i Kroes "dwingt" stage af Jupp Kaczor (27): "Feyenoord, een nieuw begin" Leicester wil ohan Cruijff Sportfonds zendt ook Swier en Slooter uit lNSDAG 25 FEBRUARI 1981 DESTER (ANP) - Na Chelsea. Senal, Dumbarton en Levante "eft gisteren de door degradatie Y:; 'preigde Engelse eerste divisie- Ib Leicester City verklaard dat han Cruijff de club binnenkort *\iml versterken. Volgens Jock Ullace, de manager van Leices- City, is het niet onmogelijk f^jpt Cruijff zaterdag reeds zijn de- 'V^ut maakt. '^ens berichten uit Engeland inkru Cruijff een bedrag van vijf- ^^■ïzend pond per wedstrijd ||^Rim 25.000 gulden) krijgen. L^Klgens manager Wallace moe- nog een paar kleinigheden ^ftt Cruijff geregeld worden. ^Han Bennett, de secretaris van ^MRicester City, zag wel meer pro- emen. "Cruijff heeft zich ver- icht tot het spelen van een aan- 1 vriendschappelijke wedstrij- in, Dat probleem en nog en nog ^^^ïkele andere zullen opgelost oeten worden. Natuurlijk wil- n wij dat Cruijff hier komt spe- n maar dan moet hij wanneer j tekent, ook regelmatig hier jn. En zeker niet elke keer weer eg zijn om een vriendschappe- jke wedstrijd ergens in Neder- nd of Spanje te spelen". Iisbaba inny Dusbaba wil Anderlecht crlaten. De oud-Den Haag- en .jax-speler die vier jaar geleden aar Anderlecht kwam, heeft ge- oeg van het „bankzitten". Sinds nige weken is hij geen vaste ba- isspeler meer. Trainer Ivic geeft og steeds de voorkeur aan de etalenteerde Deense aanvaller Irylle, die momenteel topscorer van de paarswitten. Dusbaba: Ik heb het bestuur van Ander- scht gevraagd mijn contract te intbinden. Een Nederlandse re- atie heeft zich garant gesteld oor de afkoopsom". Het be- ituur van Anderlecht heeft nog liet gereageerd op dit verzoek fan Dusbaba. Men wil eerst over- eg plegen met trainer Ivic. 'ic tewel Ajax bij zijn schriftelijk verzoek om een werkvergunning mor trainer Tomislav Ivic heeft ïangedrongen op een snelle af wikkeling van de gang van zaken Joor het ministerie van sociale zaken, zal de Amsterdamse club het nodige geduld moeten be trachten. Een woordvoerder van het ministerie liet gisteren weten dat „een antwoord van de minis ter zeker nog twee a drie weken op zich zal laten wachten. Dat is de normale tijd die voor dat soort kwesties staat". Omdat Ivic niet afkomstig is uit een EG-land moest Ajax voor het aantrekken van de Joegoslaaf een beroep doen op de Stichting Arbeidszaken, een adviserend li chaam. Die stichting bracht maandagavond een positief ad vies uit. Ajax-penningmeester Leo Bartels: „Wij hopen toen dat de zaak binnen enkele dagen achter de rug zou zijn, zeker om dat het ministerie nog nooit een advies van de stichting naast zich heeft neergelegd. Ik geloof overigens niet dat de minister de komst van Ivic nu nog zal verhin deren. Dat zou onzinnig zijn. Als de ene dag enkele honderden Joegoslaven door een Neder lands bedrijf worden aangetrok ken dan zou het toch vreemd zijn als van de andere kant een Joe goslaaf die een stuk vakkennis bezit, al eens bij ons is geweest en bovendien slechts tijdelijk komt. zou worden geweigerd". „Nadat wij hadden gehoord dat de Stichting Arbeidszaken een posi tief advies had uitgebracht heb ben wij contact opgenomen met Ivic. Die toonde begrip voor onze situatie en ziet ook wel in dat het niet aan ons ligt dat deze proce dure zoveel tijd in beslag neemt. Hij heeft echter nog eens aange drongen op spoed. In theorie zou het kunnen gebeuren dat hij plotseling afhaakt als het te lang gaat duren". Jacobs Rob Jacobs, trainer van het C-elftal van Excelsior, blijft bij zijn be sluit Excelsior aan het eind van dit seizoen te verlaten. Voor Jacobs, die met Pim van de Meent ook al hoog genoteerd staat bij NEC, heeft zich nu SVV als kandidaat-werkgever ge meld. De in Schiedam woonach tige trainer voelt veel voor een part-time dienstverband. „Te meer", zegt hij, „omdat ik in Schiedam een café exploiteer. "Over Bochum wil ik niets meer horen" ROTTERDAM - Het onverwachte einde van zijn Bundesliga-carrière werd voor Jupp Kaczor de basis voor een nieuw begin. De bijna 28-jarige centrumspits, die maandag in de Kuip het contract tekende dat hem voor de rest van het seizoen bindt, wil bij Feye- noord op "een schone lei" het vervolg schrijven van een loopbaan die een gedwongen onderbreking kende. "Over Bochum wil ik van nu af aan niets meer horen", stelt hij resoluut. "Daar kreeg ik de kans niet meer om me te bewijzen, maar dat tijdperk is voorbij. Hier wil ik me opnieuw profileren als voetballer en hier kan dat ook beter dan waar ook. Wat dat betreft is het een geluk bij een ongeluk dat ik in Rotterdam terecht ben gekomen, want Feyenoord is nog altijd een begrip in de voetbalwereld. Kan ik me hier waarmaken, dan toon ik tevens aan dat me daar onrecht is aangedaan". Bochum onrecht Hij is ervan overtuigd dat hij on rechtvaardig is behandeld in zijn zesde seizoen bij VFB Bochum, waar hij eigenlijk helemaal niet wegwilde. Na een conflict mét trainer Johanssen verdween Kaczor echter uit het "centrum" van de belangstelling bij de Bun- desligavereniging. De pure punt- speler werd naar de linkervleu gel verbannen, een positie waar op hij zich totaal niet thuisvoel- de. Als NEC het deze week laat af weten, is er geen enkel beletsel meer om bij SVV aan de slag te gaan". Kooien Leiden en omgeving blijkt nog steeds een druk werkterrein te zijn voor de scouts van een aan tal profclubs. Nadat eerder al contacten waren gelegd met Sjaak te Hennepe (door Ajax) en Rob Reizevoort (door Feye noord) nodigde de Rotterdamse stadionclub nu ook Leidse Boys speler Richard Kooien uit voor het volgen van een paar trai- ningn. De 17-jarige Kooien debu teerde een week of acht geleden voor het eerst in de hoofdmacht van de Boshuizerkadevereni- ging. MSTERDAM Een drietal jeugdige topsporters uit de regio Leiden mag binnenkort meeëten uit de ruim 50.000 gulden tellende geldruif, die het Leo van der Karfonds jaarlijks ter beschikking stelt. De Lissése zwemmer Hans Kroes, de Boskoopse tafelten nisser Patrick Swier en de Noordwijkse golfer Daan Slooter behoren tot de dertig jongeren, die een trainingsstage van een week mogen lopen bij een bekende trainer in hun tak van sport. "Ik kan op meer plekken spelen in een elftal, maar nou net niet op die plaats. Mij daar posteren is net zoiets als Gerd Muller links buiten zetten", merkt hij sarcas tisch op. "En ik kreeg de kans ook niet meer om terug te komen in het centrum, hoewel al mijn collega's daarop aandrongen. De trainer zei gewoon nee". Het was voor Kaczor. die als de in Duitsland geboren zoon van een Poolse vader statenloos door het leven ging tot hij vorig jaar Duit ser werd. aanleiding zijn conclu sies te trekken. Hij gooide zijn kop in de wind, verdween in ja nuari uit de selectie en ging drie maal in de week trainen bij de amateurclub Eintracht Heesen. waar hij met voetballen was be gonnen. Wel was er daarna voor hem belangstelling van "meerde re Bundesligaclubs en van het Amerikaanse Fort Lauderdale", maar die interesse verdween weer even snel als hij was gere zen. Om twee redenen. Kaczor: "Ten eerste door het absurd hoge transferbedrag dat Bochum meende voor me te moeten vra gen, dat liep op van acht ton tot 1.2 miljoen, len tweede omdat ik mezelf nog te jong vond om in de VS te gaan voetballen. Daar moetje heengaan als je 33 bent". De invitatie van Feyenoord-trainer Vaclav Jezek kwam dan ook als geroepen. De Tsjech, via een kennis op de hoogte gesteld van de conflictsituatie waarin Kaczor verkeerde, nodigde hem uit een week "op proef' naar Rotterdam te komen. "Omdat ik had ge hoord dat hij ook op uitleen-ba sis weg zou mogen", aldus Jezek. die door de terugval van Jan Pe ters zat te springen om een sco rende spits. Nog voordat hij één bal had aange raakt in Rotterdam, kon Kaczor al vermoeden dat zijn kans om onderdak te komen redelijk ?t hun uitverkiezing schaart het drietal zich in de rij van illustere :opsporters als' Tom Okker, Jan rirnman, Ruud Wielart, Jan Ar- nouts, Nico van Slobbe en Piet Kleine. Zij maakten eerder ge bruik van een stagemogelijkheid die het Van der Karfonds hen aanbood. De sportieve erken ning, die zij in de loop der jaren hebben afgedwongen, sterkt de keuzecommissie van het sport fonds in de mening, dat de stages invloed kunnen hebben op een eventuele doorbraak naar de (in ternationale top. Voorzitter Rien Bal beslist samen met Bram Leeuwenhoek. Piet Duinker, Bob Spaak en Anton Huiskes over wie van de door sportbon den voorgedragen talenten stage mag lopen. Over het bestaans recht van het sportfonds zegt Italiaanse biljartbond vergeet zaal te huren UTRECHT (GPD) - Europees tampioen kunststoten Hans de lager uit Den Haag zal bijna Irie maanden later dan gepland noeten proberen om die Euro- >ese titel om te zetten in een nondiaal kampioenschap. Het \K, dat vanaf 26 maart in Mi- aar. zou worden gehouden, is verplaatst naar juni. De Ko- ïinklijke Nederlandse Biljart Bond werd daarvan gisteren op Ie hoogte gebracht. De reden van de verplaatsing mag jiterst curieus worden ge- loemd: de Italiaanse biljart bond, een organisatie met zo'n 10.000 leden, is vergeten een taal te huren.... Of iedereen nu tan meedoen, is de grote vraag. In juni zouden vakanties wel- ïens roet in het eten kunnen gooien. Het sportfonds Leo van der Kar fonds stelt behalve een aantal talentvolle sporters ook jaar lijks verscheidene coaches in de gelegenheid stage te lopen. „Het oog is daarbij met name gericht op jonge coaches, die door hun bond moeten worden voorge dragen", verklaart voorzitter Rien Bal van de keuzecommis sie. Een uitzondering wordt dit jaar gemaakt voor schaatstrai- ner Tjaart Kloosterboer. Nota bene voor het 'bijspijkeren' van zijn kennis over zijn specialitei ten, conditie en krachttraining, gaat de ClOS-docent in de zo mer naar één van de Oostblok landen. Bal: „Mensen als Okker en Tim man vinden beiden dat ze veel aan die stages hebben gehad. Want in het buitenland horen ze nieuwe ideëen. Tuurlijk floppen een paar stages, maar het aantal positieve ervaringen is nog altijd in de meerderheid". \ls een nadeel wordt door sommi gen ervaren dat zij aan hun lot worden overgelaten in het bui tenland. De vreemde taal vormt daarbij vaak een barrière om contacten te leggen met anderen. De 17-jarige Patrick Swier hoopt daarom dat hij in de maand juli, wanneer hij in Tsjecho-Slpwa- kije vertoeft, wordt vergezeld van zijn clubgenoten Sandra de Kruiff en Sjocrd Meijer. „Het is de bedoeling dat zij een weekje gaan trainen bij Start Praag. Dat zou dan eventueel worden be taald door de sponsor van onze club. Hopelijk kan dat dan wor den gecombineerd als ik stage loop bij Miko". Het lid van het Leidse Scylla be hoort trouwens samen met Hans Kroes tot de bekendste sportta lenten, die uitverkoren zijn om trainingsstage te gaan. Swier, die wordt gerekend tot de top-5 van Nederland, staat op de drempel van het Oranje—team De Bosko per zegde evenwel in een vroeg stadium al af voor deelneming aan het wereldkampioenschap. „Want uitgerekend de week na het WK moet ik examen doen voor mijn atheneum-oplei ding". Schoolverplichtingen noopten Hans Kroes af te zeggen voor de gisteren gehouden persconferen tie in Amsterdam. De 15-jarige Lissenaar zit in de examenklas De uitverkorenen, die dit jaar op trainingsstage mogen. Staand, tweede tweede van rechts de Boskoper Swier. r de r De 2 het Heemstedense HPC weet ook nog niet wanneer hij zich on der leiding van Dennerlein in Rome zal gaan trainen. Kroes, die in bezit is van één seniorenre cord, vele aspirantentoptijden en het Europees jeugdrecord 100 meter vrije slag, heeft bovendien een strak schema. Dagelijks loopt om vijf uur 's ochtends de wekker bij hem af, terwijl hij voor acht uur 's avonds al onder de wol ligt. Elke week staan on geveer twaalf trainingen op zijn programma. Voorlopig kan Kroes in elk geval nog geen tijd vrijmaken voor een duik in een Italiaans zwembad. De laatste uitverkorene uit de regio Leiden is tevens de jongste. De 13-jarige Daan Slooter blijft bo vendien in eigen land. De Ameri kaanse golftrainer Cottrell zal een zeven-koppige selectie begin oktober in Papendal gaan trai nen. Cottrell is voor Slooter geen onbekende. „Afgelopen zomer heb ik samen met mijn broer een trainingsstage van twee weken gelopen in North Carolina. Die trip naar Amerika heb ik toen op eigen kosten gemaakt. Ik heb daar ook Cottrell ontmoet". Slooter, die lid is van de Noord wijkse golfclub, kan tot de beste drie spelers in de leeftijdscatego rie tot vijftien jaar worden gere- links, de Noordwijker Slooter en kend. Zelf verwacht hij binnen afzienbare tijd tot de nationale wedstrijden te worden toegela ten. Voorwaarde daarvoor is dat hij een lagere handicap dan vier moet hebben. „In de twee en half jaar dat ik nu golf ben ik al van de handicap 36 tot 6 gezakt. Ik mag daarom nu al buiten mede dinging meedoen aan wedstrij den in Nederland. Als ik goed blijf trainen dan kan ik een goe de golfer worden", schetst hij tenslotte zijn toekomst. HERMAN POOS groot was. Als aandachtig toe schouwer bij Utrecht-Feyenoord had hij snel in de gaten dat hij beantwoordde aan het profiel van de speler die nadrukkelijk ontbrak bij de Rotterdammers. Zelf sprak hij die gedachte niet uit. maar zijn meegereisde zaak waarnemer Roland Pilz had on middellijk een prima argument in handen. "Want Feyenoord miste duidelijk een man als Jupp Als hij daar had gelopen, zou hij zeker twee goals gemaakt hebben", stelt hij pertinent. Kaczor bewees het drie dagen later in Sliedrecht. In een oefenwed strijd tegen de plaatselijke ama teurtweedeklasser was hij de eni ge die opviel. Hij scoorde drie maal en gaf Petursson het vierde doelpunt aan Op die manier schoot hij zichzelf rechtstreeks Feyenoord in, want hoewel Je zek hem aanvankelijk "een volle week" had willen testen, werd het besluit om Kaczor te huren nog diezelfde avond genomen. "We kenden hem nog van vroe ger en voor ons was die ene wed strijd voldoende om te zien dat hij de man is die we nodig heb ben. Hij is zeer bruikbaar. Een goed meespelende spits", aldus de oefenmeester. Jezek zal die woorden direct naar daden verta len, door Kaczor (waarschijnlijk ten koste van Jan Peters) zondag op te stellen tegen Go Ahead Eagles. De Nederlandse competitie is dit seizoen trouwens de enige wed strijdenreeks waarin Kaczor uit mag komen. Op Europees ni veau. Feyenoord speelt volgende week woensdag in Sofia het eer ste duel in de EC li-kwartfinale tegen Slavia, is hij niet speelge rechtigd vanwege het late tijd stip van zijn overgang. "Maar ook voor de nog resterende wed strijden kan hij zeer bruikbaar zijn weet Jezek. "Niet alleen bij blessures, maar ook om ande ren te sparen voor de Europa Cupduels en misschien als pu bliekstrekker. De laatste tijd kwamen er niet zoveel toeschou wers meer naar de Kuip. Mis schien komen ze wel op een nieuw gezicht af'. Het feit dat hij direct al zal worden opgesteld ("hoewel ik nog een lichte trainingsachterstand heb"), is voor Kaczor een extra bevestiging van zijn kwaliteiten. Hij kent ze zelf. was dan ook nau welijks verbaasd door de snel heid en de gretigheid waarmee Feyenoord hem inlijfde. "Nee, ik was daardoor niet verrast. Ik weet wat ik kan, al moet ik wel zeggen dat het in die ene oefen wedstrijd erg goed liep voor my. Maar ja. ik heb tenslotte genoeg ervaring opgedaan in de Bundes- hga". Alleen de ondertoon van arrogan tie die uit die zinnen spreekt, zou remmend voor hem kunnen werken. Vooral bij de aanpassing in een groep die wars is van elke vorm van hautain gedoe. Nauwe lijks twee uur na de contract-on dertekening moest Kaczor dat al ondervinden, toen hij hard op de vingers werd getikt in een volle kleedkamer. Zijn botte "nee" als antwoord op het verzoek het eer der abrupt afgebroken korte ge sprek na de training voort te zet ten, viel volledig verkeerd by de overige Feyenoorders die ver baasde blikken in zyn richting stuurden. Aanvoerder Notten (hij krijgt van het trainersduo Je- zek/Westerhof voorlopig de kans zich waar te maken als laatste man), maakte hem daarop heel snel duidelyk dat het "afspraak- is-afspraak"-pnncipe zonder kapsones wordt gehanteerd in de Kuip. Waarna Kaczor met duidelijke te genzin toch verder praatte Over de beenbreuk die hem anderhalf jaar uitschakelde, over de 53 goals die hy daarvoor en daarna scoorde in de Bundesliga, "waar in alleen nog maar renvoetbal wordt gespeeld, gebaseerd op kracht, zonder idealisme" Het ritme van de 1 meter 78 lange spits stokte dit seizoen, omdat hy maar een handvol duels mee mocht spelen op zijn favoriete stek 1111 uil lm Feyenoord de draad weer oppakken "Hier wil ik laten zien dat ik het nog steeds kan. En als het loopt en ze willen me houden, dan wil ik ook na dit Seizoen bost blijven Waarom niet?. Ik zie dit niet als een avon tuur. maar echt als een nieuw be gin PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15