I VS met dreigen blokkade Cuba Geen staatsgreep in Suriname V /joordemo Luns waarschuwt tegen nieuwe Sovjet-leiders Anderhalf miljard EG-geld verduisterd Mislukte ianslag in em/ oerstreek fe Bom ontploft bij radio vrij Europa Als wapens blijven komen VS op weg naar nieuw beleid mensenrechten AANDAG 23 FEBRUARI 1981 PAGINA 7 cep' VI uitg aoetr. MAARTENSVOEREN (GPD) p" 8- De leider van de Harde Vlaam se Voer Kern (VHVK), Leon Bancken uit 's-Gravenvoeren, is al eV.aterdagmorgen aan de dood Pnontsnapt. Bancken was per auto rDp weg van St. Maartensvoeren naar huis toen hij plotseling door de koplampen van een andere auto werd verblind. Hij remde en op dat moment werd op hem ge schoten. Zijn voorruit werd ver- ag ibrijzeld en in de auto werden bitwee kogels gevonden, maar n (Bancken bleef ongedeerd. De e spolitie stelt een onderzoek in CDnaar de aanslag. 1 uèt is de vijfde aanslag in nog geen I dtwee jaren op een Vlaming in de e (Belgische Voerstreek. Zoals be- •t (kend, is het voornamelijk Neder- r hlands sprekende deel van de Voerstreek wettelijk in 1963 van de Franstalige provincie Luik """overgeheveld naar de Neder- ""Tandstalige provincie Limburg, hetgeen leidde tot de kwestie 'Voerstreek'. Van Waalse zijde wordt de terugkeer van de Voer streek naar de provincie Luik of minstens een tweetalig statuut voor dat gebied geist, hetgeen op hevig verzet stuit van de Vlamin- degen. 1 w hi 99. MUNCHEN - Onbekenden hebben zaterdagnacht het Amerikaanse radiostation "Radio Free Europe" München opgeblazen. Op de foto zijn brandweerlieden bezig de laatste resten vuur te blussen. De schade loopt in miljoenen guldens. BONN (van onze correspondent Hans Amez) - De Westduitse politie had gisteren nog geen idee in welke richting de daders moeten worden gezocht van de bomaanslag in München op het gebouw van de Ameri kaanse zender 'Radio Free Europe'. Zaterdag raakten daarbij acht men sen gewond, van wie drie ernstig. Vermoed wordt dat de aanslag, die is uitgevoerd met tien kilo springstof en een schade van meer dan vier miljoen mark veroorzaakte, het werk van 'professionals' is geweest. Ook neemt de politie aan dat er politieke motieven in het geding zijn. Radio Vrij Europa is, samen met Radio Liberty (Vrijheid), het belangrijk ste westelijke (in dit geval Amerikaanse) omroepstation dat speciaal programma's maakt voor de landen van het Oostblok. Radio Vrij Euro pa stuurt per week 555 uur in Pools, Tsjechisch, Sloweens, Hongaars. Roemeens en Bulgaars de ether in. Radio Vrijheid is vooral gespeciali seerd op de Sowjet-Unie. De laatste weken en maanden is met name Radio Vrij Europa door het Oosten heftig aangevallen. De 'imperialisti sche' zender zou zich op ongeoorloofde wijze hebben ingemengd in de binnenlandse aangelegenheden van vooral Polen. Er bestaat geen twij fel aan dat de Amerikaanse zender vanuit München anti-Russische pro paganda bedrijft. Dat wordt door geen van de medewerkers ontkend. Radio Vrij Europa werd in 1950 opgericht, met het doel om de mensen in het Oostblok te informeren. Die horen via de communistisch beheerste media daar vaak niet wat er werkelijk gebeurt in de wereld. Radio Vrij Europa wilde samen met Radio Vrijheid in die lacune voorzien. De manier echter waarop beide omroepen menen hun opdracht vanuit München te moeten vervullen, stuit af en loc op krachtige kritiek. Nog niet zo lang geleden sprak SPD-fractieleider Herbert Wehner van 'op hitsing'. De SPD-afgevaardigde Hansen omschreef Radio Vrij Europa in 1972 als een 'kind van de koude oorlog'. Op 15 maart 1971 citeerde de bekende journalist en vele jaren correspondent in Bonn, David Binder, in de New York Times een rapport waarin onomwonden werd vastge steld dat Radio Vrij Europa een door de CIA gefinancierde instelling is. De programma's van de zenders worden voornamelijk door Oosteurope- se vluchtelingen gemaakt. Zaterdag werd een voor Tsjechoslowakije bestemd programma uitgezonden. ri ■JEW YORK (AFP/AP) - De Verenigde Staten zien een blokkade van Cuba als serieuze „a mogelijkheid om de wapenleveranties van dit land aan linkse guerrillastrijders in El [tii Salvador tegen te gaan. Tot militaire actie zal nog niet worden overgegaan, maar het IV wordt niet uitgesloten dat het daar in de toekomst toch van zal komen. inf 'i-Oat werd duidelijk uit een vraagge- za sprek van het Amerikaanse tele- ar visiestation ABC met Edwin )t< Meese, de belangrijkste adviseur V van president Ronald Reagan, ar Meese voerde dit weekeinde nog >n gesprekken met Reagan op diens né buitenverblijf in Californië. Hij verklaarde dat "geen enkele ac- tievorm moet worden uitgeslo- en ten om een einde te maken aan 'ld de uitvoer van wapens en oproer li- naar El Salvador". loerder al had minister van buiten- li- landse zaken Haig laten door- je schemeren een confrontatie niet Jr> te willen uitsluiten. De gezag- m hebbende "Washinton Post" ;r* meldde gisteren dat de regerin gen van Midden- en Zuid-Ameri- te ka tijdens een vorige week ge le houden bijeenkomst van ambas- 'd sadeurs, al op de hoogte zijn ge le bracht van de Amerikaanse stel- >e lingname. 1 De VS hebben verschillende com- S munistische landen er van be- k schuldigd wapens te leveren aan evan der Klauw ;in Damascus .DAMASCUS (DPA/Reuter/AFP) - In zijn hoedanigheid van voorzit- tervandeEG-ministerraadismi- nister van der Klaauw van bui- tenlandse zaken zaterdagmiddag r in de Syrische hoofdstad Damas cus aangekomen. Het is het begin van een eerste bezoek aan het Midden-Oosten, dat hem na Syrië ook naar Jordanië en Irak zal brengen Van der Klaauws missie valt in het kader van het initiatief van de Europese gemeenschap om een bijdrage te leveren aan een algehele vredesregeling in het Midden-Oosten. Tijdens zijn tweedaagse verblijf in Damascus voert Van der Klaauw besprekingen met zijn Syrische collega Abdel Halim Khaddam. Op het programma staat ook een ontmoeting met de Syrische pre- sident Hafez el Assad. Morgen vliegt hij verder naar Bagdad. Hoewel vanuit Damascus ver- j luidt dat Van der Klaauw daarna mogelijk Beiroet bezoekt voor 1 een ontmoeting met PLO-leider Jasser Arafat, lijkt de kans daar- op klein. In Den Haag is van een dergelijke ontmoeting in ieder geval niets bekend. Bovendien zal de bewindsman in het kader van zijn missie in de nabije toe komst ook nog Libanon aandoen. Naar uit officiële Syrische bronnen verluidt zullen de besprekingen in Damascus gaan over de Israëli sche nederzettingen in bezet Ara bisch gebied, over de status van Jeruzalem en over het zelfbe schikkingsrecht van de Palestij- nen. opstandelingen in El Salvador. Die wapens zouden El Salvador via het naburige Nicaragua be reiken. Nicaragua heeft de VS in middels verzekerd alles in het werk te zullen stellen om de doorvoer van wapens tegen te gaan. Nicaragua zou bang zijn de economische steun van de VS te verliezen. De president van El Salvador, Jose Napoleon Duarte, heeft afgelo pen zaterdag in een interview de vrees uitgesproken dat zijn land een tweede Vietnam wordt, als de VS troepen in Latijns-Ameri- ka versterken. Duarte, wiens re gering al voor dertig miljoen wa pens van de VS heeft gekregen om linkse opstandelingen het hoofd te bieden, zei dat economi sche hulp voor zijn land belang rijker is dan militaire. "Het heeft weinig zin het grootste en beste leger ter wereld te heb ben als het volk van honger om komt", zo zei hij in gesprek met The New York Times. De al een jaar durende strijd in El Salvador heeft inmiddels aan naar schat ting 11.000 mensen het leven ge kost. Het gaat daarbij om felle botsingen tussen het regeringsle ger, linkse guerrillastrijders en rechtse doodseskaders. "Als de Cubanen, Russen, Chinezen en Amerikanen hier willen komen vechten, wordt het een Vietnam. Maar voor dat gebeurt, zullen ze alle Salvadorianen uit de weg moeten ruimen", aldus Duarte. "Verboden te demonstreren" KIEL (DPA) - De autoriteiten van het district Steinburg. in Sleeswijk-Holstein, hebben een verbod uitgevaardigd te gen demonstraties bij het bouwterrein van de omstre den kerncentrale Brokdorf. Het verbod geldt voor de pe riode van 27 februari tot 1 maart. Volgens de autoriteiten hebben zij reden om aan te nemen dat de voor 28 februari aangekon digde 'grote demonstratie' te gen de centrale niet zonder gewelddadigheden zal verlo pen. Verscheidene organisaties had den de tegenstanders van kernenergie opgeroepen op deze datum tegen Brokdorf te komen demonstreren. Zij zei den meer dan honderddui zend betogers te verwachten. Donderdag besliste de regering van Sleeswijk-Holstein tot voortzetting van de bouw van de kerncentrale. De senaat van Hamburg wilde een uit stel van drie jaar om betere garanties voor de opslag van radioactief afval te krijgen. Hamburg is voor de helft eige naar van de centrale. Het had eerder laten weten zich uit het project terug te trekken als geen toestemming tot uitstel zou worden verleend. Israëlische marine- en luchtmachteenheden hebben gisteravond in Zuid-Libanon een landingsactie uitgevoerd tegen de Palestijnse eenheden aldaar. Volgens een woordvoerder in Tel Aviv heeft de actie aan tenminste tien Palestijnen het leven gekost. Aan Israëlische zi'de zouden geen verlie zen ijn geleden. WASHINGTON(AFP) - Volgens de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, mevrouw Jean Kirkpatrick, zal de buiten landse politiek van de Verenigde Staten als voornaamste doel heb ben "de verdediging van de ei gen nationale belangen" en niet langer "de zedelijke verheffing van andere landen". In een interview met het tijdschrift Sartre's blad verdwijnt PARIJS (DPA) - Het acht jaar gele den mede door de Franse schrij ver Jean-Paul Sartre opgerichte linksradicale Parijse blad "Libe ration", verschijnt vandaag voor het laatst. Dit is gisteren door een meerderheid van de meer dan honderd medewerkers besloten. Het personeel is van plan met een vernieuwde krant te komen, maar er is nog geen besluit geval len wanneer dat zal zijn. Ambassadeur ontkent geruchten 99 99 AMSTERDAM(ANP/SNA) - De Surinaamse^ambassadeur in ons land, Hans Orlando Prade, heeft gisteren tegen het ANP geruch ten tegengesproken als zou in Suriname een zesmanschap, be staande uit drie militairen en drie burgers, die de leiding van het land op zich hebben geno men. Deze geruchten waren ge lanceerd op een bijeenkomst in Amsterdam ter herdenking van de revolutie in Suriname van 25 februari vorig jaar. Een woordvoerder van het natio nale ondersteuningsfront, dat de bijeenkomst in het tropenmu seum had georganiseerd, zei dat de vroegere minister van buiten landse zaken, André Haakmat, die begin januari van zijn functie is ontheven, deel zou uitmaken van het nieuwe zesmanschap. De Surinaamse ambassadeur die zelf ook op de bijeenkomst aan wezig was, meende dat de ge ruchten ondermeer gebaseerd waren op de voortijdige terug keer van de Surinaamse minister van buitenlandse zaken Naaren- dorp uit zuid-Korea. Zijn voortij dige terugkeer was volgens de ambassadeur echter te wijten aan organisatorische misverstan den met Japan, welk land de mi nister ook nog zou bezoeken. Het Surinaams nieuwsagentschap 6SNA) in Paramariboo meldde gisteren dat ook een woordvoer der van de Surinaamse president Chin a Sen de geruchten heeft ontkend. Het Surinaamse nieuwsagent schap (SNA) heeft zaterdag be kend gemaakt dat, de auditeur- fiscaal bij het bijzonder gerechts hof in Paramaribo dn ïr. Frank Essed uit de gevangenis heeft ontslagen, met dien verstande dat hij onder huisarrest is ge plaatst met gedeeltelijke bewe gingsvrijheid. Essed was lid van de commissie ontwikkelingssa menwerking Nederland Surina me. Tegelijk met Essed zijn ook mr. O. Koulen en ing. R. van Riel vrijgelaten. De invrijheidstelling geschiedt in afwachting van hun berechting. (ADVERTENTIE) DE GOEDKOOPSTE WA-VERZEKERING VOOREEN OPEL KADEJT SPECIAL KOST 510,-P/J (met top no-claim zelfs f306,-!) Sjaardema is de grootste specialist in autoverzekeringen. Daarom kan hij altijd de laagste premies berekenen en schadegevallen snel en soepel afwikkelen. Ook voor uw auto! Bel (071)-171121 (4 lijnen), dan weet u binnen 1 minuut hoeveel premie u nu teveel betaalt! jfljjjlaagste premies, altijd en voor iedereen WRijnsburgerweg 135, Leiden. MUNCHEN (DPA/AFP) - De secre taris-generaal van de NAVO Jo seph Luns, heeft zich uiterst be zorgd uitgelaten over de "groeiende aggressiviteit van de kant van de Sowjet-Unie". Aan het einde van een bijeenkomst van defensie-specialisten in München sprak Luns van het ge brek aan evenwicht tussen oost en west op het gebied van de ra ketten voor middellange afstand, de zogenoemde 'euro-raketten'. Hij zei te vrezen dat "een nieuwe generatie Sowjet-leiders, die de verschrikkingen van de oorlog niet hebben gekend, een wezen lijk gevaar voor de rest van de we reld zal gaan betekenen." De secretaris-generaal waarschuw de de leden van het bondgenoot schap voor pogingen van de kant van het Kremlin de NAVO te ver delen. Zioh richtend tot de Amerikaanse vertegenwoordigers op deze bij eenkomst zei Luns dat een 'doel treffende' leiding door de Ver enigde Staten van meer waarde is dan alle 'ernstige vermaningen' van dit land aan het adres van de Europese bondgenoten. Aan de bijeenkomst werd deelge nomen door 140 defensiespecia listen van verscheidene NAVO- landen. Zowel de Amerikaanse onder-mi nister van defensie, Franz Carluc- ci, als de Westduitse minister van defensie, Hans Apel, hadden zich zaterdag in hun toespraken er al bezorgd over getoond dat West- Europa in toenemende mate wordt bedreigd door het over wicht van de Sowjet-Unie op het terrein van de raketten voor mid dellange afstand, dat sterker groeit dan verwacht werd. Car- lucci riep de westeuropese lan den op tot wezenlijk grotere de fensie-inspanningen. NAPELS (AFP) - In Zuid-Italië is een grootscheepse fraude ont dekt met gemeenschapsgelden voor de tomatenproduktie. Vijf entachtig industrieëlen en coöpe ratieleiders zijn in Campania en Apulia gearresteerd. Naar veertig mensen die op de vlucht sloegen, wordt nog gezocht. Up een persconferentie maakte de openbare aanklager in Napels be kend dat de betrokkenen zich in de afgelopen twee jaar op onwet tige wijze een groot deel van de bijna anderhalf miljoen gulden aan EG-subsidies hadden toe geëigend. Volgens de eerste schattingen zouden "weinig scru puleuze lieden", vermoedelijk verbonden met de "Camorra" (Napolitaanse Maffia) op die ma nier een bedrag van omgerekend een half miljard gulden hebben opgestreken. De industrieel of coöperatieleider dwong de tomatenproductie blanco bewijzen te tekenen waar op later een veel grotere hoeveel heid tomaten werd ingevuld dan in werkelijkheid was geleverd. Daar de gemeenschapshulp slechts werd verleend aan pro- dukteursverenigingen of coöpe raties werd een net van fictieve Landbouwverenigingen opge richt. De cheques van de EG cir culeerden zo van hand tot hand alvorens in de zak van de indus trieel terecht te komen. De fraude begon in 1978 toen de EG besloot de in moeilijkheden ver kerende conservenindustrie in de "tomatendriehoek" in Zuid- Italiê te steunen. "US news and world report" zegt mevrouw Kirkpatrick dat het mensenrechtenbeleid van de re gering-Reagan anders zal zijn dan dat van de voormalige prese- dent Carter. De benadering van Carter was '9weinig realistisch" en "buiten ieder politiek en his torisch verband" en "ging uit van een veel te uitgebreid con cept van de rechten van de mens", aldus mevrouw Kirkpa trick. De VN-ambassadeur roemde in dit verband een "hele reeks eco nomische rechten, het recht op voedsel, op woning, op onder wijs, op medische verzorging" die onmogelijk in alle landen in de praktijk kunnen worden ge bracht aldus mevrouw Kirkpa trick. Volgens Ernest Lefever, de on langs door Reagan benoemde onderminister voor mensenrech ten, zal de nieuwe benadering van de Amerikaanse politiek op het vlak van de mensenrechten bestaan uit het "kiezen voor het minst slechte". In het gisteren gepubliceerde vraaggesprek met de Ameri kaanse pers zegt Lefever. dat de Verenigde Staten naar zijn me ning bevriende "autoritaire regi mes" behoren te steunen om te beletten dat deze omver worden geworpen door "totalitaire regi mes". De totalitaire regimes, zo als die in de communistische lan den bestaan, tolereren geen en kele van de vrijheden, aldus Le fever, terwijl de "autoritaire regi mes" daarentegen veel toestaan, zoals vrijheid van godsdienst en vrijheid van pers. Lefever mneent dat de regering van El Salvador militaire hulp verdient, ook al is haar gedrag niet dat van een "engel". Maar "ik ken geen enkel land waar dat zo is", aldus de onderminister. Filippijnen tevreden over bezoek Paus MANILLA (AFP) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren zyn be zoek aan de Filippijnen afgeslo ten om zich te begeven naar Guam en vervolgens Tokio, waar hij vanmiddag om drie uur plaat selijke tijd wordt verwacht. "Hhij heeft ons een hart onder de riem gestoken", schreef het "Volksdagblad" van Manilla, daarmee de algemene indruk on der alle lagen van de Filippijnse bevolking in een kop samenvat tend. In regeringskringen geeft men blijk van optimisme en een tevredenheid die vorige week niet te voorspellen was. Presi dent Ferdinand Marcos zelf ver klaarde op de televisie dat het zo genaamde conflict tussen kerk en staat een overdrijving van de bui tenlandse pers was. "Men maakte van een mug een oli fant", zei hij in een interview. Onder de Filippijnen, vooral dege nen die de paus ontmoetten, acht men het eerste concrete resultaat van het bezoek de opheffing van de staat van beleg een maand ge leden, waarbij men hoopt dat zij gehandhaafd blijft tot de presi dentsverkiezingen in mei Het is temidden van het volk dat de booschap van hoop het beste is begrepen omdat men haar daar het meest verwachtte. Binnen de kerk is de boodschap van hoop uiteenlopend verstaan. De Filippijnse hiërarchie is ge sterkt door de pauselijke aanbe velingen van deugden van een heid. tucht en niet-inmenging in politiek, terwijl de basisgemeen ten soelaas hebben getrokken uit die kant van de booschap die raakte aan de rol van de geeste lijkheid in de strijd tegen armoe de.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7