Vermakelijke 'Avonturen van Anna Molino' op rijm boeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken Onredelijkheid en waar heid bij Marnix Gijsen Spannend avontuur met vakmanschap geschreven Succesje voor minister Braks Natuurgebieden verdwijnen maar stroom natuurboeken houdt aan Haig spoedig naar Midden-Oosten DENSDAG 25 FEBRUARI 1981 .j - - Soms spreekt men over verha len als "smeuïge" of "taaie" verhalen. In die stijl zou men het laatste boek van Marnix Gijsen, De Loopgraven van Fifth Avenue - met sapori kunnen vergelijken. Sapori is die brokkelige, Italiaanse koek, gemaakt volgens an tiek recept, met noten, ci troen, sinaasappelschillen op een ouwel. Brokjes snoep van een grijze eminentie. Een beetje dun. maar geurig. Ik heb van Gijsens boek geno ten. Met een beetje wroeging natuurlijk, want het verschil met briljante roddel is gering, als het er is. In een zestal schetsen - ik ver tik het een stukje van één a twee paginaatjes mee te tel len - zien we portretten van ambassadeur Theunis. Baron X, de grote dichter Maurice Maeterlinck en Herbert Hoover. Het eerste portret (11 pagina's) is verrukkelijk, het tweede (8V2 pagina's) is uit stekend, het derde (7'/2 pagi na's) is goed, het vierde (3V2 pagina's) gaat nogal. Een stuk uit het tweede: De tweede man uit het gevolg van baron X was ook een We ner, een uitmuntend kleurfo- tograaf Een soort mirakel dokter in zijn vak. Wat hijzelf zonder de minste bescheiden heid zijn geniale inval noem de, bestond hieruit, dat hij zijn modellen verplichtte te springen. Het merkwaardig ste was, dat zelfs de meest il lustere figuren uit de politiek en de literatuur zich daartoe leenden. Om die daartoe te brengen hield hij lange filoso fische betogen over levitatie... Zijn betoog was zo overtui gend, zo zwaar geladen van metafysische en onirische ar gumenten, dat de Prins van Wales dadelijk de hoogte in ging en Marlène Dietrich die wist dat ze met haar onberi spelijke benen geen figuur kon slaan, volgde met zwier zijn voorbeeld. Daartussendoor bevinden zich enkele beschrijvingen van omstandigheden in Amerika, in het bijzonder in New York, tijdens de oorlog. Het aardige van deze beschrijvingen is, dat ze zowel een kern van waarheid als een kern van on redelijkheid bevatten. Met al le brille lijkt het toch op de conversatie van een goede, oude schrijver, die de grap jes. waarmee hij al jaren in huiselijke kring sukses heeft, nog eens op papier zet, eerst in tijdschriften, en nu in een boekvorm. Het is wel uiterst vermakelijk. De oude vos is sluw genoeg om de hartstochtelijke ont boezeming van New Yorks burgemeester in fotokopie te weergeven: Houdt moed, Belgisch volk! Doodt een na zi iedere keer dat gij het kunt doen zonder gevaar. Ook de letterlijke tekst van Maeter- lincks verklaring, waarom hij na veel geduldige overreding Leopold III geen verrader zou moeten achten, is een meesterstuk: ik vertaal 't Ik ben er tenslotte van over tuigd geraakt, dat onze Ko ning geen verraad heeft ge pleegd. Hij heeft gedaan wat gedaan moest worden om ten koste van zijn prestige dui zenden levens te redden. Ik vraag me af, wat onze Ko ning Albert-de-Grote gedaan zou hebben, als het lot hem in dezelfde omstandigheden ge plaatst had. Maar zou hij het lot toegelaten hebben hem daarin te plaatsen? Men moet al heel argeloos zijn om niet te merken, hoe Mae terlinck werkelijk over Leo pold dacht. De achterflap, die traditionele jokkebrok, tracht ons wijs te maken, dat het in dit boek gaat om feiten, die doodgezwegen moesten worden, gebracht in een be wust gekozen vorm. Marnix Gijsen (82) heeft met Gerard Walschap nog in de redactie van Forum gezeten; beiden kregen een barontitel, meerdere staatsprijzen en Grote Prijzen der Nederland se Letteren. De Loopgraven van Fifth Avenue zal dus best zijn weg naar de kopers vin den, als is hier een nestor aan het woord, die alles doorheeft en ironisch beziet- behalve zichzelf. Het hoofdstuk Omgang met Maeterlinck verscheen al in 1949 in het Nieuw Vlaams Tijdschrift. Baron Gijsen ver telt, hoe graaf Maeterlinck die saboteurs vervloekte, die alles herschreven: een funktie, die in bladen en tijdschriften wordt toever trouwd aan ignoramussen die een tekst leesbaar zouden moeten maken voor ongelet- terden. Wie zich herinnert hoe Gijsen de laatste jaren is aangeval len door zo'n raboteur in zijn Vlaamse jaren, zou weieens willen weten, of dat zinnetje er in 1949 ook al stond. Marnix Gijsen, De Loopgra ven van Fifth Avenue, 19,50, Meulenhoff, Amster dam. In Nederland zijn we niet zo bijzonder verwend met zgn. schelmenliteratuur, dwz. poëzie of proza waarin de schurk, schelm, booswicht een (vaak komische) hoofdrol speelt. Min of meer naam hebben in dit genre de laat- zeventiende-eeuwer Foc- quenbroch en zo'n 3 eeu wen later - Jan Cremer Ju nior gemaakt; 't buitenland is wat rijker bedeeld: "Gargan- tua en Pantagruel" van Ra belais is daarvan een kloek voorbeeld. Overigens, wie kent niet aanverwante lec tuur zoals de rijmpjes en stripjes waarin het moordlus tige duo Max en Moritz de meest treurige, sadistische én vermakelijke schelmenstre ken uithaalt? 't Is opvallend dat vooral het mannelijk geslacht geknipt lijkt voor dit soort schurken rollen. Des te aardiger eens een boekje te lezen waarin een vrouw van jongsaf haar omgeving op stuitende wijze het leven zuur, zo niet onmo gelijk maakt. Onlangs ver schenen "De avonturen van Anna Molino". in 20 dichter lijke afleveringen beschreven door Mensje van Keulen, rijk voorzien van tekeningen door Peter Vos. De historie vangt aan met de geboorte van de bekooplijke, maar mis dadige peuter: (Wie had ver wacht dat daar een mormel lag/En dat dat kleine, fraaie hoofd van binnen/Nu al aan mile, rare streken dacht/En pure slechtheden wist te ver zinnenEn nauwelijks een bladzijde later voegt 't etter tje de daad bij de gedachte, krijst haar onhandige vader een trommelvlies kapot en zuigt arme moeder Molino de borsten leeg. Ook de broers van 't booswicht- je komen niet zonder schade aan lijn en ziel weggestrom- peld, want Anna heeft haar streken niet van een vreem de, is erfelijk belast. De klei ne helleveeg is een nakome linge ("Van een zeer verre voorvader, 'n Spanjool/Die jong op het schavot het leven liet") Informatie omtrent de ze schavuit, van wie de boos aardige borelinge een reïn carnatie is, kan men beko men in een bepaad oud klooster in het Spaanse bin nenland: ("Daar in dat kloos ter ligt een oud geschrift,/ Waarin van een Molino wordt verteld/En hoe zijn gul zige bloeddronken drift/De koppen van veel vrouwen heeft gesneld") Anna doet niet voor haar verre opa onder, en 't ligt voor de hand dat ze, eenmaal de pu berleeftijd bereikt en voor zien van een ("mooi vroegrijp Hjfje"), haar schoonheid ge bruikt om haar buitengewo ne wreedaardigheid op de omgeving los te laten. En met succes. Op kostschool verlie ven de docenten Tirion en Tin zich in Anna, die hen meedogenloos tegen elkaar uitspeelt, zulks met vreselij ke gevolgen: de een wurgt de ander, maar blijkt een Pyrr- hus-overwinning behaald te hebben. Met gestrekt geslacht werpt hij zich op maagdelijke Anna: ("Verdwaasd van lust door haar begerig lonken/Nam 't naakte beest, zonder zijn bril, een duik./Hij dacht dat hij in 't meisje lag geklonken:/Een scherpe pijn sneed door zijn onderbuik./Het was een stro- perskleim tussen de blaren/ Die er zijn mollig lid gevangen hield./Een treurig schouwspel boden de leraren./Ook Tirion, ontmand, was dra ontzield.") Natuurlijk loopt het tenslotte ook met Anna niet best af. al thans naar oprccht-christclij- kc maatstaven... of de duive lin zélf treurt om haar uitein delijk lot én bokkepotige partner, valt, te betwijfelen. In elk geval 2al de lezer van Anna's verdere en meedo genloze avonturen zich niet bekocht voelen andermans leed is altijd leuker, niet in 't minst wanneer zulk Noodlot treffend geïllustreerd wordt met plaatjes van Peter Vos. Mensje van Keulen, "De avon turen van Anna Molino". Geïllustreerd door Peter Vos. Uitg. De Arbeiderspers. Am sterdam 1980, 24,50. Voor je vrijheid moet je vech- j ten luidt de titel van een nieuw boek van de Engelse schrijfster Nina Bawden Het is min of meer een vervolg op Carry's kleine oorlog dat vo rig jaar verscheen. Overigens zijn de twee boeken los van elkaar te lezen. Wie beide boeken kent zal het verschil in sfeer duidelijk op vallen. Carry's kleine oorlog speelt tijdens de Tweede We reldoorlog en verhaalt over het meisje .Carry dat samen met haar broertje wordt on dergebracht op het Engelse platteland. Hun kennisma king met Albert Sandwich, de rol. Voor je vrijheid moet je vech ten verplaatst de handeling tientallen jaren later. Carry is inmiddels voor de tweede keer getrouwd met Albert en heeft vier kinderen, twee uit haar eerste huwelijk, twee geadopteerd. Het gezin ver trekt voor een vakantie naar Ithaca, niet te verwarren met het bestaande eiland. In dit geval gaat het om een land dat zucht onder een dicta tuur. Jo, de 12-jarige dochter van Carry speelt de hoofdrol. Een meisje 'dat van haar hart geen moordkuil maakt', zoals haar moeder opmerkt. En dat voor de nodige opwinding zorgt, door zich met van alles te bemoeien. Zeker wanneer ze de opschepperige Alexis Platonides ontmoet, zoon van de verzetsleider tegen de dictator. Samen met haar broer Charly raakt Jo steeds meer betrokken bij de ophan den zijnde opstand tegen de dictator met als hoogtepunt een grootscheepse klopjacht op de ondergedoken vader van Alexis. Tegen haar wil in speelt Jo daarbij een grote rol. Met Voor je vrijheid moet je vechten is Nina Bawden er opnieuw in geslaagd een spannend en sfeervol verhaal te schrijven. De spanning is tastbaar en duidelijk te her leiden. Dit in tegenstelling tot Carry's kleine oorlog, waarin veel meer een beroep werd gedaan op het inle vingsvermogen van de lezer wat betreft het aanvoelen van de geheimzinnige en myste rieuze intrige. Voor je vrij heid... is ontspannender en biedt meer avontuur. Maar Nina Bawden is een te goede schrijfster om het daarbij te laten. Haar karak teruitwerking is nergens cli chématig, maar uitgediept door met name de treffende en levendige uitbeelding van Jo. De beschrijving van haar emoties, onzekerheid, ver warring en verliefdheid doet nergens vals of overdreven aan Het vermogen van de schrijfster om. naast het creëeren van spanning, haar hoofpersonen ook als echte mensen neer te zetten be hoedt dit boek voor een af glijden naar een simpele avonturenroman. Het taalgebruik is niet al te moeilijk, de zinnen vrij kort, waarbij de dialoogvorm over heerst. Ook hieruit blijkt het vakmanschap van Nina Baw den: geen geforceerd taalge bruik, geen overdreven sen satie. Is ook niet nodig, want de compositie van haar boek is zo vakkundig dat spanning wordt ingebouwd zonder kunstgrepen. Kortom een ontspannend, avontuurlijk boek met allure en vakman schap geschreven. Uitg. Querido, f 15,90. MARGOT KLOMPMAKER. De stroom natuurboeken. die sinds het natuurbescher mingsjaar 1970 pas goed op gang kwam, houdt nog steeds aan. Wij zijn dan ook hard op weg om elk natuur schoon plekje dat ons land nog rijk is in fraai uitgevoer de fotoboeken te vatten. Ik vrees alleen, dat op het ogen blik dat de uitgevers hun am bitieuze werk hebben vol tooid, de natuur alleen nog maar op papier bestaat. Want de cijfers liegen er niet om: jaarlijks verdwijnt in ons land niet minder dan 130 vierkante kilometer aan na- Illustratie uit 'Weg tuurschoon door onze niet te stillen honger naar grond voor woningbouw, bedrijfs terreinen en wegenaanleg. Recentelijk zijn opnieuw twee werken aan het om vangrijke "groene oeuvre" toegevoegd. Bij de uitgeverij Kosmos in Amsterdam verscheen "Langs oude en nieuwe we gen" van Herman Besselaar. Het is een zwerftocht langs een groot aantal toeristisch interessante plekjes onder steund met zwart wit foto's van de auteur en kleurenfo to's van Paul C. Pet. Dat steunen is ook letterlijk het geval, want de tekstuele in houd is aan de magere kant. Het eerste artikel over het ei land Rottumeroog, is nog een belofte, maar die keuze is waarschijnlijk niet toevallig geweest. Er volgt nog slechts een gering aantal artikelen, dat de toets der kritiek kan doorstaan, de rest is niet veel meer dan een veredelde rou tebeschrijving die het best zou passen in de folder van een actieve plaatselijke VW. En dat is jammer voor een boek dat qua vormgeving en uit voering tot de betere uitga ven mag worden gerekend. Auteur Herman Besselaar, die de lezers van NRC-Han- delsblad jarenlang meetroon de op zijn ontdekkingstoch ten moet het in zijn boek dui delijk afleggen tegen de spitsvondiger - maar beknop te - teksten die Alexander Po- la produceerde voor het boek "Weg is weg". Toegegeven: de karakters van de beide fotoboeken verschil len duidelijk in opzet. "Langs oude en nieuwe wegen" legt het moois vast dat langs Ne derlandse en Belgische we gen te vinden is. "Weg is weg" legt duidelijk de vinger op de zere plek. namelijk de aantasting van al dat fraais Niet alles wat fotograaf Rob de Wind op de gevoelige plaat heeft vastgelegd is even ge slaagd. Zijn zogenaamde truc-opnamen bijvoorbeeld zijn niet zo'n geweldig suc ces. Daar staan echter vele bijzonder fraaie prenten te genover. "Weg is weg" verscheen bij Wyt Uitgevers in Rotterdam en kost f 59.50. BRAM VAN LEEUWEN Ministers vinden elkaar in minipakket over landbouw YS maken begin met teruggave tegoeden Iran WASHINGTON (Reuter) - Presi- dent Reagan van de Verenigde Sta ten heeft gisteren een wettelijk be sluit ondertekend waarmee een be gin wordt gemaakt met de terugga an de Iraanse tegoeden aan Iran. Het besluit heeft betrekking op de uitvoering van het Iraans- Amerikaanse akkoord dat 20 ja- i jl. leidde tot de vrijlating van de 52 Amerikaanse gegijzelden die r dan een jaar hadden vastge zeten in Iran. Reagan liet in een boodschap aan het congres weten dat er nog steeds ernstigz meningsverschillen bestaan tussen de twee landen. "Ofschoon de gegijzelden vrij zijn, zijn een aantal financiële en diplo matieke aspecten van de crisis nog niet opgelost", aldus de president, die eraan toevoegde dat die onop geloste aspecten een "ongebruike lijke en buitengewone bedreiging betekenen voor de nationale veilig heid, buitenlandse politiek en eco nomie van de VS". Minister Braks ".USSEL (ANP) - Minister Braks lijkt zijn eerste succesje bin nen te hebben. Na twee dagen op hoog niveau zaken te hebben ge daan met zijn negen collega's van landbouw in de ministerraad van de EG. rolde er dan toch eindelijk een eerste compromis uit. De be windslieden werden het gister avond laat in Brussel eens over een minipakket dat al jaren op tafel verschijnt. Voor de besprekingen in Brussel had Braks het al verwoord: "In dien we het over de punten van een gemeenschappelijk beleid over de suiker, de invoer van boter uit Nicuw-Zeeland en subsidiebeper kingen in onze gemeenschap niet eens worden, zie ik het zeer som ber in. Met name voor het komen de gesprek over de landbouwprij zen en het vervolg van de visserij raad die enige weken geleden is af gebroken." De tien ministers van landbouw kregen gistermiddag, nadat zij in de ochtenduren eerst hun mening hadden gegeven over de nieuwe landbouwprijzen, een compromis voorstel van de commissie (het da gelijks bestuur van de gemeen schap) voor de neus. En hoewel de ministers op vele punten nog afwij kende standpunten bleven inne men ziet het er toch naar uit dat Braks, die de raad voorzit, op 10 maart het pakket kan "doordraai- Deze verschuiving kwam op ver zoek van de Italianen, die gister avond nog niet hun definitieve fiat aan de voorstellen konden geven. Voor Italië waren de voorstellen die de commissie voor het suiker beleid had gedaan niet toereikend. Zij wilden het a-quotum aan suiker (dat is de hoeveelheid die een land zelf produceert en consumeert) verhogen met 90.000 ton in plaats van de 75.000 die de commissie had voorzien. De raad hield zijn been stijf, omdat als een dergelijke hoe veelheid wordt geaccepteerd de gemeenschap ook financieel ga rant dient te staan. Braks: "Italië kon blijkbaar, en dat om politieke redenen, nu nog geen ja zeggen te gen deze zeer goed uitgewerkte voorstellen van de commissaris Dalsager. Wij allen hopen dat Italië in maart akkoord gaat. Zo niet, dan ontploft de zaak". Schietpartij op vliegveld Rome ROME (UPI) - Vier Arabieren die met een vliegtuig van de Koeweit se luchtvaartmaatschappij uit Al giers op de Romeinse luchthaven Leonardo da Vinei waren aangeko men. zijn gistermiddag door een vijftal mannen in de aankomsthal onder-vuur genomen. Een Liba nees. Oljabi Farzat, werd in kritie ke toestand in een ziekenhuis op genomen. De andere drie mannen die werden beschoten, werden slechts licht gewond. De politie arresteerde de vijt aan vallers, onder wie een zekere Mo hammed Sotkdosj. die zich een 'guerrillastrijder van Gaddafi' noemde. De nationaliteit van de andere arrestanten werd niet be kendgemaakt. Volgens ooggetuigen riepen de aanvallers 'Koeweit. Koeweit' ter wijl zij wegliepen. Zij werden aan gehouden in een toilet waann zij hun toevlucht hadden gezocht. Een van hen zwaaide met een vuurwapen. Vorig jaar doodden Libische 'moordcommando's' uit naam van Gaddafi negen Libische ballingen in EuroDa. van wie vijf in Italië. Aanleiding hiertoe was een oproep van de Libische leider tot de ballin gen om vóór 6 juni 1980 nttf hui) land terug te keren. Anders zou de 'revolutionaire justitie' met hen af rekenen. WASHINGTON (UPI) - De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Alexander Haig, heeft gisteren verklaard dat hij "zo spoedig mogelijk" naar het Midden-Oosten zal gaan om te proberen weer enige beweging te krijgen in het vastgelopen vre desoverleg. Volgens diplomatie ke kringen in Washington heeft Haig op aandrang van de Israëli sche regering zijn reis voorlopig vastgesteld voor half maart, waarbij hij Egypte. Israël en Sa- oedi-Arabië zal bezoeken. De Israëliërs zien Haigs reis als een onderdeel van hun streven om de schijn van voortgang m het overleg over een vorm van Pale stijnse autonomie te herstellen. De onderhandelingen zitten nu al 11 maanden vast. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Jitzjak Sjamir, die sinds vorige weck in de Verenig de Staten besprekingen heeft ge voerd. had gisteren in het Witte Huis een ontmoeting met presi dent Reagan en minister Haig "Ik weet dat de Amerikaanse be trokkenheid bij het vredesproces in het Midden-Oosten zal voort duren. De volgende bijdrage zal de reis van minister Haig zijn", aldus Sjamir na afloop van zijn besprekingen. De Israëlische regering had krach tig gereageerd op een verklaring van het ministerie van buiten landse zaken van maandag, waaruit men de indruk kreeg dat Washington het vredesoverleg wil laten rusten, zolang de VS niet in het betrokken gebied hun militair overwicht op de Sowjet- Unie hebben hersteld, een pro ces dat jaren kan duren.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19