'Het veld stond snel spel in de weg De Vlaeminck leidt Hennie Stamsnijder naar wereldtitel 'Alleen punten jelangrijk' Oranje maakt tegen Cyprus optimisme van Rob Baan niet waar Hidalgo: "Oranje kan beslist beter" Amateurs: toch tevreden 1AANDAG 23 FEBRUARI 1981 GRONINGEN - Kees Rijvers, die per 1 juli officieel in dienst zal treden als bonds coach van de KNVB. maar 'vel alvast de coaching van Oranje in de thuiswedstrijd tegen Frankrijk voor zijn re kening wil nemen, was gis termiddag één van de weini gen onder de 13.000 toe schouwers die geen kritiek spuide. Hij weigerde op- of aanmerkingen te maken op het spel van het Nederlands elftal, want volgens hem stond het moeilijk bespeelba re veld vloeiend samenspel in de weg. Rijvers: "Al voor de wedstrijd tegen Cyprus had ik ten aan zien van dit Oranje-elftal mijn eigen ideeëen. Of het nou 1-0 of 10-0 was geworden, mijn opvattingen zouden niet door enige uitslag zijn veran derd. Maar ik behoud me het recht voor die opvattingen niet openbaar te maken. Ge zien de omstandigheden is het onbillijk de spelers een verwijt te maken. Ik heb deze wedstrijd bekeken op het re sultaat en dan moet ik con stateren dat we twee punten hebben gepakt". Dat het Nederlands elftal giste ren in Groningen tegen het nietige Cyprus niet verder kwam dan 'slechts' drie doel punten deerde Rijvers ken nelijk niet. "Ik geloof', pre dikte de aanstaande bonds coach, "dat we maar moeten vergeten op doelsaldo te gaan spelen. Het voornaamste is dat er punten worden ge pakt". De KNVB heeft nog altijd geen contact opgenomen met de huidige werkgever van Rij vers, Beringen. Rijvers ver keert dus nog in onzekerheid of hij de gelegenheid krijgt Oranje in de eerstkomende interland op 25 maart in Rot terdam tegen Frankrijk te coachen. Rijvers enigszins SPORT SPORT Veldrijder toont overmacht in Spaanse modderpoel TOLOSA (GPD) - Vier jaar geleden gaf Hennie Stamsnijder zijn maatschappelijke positie als belastingambtenaar op. De coureur uit Enter wilde zich geheel gaan toleggen op het veldrijden en om het hoogst haalbare in die tak van wilersport te bereiken, moest alles wijken. Gisteren kreeg Hennie Stamsnijder de beloning voor al zijn geleden inspannin gen. Voor het eerst in zijn leven stond de Nederlandse wielrenner met de regenboogtrui op de hoogste tree van het podium van het WK-veldrijden, geflankeerd door de uittre dende wereldkampioen Liboton (zilver) en Albert Zweifel (brons). *- a.' waan. wr - A'*Nï» eerste ronde toonde Stamsnijder zijn suprematie. De concurrentie op de achtergrond kan slechts toekijken. verstoord: "Ik denk niet dat Beringen moeilijk zal gaan doen. Maar ik acht zo langza merhand de tijd wel rijp dat de bond die mensen om toe stemming gaat vragen. Pas wanneer die toestemming ge geven is. kan ik me met die wedstrijd tegen Frankrijk be zig gaan houden. Eerder niet". Inmiddels heeft Rijvers zich wel op de hoogte gesteld van de kwaliteiten van het Franse elftal. Vorige week bezocht hij de vriendschappelijke in terland Spanjc-Frankrijk. "Dat was voor mij een leerza me wedstrijd", aldus Rijvers. "In dat duel speelden de Fransen voor het eerst 4-4-2. Mogelijk dat ze straks tegen Nederland weer anders spe len, maar het kan geen kwaad wel met een dergelijk con cept rekening te houden". Stamsnijder verstaat als geen ander de kunst naar een kampioen schap toe te leven. Hij kan in de veldritten rond de jaarwisseling nog zo vaak worden geklopt door minder getalenteerde renners, als het er werkelijk op aankomt, is Stamsnijder voor iedere coureur een geduchte concurrent. Stam snijder beseft dat inmiddels ook, waardoor zijn zelfvertrouwen een niet geringe impuls krijgt. Daar komt nog bij dat de steun van Roger de Vlaeminck hem zowel technisch als tactisch riaar een hoger plan stuwt. Het sprekende voorbeeld was gisteren in Tolosa merkbaar. Een telefoontje van De Vlaeminck 's ochtends naar Stamsnijders hotel was voldoen de om de koerstactiek uit te stip pelen. Stamsnijder na afloop: „Roger vroeg me wat voor weer het was. Ik zeg: regen. Hij zegt: dan hoef je alleen Zweifel in de gaten te houden. Doe de eerste vier ronden rustig aan en probeer dan te demarreren". Zekerheid Aldus geschiedde. Stamsnijder verkeerde in de zekerheid, dat hij niet alleen perfect naar het WK had toegeleefd. maar hij boven dien juist gepiekt had. Zijn vorm bereikte gisteren in Tolosa het hoogtepunt. Dat wist Stamsnij der, dus was hij ook niet ontmoe digd toen hij een week geleden GRONINGEN (GPD) - Interim-bondscoach Rob Baan heeft de kwaliteiten van zijn Oran je-formatie danig overschat. Woensdagavond in het koude Brussel voorspelde hij een beter resultaat voor zijn elftal dan de Belgen behaalden, een optimistische prognose, gebaseerd op het feit dat de Nederlandse spelers het combinatievoetbal beter beheersen dan de buren uit het Zuiden en dus meer dan die Belgen in staat moesten zijn de tegenstander weg te tikken. Combineren en tempo-maken, wapens waarmee de Fransen in oktober met Rob Baan op de tribune over de eilandbewoners heen daverden. ,,Ik denk dat wij dat spelletje ook kunnen spelen", beweerde de invaller-coach stoutmoedig. Baan zag het wel zitten en over schatte daarmee de kwaliteit van Hollands voetbalelite, die in Gro ningen niet verder kwam dan een 3-0-zege. De clubmoot van de Alkmaarse koploper, met Frans Thijssen in de rol van Kristen Ny- gaard en de beweeglijke Scha pendonk voor Kees Kist, het klik te maar een beetje, maar het zou voldoende zijn om Cyprus naar een ruime nederlaag te spelen, want voetballen konden die man nen niet. Het feit dat zijn formatie slechts met twee spitsen opereer de, deerde niet, de ruimte moest via de vleugels worden gezocht en dat kon ook worden bereikt via opkomende verdedigers en middenvelders die buitenom kwamen. Het was fout geweest van de Belgen, vond Baan, om al les door het centrum te spelen, juist de plaats waar Cyprus een legertje geposteerd had. Dom hoor. Zoals het ook wel onnozel was dat Thijs' formatie terugviel in het tempo van de Cyprioten. Dat was toch vragen om moeilijk heden, glimlachte Baan in de Hei- zel. Waarom zo uitgebreid terugkomen op de door die interim-coach in Brussel gesproken woorden. Simpeltjes, omdat Oranje net zo de mist inging als woensdag avond de Belgen. De ballen ver dwenen hoog voor de pot, gecom bineerd werd er wel. maar dat ge beurde tussen de achterste vier, Spelbos, Hovenkamp, Metgod en Zondervan, en zeker niet in snel tempo. Drie kwartier liet Baan Oranje ploeteren. Het enige resul taat: een afstandsschot van Hugo Hovenkamp, dat na een kwartier matig voetbal voor doelman Con- stantinou te hard was: 1-0. Verder tien hoekschoppen, die natuur lijk niets opleverden, omdat de kwaliteiten van Tol en Schapen donk te verwaarlozen zijn als het om activiteiten in de lucht gaat- Onbereikbaar Het optelsommetje leerde dat Ne- GRONINGEN (GPD) - De Franse bondscoach Michel Hidalgo, als toeschouwer in het Oosterpark-stadion aan wezig, wilde weinig conse quenties verbinden aan het spel van de Nederlanders. Hi dalgo: "Ik heb, evenals in Montevideo, opnieuw geen groots Nederlands elftal ge zien. Maar ditmaal waren de omstandigheden er ook niet naar. Het veld was te hard om een fraaie wedstrijd te kun nen etaleren. Ik geloof stellig dat dit Nederlandse team op een betere grasmat tot grote re prestaties in staat is Op vallend vond ik wel de afwe zigheid van Martin Jol, in Uruguay in mijn ogen één van de betere Oranje spelers. Vermeulen kénde ik even eens van het mini-WK. Hij werd-echter te laat in de wed strijd ingezet om hem te kun nen beoordelen. Ook van Tol, een totale nieuweling voor mij, heb ik weinig gezien, al thans afgaande op de verha len die mij hebben bereikt. Maar ook voor hem gold ze ker dat de grasmat niet in zijn voordeel was". Hidalgo wilde er vooralsnog niets van horen dat zijn ploeg duidelijk favoriet is voor de eerste plaats in de WK-poule. De Franse bondscoach: "De grootse fout die men kan ma ken, is een elftal op voorhand tot favoriet te bombarderen. Wij zullen van wedstrijd tot wedstrijd moeten bezien hoe wij er voorstaan en zeker niet te vroeg in een hoera-stem- ming moeten gaan verkeren. In de aanloop naar Argenti nië werd er ook enorm veel van ons verwacht. Hoe groot is de teleurstelling nader hand niet geweest0 Laten we dus die fout niet opnieuw maken". derland doelman Constantinou minder in de problemen gebracht had dan de gehoonde Belgen drie dagen eerder. Baan gaf de schuld voor het falen aan het centrale duo op het middenveld. Jan Pe ters en Frans Thijssen gingen in derdaad te diep en waren daar door onbereikbaar voor de verde digers. John Metgod en Ronald Spelbos werden gedwongen zelf intelligentie aan te dragen. En moesten daarmee een rol opvoe ren, die ze niet gewend zijn te spe len. Bij AZ leveren ze het leer in bij Jan Peters en de Deen Ny- gaard. En dat tweetal zorgt voor de intelligente voortzetting. Op dat hersenwerk en precisie re kende Baan; uitvoerders moes ten Thijssen en Peters zijn, daar naast hoopte hij op de wendbaar heid en schotvaardigheid van de spitsen. Het bleken even zovele misreke ningen. Dit Nederlands elftal zonder spelers van Ajax en Feye- noord en alleen Doesburg van PSV, kon de vergelijking met de Fransen (7-0) niet aan, net zoals de Belgen dat afgelopen woens dag niet konden. „Ik heb mijn spelers herhaaldelijk gewaar schuwd", zei Baan, „er diende snel gespeeld te worden. De man kracht van Cyprus diende uit el kaar te worden gevoetbald. Het moest kunnen met een ingespeel de ploeg, want dat is een elftal met zeven mensen van één club. bij twee veldritten in Zwitserland verlies moest incasseren. „In Em- brach nam Zweifel gewoon veel meer risico's. In Wetzikon had ik na één ronde 40 sec. achterstand. Toen wilde ik me testen en wat bleek: binnen twee ronden zat ik bij de kop. Door valpartijen heb ik de strijd toen gestaakt, maar toch had ik de overtuiging dat de wereldtitel erin zat. Ik weet wat ik kan en waar ik mee bezig ben. Er zit nog steeds progressie in". De vraag ontstaat dan ook waar Stamsnijders grenzen liggen. Vo rig jaar in Wetzikon dacht de ver zamelde wielerwereld dat het moeilijk was zijn bronzen presta tie van toen te overtreffen. Wie Stamsnijder gisteren over het modderachtige parkoers in Tolo sa zag cirkelen, durft moeilijk de curve van Stamsnijders loopbaan te voorspellen. De 26-jarige En- ternaar nam direct het initiatief zonder zich te forceren. Het ge volg was, dat de vier favorieten Zweifel. Thaler, Stamsnijder en Liboton zich al in de eerste ronde aan de kop van het veld groepeer den. Daarbij had Thaler het na deel dat het parkoers zeker niet aan zijn wensen tegemoet kwam, omdat er twee steile loopgedeel ten inzaten. De Westduitser was dan ook de eerste die afhaak te. Plaagstoot Aan het begin van de vierde ronde plaatste Liboton een plaagstoot. Stamsnijder liet Zweifel het gat dichtrijden en ging vervolgens zelf vol over Liboton heen. Vanaf dat moment hebben Zweifel en Liboton alleen Stamsnijders rug kunnen aanschouwen. De Belg moest bovendien plotseling veel terrein prijsgeven, waardoor hal verwege de koers alleen Zweifel nog in aanmerking kwam om een Hollands feestje te verstoren. Het verschil schommelde lang rond de 15 sec., maar vanaf de zesde doorkomst was het uit met de Zwitserse pret. Liboton en de verrassend sterke rijdende Frischknecht voegden zich weer bij Zweifel, maar konden ook niet verhinderen dat de Nederlander inmiddels 50 sec. voorsprong ha- d. Stamsnijder: „Ik ben de hellingen steeds op tachtig procent van mijn kunnen opgegaan. Ik had constant het gevoel, dat Zweifel terug kon komen." Onnodig De onzekerheid bij Stamsnijder was geheel onnodig. Hij stak gis teren met kop en schouders bo ven de rest van het veld uit. Het is opmerkelijk dat hij nu ook in sou plesse en stijl erop vooruit is ge gaan. Wie Stamsnijder gisteren zijn slotronde zag afleggen, kreeg sterk de indruk, dat hij nog lang niet aan het einde van zijn latijn was. Dit in tegenstelling tot bij voorbeeld Zweifel. De viervoudi ge wereldkampioen pinkte op het podium menig traantje weg, daarbij in het besef dat zijn jaren lange heerschappij ten einde is. In de schaduw van het nieuwe koningskoppel Stamsnijder- Liboton kan hij welcens genoe gen moeten nemen met een rol op het tweede plan. Hetzelfde kan gezegd worden van de overige Nederlanders. Hoewel met name Van de Wereld goed presteerde met een negende plaats, moet worden geconstateerd dat wij nog altijd te kort komen ten op zichte van de buitenlanders. Het is niet gelukt, het ik daarvoor kan aanvoeren, ij veld. Snel spel was hier onmoge lijk, omdat je steeds weggleed- De enigen die handelden naar de wensen van de interim-coach wa ren Hugo Hovenkamp - hij speel de zijn 25ste interland - en Jos Jonker op links. Peter Arntz en de debuterende Romeo Zonder van op rechts kwamen niet tot één gerichte combinatie en het tweetal in het midden (Thijssen en Peters) liepen elkaar in de weg als beginnelingen. Geboden Geduld opbrengen, snel combine ren, aanvallen over de vleugels, tempo-maken, het waren de op drachten van Baan, maar de uit voering door het Oranje- collectief was niet overeenkom stig diens geboden. Na rust wij zigde de spelwijze van Oranje zich niet. De bal werd opnieuw hoog voor het hok gegooid, met dit verschil dat daar nu pinchhit- ter Dick Nanninga stond. De voormalige Groninger vrachtwa genchauffeur moest de moeilijk voortkomende combinatie naar een grotere overwinning sturen. Hij deed het volgens verwach ting, daarmee bewijzend dat Ne derland met een ruimer aantal mannen in de frontlinie, en daar mee niet voetballend volgens het AZ-concept, een hogere score had bereikt. De toestand van het veld speelde daarbij een onderge schikte rol, het handelde om kwa liteit: heb je de mensen om Cy prus weg te tikken of niet. Ze wa ren er gisteren in Groningen niet en dat mag dan vooral een verwijt zijn aan de falende regisseur Jan Peters, die door Baan verrassend genoeg werd gecomplimenteerd voor zijn goede spel na rust. Die pluim had hij beter op de hoed kunnen prikken van Nanninga. Hij bracht na twee minuten de bal al bij Kees Schapendonk, die van dichtbij nummer twee tegen de touwen schoot en zelf nam de lan ge spits de derde treffer voor zijn rekening Meer zat er niet in om dat Ronald Spelbos met zijn kop ballen weinig geluk had en coach Talianos een nieuwe lange man (Lagos) in de defensie plaatste voor een aanvaller. Verdedigend hield Nederland de nul moeiteloos vast. Cyprus kwam niet tot één hoekschop (Oranje kwam tot 18) en Does burg kfeeg slechts één gericht schot op het doel te verwerken. Juichen over het onzekere cen trale duo Spelbos-Metgod is des ondanks overdreven, vooral hun passes kwamen niet aan, maar dat behoort ook niet tot de taken die ze bij hun club hebben. Slor digheden als de Belgische defen sie demonstreerde, begingen zij niet en daarmee kwam de voor spelling van Baan dan toch uit. Hij kreeg zijn betere resultaat, maar niet een groter aantal doel punten. „En dat had je van een ingespeelde ploeg toch eigenlijk wel mogen verwachten", luidde het licht ver wijtende commentaar van de in terim-bondscoach, die op 25 maart tegen Frankrijk Kees Rij vers naast zich weet op de bank. Wie er van dit Oranje dan nog over zijn gebleven, ligt verborgen in de toekomst. Maar dat kleine Kees het mes er fors in zal zetten, is overduidelijk. TOLOSA (GPD) - De cijfers op zich mochten dan licht teleur stellend zijn, toch konden de Nederlandse amateurs vlak na het WK-veldrijden met een tevreden gevoel de douches opzoeken. In de schaduw van de winnende Tsjech Milos Fi sera klasseerden Herman Snoeyink, Hans Boom en Gert Dolfsma zich resp. als 1 le 12e en 22e. De enige echte tegenvaller kwam van de vier de man. Frank van Bakel, die als 42e finishte. Hoewel vooraf verondersteld mocht worden dat Nederland op zijn minst éen renner bij de eerste tien kon plaatsen, bleef het (tijdz erlics ten opzichte van de bui tenlandse top zodanig binnen de perken, dat niet eens van een regelrechte tegenvaller kon worden gesproken. De prestatie van Hans Boom bij voorbeeld was van dien aard, dat bondscoach Albert Stof berg na afloop het bij het rechte eind had toen hij stelde „dat het gegaan was, zoals hij had cht" Even heeft het ernaar uitgezien, dat Boom in de prijzen zou vallen. Na een slechte start („Bovendien viel ik al in de eerste ronde") werkte de 22- jarige Markeloer zich in het spoor van ex- wereldkampioen Di Tano hal verwege op tot de vijfde plaats. Kennelijk had Boom zich toch te veel geforceerd, want in de slotronden viel hij fors terug. „Het is echter mijn eerste WK. Volgend jaar ga ik in Zwitserland rijden en wil ik me echt toeleggen op het veldrijden", aldus Boom.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9