Samenzwering in Spanje groter dan men dacht 11% Sotelo premier van Spanje Kritiek op beleid VS in El Salvador Bonn: Moskou moet eerst kernwapens bevriezen Levenslang geëist in Majdanek-proces IW Hoge rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* NMB Pandbriefbiljetten (5jaar) DONDERDAG 26 FEBRUARI 1981 BUITENLAND PAGINA lud-ambassadeur tijdens hoorzitting nze correspondent Maarten Huygen) WASHINGTON (GPD) - „Ik geloof dat rechts constant probeert de regering om ver te werpen, evenals links", zei Robert White, drie weken geleden nog Ameri kaans ambassadeur in El Salvador tij dens een hoorzitting voor een comité van het Huis van Afgevaardigden. Ambassa deur White verzet zich tegen de Ameri kaanse plannen om uitgebreide militaire hulp naar El Salvador te sturen. Volgens White is de dreiging van rechts in El Sal vador groter dan die van links. Bemidde lingspogingen van bijvoorbeeld de Socia listische Internationale om in het conflict te bemiddelen noemde de oud-ambassa deur „essentieel voor succes" in het stabi liseren van de toestand daar. Vhite had de bewijzen van Cubaanse en Russische steun aan de guerrilla's onder ogen gehad. „De documenten zijn heel geloofwaardig maar het gaat om gesprek ken tussen verkopers, die de hoeveelheid altijd zullen overdrijven". White zei dat particulieren in de VS rechts-extremisti- sche groepen steunen. „De president van El Salvador, Duarte, noemde een indivi duele bijdrage van twee miljoen dollar". Die steun zou vooral uit Miami (Florida) afkomstig zijn. Zakenlieden in El Salva- dór en in Miami worden met represailles bedreigd, als ze extreem-rechts niet fi nancieel steunen. Volgens White wil rechts de huidige gematigde junta met een coup aan de kant zetten. Voorlopig is de linkse oppositie niet in staat de junta uit het zadel te werken. De guer rilla's krijgen nu meer wapens dan ze be mannen kunnen. De guerrilla's zijn „zwak en slecht georganiseerd", aldus White. In plaats van steun met wapens zou de VS massale economische hulp naar El Salvador moeten sturen. Hij haal de daarbij de huidige junta-president Duarte aan, die al lange tijd om meer eco nomische hulp verzoekt. Daags voor de inauguratie van Reagan kreeg White een verzoek van zijn militaire attaché om meer militaire steun uit Washington te vragen. „Puur machtsspel van het Penta gon". omdat het Pentagon zelf om dat 'verzoek' had gevraagdWhite voerde het verzoek niet uit omdat te weinig over leg had plaatsgehad. Zware kritiek had White op de Salvado- riaanse politiestrijdkrachten, die volgens hem de meeste moorden op hun geweten hebben. „Dubbelzinnig", noemde hij een rapport van het ministerie van buiten landse zaken, dat de helft van het aantal moorden weet aan de guerrilla's. De strijdkrachten „hebben duizenden en duizenden jonge mensen vermoord" die van linkse sympathieën verdacht wer den. De guerrilla's hadden daarentegen zo'n duizend moorden gepleegd tegen over zo'n vier- a vijfduizend slachtoffers van de politiestrijdkrachten. Deze getuigenis van White viel het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken koud op de maag. Het departement maakt zich zorgen over White's getuige nis. die dwars tegen Reagans beleid in gaat. Een zegsman drukte dan ook zijn verwondering uit over de openbaarheid van de zitting in het Huis van Afgevaar digden. Ambassadeur White heeft met zijn kritiek waarschijnlijk het doodvonnis voor zijn loopbaan bezegeld. Drie weken geleden was hij door het ministerie van buiten landse zaken ontslagen vanwege geuite kritiek tegen de adviseurs van Reagan, die al aan de weg timmerden voordat hun man president was. White noemde zijn ontslag een 'straf, terwijl hij zijn „best ge daan heeft om zijn taak naar eer en gewe ten te vervullen". Het ministerie had hem een nieuwe baan aangeboden die niet bij zijn rang en ervaring paste. Bouterse: 'Geen dictatuur in Suriname' PARAMARIBO (ANP) - Niemand in het nationale leger van Surina me denkt aan het vestigen van een militaire dictatuur in dit land van ons allemaal. Dit zie majoor Desi Bouterse, bevelhebber van het Surinaamse leger gisteren op het Onafhankelijkheidsplein in Paramaribo ter gelegenheid van de herdenking van de eerste ver jaardag van de revolutie in Suri name. Hij sprak vervolgens na mens leger en volk, zijn veront waardiging uit aan het adres van diegenen in het buitenland, die suggereren dat Suriname naar het fascisme afglijdt en de men senrechten schendt. Zij gunnen het ons blijkbaar niet dat wij, soms met de moed der wanhoop ons willen losscheuren uit ruim drie eeuwen van onder werping. sociale onderontwikke ling, politieke onderdrukking en onwetendheid. Waarom eerbie digt men dit van andere volken wel en van ons niet? Hoewel vele problemen in het eer ste jaar van de revolutie niet on middellijk konden worden opge lost; is er sinds februari 1980 toch wel het een en ander bereikt, al dus president en premier Chin A Sen in zijn toespraak ter herden king van de bevrijding van ons volk uit de worggreep van uitbui ting en onderdrukking. Toch kan men in Paramaribo kri tiek onder de bevolking beluiste ren, omdat vele verwachtingen niet zijn gehonoreerd. Ook uit de redevoeringen van zo wel Bouterse als Chin a Sen bleek dat er het afgelopen jaar nogal wat meningsverschillen zijn ge weest, hoewel geen van beiden daarover bijzonderheden losliet. (Van ze correspondent Hans Amesz) DÜSSELDORF - De officier van justitie bij de rechtbank in Dus- seldorf heeft tegen vijf van de nog negen overgebleven verdach ten in het Majdanek-proces (vier aangeklaagden werden in juni 1979 wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken) levenslange ge vangenisstraffen geëist. Hij achtte het bewezen dat de ex-SS- kampbewakers Hermann Hackmann (67), Emil Laurich (59), Heinz Petrick (68), Hermine Ryan-Braunsteiner (61) en Hilde- gard Lachcrt (60) zich veelvuldig aan de meest gruwelijke moor den in het vernietigingskamp Majdanek bij de Poolse stad Lu blin hebben schuldig gemaakt. In de nazi-tijd. tussen 1941 en 1943, zijn m Majdanek minstens 250.000 mensen, voornamelijk Poolse joden, doodgeslagen, vergast, verbrand, gewurgd, opge hangen, neergeschoten, door honden aan stukken gescheurd. De verdachten Thomas Ellwanger (63), Arnold Strippel (69). deze vroegere SS-Obersturmbahnführer zou ook verantwoordelijk zijn voor het drama in Vught. waar in 1944 20 vrouwen werden vermoord en Heinz Villain moeten volgens het openbaar minis terie respectievelijk vijf, zes en tien jaar achter slot en grendel wegens medeplichtigheid aan moord. De verdachte Grofimann dient volgens de officier wegens gebrek aan bewijs te worden vrijgesproken. tvan onze corresoondent Peter Hattink) MADRID (GPD) - Minstens vier generaals, twee luite nant-kolonels, enkele kapiteins en een vijftiental lagere legerofficieren en onderofficieren zijn maandag direct betrokken geweest bij de mislukte staatsgreep, die het doel had de Spaanse democratie omver te werpen. Gutierrez Mellado die tijdens de Nu absolute meerderheid in parlement MADRID (UPI AFP) - Leopoldo Calvo Sotelo is gisteravond met absolute meerderheid gekozen als opvolger van premier Adolfo Suarez. Deze was op 29 januari afgetreden. Sotelo kreeg 186 van de 350 stem men en haalde daarmee ruim de absolute meerderheid van 176 stemmen mede dankzij die van de "Catalaanse Minderheid" en de (rechtse) "democratische coa litie". Calvo Sotelo verklaarde een kabi net te zullen vormen, dat alleen zal bestaan uit leden van de tot dusverre regerende Unie van het Democratisch Centrum (UCD). Oppositieleider Felipe Gonzalez van de Spaanse socialistische ar beiderspartij (PSOE) herhaalde daartegenover zijn voorstel voor de vorming van een coalitierege ring, waarin ook de socialisten zouden moeten deelnemen, daar "de democratie een regering ver eist met een brede parlementaire Terwijl de hele Spaanse pers giste ren alleen nog maar vol lof was voor het optreden van koning Juan Carlos tegenover de poging tot een staatsgreep, kreeg oud premier Adolfo Suarez in het Spaanse parlement gisteren een staande ovatie van de afgevaar digden, toen deze opnieuw bij eenkwamen om een nieuwe pre mier te kiezen. Op de vraag waarom hij geen coali tie wil vormen met de socialisten zei Calvo Sotelo op een perscon ferentie dat een uit één partij be staande regering zeerwel in staat is om een dialoog met andere par tijen aan te gaan" en dat "een coa litie niet de enige formule is voor samenwerking op het gebied van staatszaken". Aan de stemming over de nieuwe premier ging een debatje vooraf waarin uitbundig lof werd toege zwaaid aan koning Juan Carlos. Daarbij sloten zich ook van harte aan de secretaris-generaal van de communistische partij, Santiago Carrillo, en geheel 'links', maar ook rechts. Lof kreeg ook de krijgsmacht, wier discipline werd geprezen. Voor de enige verrassing in het de batje zorgde de conservatieve fractieleider Manuel Fraga Iribar- ne: Calvo kreeg de zes stemmen van diens partij, de alliantie van het volk, die zij hem aanvankelijk hadden onthouden. Toelichtend waarom zijn fractie van onthouding was omgescha keld naar 'ja', zei Fraga: "Het is een ja voor de democratie". .ADVERTENTIE) NMBKapitaalmarkt-Renterekening Rente voorde maand De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog'ren dement dus. ♦Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. De NMB denkt met u mee. BONN (DPA/UPI) De Westduit- se regering wijst bevriezen van de kernraketten voor de middel lange afstand in Europa af we gens de overmacht die de Sow- jet-Unie op dit punt thans al heeft. Maar stopzetting van de produktie en het stationeren van deze wapens in de Sowjet-Unie juicht Bonn toe als "bevorderlijk voor toekomstige onderhande lingen". Deze reactie van de re gering in Bonn op de jongste voorstellen van Russische staats- en partijleider Brezjnjev heeft re geringswoordvoerder Kurt Bec ker gisteren na afloop van een zitting van het Westduitse kabi net in Bonn bekendgemaakt. De Sowjet-Unie heeft op het ogen blik volgens de informatie in het Westen met SS-20, SS-4 en SS-5 raketten in totaal ruim duizend kernkoppen voor de middellan ge afstand voornamelijk op West-Europa gericht en de NA VO kan hiertegenover in dit ge bied geen tegenwicht bieden. Vandaar dat vastleggen van deze onevenwichtige situatie volgens de regering in Bonn niet valt te overwegen. Positief staat Bonn volgens Becker tegpnover de door Brezjnjev Brein van de poging tot de coup was de 61-jarige divisie-generaal Alfonso Armada Comm. Hij is het voormalige hoofd van het se cretariaat van het koninklijke huis. die. althans voor de buiten wereld. op verzoek van koning Juan Carlos en van de chef gene rale staf, generaal Gabeiras. de onderhandelingen over de vrijla ting van de 350 Tweede-Kamerle den met de rebellerende luite nant-kolonel van de Guardia Ci vil. Antonio Tejero Molina, leid de. Van de samenzweerders zijn er op het ogenblik ongeveer 25 leger en politieofficieren gearresteerd, waaronder luitenant-generaal Jaime Milans del Bosch, territo riaal bevelhebber over Valencia, en luitenant-kolonel Antonio Te jero Molina. Divisie-generaal Al fonso Armada Comin, het brein achter de coup, is gisteren uit zijn functie ontheven. Welinge lichte bronnen in Madrid menen dat de arrestaties van generaal Alfonso Armada Comin. van di visie-generaal Luis Torres Rojas. militair gouverneur van La Coru- na, en van divisie-generaal Juste Fernandez, commandant van de Madrileense gepantserde een heid Brunete, ophanden zijn. Generaal Alfonso Armada Comin was de man die een half uur na dat luitenant-kolonel Antonio Tejero Molina maandag met 200 leden van de Guardia Civil de Tweede Kamer bezette, een mili taire regering moest uitroepen. Even na de bezetting belde gene raal Armada Comin koning Juan Carlos op met het vriendelijke doch dringende verzoek: „Kies mijn zijde, dan komt alles goed!" De Spaanse vorst heeft hierop geantwoord dat hij er niet over piekerde om deze staatsgreep te steunen en dat hij de democrati sche waarden, zoals die zijn vast gelegd in de democratische grondwet, tot het uiterste zal ver dedigen. Geschrokken door het standvastige optreden van de vorst, durfde generaal Alfonso Armada Comin niet meer alleen het bezette parlementsgebouw binnen te treden, waar luitenant- kolonel Tejero Molina had aan gekondigd dat spoedig een mili taire autoriteit een verklaring zou afleggen. Na het wegblijven van generaal Al fonso Armada Comin uit het par lement, die moest aankondigen dat koning Juan Carlos achter de militaire staatsgreep stond, liet luitenant-kolonel Antonio Tejero Molina in paniek weten dat hij al leen maar met deze generaal wil de spreken. Later stemde de re bellerende Guardia Civil-leider erin toe desnoods met koning Juan Carlos te praten. Generaal Gabeiras, chef generale staf van de landmacht, die van het begin af aan niets heeft nagelaten om de democratische grondwet te verdedigen, heeft generaal Al fonso Armada Comin steeds voor de onderhandelingen ge bruikt, omdat dit de enige per soon was met wie Tejero Molina in principe wilde overleggen. Coördinatie Generaal Alfonso Armada Comin, die de laatste jaren een zeer pro- monarchistisch image opbouw de, heeft zijn poging tot staats greep gecoördineerd met luite nant-generaal Jaime Milans del Bosch, territoriaal bevelhebber over Valencia, divisie-generaal Luis Torres Rojas, militair gou verneur van de provincie La Co- runa en voormalig commandant van de Madrileense gepantserde eenheid Brunete, en met divisie- generaal Juste Fernandez, de huidige commandant van de le gereenheid Brunete. Terwijl lui tenant-kolonel Tejero Molina de parlementariërs in bedwang hield zou Ricardo Garchitorena, kolonel infanterie, de militaire gouverneur van Madrid, onscha delijk maken. Het snelle optreden van koning Juan Carlos stuurde maandag avond alle plannen van de sa- veerders echter in de war. geuite bereidheid tot voortzet ting van het overleg ter ombui ging van de bewapeningsspiraal, vooral in de vorm van he.t zoge naamde SALT-overleg ter afrem ming van de kernbewapening van beide supermogendheden. en tegenover de uitbreiding van het Westeuropese gebied van de Sowjet-Unie voor vertrouwen wekkende maatregelen tot aan de Oeral. Eveneens positief staat men tegenover de door president Reagan geuite bereidheid tot een gesprek met Brezjnjev en het voornemen van Washington de Europese bondgenoten te raad plegen De Amerikaanse regering "heeft geen haast" om aan de door pre sident Brezjnjev voorgestelde Russisch-Amerikaanse top deel te nemen. Dit heeft «de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Alexander Haig, in een in Washington gepubliceerd in terview met de Franse televisie gezegd De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, William Dyess, wees er gisteren op dat een top conferentie een "duidelijk doel" moet hebben. Arrestatie in Iran TEHERAN (Reuter) - De oud-chef van de Iraanse luchtmacht, Amir- bahman Baqeri, is gearresteerd op verdenking van medeplichtig heid aan de mislukte Amerikaan se missie ter bevrijding van de ge gijzelden in april, vorig jaar, zo heeft het Iraanse persbureau Pars gisteren bekendgemaakt. Hij zou op 23 april, één dag voor de Amerikaanse operatie, lucht afweergeschut hebben laten ver wijderen rond vier Iraanse ste den. Teheran, Babolsar, Shriraz en Meshed, onder het voorwend sel dat dit naar Koerdistan moest worden gezonden. Maar volgens Pars. "ging het daar uiteraard nooit naar toe". Na het mislukken van de Amerikaanse operatie, die strandde bij de woestijnstad Ta- bas, werd generaal Baqeri van zijn post ontheven en benoemd tot militair adviseur van presi dent Bani-Sadr. Mogelijkheden Sinds geruimde tijd circuleerden er geruchten over een toenemen de onvrede in leger- en politie kringen over de democratie, die volgens reactionaire ambtenaren verantwoordelijk is voor de eco nomische crisis, het terrorisme, de toenemende werkloosheid en de galopperende inflatie. In deze legerknngen sprak met over drie mogelijkheden, die een „pankla re" oplossing voor alle proble men in Spanje moesten mogelijk maken. Regelmatig werden deze mogelijkheden in een crypto gramstijl verkondigd in het ex treme rechtse Madrileense dag- Divisie-generaal Alfonso Arma da Comm. het brein achter de sa menzwering. die nu uit zijn functie is ontheven. blad El Alcazar, het lijfblad van extreem rechtsen en de oud-strij ders. die in de Spaanse Burger oorlog aan de zijde van Franco meevochten. In alle oplossingen accepteert men koning Juan Carlos als staats hoofd. een staatshoofd dal min der bevoegdheden geniet, naar mate de modellen radicaler - dus meer militair - zijn. De meest zachtaardige oplossing accep teert de Spaanse democratische grondwet, maar schrijft een mili tair als premier voor. Bij de twee de mogelijkheid moet de demo cratische grondwet ingeperkt worden en is de minister-presi dent eveneens een militair. Bij de meest radicale oplossing wordt de democratische grond wet aan de kant geschoven en moet een militaire junta de Spaanse problemen te lijf gaan. Waarnemers menen dat de militai ren die maandag de poging tot staatsgreep ondernamen, oor spronkelijk voor de tweede op lossing hadden gekozen. Deze oplossing werd enige tijd gele den gesuggereerd in het Madri leense dagblad El Alcazar onder de naam: „Almendros"; de amandelbomen. Geoefende le zers van deze krant menen dat deze mogelijkheid in maart in werking had moeten treden, aan gezien in deze maand de aman delbomen bloeien in Spanje. „Al mendros" is de naam voor een groep militairen wier namen niet bekend zijn, die regelmatig hun ideeen spuien in het blad Ei Aca- ADVERTENTIE) Pandbrirfbiljetten, looptijd 5 j.lu*. Het huidige rentepercentage is 11 (effectief rendc- Oment ca. 11). In coupures van f1.000,- en 110.000,-. Aan toonder. Groeit in 5 jaar naar resp. f 1.68Ven f 16.850,-. Na twee jaar reeds inwisselbaar tegen rente-aanpassing. Rente ingaande de le of 16c van de maand, vx ^Westland Utrecht Hypotheekbank Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-132645

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9