prestatie van Vigneron Blunder overschaduwt tafeltennisploeg onder successen ['Driemaal is scheepsrecht' voor Carlier EEN TRAINER "Pechvogelpoep" breekt drietal van Docos op Evenaring record polsstokhoog AR1 19 Vin AT. 23 FEBRUARI 1981 SPORT PAGINA Ij - SPORT (ADVERTENTIE) VOETBALVERENIGING KRV v/RAAGT MET INGANG VAN HET NIEUWE SEIZOEN VOOR HAAR ZONDAGAFDELING. Trainen op dinsdag en donderdagavond en begeleiding op zondag. Sollicitaties richten aan onze secretaris. JAN HOEK; Wassenaarseweg 22, tel. 72239 Katwijk. Edine van Heezik mocht dan haar eigen indoor-verspringrecord met één centimeter verbeteren, maar haar 6.36 kan de vergelij king met haar beste buitenpresta tie (6.57) natuurlijk niet weer staan. Toch kon de Amsterdamse tevreden zijn met dat succesje, te meer daar al haar zes sprongen geldig en van redelijk niveau wa ren. Zij was de enige van de tien deelneemsters, die geen enkele foutsprong liet noteren en werd klaarblijkelijk geen slachtoffer van de nervositeit die je in een eerste grote internationale wed strijd zou kunnen verwachten. Haar nationale record was slechts goed voor de zevende plaats, ver achter de Westduitse Karin Ha- nel, die met 6.77 het wereldrecord liet sneuvelen. Overigens ook al met zegge en schrijve èèn centi meter. Teleurstellend Ronduit teleurstellend was het re sultaat van 400 m-loper Koen Gijsbers. Van de lange Bataven- atleet werd een plaats in de finale verwacht. Maar nadat hij in zijn serie niet zonder moeite tweede was geworden, kwam hij er in de halve eindstrijd niet aan te pas. Gijsbers, die onlangs in Dort mund het nationale indoorrecord op 47.1 vaststelde, werd vierde en laatste. „Ik trof het erg slecht. Ik moest in de halve finale in de buitenste baan starten en dan heb je een volle ronde lang niemand voor je. Bovendien was de baan slecht, vooral in de hoge bochten. Daar zweefde ik af en.toe", aldus Koen Gijsbers. Duwwerk Bovendien bleek hy niet bestand tegen het duwwerk dat nu een maal bij de kortere loopnummers schijnt te horen. In de voorlaatste bocht kreeg hij een zet van Du bois en kon het vervolgens wel vergeten. Maar ook voor Gijsbers is de indoor niet veel meer dan een overwintering. n.Ik heb er niet speciaal voor getraind. Pas toen ik in Dortmund die 47.1 liep en nu dus eigenlijk wel verplicht was om in Grenoble te starten, ben ik iets intensiever gaan werken". Formeel verbeterde Gijsbers het elektronische indoorrecord op de 400 m van Marcel Klarenbeek Die had ooit 48.45 gelopen, terwijl Gysbers in zijn serie tot 48.21 kwam. Wanneer echter de hand- tijd van Dortmund wordt omge rekend naar elektronische maat staven ligt die 47.1 daar ruim on der. De derde Nederlandse deelnemer was hoogspringster Manette Overwater. Haar eerste sprongen over 1.75 en 1.80 leverden geen problemen op. maar de hoogte van 1.85, die zij wel had gespron gen om voor uitzending in aan merking te komen, zat er dit keer niet in. Het grote spel moest zij aan zich voorbij laten gaan. De KNAU heeft voor het komende jaar grote plannen op het gebied van de indoor-atletiek. Een uitge breid circuit van wedstrijden moet de zaak een serieuze aan blik gaan geven En dat is hard nodig, wil Nederland niet in de groep landen terechtkomen die helemaal niets meer in de Euro pese melk te brokkelen hebbe- ien Tsjechische kampioenschappen en' iterke winnaar van Noteboom-schaaktoernooi iEIDEN De zelfvcrzekerheid straalde gedurende het gehele toernooi van zijn gezicht. Bruno Carlier had van zichzelf de over winning van het Noteboom schaaktoernooi geëist. Na twee eerder gemiste pogingen gelukte het gisteren wel op een overtui gende wijze. Met een score van 6 uit 6 bleef de Utrechtenaar zijn concurrenten Vogel en Martin een half punt voor. /Iet het ingaan van de laatste ron de waren er zondagmiddag in de afgeladen 3M kantine nog drie reële kanshebbers overgebleven: Carlier, Martin en Vogel. Zij wa ren tot dan toe ongeschonden uit de afvalrace tevoorschijn geko men door al hun partijen in winst om te zetten. Vogel en Martin moesten elkaar in de zesde ronde gaan afslachten. Carlier kreeg de oud-Nederlandse jeugdkam pioen Rudy Douven, met 4'/o punt goede vierde, als opponent voorgeschoteld. De met wit spelende Jaap Vogel was vol goede wil om er wat van te maken, maar kreeg een Martin tegenover zich. die geheel andere voornemens had. De Engelsman was nogal beducht voor zijn te genstander, speelde «en uiterst solide opening, en begon stee vast remise aan te bicden. In eer ste instantie wimpelde Vogel elk aanbod af, maar ondertussen kwam de stelling vaster en vaster të zitten. Uiteindelijk berustte de man uit Dreumel in zijn lot en was de puntendelïng een feit. Het was toen afwachten wat' Car lier er met wit tegen Douven van zou maken. De Volmac-speler had dankzij een vrijpion in het middenspel enig voordeel be reikt. Al snel werd er het nodige materiaal geruild, waarna er een gecompliceerd dame-loper eind spel ontstond met echter nog steeds de vrijpion voor Carlier. Tot het slot bleef het spannend, maar de witspeler weigerde een fout te maken,, en voerde het eindspel secuur naar dc winst en daarmee de toernooizege. Nadat Sellos reeds vrijdagavonds onderuit was gehaald, sneuvelde zaterdagmorgen een tweede gro te kanshebber. Bert Enklaar kon het niet bolwerken tegen de Duitser Schuh en werd met een verliespartij uitgeschakeld. Ook dc Argentijn Perez Garcia ver loor. hij delfde het onderspit te gen de Duitser Wiemer. Carliei* kwam voor de enige keer in dit weekend-toernooi zwaar in de problemen. LSG-kampioen Wim Heemskerk nam hem stevig in de tang. maar werd tenslotte toch tijdens wederzijdse tijd nood op pure routine geklopt. Na de dorde ronde bleken er van de Leidse spelers nog drie man 3 uit 3 gescoord te hebben. Peter Gelpke, Hans Kuyf en verrassen derwijs de LSG-er Arno Egberts. Egberts kwam zelfs zeer dicht bij de 4 uit 4, want op de zaterdag avond wist hij Gelpke in een fraaie partij een stuk te ontfutse len. Bij het uitvluggeren ging het echter mis bij Egberts en was de zege alsnog voor Gelpke. Carlier maakte in goede positie een slip pertje tegen de Belg Maes. maar dreef zijn opponent vervolgens door de vlag. Ook Hans Kuyf, de onberekenbare Zaankanter Wim Luberti, Vogel en Martin hand haafden de 100% score. In de vijfde ronde op de zondag morgen werd het aantal koplo pers van zes gedecimeerd tot drie. Gelpke en Vogel waren nog fris genoeg om een uiterst lastige pot op te zetten. Gelpke gaf een pion voor het loperpaar, waarna de complicaties de pan uit rezen. Nog voor de tijdnoodfase deed Gelpke zijn tegenstander echter pardoes een stuk cadeau. De Haagse Philidor-speler restte toen niets anders dan capitulatie. Hans Kuyf leek verzekerd te zijn van remise tegen Martin. Een plotselinge black-out kostte hem de kop. De Boskoper dacht met behulp van een z.g. dolle toren via pat eenvoudig het halve punt te bereiken. Deze toren bleek evenwel helemaal niet dol te zijn. Dc Engelsman kon dit kleinood botweg slaan, en dus was het ook geen pat. Kuyf kon vervolgens met een toren achterstand direkt opgeven. Carlier vocht een inte ressant duel uit met Luberti. We derom gaf de koelbloedigheid van de Utrechtenaar de doorslag. Luberti had een pion voor aan- valskansen geofferd. Carlier ver dedigde zich echter uiterst nauwgezet, en sloeg in zijn eigen tijdnood meedogenloos toe: 0-1. Peter Wakker van Philidor. die tot dan toe op een half punt ach terstand van de kop geruisloos meegedraaid had. verspeelde zijn kans op de gedeelde tweede plaats door in de laatste ronde van Gelpke te verliezen. Hoewel geluk altijd een woordje meespreekt in dit soort massale toernooien, bewees Carlier met zijn 6 uit 6 score dat het geluk oo"k nu weer met de sterkste was. Ter afsluiting van het wederom geslaagde evenement drukte LSG-voorzittcr Wiebes de win naar de Noteboom wisselbokaal en tevens de somma van fi. 1500.- ïn handen, pe jeugdprijs ging met een score van 4 uit 6 naar de Amsterdammer Jan Rocle. Lis- senaar Rob van de Aardweg ein digde op een verdienstelijke 5 punten, wat goed was voor de prijs voor de beste speler met een Elo-rating onder de 2000 punten. De eindstand: 1 Carlier 6; 2-3 Vogel en Martin 5'/2; 4-9 Sellos,'V.d. Aardweg. Gelpke, Kuyf. Perez Garcia en Rosmuller 5; 10-17 Meulders. Douven, Heemskerk, de Jong. Bunau. Lu berti. Mulder en Wakker 4'ri. RUUD DOBBELAAR Sandra de Kruiff ren door de Nederlandse spelers en speelsters geen opvallende prestaties geboekt. Han Gootzen en Anne Vlieg verloren in de eer ste ronde van de Tsjechen Schenk en Stefko met tweemaal 19-21. Ron van Spanje en René Hijné plaatsten zich via een walk-over voor de tweede ronde en werden daarin uitgeschakeld door de Fransen Secretin en Bi- rocheau: 18-21, 12-21. Bij de dames kwamen Jolanda Noordam en Brigitte Kooter veel tekort tegen de Zweedse dames Hellman en Lindblad: 14-21, 9- 21. Mirjam Kloppenburg en Sandra de Kruiff konden het eveneens niet bolwerken en ver loren kansloos van de Russinnen Zapjevalova en Koetejiva: 13-21, 13-21. LEIDEN - Scylla en Avanti lever den maar liefst drie van de vier internationals voor de Open Tsje chische Titelstrijd, waarmee te vens duidelijk is dat de ereklasse dames in het afgelopen weekein de plat lag. Ook de Avanti-heren bleven in ruste. Alle aandacht derhalve voor de Scylla-heren die in Vlissingen een zeer lastige klus. Wilno, met succes afwerk ten: 3-7. Docos deed in negatieve zin van zich spreken. Zonder de geblesseerde Ed v.d. Berg werd met 6-4 verloren van hekkeslui- ter Evro; degradatie is nu onaf wendbaar. Wilno joeg Scylla destijds in Leiden de stuipen op het lijf door pas na een 4-2 voorsprong te buigen. Re den voor Patrick Swier c.s. om het treffen met de Zeeuwen met het nodige wantrouwen tege moet te zien. Sinds de eerste wed strijd is de formatie aanzienlijk soepeler gaan draaien. Sjoerd Meyer heeft na een tijdje stilstand het juiste spoor weer gevonden en debutant Fred v.d. Zeeuw is inmiddels geacclimatiseerd. Dat laatste werd zaterdag opnieuw duidelijk, want de blonde Scyl- laan overtrof direct Wilno- kopman Wegman. Dit betekende de eerste klap voor de thuisploeg; de doodsteek dienden Swier en Keuer in het dubbel toe. Mede door twee simpele zeges van Pa trick Swier op Dumez en Jeras knalde Scylla zomaar naar 0-6. Dat kwam mooi uit, want Fred v.d. Zeeuw had zich tegen Weg man zodanig geblesseerd dat ver der spelen volgens fysiothera peut Peter van Schie onverant woord was. Sjoerd Meyer speelde nog wel tegen Dumez maar acht te het, gegeven een fikse ver koudheid en een veilige voor sprong, onverantwoord te zwe ten, zodat Wilno de schade tot 3-7 kon beperken. Scylla heeft zich ondertussen weer in een riante kampioenspositie gemanoeuvreerd. Als niet wordt voorbijgegaan aan de laatste ron de met Quick en de tafel gevrij waard blijft van pechvogelpoep, dan spelen de Leidenaren het vol gend jaar weer op het hoogste plan. Pechvogelpoep, Docos weet er al les van, Ed v.d. Berg gleed er vori ge week tegen Scylla over uit en brak twee tenen. Dat kan natuur lijk ook gebeurd zijn, omdat v.d. Berg bij Docos als kopman al ja ren op zijn tenen moet lopen. Ze ker is in elk geval dat zonder de verdediger degradatie niet meer te ontlopen valt. Zaterdag werd zelfs van de omhooggevallen rommelaars van Evro verloren, al moet direct worden gesteld dat Ed Fallaux geen blaam treft. Aan zijn hattrick voegde Laddy Pro- rok er beneden de maat slechts eentje toe en invaller Jagers uiter aard niet één. Het dubbel had nog een remise op kunnen leveren, maar ook dat mislukte: 6-4. Als de Scylla-reserves niet bliksem snel in haar sterkste formatie gaat opereren dan is degradatie ook haar deel. Zaterdag ontbraken de zieke Wibo van Gennip, de ge blesseerde Peter van Schie en de vakantievierende Frits Kante been, zodat Rob v.d. Zeeuw met twee invallers moest worden op gescheept: Onno Azier en Theo Bakker. De laatste legde, origi neel waar. met Woepi Hoepi- rubber de drie Phoenix- mannetjes in de luren en rommel de zich ook naar een gewonnen dubbel. Rob v.d. Zeeuw bedroog Platenburg, warempel verscheen er dus nog een 5-5 eindstand op het bord. Ook Avanti 2 speelt hoofdklasse en verrassend goed trouwens. Na de eerste helft lijstaanvoerder met logischerwijs beste titelkansen. Tafeltennishuis zorgde zaterdag echter voor een démasqué: de Amsterdammers kroonden zich zelf tot koploper door uit Hazers- - woude winnend te vertrekken: 3- 7. Vooral John v. Strien had het moeilijk want de tot voor kort nog eerste-teamspeler leverde al zijn potjes in. De drie zeges die de broers De Groot samen boekten zetten dus geen zoden aan de dijk. Het Oegstgeestse Mizu plaatste za terdag een sprint na de finish, want de 5-5 tegen NOAD is welis waar verrassend goed, maar voor komt de degradatie niet meer. Jaap Polak en Fnso Reitsma mochten zich in één keer op winst verheugen, Janssen één keer meer. GRENOBLE (GPD) - Ongelovig staarden de deelnemers aan de 3000 meter elkaar aan. De offi cieuze tijdwaarneming was stil blijven staan op een tijd van iets meer dan 7,22 min. Terwijl de on geveer 7000 toeschouwers in het Palais des Sports van Grenoble de Franse winnaar Alex Gonzalez een staande ovatie brachten, feli citeerden de andere atleten el kaar. Gonzalez had een man of zes in zijn spoor meegetrokken naar een absolute wereldtijd, die maar liefst 17 sec onder het we reldrecord van de Belg Emiel Puttemans lag. Maar de vreugde temperde snel toen bleek, dat er door de organisatie een ongeloof lijke blunder was begaan. Er was een ronde te kort gelopen en dus was er geen sprake van een we reldrecord. Gonzalez werd tot winnaar uitgeroepen. Dat wel, maar meer ook niet. Het publiek reageerde zijn onvrede af door de officiële mededeling van de blun der te begeleiden met een hels fluitconcert. Wereldprestatie Het gebeuren overschaduwde een echte wereldprestatie, die bijna op hetzelfde moment zijn ont knoping kreeg. Bij het polsstok hoogspringen evenaarde Thierry Vigneron het indoor- wereldrecord, dat hij reeds sa men met de Rus Volkov in zijn bezit had. Voor dat polsstokhoog springen was het publiek in feite gekomen. Juist dat onderdeel van de atletiek is in Frankrijk ra zend populair. Vigneron behoort met zijn landgenoten Bellot en Houvion tot de absolute wereld top en maakte ook tijdens de twaalfde Europese indoor kampioenschappen zijn faam waar. De Fransen hadden eigenlijk geen concurrentie. Weliswaar bleef de Rus Kroepsky zeer lang in de strijd, maar olympisch kampioen Wladimir Kozakiewicz was er bij voorbeeld niet. Kozakiewicz was bepaald niet de enige gouden- medaillewinnaar van Moskou, die Grenoble liet voor wat het was. Slechts drie olympische winnaars waren er. En daarbij moet dan nog worden aangete kend dat Marita Koch, de Oost- duitse specialiste op de 400 m, dit keer op de sprint uitkwam. Sara Simeoni en Ilona Slupianek wa ren er wel. De Italiaanse won na tuurlijk het hoogspringen en de blonde Oostduitse toonde zich andermaal de sterkste bij het ko gelstoten. Indooratletiek is bij de echte Euro pese top niet bijster populair. Een enkeling steekt gedurende de wintermaanden over naar de Ver enigde Staten, omdat daar indoor wel aanslaat en er bovendien vet te geldprijzen te verdienen zijn. De rest bereidt zich in alle rust voor op het buitenseizoen en ver mijdt het risico van blessure- Verrassingen Door het ontbreken van de top kon het evenement in Grenoble uit groeien tot het toernooi van de verrassingen. De grootste surpri se kwam op naam van de nauwe lijks bekende Rus Sjamil Abbjas- jov, die op de eerste dag het we reldrecord hinkstapspringen van zijn landgenoot Valioekjevitsj naar de geschiedenis verwees. Abbjasjov kwam tot 17.30 mneen centimeter verder dan Valioekje vitsj. En dat terwijl hij in de open lucht nog niet verder was geko men dan 16.53 en een 46e positie op de wereldranglijst van 1980. Sommige mindere goden komen kennelijk bij afwezigheid van de cracks juist tot grote prestaties. De Zwitserse hoogspringer Ro land Dahlhauser bijvoorbeeld, die als enige over 2.28 m wipte en de Westduitse favorieten Tran- hardt en Mogenburg naar de ge deelde tweede plaats verwees Voor de Zwitsers was het trou wens toch een geweldig toernooi, want een dag later won Rolf Bernhard het goud bij het ver springen. In de schaduw van de groten verbeterde Patrick Des- ruelles het Belgische nationale record polshoog van 5.50 naar 5.60. Nog minder dan in Europa houdt men zich in Nederland bezig met de overdekte atletiek. Vandaar dat de KNAU slechts een mini- equipe van twee dames en één heer had afgestuurd naar Frank rijk. En zonder al te veel succes. AG (ANP) - De open Tsjechi- le Tafeltenniskampioenschap- - zijn voor Ann-Christine Hell- n bijzonder gunstig verlopen. Zweedse kampioene won in lag twee titels. In het enkel- in teru»i behaalde ze winst door in de vas nodstrijd de niet-geplaatste Ka- die ee, witt te verslaan. De Engelse g stor.Geister verloor met 10-21, 18- ïndelij 21-19 en 12-21. In het dames aar webbei streek Hellman aan de [enstarje van haar landgenote Marie 1 te zihdblad de titel op via een zege 12-8 Z€ de jeugdige Russinnen Irina ten va^jevalova en Tatjana Koeter- boedainja (21-19, 21-15). QfaiT^e ^eren was finale tussen r ve8ragutuin Surbek en Jacques i Nijertretin van uitstekend gehalte. ervaren Joegoslaaf triomfeer- k" 4 n v'j^e game in de verlen- byze\g (22-20) over de Fransman, ïpioerk de voorafgaande twee jaar in zetterhag gewonnen had. In het he- speleij dubbel leverde de Pool And- Grubba, de dubbelspelpart- elendv Van Vriesekoop in de mixed, Ja"nit zjjn landgenoot Kucharski akUeh bijzondere prestatie door via en ^herwinningen op Secretin/Biro- Vheeau en Bengtsson/Carlsson de iinval0fdprijs op te eisen. De eind- kam'ijd in het gemengd dubbel tenslotte een volledig Tsje- ordenjsche aangelegenheid. Orlows- nnekqjhlikova hadden meer routi- m var r Cres ne in huis dan hun jongere land genoten Pansky/Hrachova. In het individuele toernooi was er voor de Nederlandse afvaardi ging in de enkelspelen weinig succes weggelegd. Van de acht Oranje-spelers haalde zaterdag uitsluitend Han Gootzende tweede ronde. De Amsterdam mer versloeg de Oostduitsei Raue in drie games. De overige zeven verloren kansloos. Bij de dames ging Jolanda Noordam gedecideerd ten onder tegen Va- lentina Popova. De Europese kampioene uit de Sowjet-Unie behaalde een vlotte zege met 21- 11, 21-12 en 21-18. Sandra de Kruiff had geen verweer op het aanvallende spel van de Zweed se Hellman. Brigitte Kooter slaagde er zowaar in de Roe meense veterane Maria Alexand- ru een game te ontfutselen, maar beet zich vervolgens stuk op de stugge defensie van de meervou dig oud-Europees- en wereld kampioene. Mirjam Kloppen burg tenslotte, invalster voor Bettine Vriesekoop, bood tegen de Tsjechische Hermanova nog de meeste tegenstand. Zij dwong de thuisspeelster tot een forse krachtinspanning (2-3). Bij de heren verloor René Hijne kansloos van de Oostduitser Stoeckel (0-3). Dit teleurstellen de voorbeeld werd gevolgd door Anne Vlieg tegen Stepanek uit het gastland (1-3) en Ron van Spanje tegen hét Westduitse ta lent Rebel (0-3). In de tweede ronde struikelde Gootzen over de Duitser Stellwag. Succes was er wel in het gemengd dubbelspel. Vooral voor het duo Van Spanje/Kooter dat er in de openingsronde in slaagde een in gespeeld dubbel uit Tsjechoslo- wakije onderuit te halen. Brodin en Blanka Silhanova werden in twee games uitgeschakeld. In de tweede ronde hadden Van Span je en Kooter minder verweer van de Cubanen Armas en Navaro. In twee games bereikten ze de der de ronde. Zover kwamen even eens Han Gootzen en Jolanda Noordam. In de eerste ronde ver sloegen ze de Cubaanse formatie Bravo/Bas. Een ronde verder overleefde ze de felle aanvallen van de Tsjechoslo waken Hor- vath en Hermanova. Uitgeschakeld werd Mirjam Kloppenburg die aan de zijde van Vriesekoops vaste partner, de Pool Grubba, verslagen werd door de Franse combinatie Mar tin en Thiriet. Anne Vlieg en Sandra de Kruiff verloren van de Westduitsers Krüger en Wosik: 1-2. In de dubbelspelen werden giste- ui wereldrecord verspringen. In Grenoble kwam zij tot

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15