Ik kan ervan kotsen... Lagere lonen bij universiteit van der WIEL Moeilijkheden over Antillen uitgesteld_ Smaakvolle keukens naarkeuze Üeunties van wlarian de Garriga 3/orden nauwelijks gewaardeerd ABVA-KABO polst hoger betaalden: fOENSDAG 25 FEBRUARI 1981 VARIA PAGINA 11 KWADIJK Deuntjes componeert ze. Soms ook heuse filmmuziek en grote, klassieke muziekpartij en. Maar voornamelijk toch deuntjes. En meestal voor STER—spotjes. Haar collega's trekken daar nogal eens een vies gezicht bij, maar Marian de Garriga niet. Vandaar dat ze hier en daar in het mu- ziekwereldje met de nek wordt aangekeken. „Omdat ik veel voor de STER doe. word ik in de muziekwereld gewoon als een hoer beschouwd", zegt ze ietwat wrang. ..Niet dat mij dat kwetst, hoor. Ik heb daar vierkant lak aan. Laten zij eerst rnaar eens een stukje muziek schrijven, dat maar 20 secon den mag duren en toch mooi is, een kop heeft en een staart. Dat kunnen ze namelijk niet. Als je hier eens iets goeds hoort, gega randeerd dat het uit Amerika of Engeland komt." Arme Marian de Garriga. Het zit haar niet mee, de laatste weken. Tengevolge van een black out, kwakte ze onlangs neer op een staande asbak en brak ze pardoes vier ribben, waarvan ze nu langzaam herstellende is. „Ik lijd", zegt ze bedachtzaam. „Onder een aantal dingen lijd ik." Haar werk bijvoorbeeld, het componeren en produceren: „Je gaat er gewoon dood aan joh. Je moet verdomde hard werken, geestelijk wordt er onvoorstelbaar veel van je geëist en het rotte is: je krijgt weinig betaald." Hondedrollen Ook onder Amsterdam lijdt ze. Tot vorig jaar was het nog haar woonplaats. „De stad raakte zo verloederd", verzucht ze. ..ik kon het niet langer aan. De onverdraagzaamheid, de hondedrollen, de afschuwelijke rotzooi.... Uit pure frustratie ben ik vorig jaar naar de VS gegaan." Veelzijdigheid kan Marian de Garriga niet worden ontzegd. Ze studeerde piano bij Gerard Hengeveld, verkocht voor Joop Gee- sink driejaar lang Films in Italië, woonde voorts enkele jaren in Spanje, was producer bij een platenmaatschappij en heeft nu haar eigen productiemaatschappijtje, waarop ze apetrots is.* Evenals ze dat is op de tune van het Jeugdjournaal, die eind vorig jaar uit haar koker tevoorschijn kwam. Dat melodietje van het Jeugdjournaal duurt slechts een paar tellen en toch heeft het een kop en een staart. Knap werk van Marian de Garriga. Zij schreef dat deuntje. Evenals „Vaaraaa Hilversu- m-drieeeh" en zo veel andere muziek stukken en muziek stukjes. Allemaal ontsproten uit het muzikale brein van deze componiste, die ook filmmuziek maakte en nog steeds talloze STE- R-spotjes muzikaal omlijst. Toch zit het Marian niet mee. Vier ribben brak ze onlangs. Collega's keuren haar geen blik meer waardig, enfin het klinkt alle maal niet even vro lijk wat Marian hier onder te vertellen heeft. Boos Sinds kort woont ze op een boerderij midden in de uitge strekte Purmer. Ernaast heeft ze haar eigen studio la ten bouwen, waar behalve Marian zelf ook andere kleine en grote muzikanten hun pla ten komen opnemen. Volgen de maand, zegt ze. komt de Britse toetsenman Dave Greenslade naar Kwadijk om plaat te maken. En pas nog heeft Jernëy Kaagman er de hitsingle „Weekend" vertaling v Spaanse a Marian opgeno- ik ben werkgever van ieder een die hier twee tonen fluit. Ik draai dus op voor hun so ciale lasten. Die ontduik ik niet, nee, die bereken ik heel eerlijk door in mijn prijs." De studio van Marian de Ga-ri- ga mag er wezen. En toch heeft ze zorgen. Opdrachten gaan sinds kort nogal eens aan haar neus voorbij, omdat haar prijs te hoog zou zijn. Marian kan er boos over wor den. Zoals nu: „Vergeet niet: Beerput That's all", zegt Marian en ver volgens trekt ze een kleine beerput open. „De ellende is: m'n collega's houden hun boeken niet bij, betalen hun muzikanten zwart uit. Dus kunnen zij voor een prijs werken, waarvoor ik het niet kan. Daar komt bij: zij doen die reclame er slechts bij, ter wijl ik er in gespecialiseerd ben." „Je moet weten: toen ik vijf jaar geleden voor mezelf be gon, liep het meteen als een trein. Het eerste jaar had ik een omzet van een kleine vier ton. Maar toch zat ik in de ro de cijfers. Wat bleek nou: de salarissen en sociale lasten van de technici en muzikan ten vielen veel hoger uit dan „Maar nu? Wat moet ik nu?", vraagt Marian zich ietwat ra deloos af. „Als ik mezelf vol ledig uit de markt moet gaan prijzen, louter omdat ik een gezond bedrijf wil voeren, sterf ik nog liever ter plek ke." Braakneigingen rian de Garriga dezer dagen wordt geconfronteerd. Neem laatst. Stond er een regisseur bij haar voor de deur. Of Ma rian de muziek wilde maken bij zijn nieuwe film. Voor Ma rian zou dat overigens niet de eerste keer zijn geworden, want eerder schreef ze de muziek bij 'Het Jaar van de Kreeft' van Herbert Curiël. Dus Marian vroeg: Welk bedrag staat daarvoor vriend? „Acht duizend gulden", antwoord de de regisseur koeltjes, waarop Marian bekant uit haar vel sprong. Nu nog heft ze haar handen ten hemel en schampert ze: „Acht mille voor de muziek op een totaal budget van een paar ton is toch al te dol. Daarvoor zou elke filmmaker zich dood moeten schamen. Maar ja", berust ze dan. „het is een gegeven dat de waarde ring voor muziek in ons land gewoonweg beschamend is. ZOETERMEER (GPD) - De sectie wetenschappelijk onderwijs van de ABVA KABO heeft een discus siestuk naar de kaderle den gestuurd om hun me ning te peilen over een ex tra matiging in de salaris sen van de hoger betaalde ambtenaren bij het weten schappelijk onderwijs. In het discussiestuk wordt een kritisch oog gericht op alle inkomens boven de 3100 gulden bruto per maand. Tegenover deze eventuele extra matiging zouden dan wel harde werkgelegenheidsgaran- ties moeten staan. Volgens het discussiestuk zouden salarisverlagingen bij het weten schappelijk onderwijs en de aca demische ziekenhuizen op den duur 200 miljoen gulden per jaar kunnen opleveren. Met dat geld kunnen dan weer ongeveer 3000 arbeidsplaatsen geschapen wor den. In het interne discussiestuk wordt speciaal gelet op de bovenmatige inkomens in het wetenschappe lijk onderwijs. Bijvoorbeeld tandartsen die hun praktijkruim te aan de universiteit ook voor privé-patiënten gebruiken, con gresvergoedingen voor hooglera ren, betaalde neveninkomsten voor hoogleraren en de automati sche doorstroming van weten schappelijk medewerkerschap naar wetenschappelijk hoofdme dewerkerschap. Hoogleraren die nu forse salarissen verdienen (oudere hoogleraren soms 10.000 gulden per maand en jongere hoogleraren vaak 8700 gulden per maand), zouden volgens het discussiestuk maxi maal 6000 gulden per maand mo gen verdienen. Ook het maxi mumsalaris van de wetenschap pelijk hoofdmedewerkers zou moeten zakken van 7200 gulden per maand tot 6000 gulden per maand. Verder wordt in het discussiestuk de suggestie gedaan om weten schappelijk medewerkers met een inkomen van meer dan 5200 gulden per maand gedurende twee jaar slechts de helft van hun jaarlijkse salarisverhoging uit te betalen. Winst: acht miljoen, om te zetten in arbeidsplaatsen. De ABVA-KABO liet desgevraagd weten dat het hier nadrukkelijk om een discussiestuk gaat. „Het heeft in de verste verte nog niets van beleid, dat zou ook niet kun nen in dit stadium", deelde de woordvoerder mee. Het is overi gens 3e vraag of dat ooit zover zal komen. Ook binnen de AB- ADVERTENTIE) In de showrooms bij Ico/Athibu de keuken van üw keuze. Toegespitst op uw wensen presenteren wij hier vele klasse-keukens die even funktioneel als smaakvol zijn ingericht. Kompleet met inbouw- apparatuur en tegels voor vloer en wand. Ook voor uw specifieke wensen staan wij klaar om in ons verkoop centrum uw keuken-op-maat te ontwerpen die ook qua prijs voldoet aan uw budget. Showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 - 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds. ICOATHIBU VA-KABO zijn twee duidelijke stromingen te onderscheiden. De ene zegt dat je als vakbond helemaal niet moet praten over extra bezuinigingen. Als ze er ko men, dan komen ze toch wel. En een tweede stroming zegt dat ook een vakbeweging moet zoe ken naar oplossingen voor het werkgelegenheidsprobleem. "Belangen van Nederlandse visserij eerst" DEN HAAG (ANP) - De nationale belangen moeten voorop worden geplaatst zodat de Nederlandse visserij niet het slachtoffer wordt van een door de Nederlandse overheid eenzijdig aangehangen opstelling, die rekening houdt met EG-landen. In het voorge stelde EG-visserijbeleid moet meer rekening worden gehóu den met de ontwikkelingen die zich bij de Nederlandse visserij hebben voorgedaan. Dit zei voor zitter C. Zwanenburg van het visserijschap vanmiddag in zijn jaarrede op de openbare be stuursvergadering van het schap. Zwijnenburg zei verder dat het tot nu toe gevoerde EG-beleid veel uitbreidingsmogelijkheden van de vloot geeft aan vooral Angel saksische landen terwijl de visse rij in een aantal andere lidstaten nauwelijks van de EG-steun bij de bouw van nieuwe visserij schepen profiteert Zwijnenburg vond het betreurens waardig dat er ondanks de dui delijke tekst van het verdrag van Rome en het duidelijke toetre dingsverdrag nog steeds geen vrije doorgang tot de wateren voor de aangesloten landen is ge realiseerd. De vastgestelde maxi male vangsthoeveelheden zijn vaak ronduit discriminerend te noemen, vindt Zwijncnbrug. "Zeker mensen uit Suriname" ROTTERDAM (ANP) - „U wist niet dat u een uitkering kon krijgen? Ik dacht dat ie dereen dat tegenwoordig wist, zeker dc mensen die uit Suriname komen". Deze woorden richtte de Rotter damse rechtbankpresident mr. P.W.M. Broekhoven gis teren tot een 21-jarige in Pa ramaribo geboren man. Deze stond terecht omdat hij in no vember vorig jaar. zoals hij toegaf, in Rotterdam poeders heroine had verkocht. Uw bril onderstreept uw persoonlijkheid Nadrukkelijk of subtiel, dat is ook een kwestie van persoonlijkheid. En dat geldt voor kontaktlenzen eigenlijk net zo. UW pui DUUI IIIJIM ICIVJ fmm Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk. DEN HAAG (ANP) - De Ronde tafelconferentie over de staat kundige toekomst van de Neder landse Antillen heeft de twee meest omstreden punten het onafhankelijkheidsstreven van Aruba en de datum van de twee de ronde bewaard voor van daag, de laatste dag van de RTC. Dit bleek gisteravond uit uitla tingen van Antilliaanse deelne mers aan de conferentie. De ferentie zou aanvankelijk giste ren worden afgesloten, maar te meningsverschillen tussen de Antilliaanse delegaties, met na me Aruba en Cura.cao, noopten tot verlenging met één dag De Arubaanse delegatieleider Bcti co Croes eist dat de mogelijkheid van de onafhankelijkheid van Aruba duidelijk in het slotdocu ment tot uiting komt. Bovendien wil hij dat de tweede ronde van de RTC. waarop beslissingen ge nomen worden, op korte termijn gehouden wordt. Cura.cao en premier Martina willen deze tweede ronde geruime tijd uit stellen. Croes toonde zich over de zitting van gisteren niet ontevreden. De bijeenkomst verliep in een goede sfeer en minister Van der Stee (Antilliaan— zaken) stelde zich „aanmerkelijk minder arrogant" op dan op maandag, meende Croes. Gisteren is volgens Croes besloten, dat een studiecommissie zich gaat buigen over de herziening van de zetelverdeling in het An tilliaanse parlement (de staten). Een beslissing over het systeem van getrapte verkiezingen voor de staten - een wens van Croes - is verschoven naar de tweed» ronde onder andere in verband met verdeeldheid hierover in de Arubaanse delegatie. Tekst: Sjak Jansen Foto Hans van Weel ia Weet je, soms krijg ik daar braakneigingen van." Heilsvrouwe Toch laat Marian de Garriga zich niet uit het veld slaan Daar heeft ze het karakter niet naar. „Ik knok door", zegt ze fier „Ik pak alles aan Straks ga ik voor zaken naar Duitsland. Op de commercië le toer ja. So what? Als ik de integere vrouw moet gaan uithangen, nou., dan zal men my eerst een baantje moeten aanbieden als Heilsvrouwe voor het Welzijn van de Mensheid." „Nee hoor. niks daarrvan". al dus Marian de Garriga gede cideerd. „Ik ga voor niemand opzij en doe er gewoon tien scheppen bovenop. Dat is de weg. En God geve mij de kracht!"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11