene bijval. Op deze bijeenkomst zou gcfiloso- KATWIJK - De Vredeswerkgroep Katwijk krijgt geen sub sidie van de gemeente Katwijk. De activiteiten van de werkgroep zijn volgens een meederheid van de raad een zijdig politiek gericht. Burgemeester en wethouder van Katwijk achtten het onjuist dat politiek gerichte activi teiten worden betaald uit de gemeentekas. De stichting Vredesw'erkgroep PPR) om toch subsidie te geven Katwijk had de gemeente ge vraagd om een financiële bijdra ge van ruim 5000 gulden voor de jaren 1980 en 1981. Wethouder Parlevliet daarover: "De werk groep noemt zich vredeswerk- groep. maar heeft slechts één standpunt en dat is: de kernwa pens moeten Nederland uit. dat is puur partijpolitiek". Pleidooien van Van Mierlo (D'66) en mevrouw Hietkamp (PvdA/ WIELRENNEN - De Zwitser Bru no Wolfer heeft gisteren de weg wedstrijd Nice-Alassio over ruim 147 kilometer gewonnen. Wólfer had een voorsprong van 35 se conden op de Italiaan Passuelo. ALGEMEEN - Vijf leden van het internationaal Olympisch comité dreigen hun lidmaatschap te ver liezen. Het betreft Panama, Cos ta Rica, El Salvador, Philippij- nen en Madagaskar. De Olympi sche comités van deze landen blijken niet onafhankelijk van de regeringen in hun land te func tioneren. feerd moeten worden over de vraag waar het in Alphen met de woningbouw naar toe moet. BODEGRAVEN - Onbeken den hebben gisternacht in Bodegraven twee inbraken gepleegd. Uit een afgesloten vrachtauto werd. nadat een ruitje was vernield, een ste reo radio-cassette-installatie met twee speakers ont vreemd. Een 27 MC bakkie met toebehoren (antennes en microfoon) ging dezelfde weg. Uit een woning aan de Tuin straat werden gouden siera den, waarvan de waarde on bekend is. gestolen. De da ders kwamen binnen door de achterdeur te forceren. baatten niet. Volgens Van Mierlo laat de gemeente een kans lopen om te tonen dat vrede een be langrijke zaak is en dat kernwa pens verschrikkelijk zijn. Me vrouw Hietkamp benadrukte dat de activiteite van de Katwijkse Vredeswerkgroep een ^eel bre der terrein beslaan: De werK- groep leidt ook projecten over vrede op scholen". ALPHEN AAN DEN RIJN - Bram Vermeulen komt met zijn gezelschap "De Toekomst" naar Alphen. Morgenavond, zaterdag 28 februari treden zij op in de so ciëteit Midas. Vermeulen en zijn band brengen een combinatie van popmuziek en theater en zijn bezig met een toernee van drie maanden door Nederland. De Toekomst bestaat uit Jacob Klaasse (toetsen), Peter Warnier (ex PceWee the Specials, bas). Enk Mooiman (gitaar, zang). Jan de Hont (gitaar) en Frans Hen driks (slagwerk). Het optreden begint om 21.00 uur. In de Zwammerdamse jongeren- soos "Spider" verzorgt de Venlo- se band "Moosegang" morgen avond een optreden. Moosegang is afkomstig uit een jongcren- soos in Venlo, en heeft een zeer swingend eigen repertoire met Zuidamerikaanse invloeden. De opstelling: Wim Kauffman (sax/ zang sologitaar). Bennie Fikkert (toetsen/trompefzang), Hans Donders (bas). Huub Schell (slagwerk) en René Kauffman (conga's/zang). Aanvang om 21.OU uur. De Alphense jongerensoos Madon na heeft morgenavond een optre den van de kersverse Nederland se disco-groep Fruitcake. Deze band. die nauwe relaties onder houdt met Spargo, staat momen teel in de hitparade met de single "My feet won't move". Fruitcake bestaat uit Rob Taeke- ma (gitaar sax zang). Benny Baan (toetsen). Bart Adrichem (slagwerk), Petc Louhenapessy (percussie), Jean Paul Dreissen (bas). Jo-Ann Collins (suing) en Marita Lie-A Tjam (ex-Rocka way Boulevard, zang). De zaal is om 20.00 uur open. Maximumsnelheid straks 80 km ALPHEN AAN DEN RIJN - De maximumsnelheid op de Herenweg gaat omlaag van 100 naar 80 kilometer per uur De weg. die nu een autoweg is, zal een normale verkeers weg worden. Voor de aandui ding autoweg" moet een weg aan bepaalde door het ministerie van verkeer en wa terstaat vastgestelde eisen voldoen. Deze eisen hebben betrekking op afmetingen, het gebruikte materiaal, bochten en nog eit'andere as pecten. De Herenweg voldoet daar al enige tijd niet meer aan. Wanneer en hoe de Herenweg definitief autoweg-af zal zijn is nog niet bekend. Overleg hierover is gaande tussen de provincie, als eigenares van de weg. en de gemeente Al phen. voor wie de Herenweg een belangrijke verbinding met Amsterdam vormt. De gemeente Alphen zelf ziet liever een aanpassing van de w-eg aan de huidige eisen voor autowegen, maar gezien de financiële situatie van de meeste overheidsorganen zit dat er niet in Onlangs nog bleek uit cijfers van de rijkspolitie dat de He renweg een van de gevaar lijkste wegen van deze streek is. Een groot gedeelte van de ongevallen die wargn ge beurd hadden te hard rijden als oorzaak.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21