Sterke start -dans Vultink Boersma verrassend aan leiding bij NK xperiment met heroïne *oor verslaafden R'dam Centrumpartij krijgt geen gelijk irkenning lijkt aogelijk voor ndisch verzet Connesson: arbeid adelt niet Sinudyne aan kop 'AG 27 FEBRUARI 1981 SPORT 'EUVRE (GPD) - Hans Vul- ;k trok zich niets aan van de chte openingsprestaties van andere deelnemers aan het ropees hiljartkampiocn- Rocjap 47-1. Na in de eerste ronde Oraijaf te hebben gehad startte Rpj' Rc Gro Roeerenveen Goi kaatst zich Gro Wi ior finale RENVZEN (ANP) - De ijshoc- ploeg van Heerenveen heeft gisteravond op eigen baan 4000 toeschouwers ge- latst voor de finale van de ijd om het Nederlands kam- enschap. De Friezen wonnen «vierde wedstrijd voor de halve ~ales tegen Amsterdam met 7-4 --periodestanden van 5-0. 0-3, 2- f Vanavond speelt Tilburg thuis vierde wedstrijd voor het an- re halve finaleduel tegen Nij- Sgen. Bij winst is Tilburg ver- Grprd van een plaats in de eind- Bl-ijd. Als Nijmegen wint volgt er Brg een vijfde, beslissende ont- B^eting. Het scoreverloop van wedstrijd Heerenveen-Am- 50ordam was: 2. Snaterse 1-0, 3. n Wieren 2-0, 8. De Bruin 3-0, Janssen 4-0. 18. Kouwenho- p 5-0, 27. De Grauw 5-1, 37. en Simpson 5-2 en 5-3, 47. Kolner 50. Queen 6-4,59. Powers 7-4. .trafcommissie van de West- itse ijshockeybond heeft de lner EC twintig strafpunten in ndering gebracht. De Keulse ieg had meegewerkt aan het •valsen van identiteitspapie- van spelers, waardoor zij, in Üd met de werkelijkheid, bij bond als Westduitser werden ■geschreven. trafmaatregel heeft tot gevolg _K.E.C. van de derde naai de nde plaats op de ranglijst zakt daardoor geen recht heeft op plaats in de play-offs, die ;r het kampioenschap moeten slissen. Gezien de uitspraak i gisteren heeft Füssen recht een plaats in de na-competi- die al was begonnen. hij het titelgevecht op een ma nier zoal men van hem gewend is. In de achtste beurt tegen Mastny sloeg hij koel toe en vol tooide met een reeks van 157 het duel. Zijn concurrenten Dielis en Connesson waren hiertoe eerder die dag niet in staat ge weest. Beiden verloren. En dat terwijl Francis Connesson nog zo graag een keer wil vlam men. Om op die manier een punt achter zijn roemrijke carrière te zetten. Vandaar dat hij zijn zin nen heeft gezet op dit EK in ei gen land. Het is zijn laatste inter nationaal optreden nu Connes son na onenigheid met zijn bond over enige reclameactiviteiten te kennen heeft gegeven professio nal te willen worden. Connesson. drie keer wereldkam pioen en in het bezit van acht Eu ropese titels, wil zijn loopbaan op gepaste wijze besluiten. Hij trainde de laatste weken dat de stukken eraf vlogen en stond da gelijks zo'n vijf uur aan de tafel. Gisteren kende zijn landgenoot Jean Arnaud echter geen senti menten. Op sensationele wijze ging Francis Connesson in de eerste ronde voor de bijl. Arnaud kon het zich in de slotfase van de partij zelfs nog veroorloven in zijn nervositeit de verkeerde bal te nemen. Met de nederlagen van Dielis en Connesson kreeg het toernooi een sensationele opening. Ludo Diclis verklaarde gisteren dat dit kampioenschap hem erg ongele gen kwam. De kersverse wereld kampioen driebanden: „Ik heb sinds het Belgische kampioen schap 47-1, enkele maanden gele den, geen kaderlijn meer gezien. Ik heb alleen maar aan drie ban den gedacht. Na die wereldtitel in Cairo is al het andere ineens onbelangrijk geworden. Ik ben toch maar gekomen, omdat ik hier nu eenmaal mijn titel moest verdedigen". Dielis werd in het Belgische kam pioenschap 47-1 slechts derde. Het toernooi werd gewonnen door Raymond Cculemans, die uit desinteresse in Moyeuvre ver stek laat gaan. Zonder zelf te spelen - hij was in de eerste ronde vrij - stegen de kan sen van Hans Vultink door deze verrassende ontwikkelingen. Nu Connesson en Dielis zo duideliik niet in hun optimale doen verke ren. lijkt de Achterhoeker de eerst aangewezen figuur om de eventueel openvallende positie in te nemen. Er wordt van hem hier het een en ander verwacht, ook door Tim Wijnen, die als ver tegenwoordiger van de Deense biljartbond het toernooi opende met een overwinning op Mastny. Tini Wijnen, de artiest die in de zes tigerjaren een tiental Nederland se titels veroverde en in 1963 Eu ropees kampioen werd in het 47- 2. maakte gisteren in Moyeuvre zijn rentree op het internationale biljartpodium. Op het tricot van Wijnen pronkte het embleem van de Deense biljartbond, maar verder was alles eigenlijk bij het oude gebleven. De voormalige Brabander mag dan wel de vijf tig zijn gepasseerd, hij en zijn spel oogde nog prima. Zijn keu voering is nog altijd perfect. Niettemin moest Tim Wijnen in ze kere zin opnieuw beginnen. In 1969 deed hij voor het laatst mee aan een Nederlands kampioen schap en zijn laatste internatio nale optreden dateert zelfs al van 1967, toen hij achter Scholten op het EK 47-2 in Bilbao beslag leg de op de tweede plaats. In 1971 verdween Wijnen uit de Neder landse biljarttop toen hij inging op een aanbod uit Denemarken om daar het beheer te voeren over een reusachtige biljartzaal en en passant de Deense biljar- tjeugd het kaderspel bij te bren gen. Dat prijzenswaardige initiatief moet inmiddels als een totale mislukkig worden beschouwd, want internationaal stelt Dene marken bij het biljarten nog steeds alleen op dnebandenge- bied iets voor. Tini Wijnen heeft, ondanks diens eigen bemoeienis het spelpeil op een hoger plan te brengen, in De nemarken geen tegenstand van betekenis. Hij is ieder jaar dan ook zeker van vier nationale ti tels: die in het libre, 47-2. 71-2 en 47-1. Hoe nietszeggend die kam pioenschappen wel zijn toont de recentelijk in het libre gehouden Deense titelstrijd. Wijnen werd een vanzelfsprekende eindover winnaar met een moyenne van 120, de nummer 2 van het kam pioenschap wist het slechts te brengen tot een algemeen ge middelde van zegge en schrijve 6... Timman bekampte ook in de tweede ronde een grootmeester. Gisteren speelde hij tegen Jan-Hem Donner in de strijd om'de nationale titel. LEEUWARDEN (ANP) - Paul Boersma en Gert Ligterink voe ren na twee ronden enigszins verrassend de ranglijst aan van de strijd om de nationale schaak titel. Beide spelers kunnen in Leeuwarden nog bogen op een score van honderd procent. Was de overwinning van Boersma in de eerste ronde tegen Kuyf nog voorspelbaar, zijn zege van gisteren op Van der Sterren kwam onverwavht. Met zwart snoepte Boersma, die zich via kwalificatiewedstrijden voor de eindronde om de titel plaatste, op de damevleugel twee pionnen van Van der Sterre af zonder dat de witspeler daar veel tegenin kon brengen. Toen Boersma op de 27ste zet dreigde nog een pion in te palmen, staakte Van der LEIDEN - Roodenburg en Hillegom spelen zondag op Sportpark Noord een wed strijd in het kader van de vijf de ronde van het KNVB-be- kertoernooi. Het duel tussen de Leidse tweedeklasser en de Hillegomse derdeklasser begint om 14.30 uur. De v.v Leiden heeft het con tract met oefenmeester Henk Swaak voor een jaar ver lengd. De afdelingseer steklasser draait dit seizoen aan de top mee en men is op De Morsch tevreden over de voormalige trainer van LFC en UDO. 3SP"" 39 39— 38 4 Sterren de strijd. Oud-kampioen Ligterink liet zijn zege op Ste- houwer volgen met een overwin ning op Van der Vliet. Een expe riment van de Hagenaar liep fali- kant verkeerd af. Jan Timman heeft de twee andere grootmeesters in het toernooi al bestreden. Rekende hij in de eer ste ronde met Hans Ree af, dit maal hield good old Jan Hein Donner stand. Zijn verdediging sloot perfect en Timman moest tevreden zijn met remise. Ree wacht nog op zijn eerste over winning. Het duel met Hartoch beloofde aanvankelijk veel, maar er bleek uiteindelijk toch niet meer in te zitten dan deling van het punt. De derde winbaar van gisteren was John van der Wiel. Hij kreeg van Grooten een nieuwtje voorge schoteld maar wist dit afdoende te ontzenuwen. Kuyf—Langeweg en Bóhm—Stehouwer werden tijdnoodduels. De met wit spe lende Kuyf wist de stelling tegen Langeweg in evenwicht te hou den. De partij werd aanvankelijk nog afgebroken, maar even later werd zonder verder spelen tot re mise besloten. Böhm vond een zeer goed spelende Stehouwer tegenover zich. Hij geraakte in een slechte positie, maar verde digde zich in de tijdnoodfase uit stekend en bereikte nog remise. De partij tussen Van der Sterren en Boersma had het volgende verloop: Wit: Van der Sterren. Zwart: Boersma. I.e2-e4, c7-c6; 2.d2-d4. d7-d5; 3,e4xd5, c6xd5; 4.c2-c4. Pe8-f6; 5.Pbl-c3. Pb8- c6; 6.Lcl-g5. Dd8-a5: 7 Lg5xf6. e7xfB; 8.c4-c5, Lf8xc5; 9.d4xc5. d5-d4; 10- .Tal-cl, d4xc3; ll.Tclxc3, Da5xa2 12.Lfl-c4, Da2xb2; 13.Tc3-e3 schaak. Pc6-e5; 14.Te3-b3, Db2-a2; 15.Lc4-b5 schaak, Pe5-c6; 16.Tb3-e3 schaak, Lc8-e6; 17.Pgl-e2. Da2-a5 schaak, 18- .Pe2-c3. 0-0. 19 0.0. Tf8-d8; 20.Ddl-h5, Pc6-e5; 21 f2-f4. g7-g6: 22 Dh5-c2. Pe5-g4: 23Te3-g3. f6-f5: 24 h2-h3, Pg4-fl5. 25 De2-e5, Pf6-d5: 26.Tfl-bl. a"-a6. Wit geeft op. Slotstand: Wit: Kgl, De5, Tbl, Tg3, Lb5, Pc3. pi, c5, f4. g2. h3. Zwart Kg8, Da5. Ta8, Td8. Le6, Pd5, pi, a6. b7. f5. f7. g6 en h7 DEN HAAG (ANP) - Sinudyne Bo logna heeft zich gisteravond aan de kop van de ranglijst geplaatst in de eindronde van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor landskampioenen. De Ita liaanse ploeg won in Serajewo met 105-101 van Bosna. Het duel werd na verlenging beslist. In Moskou won CSKA met 85-80 (40-44) van Real Madrid, de stand is na de wedstrijden van deze week: 1. Bologna 8-14.2. Maccabi Tel Aviv 9-14. 3. CSKA Moskou 9-13, 4. Real Madrid 8-12, 5. Bos na Serajewo en Den Bosch 8-11. Amsterdam met moeite langs dames van Leiden: 56-62 LEIDEN - Hoewel de basketbal- sters van DL Amsterdam vrijwel zeker weer kampioen zullen wor den. heeft de ploeg de titel gister avond niet helemaal kunnen waarmaken. Gezien het speler- spotentieel had de debuterende eredivisionist Parker Leiden met groter verschil verslagen moeten worden. De marge was nu slechts zes punten (56—62). Wilden de pupillen van Rob de Vries de schade beperkt houden dan zou de angel van de hoofd- stedelingen, Lia van Reemst, 'on schadelijk' gemaakt moeten wor den. Zij is de dirigent van Am sterdam en het Nederlands team De spelverdeelster is razendsnel en heeft bovendien een prima schot. Van Reemst liet weliswaar geregeld haar hielen zien aan haar directe bewaakster Hanne- ke Vreeburg, maar kon haar ploeggenoten niet naar eenzelfde niveau stuwen. Die werden dan ook goed in de handboeien gesla gen. doordat Leiden het tempo bij de opponent wist te ontrege len. Dat betekende wel dat Lei den-Amsterdam als schouwspel enigszins tegenviel. Voorts was het duel geen moment écht spannend. Dat had het wel licht wél kunnen zijn als Mar- deth van Gennip (geschorst) er bij was geweest en Marijke Klos beter op dreef was geweest. Bei den zijn de langste speelsters van Leiden en omdat Amsterdam 'lengte' tekort komt, had het tref fen mogelijk op 'hoog' niveau in het voordeel van de Vijf Meihal- bewoners kunnen worden be slist. Maar dat is achteraf ge praat. Leiden bewees daarente gen andermaal een aanwinst in de hoogste damesklasse te zijn door zich niet te laten 'vegen' door de ranglijstaanvoerder. In beginfase bleef Leiden ook goed in het kielzog van Amsterdam, waarin vijf internationals uitko men. Bij 12-12 werd evenwel or de op zaken gesteld, waarna Rob de Vries bij 14-21 luid vloekend ook een time out aanvroeg om zijn team terug in de race te bren gen. Amsterdam liet zich echter niet meer verrassen en rustte bij 24-33. Leiden spartelde na de baskctwisseling nog even tegen (28-33), maar kon zich bij 38-50 al verliezer noemen. Toen center Marijke Klos bij 50-58 met een maximum aantal persoonlijke fouten het veld moest verlaten, leek Leiden alsnog ruim te worden ge klopt. Dat gebeurde niet. omdat Am sterdam te nonchalant de laatste mi nuten afwerkte. Scores Leiden De Laan 2. Vreeburg en Van Schalk 6. Vijfsinkel 8. De Wit en Klos 10 en Groothuis 14 punten. Amsterdam Snijders 2. Van Brakel 4. Verhoeven 6, Van Veen 8. Swanen- burg. Seca en Van Reemst 14 punten. HERMAN POOS TTERDAM (ANP) - De Rotter- imse wethouder voor de ilksgezondheid Van der Have il op kleine schaal gaan expe rimenteren met het verstrekken in heroine aan verslaafden. Pyn dergelijk experiment zal P^der strikte medische begelei ding moeten komen te staan. 01 01 Van vrije heroïneverstrekking, zal geen sprake zijn. "We praten wel over heroïnever strekking, maar kennen de ef fecten daar niet van. Via een dergelijk experiment kunnen we daar achter komen en erva ring opdoen. Als het college van B en W. met zijn plannen instzmt, komt er een voorstel aan de gemeente raad, die op 26 maart uitgebreid zal discussiëren over de versla vingsproblematiek. Tijdens een voorbespreking van de notitie "heroïneverslaving" zei de wethouder de indruk te heb ben dat de bestaande hulpverle ning in de Maasstad heeft ge faald en niet toereikegd is. Van der Have vindt, dat er meer opvangcentra moeten komen. Rotterdam zal dan ook met het rijk gaan praten over een "her schikking" van de 20 miljoen gulden die zij jaarlijks aan de op vang van drugsverslaafden uit geeft en waarvan het leeuwen deel door het rijk wordt betaald. "De huidige programma's zullen volledig moeten worden omge bogen", zo zei de wethouder. Het Rotterdamse PvdA-raadslid R. Simons vindt dat het college ter dege moet afwegen \of er van de miljoenen investeringen enig re sultaat i§ te verwachten. "Het is al te gemakkelijk de huidige hulpverlening op te doeken en maar weer met een nieuw voor zieningenpakket komen". Even als bij de andere fracties in de raad wordt er bij de Partij van de Arbeid nog druk gediscussieerd Dergelijke centra waar de ver slaafden vrij moeten kunnen ge bruiken, trekken de handel aan en zijn niet meer te controleren, zo vindt de gemeente. Er is volgens Van der Have mis schien wel een mogelijkheid te vinden om dergelijke vrijplaat sen onder te brengen in de be staande en te creëren opvang plaatsen. De notitie "heroïneverslaving" schenkt uitgebreid aandacht aan de begeleiding van ex-verslaaf- den bij hun terugkeer in de maat schappij. Iets waar volgens de politieke partijen in het verleden veel te weinig aandacht voor is geweest. Ook de preventie, zoals voorlichting op scholen, verdient veel meer aandacht. Wethouder Van der Have: "iedere gulden die we daar in stoppen, komt er over een paar jaar tienvoudig uit". Aan de boot van de milieuorganisatie Greenpaece. de "Rainbow Warrior" wordt in Scheveningen de laatste hand gelegd. Maandag wil Greenpeace uitvaren om op het pakijs van Newfounlandf Canada) de zeehonden jacht te dwarsbomen. HAAG - Staatssecretaris Kraaijcvcld (CRM) voelt er veel voor het 2,d'sche verzet te erkennen. Of deze verzetsstrijders een speciaal pen aen kunnen krijgen, zoals de Nederlandse verzetsstrijders, is evenwel ig lang niet zeker iren strijden de enkele honderden mannen en vrouwen die tijdens de ;panse overheersing van Nederlands-Indi verzetsdaden pleegden, »or erkenning. Die erkenning moet dan gestalte krijgen in een uitke- Mi ig in het kader van de Wet Bijzondere Pensioenen. Mensen die in sderland verzet pleegden, krijgen wel zo'n uitkering, hun Indische llega's niet. rouw Kraaijeveld liet gisteren tijdens een mondeling overleg met de iste Tweede-Kamercommissie voor CRM doorschemeren, dat ook zij Kirstander is van een dergelijke erkenning. Maar dat stuit op juri- ch-technischc problemen, waarover zich momenteel een bijzondere "mmissie buigt, t enige probleem is hoe de erkenning van het Indisch verzet wettelijk oet worden ingevuld. De moeilijkheid is in het opstellen van hanteer- De Rotterdamse politieke partijen ire verzetscriteria", aldus mevrouw Kraaijeveld die zich nog niet eer- zijn het er unaniem over eens dat Z? POS.ltücf °Ver hct Indische verzet uitliet er van de vestiging van een soort laatste althans concludeerde het VVD-Kamerlid mevrouw Kappcvne vrijplaatsen, waar de wijk Het ^n de Coppello die de staatssecretaris op het hart drukte nu haast te Oude Westen op heeft aangr aken met de e-kenning van het Indisch terzet. drongen, geen sprake kan ziin. meeste Rotter damse politieke partijen voor stander zijn van een vorm van gedwongen afkicken. Daarbij lijkt de "justitiële benadering" de meest haalbare kaart. Een ver slaafde die door de rechtbank is veroordeeld zou door het open baar ministerie in een justitieel opvangcentrum moeten worden geplaatst. Deze "Rotterdamse" gedachte wordt momenteel op landelijk niveau bestudeerd. AMSTERDAM (ANP) - De Cen trumpartij heeft niet voldoende aannemelijk kunnen maken dat de CPN een "hetze" tegen haar voert. Daarom wordt de eis van deze partij om de CPN te verbie den demonstranten tegen haar op te zetten, vergaderingen te verhinderen, fysiek geweld te ge bruiken of pamfletten te ver spreiden waarin de Centrumpar tij wordt beschuldigd van fascis me en racisme ook niet toegewe zen. De/e uitspraak deed de president van de rechtbank mr. Borger- holï-Mulder gisteren in een kort geding dat door de Centrumpar tij tegen de CPN was aangespan nen. Aanleiding voor het kort ge ding was volgens de advocaat van de partij mr. Oomen vooral het verstoren van de voorlich tingsavond van de Centrumpar tij in hotel Babylon in Den Haag op 17 november van het vorig jaar. Bij een demonstratie van anti-fascisten liep de voorzitter van de partij Janmaat toen enke le forse klappen op voordat de politic kon ingrijpen. Ook elders in het land werden acties ge voerd tegen de Centrumpartij. Volgens Oomen is de CPN één van de belangrijkste organisatoren van deze acties Op 29 december van het vorig jaar diende het kort geding reeds voor de president van de rechtbank in Den Haag Deze deed echter geen uitspraak, omdat hij zich niet bevoegd acht te dm de CPN' haar boofdkwor tier heeft in Amsterdam, en de vordering beperkt was tot het district Den Haag Mr. Oomen betoogde dat in Neder land geprobeerd wordt de Cen trumpartij in verband te brengen met de Volksunie van Glimmer veen. waar zij niets mee te ma ken zou hebben. "Als je dat ech ter maar vaak genoeg zegt, ge looft op een bepaald moment ie dereen dat het zo is, aldus de raadsman. Hij ontkende dat de Centrumpartij fascistische en ra cistische ideeen heeft. Volgens Borgerhoff-Mulder zijn de ge wraakte kwalificaties in onder meer de aangevallen pamfletten zondermeer duidelijk in deze ne gatieve betekenis gebruikt. Alhoewel het overgelegde partij programma en de doelstellingen van de Centrumpartij op zichzelf zeker geen steun bieden aan de veronderstelling dat deze party fascistische of racistische ideeen koestelt, en dm veronderstel ling door de Centrumpartij ook uitdrukkelijk van de hand wordt gewezen, mocht de CPN zich on der de gegeven omstandigheden echter niettemin van de ge wraakte kwalificaties bedienen. Brookman heeft immers, als een der oprichters van de Centrum partij op g« n enkele u (ja stand genomen van het fascisme en racisme, gezien zijn betrekke lijk kort geleden geuite sympa thieën voor fascistisch gcorun- teerde groepen als de Zweedse nazipartij, terwijl de Centrum partij op haar beurt heeftnagrla- ten zich voldoende van Brook man te distantiëren", aldus Bor gerhoff-Mulder.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15