Kunnen Rooie Vrouwen nog socialistisch denken? /Van Van der Doef sympathiek, maar onuitvoerbaar 4 krankzinnigenwet verouderd |ei'gezin- Door Ton van Brussel Kernwapens Piloten DAG 27 FEBRUARI 1981 7„ iMUèilèJ kan de vooravond van het verkiezingscongres van de PvdA zijn het niet langer alleen kernwapens die de discussie beheersen, maar is er ook een sluime rend conflict over bezuinigingen op de sociale ze- kerheid. Jaap van der Doef, de deskundige op dat gebied in de Tweede-Kamerfractie, lanceerde veer tien dagen geleden in VARA's "Achter het nieuws" het idee om de kosten van sociale zekerheid te be heersen door bij de toekenning van uitkeringen niet alleen de positie van de aanvrager te bekijken, maar ook de inkomens van de andere leden van het jan met het inkomen van an- ,dere gezinsleden een redelijk bestaansniveau gegaran deerd worden, dan moet niet langer een volledige uitke ring worden gegeven, zo ,vindt Van der Doef. [et partijbestuur distantieerde zich vorige week nadrukke lijk van het idee. Verwezen werd naar het verkiezings programma "Weerwerk" dat uitgaat van het "individuele recht van iedere burger op een zelfstandige sociale uit kering". Namens de Rooie Vrouwen opende "landelijk I contactvrouw" Pijkei Schro der het offensief; het plan discrimineert vrouwen en is om die reden onaanvaard baar, vindt zij. Ook medewer kers van de FNV lieten zich 215negatief over het idee uit. In hoewel politiek leider Den l (Uyl er wel oren naar heeft, lijkt het plan van Van der Doef dus weinig levensvat baar. Dat is jammer. Het heeft meer dan de verdienste dat het, hoewel laat, een dis cussie in de PvdA op gang heeft gebracht over de pro- blemen rond de financiering van de sociale voorzieningen. !én derde van het nationaal in komen wordt in Nederland uitgegeven aan sociale zeker- heid. Dat is een fors bedrag, I zo vinden niet alleen de tradi tionele critici van het Neder landse stelsel van sociale wetgeving, maar een toene- 1 mend aantal politieke partij- is en- |)e lijst van suggesties om de kosten terug te dringen groeit met de dag. Een paar populaire voorbeelden; laat de uitkeringen niet meer meegroeien met de trend in het bedrijfsleven voer het Westduitse systeem in (over de hele linie lagere en minder langlopende uitkerin gen) geef iedereen een basisuitke ring en vul deze via een volksverzekering zonodig aan rerlaag de minimum-uitkerin gen om er zo voor te zorgen dat de prikkel om aan het werk te gaan groter wordt neem maatregelen (industrie beleid en vermenselijking van arbeid) waardoor het aantal uitkeringstrekkers vermindert »e zittende regering heeft een belangrijke bijdrage tot de lijst geleverd. De VVD vindt dat het met de sociale zeker heid al geruime tijd de spui gaten uitloopt, maar ook het CDA is niet langer onver- Pijkei Schroder: - onaanvaardbaar... deeld enthousiast over het huidige systeem. Hoewel be houd van de koopkracht zelfs voor de laagste uitkeringen nu al niet meer aan de orde is, is het uitgesloten dat het nog in deze kabinetsperiode tot ingrijpende herzieningen zal komen. Dat een volgend kabinet daar niet aan ontkomt staat wel vast en in die wetenschap is het dan ook vreemd te moe ten constateren dat de dis cussie over dit onderwerp in de PvdA nog in de kinder schoenen staat. Als de PvdA wil regeren, dan zal ze dat niet alleen kunnen, maar samen met andere par tijen moeten. Partijen als het CDA en D'66. die al wel op lossingen voor handen heb ben. (Voor het CDA is dat het gezinsinkomen, voor D'66 de basis-uitkering). Maatregelen ter vermindering van het beroep op de sociale zekerheid (het al genoemde industriebeleid en de huma nisering van arbeid) zijn het minst pijnlijk. Ze zijn echter door dit kabinet nauwelijks genomen en als dat straks wel gebeurt, dan is er in elk geval op korte termijn geen besparingseffect te verwach ten. De bezuiniging zal dus op een andere manier gevon den moeten worden. Als de nood nog meer aan de man komt is het is het ook heel wol mogelijk dat kamer meerderheden te vinden zijn voor een aanzienlijk minder overwogen snijden in sociale zekerheid. Bijvoorbeeld zoals dat in de afgelopen kabinets periode al is gebeurd met het via de achterdeur verdwijnen van de koopkracht voor de minima. Is het plan van Van der Doef nu werkelijk zo discriminerend? In principe niet. Van Doef vindt dat als in een gtzin man en vrouw beide werken en de een werkloos wordt, de uitke ring minder hoog hoeft te zijn als de ander een redelijk in komen binnenbrengt. In de theorie van het plan kan dat net zo goed de man zijn, als de vrouw. In de praktijk ligt dat anders. De positie van de vrouw op de arbeidsmarkt is ronduit slecht. Niet meer dan 23 van de gehuwde vrouwen werkt. Ruim tien procent van de vrouwen is werkloos (6,7 van de mannen). Onder zoek heeft voorts aangetoond dat lang niet alle vrouwen zonder baan, als zodanig ge- registeerd staan. Het verwijt van de Rooie Vrou wen dat het wederom de vrouwen zullen zijn die wor den benadeeld lijkt dus te recht. De benadeling is echter een ef fect van een plan dat in prin cipe niet discrimineert, maar dat moet worden uitgevoerd in een periode dat de maat schappij nog onvoldoende is "gefeminiseerd". Was dat wel het geval dan zouden vrou wen eenzelfde plaats hebben in het arbeidsproces als man nen en zou er sprake zijn van een min of meer gelijke bena deling. De (gewetens)vraag die zich aandient is of het plan van Van der Doef om die reden onuitgevoerd moet moet blij ven. Het antwoord hangt nauw samen met de opvat ting die wordt gehanteerd over wat emancipatie of zo men wil feminisme maat schappelijk moet betekenen. De Europese Gemeenschap is daar duidelijk over ge weest. Mannen en vrouwen dienen gelijk behandeld te worden, niet alleen in het ar beidsproces, maar in meer al gemene zin, in de geldende wetgeving. Een voorstel om die gelijke behandeling in de sociale wetgeving op te hef fen, kan vermoedelijk met succes voor vernietiging wor den voorgedragen bij het Eu ropese Hof. Maar met het plan van Van der Doef zal dat niet lukken, omdat het in de strikte zin niet discrimineert. Wat het wel doet. is op basis van het belangrijke socialisti sche piincipe van inleveren naar draagkracht, een ant woord geven op een bran dend politiek probleem. Dat draagkrachtprincipe wordt door de Rooie Vrouwen niet onderkend, althans, er wordt kennelijk minder waarde aan toegekend. Een aardig span ningsveld tussen feminisme en socialsime tekent zich af. Van der Doefs suggestie is om een heel andere reden moei lijk uitvoerbaar. Het vaststel len van de inkomens van wat hij noemt "een economische eenheid" is betrekkelijk een voudig als het gaat om tradi tionele samenlevingsvormen als het huwelijk. Voor de al ternatieve samenlevingsmo gelijkheden ligt dat een stuk gecompliceerder. Op het mi nisterie van financiën wordt al heel lang gestudeerd op mogelijkheden om alternatie ven ook fiscaal als een een heid te zien. Tot nu toe is daar nog geen vorm voor gevon den en dat maakt de uitvoe ring van het plan van Van der Doef ook onmogelijk. Het andere plan dat afziet van een zonder aaoziens des per- soons snijden in de uitkerin gen, is het idee van het basis inkomen. Alle Nederlanders, werkloos of arbeidsonge schikt, man of vrouw, oud of jong. gehuwd, samenlevend of vrijgezel, zouden rechte op zo'n uitkering hebben. Via een aparte verzekering kan, zo nodig een aanvulling wor den gegeven. Daarvoor zou den werknemers zelf een ver zekering moeten afsluiten. Dat plan is uitvoerbaar en le vert aanzienlijk besparingen op. Of het voor de Rooie Vrouwen wel acceptabel is, is onduidelijk. Zij hebben im mers tot nu toe volstaan met te zeggen wat ze niet willen en niet aangegeven hoe het dan wel moet. Mocht het in de nabije toe komst mogelijk worden om het plan van Van der Doef toch uit te voeren, dan ver dient het de voorkeur boven het idee van een basis-uitke ring. Alleen in Van der Doefs plan zijn het de zwaarste schouders die de zwaarste lasten moeten dragen. De ba sis-uitkering sluit niet uit dat dat in één gezin, één of meer uitkeringen vallen, terwijl er ook sprake is van "gewoon inkomen". Onduidelijk is bo vendien of de basis-uitkering op de lange duur voldoende besparend werkt om aan het groeiende leger werklozen en arbeidsongeschikten inko men te verschaffen. Tenslotte: het zou interessant zijn om te weten welke plan nen de Rooie Vrouwen zelf hebben, om de klappen van de economische teruggang op het terrein van de sociale zekerheid op te vangen. Het is niet altijd nodig om tegelij kertijd met het afwijzen van plannen, alternatieven op ta fel te leggen. Maar een poli tieke belangengroep ver hoogt er haar geloofwaardig heid en status wel mee. Mocht dan blijken dat ook de Rooie Vrouwen moeten be seffen dat politiek bedrijven compromissen sluiten bete kent, dan rest de troost dat emancipatie meer inhoudt dan erkenning via de porte- jent te gek om los te lopen". Zo- ïar een kreet die maar al te ak gebruikt wordt zonder er rder bij na te denken. Toch zit ■n dat ene zinnetje een hele we 'd van problemen vast. Wan- er is iemand te gek om los te oen en wat moet er dan met zo nand gebeuren? Dat zijn alle- ïal vragen die nu heel nadruk- tijk worden gesteld tijdens de 'eek voor de psychiatrie". De ioeling van deze 'landelijke kkenweek' is onder meer om g eens de aandacht te vestigen de rechtspositie van psychia- sche patiënten. Daar mankeert melijk nogal het een en ander itten namelijk in ons land met i stuk wetgeving dat al bijna nderd jaar oud is: de Krank- vnigenwet van 1884. ledereen is er zo langzamerhand wel over is dat die wet verouderd is. Een iw geleden dacht men dat het g maar een kwestie van tijd is voordat medici een afdoende leesmiddel voor zielsziekten iden uitvinden. De laatste intig jaar is steeds nadrukke- cer het verband gelegd tussen ke ziekten en de maatschappij :arin we leven. De patiënt rdt niet langer gezien als een isteszieke, maar als iemand die in deze maatschappij niet er kan bolwerken, hele ontwikkeling maakt een •uwe wetgeving dringend no dig. De regering heeft die nood zaak inmiddels ook ingezien. De nieuwe wetgeving heeft echter erg veel tijd gekost. Negen jaar gele den werd er al een Wet Bijzondere Opneming Psychiatrische Zie kenhuizen' (BOPZ) ingediend bij de Kamer. Daarop kwam zoveel kritiek, dat het ontwerp drastisch herzien werd. Dat gebeurde met name op het stuk van mondigheid van de psychiatrische patiënt die gedwongen in een inrichting is opgenomen. Voormensen die vrij willig zijn opgenomen, komt een aparte regeling die in een ver gevorderd stadium van voorbe reiding is. Vergeleken met de oude Krankzin nigenwet is de wet BOPZ een enorme stap vooruit. Dat begint al bij de procedure rond de opna me. Nu is het zo dat elke dokter - uitgezonderd de huisarts van de patiënt - een verklaring kan af geven vooreen gedwongen plaat sing ineen inrichting. Dat kan als de arts vindt dat iemand een ge vaar vormt voor zichzelf, voor zijn omgeving of voor de openba re orde. Die moet dan door de bur gemeester worden ondertekend. Dat heeft ooit tot de merkw.aardi- ge situatie geleid dat een burge meester het klaarspeelde om ie mand opgenomen te laten worden die voortdurend de burgemees terswoning bekladde. Als reden werd opgegeven dat de man een gevaar vormde voor de openbare orde. Toch bleek al snel na aan komst in de inrichting dat de man niet gek was, maar alleen dram merig. Hij werd dan ook na korte tijd ontslagen. In de nieuwe wet wordt een ge dwongen opname echt als een ui terste middel gezien, dat alleen gebruikt mag worden als er geen andere manier is om een psychia trische patiënt op te vangen. De verklaring voor zo'n gedwongen opname mag dan alleen nog maar worden uitgeschreven door een psychiater en niet door een willekeurige andere arts. Een andere duidelijke verbetering vergeleken met de Krankzinni genwet is de verplichting voor de rechter om de psychiatrische pa tiënt of zijn raadsman te horen als iemand zijn gedwongen opna me beëindigd wil zien. Om die wijziging kan de Kamer bij be handeling van de wet BOPZ niet heen na het arrest van hel Europe se Hof in de zaak-Winterterp. Daarin werd vorig jaar ver klaard dat Nederland de mensen rechten had geschonden door de heerWmterterp niet de kans te ge ven zijn eigen vrijlating voor de rechter te bepleiten. Voor het ministerie van justitie was deze uitspraak aanleiding om al le officieren van justitie opdracht te geven bij de rechters aan te dringen op het horen van mensen die van hun gedwongen opname af willen. Juridisch gezien zit er echter een aantal haken en ogen aan deze richtlijnen. Zo mogen patiënten die tegen hun zin in in richtingen verblijven geen onbe perkt beroep doen op de rechter om vrijgelaten te worden. Op dit punt lijkt de regeling in strijd te zijn met het Europese verdrag voor de rechten van de mens. De richtlijnen van het ministerie zijn bedoeld als overbrugging tot het van kracht worden van de wet BOPZ. Een jaar na indiening van de wet is de Kamer echter nog steeds niet begonnen aan de be handeling ervan. Hel is zelfs de vraag of dit zal gebeuren voor de komende Tweede- Kamerverkiezingen van eind mei. Lukt dat niet. dan kan er al gauw op een vertraging van een klein jaar gerekend worden. Het is te hopen dal de Kamer toch nog haast maakt met de afwer king van de wet BOPZ. Het is een slechte zaak als wetgeving te lang achterloopt bij belangrijke maat schappelijke ontwikkelingen. Misschien kan de 'landelijke gek- kenweek' een nieuwe stimulans voor de wetswijziging opleveren. Of moet Nederland soms eerst nog een keer op een voor ons bescha mende wijze door de Europese rechter op de vingers worden ge tikt voordat de Krankzinnigen wet voor eens en voorgoed wordt begraven? Mr. ROEL SCHUT Bij het artikel "Kernwapens verde len en heersen" van de heer Wirtz in de krant van 7 februari plaats ik gaarne de volgende aan tekeningen: 1. Inzake de ontwikkeling van tac tische atoomwapens heeft de heer Wirtz het over "bijna cyni sche wapens". Is hij nu werkelijk van mening dat het dreigen met de huidige onmenselijke kern wapens alsmede de bereidheid om ze'te gebruiken, nog niet vol ledig gevoelloos ofwel cynisch is? Mijns inziens is het woordje "bijna" dan ook volkomen mis- plaats. 2. Betreffende het afschrikkingse- venwicht moet worden opge merkt dat dit een achterhaalde zaak is. Dr. Barnaby, directeur van het In ternationale Instituut voor Vre desonderzoek te Stockholm. SI- PRI, schrijft daarover in zijn re cente boek "Vredesverwachtin- gen", dat de afschrikkingsstrate gie plaats maakt voor de "coun- terforce-strategie": een strategie waarbij wordt uitgegaan van het feitelijk voeren van een kernoor log. Het afscheid van de afschrik kingsstrategie blijkt recentelijk nog uit de z.g. "presidentiele richtlijn no. 59", die de vernieti ging van de Russische militaire installaties, burgerlijke en mili taire commandoposten en het militair-industriële complex pri mair stelt. Een andere richtlijn, no. 58. moet uitvoering geven aan een betere bescherming van o.a. de V.S.- president en delen van de rege ring tegen de gevolgen van een kernoorlog (de Volkskrant 13-8- 1980).Derhalve is de vermelding van de heer Wirtz: "Vrede door afschrikking? Of brengt de stra tegie van de afschrikking een atoomoorlog juist dichterbij?" niet ter zake. 3. Aangaande het machtswoord van Den Uyl inzake het behou den van één of twee kernwapen- taken stelt de heer Wirtz: "Dus is het congres - als het bij de ko mende kamerverkiezingen in mei tenminste geen stemmen verlies wil boeken - met handen en voeten aan de fractieleider ge bonden." Hoe gevaarlijk zo'n bewering is, blijkt uit de onlangs gepubln vr- de uitslag van een Elsevier-'NI- PO-enquête; er zou geen sprake zijn van stemmenverlies, maar juist van stemmenwinst! (Else- viers Magazine 7 februari 1981). A J Vermond Kon. Julianalaan 52 Rijnsburg Naar aanleiding van het artike "Pilotenhelpster Antje" m hel L.D. van vrijdag 20 februari j.l wilde ik het volgende opmerken: Mevrouw Antje Truggelaar verfoeit piloten die vliegtuigen vliegen geladen met atoombom men, omdat ze de mensen be treurt die graag hadden willen le ven. Ik en met mij tienduizenden bur gers en militairen hebben hun le ven te danken aan de atoombom men die op Japan zijn gegooid Ik durf te stellen dat de overle venden uit de concentratiekam pen waar ook in Zuid-Oost Azié de piloten van deze vliegtuigen die be bommen vervoerden niet zullen verfoeien, integendeel. Is het minder erg getroffen te wor den door een brisantbom of een napalmbom? Daar zullen de dui zenden doden in Rotterdam, London. Dresden. Berlin enz. enz beslist anders over denken indien ze dat nog zouden kun nen. Zonder de moedige piloten die op dit ogenblik met atoombommen vliegen waren we waarschijnlijk allang overmeesterd door de agressor uit Rusland. Nee de atoombom moet als afschrik wekkend wapen blijven. H.H.H Weller. Camphuysendreef 13, Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11