Jorritsma faalt met sprintploeg DIOK grijpt met veertien man de landstitel Fysieke kracht geeft doorslag Fröde Rönning volgt Heiden op sport Sport sport sport Leidenaars zetten kroon op werk in lustrumjaar LEIDEN De uitspraak van DIOK-captain Eric—Jan Berend- Ler sen aan de vooravond van het To< ka.npioensduel tegen de Delftse Studenten Rugby Club, DSRC, 1- was tekenend voor het zelfver- ïid: trouwen. ,.Al moet ik sterven, 'er! winnen zullen we". use Hoewel zijn club met de 24-13 zege j het bestuur in het lustrumjaar ■jol geen mooier geschenk kon aan bieden dan de landstitel, maakte -0 Berendsen het einde niet daad- vei werkelijk mee. Tien minuten voor rust 'stierf de eveneens op topniveau basketballende Leide- Poe naar van de pijn na een ongeluk kige val. Met een brancard werd I—1 Berendsen afgevoerd. Achteraf ei viel de 'persoonlijke' schade mee, ter want de uitgerukte ambulance hoefde 'de Beer' niet voor een on- ~®r derzoek mee te nemen naar het ziekenhuis". i. 4 -1 Het uitvallen van de Oranje-inter- lei national had merkwaardig ge noeg een positieve invloed op het spel van DIOK. En DIOK I moest nota bene bij een 7-9 ach terstand met één man minder (wisselen mag immers niet) het duel uitspelen. De veertien over gebleven 'beren' bleken dan ook niet te temmen. Trainer Peter de Bruyn. die afgelopen zomer Wil- ei liam Mellet opvolgde, bekende [.0 na afloop ook geen moment in m paniek te zijn geweest na het uit vallen van Berendsen. „Het gaf een bepaalde stimulans. Maar "k die hadden de jongens ook ge- ;2! kregen als Eric-Jan niet was uit- 2> gevallen. Bovendien weet ik wat _2| ze kunnen verdragen in moeilij- 31 ke momenten. Dat is een kwestie 2( van vertrouwen. Vandaar dat ik 3 mij ook geen zorgen heb ge- maakt toen de Delftse studenten 2' een 0—6 voorsprong namen. Zij 3- starten altijd overdonderend", 22 aldus de Hagenaar, die vorig jaar nog op de nominatie stond om 31 bondscoach Power op te volgen. 3J Het aantrekken van De Bruyn, die 4; behalve DIOK ook de andere Leidse ere-klasser. LSRG, on- 34 der zijn hoede heeft, is volgens speler/bestuurslid Kees Ahs- mann een schot in de roos ge- -I weest. „Het klinkt opschepperig, -1 maar vorig jaar waren we qua -4 kracht net zo sterk. Alleen het geloof in eigen kunnen was er toen niet. Dankzij Peter de Bruyn hebben we dat nu wel". „Van hem hebben we geleerd veel meer voor elkaar over te hebben en respect voor elkaar op te brengen", loofde Hans Görtz zijn oefenmeester. Dat laatste onderstreepte ook Ab Huisman. De 23-jarige full back had door pure zenuwen de hele week geen nacht goed geslapen „Zaterdagnacht had ik de wed strijd al drie keer gespeeld en 's ochtends stond ik om kwart voor zes al op". Overgeconcentreerd heid was er volgens hem ook de oorzaak van dat hij enkele goede scoringsmogelijkheden onbenut liet in de openingsfase. „Maar ie dereen heeft geleerd die missers te accepteren, want je zag dat er bijvoorbeeld toen niet werd ge kankerd". Zijn broer Richard, die dit jaar in het eerste vijftiental een basis plaats heeft veroverd, vult aan: „Die fouten zeiden ons niets. Want we wisten dat we tóch zou den winnen, ondanks die 0-6 achterstand en later het uitvallen van Berendsen". De uitblinkende Koemans voelde zich moreel verplicht te winnen. „Ik wilde koste wat het kost niet afgaan voor onze achterban. Per slot van rekening heb ik alle ups en downs van de vereniging meegemaakt". Koemans inspan ningen werden dan ook 'rijkelijk' beloond, want na afloop conclu deerde de meervoudige interna tional: „Dit is mijn hoogtepunt. Hier kan geen wedstrijd van het Nederlands team tegenop". Op je hoogtepunt moetje stoppen, is een veelgehoorde kreet. Routi nier Wil Rijsdam staal volledig achter die opmerking. „En ik zou het ook doen als er een opvolger Kosten noch moeite werden gisteren gespaard om de kampioenswedstrijd tussen de titelkandidaten DIOK en DSRC te laten doorgaan. Hoewel alle amateurvoet balwedstrijden gisteren wa ren afgelast, was het speel veld van DIOK uitstekend bespeelbaar. Voor het duel was het terrein met zeilen afgedekt, terwijl later het veld met een warmtekanon werd afgestroopt, zodat de toplaag van de grond niet meer bevroren zou zijn bij de aanvang van de wed strijd. voor mij klaar stond. Daarom plak ik er nog één seizoen tegen aan en dan kap ik er definitief Van hoogtepunt naar hoogtepunt lijkt Peter de Bruyn te leven. De vertegenwoordiger, die tevens enkele uren sportles geeft aan de Leidse universiteit vierde giste ren zijn zevende kampioen schap. Onder hem maakte DIOK zijn afkorting Doorzetten Is Onze Kracht ook volledig waar. In het tien-jarig bestaan was elk sei zoen een vooruitgang in de pres taties waarneembaar. En vorig jaar eindigde DIOK achter HRC, de oude club van De Bruyn, als tweede in de competitie. Wat nu? Want een Europa Cup voor rugbyteams bestaat niet. Enige spelers wijzen op de moge lijkheid om in Oranje meer erva ring op te snuiven. Altink: „Bin nenkort speelt Oranje tegen En geland onder de 23 jaar. Zo n wedstrijd maak je als rugbyer in Nederland bijna of nooit mee. Dat wordt mijn tweede hoogte punt van dit seizoen". De overigen hopen zich komend paasweekeinde weer waar te ma ken als een sterk internationaal toernooi op het programma staat. Een aardige graadmeter voor de huidige kracht van DIOK vormt dan het (mogelijke) treffen met een team met enige Schotse internationals. De uit spraak van Berendsen belooft in ieder geval veel. „Ik denk dat wij. Frankrijk daar gelaten, tot de beste clubteams van het con tinent behoren" HERMAN POOS toeschouwer... J* Uitzinnig van vreugde incasseert captain Berendsen de gelukswensen van Alismann <1 \aanvoerder werd met een brancard van het veld gedragen. Toch maakte hij de slotfase m 1 Eén van de vele spannende momenten voor het trygebied van DSRC. Typerend, want de Leidenaars toonden zich in het lijf-aan-lijf werk aanmerkelijk sterker dan de Delftse studenten. LEIDEN - Doorslaggevende fac tor bij de strijd om de landstitel tussen DIOK en DSRC was on getwijfeld de fysieke kracht. De ze voor de rugbysport zo ken merkende karaktertrek sloeg duidelijk in het voordeel van de Leidenaars door: 24-13. Toch werd DIOK, zoals Peter de Bruyn van te voren al had voor speld, verrast door een beginof- fensief van de Delftse studenten. DSRC, dat moest winnen, wilde de club nog een aanspraak ma ken op het kampioenschap, druk'e de eerste trv via Maarten ternational Bas Kastee» de con versie benutte: 0-6. De eerste tegentreffer was een dui delijk staaltje van machtsver toon. Koemans verkleinde met enkele studenten op zijn nek de achterstand: 4-6. Nadat Albert Huisman een toegekende penal ty-kick tussen de paal had ge schoten, kwam DIOK halverwe ge de eerste helft voor het eerst op voorsprong: 7—6. De 28ste mi nuut leek DIOK noodlottig te worden. Kasteel scoorde uit een penalty—kick 7-9 en de goed spelende aanvoerder Berendsen viel toen uit. De veertien overge bleven volgelingen van De Bruyn bleven niettemin supe rieur en drukten dat ook in de pauzestand uit. Altink en Huis man (conversie) zorgden voor 13-9 bij de doelwisseling. De grootste tegenstander (zenu- .n) was ILCK ioc:- die veerde- .ïge marge kwijtgeraakt in de tweede helft. Huisman benutte nog een penalty-kick, waarna Fred van de Swan tegenscoorde via een try (16-13). De internatio nals Gidion van der Bom (na een schitterende onderschepping) en Kocmans bepaalden de eind stand op 24-13. HP GRENOBLE - Al vier jaar tim mert Fröde Rönning aan de weg als schaatssprinter, maar hij is pas 21 jaar. De krachtig gebouw de Noor, moest echter noodge dwongen in de wachtkamer plaatsnemen omdat ene Eric Hei den iedere andere schaatser het uitzicht op de wereldtitel ont nam. De vrijwillige troonsafstand van de Amerikaan, die vier maal achter elkaar won, bood zijn slip- pendragers de kans naar voren te treden en van hen was Fröde Rönning in Grenoble veruit de sterkste. Hij stuitte op veel min der weerstand dan de Oostduitse Karin Enke, die op het nippertje haar wereldtitel prolongeer de. Sterke toernooien, met uitzonde ring van de wedstrijden waarin Heiden zijn alleenheerschappij demonstreerde, zijn meestal be slist door kleinigheden en zater dag leek het met de strijd bij de heren ook die kant op te gaan. De door de Nederlander Willem Mul der gehanteerde startpistolen vertoonden herhaaldelijk man kementen en daarvan had Fröde Rönning profijt toen hij te vroeg van de startlijn vertrok. De nota ris uit Diepenveen haalde ver geefs voor de tweede maal de trekker over omdat het apparaat weer eens weigerde. De doorge winterde starter was even de kluts kwijt en kon niet snel ge noeg zijn fluitje naar de mond brengen om de valse start onge daan te maken en had bovendien verzuimd een baancommissaris met een rode vlag langs de baan te zetten. „Een beroerde zaak", vond Wil lem Mulder. „Het is niet te hopen dat hierdoor het kampioenschap beslissend wordt bcinvloed". Daar had het aanvankelijk wel al le schijn van. Rönning raasde naar een fantastische score, 37.88 Zijn concurrenten keken meteen tegen een flinke achterstand aan, maar het voordeel kan onmoge lijk groter zijn geweest dan de 0,4 pnt waarmee hij ten opzichte van de Rus Chlebnikov dit toernooi besliste. Ter illustratie: zaterdag deed de bevoordeelde Noor 9,97 sec over de eerste 100 m, zondag 10,23 ter wijl hij bovendien risicoloos moest vertrekken, want Mulder had hem toen liefst twee keer op een te voortvarende start kunnen betrappen. Toch won Rönning ook die m., Net als de levensge nieter Rönning die meer tijd be steedt aan het bezoeken van dis cotheken dan aan de training, heeft ook Getan Boucher een paar jaar uitgekeken naar het ver trek van Heiden om vervolgens zijn slag te kunnen slaan. Met twee tweede plaatsen in de voor gaande toernooien zat de Cana dees op het vinketouw en on langs stelde hij zijn kandidatuur op de hooggelegen baan van Da- vos met een tweetal wereldre cords. Boucher meende zich vervolgens een uitstapje te kunnen permitte ren naar het WK-tocrnooi van de allrounders in Oslo, waar hij te gen zijn eigen verwachting in naast de prijzen greep op de 500 en 1500 m. Voor de kwetsbare Ca nadees moet dat een gevoelige tik zijn geweest. Petrosova, de heer seres van het damesschaatsen, miste de scherpte om er dit sei zoen een trilogie van te maken. Op de beide 1000 meters reikte ze niet verder dan de derde plaats, waarbij het frappant was dat de Westduitse Monika Holzner, die destijds onder haar meisjesnaam Pflug furore maakte, de slotaf- stand sneller reed. Ze kwam tot de op een na besie presiatie en liet haar trainer Ab Krook volle dig delen in de hulde en de be wondering die haar ten deel viel. Langs de ijsvloer van Grenoble was Krook te midden van de coa ches veruit de vrolijkste Neder lander. GRENOBLE (GPD) - Het is Jornt Jorritsma doorgaans uitstekend toevertrouwd om uit te leggen wat hij op zijn lever heeft, maar hij zal van erg goede huize moe ten komen om zijn wankele posi tie als sprintbaas te redden. Zijn tegenstanders binnen de schaats bond, en dat zijn er behalve de opgestapte TC-voorzitter Go- vaert verscheidene zullen nu de kans schoon zien de wel als een praatjesmaker afgeschilderde Jorritsma onderuit te halen. Er hoeft slechts gewezen te worden op de belabberde resultaten van zijn sprinters die tijdens het WK hopeloos het schip ingingen. Het was ook nog eens zeer pijnlijk dat allrounder Hilbert van der Duim (zevende) als beste Nederlander het toernooi verliet, terwijl er voor het volgende WK (in Alk maar) één plaats verloren ging. De dames wonnen er daarente gen één en dat was dan ook een van de weinige lichtpuntjes van de totale Oranje-ploeg, die in Gre noble niets in de melk te brokke len had. Nadat de helft van het evenement achter de rug was, bleek Hilbert van der Duim zich als enige staande te kunnen houden in het sprintgeweld. Lieuwe de Boer had wel even aangetoond in de betere kringen van de 500 meter te kunnen verkeren, maar viel op het dubbele traject schrikbarend terug. Ten dele door een bijna fa tale balansverstoring duikelde de nationale kampioen naar een kleurloze plek in de midden moot. Van der Duim sloot de eerste dag met een voor hem fraaie vierde plaats af en behoorde, na zich ook goed door de tweede 500 meter te hebben heengeslagen, tot de se rieuze gegadigden voor de derde plaats. Van der Duim zette echter de tradi tie voort door in de fout te sprin gen toen het voor hem toch nog even spannend werd. De naar zijn eerste wereldtitel jagende Noor Frode Rönning, blufte hem af met een bliksemstart en toen het tweetal in de slotronde van baan wisselde, raakte Van der Duim in de knel. Hij kwam overeind en moest snelheid minderen om een botsing, waarvoor hij verant woordelijk zou zijn geweest, te verhinderen. Zijn toch al niet flo rissante tussentijden resulteer den uiteindelijk in de enige te genvallende prestatie van het weekeinde. Achter Van der Duim gaapte een groot gat, waar Lieuwe de Boer als tweede Nederlander mismoe dig tegenaan keek. „Dit is voor mij een flopjaar", concludeerde hij, „alles wat er mis kon gaan, is ook fout gelopen". Nog slechter liep het af met Ron Ket, die samen met debutant Jan Ykema in de achterhoede streed. Ykema kon dat niet worden ver weten, omdat hij als 17-jarige als invaller moest optreden voor Sies Uilkema, maar de bedroevende vertoning van Ket was net als de afknapper voor De Boer een zeer trieste gewaarwording voor Jor ritsma. De rijders vielen hun coach echter niet af. De Boer: „Ik heb wel bedenkingen gehad te gen de trainingsopzet van Jorrits ma. maar toch wil ik het nog wel weer met hem proheren". De coach stak de hand in eigen boe zem. „Voor die jongens, die zich het hele jaar de blubber hebben getraind, is het erg beroerd. Voor mezelf is het niet zo erg, ik kan het wel opvangen. Ik weet dat ik op de prestaties word beoordeeld en als mensen van de bond daar uit voor mij consequenties willen trekken, gaan ze hun gang maar. Ik heb daar geen moeite mee", vertelde Jorritsma. De Canadees Boucher stelde teleur in Grenoble. Hij viel op zijn favoriete afstand, de duizend 1 Dat zijn rijders zo zwak voor de dag zouden komen, had hij niet voor zien, ofschoon Jorritsma wel aan voelde dat er geen topprestaties inzaten. Een foutieve trainings- aanpak in de afgelopen jaren is volgens hem de directe oorzaak van de ellende van dit moment. Dit seizoen kwam plotseling aan het licht dat door een overdosis aan gewichtstraimng. ook al in de tijd van zijn voorganger Henk Gemser, de vermoeidheid steeds na ongeveer 600 meter toesloe- g Jorritsma: „Er is nog geprobeerd het getij te keren, maar de tijd ontbrak. De snelheid is er wel, maar ze kunnen het gewoon niet tot het einde volhouden. We we ten nu precies wat eraan man keert en ik weet zeker dat we het volgend jaar veel beter voor de dag zullen komen wanneer we deze lijn voortzetten". Maar of Jorritsma zijn werk kan af maken, is wel erg dubieus gewor den. De f 130.000 die er voor de sprintploeg wordt uitgetrokken en het gezelschap in staat stelde ruim drie weken in het dure Da- vos te verblijven, kunnen wel licht ook anders besteed worden, zo zal de oppositie van Jorritsma zich nu afvragen. „Het is heus geen absolute noodzaak dat we organisatorisch precies zo door gaan", vindt de coach die hier mee al wat water in de wijn giet. „Je kunt bijvoorbeeld de zomer- training van de sprinters en all rounders combineren. Daar valt best over te praten". Henk Boer sloot zijn eerste jaar als damescoach af met een meeval lertje. Bij het allround-WK in Quebec mikte hij op een vierde startbewijs voor het volgend sei zoen, hetgeen mislukte. De sprin- tafvaardiging mag daarentegen wel met een rijdster worden uit gebreid. omdat Alie Boorsma en Ina Steenbruggen onbedreigd bij de beste twintig stonden na drie afstanden. „Meer dan ze nu be reikt hebben, zat er ook niet in", vond Henk Boer. „Alie Boorsma had misschien iets meei kunnen laten zien op de 1000 meter Hal verwege het toernooi zat Alie Boorsma royaal onder haar eigen nationale puntenrecord. De twee de 500 meter was een lichte te leurstelling voor de Friezin, die daarna op de slotafstand nog af zakte naar de negende plaats. Een van de rijdsters die haar voorbij gii was de Amerikaanse Sheila Young, die driemaal wereldkam pioen was. in 1976 stopte, maar na een voor haar bevredigende co- me-back het volgend jaar als 31- jarige weer van de partij wil zy-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11