oskou: ontwapening voorop Weer ruzie in Westduitse regering Schmidt half mei naar Saoedi-Arabië inders geen gesprek over ontspanning Bezetting in Rzeszow ten einde Bonnen Moskou manen elkaar Kandidaat-premier Spanje komt nog stemmen tekort Goede kans voor 'Bende van Vier' TERDAG 21 FEBRUARI 1981 BUITjENtAND hi over wapenleveranties te praten )NN (UPI/DPA) - Bondskanse- Helmul Schmidt heeft nog niet besloten of hij de levering tanks aan Saoedi-Arabië zal goedkeuren. Maar hij zal rond 17 zijn voorgenomen bezoek Saoedi-Arabië brengen en heeft geen plannen om ook naar Israël te gaan, zo verklaarde rege- ngs woord voerder Kurt Becker gisteren tegenover journalisten Bonn. Dat Schmidt "om" zou zijn voor levering op grond van het werkgelegenheidsargument ontkende Becker. ecker wees er opnieuw op, dat het 'an vitaal belang voor Bonn is, 'dat het grootste olieleverende gebied in de wereld stabiel blijft en niet aan een wil van een vreemde mogendheid wordt on derworpen". Het wegvallen van de Saoedische olieleveranties (vorig jaar ruim een kwart of bij na 25 miljoen ton van de totale Westduitse invoer van olie) zou volgens de woorden van Becker een ramp voor de Westduitse eco nomie betekenen. Schmidt heeft eerder deze week in interviews verklaard niet te me nen, dat een meerderheid van de Bondsdag thans goedkeuring zou hechten aan de levering van wapens aan Riaad en dat een be zoek aan dit land hem in staat zou stellen de beperkingen, die op dit punt bestaan voor het Westduitse beleid uiteen te zetten. Zoals be kend, zal een tien jaar geleden in gesteld regeringsverbod op de le vering van wapens aan span ningshaarden in de wereld vol gende maand opnieuw worden bekeken door de Westduitse "fe derale veiligheidsraad". Maar waar Schmidt ook duidelijk op doelde als volgens partijpolitieke kringen wellicht voornaamste onderliggende argument tegen levering is de gedachte dat West duitse wapens ooit ook eens te gen Israël zouden kunnen wor den gebruikt. In kringen van westelijke diplomaten en in de pers wordt in dit verband even wel gespeculeerd, dat Israël zou kunnen instemmen met een Westduits-Saoedische transactie als het de garantie zou krijgen krijgen voor de levering van wa pens door de Verenigde Staten of andere NAVO-landen als "tegen wicht'. Op de vraag of Saoedi-Arabië de le vering mogelijk met olie zou wil len betalen antwoordde de woordvoerder Becker door erop te wijzen, dat Saoedi-Arabië nog slechts kortelings een nieuw con tract voor de directe levering van olie van zijn oliemaatschappij met Westduitse firma's sloot zon der daaraan enige nadere voor waarde te verbinden. Verzet tegen elke versoepeling van het wapenexportbeleid is in de Bondsrepubliek niet alleen geuit door de en eb kerkelijke leiders, maar vooral ooi binnen de SPD, de partij van Sc 'midt zelf. Op een speciale vergadering van fractie tractie deze deye partij in Bonn werd de regering er don derdagavond op gewezen, dat zij zich dient te houden aan de ex- portpolitiek met de daaraan ver bonden beperkingen, zoals die tot dusverre golden. De door de regering overwogen levering van tanks aan Saoedi-Arabië werd evenwel niet met name genoemd. Wel toonde de fractie opnieuw haar afwijzende houding tegen over de levering onderzeeërs s Chili. ADRID (Reuter) - De Sowjet-Unie heeft giste- •en duidelijk te verstaan gegeven dat er geen sprake kan zijn van toekomstige besprekingen over ontspanning tussen Oost en West als de Verenigde Staten en hun bondgenoten niet in stemmen met nieuwe onderhandelingen over ontwapening in Europa. e Sowjctrussische plaatsvervan gend minister van buitenlandse zaken. Leonid Iljitsjov, leider vande Sowjetdelegatie op de lo pende conferentie voor veilig heid en samenwerking in Euro pa. die in Madrid plaatsvindt, maakte het standpunt van zijn re gering duidelijk op een perscon ferentie, die werd gegeven na de voltallige zitting van gisteren. )p de vraag of de Sowjet-Unie ak koord zou gaan met een derde Europese toetsingsconferentie als in Madrid geen overeenstem ming wordt bereikt over ontwa peningsonderhandelingen. ant woordde de Rus dat zulks "direct afhankelijk is van positieve resul taten op deze conferentie" (in Ma drid). Hoofddoel Dp de plenaire zitting had Iljitsjov al gezegd dat een nieuwe Europe se ontwapeningsconferentie het hoofddoel is van de bijeenkomst in Madrid, die wordt bijgewoond door afgevaardigden van de Ver enigde Staten. Canada en alle Eu ropese landen met uitzondering van Albanië. "Het centrale punt is het aanvullen van politieke met militaire ont spanning. het becindigen van de bewapeningswedloop, het ont wikkelen en versterken van de vrede in Europa aldus de Sow- jet-afgevaardigde. Hij zei op de persconferentie verder dat het ontspanningsakkoord van Helsinki, dat werd onderte kend aan het slot van de eerste Europese veiligheidsconferentic in 1975, geen bepaling bevat dat vervolgconferenties automatisch moeten plaatsvinden. De Sowjet-Unie neemt in Madrid het standpunt in dat de afgevaar digden eerst hun uiterste best zouden moeten doen ervoor te zorgen dat er positieve resultaten komen en pas daarna moeten overgaan op andere zaken, zoals het bijeenroepen van een nieuwe veiligheidsconferentie. Op de bijeenkomst in Madrid lig gen thans vijf voorstellen voor nieuwe onderhandelingen over vermindering van de bewape ning. De belangrijkste twee voor stellen zijn afkomstig van Polen, dat hierin wordt gesteund door de landen van het Warschau-Pact en van Frankrijk, dat de steun heeft van de Verenigde Staten en de NAVO-bondgenoten. Het voorstel van Polen wil een 'con ferentie in twee etappes over mi litaire ontspanning en ontwape ning. die later dit jaar in War schau zou moeten beginnen. Het WARSCHU (AFP/UPI) - De bezet ting in de Zuidpoolse stad Rzes- zow is gisteren na 49 dagen beëin digd. Volgens een overeenkomst die een regeringsafvaardiging sloot mrt vertegenwoordigers van de plaatselijke boeren, krijgt de onafhankelijke vakbeweging 'solidariteit' mede de beschik king over hel vakbondsgebouw. De delegatie uit Warschau onder leiding van de onderminister van landbouw Andrzej Kacala ging er ook mee akkoord dat de boeren de grond terugkrijgen die hun in de afgelopen jaren was ontnomen ten behoeve van een jachlrcser- vaat voor leiders van de commu nistische partij. Tevens krijgen de boeren een vergoeding voorde schade die de jagers hebben aan gericht. Een jachthuis dat tot voor kort ge bruikt werd door de inmiddels in ongenade gevallen partijleider Edward Gierck, zal worden over gedragen aan het parlement dat over het toekomstig gebruik zal beslissen. Westen heeft het plan als een pro paganda-manoeuvre afgewezen. Het Franse plan wil beginnen met onderhandelingen over binden de en controleerbare regels die beogen het risico van militaire verrassingsaanvallen te vermin deren. Deze regels moeten gelden voor heel Europa "van de Atlanti sche Oceaan tot de Oeral", dus ver op Sowjetrussisch grondgc- bied. BONN/MOSKOU (UPI) - De Westduitse minister van bui tenlandse 2aken. llans- Dietrich Genschér, heeft gis teren een dringend verzoek gedaan aan de Sowjet-Unie om haar "zorgwekkende" in spanningen op het gebied van bewapening op te geven en en beleid te gaan voeren gericht op matiging daarvan. Tezelf dertijd waarschuwde het Sowjct-partijblad Prawda in Moskou, dat samenwerking met het NAVO-programma voor massale kernbewape ning een dodelijk gevaar voor West-Duitsland zou kunnen blijken in te houden. Dit laat ste werd gezegd in een com mentaar van het blad. waarin tevens werd opgemerkt, dal de Westcuropcanen steeds meer beginnen te vrezen, dal de Verenigde Staten de moge lijkheid van een "confrontatie met kernwapens" in Europa niet langer uitsluiten. Woens dag had bondskanselier Schmidt verklaard, dat de Sowjet-Unie en niet de Ver enigde Staten de afremming van de bewapeningswedloop in de weg staat. Genscher sprak gisteren in een interview voor de radio en zei. dat de wereld wat betreft de aanspraken die de Sowjet- Unie maakt op de wereld macht voor een splitsing van wegen staat. Hel westen moet haar volgens hem dan ook duidelijk maken, dat zij uil een politiek van samenwer king meer voordelen kan ha len voor zichzelf dan uil een beleid dat is gericht op mili tair overwicht. De beurt is nu aan de Sowjet-Unie óm iets te doen. zo zei Genscher. die er op wees. dat "de gigantische bewapening met raketten voor de middellange afstand van de Sowjet-Unie niet al leen West-Europa bedreigt, maar ook Noord Afrika, het Nabije en Midden-Oosten. Pakistan, India. China en Ja pan. Ondanks alle zorgen die de Wesldi ilse t iet aan de carnavals-manie. Zo werd hem giste an Bonn. BONN (UPI) - Binnen de Westduitse regering is een meningsverschil aan de dag getreden over de poli tiek tegenover El Salvador. Rainer Offergeld, sociaal democratische minister voor hulp aan de ontwikkelingslanden, verwierp in een gisteren door de Frankfurter Rundschau gepubli ceerd vraaggesprek de houding van de VS tegenover El Salvador. Hij noemde de opvatting van Washing ton dat de burgeroorlog in El Salvador het gevolg is van een communistisch complot een 'volkomen on juiste taxatie' van de werkelijkheid die ernstige con sequenties kan hebben. Hij zei voorts gekant te zijn tegen steun aan de junta die in El Salvador aan de macht is. Offergeld ging hiermee in tegen de mening van het Westduitse Ministerie van buitenlandse za ken dat de vorige week liet weten dal de overgrote meerderheid van de bevolking van El Salvador de guerillastrijdcrs niet steunt. Gisteren is Lawrence Eagleburger. Amerikaans onder minister van buitenlandse zaken die in opdracht van president Reagan de regeringen van de Wcsteuropo se landen moet vertellen dat de landen van het Sow- jetblok wapens aan de guerillastrijdcrs in El Salva dor leveren, in Bonn teruggekeerd. Hij was daar maandag ook al maar toen was de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Hans Dietrich Genscher. er niet. Het geschil om El Salvador betekent dat de toch al gespannen betrekkingen tussen bondskanselier Hel mut Schmidt en de linkervleugel van zijn sociaal democratische partij en ook de verhouding lussen de sociaal democratische partij en Genschcrs vrije de mocraten die samen de Westduitse regering vormen, opnieuw onder druk zijn komen te staan. De linker vleugel van de SPD verzet zich tegen de goedkeuring door Schmidt van de bouw van kerncentrales, zijn steun aan de herbewapening en bepaalde aspecten van zijn economische politiek. MADRID (GPD UPI- De Spaanse kandidaat-premier Lcop'oldo Calvo Sotelo kwam gisteravond bij de stemming over zijn rege ringsprogramma in de Tweede Kamer zeven stemmen tekort om zich minister president Ie mogen Deze door koning Juan Carlos gewezen kandidaat tot mini President kan zich niette vant dan stemt m naai in de kamer icrvatief-liberale ïramma. Bij deze cgeringspro- weede stem- CANAVERAUUPI/DP A/Reu ter) - Op Kaap Canaveral hebben de drie hoofdmotoren van het Amerikaanse ruimteveer giste ren met succes twintig seconden lang proefgedraaid, waardoor de weg is vrijgekomen voor de eer ste bemande vlucht op 7 april. De eerste gegevens duiden er vol gens de NASA op dat de proef volledig is geslaagd. De motoren werden eerst op volle sterkte gebracht, tot tto 94 pro cent teruggebracht en vervolgens weer op volle sterkte voordat zij werden uitgeschakeld Tijdens de proef werden de moto ren van het ruimteveer Columbia zelf niet ingeschakeld omdat dat een echte lancering tot gevolg zou hebben gehad. Nu kwam het gevaarte ongeveer een halve me- nhoog en zakte terug na het uitschakelen. ming is volgens de Spaanse de mocratische grondwet een enkel voudige meerderheid genoeg om een vertrouwensstem voor een regeringsprogramma te winnen. Leden van de politiek militaire vleugel van de Baskischc afschei dingsbeweging ETA hebben gis teravond bekendgemaakt dat zij de drie consuls van Oostenrijk. Uruguay en El Salvador hebben ontvoerd en nog drie :mis!uklc ontvoeringspogingen hebben ge daan om de aandacht van de in ternationale gemeenschap te ves tigen op de martelpraktijken en de geringe democratie in Spanje In een verklaring eist de politiek militaire vleugel van de ETA de vrijlating van Baskischc politie ke gevangenen, de sluiting van de kerncentrale in Lemoniz en volle dig zelfbestuur voor de Spaanse regio's. De verklaring gaf een eer ste aanwijzing over de omvang van de actie die de gematigde vleugel van de ETA gisteren uit voerde ETA maakte niets be kend over de toestand van de drie ontvoerde consuls. Maar uit de verklaring bleek wel dat de ETA ook een poging heelt gedaan de Portugese consul in San Sebas tian te ontvoeren en de West- en Ooslduilsc consuls in Basken- Britse sociaal-democraten (Van correspondent Lia van Bekhoven) LONDEN - De Britse Labourpartij heeft zich er bij neergelegd dat enkele van haar meest prominente leden binnenkort uit de partij zullen stappen. Deze "Bende van Vier" zal voor Pasen een nieuwe sociaal-democratische partij oprichten. De Labourpartij zelf heeft een campagne opgezet, die de deur achter de weglo pers voorgoed moet sluiten en de eenheid binnen de partij moet bevorderen. "Ik heb urenlang geprobeerd iedereen over te halen in de partij te blijven", zei leider Michael Foot vorige week en koppelt er in éën adem de waarschuwing aan vast dat de opstandelingen het niet ver zullen brengen met hun poging op eigen benen te staan De sociaal-democraten weten dat ze, willen ze als politieke partij serieus genomen worden, ook de liberalen nodig hebben. Een coalitie tussen die twee vóór de verkiezingen zou het sociaal- democratisch-liberaal verbond tot de grootste politieke partij in Groot-Brittannië kunnen maken volgens de talrijke opiniepei lingen die de afgelopen tijd gehouden zijn. De "Bende van Vier" bestaat uit ervaren, keurige en vooral aardi ge politici, met Shirley Williams aan het hoofd. Als Williams in het land even populair is als in Fleet Street, staat het buiten kijf dat ze de volgende Britse premier wordt. Ook in het Lagerhuis heeft bijna iedereen een zwak voor oud-minister Williams Ze is recht door zee, vindt men. Ze speelt niet vals, ze denkt snel en is intelligent, hoewel ze niet beschouwd wordt als een intellectu eel. "Omdat haar haar altijd zo slordig zit denkt ze wel dat ze een intellectueel is. maar dat is niet zo", zegt Labour-politicus Denis Healey. Williams heeft een brede belangstelling en kan goed luisteren. "Shirley geeft je het gevoel dat alles wat je zegt zo geweldig is dat ze wilde dat ze er zelf eerder aan gedacht had", zegt een andere parlementariër, "en dat is bijzonder vleiend". Bovendien is ze glashelder over onderwerpen waar het Britse electoraat al jaren mee worstelt. Zoals Karl Marx (tegen), particuliere school opleidingen (tegenj en de EG (voor). Zelfs haar meest felle critici geven toe dat ze een "stemmenlokker" is voor elke politieke partij omdat ze oprecht en eerlijk overkomt. Voor de Britten, die zich zorgen maken over recessie en werkloos heid en een groot deel van hun zelfvertrouwen verloren hebben, is Shirley de verpleegster die de patiënt met vriendelijke woor den en Pleegzuster Bloedwijn te hulp komt. Maar ze is ook, zoals ze zelf zegt, een soort verpleegster die je de dag na de operatie het bed uitjaagt. Het verschil tussen haar en de premier komt in de krantekoppen duidelijk naar voren. Waar de eerste Shirley of zelfs "Shirt" ge noemd wordt en de premier "Thatcher". Thatcher is te snibbig en eigengereid om populair te zijn. Haar beleid komt over als hardvochtig en haar ministers als onverschillig voor de noden van de armen en werklozen. Labour-Ieider Foot is evenmin populair. Niet omdat hij onsympa thiek zou zijn, maar omdat hij overkomt als een leider die er niet in slaagt de extreem-linkse vleugel binnen de partij te temmen. Foot geniet de onterechte reputatie lichamelijk zwak te zijn en zich geestelijk het best thuis te voelen temidden van irrelevante tweedehands boeken. Williams verloor haar zetel in 1979 tijdens de grootste verkiezings nederlaag die de Labourpartij sinds mensenheugnis leed. Sinds dien heeft ze geprobeerd als lid van het partijbestuur het linkse tij dat zich na de verkiezingen in de partij inzette, te keren. Om dat ze daar niet in geslaagd is, heeft ze nu dezelfde partij de rug toegekeerd. "De Labourpartij van nu is mijn partij niet meer", schreef ze in een brief aan de voorzitter waarin zij ervoor be dankte nog langer als bestuurslid aan te blijven. De smeekbeden van partijgenoten uit het linkse en rechtse kamp om te blijven mochten niet baten. Williams maakte bekend "binnenkort" ook haar lidmaatschap van de partij op te zullen zeggen. Elf kamerleden hebben al gezegd Williams en haar Bende te volgen. Als de sociaal-derrjocratische partij binnenkort wordt opgericht, zullen er wellicht nog meer overstappen. Op een to taal van 267 kamerleden is er echter geen sprake van dat de Labourpartij parlementair op instorten staat. De sociaal-democraten willen een geloofwaardig alternatief voor Thatchers beleid bieden. Niets meer en niets minder. Ze zeggen de Labourpartij geen klappen toe te willen dienen, maar dal lijkt onvermijdelijk wanneer een nieuwe centrum linkse partij vol gens de opiniepeilingen op ruim een derde van de stemmen kan rekenen. De conservatieven zijn beter gedisciplineerd dan Labour. Ze we ten, onder Thatchers ijzeren leiding, wel beter dan handtekenin gen te zetten onder sympathieverklaringen voor de sociaal-de mocraten. Conservatieve overlopers zijn vooralsnog niet te ver wachten. Ze lonken ook niet openlijk naar "de club van Shir ley", maar zijn wel opgehouden het als een grote grap te be schouwen. Het is in de conservatieve gelederen doorgedrongen dat ze niet per se hoeven te profiteren van een afbrokkelende Labourpartij, maar dat ze er ook het slachtoffer van kunnen worden. Lijnrecht tegenover Hessers theorie staan wederom de opiniepeilingen die aantonen dat in het conservatievere zuiden des lands de so ciaal-democraten het goed zouden doen ten koste van de Tories. Tijdens landelijke verkiezingen is Engeland ëëagroot casino waar de partij met de meeste stemmen niet verder dan de oppositie- bank behoeft te komen. Voordat de Conservatieve partij de laat ste verkiezingen won, werd er gefluisterd over de hervorming van dit systeem naar een stelsel zoals we dat in Nederland ken nen. De regering wil er nu echter geen woord meer over horen. Thatcher weigert de hervorming van het kiesstelsel ook maar te overwegen. De Labourpartij wil er ook niets van weten. De so ciaal-democraten weten hoe moeilijk het voor ze is, zelfs samen met de liberalen, om onder dit systeem de verkiezingen te win nen. Maar als er nog kleine wonderen in de wereld zijn, zullen zij als regeringspartij in elk geval met deze traditie breken. De sociaal-democraten hebben (nog) geen duidelijke politieke weg ingeslagen. Ze hebben zich (nog) niet achter een onderwerp geschaard dat kan rekenen op de massale steun van de bevol king. De manier waarop ze zich bijna een maand geleden aan kondigden, was karakteristiek voor de oprichters van de So ciaal-Democratische Raad. die hun bedoelingen via het liberale dagblad The Guardian kenbaar maakten: een krant die vooral door de intelligentsia uit de middenklasse gelezen wordt De lijst van honderd sympathisanten bestond uit vele klinkende namen, behorend bij de hogere inkomensgroepen, die vaak uit frustratie met andere politieke partijen zich bij de sociaal-demo craten aangesloten hadden. Als de centrum linkse partij ook wil rekenen op mensen die zich tot de partij zelf aangetrokken voe len. zal ze zich veel duidelijker op moeten stellen Alles wat de bevolking weet van de Labour-dissidenten is, dat het een groep welwillende politici betreft, die hun politieke heil er gens tussen Labour en Conservatieven zoeken, en wier ideologi sche raakvlak in de buurt van de liberale partij ligt. Naast alle speculaties en aarzelingen blijft overeind staan aat ae Sociaal-Democratische Raad in de vier weken nadat ze zich voorstelde aan het volk bijna twee ton aan giften ontving, waar van ze enkele dagen geleden voorzichtig een tijdelijk hoofd kwartier openden. Ze ontving tienduizenden sympathieke brie ven en telegrammen Er is geen tekort aan vrijwilligers die zich willen inzetten voor een nieuwe partij en volgens iedere opinie peiling is er zeker geen tekort aan kiezers die hun stem op de sociaal-democratische alliantie willen uitbrengen. De partij zal ook als ze over een paar weken opgericht wordt tijd genoeg hebben om in het ondiepe de temperatuur te kunnen testen tijdens de tussentijdse verkiezingen die ongetwijfeld voor de landelijke verkiezingen in 1984 plaats zullen vinden. Een groep die uit het niets kwam en nu nummer 1 in de opiniepeilin gen staat, nog voor dat ze officieel is opgericht, had zich een slechtere start kunnen bedenken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9