"Wat doe je daarna met de patiënten?" Voorjaarsconcert 1981 ROLGORDIJNEN GEWESTELIJK ORKEST VOOR ZUID-HOLLAND dinsdag 10 maart 1981 - 20.15 uur stadsgehoorzaal, breestraat 66, leiden M0ZARTPR0GRAMMA Sluiten psychiatrische inrichtingen goed, maar H.JANSE DE SPECIALIST IN ZONWERING TEEKENS ouvertüre "don giovanni" kv 527 concert voor piano en orkest kv 491 piano-solist: willem brons symphonie nr. 40 kv 550 dirigent: david porcelijn PAGINA 16 VRIJDAG 27 FEBRUARI p, NOORDWIJKERHOUT/I - De meest opvallende stelling van de 65 stuks uit het manifest dat de Nederlandse patiënten beweging vorige week uitbracht weekte ook de meest heftige reac ties los. Psychiatrische inrichtingen moeten zonder meer worden gesloten of eventueel worden vervangen door kleine 'opvang huizen'. Ja, zegt de stichting Pandora, die het manifest aanbood aan de commissie volksge zondheid. Want het verlenen van hulp moet worden ver plaatst naar de mens en z'n omgeving. Tenzij een pa tiënt zelf er behoefte aan heeft om tijdelijk zijn intrek te nemen in een 'behandel- huis'. Maar niet omdat zijn psychiater dat zo nodig vindt. Nee, zeggen woordvoerders van psychiatrische inrichtin gen in de Lcidse regio. Wat Pandora wil is veel tc idealis tisch. Bovendien, de voor beelden van de landen waar de inrichtingen massaal wer den gesjoten (Italië, Amerika) Zijn ronduit deprimerend. Duizenden ex-patienten die in die landen doelloos op straat lopen, gedoemd hun le ven als zwerver of dakloze t slijten. Zij kunnen zich niet aan dat andere leven buiten de inrichting aanpassen. Zo vindt geneesheer-directeur Van der Lande het Noord wij- kerhoutse Sint Bavo dat "de psychiatrische inrichtingen wel degelijk een zéér essen tiële functie vervullen in deze maatschappij". Van der Lan de heeft op z'n zachtst gezegd sterke twijfels over de haal baarheid van de stellingen die Pandora poneert. "Ik kan niet zeggen dat ik erg onder de indruk ben van het mani fest" zegt hij droogjes. "Ik moet er ook niet aan denken welke problemen er zullen ontstaan als die wens om de inrichtingen maar op te doe ken wordt ingewilligd. Denk eens aan het grote aantal zwervers dat je krijgt, de thuislozen, die echt nergens naar toe kunnen. Want zou de maatschappij zich ervoor openstellen om ex-psychia- trische patiënten in haar mid den op te nemen? Ik weet het niet, ik ben bang van niet. En ziet de betreffende familie van de patiënt het zitten? Want waar moet hij anders naar toe? U moet weten dat veel mensen juist in de Bavo verblijven omdat hun familie er bezwaren tegen heeft ze zelf op te vangen." Van der Lande memoreert dat het juist de taak is van de in richtingen "goede, professio nele hulp te geven aan men sen die in nood verkeren." In de Bavo worden jaarlijks meer dan vijfhonderd men sen opgenomen die in geeste lijke nood verkeren. "En die worden binnen het jaar weer ontslagen. Ik zou niet goed weten wat te doen als die hulpverlening wordt opgehe- Psychiater Lamijn van he Leidse psychiatrisch zieken huis Endegeest ziet een rigo reus sluiten van inrichtinger vooralsnog ook niet gebeu ren. "Ik begrijp de moticver van Pandora wel, maar z< moet niet met de beschuldi gende vinger naar de inrich ting wijzen. Het is een pro bleem van de maatschappij Wij, de psychiaters, worder nogal eens afgeschilderd als mensen die de patiënt dol graag in zijn kraag grijpt er in de inrichting stopt maai het tegendeel is soms waar Goed, we hebben ook eer hoop slechts te verberger maar als het even kan probe ren wc om de patiënt uit dt inrichting te houden." Niet van enige ironie ontblooi zegt Lamijn dat de psychia trie "eigenlijk tot doel moe' hebben zichzelf op te heffen Op de lange termijn moet ook Endegeest inkrimpen, dal staat ook in de provinciale rapporten. En eerlijk gezegd hoe kleiner hoe aantrekkelij ker het wordt. Nu zitten we op Endegeest nog niet eem zo beroerd, we hebben 42£ bewoners. Maar er zijn in richtingen die op de 1200 zit ten, moet je je voorstellen." Het manifest bevat volgens bei de psychiaters toch ook reë lere zaken. Zoals de wens var de Nederlandse patiënten vereniging om een nieuwe rechtspositie in te stellen voor bewoners van inrichtin gen. De patiënt zou meei rechten (inspraak) moeten krijgen. Hij moet worden be trokken bij het 'invullen van het beleid' dat in zijn inrich ting wordt gevoerd. Een lan delijke controle-commissie zou toezicht moeten houden op het soort medicijnen dal in Nederland wordt verkocht en hun schadelijke bijwer kingen aan de kaak moeten stellen. Verder dienen vol gens Pandora fenomenen als castratie, sterilisatie, elek troshock-therapie en psycho- chirurgie radicaal uit de in richtingen te worden ge weerd. Van der Lande over deze stel lingen: "Er is hier op de Bavo al een verregaande democra tisering. De patiënten zijn ac tief betrokken bij het beleid, er is ook een patiëntenraad. Medicijnen die hersenletsel i opleveren hebben we niet. aan castratrie en sterilisatie doen we uiteraard niet, even min als aan die andere zaken. Bovendien, de hekken en slagbomen zijn al jarenlang verdwenen, de patiënt kan gaan en staan waarheen hij wil." Van der Lande toont zich ver ontwaardigd over wat hij noemt de "modieuze tendens om alle psychiatrische inrich tingen over één kam te sche ren. Ik kan me voorstellen datje als Nederlandse patiën tenvereniging een onderzoek instelt naar de wantoestan den die er in sommige inrich Palienlen-bewoners van een inrichting in de gezamenlijke woonkamer. Een beeld dat tot het verledel gaat behoren. tingen heus nog wel zullen heersen. Maar om dan het be schuldigende vingertje naar alle inrichtingen tc wijzen.... dat gaat me te ver." Lamijn: "Toen ik hier voor het eerst binnenkwam, in '68, was mijn eerste gedachte: waar zijn nou die mensen aan kettingen? En aan reacties van bezoekers merk ik nog steeds dat dat beeld nog be staat. Maar ze zijn er dus niet. Het apparaat voor elektro shocks staat al tien jaar te roesten, in 1970 is er voor het laatst gebruik van gemaakt. Ik wil geen mooi verhaal voorschotelen, maar voor ons gaan die stellingen niet op." Woordvoerder Hans van de Wilk van Pandora verklaart waarom in het manifest de in richtingen juist wél over één kam zijn geschoren: "In prin cipe werken ze allemaal het zelfde. Er zullen onderling best verschillen zijn maar ze hebben onderling veel ge meenschappelijks. Ze zijn al lemaal hiërarchisch opge bouwd. Inspraak voor de pa tiënten is er doorgaans niet bij. De inrichtingen werken overwegend medisch. En dan, ze geven een verkéérd antwoord op de vraag waar mensen in psychische nood naartoe moeten. De inrichtin gen halen de mens uit zijn ei gen leef- en woonomgeving weg." Van de Wilk verklaart "nogal wat" positieve reac ties te hebben gehad op met name de stelling dat inrich tingen moeten verdwijnen. "Ook van de officiële psy chiatrische kant. Men lijkt toch hoe langer hoe meer voor het idee te gaan voelen om andersoortige, meer kleinscalige opvang te creë ren. Maar ja, ook de nieuwe wetsontwerpen veranderen op dit gebied niets. Ook zij gaan uit van een voortzetting - van de huidige situatie, dus van het voortbestaan van de 41 psychiatrische ziekenhui zen in dit land." Terug naar het manifest zelf. Wat gebeurt ermee op de in richtingen? Of: is het woord inspraak er al zo ingeburgerd dat de patiënten er uitgebreid op het manifest kunnen in gaan? In de Bavo wordt het stuk wel degelijk ter discussie gesteld, zo deelt Van der Lande mee. De bewonersraad zal zich er over buigen. Van der Lande: "Want Pandora is een deel van de maatschappij. Helaas is er ook een ander deel, dj wat patiënten oplevert." D Ook in Endegeest zal het man fest niet haastig in een la vei dwijnen. "Er zal heus wt over worden gepraat. Tegeli kertijd komt de hele kwesti van de rechten van de patiëri aan de orde. Er zal hier ee ombudsman komen. In dj kader wordt ook het manife.N' meegenomen." Endegeest is nooit koploper g< weest wat de medezegger schap van de patiënt betre en Lamijn koestert ook gee overdreven verwachtinge over een drastische verandi ring op dat gebied. "Maar denk wel dat Endegeest zie geleidelijk aan zal omvorme en dat de inspraak beter z worden geregeld. Maar hi zal wel een moeilijk proc» worden." Hoe het manifest in Sancta M: ria, de tweede psychiatrisch inrichting die Noordwijke hout rijk is, wordt ontvange blijft helaas in het ongewiss Geneesheer-directeur Ve haegen laat via zijn secret resse weten geen kennis 1 hebben genomen van het nifest en "niets te melden hebben". Waarvan akte. MIEP DE GRAAF Als u toch naar Leiden komt voor de KARNAVALS-OPTOCHT U WEET WEL VAN DE HUTSPOTTEN stap dan ook even onze showroom binnen met de nieuwste kollektie in uni-, gedessineerd- en verduisteringsstof H. JANSE biedt u een unieke kollektie van meer dan 120 dessins in alle maten tot max. 350 cm breed en 300 cm hoog. Kant en klaar op maat gemaakt. Binnen één week in huis. Zelf maken kan ook. Wij leveren stokken en stof direct uit voorraad DUS MORGEN AAN DE ROL... (gordijnen) Haarlemmerstr. 123, Leiden, tol. 071-130553 tast toc.'t is win kaartverkoop: vvv-kantoor stationsplein 210 - leiden tel. 071-146846 en 's avonds aan de zaal vanaf 19.30 uur toegangsprijzen: 5,- 3,50 c.j.p en 65+

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 16