Vaststellen van bestemmingsplan duurt veel te lang "'College voert funeste politiek Bonden en actiecomité beraden zich over sluiting van Adler tNaam van Brons lverdwijnt uit Itextielwereld e Onderzoek van juristen: VV 9'66 hekelt financieel beleid van gemeente lAuto in 'brand Leidse stadsrubrlek IENSDAG 25 FEBRUARI 1981 Voorzitter van het actie-comité R\bij Adler, Ton Faas "Van reëel 50, overleg is niet veel terecht geko- LEIDEN - De vakbonden en de actiecomité 's zijn niet van plan de mededelingen van de directie van het Triumph-Ad- lerconcern zonder meer "voor zoete koek te slikken". Samen met de actie-comite's van werknemers op de fa brieken in Leiden en in Cuyk beraden de bonden zich en bestuderen zij de informatie die zij gisteren over de slui ting hebben gekregen. Ton Faas, de voorzitter van het uit veertien werknemers be staande actiecomité op de Leidse fabriek, heeft sterk de indruk dat de Duitse directie "de cijfertjes op een rijtje hoeft gezet dat de directie dit het best uitkwam. We leggen het bijltje er niet bij neer. In tegendeel. We gaan meteen aan de slag met de nieuwe in formatie van de Duitse direc tie". De directieplannen bevatten overigens tal van vaagheden. "Van het door ons gevraagde reële overleg en open bespre king van redelijke alternatie ven is niet veel terecht geko men", meent FNV-districts- bestuurder Nol de Jong. "Zo weigeren de Duitse heren te praten over de te lage prijs waarvoor de Nederlandse Adlerfabrieken de onderde len levert aan de moederfa briek in Frankfurt; mede daardoor zitten de Neder landse fabrieken in de rode cijfers. Het enige toekomst perspectief dat de directeu ren wensen te geven is: "de tent in Leiden en Cuyk gaat dicht". De Duitse directeuren laten ons kiezen, zolang als de keuze "sluiten" is". De Jong en zijn collega van het CNV Doekle Terpstra vinden in elk geval "de overheveling van een stuk Nederlandse produktie naar Duitsland on aanvaardbaar". Door die overheveling vervallen bij Triumph-Adler in Duitsland 300 arbeidsplaatsen minder, rekent De Jong uit. "Neder land vangt aldus de klappen voor de slechte situatie in Duitsland op. Dat kan na tuurlijk niet". LEIDEN - Het vaststellen van een bestemmingsplan zou half zo lang kunnen duren als nu het ge val is. Nu duurt de procedure ge middeld achteneenhalf jaar. Wanneer de inspraak sneller werd geregeld, het ontwerpplan H *h„EIDEN - De gemeente Leiden zal moeten bezuinigen. Dit college voert geen financieel beleid. Dat is voor de reestgtad een funeste politiek. Er zal al bezuinigd moeten wor den op uitgaven die voor 1979 waren begroot. Dat is de "Wmening van de werkgroep financiën van D'66, zoals die is ^neergelegd in de vandaag verschenen Contourennota Fi nancieel Beleid '81 - '85. Iemr. werkgroep stelt dat de uitgaven ïaliteonverantwoord hoog zijn opgelo- :pen sinds de gemeenteraad in 1978 besloot de tot dan toe ge- ,S^V voerde politiek van een sluitende 'begroting op te geven. De ge- isveimeenteraacl moet daarom aange ven op welke zaken kan worden en welke zaken voor rang hebben. .et begrotingstekort is veel groter 'dan de bijdrage van het rijk. Die is gebaseerd op de bij zondere omstandigheden waarin Leiden verkeert, de zogeheten structureel verstorende factoren. Daaronder worden de financiële inda gevolgen van een historische ?20 binnenstad, de aanwezigheid lp (van een universiteit, de zwakke sociale structuur, het onderhoud eg van grachten en bruggen en der gelijke verstaan. )e D'66-werkgroep is van mening dat het begrotingstekort moet I worden teruggebracht tot de door het rijk erkende structureel szoi verstorende factoren. En dus tot ,eid de rijksbijdrage die op grond 1/01 daarvan aan Leiden wordt uitge- 7 t keerd. Voor 1979 is die bijdrage —dat is althans het advies van de gezaghebbende raad voor de ge- meentefinanciën - 5,2 miljoen at gulden. Het begrotingstekort voor '79 bedroeg 14,6 miljoen gulden. Zes jaar niet terugbrengen van het begro tingstekort tot het niveau van de rijksbijdrage wil de werkgroep in zes jaar tot stand brengen. Te rrje beginnen bij 197.9 moet de om- C p buiging van het financieel beleid vs in 1984 gerealiseerd zijn. E.l ^^LEIDEN - Op de Roomburgerweg j1" brandde gistermiddag om- ag streeks half vijf een wagen ge- \.I heel uit. Het ongeluk ontstond toen de bestuurder zijn auto z.' startte en er kortsluiting optrad. |e' De brandweer werd gearlar- le' meerd, maar hoefde niet op te treden. Toen zij arriveerde was het vuur inmiddels gedoofd. Voor het doen van investeringen èn voor nieuw beleid wil de D'66- werkgroep daarboven een ruim te van één procent van de totale begroting laten. Nu gaat het col lege steeds uit van twee miljoen gulden voor investeringen en nieuw beleid. De werkgroep wijst erop dat de re serves van de gemeente snel slin ken, de mogelijkheid om geld te lenen wordt beperkt, het toezicht van het rijk op de gemeentefi- nanciën wordt verscherpt en ook de erfpacht geen oplossing is voor dc Financiële nood van de gemeente. "Rest niet anders dan het mes te zetten in de uitgaven", aldus de nota. "Dat is echter niet alleen bittere noodzaak. De gemeente draagt evenzeer als de andere overhe den een eigen verantwoordelijk heid voor de omvang van de col lectieve sector en van het Finan cieringstekort". De werkgroep vreest dat wanneer de gemeente niet zelf ingrijpend bezuinigd, "Den Haag het rode potlood zal hanterèn". De werkgroep geeft in de contou rennota niet een pasklaar ant woord op de vraag op welke uit gaven dan bezuinigd moet wor den. Dat zou voorbarig zijn, al dus de nota, eerst is er een alge mene discussie over de bezuini gingen nodig. Daarmee is vol gens de werkgroep geenszins ge zegd dat D'66 niet bereid of in staat is om aan zo'n bezuini gingsoperatie concreet gestalte te geven. Raadslid Witteveen: "Ik ben bang dat het college nu met incidente le bezuinigingsvoorstellen komt. Als je het daar dan niet mee eens bent moet je als raadslid maar aangeven, waarop je wel wil be zuinigen. Dat is geen Financieel beleid. Dat moet duidelijk gemo tiveerd zijn", aldus Witteveen. En hij vergelijkt het met het on derwijsbeleid van Van Dam. "Je kunt het ermee eens zijn of niet, maar er zijn duidelijke criteria voor het beleid. Zo'n discussie is ook voor het financieel beleid nodig en daarvoor wil deze nota een aanzet zijn". LEIDEN - De schaatspret is van korte duur geweest. Konden gisteren, voor het eerst deze winter, de schaatsen worden ondergebonden; de invallende dooi en een laagje sneeuw maakten het ijs vanochtend weer verre van betrouwbaar. Reden voor de ijsbaan aan de Rijndijk om nog niet officieel open te gaan. Het ijs was nog met sterk genoeg om een grote drukte aan te kunnen. Wel maakten met name de jongeren gisteren verschillende baantjes op deze ijsbaan. niet meer ter visie werd gelegd, en de mogelijkheid tot indienen van bezwaren bij de gemeente raad zou vervallen, zouden er niet meer dan vier jaar nodig zijn. Dat is de conclusie van de juristen mr. M.B.Ph. Bouwman-Gee- raedts en mr. G.J. Jansen van de Leidse universiteit. In opdracht van de Rijksplanologische Dienst onderzochten zij wat de knelpunten zijn bij de totstand koming van bestemmingsplan nen van het zogenaamde buiten gebied. In het deze week uitge komen rapport concluderen zij dat de procedure om zo'n be stemmingsplan vast te stellen, veel vlotter kan verlopen. Van de 202 onderzochte gemeen ten beschikken er pas 65 .over een bestemmingsplan dat geheel of gedeeltelijk van kracht is. De grootte van de gemeente blijkt geen invloed te hebben op de snelheid waarmee een bestem mingsplan wordt vastgesteld. Wel doen zich per provincie op vallende verschillen voor. In Drente. Overijssel, Gelderland en Zeeland zijn de plannen het verst gevorderd. In de provincie Groningen is men het minst ver. Volgens de Wet op de Ruimtelijke Ordening zijn de gemeenteraden verplicht een bestemmingsplan vast te stellen voor het gebied van de gemeente buiten de be bouwde kom. De gemeenten blij ken echter niet genoeg bestuurs kracht te hebben om zelf de pro blematiek van dergelijke gebie den aan te kunnen. "Het stede bouwkundig adviesbureau be paalt in de meeste gevallen de uitgangspunten van het te voe ren beleid. De meeste gemeenten kunnen onvoldoende tegenspel bieden aan zo'n bureau. Zij heb ben onvoldoende invloed op de inhoud en de voortgang van de werkzaamheden", aldus de Leid se onderzoekers. De voorbereiding van een bestem mingsplan "buitengebied" duurt over het algemeen een jaar lan ger wanneer er inspraak plaats heeft. zo wijst het onderzoek ver der uit. Inspraak gaat samen met een verdubbeling van het aantal bezwaren. Daarentegen spelen de resultaten van de inspraak blijkbaar geen rol van betekenis bij de vaststelling van het plan door de gemeenteraad, zo blijkt uit het onderzoek. Daarom bevc len de onderzoekers een in spraakverordening aan. Zo'n verordening biedt de mogelijk heid tot een duidelijke wijze van inspraak en bovendien tot rap portage van de inspraak en de uitkomsten ervan. De onderzoekers stellen ook voor om het ontwerpplan direct door de gemeenteraad vast te laten stellen. De tervisielegging van het plan en het indienen van be zwaren bij de gemeenteraad zou dan achterwege moeten blijven. De praktijk leert namelijk dat die bezwaren meestal toch onge grond worden verklaard. Het is nuttiger om de gemeenteraad bij zijn beslissing de resultaten van de inspraak mee te geven. De duur van een bestemmings planprocedure van ruim acht jaar wordt vooral bepaald door de behandeling van de beroepen ertegen bij de Kroon. Die zijn er in bijna driekwart van alle geval len. Door de beroepsfase aan een termijn van twee jaar te binden, zou een tijdwinst van enkele ja ren kunnen worden geboekt. Ook moet er minder worden over legd, zo vinden de Leidse juris ten. Het overleg kan volgens hen worden beperkt tot de Provincia le Planologisch Commissie (PPC). waarin de meest betrok ken instanties zijn vertegen woordigd. "Het effect van het overleg met zowel de verplichte als de niet-verplichte instanties is vrij gering. Met hun op- en aan merkingen wordt weinig reke ning gehouden". Wordt er alleen met de PPC overlegd, bedraagt de tijdwinst elf maanden. De laatste aanbeveling van de on derzoekers houdt een samenwer king tussen verschillende ge meenten in. "Het landelijk ge bied is qua karakter niet gebon den aan gemeentegrenzen. De problematiek is vaak regionaal van aard. Er zou een orgaan moe ten komen dat alle bevoegdhe den tot het vaststellen van een bestemmingsplan krijgt, en waarin verschillende gemeenten samenwerken. Willen de ge meenten zover niet gaan, dan zullen zij toch zeker bij de voor bereiding bij elkaar moeten gaan zitten. door René van der Velden Jaap Visser fi e ia 'ii LEIDEN - Het textielbedrijf Brons begint vandaag met dc opheffings uitverkoop. Dc naam Brons zal uit de tcxtielwereld verdwijnen, nu dc Zeemangroep de voormalige concurrent heeft overgenomen. Brons heeft in Nederland 20U vestigingen en in Wcst-Duitsland enkele tientallen zaken. In Leiden zijn Brons-vestigingen aan de Botermarkt, de Donkersteeg en het Vijf Meiplein. In de Winkelhof in Leiderdorp is Brons ook aanwezig. Filiaalchef Bergman (Donkersteeg): "Wc hebben het enorm druk gehad met de voorbereiding van de uitverkoop. Die begint vandaag en loopt tot zaterdag 7 maart." De overname van Brons heeft geen gevolgen voor het aantal arbeids plaatsen. Bergman: "Hier zijn behalve mijzelf nog vier mensen in vaste dienst en één part-timer. Het enige gevolg voor het personeel is over plaatsing naar een van de bedrijven uit de Zeemangroep: Zeeman. Vin- ke en dergelijke." Hup Leiden De gemeente Enschede is in Fi nanciële paniek geraakt. Ja renlang klopte de gemeente lijke begroting als een bus maar nu, zo'n beetje van de ene op de andere dag zitten de Tukkers met een schrik barend tekort. Enschede wil nu een club van arme ge meenten gaan oprichten. Een soort overlegorgaan waarin de noodlijdende gemeenten op eikaars schouders kunnen uithuilen en eikaars proble men kunnen aanhoren en be spreken. De bedoeling is ook dat het Instituut voor Onder zoek naar Overheidsuitgaven de begrotingsposities van de leden van de armenclub grondig gaat doorlichten. Het ligt voor de hand, dachten wij, dat Enschede als eerste contact heeft gezocht met Leiden, onbedreigd de arm ste der armen. Maar wat schetst onze verbazing wan neer we het vakblad Binnen lands bestuur lezen. Ensche de heeft het oog laten vallen op Almelo, Deventer, Hel mond. Nijmegen en Tilburg. Geen Leiden dus. terwijl de Sleutelstad toch voorop moet lopen in de armenclub. Hup Leiden. Voorlichter Van Esmond van de gemeente Enschede kan eigenlijk geen passend ant woord geven op de vraag waarom Leiden niet is bena derd voor de armenclub. Maar haastig voegt hij er aan toe: "De armenclub kent geen exclusiviteit hoor. Wan neer Leiden belangstelling heeft kan het contact opne men met onze wethouder van financiën". Navraag bij de gemeente Lei den leert dat men dat hele maal niet van plan is. Leo Meijer van Buro Voorlich ting: "Ik wil nog wel eens zien wat er van het tekort van Enschede overblijft wanneer binnenlandse zaken het te gen het licht heeft gehouden. Zo had Deventer laatst op eens een tekort van een naar miljoen. Maar toen kwam staatssecretaris Koning van gemeenteFinanciën een mid dagje op bezoek en aan het eind van de middag had De venter opeens een overschot van ruim acht ton. We doen er beter aan om de ontwikke lingen binnen die armenclub voorlopig nog maar even rus tig af te wachten. Misschien dat het allemaal zo'n vaart niet loopt". Ook op de afdeling financiën van het stadhuis maakt men zich er nauwelijks druk om dat Leiden niet is benaderd voor de armenclub. Leiden heeft immers te maken met een chronisch, zorgvuldig op gebouwd tekort en dat is bij die andere gemeenten niet het geval. Bovendien is Lei den een 'artikel 12 gemeente' (een status die inhoudt dat het Rijk miljoenen in de ge meente pompt om de Finan ciële gaten op te vullen) en dat zijn de anderen nog niet. Financiën verzekert ons dat Leiden nog altijd dc nummer 1 onder de armen is. Alleen maken ze zich op het stadhuis een beetje zorgen voor het bezoekje dat staats secretaris Koning aan Leiden gaat afleggen. Dat gaat op een middag achterin maart gebeuren. Aan het eind van die middag zou Leiden wel eens de eretitel 'armste stad van Nederland' kwijt kunnen Gooit de ABN haar eigen ruiten zijn. Wie weet, kampt Leiden na een 'middagje Koning' wel met een Financieël overschot. We moeten er niet aan den ken... Eigen ruiten uiten van banken zijn de laatste tijd een gewild mikpunt van protest tegen bankiersbeleid. In Leiden valt het gedonder in de glazen voorlopig nogal mee. Maar dat neemt niet weg dat de ABN-bank aan de Breestraat deze week haar voorruiten al weer moest ver nieuwen. En die zaten er nog maar net in. De vorige maand plakten actie voerders onder het motto "Deze bank steunt fascisme" (door geldleningen te ver strekken aan Chili) tot twee keer toe de voorruiten van de ABN vol. AfFiches werden aangebracht met plakband- jes. Andere actievoerders sprongen even later, in februari, wat minder voorzichtig met de ABN-ruiten .om. Enkele blik ken rode Chili-saus vlogen door de ruiten. De zaak werd gereinigd; nieuwe ruiten wer den ingezet. Maar afgelopen vrijdag zeilden een paar straatklinkers even vrolijk door de verse ruiten. Ditmaal waren de klinkers een protest tegen de specu lanten met woningnood waaraan de banken volgens de actievoerders hun steen bijdragen. Ook andere banken zoals de Slavenburg's bank en de Westland Utrecht Hypo theekbank waren afgelopen vrijdag het doelwit van ac ties, mogelijk in het kader van de "landelijke kraak- dag". Dat betekent deze keer dus de halve en gedeelde smart voor de ABN. Een woordvoerder van de Leid se ABN meent dat dc actie voerders hun geschut ver keerd richten. Bij de ABN aan de Breestraat zijn de ac tievoerders aan het verkeer de adres. "Als zij het niet eens zijn met de beleggings- politiek dan moeten zij zich richten tot de Raad van Be stuur in Amsterdam". De ac tievoerders vinden de Filialen echter wel degelijk mede-ver antwoorde! ijk. Wie er schade lijdt aan de ka potte ruiten? "De actie-voer ders gooien hun eigen ruiten in", meent de ABN-woord- voerder. "De gemeenschap brengt het uiteindelijk op via de verzekering". De actie voerders van hun kant heb ben juist de ruiten ingegooid omdat zij vinden dat de ABN diezelfde gemeenschap niet dient Hoe dan ook: de glas handelaar wordt er beter van.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3