Steeds meer vrouwen liggen kraamtijd in eigen bed uit "Lachen en deinen" -op succesvol Z bejaarden-carnaval LEZERS SCHRIJVEN Werkzaamheden Leids kraamcentrum flink toegenomen 1LÜAANDAG 23 FEBRUARI 1981 LEIDEN aat it IS 12 ut) LEIDEN - Het echte carnaval moet volgend weekeinde nog los- arr; barsten. Toch bevolkten op zijn minst 2500 carnavalsgangers zaterdag al de Leidse Stadsgehoorzaal, om mee te lachen en mee u£ te deinen met artiesten als Frans Vrolijk, de Boerenblaaskapcl en de Twee Pinten. pre Georganiseerd door de Leidse carnavalsvereniging De Hutspot ten, vond zaterdagmiddag al het carnavalsfeest voor 65-plus- sers plaats. Het was al het achtste jaar dat zo'n feest met succes werd georganiseerd. Geen bejaarden met feestneuzen en gekke hoeden op, wel een afgeladen zaal, enthousiast reagerend op de 20 t artiesten op het podium. p d, 's Avonds bood de carnavalsvereniging een zogenaamd All Inn 2106 Festival. Voor de eeste maal in de geschiedenis van de vereni- ?g 6 ging een feest voor iedereen uit Leiden en regio. Hoewel de kleding "vrij" was, had toch meer dan de helft van de feestgan- gers zich in gekke kleren gestoken. Het succes van het feest, dat tot in de kleine uurtjes voortduurde, doet de organistaie er hard over denken ook volgend jaar iets dergelijks te doen. Volgend weekeinde doen De Hutspotten het trouwens nog eens over. Er zijn dan nog een bal-masqué, kindercarnaval, disco, bingo en doordouwersbal te verwachten. Frans Vrolijk enthousiast in de weer voor de bejaarden Werknemers van Adler voeren actie LEIDEN - Werknemers van de schrijfmachinefabriek Adler or ganiseren morgen een actie bij het motel Holiday-Inn. Daar vinden morgenochtend ge sprekken plaats tussen drie Duitse topdirecteuren en de vakbonden over het voortbe staan van de twee Nederlandse Adler-vestigingen. Door het uit delen van pamfletten op de Leidse markt zaterdag, probeer den de werknemers ook andere Leidenaars te bewegen aan de actie mee te doen. Tussen acht en tien uur morgen ochtend zal het werk bij Adler ook worden stilgelegd. Met dit alles willen de arbeiders duide lijk maken dat zij hun werk wil len houden. Adler zit in de problemen vanwe ge een verouderd produktiepak- ket. Volgens de werknemers is de directie niet snel genoeg in gesprongen op nieuwe ontwik kelingen in de tekstverwerken- de apparatuur. Eerder al werd in Leiden een afdeling gesloten die nieuwe produkten moest ontwikkelen. 'Burgemeester' Van der Kwals knipt het lint door. Zij Buurtwinkel geopend lan Haarlemmerstraat LEIDEN - Na een bontgekleurde kinderoptocht van De Pui naar de Haarlemmerstraat, is zaterdag de buurtwinkel aan de Haarlemmer straat 73 B geopend. De officiële openingshandeling, het doorknippen van een lint, werd verricht door burgemeester (Cor vd Plas) Van der Kwals en zijn vrouw Eugenie. Het edelachtbare paar werd in een "ame- rikaanse slee" met chauffeur bij dc buurtwinkel afgeleverd. Na de ope ning waren er verschillende festiviteiten voor de kinderen, 's Avonds bood het Volkshuis een buurtavond met muziek, buurtkwis en film. Deze buurtwinkel is de eerste en voorlopig waarschijnlijk enige in Lei den. Bewoners van Maredorp, de Camp en Noordvest kunnen er onder meer terecht voor informatie over de buurt, activiteiten, renovatie of klachten over slecht onderhoud of gemeentelijk optreden. Bambino (1) Op de berichtgeving van 19 februa ri jongstleden, betreffende de speelzaal "De Glijbaan", willen wij als oudercommissie van de Bambino kleuterschool reage ren. De stelling dat tot op heden de Bambino aan twee lokalen ge noeg had. is pertinent niet waar. Vanaf het moment dat onze school drie klassen heeft gekre gen, en dat is vanaf november 1979, hebben wij geprobeerd om voor onze derde klas ons derde lokaal terug te krijgen. De derde klas is tot op heden in het gymlo kaal zonder aangepaste voorzie ningen gehuisvest. Het gevolg hiervan is dat de 75 kin deren die de kleuterschool be volken (en in maart 82 kinderen), geen gymnastiek krijgen. Dezelf de 75 kinderen kunnen slechts drie toiletten gebruiken en met slecht weer moeten de kinderen de hele dag in de klas blijven zonder zich uit te kunnen leven. Uit deze punten zal het voor ieder een duidelijk zijn dat de terugga ve van het lokaal zeer urgent cn pure noodzaak is. aangezien deze affaire nu al vijftien maanden speelt. Oudercom missie kleuterschool Bambino Oppenheimstraat 2 Leiden Bambino (2) Wij, als ouders, willen graag reage ren op de situatie die is ontstaan door toedoen van het artikel in het Leidseh Dagblad van don derdag 19 februari. Aanleiding is het herkrijgen van ons eigen lo kaal van de Bambino kleuter school. Indertijd hebben wij als ouders voor deze kleuterschool in zijn geheel gekozen, dus met al de fa ciliteiten die er toen waren! Er waren bijvoorbeeld drie volledig ingerichte klassen, er was een prachtige gymzaal voor de kin deren. en er waren voldoende toiletrpogelijkheden. De huidige situatie is onhoudbaar, daar er geen lokaal ter beschik king is voor het bewegingson derwijs. Het gebruik van de drie toiletten is ontoelaatbaar voor 75 kinderen, ook in verband met de hygiëne. Door het nog steeds groeiend aantal leerlingen in de loop der tijd zal de situatie hele maal onhoudbaar worden! E. Koopman Verdamstraat 18 Leiden Agnes Boomsma Buijs Ballotstraat 49 Leiden Bambino (3) Als ouder van een kleuter van de Bambino-kleuterschool, vind ik het ontzettend vervelend dat er geen speellokaal is. De kleuters hebben dat nu hard nodig. De peuterspeelzaal "De Glijbaan", die nu in de desbetreffende ruimte zit, "wil ruimte voor zijn peuters". Wij willen ruimte voor onze kleuters! De peuterspeel zaal kan in een ander schoolge bouw een lokaal krijgen, wij heb ben niets. Is het niet redelijk dat we een lokaal terugkrijgen voor onze kleuters, zodat ze er iedere dag gebruik van kunnen maken? Ik vind dat echt nodig. Ada Berkhuizen Zijlsingel 21 Leiden zenders gepakt LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren in de loop van de dag op diverse plaatsen in de stad zend- installaties in beslag genomen. Op de Plantanenrode werd gis termiddag rond tien over half vier de Eagle-Flash, die op de FM uitzond, uit de lucht geplukt. De zender, die een waarde heeft van zo'n driehonderd gulden, was ei gendom van een 20-jarige Leide- Twintig minuten was op de Putter- plaats de Alfa-Centura, eigen dom van een 15-jarige Leidenaar, eenzelfde lot beschoren. De zen der, ook te horen op de FM. had eveneens een waarde van zo'n driehonderd gulden. Op de Morsweg werd gisteravond om tien over half elf een 18-jange Leidenaar aangehouden, die al op en neer rijdend aan het zen den was. Zijn zendbak had een waarde van zo'n 250 gulden. Overval Cobetstraat: verdachten aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft, naar eerst nu bekend is geworden, vorige week woensdag laat in de avond in samenwerking met de Am sterdamse recherche in de hoofdstad twee verdachten in verband me*, de overval op het postagentschap in de Cobetstraat aangehouden Eén van beiden heeft inmiddels bekend. Op 30 januari werd het postagentschap even voor elven overvallen De daders, een 23-jarige Nederlander en een 25-jarige Duitser, beiden woonachtig in Amsterdam, bedreigden het personeel met vuurwapens. En maakten zich vervolgens uit de voeten met ruim 40 000 gulden De wagen waarmee beiden vluchtten (een groene Golf) leidde naar hun adressen. Direct op de dag van de oven-al begon de politie al te zoeken in de omgeving; twee weken later werd de wagen echter pas gevonden in Tuinstadwijk. Het geld is nog steeds niet boven water Adjudant vati politie Leiden overleden LEIDEN - Op 54-jange leeftijd is in de nacht van vrijdag op zaterdag adjudant J.H. Beer- lage van de Leidse politie overleden aan een hartaan val. De heer Beerlage begon zijn werkzaamheden in 1951 bij de justitiële dienst. Sinds kort was hij ingedeeld bij de geüniformeerde dienst. zja Film In de kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude Vest wordt morgen de Amerikaan se film "Alambrista" van Ro bert Young vertoond. Alam brista (1979) gaat over het le ven van een illegale Mexi caanse seizoenarbeider op zoek naar een mesnwaardig bestaan in het welvarende Amerika. Aanvang 20.00 uur. Bestellen via tel. 141141. Julianastraat De gemeente Leiden houdt mor genavond, aanvang 20.00 uureen inspraakavond over de geplande herindeling van de Julianastraat. De avond vindt plaats in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- de. Het plan houdt vooral de verbetering van de groen voorziening in. Ook kinderen zijn welkom om hun reactie te geven op een eventueel aan te leggen basketbalveldjc in de straat. Film 2 In de kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude Vest wordt woensdagmiddag (aanvang 14.30 uur) de kin derfilm "Wervelwind" ver toond. Wervelwind gaat over Jiro, een Japans jongetje dat met zijn vriendje een veulen tje, geboren in de manege van zijn vader, grootbrengt om 'het in de paardenrennen te kunnen uitbrengen. Bestellen via tel. 141141. Vrijwilligers Woensdag begint er weer een training bij de Vrij willig er s- centrale. De training is ge richt op het werken in groe pen en alles wat daarbij komt kijken. De training is weke lijks op woensdagavond, aanvang 20.00 uur. Aanmel den voor woensdag bij de Vrijwilligerscentrale aan de Langegracht 246 A. woordig veel meer psycholo gisch bezig, ze vinden het wel ge zellig om in de eigen omgeving een kind te krijgen. Vooral bij het tweede kind is die voorkeur er heel duidelijk". Meer werk Voor Rijn en Vliet betekent de ten dens meer werk. Vooral ook om dat dit centrum nog niets merkt van het dalend aantal geboorten, dat de laatste jaren in Nederland is op te merken. Het "werkge bied" van Rijn en Vliet omvat na melijk verschillende gemeenten (Leiderdorp, Leidschendam, Voorschoten), waar nog hard wordt gebouwd. En de praktijk leert dat waar nieuwe woningen worden gezet, de kinderen niet lang wegblijven. Nederland is overigens hét enige land ter wereld waar aan profes sionele kraamhulp wordt ge daan. In primitiever landen wordt vanzelfsprekend ook thuis bevallen, maar de verzorging ligt daar in handen van familieleden, vrijwilligers dus eigenlijk. In de westerse landen worden kinde ren vrijwel altijd in het zieken huis geboren. Na vier tot zes da gen worden moeder en kind ont slagen en moeten het verder zelf maar runnen. Onbekend is het hoe Nederland aan zijn afwijken de gewoonte komt. Lidy Peeters: "Waarschijnlijk heeft het te ma ken met de opkomst van de kruisverenigingen aan het begin van deze eeuw. Nederlanders hebben het altijd al in zich gehad om dingen zelf te moeten kun nen. Waarschijnlijk is daar iets van blijven hangen tot iemand dacht: daar maak ik mijn beroep van. Dat is een heel goede ge dachte geweest, en ik vind het dan ook jammer dat nu het mes in de verworvenheden wordt ge zet. Dat er moet worden bezui nigd is duidelijk, maar het is heel bedroevend dat dit ten koste van een goede voorziening moet". Drie illegale kering betaalt dus niet meer au tomatisch de kosten van het zie kenhuisverblijf na een bevalling. Gevolg is dat meer vrouwen hun kraamtijd thuis uitliggen, "onder leiding van" een kraamverzorg ster. Deze richtlijnen van Veder-Smit bevestigen de tegenwoordig veel gehoorde leus "Iedereen moet een stapje terug". Zelfs direct na de geboorte wordt je dus al met je neus op de noodzaak van be zuinigen gedrukt. Lidy Peeters ziet meer nadelen dan voordelen van de nieuwe richtlijnen: "Wij streven naar een optimale kraamverzorging. Je moet de zorg opbouwen. Een kraamver zorgster komt al in actie tijdens de bevalling en verzorgt vrouw en kind de eerste dagen daarna. Later gaat ze de vrouw betrek ken bij de verzorging van de ba by en de laatste dagen worden besteed aan het voorlichten en zelfstandig maken van de moe der. Dat is een noodzakelijk pro ces, dat zich in tien dagen af speelt en verdeeld is in drie fa sen. Brengt de vrouw echter eerst twee dagen in het zieken huis door, dan is het proces al on derbroken. Ons inziens kan de vrouw dan beter in het zieken huis blijven". Er zijn redenen om aan te nemen dat ook zonder de richtlijnen de kraamzorg thuis zou zijn toege nomen. In 1977 werd er namelijk in maar 1282 gezinnen kraam hulp verleend. De tendens "te rug naar de natuur" is hier voor een groot deel de oorzaak van. Volgens Lidy Peeters een gunsti ge tendens: "Het is niet "sjiek" meer om in het ziekenhuis te be vallen. De mensen zijn tegen- LEIDEN - De kraamverzorging thuis neemt toe. Steeds meer kraamverzorgsters zijn er nodig om pas bevallen vrouwen de eerste tien dagen na de geboorte te verzor gen en te begeleiden. De cijfers van Kraamcentrum "Rijn en Vliet" in Leiden liegen er niet om. Vorig jaar hebben de kraamverzorgsters van Rijn en Vliet in 1614 gezinnen kraamhulp verleend. Een jaar eerder, in 1979, werden er "slechts" 1520 kraamgezinnen geholpen. Een stijging van maar liefst zes procent. Rijn en Vliet heeft de verzorging over alle pasgeboren en thuisge- boren babies in Leiden en zeven randgemeenten. Er zijn 68 vaste kraamhulpen in dienst, van wie er twintig nog leerling zijn. Bo vendien zijn er nog twaalf part timers die in actie komen wan neer de vaste hulpen bezet zijn. Nu de kraamzorg-thuis toe neemt, zou ook het aantal kraam verzorgsters moeten worden uit gebreid. Iets dat niet zo gemak kelijk is. In deze tijd van bezuini gingen is het geld beslist niet eenvoudig te krijgen, en boven dien zijn de opleidingsmogelijk heden beperkt. Lichtpuntje is wel het vrij nieuwe internaat in Noord wijk, dat meisjes opleidt tot kraamhulp. Richtlijnen Volgens Lidy Peeters, leidster-do cente bij Rijn en Vliet, zijn de veranderde richtlijnen van het ministerie de hoofdoorzaak van de toename van de kraamverzor ging thuis. Staatssecreatris Ve der-Smit bepaalde vorig jaar dat het op medische indicatie beval len in het ziekenhuis, niet direct hoefde te betekenen dat de hele kraamtijd in het ziekenhuis moet worden doorgebracht. De verze-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3