"Bezetting drijft partijen Spanje i' aar elkaar toe WE2UN BELA2ERD Kukident reinigt uw kunstgebit zoals eenborsteltje alle'én't niet kan. 'ershing-I aket ontploft nn Duitsland anana Kukident maakt uw kunstgebit grondig en hygiënisch schoon. Britten verheugen zich op huwelijk Militaire adviseurs YS naar El Salvador fNSDAG 25 FEBRUARI 198* Ten gevolge j van het door een mechanisch j defect in brand raken van een transportvoertuig is gisteren m in Zuid-Duitsland een - ove- rigens niet met een scherpe kop geladen Amerikaanse Pershing-1 raket in brand ge vlogen en ontploft. Niemand raakte gewond. Volgens de politie bedroeg de schade als gevolg van het verlorengaan m van het materiaal rond drie 5 miljoen gulden. MADRID - Onder gejuich van omstanders - journalisten en nieuwsgierigen - en omringd door een groot aantal militai ren en politie verlieten gistermiddag rond half één driehonderdvijftig Spaan se Tweede-Kamerleden het parlements gebouw te Madrid, waar zij bijna acht tien uur de gijzelaars waren van luite nant-kolonel Antonio Tejero Molina. Dc tweehonderd leden van de Guardia Ci vil, die deelnamen aan de bezetting van het parlementsgebouw, zijn gistermid dag overgebracht naar een kazerne in Valdemoro, een dorpje vlak bij Madrid. Inmiddels is de commandant van het re giment in Valencia van zijn commando ontheven en zijn 18 bij de mislukte staatsgreep betrokken militairen gear resteerd. Voor de meeste parlementariërs was een nachtmerrie geindigd; behalve voor die genen, die bij het zien van zoveel mili tairen en politie even dachten dat het democratische tijdperk was opgehou den: zij barstten in tranen uit totdat om standers vertelden dat de boze droom werkelijk voorbij was. Militaire juristen hebben uitgerekend dat diegenen die werkelijk op een staats greep uit waren, zoals luitenant-kolonel Antonio Tejero Molina, gevangenis straffen kunnen krijgen oplopend tot dertig jaar. Inmiddels is gebleken dat een groot gedeelte van de politieagen ten, die onder leiding van de luitenant kolonel het parlementsgebouw bezet ten, met totaal andere ideeën de instruc ties opvolgden van hun superieur. Som migen van hen meenden dat zij in het parlementsgebouw een verscholen commando van de Baskische terreuror ganisatie ETA onschadelijk moesten maken; anderen dachten dat men nor male bewakingsdiensten moest gaan .verrichten. Luitenant-generaal Jaime Milans del Bosch, territoriaal bevelhebber over Va lencia, die maandagavond voor eigen re kening en op eigen risico in de drie Va- lenciaanse provincies de noodtoestand afkondigde, is gisteravond ontboden door de chef-generale staf, generaal Al- faro Arregui. Milans del Bosch, die sa menwerkte met luitenant-kolonel Teje ro Molina, is op staande voet ontslagen en zal voor de krijgsraad moeten ver schijnen. Ook werd bevestigd dat com mandant Pardo, chef van een peloton van de militaire politie, gisteren is gear resteerd. Commandant Pardo voerde maandag de militaire politie aan, drong het bezette parlementsgebouw binnen en verklaarde zich solidair met de rebel lerende Tejero Molina. Twee factoren hebben een grote rol ge speeld in de overgave van luitenant-ko lonel Antonio Tejero Molina, die de ge vangengehouden parlementariërs voortdurend wijsmaakte dat enkele mi litaire territoriale bevelhebbers zich ak koord hadden verklaard meteen macht sovername. De opstandige politieoffi cier voerde gisterochtend een telefoon gesprek met zijn dochter, die hem aan raadde naar huis terug te keren „omdat hij geen enkele steun kreeg en omdat zelfs zijn twee vrienden hem in de steek hadden gelaten". De andere factor was Manuel Fraga Iribar- ne, de woordvoerder van de conserva tieve democratische coalitie CD. die zag dat een aantal leden van dc Guardia Ci vil zich hoogst opgelaten voelde door de situatie. Fraga Iribarne brak de laatste weerstand van de opstandige politie agenten door keihard te verklaren dat hij naar huis wilde „omdat dit een aan slag was tegen de democratie", waarbij hij elk bevel van de Guardia Civil om te gaan zitten negeerde. Op het moment dat Fraga zei: „Schiet maar!", werd hij door enkele politieagenten uit de verga derruimte afgevoerd. Koning Juan Carlos heeft gisteravond de leiders van de vier belangrijkste politie ke partijen gezamenlijk op zijn paleis La Zarzuela uitgenodigd. Daarvoor leidde de Spaanse vorst een bespreking met de chefs generale staven, oud-premier Adolfo Suarez en de beide demissionai re ministers van defensie, luitenant-ge neraal Manuel Gutierrez Mellado en de burger Agustin Rodriguez Sahagun, die onlangs gekozen werd tot voorzitter van de regeringspartij. Koning Juan Carlos, die zich gedurende de bezetting van het parlementsge bouw, strikt hield aan de bepalingen van de democratische grondwet, heeft zowel vanuit het binnen- als buitenland een groot aantal gelukwensen ontvan gen. De Amerikaanse president Ronald Reagan feliciteerde de Spaanse vorst gistermiddag telefonisch met diens op treden en zei dat hij door zijn kordate handelen de Spaanse democratie had gered. j" pADRI (Van onze correspondent Peter Hattink) JADRID - De bezetting van het Spaanse parlement door tweehonderd leden van de Guardia Civil heeft de politieke partijen dichter tot elkaar gebracht. e aankondiging van Miguel Roca, de woordvoerder van de gema tigde Catalaanse partij Conver- ^.gencia y Unio, dat men vandaag ^fliet regeringsprogramma van ^kandidaat-premier Leopoldo Calvo Sotelo gaat steunen in plaats van zich, zoals eerder afge sproken. te onthouden van stern- haarkloverij tussen de partijen voorbij is. Ms je op het punt staat om iets te verliezen, merk je pas hoe ge hecht je eraan bent", was giste ren een veelgehoorde opmerking van de Tweede-Kamerleden, die bijna achttien uur tegen de lopen van mitrailleurs hadden aange keken. „De bezetting was voor de handhaving van de democra tie zonder meer een positieve er varing", verklaarde de socialist Luis Solana. (ADVERTENTIE) A Heen Kukident bereikt met zijn unieke 2-fasen werking ook de dieper liggende verontreinigingen. Goede, mondhygiëne is belangrijk voor frisse adem en natuurlijk uitziende tan den. Met een borsteltje alléén bereikt u dieper liggende plaatsen niet. En daar ontstaan nu juist bacteriën door achterblijvende etens resten. En die bacteriën kunnen de oorzaak zijn van onaangename geur, irritatie en ontstekin gen. Neem daarom Kukident. Want Kukident bruistabletten reinigen grondig én hygiënisch. Metalsgevolg:een sprankelend schoon kunst gebit en een frisse adem. Uw k unstgebn 10 minuien in een glas w ater, dat is alles. Verkrijgbaar bij uw drogist. Gedeponeerd li an del snurk. partij Fuerza Nueva, zat er tij dens de bezetting met een zuur gezicht bij. Er was niets meer over van zijn enthousiasme, waarmee hij zich sinds de dood van Franco inzet voor de vesti ging van een militaire dictatuur. Bias Pinar, die onder Franco geen schijn van kans kreeg om politiek iets te betekenen, zweeg en keek angstig voor zich uit. Met zijn neus werd hij op de fei ten gedrukt dat er in een ander regime geen democratische spel regels zijn, waarmee je diezelfde democratie op een handige ma nier de nek om kan draaien. Spelregels, die hij in zijn „favo riete systeem" nooit van een an der zou dulden. De extreem-linkse Baskische coa litie Herri Batasuna, de politieke vleugel van de Baskische radica le afscheidingsbeweging ETA Militar, heeft voor het eerst kun nen beseffen dat de volksverte genwoordigers van de regerings partij Unie van het Democra tisch Centrum UCD en van de conservatieve Democratische Coalitie CD geen verkapte fascis ten zijn, zoals zij altijd beweert. De drie parlementarirs van Hern Batasuna, die nooit hun zetels in het parlement hebben willen in nemen, hebben gisteren op de Spaanse televisie kunnen zien hoe luitenant-generaal Manuel Gutierrez Mellado, minister van defensie, werd geslagen. Even eens hebben zij kunnen zien hoe Adolfo Suarez van UCD in een poging de Guardia Civil opzij te schuiven zijn leven riskeerde en hoe Manuel Fraga Iribarne van CD met een uitnodigend: „Schiet maar!" het moreel van de gewapende bezetters brak. Voor het eerst hebben alle Spaanse Tweede-Kamerleden aan den lij ve ondervonden hoe het is als je moet leven onder druk van onge controleerde gewapende eenhe den, met of zonder uniform, die naar willekeur kunnen handelen. Een klacht die na dc dood van Franco voortdurend is geuit in het Baskenland, de Spaanse streek, waarin de bewoners on der de dictatuur veertig jaar lang op allerlei terreinen zwaar wer den vervolgd. Het overgangsproces van een auto ritair regime naar een democra tie heeft zich in Spanje geken merkt door democratische her vormingen, die geen breuk ver oorzaakten met het verleden. An ti-democraten. die plotseling nuttig bleken bij dc opbouw van een democratisch stelsel, kon den ongestoord hun gang gaan. Met de wetenschap dat Keulen en Aken niet in éen dag zijn ge bouwd. heeft Adolfo Suarez tij dens deze overgangsperiode dik wijls bewust enkele anti-demo cratische acties, die eigenlijk niet door de beugel konden, ooglui kend toegestaan. De kandidaat-premier Leopoldo Calvo Sotelo heeft aan de voor avond van zijn verkiezing tot mi nister-president aangekondigd, dat het politieke overgangssta dium in Spanje voorbij is en dat de democratie een nieuwe fase ingaat. Door de bezetting van de Tweede Kamer zijn alle parle mentariërs - met uitzondering misschien van Bias Pinar - het erover eens dat men de democra tie niet meer moet laten bewaken door militairen en politieagen ten. die bereid zijn de democrati sche vrijheden om zeep te hel pen. •V-: (Van onze correspondent Lia van Bekhoven) LONDEN - De Britse kroonprins, prins Charles, zal in juli met Lady Diana Spencer in het huwelijk treden. De verloving werd gisteren in een korte verklaring van Buckingham Palace bekend gemaakt en zette een punt achter de maandenlange speculaties over een verhouding tussen prins Charles (32) en Lady Diana (19). De banden tussen de familie Spencer en Buckingham Palace zijn hecht en van lanfee duur. Ladv Diana's vader vergezelt prins Phi lip. echtgenoot van koningin Elisabeth, regelmatig tijdens het ja gen en Lady Diana's broer is een petekind van de koningin. Lady Diana en prins Charles, die na de verlovingsaankondiging met enkele geselecteerde leden van de Britse pers spraken, zeiden het leeftijdsverschil van twaalf jaar niet bezwaarlijk te vinden. „Diana zal me zeker jong houden", zei de prins. „En bovendien ben je in feite slechts zo oud als je je voelt". Hij zei er verder van overtuigd te zijn dat Lady Diana zich zonder veel problemen zal kunnen aanpassen aan haar nieuwe rol en al de verantwoordelijk heden die dat met zich zal meebrengen. „Ze is bijna 20, en ik was ook rond die leeftijd, toen ik begon. Het valt natuurlijk in het begin niet mee, maar je moet gewoon doorzetten" Lady Diana was wat voorzichtiger. „Ik zal handelen al naar gelang de omstandigheden", zei ze. Lady Diana heeft haar vuurdoop al gehad, sinds ze de afgelopen maanden geen stap heeft kunnen verzetten zonder een horde fotografen om zich heen. In tegenstel ling tot vele andere leden van het koninklijk huis leek ze al die publiciteit te tolereren zonder nijdig of beledigend te worden. Op alle duizenden foto's, die er inmiddels van haar in omloop zijn. staat ze even aaraig en verlegen, wat door de Britten bijzonder wordt gewaardeerd. Enkele honderden mensen, die toevallig in de buurt waren van het Buckingham Palace, verwelkomden het nieuws dinsdagochtend met een hartelijk applaus, wat door de koningin breed lachend in ontvangst werd genomen. De aartsbisschop van Canterbury, die het huwelijk zal inzegenen, en de hoofden van de Gcmenebestlan- den waren tevoren op de hoogte gesteld van het op handen zijnde huwelijk. In het Lagerhuis werd een motie op tafel gelegd, die het paar feliciteerde met wat 'het huwelijk van het decennium' werd genoemd. „In deze sombere tijden is er mets plezierigers dan het vooruit zicht van een koninklijk huwelijk", zei een kamerlid. Aan de voor bereidingen van het huwelijk wordt druk gewerkt, maar bijzon derheden zijn niet bekendgemaakt. Prins Charles zei dat het 'waarschijnlijk in de tweede helft van juli' zal plaatsvinden. Aangenomen mag worden dat het met alle glorie en procotol, die het Britse koninklijk huis rijk is, zal worden inge zegend. Kania stelt partijcongres Moskou gerust MOSKOU Reuter AFP) - De Pool se partijleider Kania heeft het Kremlin gisteren op de tweede dag van het communistische par tijcongres in Moskou de verzeke ring gegeven, dat zijn partij de wil en de kracht heeft een contrare volutie in Polen te voorkomen en dat zijn land een socialistische staat is en blijft evenals een trou we bondgenoot van de Sowjet- Unie, een onverwoestbare scha kel in de socialistische gemeen schap en een actief lid van het Warschau-Pact. Kania sprak als eerste gastspreker van de Sowjetrussische commu nisten op het congres in het Kremlin. Na hem kwam onder meer de Oostduitse partijleider Honecker aan het woord, die zich inzette voor voortzetting van de ontspanningspolitiek. Kania zei het Sowjet-volk te dan ken voor het vertrouwen dat Po len in staat zal zijn zijn problemen zelf op te lossen. Kania legde er de nadruk op, dat het dit kan zon der hulp van buitenaf, waar Sow- jetleider Bre^jnjev maandag nog uitdrukkelijk had gewezen op het belang van de steun van de bond genoten van Polen. De delegatie van de Spaanse com munistische partij, die zonder partijleider Santiago Carillo naar Moskou was gekomen, keerde voortijdig naar Madrid terugke ren wegensde moeilijke situatie in haar land. De Spaanse partijleiding wordt evenals de Italiaanse communis tische partij tot het zogenaamde 'eurocommunisme' gerekend wegens diepgaande verschillen van mening met Moskou. WASHINGTON (GPD) - De rege ring overweegt Reagan het stu ren van militaire adviseurs naar El Salvador en werkt plannen uit voor een blokkade tegen de wa pentoevoer naar de guerrillastrij ders. De adviseurs zouden slechts anderen trainen en nooit zelf in de strijd worden ingezet. Amerikaanse functionarissen pro beren de term „militaire advi seurs" te voorkomen, omdat dat te veel aan vroeger (Vietnam) doet denken. Het gaat nu om „trainingsteams". Reagan kwam de verslaggevers persoonlijk ver zekeren dat er geen gevaar voor een Vietnamaehtige escalatie te vrezen is: „Troepen zullen we nooit naar El Salvador sturen". Met de militaire adviseurs probe ren Reagan's functionarissen tussen de beperkingen van de „war powers act" door te zeilen. Deze na de Vietnam-oorlog aan genomen wet, eist toestemming van het Congres voor het langdu rig inzetten van Amerikaanse troepen in andere landen. De regering Reagan probeert ook een blokkade tegen El Salvador te organiseren. Aanvankelijk maakte Reagan's chef-staf Ed ward Meese toespelingen op een dergelijke blokkade. Zelfs afslui ting van Cuba wilde hij niet uit sluiten, zoals Reagan tijdens zijn campagne heeft beloofd. De hui dige plannen klinken echter enigszin? realistischer. Ameri kaanse adviseurs zouden de Sal vadoraanse marine trainen in het patrouilleren van de kustwa teren. De huidige patrouillecapa citeit van El Salvador is „een la chertje" volgens adviseurs. Ook wil de Amerikaanse regering nieuwe patrouilleboten gaan le veren. Als deze plannen niet sla gen. wil de VS nog de mogelijk heid van zelf ingrijpen openhou den Enkele Amerikaanse oor logsbodems zouden de kusten van Nicaragua en El Salvador in de gaten.kunnen houden. Een „marine-overzichtsteam" is al onderweg naar El Salvador. Vol gens zegslieden van het ministe rie van buitenlandse zaken is de stroom wapens naar de Salvado raanse guerrillastrijders de laat ste maand al sterk afgenomen. Een Amerikaanse delegatie komt vrijdag in Den Haag praten met Tweede-Kamerleden en journa listen over de situatie rond El Salvador. De Drie man sterke de legatie wordt geleid door Her man Cohen, voormalig Ameri kaans ambassadeur in Senegal, die nu als assistent-onderminis ter van buitenlandse zaken de in lichtingendiensten in portefeuil- le heeft. Cohen zal vrijdag onder meer spreken met ambtenaren van hei ministerie van buiten landse zaken. WD-buitenland- specialist Bolkenstein en z(jn CDA-collega Gualthérie van Weezel. De PvdA heeft de uitno- ding van de Amerikaanse ambas sade in Den Haag niet aanvaard. (ADVERTENTIE) Scheikundeleraar ontmaskert atoomlobby: kern centrales kosten méér energie dan ze op- leveren.Voorts: de successtory van Hepie en Hepie. Muzikaal mirakel met hoog ontroerings percentage. En wat bezielt een Prins Carnaval? "Mijn huisarts smeekte om 't niet te doen." Achttienduizend kussen per weekend. Je ziet 't gebeuren, deze week in Nieuwe Revu.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9