op aandelen bisdom T Tater doet opnieuw aanval op Koopmans Nijmegen dwingt vierde duel af W esterkerk 350 j aar Scorebord ENSDAG 25 FEBRUARI 1981 iiimiiimi»:. raad: betrokken bij schending mensenrechten en wapenhandel nieuw; feek). M i) redactie geestelijk le- DTTERDAMIn de landelenportefeuille van iet bisdom Rotterdam ko- n"n ondernemingen voor lie rechtstreeks zijn be rokken bij de produktie /an en handel in wapens _?n wapensystemen. Ook aedrijven die door hun ac tiviteiten steun verlenen, al dan niet opzettelijk, aan ^/verheden in landen waar jie mensenrechten syste matisch worden geschon den. En dan heeft het bis dom ten slotte nog aande len in ondernemingen waarvan de activiteiten .nadelige invloed hebben T>p de bestaansmogelijk heden van groepen men sen in de Derde Wereld. 3$ f ^lelangen f 'e pastorale rat >t deze conclusie komDde dioce- pastorale raad, die in het ka- /an een discussie over eco- ie en ethiek een onderzoek heeft laten instellen naar de be drijven die in 1977 waren verte genwoordigd in de aandelenpor- tefeuille van het bisdom. De re sultaten van dat onderzoek zijn neergelegd in een brochure. Het is de bedoeling, dat deze in brede kringen van het bisdom wordt besproken. Ze is toegezonden aan de kerkbesturen, de finan- ciële commissies van de dekena ten, de dekenale raden en paro chieraden en het bedrijfsaposto- laat. et boekje bevat alleen constate- ^^ringen en conclusies, geen stand- -'puntbepalingen en aanbevelin gen. Die zullen pas worden ge formuleerd als de brede discus- het bisdom achter de rug pastorale raad besloot in het na jaar van 1978 een begin te maken met de praktische uitwerking van het beginsel dat bij beslissin gen over beleggingen niet alleen met financiële belangen reke- ning moet worden gehouden. De f manier waarop de kerk haar be zit - nodig om haar organisaties in stand te houden en haar pro gramma's uit te voeren - beheert en vermeerdert mag niet in te genspraak zijn met haar op dracht. Ook in eigen kring zal de kerk de economische ethiek aan de orde moeten stellen, zegt de brochure. Voor het onderzoek maakte de pas torale raad gebruik van het Oe cumenisch Studie- en Actiecen trum voor Investeringen OSACI te Amsterdam. Deze stichting doet onderzoek naar en geeft in lichtingen aan kerken en christe nen over ethische en politieke kanten van sociaal-economische vraagstukken. De raad vroeg OSACI, beschrijvin gen te geven van de ondernemin gen die in het aandelenpakket van het bisdom voorkomen. Daarbij moesten de volgende punten in aanmerking komen: hun betrokkenheid bij "onrecht- regimes", bij wapenproduktie en wapenhandel, hun effect op de bestaansmogelijkheden van groepen mensen in de Derde We reld, hun sociale beleid en hun invloed op het milieu. De werkwijze van OSACI was, dat de bedrijven een schets van zich zelf kregen met het verzoek daar op commentaar te geven. Beeld De meeste ondernemingen rea geerden. Sommige reacties heb ben de pastorale raad echter bij zonder teleurgesteld. "Vanuit be drijven hoort men nogal eens de verzuchting dat bij buitenstaan ders een verkeerd beeld bestaat van de activiteiten van onderne mingen. Daarom zou men ver wachten dat elke kans wordt aangegrepen om, waar dat nodig is, verkeerde indrukken te corri geren". Op bepaalde punten was de kritiek van de ondernemingen die wèl reageerden nogal fors. In een aantal gevallen moest de schets worden .gecorrigeerd. Daarnaast werden sommige gegevens volle dig ontkend. Bedrijven zeggen regelmatig, dat zij niet aan politiek willen doen en zich houden aan de wetten van het gastland en de interna tionale regels voor het bedrijfsle ven. Veel ondernemingen ver wijzen naar de overheid als het om beslissingen gaat om al of niet aan bepaalde landen te leve- "Het is niet verwonderlijk", zegt een kanttekening hierbij, "dat kerken hiertegen in het geweer komen. Voor christenen geldt immers, dat niet alles wat wette lijk is toegestaan ook moreel aan vaardbaar is". Hoewel het onderzoek van OSACI beperkt is geweest en een oor deel over de ondernemingen al leen van geval tot geval moge lijk is, acht de pastorale raad de conclusie "volledig ge rechtvaardigd" dat onderne mingen met aandelen van het bisdom direct of indirect zijn betrokken bij schendingen van mensenrechten en/of wapenpro duktie en -handel. "Door zijn aandelen is het bisdom zelf hier bij betrokken. Het feit dat men de aandelen heeft verworven vanwege het rendement en niet met de bedoeling enige invloed te hebben op het beleid van de betrokken onderneming veran dert hieraan niets". Mogelijkheden De pastorale raad heeft ook ge sproken over wat hij zelf hieraan zou kunnen doen. Het laatste hoofdstuk van de brochure geeft een aantal "mogelijke activitei ten". Genoemd worden: het opstellen van sociaal-ethische normen voor het aantrekken en aanhou den van aandelen, overleg met andere kerkelijke instanties en andere kerken (bijvoorbeeld via het Provinciaal Beraad van Ker ken), nadere informatie over on dernemingen uit plaatselijke bronnen in de gastlanden, con frontatie van ondernemingen met deze aanvullende gegevens, gesprekken met bedrijven, open bare bijeenkomsten (waarvoor ook medewerkers van de onder nemingen worden uitgenodigd), vragen stellen op aandeelhou dersvergaderingen en het advise ren van het bestuurscollege van het bisdom om bepaalde aande len af te stoten en andere com merciële beleggingen te overwe gen, bijvoorbeeld via de door de Wereldraad van Kerken gestich te oecumenische ontwikkelings coöperatie. Wat de verkoop van aandelen be treft merkt de pastorale raad op, dat daarmee de discussie niet is afgesloten. Verkoop zou alleen een middel zijn om die discussie juist te bevorderen. De kwestie wordt er opvallend door in de aandacht gebracht. Desnoods houdt men één aandeel vast. Van de kerk wordt verwacht, dat zij stelling neemt ten aanzien z'an liet onrecht in de wereld. Die stellingneming noopt echter eerst tot zelfonderzoek, zegt de brochu re. "Onderzoek van de eigen rol van de kerk bij de instandhou ding van zulk onrecht". De (hervormde) Westerkerk in Amsterdam bestaat 350 jaar. Er is '.en comité gevormd om dat te gaan vieren. Dat heeft zijn plannen iu bekendgemaakt. Met ingang van april zal de kerk zes dagen in de week open zijn voor het publiek. Zondags alleen voor kerkdiensten. Van eind mei tot eind juni wordt in de kerk de tentoonstelling "De Oude Wester 350 jaar" gehouden. Op 30 mei is er een kerkmuziekdag. Acht grote koren uit het land werken daaraan mee. Verder komen er lunch-, amateur- en carillonconcerten. Men kan in de jubileumperiode - die tot eind september duurt de toren beklimmen. Die is, in tegenstelling tot de kerk. eigendom van de burgerlijke gemeente Amsterdam. De journalisten J. Balk en J. Roelfs hebben een jubileumboek over de kerk geschreven. Folder. De actiegroep van de Gennepse pastoor dr. M. Gclis- sen zal de oplage van de folder "Waarom twee Vastenacties?" met een half miljoen exemplaren uitbreiden. Er waren al twee mil joen exemplaren van gedrukt. Gelissen trekt in dat geschrift fel van leer tegen de landelijke Bis schoppelijke Vastenactie, waar van hij zegt dat deze ten goede komt aan marxistische projec ten. De groep van Gelissen heeft de oplage vergroot "om de talrij ke aanvragers van dienst te zijn". De 100.000 folders die in reserve waren gehouden waren al na en kele dagen op. zo deelde het co mité mee. Tegelijk is een grote^stroom giften van sympathisanten op gang ge komen. Deze zullen voorzover ze die bestemming hebben zo nodig worden gebruikt om nieuwe ini tiatieven te ontplooien. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Arnhem (nieuwe predikantsplaats) J. Geursen Leiderdorp, te Berkel G. Juckema Scheveningen, te Genemuiden en benoemd te Urk tot voorganger van de hervorm de evangelisatie op gereformeer de grondslag "Elim" kandidaat W. Pieters Ede. Gereformeerde Kerken: beroepen te Zwartsluis J. Heule Spijk (Gr.), te Strijcn P. Bijl Hei- nenoord, te Rotterdam-Heyplaat H. Bénard Rozenburg. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Berkenwoude (pasto rale zorg doven) R. Boogaard Oud-Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Kampen J. van der Poel Ede. Assistentie. De Raad voor de Zending van de Nederlandse Hervormde Kerk gaat de Iglesia Reformada de Guinea Ecuatorial (hervormde kerk van Equato riaal Guinea, Afrika) assisteren bij het medische en landbouw kundige werk van deze kerk. Hiertoe heeft de raad de ver pleegkundige Jeannette Teunis- sen, die tot nu toe werkte voor de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers. in dienst genomen. Er wordt nu nog gezocht naar een landbouwkundige voor dit pro ject. De Iglesia Reformada is ontstaan uit een samengaan van de Pres byteriaanse Kerk en de Crusades Evangelical Church in 1968. Een paar jaar later kwam daar nog de Methodistenkerk bij. Onmogelijk Een duidelijk diep teleurgestelde en, naar het leek, ontmoedigde bisschop Bluyssen van Den Bosch verklaarde gisteravond in het NCRV-tv-programma "Kerk buurt", dat van een herstel van de gemeenschap ("communio") binnen de Nederlandse kerkpro vincie na de bisschoppensynode in Rome niets is terechtgeko men. "De sfeer is niet verbeterd, eerder verslechterd". "De onrust is toegenomen. Ik denk dat de gelovigen nu minder houvast hebben dan een jaar geleden". "Het blijkt onmogelijk te zijn. één lijn te trekken". Ook "Elseviers Magazine" van de ze week heeft een gesprek met mgr. Bluyssen. Daarin zegt hij dat de verdeeldheid tussen de bisschoppen - de kern van het probleem - "in alle mogelijk op zichten" bestaat: in visie, in ka rakter. in wijze van beoordeling en opstelling. De actie van de Gennepse deken dr. Gelissen tegen de landelijke Bisschoppelijke Vastenactie ziet bisschop Bluyssen als een zware aanslag op de commurno. "De beschuldigingen aan het adres van de bisschoppen zijn bijzon der ernstig". Als een priester van zijn bisdom zoiets zou doen je gens bisschoppen. Vastenactie en andere organisatie, zou Bluys sen hem zeer zwaar kapittelen. Hij is benieuwd wat mgr. Gijsen in deze heeft gedaan of alsnog van plan is te doen. Omdat ds. Hans Bouma (Utrecht) zich nu geheel wijdt aan het schrijven van artikelen en boeken, heeft de classis Hil versum van de Gereformeerde Kerken hem ontheven uit zijn ambt. Na predikant in Heerhugo- waard en Hilversum te zijn ge weest. gaf Bouma sinds 1977 godsdienstlessen aan verschil lende middelbare scholen. Dat is mogelijk binnen het ambt van predikant. Wordt men "schrij ver". dan kan dat niet meer. Van der Berg oefenmeester bij SVLV LEIDEN - Vierdeklasser SVLV heeft oefenmeester Van der Berg als vervanger voor de vertrek kende Oostrum aangetrokken. Van der Berg is nu trainer van de Haagse vierdeklasser GDS en heeft in het verleden Lyra onder zijn hoede gehad. Oostrum ver trekt naar de Zoetermeerse afde lingsclub DWO. Loting voor amateurbeker L.L1DLN - in het afgelopen week einde is geloot voor de vierde ronde van de KNVB-amateurbc- ker. Dit leverde de volgende wedstrijden voor clubs uit de re gio op: Hoekse Boys-Rijnsburg- se Boys. Roodenburg-Hillegom, Verburch-Noordwijk. Be Fair- RVC en Koudekerk-Ter Leede Het is nog niet bekend wanneer de wedstrijden worden gespeeld. Zaterdag II JAG-LSVV 0-3 2A Quick Boys 6-Ter Leede 4 2-0, Lei den 2-Valken 2 0-0 3A Quick Boys 8 ARC 5 1-4. WSB- TAW 3 2-2 3B Quick Boys 9-Nonrdwnk 5 1-2, WSB 3-Sportclub Lisse 4 2-03C RCL 5-Noordwijk 6 0-0 4C RCL 7-CiWS 4 1-3 4D RCL 8-LSVV 2 2-2. Leiden-ARC II 4-1 4F Quick Boys I3-GWS 5 3-7. Leiden 7- Quick Boys 9 4 1 4G Quick Bovs 14-Noordwijk 12 2-3 5A JAG 2-Koudekerk 7 2-5 5C RCL 11-Leiden 10 7-0 5F Unitas L 3-Leiden 12 3-0 5G Leiden 13-Koudekerk 11 1-4 HAVVSB Al-DOSR Al 2-1 A Lcidse Boys Al Lis.m r Boys Al 2-1. Ruodenburu A2 Rijnsb B Al 2-0 A5 VNA Al Alphensc Bovs A2 0-3 A8 RCL A4-Quuk Bovs A5 5-3 BI Quick Boys A2-VVSB B2 5 0. Meer burg BI-R.mdstad Sport BI 1-3 B2 Quick Boys B3-DOSR BI 5-2 Roo- denburg B2-SVLV BI 5-2 A3okser vreest Zuideuropese arbitrage r ARIJS (GPD) - Drie maan den nadat hij te vergeefs een poging had gedaan de wereldtitel van de Ameri kaan Mustafa Muhammad af te pakken, staat Rudie Koopmans andermaal een 3oksverlies hris Lantrok DEN HAAG - Ed Langeveld heeft gisteravond in de halve finale van de Zuidhollandse bokskam pioenschappen Chris Lantrok de kans ontnomen zijn zwaarweltcr- titel te prolongeren. De 26-jarige Leidenaar verloor in de Haagse Houtzagerij in een redelijke ge speelde partij op punten (60-59). ^a afloop maakte het DTS-lid be kend dat hij zich een seizoen uit de wedstrijdsport terugtrekt. Lantrok is van plan het instruc teursdiploma voor bokstrainer te gaan halen. Lantrok. die gister avond door dc Nederlandse boksbond werd bedankt voor zijn vele partijen, wilde niet kwijt of hij in de toekomst nog een rentree wil maken. ZLC wint bij YIOS leiden - het zaterdagteam van de afdelingsclub ZLC heeft gister avond verrassend met 3-1 ge wonnen van de Haagse zondag eersteklasser VIOS. De club uit de Residentie kwam met de sterkste formatie naar Leiden. In de eerste helft schoot Wil Pleijter zijn club naar ccn 1-0 voor sprong. Nadat VIOS op gelijke hoogte was gekomen, bezorgden de pupillen van Leen Admiraal ZLC een presentje door een ei gen doelpunt te maken. Na de pauze bepaalde Rinus Schoon- derwoerd-de Bezemer de eind stand op 3—1. moeilijk gevecht te wach ten. De Nederlandse half- zwaargewicht zal het don derdagavond in Parijs op moeten nemen tegen Ho- cine Tafer, de uit Algerije afkomstige bokser, die voor de tweede keer een aanval waagt op Koop mans' positie. Op 5 november 1979 stonden beide heren voor de eerste keer tegen over elkaar. Koopmans had het in die partij in Rotterdam tegen zijn ruim zeven jaar jongere op ponent niet eenvoudig. De Rot terdammer haalde er een onbe slist uit, waardoor hij als rege rend Europees kampioen in het bezit bleef van zijn titel, die hij nu inmiddels twee jaar tot de zij ne mag rekenen. De vraag werd destijds al opgewor pen hoe de jury-uitslag zou zijn geweest, indien de partij niet in Rotterdam maar op Frans grond gebied zou zijn gehouden. Het antwoord op die vraag wordt donderdag gegeven, omdat Tafer dan net als Koopmans in Rotter dam het voordeel van de twijfel achter de jurytafel zal krijgen, als beide boksers aan elkaar ge waagd zijn. In het Nederlandse kamp maakt men zich zorgen over de (onpar tijdigheid van de scheidsrechter. Men beschouwt het als een na deel, als een Zuideuropeaan arbi- treert, omdat die, volgens de Koopmans-clan, op de hand van de Fransman is. ,,Ik heb liever een Engelsman, dan weetje ten minste dat het er eerlijk aan toe gaat", aldus Koopmans. Er is nog wel geprobeerd om het titelgevecht naar Nederland toe te halen, maar de beursbicdin- gen van het Ahoy Sportpaleis en promotor Ad Westerlaken wogen niet op tegen die van Franse kant. De Club Pugilistique had er 133.000 Zwitserse francs (zo'n f 160.000) voor over om het duel tussen Tafer en Koopmans te or ganiseren. Ahoy en Westerlaken lagen met resp. 58.000 en 57.000 Zwitserse franken ver achter op het bod van de Parijs club. die, om uit de kosten te komen, liefst f300 vraagt voor de duurste zit plaatsen in het Stade de Couber- tin, waar alles zich donderdag avond afspeelt. Werd het gevecht tussen de promo tors door de Nederlanders verlo ren, Rudie Koopmans mag zich daarentegen vooraf al winnaar noemen, als het op geldelijk ge win aankomt. De halfzwaarge- wicht, die immer klaagt over zijn gage, strijkt ongeacht de uitslag ongeveer f 95.000 op met het duel tegen Tafer. De Fransman houdt er een slordige f60.000 aan over. Hoewel Koopmans fluistert, dat er toch weer veel kosten aan zijn verbonden, zegt hij voor het eerst in zijn bokscarrire tevreden te zijn met zijn salaris. In de Verenigde Staten mokte Koopmans dat de partij tegën Mustafa Muhammad hem slechts een zakcentje opleverde, omdat reis- en verblijfkosten vrijwel alles van zijn budget had den opgeslokt. Koopmans is nu het meeste kwijt aan zijn spar- ringpartner Avenamar Peralta. De in Spanje wonende Argentijn met het indiaanse uiterlijk is sinds een maand in Rotterdam. Koopmans: Peralta is eigenlijk niet alleen sparringpartner, maar ook trainer. Hij begeleid me van #'s ochtends vroeg tot 's avonds 'laat. Hij is constant bezig met me, wat ik overigens niet anders verwacht van een trainer. Met Henry Davis (de afgelopen twee jaar Koopmans' trainer, red.) was Directeur van "rampstadion" beschuldigd ATHENE (ANP) De openbare aanklager van Piraeus heeft gis teren de directeur en vier sup poosten van het Karaskaiki-sta- dion in staat van besehuldiging gesteld. Dit naar aanleiding van de paniek, die op acht februari na dc wedstrijd Olympiakos- AEK uitbrak en waarbij in het gedrang twintig mensen de dood vonden. Kortsjnoi speelt tocli HONG KONG (ANP) - Viktor Kortsjnoi zal de schaaktwee kamp om de wereldtitel te gen Anatoli Karpov uit de Sowjct-Unie zonder voor waarden spelen. Eerder had de 49-jarige ex-Rus laten we ten, dat hij alleen tegen Kar pov zou uitkomen, indien zijn familie toestemming kreeg de Sowjet-Unie te ver laten. Kortsjnoi heeft die eis nu laten vallen met de mede deling dat hij deze had ge steld in de verhitte situatie na het behalen van zijn finwle- plaats. NIJMEGEN (ANP) - Nijmegen heeft gisteravond op eigen baan dc dorde wedstrijd voor de halve finales van de strijd om het nationale ïjshoc keykampioenschap tegen Tilburg met 6-4 gewonnen. De periodestan- den waren 0-1 3-1 3-2. Tilburg zegevierde in de eerste twee duels. Door dit resultaat is een vierde wedstrijd tussen beide clubs noodzakelijk geworden. Deze ontmoeting wordt vrijdag in Tilburg afgewerkt. Ook de andere halve finale is nog niet beslist. Morgenavond bestrijden Am sterdam en Heerenveen elkaar in Friesland voor dc vierde keer. Dc stand is 2-1 voor de hoofdstedelingcn Er waren in Nijmegen 1600 toeschouwers Het scoreverloop was 6e mi nuut Wells 0-1, 21 Mater 1-1. 34 Ross 2-1. 35. Ross 3 1. 39 Kol- -.n 3 2 40. Van de Ven 3-3, 41. Kennedy 4-3, 48. Kennedy 5-3, 51. Mater 6-3, 58 Peternousek 6-4. Koopmans: "Ik zal hard moeten werken voor het behoud van die titel" dat wel anders. Die bekommerde zich alleen maar om zijn geld en liet mij vaak links liggen. Daar om heb ik ruzie met hem gekre gen in Amerika, toen hij meer geld van mij eiste. Ik ben toen erg kwaad geworden. Met Peral ta ligt dat anders, die is zijn geld dubbel en dwars waard". De verwachting is dat het duel tus sen Tafer en Koopmans. die voor de 39e keer in de ring verschijnt als prof, niet in aanmerking zal komen voor een schoonheids prijs. omdat beiden er moeite mee hebben om in de aanval te gaan. „Het zal hard werken wor den, omdat hij steeds van me weg gaat lopen", zegt Koop mans. die overigens zijn me ningsverschil met manager Henk Ruhling heeft uitgepraat. De uit Leeuwarden afkomstige pugilist was na zijn Amerikaanse trip niet te spreken over bepaal de tinancile zaken. ..Die zijn nu opgelost. Achteraf bleek Ruhling niet overal de schuld van te heb ben. Ik heb te emotioneel gerea geerd".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17