Verwijdering gifvaten begonnen y Vliegveld Valkenburg: lawaai 'valt mee' Speelgoed fabriek uitgebrand Engelsen tonen narcissen in vaak tere tinten Resultaten slecht in bollenvak Vorst maakt opgraving mogelijk DENSDAG 25 FEBRUARI 1981 lora-leden ïpraten extra litbreiding San veiling ÏJNSBURG - De uitbrei ding van het kopersge- Heelte van de veiling Flora Itaat centraal op de alge mene ledenvergadering /an de veiling die vrijdag E7 februari wordt gehou- llen. Jilangs heeft de veiling een begin jjemaakt met de uitbreiding van |iet complex met 10.000 vierkan- 3 meter. Deze uitbreiding van de |copersboxen is niet voldoende. stelt het veilingbestuur mil hectaren grond, gren- Bzend aan de noordgrens van de aveiling, te kopen. Hiermee is een 8bedrag van 2.840.000 gulden ge- Smoeid. j de de eerste uitbreiding van het 1 kopersgedeelte van de veiling al lie klein blijkt te zijn ziet het vei- Jlingbestuur het als noodzakelijk alvast de voorbereidingen te I treffen voor een nieuwe uitbrei- jding. lie voorbereidingen bestaan uit g het bebouwingsgereed maken i grond met een oppervlakte i 30.000 vierkante meter. I Eveneens moeten er wegen en 1 parkeervoorzieningen worden 9 aangelegd. d de vergadering, die 's avonds in de potplantenruimte van de vei ling wordt gehouden, zal het be stuur de leden om toestemming vragen om tot deze handelingen over te gaan. zal de leden worden ge vraagd het voor de uitbreiding noodzakelijke geld te mogen le- In 1980 veel 4 ongelukken op Gemeneweg Uit verkeerscontroles in 1980 blijkt dat de Gemeneweg, de Herenweg en de Rijndijk de kroon spanden qua ongeluk ken in deze regio. Op de Ge meneweg gebeurden in 1980 198 verkeersongelukken, waarvan 33 met gewonden en twee met dodelijke afloop. De Rijndijk bleek nog iets ge vaarlijker: 214 ongevallen, waarvan 46 met gewonden en één met dodelijke afloop. Het aantal ongevallen op dc He renweg bedroeg in 1980 148, waarvan 25 met gewonden en vijf met doden. In het totaal vonden 6 slachtoffers hierbij de dood. HILLEGOM - Het geheim van het succes van de Hollandse bollenkweker is dat hij er al tijd voor heeft gezorgd op de hoogte te zijn van wat de con currenten te bieden hebben. Daarom trokken de vaderland se bloembollenkwekers in grote aantallen naar een be scheiden tentoonstelling van Engelse narcissen in de Lu- nazaal van Treslong in Hille- gom, terwijl tienduizenden andere Hollanders juist naar Bovenkarspel gingen om op de West-Friese Flora de tul- penpracht te bewonderen. De tentoonstelling in Treslong, georganiseerd door de Bri tish Bulb Exporters en het Engelse ministerie van Land bouw, toonde speciaal voor de bollenmensen de nieuwig heden en de handclssoorten. Nederland mag dan het bollen land bij uitstek zijn, op het gebied van de narcissenteelt en de handel in deze bloem soort hebben de Engelse vak genoten heel wat meer in de Meer tulpen opgeplant in 1980 BOLLENSTREEK - De voorlo pige cijfers van het Produkt- schap Siergewassen tonen aan dat in 1980 meer tulpen stonden opgeplant dan in het seizoen '79/'80. Het gaat om een stijging van 2 procent. Deze toename is te verklaren uit de onlangs gepubliceerde exportcijfers. De bollen zijn namelijk weer vlot van de hand gegaan en dal is voor bollenboeren reden genoeg te zorgen voor een extra grote opplant. Het gevaar hiervan is dat in geval van tegenval lende verkoop de prijzen kel deren. In de 'bollenwereld' heerst dan ook de opvatting dat tekorten zijn te prefere ren boven overschotten om dat tekorten de prijzen aan- ttrekken. Toch kan van een echte geplan de opplanting geen sprake zijn omdat men altijd achter de feiten moet aanlopen. omstreeks 3400 hectaren. Ne derland is de grootste afne mer met 34 procent van de export. Engeland is ons trouwens op het gebied van de narcissen- cultuur een tijdlang ver voor uit geweest. Circa honderd jaar geleden begonnen de Ne derlandse vaklui dit te ont dekken en kochten voor hoge prijzen Engels bollenmate- riaal op. Sindsdien ontwik kelde zich hier ook de narcis senteelt. Tere tinten Het is voor de tweede maal dat de Engelsen naar Nederland komen om te laten zien wat ze kunnen. De tentoonstel ling in Treslong was typisch een handelstentoonstelling naar Nederlands voorbeeld. De vazen met bloemen ston den bijvoorbeeld op oog hoogte, zodat ze goed konden worden bekeken. Opmerkelijke waren enkele fraaie variëteiten, waarvan de cup in vergelijking tot het bloemdek vaak zeer teer was getint, zoals zalmrose en lichtgeel. Het was dan ook het neusje van de zalm dat er door de Engel se proefstations werd gepre senteerd. Toch meenden Hollandse kwe kers dat zij zelf ook wel in staat zouden zijn een show van een dergelijke kwaliteit te organiseren. Een praktisch bezwaar, vol gens de kwekers, is dat het zeer de vraag is of de in Hille- gom vertoonde variëteiten de consument zullen bereiken. In Engeland heeft men name lijk de bloemisten indertijd bewerkt om de bloemen in knop te verkopen. Meestal stonden de narcissen daar reeds volledig in bloei in de bloemenwinkel. De koper had er dan korter plezier van. Echter koopt men narcissen in knop dat weet men niet wat voor een soort men koopt. Ook heeft een bloemist vaak niet alle soorten in voorraad. De echte liefhebber van narcis senbollen zal ze dus zelf in de tuin moeten planten van de soort die zijn voorkeur heeft. TOM LODEWIJK BOLLENSTREEK - Ondanks stijgende exportcijfers en ho gere bruto winsten hebben bloembollenexport-bedrij ven te kampen met negatieve bedrijfsresultaten. Dit is in grote lijnen de uitslag van een door het adviesbureau Volder Co verricht onder zoek. De grootste veroorzaker van de in deze bedrijfstak gemaakte verliezen is de kostenfactor. Vooral de rentekosten spelen een belangrijke rol De recente exportcijfers geven een stijging te zien van 595 naar 651 miljoen gulden. Een opmerkelijke stijging daar ja renlang maar niet boven de 500 miljoen werd uitgeko- Het genoemde bed rij fsvergclij kend onderzoek geeft echter een somber beeld te zien. De 13 onderzochte exportbedrij ven maakten een totaal ver lies van 2.2 miljoen gulden. Slechts 3 bedrijven maakten winst, 4 speelden nagenoeg quitte en de overige zes kwa men in de rode cijfers. Volder concludeert in het on derzoek dat een kostenper- centage van 27 procent als maximum moet worden ge zien. Voor bedrijven die daar boven komen is het bijna on mogelijk winst te maken. ALPHEN AAN DEN RIJN Het chemisch bedrijf Bies- terfeld en het containerbedrijf Jannes Vos zijn vandaag begonnen met het verwijderen van vaten met giftig to lueen uit het land van agrariër T. de Lange aan de Westkanaalweg. gezondheid was volgens het ge meentebestuur echter geen spra ke, omdat het waterwingebied ver van de plaats met giftige va ten ligt verwijderd. Het provin ciaal bestuur daarentegen maak te vorige maand tijdens een werkbezoek van minister L. Gin jaar bekend dat de Alphens gif vondst samen met negen andere vindplaatsen van giftige stoffen in Zuid-Holland, direct gevaar voor de volksgezondheid ople vert. De gemeente Alphen heeft met het weghalen van de giftige vaten willen wachten tot het enkele da gen flink zou hebben gevroren. De dan bevroren grond zou beter zijn berekend op zware machi- Gisteren is een aanvang gemaakt met de voorbereidende werk zaamheden; gistermiddag werd de bovenlaag afgegraven. Ver wacht werd dat het weghalen en vervoeren van de vaten naar de nabijgelegen vuilnisbelt vandaag nog een hele dag in beslag zou nemen. De vaten en de (moge lijk) verontreingigde grond wor den in de containers afgedekt met plastic. De vaten en de grond waarin ze bij na tien jaar hebben gelegen wor den opgeslagen in containers op de vuilnisbelt. Laboratoriumon derzoek moet uitwijzen waar de vaten en de verontreinigde grond het beste kunnen worden verbrand. De resultaten van het laboratoriumonderzoek worden over een dag of tien verwacht. Voor zover bekend liggen er in het land van agrariër De Lange een dertigtal vaten, gevuld met to lueen (78%) ethylacetaat en xy leen. De vaten zijn in 1971 gestort door het containerbedrijf Jannes Vos om er een sloot meer te dem pen. De vaten waren afkomstig van het eveneens in Alphen ge vestigde chemisch bedrijf Bies- tcrfeld en Co. Het storten ge beurde zonder toestemming van de betrokken autoriteiten. Getipt Pas vorig jaar zomer werd de ge meente schriftelijk getipt over de illegale storting. Proefboringen wezen uit dat de vaten giftig to lueen bevatten. Deze stof veroor zaakt onder meer ademhalings stoornissen en huidirritaties. Van acuut gevaar voor de volks- i de bovenlaag behoort tot de voorbereidende werkzaamheden r omwonenden valt mee. Het kan daarom nog wel enige lijd /ALKENBURG - Het zal nog wel even aanlopen voordat de eerste vijf Val- kenburgse woningen rond het vliegveld Valkenburg van geluidswerend mate riaal Worden voorzien. Het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne heeft on langs bepaald dat woningen die vlakbij een vliegveld liggen en teveel geluidsoverlast daarvan ondervinden op kosten van de rijksoverheid kunnen worden geïsoleerd. Bij militaire vliegvel den zal het ministerie van defen sie verantwoordelijk zijn voor het aanbrengen van geluidsisola tie. Er zijn echter in Valkenburg geen woningen die wat geluidsover last betreft boven de 60 tot 65 Kosteneenheden vallen. Dit aantal eenheden vindt het minis terie niet meer aanvaardbaar om mee te leven. Een dergelijke her rie kan namelijk slecht zijn voor de gezondheid van omwonen den. Volgens defensie-voorlichter over ste Van Muilwijk gaat men het eerst aan het werk in de plaatsen die wel boven de 60 tot 65 Kos- ten-eenheden zitten. Daarna be ginnen de werkzaamheden in de zone van 50 tot 60 en daar komen in Valkenburg 5 woningen voor in aanmerking. Uit het onderzoek, dat op verzoek van minister Ginjaar van volks gezondheid en milieuhygiëne werd uitgevoerd, bleek dat er in Valkenburg ongeveer 150 wonin gen i i de i geluidsoverlast "voldoen". Daar is isoleren nodig (in de zone 45-50 ongeveer 40 woningen en in de zone 40-45 komt men in het on derzoek tot een aantal woningen van ongeveer 140). Men kwam tot de term Kostcn-een- heden na het een jaar durende onderzoek onder leiding van pro fessor Kosten. Het onderzoek werd uitgevoerd rond de vliegba- ses Soesterberg, Twcnthe en Volkel in samenwerking van TNO en het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartbureau. In het onderzoek werd uitgegaan van het aantal vliegtuigen dat da gelijks van de vliegvelden ge bruik maakt. Nachtvluchten werden apart berekend, want daarvan is dc overlast aanzienlijk groter. In de slotsom van het on derzoek kwam men tot een aan tal van ongeveer 60.000 wonin gen dat wordt blootgesteld aan geluidsoverlast volgens de nieu we normen. Defensievoorlichter overste Van Muilwijk: "Maar voordat alles op een rijtje slaat wat er moet wor den gedaan gaan er nog wel en kele jaren heen. Alleen aan de schrijnende gevallen proberen we zo snel mogelijk wat te doen. Maar daarbij zijn we afhankelijk van andere ministeries. Een ding staat in elk geval vast: het rijk draait voor de kosten op. Welk ministerie het gaat betalen is nog niet helemaal duidelijk, waar schijnlijk zal dat wel defensie worden. Tenslotte veroorzaken wij de overlast", aldus Van Muil wijk. Geen lagere reinigings rechten voor vrijgezellen ALPHEN AAN DEN RIJN - B en W van Alphen voelen er niets voor om alleenstaanden minder reinigingsrechten te laten betalen. Een verzoek van de Nederlandse Vrijge- zellenbond aan alle gemeen ten om een alleenstaandenta- rief in te voeren zal door de gemeente Alphen dan ook worden afgewezen. De Vrijgezellenbond vindt een lager tarief voor reinigings rechten gerechtvaardigd om dat volgens deze bond "een huis geen vuil maakt, maar de bewoners". Het voorstel van de Vrijgezellenbond was dan ook om alleenstaanden éénderde van het normalz ta rief te laten betalen. Volgens de Vrijgezellenbond doen de hoogheemraadschappen dat al jaren. De gemeente Alphen voelt ech ter niets voor een lagér tarief voor alleenstaanden. Van ambtelijke zijde is al opge merkt dat de hoeveelheid vuil niet de enige kostenver- oorzakende factor is. Het meeste geld is gemoeid met het ophalen van het vuil. BASKETBAL - De Spaanse club Barcelona heeft zich gisteravond in Zagreb ondanks een neder laag van 75-79 tegen Cibona ge plaatst voor de finale van hel basketbaltoernooi om de Euro pacup voor bekerwinnaars (he ren). Barcelona had de eerste wedstrijd voor de halve finales met 92-85 gewonnen. Bij de rust leidde Cibona in Zagreb met 44- 38. Er waren 5.000 toeschouweis. Iti Waddinxveen voor twee mdjoen schade WADDINXVEEN (ANP) Een brand in een fabriek van houten speelgoed in Waddinxveen heeft gistermiddag voor ongeveer twee miljoen gulden schade aangericht Een groot deel van de fabriek Sliedrecht Speelgoed bv werd in as gelegd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De brand werd om vier uur 's mid dags ontdekt bij de moffel-oven. een twintig meter lange oven, waar gewerkt wordt bij een tem peratuur van ongeveer 170 gra den Celcius. Dc brandweerkorp sen van Waddinxveen, Gouda en Boskoop waren het vuug om kwart voor zes meester. Een fa briekshal van 80 bii 25 meter waarin onder meer 1.700 kubieke meter hout was opgeslagen, ging geheel in vlammen op. Het kantoor van de fabriek en een werkplaats bleven behouden dank zij een brandmuur Een groot deel van de 26 werknemers van de fabriek kan vandaag ge woon weer aan het werk. Meisje (3) licht gewond HILLEGOM - Een drie-jarig n je uit Haarlem is gistermiddag met lichte verwondingen overge bracht naar het Elisabeth Gast huis in Heemstede. De kleuter zat achter op de brom fiets bij haar moeder. Deze ve leende op het Kruispunt Ho straat/Prins Hendrikstraat in Hil legom geen voorrang aan een au tomobilist komende van rechts De automobilist kon de moede en het meisje niet meer ontwy ken

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21