Spectaculair transport van molen in Warmond 0=>e/cfee" agenda E arring-fanclubdag trekt 900 jongeren Provincie zet strijd tegen olietanks voort Dobroezja v virtuoos iz Industrieterrein onttrekt molen aan gezicht TTegaMAANDAG 23 FEBRUARI lfrAAN tijd geen functie meer. Een klein gemaal had daar het werk over genomen. "Iets wat niet meer in gebruik is vervalt zo sterk", zo geeft de heer De Jong van de ge meente Warmond in dit verband aan. ..EIDERDORP - Het zaterdag in het Dorpshuis gehouden schaak toernooi voor Lciderdorpsc scholen beleefde uiteindelijk nog een spannende finale. Pas in de laatste ronde viel de uiteinde lijke beslissing. De Spring- schansschool sleepte de eerste prijs in de wacht, op de voet ge volgd door de Kastanjelaan- school (2de) en de Montessorisch Elckerlycschool (3de). üp de l'oto reikt wethouder Verdier de eer-, ste prijs uit aan een "een Karpov* je in spé" van de Springschans- school. lEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIOEN Telefoon 071-144941 JP M van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen S J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeen schappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest H Sonders. 071-155854 Voorschoten J. Peters 071-769935 DEN HAAG/WASSENAAR - De provincie Zuid—Hol land vervolgt dit voorjaar haar actie tegen onder grondse olietanks in waterwingebieden, die niet meer worden gebruikt. Deze "anti-tankactic" wordt voortgezet in een tot nu toe nog ongemoeid gelaten omgeving, namelijk een waterwingebied in Wasse naar. Het terrein waar de provincie zich op richt, wordt begrensd door de duinzoom, de grens met Den Haag, de rijkstraatweg en de lijn Dierenpark Wassenaar-Kievietsduin. De provincie biedt evenals in de andere actiegebieden ook hier de eigenaars van de olietanks, die niet meer in gebruik zijn, aan deze gratis te legen, schoon te maken en te vullen met zand. Het is de bedoeling om op deze wijze oude ondergrondse olietanks on schadelijk te maken voor het milieu. De tanks kun nen namelijk gaan lekken waardoor resterende olie en het grondwater en dus ook het drinkwater ern stig kan verontreinigen. Eind deze maand wordt op 1200 adressen in Wasse naar een folder van de provincie over deze actie aan geboden. In de loop van april begint deze instantie dan met de behandeling van de tanks. Men ver wacht dat het in dit gebied om ongeveer 300 van dergelijke ondergrondse reservoirs gaat. Het oude actiegebied lag in het waterwingebied van Den Haag. In 1980 heeft de provincie daar 760 tanks behandeld. Totaal is er uit die tanks 360.000 liter opgepompt, gemiddeld 475 liter per tank. In maart zal de provincie eerst nog 190 tanks in het oude ac tiegebied behandelen. Daarvan liggen 120 tanks in de wijk Duinzigt. WARMOND - Ernstig gewond moest een inwoner uit Oud Ade vannacht rond twaalf uur na een aanrijding op de Leidse weg in Warmond worden afgevoerd naar het AZL in Leiden nan lag al op straat toen het ongeluk ontstond. Twee mensen, die op de Leidse weg reden, stop- Inwoner Oud Ade overreden genovergestelde richting kwam tegelijkertijd een wagen. Vergeefs probeerden de twee de auto tot stoppen te brengen. Hun gezwaai mocht niet baten. Het was te donker was op de weg. De automobilist reed over de man heen. Waarom hij op straat lag is tot nu toe nog niet bekend bij de Warmondse politie. MAANDAG Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat film Brutti Sporchi e Cattivi uit IS van de Italiaan Ettore Scola, 20 en 22 "I Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizj Jv. laan, bejaardensoos Zuid-West. 14. Werklozen Advies Centrum - Breestrq 19. te!. 122000, ma t/m vr van 10-12 uü L! 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, am teurfotografie, 20 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. j Wassenaar - NPB gebouw, Lange Keil dam. VVD-verkiezingsavond, sprek Neelie Smit-Kroes, 20 uur. Eigenaar De molen blijft met deze verplaat sing trouwens wel op Warmonds grondgebied. De gemeente War mond is ook eigenaar van de mo len. Na het verzetten van dit twaalf ton wegende gevaarte zal ze in handen van de Rijnlandse Molenstichting overgaan, die daarmee haar bezit ziet uitge breid tot in totaal dertig molens. De totale kosten van het vervoer en het weer maalvaardig maken van de molen zijn geraamd op 50.000 gulden. De gemeente War mond geeft zelf een bijdrage van 45.000 gulden voor de bij de ver plaatsing gemaakte kosten. Het is de bedoeling om de molen in de Hofpolder weer in werking te stellen. "Ik hoop dat hij in de Hofpolder weer in gebruik kan Met een vrachtwagen werd de molen zaterdag naar de dekschuit ver voerd, waarmee het vervolg van het transport moest plaatsvinden. De nieuwe standplaats in de Ho polder is niet met zo'n grote vrachtwagen te bereiken. worden genomen. Of dat kan ge- De molen komt vandaag op een beuren is eigenlijk helemaal een financiële zaak. Voorlopig wordt ze alleen overgeplaatst. Daarna zullen we wel verder zien", aldus De Jong. plek terecht waar tot 1944 voorganger heeft gestaan. In het voorlaatste oorlogsjaar werd de ze molen gesloopt om als brand hout te kunnen dienen. Massaal waren de fans zaterdag uit alle windstreken naar Zoeterwoude gekomen óm te praten over hun idolende Golden Earring. Buiten wachtten zo'n honderd fanatiekelingen uren in de kou op de komst van de groepsleden. Zoeterwoude in ban Haagse popgroep ZOETERWOUDE - Busladin gen jongeren streken zater dag neer in Zoeterwoude om daar deel tp nemen aan de landelijke fanclubdag van de Nederlandse popgroep "Gol den Earring". In totaal kwa men zo'n 900 jongeren uit alle windstreken naar de twee za len in 't Centrum en het Don Boscohuis die in het dorp wa ren gereserveerd voor deze bijeenkomst Vanaf 12.00 uur zaterdagmid dag was er gelegenheid voor de leden van één van Neder lands grootste fanclubs om naar videobeelden te kijken en gezamenlijk alles wat maar rond deze Haagse pop formatie verschenen is te aanschouwen. De fanclub, die in totaal 1650 leden telt (onder wie 65 buitenlandse) had Zoeterwoude als plaats van handeling gekozen, om dat de Earring in het verle den zaal Don Bosco als oefen ruimte gebruikte. Zaaleige naar Jan van der Geest (waar schijnlijk ook de oudste fan van de groep) was er duide lijk trots op dat, hij na een jaar touwtrekken ef1 in is geslaagd om dit evenement binnen zijn poorten te krijgen. Voor hem was zaterdag dan ook de grote dag aangebro ken. Terwijl in de zaal de fans werden vermaakt met het uit delen van het ondergoed van zanger Barry Hay, de drum- stokken van Cesar Zuiderwijk en een inheemse persing van het album "Moontan" wachtten buiten in de vrieskou zo'n honderd jongeren gewapend met pen en papier en fototoestellen op de komst van hun idolen. De popgroep liet haar fans letter lijk in de kou staan, want gi tarist George Kooymans was erin geslaagd zich te versla pen. Na uren te hebben ge wacht, arriveerde de groep uiteindelijk toch nog. Zij bo den de fanatieke wachtenden de gelegenheid om foto's te nemen door uitgebreid op het dak van het zaaltje te gaan poseren. Toen ze bezoek op het dak kregen van klim grage fans spoedden de jon gens zich naar de kleedka mer, waar zij zich lang schuil hielden. Een van de allergrootste aan hangers van de groep, Hans Koort (61 optredens bijge woond, 80 elpees, 17 plakboe ken vol wetenswaardigheden en 11 jaar lid van de fanclub) gaf zaterdag zijn eigen visie op de grote belangstelling voor de "Earring"': "Als grootste oorzaak van het suc ces zie ik de combinatie van- sfeer en muziek tijdens de optredens." Daarnaast wijst hij op het eigen herkenbare geluid en volgens hem speelt ook het uiterlijk van de groepsleden mee bij hun gro te populariteit. De omvang van de belangstel ling voor "Golden Earring" blijkt uit het feit dat de acht weken durende Nederlandse toernee, die net achter de rug is 35.000 tot 40.000 bezoekers heeft opgeleverd. Deze grote adoratie voor de groep bleek in eerste instan tie niet wederzijds te zijn. Weinig interesse van de "Ear ring" voor haar massaal op gekomen aanhang kwam ook naar voren uit het antwoord op de vraag aan zanger Barry Hay wat hij van zo'n fanclub dag vindt. Zijn antwoord was een resoluut "verschrikke lijk". Vooral het zetten van handtekeningen noemde hij een ramp. Enigszins tege- moetkomend liet hij daarna wel weten erg blij te zijn met zo'n fanatieke aanhang en toonde zich zeer blij verrast met de grote omvang van de Earring-fanclub. LEIDEN - Als een theatergroe uit een Oostblokland op tourn» gaat door West-Europese lande is kwaliteit altijd verzekerd. Hj| doet er niet toe om wat vo< kunstvorm het gaat, de commi nistische landen willen hier artil tiek gezien altijd hun beste kui nen tonen. Het folkloristisc dansensemble "Dobroezja", dj gisteravond in de Stadsgehooj: zaal optrad, is hierop geen uï zondering. De Balkanlanden vormen een bi kermat voor de volksdanskuns en Bulgarije waar "Dobroezja vandaan komt, is daarbinnen h< Mekka voor de liefhebber v folkloristische dans. Volksdar sen roepen een herinnering o aan de tijd dat tradities nog v de hadden. Er schuilt een heerlijking in van het landelijk* In volksdansen zijn mensen a tijd vrolijk, de mannen zijn trot: onstuimig en vooral erg mannt lijk, de vrouwen zijn fris, giechï lig en inderdaad erg vrouwelijk "Dobroezja" voldeed wat dat be treft aan alle verwachtingen. D groep behoort in Bulgarije tot d beste gezelschappen en geziei de overstelpende vaart, de pei fectie timing en het grote gevoe voor show waarmee de verschil lende dansen werden gebracht is dat niet onwaarschijnlijk. All» ingrediënten, die volksdanser *-eor de 'iefhebber aantrekkelijk mak-n, Wé.:e.. ^a-.wez *g. Dd groep had een uitgebreide garde] robe aan kleurrijke kostuum] meegebracht. In de dansen pas] seerde bijna de hele levensloop in geritualiseerde vorm de revue En alles, huwelijksceremonieër en vruchtbaarheidsriten, koe handels en oogstdansen werder met een zelfde vrolijkheid ge bracht, die op het publiek van de matig bezette Stadsgehoorzaal aanstekelijk werkte. ARIEJAN KORTEWEG Liberman en Warenberg: perfect duo OEGSTGEEST - K O Oegsth geest heeft andermaal blijk gehe ven een gelukkige hand te heb ben in het samenstellen van ka mermuziekprogramma's hoog niveau: zondagmiddag c certeerde in het Groene Kerkji het duo Wiktor Liberman (viool en Alexander Warenberg (piano in een volmaakte twee-eenheid. Met het buitengewone succe hun sublieme Beethovencyclu: nog vers in de herinnering, wa ren de verwachtingen vanzelf sprekend hoog gespannen. Op hun perfect sluitende samenspe in een programma, dat sonate.' van Mozart en Schubert, de Ro mance in F-gr.t. van Beethoven de Chaconne van Vitali en twee delen uit een suite van de 19e eeuwse componist S. Tanejev omvatte, past het woord beheer sing. Voor beider spel is dat niet alleen de vanzelfsprekende beheersing van de technische en muzikale aspecten van het musiceren, maar ook beheersing in emotio neel opzient. Hun spel maakt een in onderdelen doordachte in druk, zonder dat de spontane muzikaliteit daardoor belem merd wordt - integendeel, op basis van deze beheersing ont- 1 staat een volstrekt natuurlijke en I gave vertolking van alle stijlen die zij spelen. Er viel niets te re censeren, alleen maar te genie- Automobilist WARMOND - Zorgvuldig op een stalen onderstel ge plaatst werd zaterdagmor gen een molen in War mond in zijn geheel opge takeld om vervolgens te worden vervoerd naar een nieuwe standplaats. De plek voor deze wip- of ve zelmolen was tot nu toe het industrieterrein in de Veerpolder. De bouw van allerlei industriehallen in deze polder betekent ech ter dat de molen steeds meer.ingesloten raakt, re den genoeg voor dit spec taculaire transport naar een plaats waar het bouw werk weer meer in het oog valt. Het vervoer van de zaterdag losge maakte en opgetakelde molen naar de nieuwe bestemming in de Hofpolder vond uiteindelijk plaats op een dekschuit omdat deze plek niet met een vrachtau to te bereiken is. In de loop van vandaag werd de anderhalve eeuw oude molen in de Hofpol der neergezet. Zoals gezegd is de verplaatsing noodzakelijk geworden omdat het steeds meer oprukkende in dustrieterrein de molen in de Veerpolder langzaam begon in te sluiten. Vlak langs de molen zou de weg naar het industriegebied komen. De Rijnlandse Molenstichting die dit transport op zich heeft geno men laat weten dat de molen in de Hofpolder nu een veel beter zichtbare plaats krijgt. Een ander voordeel van het overbrengen naar een andere standplaats is de mogelijkheid om ze daar weer aan het draaien te krijgen. In de Veerpolder had de molen al een rijdt in op politieagent De wip- en vezelmolen in de Veerpolder werd zaterdag met behulp i een enorme kraan opgetakela jan de plek waar „ij anderhalve geleden werd neergezet. LEIDERDORP - Een agent van de Leiderdorpse rijkspolitie is in de nacht van zaterdag op zondag aan de dood ontsnapt. Tijdens een verkeerscontrole op de Valk Bouwmanweg in Leiderdorp reed de 24-jarige M. van T. uit Leiderdorp met zijn auto op hem in. De politieagent werd ge schept, kwam op de motorkap terecht en rolde van de rijdende auto op de weg. De agent werd hierbij licht gewond, de enkel banden van zijn linkerbeen zijn gescheurd. De bestuurder wist te ontkomen. De dader meldde zich in de loop van de nacht vrijwillig op het hoofdbureau in Leiden. In af wachting van een beslissing van de officier van justitie wordt hij in »rzekerde varing gehou den.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2