Minder werk bij bank/giro FNV zoekt dertig miljoen voor Coveco Geheim rapport over automatisering betalingenverkeer arktberichten SDAG 25 FEBRUARI 1981 ECONOMIE PAGINA 25 -t zakelijk Itish Steel fcritse regering heeft beslo- 1 British Steel een Financië- finjectie van 5,4 miljard nd Sterling (28 miljard gul- In) te geven om het staatsbe st van de ondergang te red- d heeft minister van in- ■strie Keith Joseph gisteren het Lagerhuis meegedeeld, [t gaat in tegen het economi- principe van de regerin- Thatcher dat de overheids- Igaven omlaag moeten en patsbedrijven het zonder n de overheid moeten stellen. |ph kwam echter ook met In wetsvoorstel waarin de |gering wordt gemachtigd i winstgevende delen van l-itish Steel te verkopen en Irlieslijdende delen te slui- Inzineprijs benzineprijs in België zal de- 4 week met zeven cent zijn bdaald. Morgen komt een li- Ir super in België op 1.60 bnt. Deze opeenvolgende frijsdalingen zijn het gevolg bn de afzw akking van de dol- \rkoers. rs toerisme ft het toerisme te bevorderen, Jerlaagt de Ierse luchtvaart maatschappij Aer Lingus ver- pagt in april de vliegtarieven i Amsterdam en Du- llin, Cork en Shannon met 39 procent. Voorwaarde is dat de jerugreis niet eerder wordt lindernomen dan op de zon- |lag na vertrek uit Nederland. i retour Amsterdam-Dublin lif Cork zal 585 gulden gaan "fosten; een retour naar Shan- i 639 gulden. Uit een on derzoek, aldus de directeur- ■{eneraal van het Ierse toeris- Ine, Joe Malone, is gebleken lat 70 procent van de Neder landers die ooit met vakantie r Ierland zijn geweest een liweede bezoek overwegen, |;erwijl 97 pet. van de vakan tiegangers hun twee verblijf |{iog meer waarderen dan het I perste. "rland verwacht voor 1981 uit Nederland 43.000 bezoekers, die het land circa 38 miljoen I gulden aan inkomsten zullen I opleveren. Akzo Uitvoering van de vorige maand aangekondigde ingrijpende sa nering van Enka Europa kost het moederbedrijf Akzo ongeveer 400 miljoen gulden. Een belang rijk deel hiervan is nodig voor de Financiering van de Financiële re gelingen voor de bij de sanering betrokken medewerkers. Meer dan 400 Enka-medewerkers in Nederland, West-Duitsland en Noord-Ierland komen op straat te staan. Deze kosten drukken zwaar op de bedrijfsresultaten van de Akzo- groep in 1980 die hierdoor zelfs negatief zijn geworden. Na aftrek van deze buitengewone lasten lijdt het Akzo-concern een ver lies van 68 miljoen bij een omzet van 12,5 miljard. In 1979 was er nog een nettowinst van 230.mil joen. Gezien deze resultaten wil de raad van bestuur net dividend passeren. De 400 miljoen die voor de uitvoe ring van de saneringsplannen bij Enka Europa, waarover nog overleg wordt gevoerd met de vakorganisaties nodig zijn, kan voor 150 miljoen worden gedekt uit hiervoor gevormde reserves. Het resterende bedrag komt ge heel ten laste van de resultaten rekening 1980. Akzo heeft, aldus de raad van bestuur, voor de ver betering van het produktenpak- ket tot dusver een zeer hoge prijs betaald. De verliezen van doch ter Enka op chemische vezels be droegen de kosten van herstruc tureringen tussen 1975 en 1980 in totaal meer dan 1,5 miljard gul den. Eind 1980 gaf Akzo met vestigin gen in tal van landen in de gehele wereld werk aan 83.000 mede werkers, vrijwel overeenKomsiig bestand van het jaar daarvoor. De omzet van, het totale Akzo-con cern steeg vorig jaar met 4 pro cent tot 12,5 miljard. Voor aftrek van buitengewone lasten werd een winst behaald van 171 mil joen tegenover 289 miljoen in 1979. De lasten bedroegen 239 miljoen - vrijwel uitsluitend te wijten aan Enka - zodat uiteinde lijk een verlies van 68 miljoen resteert tegenover een winst in 1979 van 230 miljoen. Pierson Pierson, Heldring Pierson NV, een zelfstandig opererende doch terinstelling van de Amro-Bank, behaalde in 1980 een winst van 17 miljoen gulden, 3,6 procent meer dan in 1979. waarmee de raad van bestuur zich bij monde van voorzitter A. Jiskoot. die de cijfers voor de pers toelichtte, te vreden toonde. 1980 was, voor zichtig gezegd, een moeilijk jaar voor het bedrijfsleven en dus voor de banken, aldus Jiskoot. Het resultaat van PHP ontwikkel de zich enigszins beter dan mid den 1980 werd verwacht. Wel had de stagneremde economie in vloed op de gang van zaken bij de bank, evenals de moeilijke markt vomr het geld- en krediet bedrijf. Een onder de omstandig heden nog bevredigende groei van de kredietportefeuille vorm de slechts een gedeeltelijke com pensatie voor een verkrapping van de rentemarge. Hierdoor wa ren de baten uit interest en i seis met 76,1 miljoen gulden genoeg onveranderd. De inkom sten uit provisie en effecten na men echter met 16 procent toe tot 80 miljoen gulden. Hieraan droegen zowel het effectenbe drijf, het „merchantbankingbe- drijF' als het trustbedrijf bij. De kostenstijging liep vertraagder door een „restrictief beleid". Elsevier van fl. 1.200 tot fi. 1.315 min. Er is een winst ter verdeling behaald- van fl. 40.5 min. tegen fl. 51,5 min. in 1979. Het dividendvoor- stel zal op 27 maart worden gepu bliceerd. Het jaarverslag ver schijnt op 7 april, aldus de maat schappij. IBM IBM Nederland NV heeft over 1980. blijkens voorlopige cijfers, een omzet behaald van fl. 1.280,4 min. tegen fl. 1.261,7 min. in 1979. De in de omzet begrepen export van produkten van de fabriek naar zustermaatschappijen be droeg fl. 405 min. Het netto-resultaat na belastingen daalde van fl. 143,6 min. naar fl. 141,1 min., zo heeft de maat schappij bekendgemaakt. Het aantal personeelsleden steeg van 6013 tot 6067. lIDEN - Groente en Fruit veiling, tpels 0,45-0,78. Andijvie 3.45-3,70. Snijbonen 26,10, Rode Kool 0,53-0,90. prei 1,26-1.64, Rabarber 1,10-1.85, ppinazie 2,05-2,30, Spruiten A 1,62— 1,70, Spruiten B 1,91. spruiten D 1,50- 2,28, Uien 0.19-0,78.witlof 2,00-4,80, Knolselderij 1.72-1,76. Sla 0,24-0.68. Peterselie 1,56, Raapstelen 0,31-0,40. Selderij 1,07-1,50. I i eerste snijbonen werden aangevoerd üoor teler N. Hooymans uit Leid- Bchendam en werden gekocht door J. iMank uit Leiden voor 26,10 gulden Icilo. ATWIJK AAN DEN RIJN groentevci- jling. Datum 24 februari.Boerekool per kg. 2,28-2,71. Waspeen Al r- per kist '26,-28.60. All 9,-23,6" u' oc 00 cn Bil 4-10,40, Cl 12.5 14,70. Aanvoer: 168'/ thorseneren A 2,10, B 79-87, C 0,10- |0,17. Uien per kg 50-62, Selderij 0,68, DEN HAAG (GPD) Ambtenaren- en dienstenbonden FNV vrezen het verlies van duizenden banen bij banken en de giro. Die vrees wordt veroorzaakt door een rapport, waarin de samenvoeging wordt bepleit van het bank- en girobetalingsverkeer. Een onderzoekscommissie onder voorzitterschap van dr. Jelle Zijlstra, heeft het rapport geschreven. De commissie bepleit niet alleen de samenvoeging, maar ook het plaatsen van machines bij bedrijven, waarmee klanten direct hun boodschappen kunnn betalen. Met name in de warenhuizen zou dat mogelijk zijn. "Als dit alles doorgaat, komen er duizenden banen op de tocht te staan", aldus de bonden. Tot grote verbijstering van de vak bonden is de "Stuurgroep Inte gratie Giroverkeer" zover ge gaan, dat de bonden alleen maar de mogelijkheid krijgen om vra gen te stellen over het onderzoek en problemen naar voren bren gen. "Van een wezenlijk kritisch meedenken, laat staan meebe slissen, is in een dergelijke con structie geen sprake", aldus de bonden in een brief aan de Twee de Kamer. De bonden vragen zich ook af, wat de positie van de Nederlandsche Bank zal zijn in de nieuwe con centratie van het nationale geld circuit. Bovendien stellen de bonden de vraag, in hoeverre de consument behoefte heeft aan een dergelijke denstverlening. "Zo bestaat er nog grote ondui delijkheid over de kosten, die de consument moet gaan betalen", aldus de bonden, die ook vragen hebben tenaanzien van de priva cy van de rekeninghouders. In hun brief aan het parlement zeg gen de bonden, dat het maat schappelijk belang bij verder on derzoek voorop moet staan. "Dit belang mag onder geen voor waarde ondergeschikt worden gemaakt aan de belangen van en kele Financiële instellingen", al dus de bonden. De bonden zeggen zich met kracht te zullen verzetten tegen de voor genomen ontwikkelingen. Aan een nationaal betalingscircuit mag volgens hen pas worden ge dacht als de Postbank vijf jaar bestaat. "Dan pas kan er sprake zijn van een gelijkwaardige posi tie van de gelddiensten ten op zichte van de banken", zo menen de bonden. In de toekomst kunnen dan ook thuis bank- en girobetalingen worden verricht. Deze toekomst visie van alle Nederlandse ban ken en de PCGD verontrust de bonden in hoge mate. De commissie zegt in het geheime rapport, dat nog verder onerzoek moet plaatsvinden naar de com merciële en sociale haalbaarheid. De bonden zeggen, dat tot nu toe alleen maar gekeken is naar de financiële voordelen van het nieuw uitgedachte systeem en niet naar de sociale gevolgen. Advies van SER over informatie multinationals DEN HAAG (GPD) - De ministers van sociale zaken, economische zaken en justitie hebben de So ciaal Economische Raad advies gevraagd over een richtlijn inza ke de voorlichting en raadple ging van werknemers in multina tionale ondernemingen en natio nale ondernemingen met meer dere vestigingen in hetzelfde land. Deze richtlijn wil de bedrijven ver plichten om aan werknemers pe riodiek informatie te verstrek ken over de activiteiten en resul taten van de betreffende onder nemingen. Werknemers zullen bovendien vooraf geraadpleegd moeten worden over belangrijke beslissingen die de werknemers- belangen ernstig kunnen bein- vloeden. DEN HAAG (ANP) - Ruim duizend werknemers van de Fordfabriek in Amsterdam hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd tegen de dreigende sluiting van de axdomobielfabriek. Op het Binnenhof werd een petitie overhandigd, die gericht is aan alle leden van de Tweede Kamer. Daarin drongen de demonstranten er bij de parlementariërs op aan, maximale druk uit te oefenen op het kabinet en op de Forddirectie, opdat het voortbe staan van hel bedrijf met zijn 1750 wordt verzekerd. Tijdens de ordelijk verlopen demonstratie-vanaf het Malieveld naar het Binnenhof en terug, werden spandoeken meegevoerd ijiet leuzen als,"Ford moet blijven', "Ajnsterdam eist werk" en "heldhaftig vastberaden en tot werk bereid". De stoet werd vooraf gegaan door een antieke Ford. PZEM in actie tegen boerin uit Harrisburg MIDDELBURG (ANP) - De di rectie van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschap pij (PZEM) heeft stelling ge nomen tegen de kruistocht van de Amerikaanse boerin Jane Lee uit Harrisburg. De PZEM vreest, dat een toe spraak die mevrouw Lee van daag in Kapelle zal houden grote ongerustheid te weeg zal brengen onder de Zeeuw se boeren. Volgens de maat schappij is voor die ongerust heid geen enkele reden. Mevrouw Lee, die op uitnodi ging van vier boeren uit de Noordoostpolder in ons land is, zegt ervan overtuigd te zijn, dat de bijna-ramp met de kerncentrale in Harrisburg schadelijke gevolgen heeft gehad voor dieren op de vee teeltbedrijven in de omge ving. Volgens De PZEM, die zich be roept op informatie van het department van landbouw en milieubescherming van de staat Pennsylvania, zijn alle gevallen van misvormde en zieke dieren te wijten aan mis handeling of verwaarlozing. Schade aan bomen en planten moet volgens PZEM worden toegeschreven aan ziekte of invloed van insecten. De PZEM voegt eraan toe, dat er in de directie en wijde om geving van de kerncentrale in Borssele nooit enig ziektege val onder het vee is gemeld, dat zou kunnen wijzen op stralingseffecten van de cen trale. Uit meetresultaten van het meetr et van de veeartse- nijkundige dienst is volgens de PZEM geen enkele theore tische relatie gebleken tussen de kerncentrale en de gezond heidstoestand van het vee. CNV wijst havenstaking af DEN HAAG (GPD) - De Vervoers- bond CNV wenst in geen enkel opzicht te worden betrokken bij de stakingsacties waarmee de Vervoersbonden van de FNV in het Rotterdamse havengebied hebben gedreigd. De bond heeft zijn leden per brief gevraagd niet aan de acties mee te doen. De Vervoersbonden FNV willen eventueel het stakingswapen ge bruiken om bij twee container- bedrijven in de Rotterdamse ha ven gedaan te krijgen dat de werktijd wordt verkort nu inge volge de loonmaatregel twee pro cent prijscompensatie niet mag worden uitbetaald.De Vervoers- bond CNV vindt staken in strijd met de afspraken die er gemaakt zijn. Er zou over de bestemming van de twee procent nog nader worden onderhandeld."Nu wordt er, zonder dat er met de andere partijen is gepraat, met staking gedreigd". ARNHEM (SPD) - De Voedings bond FNV gaat de komende da gen op zoek naar dertig miljoen gulden. Dat bedrag is volgens de bond nodig om de aangekondig de sanering bij het vleesverwer kende concern Coveco ongedaan te maken. Kaderleden zullen zich er deze week in en buiten de Coveco-vestigingen sterk voor maken. Met deze dertig miljoen is Coveco volgens de Voedingsbond FNV voorlopig uit de brand. Zodra dit geld op tafel ligt, wil de bond ook praten over het afstoten van blij vend verliesgevende activiteiten in vooral de sector vleesproduk- ten. Aan verlies van arbeids plaatsen zal volgens de bond dan niet zijn te ontkomen. Maar de door de Coveco-directie voorgestelde sanering, die maxi maal een duizend arbeidsplaat sen gaat kosten in onder andere Weert. Assen, Wierdon en Borcu lo, wijst de bond categorisch van ae hand. Alle vestigingen moe ten open blijven, ook het bedrijf in Weert dat zonder overheids steun volgens de Coveco-directie geen bestaansrecht meer heeft. De Voedingsbond FNV hoopt de benodigde dertig miljoen van verschillende kanten te krijgen. Als belangrijkste geldschieters worden de Rabo-Bank, de huis bankier van Coveco, en Cebeco- Handelsraad gezien. Do Rabo- Bank. die de geldkraan alleen wil opendraaien na uitvoering van de sanering, heeft volgens be stuurder Tamme Volders in de afgelopen jaren „schatten ver diend via kort-lopende geldle ningen aan Coveco". Cebeco-Handelsraad (voederpro ducent) heeft grote belangen bij Coveco dat de varkens slacht en verwerkt die door de 12.000 aan gesloten leden-boeren met voer van Cebeco-Handelsraad wor den gefokt. Ook de leden-boeren moeten volgens de FNV over de brug komen. Zij zijn samen goed voor een borgstellingsfonds van 25 miljoen. Iedere boer moet hiervoor tussen de 1000 en 5000 gulden bijdragen in het geval Co veco failliet is. Voedingsbond-voorzitter Cees Schelling heeft de problemen bij Coveco vandaag in de vergade ring van het dagelijks bestuur van het landbouwschap aan de orde gesteld. Hij heeft de voorlie den van de landbouworganisa ties bezworen met geld over de brug te komen. Volgende week zullen honderden Coveco-mede- werkers uit het hele land deze eis in de openbare vergadering van het algemeen bestuur van het landbouwschap kracht bij zet ten. Al eerder liet de FNV evenals de Voedingsbond CNV weten geen vertrouwen meer te hebben in de huidige hoofddirectie. Ontslag van hoofddirecteur ir. P. Jennes- kens is volgens de bonden onver mijdelijk. Half procent minder energie door zomertijd DEN HAAG (ANP) - De invoe ring van de zomertijd heeft in 1977 een energiebesparing van ongeveer een half procent van het elektriciteitsverbruik of ongeveer één tiende pro cent van het totale energie verbruik opgeleverd, zo heb ben de samenwerkende elek- triciteits produktiebedrijven uitgerekend. Aangenomen wordt dat deze energiebesparing, die over eenkomt met wat aan energie wordt bespaard door 100.000 woningen goed te isoleren, in de daarop volgende jaren van gelijke omvang is geweest. Staatssecretaris Hazekamp van economische zaken heeft dit mede namens de staatssecre taris van volksgezondheid en milieuhygiëne, mevr. mr. E. Veder-Smit, en de minister van sociale zaken, dr. W. Albe- da, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Jansen van de PPR. rOENSDAG 25 FEBRUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN A CF 79.00 79.00 ADM Behrcr 143.50 142.00 BAM 36.10 36,30 Batenburg 3fi0.00 Beek. van 48,oo 48.00 B**™ 93.00b 94,00 Behnd£nn 48;°? 5000 BlydrnM C 215°00 215,00 29.50 79.90 38.50 Ho.oor 153,00 75,00 12,50e 290.00 118,00 29.50 Tokyo PH l oi Invest Viking Technology Vance, Sand. ■epshyp 197.50e 1200,00e 4200.00 95,80 31,90 163,00 185,00 206,00 Wijk <n Hrr. BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Franse frtlOOi Zwitser* fr (100) Spaanse pes. (10<M 1306,00 1306.01 AMSTERDAM (ANP) Nadat de prijs voor aandelen Akzo van daag in de namiddag tijdelijk iets boven de 17 was teruggezakt, veerde de koers gisteren weer wat op en bij hervatting van de ofFiciele handel kwam een winst van 70 cent uit de bus op 18.50. De eerste schrikreactie na de be kendmaking van de verliescij fers leek voorbij. Sommigen von den de reactie ook overdreven, omdat het resultaat voor voorzie ningen. volgens hen, niet zo gc-k was. Overigens lag de beurs er als geheel weer ongeanimeerd bij. De aanhoudend hoge rente houdt beleggers thuis en ook de be roepshandel is tot werkloosheid gedwongen. Kon. Olie werd bij opening 1 hoger verhandeld op 205. Op 2 maart wordt de splitsing van aandelen van kracht waardoor per die datum de nominale waarde van de aan delen wordt gehalveerd tot 10. Philips werd 20 cent duurder op 19.50 en Hoogovens trok na een onveranderde opening 40 cent aan tot 18.10. Banken en verzekeringswaarden waren prijshoudend en hetzelfde kon worden gezegd van de aanne mers.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25