D'66 wil kerncentrales dicht 1 1 Zij Is tra: korten op uitkeringen onnodig Politie verdeelt CDA Harde woorden van Van Agt voor PvdA en D'66 il O Programma tegen wil partijbestuur gewijzigd iai Spaanplaatgas in school Nederlandse brieven in Chinese krant over order PEKING/DEN HAAG (ANP) - Het Chinese Volksdagblad heeft gisteren drie brieven afgedrukt, die Nederlandse burgers in ver band met levering van onder zeeërs aan Taiwan aan het week blad Peking Review zouden heb ben gezonden. Het volksdagblad zei de ingezonden brieven te waarderen. Een zeker Helmie van Schijndel uit Amsterdam schreef: "Als Ne derlands burger, wil ik u laten weten dat ik volledig sta achter de stappen die de Chinese rege ring tegen de Nederlandse rege ring heeft ondernomen. Als de Nederlandse regering dit ongestraft kan doen, dan is de weg voor andere landen vrij om hetzelfde te doen. Het is daarom noodzakelijk dat de Chinese re gering hier ernstige maatregelen tegen treft." Pauline A.H. Smulders en Hans Beskers uit Utrecht schrijven: "Wij vinden dat hij (premier van Agt) de Chinese ideeën van vriendschap en eerlijkheid heeft verraden, en niet alleen de Chi nese ideeën, maar ook de onze. Wij zeggen dat de meerderheid van het Nederlandse volk het he lemaal niet eens is met de daad van de huidige regering. Wij kun nen China geen verwijt maken, als het maatregelen treft tegen Nederland". China vindt het overigens "uiterst betreurenswaardig" dat de Ne derlandse regering heeft beslo ten haar goedkeuring voor de verkoop van twee onderzeeboten aan Taiwan te handhaven. Dit heeft een officiële Chinese woordvoerder zaterdag ver klaard. "Het standpunt van de Chinese re gering over deze kwestie is dui delijk en vastbesloten. Wij zullen ons antwoord laten weten na het officiële Nederlandse antwoord te hebben bestudeerd." Het besluit van de Nederlandse re gering vormt volgens het officië le persbureau Nieuw China "schandelijke inmenging" in de interne zaken van China. "Zou de Nederlandse regering het als een zakelijke aangelegenheid beschouwen als China onderzee boten zou verkopen aan een be paalde provincie van Nederland om de Nederlandse regering te bestrijden?". Amnesty: doodstraf uit wetten verwijderen AMSTERDAM (ANP) Amnesty International Nederland hezft in brieven aan staatssecretaris Haars (justitie) en kamerleden van CDA. CPN, D'66, DS*70, PPR en PvdA aangedrongen op volledige verwijdering van de doodstraf uit alle wetgeving in Nederland. Dat heeft een woord voerder van Amnesty gisteren la ten weten. Amnesty is er verbaasd over dat staatssecretaris Haars een wijzi gingsvoorstel van PvdA-Twee- de-Kamerlid Roethof heeft ont raden, waarin deze vroeg de af schaffing van de doodstraf op te nemen in de grondwet. Iets dat Amnesty van harte ondersteunt. Ook de reacties van de fracties van CDA, VVD en D'66 in deze kwestie zijn door Amnesty met verbazing ontvangen. Amnesty stelt dat het voorstel- Roethof juist een verwoording is van hel kabinetsbesluit van ok tober 1980 de doodstraf af te schaffen. Over het militaire straf- en tuchtrecht zal nog in de Ka mer worden gesproken. In het militaire- en oorlogsstrafrecht komt de doodstraf nog voor. WEERRAPPORTEN s;s Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Don Helder Rotterdam zwaar bew. Vlissingen geheel bew. Zuid Limburg onbewolkt Aberdeen y±l DEN HAAG (GPD) - CDA-lijst- trekker premier Van Agt is zijn verkiezingscampagne zaterdag begonnen met harde woorden aan het adres van PvdA en D'66. „Ik laat mij geen dictaten stel len", zei hij in zijn eerste verkie zingstoespraak tot het CDA-con- gres in Den Haag. Dal betrof het standpunt van oeiae oppositiepartijen dat de kern centrales in Nederland dicht moeten, maar in een radioge sprek ging Van Agt later nog ver der. Als de PvdA met strijdpun ten komt waarover niet te onder handelen valt, „dan is voor mij de kous af, zei hij toen. Wanneer de PvdA vasthoudt aan afwijzing van kernenergie en eenzijdige afstoting van kernwa pens valt met Van Agt niet te pralen. „Dan voorzie ik zeer ern stige problemen". Ook het so ciaal-economisch beleid van de socialisten moest het zaterdag ontgelden. „Het besef dat de col lectieve lasten terugmoeten, is onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt 13 geheel bew. -0 regenbui 10 zwaar bew. 2 onbewolkt 1 Bordeaux Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madiü Malaga Mallorca München zwaar bew. -1 -11 Nice half bew. 7 3 Oslo onbewolkt -6 -18 Parijs zwaar bew. 1 -4 Stockholm geheel bew. -3 -14 Zurich zwaar bew. 1 -7 Las Palmas licht bew. 18 14 Tel-Aviv onbewolkt 24 18 Tunis zwaar bew. 14 5 onbewolkt geheel bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. daar onvoldoende doorgedron gen", zei hij. Opmerkelijk was echter dat zater dag lovende woorden aan het adres van coalitiepartner WD ontbraken en dat het congres zich met grote meerderheid uit sprak voor een kabinet op brede basis (dus met de PvdA) na de komende verkiezingen. KOPPELING Het meest opvallend in Van Agts verkiezingsrede was overigens zijn nauwelijks verholen, en door het CDA-congres met veelvuldig applaus begeleide, pleidooi voor verlaging van de lonen en vooral zijn suggesties over een mogelij ke ontkoppeling van de sociale uitkeringen ten opzichte van het minimumloon. „Wij zijn erop uit de koppeling te handhaven, maar dat kan alleen als met het minimumloon terug houdendheid wordt betracht", aldus Van Agt. Daarbij zal beke ken moeten worden of de ont vanger ervan of diens huisgeno ten over nog andere inkomsten beschikken. „Het zal van de ont wikkeling van de lonen afhangen of het mogelijk is de koppeling te handhaven". Van Agt - die zaterdag met slechts 22 tegenstemmen tot lijsttrekker werd gekozen - zei ook dat mis bruik en oneigenlijk gebruik van sociale voorzieningen onnodig is. „Misbruik komt nogal eens voor tot ergernis van mensen die hun brood verdienen door te werken". Hij sprak van „klaplo- pen op de gemeenschap". REANIMATIE De lonen moeten volgens de pre mier een aantal jaren achtereen omlaag. „Iedereen, niet alleen de loontrekkenden, niet alleen wie onder een cao valt. Ook niet ie dereen in gelijke mate, maar naar draagkracht. Een minlijn voor een reeks van jaren voor alle in komensgroepen". Dat zag hij als belangrijkste middel voor „rea nimatie van onze zieltogende in dustrie". Het oplossen van de werkloosheid door werk te scheppen in de ver zorgende (overheids-)sector noemde Van Agt een „dag droom", omdat de kosten daar van bij een „produktie die ver pietert" en een oplopend finan cieringstekort niet meer te dra gen zijn. Alleen aan de ontwikkelingshulp valt niet te tornen. „Dat is mijn boodschap aan rechts"! Het be sef van onze verantwoordelijk heid voor de ontwikkelingslan den heeft nog onvoldoende wor tel geschoten in de bevolking, zei Van Agt KERNWAPENS Verrassend was ook dat Van Agt noch het congres uitgebreid op de kernbewapening ingingen. Hij herhaalde slechts het stand punt dat pas in december over de plaatsing van nieuwe raketten beslist mag worden. „Houden wij ons daar niet aan, dan verlie zen we onze geloofwaardigheid en zal onze reputatie van loyale en betrouwbare bondgenoot schade lijden". CDA-fractieleider Lubbers zei in zijn rede dat het CDA-standpunt „een met argumenten onder bouwde lijn is". Volgens hem moeten wij onze huidige atoom- taken blijven vervullen „zolang het niet anders kan". Ook hij drong aan op eensgezindheid: „Naar een verdeeld huis wordt niet geluisterd". Van Agt verzette zich wel tegen het „welig tierende anti-Amerikanis me" in ons land. „Laten we weer bij zinnen komen en dit land te gemoet treden als een vriend die, naast misslagen, ook blijk heeft gegeven van grootmoedigheid en zonder wie wij nu niet in vrij heid zouden leven". Van Agt zei de uitspraak van het CDA-programma, voorlopig af te zien van uitbreiding van de kern- energie in Nederland, te accep' ren. „Hoewel het mij liever geweest als het besluit 1 vorige kabinet om er drie cent^ les bij te bouwen, was uitg voerd". Maar intussen rnoetn wel naar oplossingen worden gi pe zocht voor de nog bestaande vie y ligheidsproblemen. „Anders ^anc] ons land, dat in Europa nu al ec,aterc straatlengte achterligt, een pitantsn ge rekening gepresenteerd krDD W( een"- naar! de k< auto n BREDE BASIS Het congres sprak zich zaterdag ibrijze voor een nieuw kabinet „op bitwee de basis", dat kan rekenen (Banc een brede steun vanuit de spoliti menleving. Hoewel het CDnaar i geen intentie-verklaringen a£ het adres van de PvdA wil uétisc spreken, blijkt hieruit wel dtwee voortzetting vön de magere (Belgi zetels) huidige coalitie met ckend VVD geen prioriteit is voor hlands CDA. Voer de I overi "Tand: hetg< 'Voe: wore stree Heroinelijn opgerold voor hevii Volgens degen. AMERSFOORT (GPD) D'66 heeft zich zaterdag uitge sproken voor sluiting van de kerncentrales Borssele en Dodewaard, zodra dat mogelijk is. De ledenvergadering nam tijdens het verkiezingscongres tegen de wil van het partijbestuur een wijzigingsvoorstel van die strekking op het verkiezingsprogramma aan. De leden van de partij waren vrij dag en zaterdag in Amersfoort bijeen om het programma voor de komende verkiezingen vast te stellen. Het congres moest zich daarvoor buigen over ongeveer 500 amendementen. Na afloop van het tweedaagse gebeuren werd het programma goedge keurd. Het congres maakte een matte, volgzame indruk. Langdurige discussies over programmapun ten bleven uit en de adviezen van het hoofdbestuur werden veelal opgevolgd. De enige uitzonde ring was het punt van de ken- energie. -Iet congres sc.nap'^ -fit het voor lopige programma aat Kernener gie „op de middellange termijn" onaanvaardbaar is. In het pro gram staat nu dat D'66 kernener gie onaanvaardbaar acht. In het concept-program stond ver der dat de centrales op den duur, na de Brede Maatschappelijke Discussie maar vr 1985. gesloten zouden moeten worden. De regio Zeeland van de partij had een «amendement (wijzigingsvoor stel) ingediend waarin stond dat Borssele en Dodewaard zonder meer gesloten dienden te wor den, omdat voor het probleem van het kernafval geen oplossing bestaat. Ondanks de afwijzing van het hoofdbestuur aanvaard de het congres in grote meerder heid het amendement. Het bestuur leed op dit punt nog een nederlaag. Een amendement dat bepaalde dat voor D'66 kern energie geen onderdeel mag vor men van een Europees energie beleid, werd ondanks het ontra den door het bestuur aangeno men. In het concept-programma was een mildere passage opgeno men. Het salaris van partijgenoot en voorzitter van de stuurgroep van de Brede Maatschappelijke Dis cussie, jhr. De Braauw, kwam op het congres slechts kort in dis cussie. Een motie die haar afkeu ring uitsprak over de hoogte van het salaris, ruim twee ton. kwam niet eens in stemming. Wel ver wees partijvoorzitter Zeevalking naar de affaire. Volgens hem staat D'66 geheel bui ten de salariskwestie, omdat de regering niet het advies van de partij heeft gevraagd. „Wanneer zij dat wel gedaan zou hebben, zouden wij er niet aan gedacht hebben De Braauw voor te dra gen". aldus Zeevalking. In tegenstelling tot andere partijen heeft D'66 haar prognoses voor de economische groei (1,5 pro cent) niet aangepast aan de moei lijker geworden economische si tuatie. Volgens het bestuur kan dat niet, omdat daarmee de basis van het gehele programma zou wegvallen. Op het terrein van de plaatsing van de gemoderniseerde kruisraket ven is het compromis, aa' \cr g ïaar met moeite is bereikt, over eind gebleven. In dat compromis wordt plaatsing „in de huidige omstandigheden" afgewezen. De deur naar plaatsing is dus niet sloot zich geheel dicht. een kabinet WEERT (ANP) politie van Weert is met arres tatie van een viertal inwoner^ uit Weert, Budel, Nederweert en het Belgische Lom mei een internationale heroinelijn op gerold. De aangehouden- mannen, in leeftijd variërend van 27 tot 36 jaar, zullen mor gen worden voorgeleid aan de officier van justitie. Van uit Limburg werden verdo vende middelen, onder ande re heroine en cocaïne, ver handold naar Portugal, Duitsland, Engeland, België en Amsterdam. FNV kiest niet voor revolutie van straat ROERMOND (ANP) - Aan een vak beweging die kiest voor perma m< D-66-lijsttrekker Terlouw spreidt de armen onder toejuichingen van het congres van zijn partij. Dat congres bij de woorden van partijvoorzitter Zeevalking, dat na de verkiezingen gestree fd moet worden naar in D'66, PvdA en CDA. Samenwerking met CPN en met de combinatie CDA-VVD wordt uitgesloten. Premier schermt met lijsttrekkerschap DEN HAAG (GPD) - De kwestie van de toekomstige organisatie van de politie in Nederland heeft zaterdag opnieuw tot grote ver deeldheid binnen het CDA ge leid. Premier Van Agt moest zelfs zijn positie als lijsttrekker in het geding brengen om het CDA-congres in Den Haag in een de CDA-top welgevallige rich ting te dwingen. Het congres kwam daarna terug op de eerdere uitspraak van de CDA-partijraad dat de politie een zaak van de gemeenten is. Ook herriep het congres het stand punt van de partijraad dat bekle ders van een geestelijk ambt ook militaire dienst zouden moeten vervullen. Beide punten blijven overigens wel gewoon gehandhaafd in het zaterdag bekrachtigde CDA-ver- kiezingsprogramma, maar bij de uitvoering van het beleid zullen de CDA-politici aan de congre suitspraken de voorrang geven. LOKAAL De problemen rond de politie-or- ganisaue onisionden drie weken geleden toen de CDA-partijraad in het verkiezingsprogramma liet opnemen dat de politie een zaak van lokale zorg is. Dit is in tegenspraak met de nieuwe ont- werp-Politiewet van het kabinet- Van Agt, die uitgaat van provin ciale politiekorpsen. Aangezien de partijraad het pro gramma vaststelt, kon daar achteraf niets meer aan veran derd worden. Maar vorige week probeerde het CDA-bestuur al via een resolutie dit standpunt af te zwakken. Vanuit de partijraad kwam daarop - vooral van de kant van de vele burgemeesters en gemeentebestuurders binnen het CDA - hevig verzet. Het be stuur slikte daarop de resolutie Zaterdag kwam die echter toch weer op tafel, nu ingediend door enkele afdelingen. Toen het er naar uitzag dat ook ditmaal de CDA-top aan het kortste eind zou trekken, werden eerst minis ter J. de Ruiter (CDA. justitie) en vervolgens premier Van Agt zelf in stelling gebracht. De Ruiter benadrukte dat al jaren is gewerkt aan de nieuwe ont- werp-Politiewet en dat continui- teit in het politiebeleid noodza kelijk is. Handhaving van de hui dige gemeentelijke politieorgani satie zou dat beleid doorkruisen. ONMOGELIJK Premier Van Agt zei zelfs „onmo gelijk iets te kunnen verdedigen dat volledig in strijd is met alles waar ik eerst zes jaar als minister van justitie voor het CDA en ver volgens samen met collega De Ruiter aan heb gewerkt". Hij voegde eraan toe dat de partij raad eind januari pas tot de wijzi ging van het ontwerp-program- ma had beslist nadat hij zelf had verklaard „elke regel en elke komma uit het CDA-programma te zullen verdedigen". PURMEREND (ANP) Enkele honderden leerlingen van de school voor samenwerkend beroepsonderwijs in Purmerend zullen de komende week geen theorielessen kunnen volgen, omdat in de leslokalen een te hoog gehalte spaanplaatgas is geconstateerd. Dit heeft een woordvoer der van het bureau voorlichting van de gemeente Purmerend zaterdag bekendgemaakt. nente stakingen voor revoluti< Sa van de straat, wenst FNV w( voorzitter Wim Kok geen leidinj te geven. iij zei dit in antwoord op oproepeOat van kaderleden van de FNV za sp: terdag bijeen in Roermond var vis wie er enkelen zeiden dat er grote M< onvrede bestaat onder de FNV va ers over de machteloosheid var M< de vakbeweging. Zij zouden on ge tevreden zijn over wat de FNV nó bi de acties van vorig jaar maart ge ve daan heeft. tie Sommige woordvoerders wilden te harde acties naar het voorbeeld de van de Poolse vakbeweging Soli n« dariteit. Volgens Kok gaat de ver gelijking met Polen niet op. Inhere Nederland is vrije keuze van poli- iai tieke partijen gegarandeerd. Wie sc ontevreden is over het beleid van te het kabinet, kan daar iets aan he doen bij de komende kamerver- m kiezingen, aldus Kok. ge Hoewel ook Kok zei bezwaren te kó hebben tegen de wijze waarop de hc democratie in Nederland inhoud sa krijgt meende hij toch dat de bi FNV binnen het democratische fij kader in Nederland moet probe ren een beter beleid te verkrijgende Tot een permanente staking waarom sommigen nadrukkelijk S( vroegen, is de grote meerderheid van de FNV-bonden niet bereid,' aldus Kok. Dit zou de werfkracht— van de FNV ook niet ten goede\l komen. Irreëel noemde hij het om te menen dat de FNV de werkloosheid kan oplossen, de koopkracht kan ver- -■ -» beteren en de sociale zekerheden kan handhaven. "Dat zou beteke nen dat de vakbeweging de ogen sluit voor de economische slech-P^ te situatie". De internationale arbeidsbeweging zal op 23 en 24 maart in Maas- r tricht tijdens de Europese top- conferentie demonstreren voor 1: werkgelegenheid in Euro- c pa. i Zijlstra: aantal uitkering strek kers omlaag. DEN HAA (GPD) - Dr. Jelle Zijl stra acht een verlaging van de so ciale uitkeringen niet nodig voor een verlaging van de overheids uitgaven. Hij gelooft dat de te korten bij de overheid in eerste instantie bestreden moeten wor den door de groei van het aantal uitkeringstrekkers te beperken. Dat moet uil morele e sche overwegingen voorafgaan aan een eventuele korting, vindt professor Zijlstra. De president van De Nederland- sche Bank verklaarde zaterdag in een televisie-interview dat de samenleving voor een belangrij ke politieke keuze staat door de groei van het aantal uitkerings trekkers. Nu al zag hij aanwijzin gen dat sommige groepen werk nemers en hun organisaties niet langer bereid zijn offers te bren gen ten behoeve van de nie't- werkenden Toch acht Zijlstra een verdere da ling van de koopkracht in de ko mende jaren zeer waarschijnlijk, gezien de verwachte geringe groei van het nationaal inkomen. Daarbij zal de strijd vooral gaan over de vraag op welke wijze de geringe produktiviteitsgroei over de verschillende groepen verdeeld wordt. „De werkenden zullen een deel van hun besteedbaar inkomen moeten afstaan terwille van de niet-werkenden," zei professor Zijlstra. Dat komt omdat de overheid van elk procent pro- duktiviteitsstijging een deel zal opslokken. Voorts zullen de be- drijfsrendemenlen verbeterd moeten worden door een verla ging van de arbeidskosten. Zijlstra was overigens niet pessi mistisch over de toekomst van de Nederlandse economie. Later dit jaar verwacht ook hij, net als minister Albeda (sociale zaken), een verbetering van de interna tionale conjunctuur. Hij be schouwt dat als een lichtpuntje, waarbij hij wel als voorwaarde stelt dat er geen internationale politieke problemen ontstaan, of de olietoevoer gaat haperen. Een internationale verbetering zou een van de problemen van de Ne derlandse economie oplossen. Het andere, de al jaren durende teruggang in de rendementen, kan alleen worden opgelost door terugdringing van de arbeids kosten. „De teruggang hebben we zelf veroorzaakt. We kunnen die zelf ook weer verbeteren." Zijlstra betwijfelt echter het nut van „noodprogramma's", zoals de PvdA er vorige week een pre senteerde. „De teruggang duurt al jaren. Je hebt dan ook een programma no dig van langere duur. Een een malige peppil helpt dan met," zei hij. Overigens vindt hij wel dat dergelijke programma's positief ontvangen moeten worden. Maar: je moet proberen de kwa len waar onze economie aan lijdt daar aan te pakken waar die zijn begonnen. Dat zijn de overheids- financin en de arbeidskosten. Als we dat volhouden, dan komt de groei ook weer terug." DEN UYL Ondertussen heeft PvdA-leider Den Uyl stelling genomen in het conflict tussen het socialistische kamerlid Van der Doef en de Rooie Vrouwen. Volgens Den Uyl staan beide partijen veel dichter bij elkaar in hun opvat tingen over de sociale uitkerin gen, dan uit de opmerkingen op te maken zou zijn. Den Uyl wees er zaterdag op dat ook een progressief kabinet niet zal ontkomen aan bezuinigingen op de sociale uitkeringen. Indien geen maatregelen genomen wor den om de uitgaven voor de so ciale verzekeringen te beperken, zullen we de komende jaren niet doorkomen, zei de PvdA-fractie- leider. Volgens Den Uyl moet daarbij al lereerst gekeken worden hoe de instroom van nieuwe uitkerings gerechtigden beperkt kan wor den. Daarmee sloot hij zich bij het betoog van professor Zijlstra aan. Maar daarnaast wil Den Uyl kijken naar de inkomens per ge zin, of leefeenheid. In bepaalde gevallen moet besloten worden om de inkomens te verlagen, tiet zij door belastingmaatregelen, hetzij via de uitkeringen zelf. Daarbij wil Den Uyl niet het princi pe aantasten van het recht op een zelfstandige uitkering voor vrou- wen. Maar een socialistische par tij moet ook altijd kijken naar het draagkrachtbeginsel. „Dat is so cialisten ingebakken," aldus Den Uyl. Ook de inkomensverdeling behoort bij de afweging van mo gelijke maatregelen betrokken te worden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6