Ouders vrij-af voor opvoeding Onenigheid over zetels Antillen Huurders eisen opknapbeurt huis via kort geding Acties voor behoud van NSM-werf Verlof wel onbetaald Notarissen in de fout met goedkope huurhuizen f jarinorekr^c Rugpijn bij helft van Nederlanders Meer geld nodig voor uitbreiding tv-tijd Ronde T af el Conferentie moet vervolg krijgen ZATERDAG 21 FEBRUARI 1981 AMSTERDAM (ANP) - Op diver se plaatsen in Amsterdam zou den vandaag acties te verwach ten zijn tegen de dreigende slui ting van de NSM-werf in Amster dam-Noord. Zoals bekend heeft minister Van Aardenne (econo mische zaken) deze week gewei gerd de noodlijdende onderne ming, die met een miljoen gul den verlies per maand draait, verdere financiële steun te verle nen. Dat betekent dat de werkge legenheid van vierhonderd men sen gevaar loopt. Vanmiddag zou op de werf zelf een grote protestmanifestatie plaats hebben, die georganiseerd zou worden in samenwerking met het werkgelegenheidscomité re gio Amsterdam en de gemeente besturen van Amsterdam, Landsmeer, Oostzaan, Zaanstad en Purmerend. De Amsterdamse jongerenorgani saties zouden op en rond de Dam een ludieke actie AMSTERDAM (GPD) - In een „mammoet" kort geding eisten 36 huurders gisteren geëist dat er op korte termijn achterstallig on derhoud aan hun woning wordt uitgevoerd. De huurders zijn af komstig uit de Jordaan, Spaarn- dammerbuurt en Oud-West in Amsterdam. Van de vijftien huiseigenaren die waren gedaagd verschenen er vijf voor de vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr. B. J. Asscher. Een groot aantal huisbazen had de huurders in middels meegedeeld dat het ach terstallig onderhoud zal worden verholpen. De klachten van de huurders be treffen voornamelijk lekkages, afgekeurd elektriciteitsnet, wan kele balkons, verrotte kozijnen, kierende ramen en deuren en in n geval was de huurder zelfs door de vloer gezakt. Het kort geding van gisteren dat de gehele dag duurde, is een uit vloeisel van de zogenaamde on- derhoudsactie die door buurt en wijkcentra met steun van de Am sterdamse rechtswinkel is opge zet. Eind vorige maand stuurde men 80 laatste sommaties naar huisbazen. Het merendeel van de huiseigenaren koos toen eieren voor zijn geld en tegen de overi gen werd het kort geding gestart. In een algemene pleitnotitie wijzen de negen advocaten die de huur ders verdedigen erop dat de hui zen eind vorige eeuw zijn ge bouwd met weinig geld. „Het is echter wel de bedoeling dat de huizen nog tien jaar mee gaan". Bij twee derde van de huurders is de afgelopen tien jaar geen groot onderhoud verricht. Met dwangsommen van 500 tot 1000 gulden wordt nu geist dit onder houd te verrichten In de meeste van de klachten wor den de huurders ondersteund door rapporten van de gemeente lijke dienst Bouw- en Woning toezicht. Zo werden argumenten van Essenburgh B.V.. eigenares se van een zestal panden in de Jordaan door vertegenwoordiger Nienhuis van de gemeentelijke dienst onder tafel geveegd. Na de laatste sommatie had Essen burgh B.V. twee werklui naar de panden gestuurd, die de klach ten voor de zomer verholpen zouden hebben. Nienhuis zei hier op: „Ik vraag me af welke zomer. U moet er dan wel een jaartal bij noemen want twee werklui kunnen dat nooit aan". Door enkele advocaten van huisei genaren werd het gebruik van een kort geding aangevochten. Volgens hen had men met de klachten naar de kantonrechter moeten stappen. Advocaat Toni- no betoogde dat het hier een po litieke stunt betrof om huiseige naren aan te vallen en op kosten te jagen. De advocaten onder schrijven dat het een stunt is. Ze hopen dat het een schrikeffect teweeg brengt waardoor huisei genaren eerder achterstallig on derhoud gaan verrichten. „De zaken die nu lopen zijn een be gin. Er liggen nog een honderd tal zaken te wachten die op de zelfde manier werden gevoerd, indien nodig", aldus de advoca ten in een verklaring. Rechtbankpresident mr. Asscher zal negentien huizen gaan bezoe ken om de klachten te bestude ren. Tijdens de zitting werden drie verstekvonnissen verleend en werden twee zaken ingetrok ken. De overige zaken worden aangehouden voor twee maanen. Als dan geen begin is gemaakt met het opknapwerk, zal alsnog worden gevraagd. op te roepen tot deelna- dam-Zi^d'werd'tpn^nnp DEN HAAG - Minister Albeda (Sociale Zaken) en staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters (CRM) willen een begin maken met ouderschapsverlof. Hierover hebben zij de Sociaal- Economische Raad advies gevraagd. Amsterdam-Zuid werd tenslotte een fietstocht naar de werf aan gekondigd. De vierhonderd personeelsleden van NSM hebben gistermiddag unaniem hun vertrouwen gege ven aan een actiecomité, waarin ondernemingsraadsleden en vakbondsvertegenwoordigers zitting hebben genomen. Het co mité heeft al aangekondigd dat er volgende week nieuwe acties te verwachten zijn om minister Van Aardenne duidelijk te ma ken dat zijn plannen op grote weerstand kunnen rekenen. "Vóór de Tweede Kamer over de toekomst van de NSM beslist zullen wij, met de onderne mingsraad, onze tanden laten zien", zei Gijs Honing van de In dustriebond FNV gisteren tot het voltallige personeel. "Wij zul len Den Haag duidelijk maken dat er rekening met ons moet worden gehouden". De bonden willen proberen ook andere bedrijven bij de acties te betrekken "omdat het hier een regionale aangelegenheid be treft". De werknemers van de eveneens met sluiting bedreigde Ford-fabriek in Amsterdam heb ben gisteren een delegatie naar de NSM-werf gestuurd om hun solidariteit te betuigèn. Enkele tientallen ex-werknemers uit de scheepsbouwsector heb ben gistermiddag bij het hoofd kantoor van het Rijn-Schelde Verolme concern in Rotterdam gedemonstreerd tegen het be sluit om geen aanvullende steun meer te geven aan NSM in Am sterdam. Niet inwendig DEN HAAG (ANP) - Er heeft geen inwendig onderzoek bij zigeu nerinnen plaatsgevonden tij dens de identificatie-procedure op 15 en 16 januari bij de grens post Hazeldonk. Staatssecreta ris Haars (justitie) schrijft in een gisteren verstuurde brief aan de voorzitter van de Twee de Kamer. Boete geëist voor anti- joods boekje ZUTPHEN (GPD) - „Ik heb nooit de bedoeling gehad de joden te beledigen. Maar ik blijf erbij; er zijn kwade en goede joden. Dat staat ook in de bijbel. Ik wilde de mens heid waarschuwen voor het kwaad dat zich binnen het joodse volk nestelde". Met deze uiteenzetting pro beerde gisteren een 35-jarige ondernemer uit Uddel voor de Zutphense rechtbank zijn boekwerkje „De mysterieuze macht achter de joden" te verdedigen. De officier van justitie, mr. C. Montijn, be ticht de man van opzettelijke belediging van het joodse volk. Het geschrift zou bol staan van discriminerende uitlatingen. Tegen de man werd 500 gulden boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee we ken geëist. Dergelijke straf fen werden destijds ook op gelegd aan aanhangers van de Nederlandse Volks Unie van Glimmerveen, merkte de officier op. De advocaat van de man, mr. J. van den Berg, benadrukte dat zijn cliënt geen boze op zet had. „Hij heeft slechts willen waarschuwen tegen het kwaad". De verdediger bepleitte vrijspraak. De rechtbank vrijdag 6 maart uitspraak. In hun adviesaanvraag leggen de beide bewindslieden er de nadruk op, dat nu meestal de moeder de betaalde arbeid opgeeft om de kin deren groot te brengen Zij willen nu meer mogelijkheden scheppen om de betaalde arbeid en de onbetaalde verzorgingstaken gelijker over man en vrouw te ver delen door middel van een wettelij ke basisvooziening van onbetaald ouderschapsverlof. Zo'n regeling zou zowel de vader als de moeder de gelegenheid ge ven korter te werken of de arbeid een zekere periode te onderbreken zonder dat zij de band met de werkgever geheel verliezen. De be windslieden leggen de SER een aantal verschillende mogelijkhe den van een wettelijke basisvoozie ning en in verband daarmee een reeks vragen ter advisering voor. In de gedachten van de bewinds lieden zouden onder het ouder schapsverlof kunnen vallen een aanspraak op verlof bij ziekte van kinderen onder een bepaalde leef tijd. Ook zouden de ouders aan spraak moeten kunnen maken op een bepaalde periode van verlof, waarbij het dienstverband door loopt. In verband met problemen met kinderen zouden ouders ook aan spraak moeten kunnen maken op een kortere arbeidsduur geduren de een bepaalde periode, waarbij de niet-gewerkte tijd als verlof geldt. Uit de adviesaanvraag blijkt, dat de bewindslieden alleen de moge lijkheid van het ouderschapsverlof bij wet willen regelen, zonder dat de verplichtingen van de werkge ver in financieel opzicht worden voortgezet. Het blijkt duidelijk een verlof voor eigen rekening te moeten worden, waarbij ook geen aanspraak op de werknemersverzekeringswetten kan worden gedaan. Juist over het al dan niet geheel of gedeeltelijk buiten werking stellen van de so ciale verzekeringswetten of de aan passing daarvan bij de invoering van het ouderschapsverlof wordt de SER om advies gevraagd. GELDERMALSEN (ANP)-Leden van de explosievenopruimingsdienst kunnen weer glimlachen. Op ongeveer tachtig meter van de spoorlijn Gel- dermalsen-Tiel maakten zij gisteren een 500 ponds bom uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk. Vier gezinnen uil een naburig woonwagen kamp moesten lijdelijk elders worden ondergebracht. De bom werd don derdag gevonden dooreen arbeider die in hel weiland aan het spitten was. AMSTERDAM (GPD) - Een groot aantal Amsterdamse notarissen heb ben de afgelopen jaren, bewust of onbewust, meegewerkt aan het on geoorloofd splitsen van goedkope huurwoningen. Volgens een ge meentewoordvoerder gaat het om „enige tientallen notarissen die koopaktes hebben opgemaakt zonder dat de gemeente de benodigde vergunning had verstrekt". De gemeente heeft nu een lange lijst met klachten gestuurd naar het ministerie van justitie, dat de zaak moet onderzoeken. „Er valt nog geen zinnig woord over te zeggen of de notarissen strafrechtelijk zullen worden vervolgd", aldus een woordvoerder. Volgens de wet notaris niet verplicht zijn te controleren of de gemeente vergunning heeft afgegeven. De verkoop van huuretages is echter wel een forse klap voor de hoofdste delijke woningdistrubutie. In Amsterdam wordt er namelijk alles aan gedaan om het splitsen van huurwoningen tegen te gaan. (ADVERTENTIE) Kabinet eens: Twente wordt provincie DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft zich gisteren akkoord ver klaard met de plannen van mi nister Wiegel (binnenlandse za ken) voor een provinciale herin deling van Overijssel en Gelder land. De herindelingsplannen omvatten onder meer de vor ming van een nieuwe provincie Twente. Het resterende deel van het huidi ge Overijssel v/ordt met inbegrip van delen van Gelderland de nieuwe provincie IJsselland. De nieuwe provincie Twente krijgt de grenzen van het huidige ge west Twente. Bij de nieuwe pro vincie Twente zullen drie Gel derse gemeenten worden ge voegd: Borculo, Neede en Eiber gen.Dat is de essentie van het be sluit dat het kabinet gisteren in zijn wekelijkse vergadering heeft genomen. Het kabinet heeft zich unaniem achter de plannen van minister Wiegel opgesteld, zo werd gisteren na afloop van het kabinetsberaad duidelijk. Die eensgezindheid houdt in dat er ook in financieel opzicht voorals nog geen bezwaren bestaan te gen de uitvoering van de herin delingsplannen, splitsings- De nieuwe provincie Twente zal bestaan uit de gemeenten En schede. Hengelo. Almelo. Los ser, Oldenzaal, Denekamp. Tub- bergen, Ootmarsum - dat geen deel uitmaakt van het huidige gewest -, Weerselo, Borne, Haaksbergen. Diepenheim. Goor. Markelo. Ambt en Stad Delden, Rijssen, Wierden, Hel- lendoorn, Vriezenveen, Den Ham, Neede, Eibergen en Borcu lo. UTRECHT (ANP) - Ruim de helft van alle volwassen Ne derlanders heeft last van "la ge" rugpijn of heeft daar ooit last van gehad. Als gevolg daarvan is twintig tot 25 pro cent van de bevolking gedu rende een korte of langere tijd niet in staat zijn of haar dagelijks werk te verrichten. Desalniettemin gaat slechts 28 procent van de mannelijke en 42 procent van de vrouwe lijke rugpijnpatiënten naar de huisarts toe. Dit zei prof. dr. H.A. Valken burg. van het instituut voor epidemiologie van de Eras mus Universiteit gisteren in Utrecht op eem nationaal huisartsensymposium over rugklachten. De cijfers die hij presenteerde, zijn naar voren gekomen bij een epidemiolo gisch onderzoek onder bijna 6500 volwassenen in de ge meente Zoetermeer. Uit dit onderzoek bleek ook dat rugklachten niet samenhan gen met een bepaald beroep of met het opleidingsniveau. Wel is naar voren gekomen dat de klachten bij zowel i tot het 65-ste levensjaar toenemen om daarna te verminderen. Rugklachten zijn meestal niet van voorbijgaande aard. Vijf entachtig procent van alle pa tiënten lijdt gedurende een langere periode pijn. Het on derzoek wees uit dat bijna eenderde van alle rugpijnpa tiënten de klachten meer dan drie maanden houdt. Nog eens eenderde moet zelfs be- drust houden. Bij twee tot vier procent van de patiënten doet zich de noodzaak voor om van baan te veranderen, aldus prof. Valkenburg. Als er sprake is van een bescha digde tussenwervelschijf (kraakbeenschijf tussen de wervels), dan heeft zelfs een langdurige behandeling, of dat nu met medicijnen of door een fysiotherapeut ge beurt, vrijwel nooit meer succces. Dat is de mening van reumatoloog prof. dr. J.K. van der Korst. Volgens hem leidt zo'n behandeling eerder tot "fixatie" van de klacht. Prof. Van der Korst wees zijn toehoorders erop dat de arts zich bij de behandeling van rugpijn niet uitsluitend op het "defect" in de rug moet richten, maar ook rekening moet houden met de speciale omstandigheden waarin de patiënt leeft en met zijn ka rakter. De aanpak van lage rugpijn moet volgens hem vooral gericht zijn op preven tie. De ouder wordende rug verliest met de jaren aan elas ticiteit en wordt kwetsbaar der. Volgens orthopedisch chirurg dr. G.H. Slot uit Nijmegen zijn stoornissen in de functie van de wervelkolom meestal het gevolg van overbelasting. Dat kan dan komen door een verkeerde houding. een slechte conditie van de buik spieren, beenlengteverschil of door andere afwijkingen aan de benen bijvoorbeeld o- of x-benen. HILVERSUM (ANP) - Een paar gulden meer per jaar via de om roepbijdragen dan de minister wil, meer geld uit de Ster-recla me door meer reclamezendtijd of hogere tarieven en een hogere onttrekking aan de algemene re serve (per 31 december 1980 op gelopen tot ruim 400 miljoen gul den). Dan kan de omroep in de periode 1981-1985 een aantal wensen realiseren, waarvan uit breiding van de televisiezendtijd met in totaal 32 uur per week de belangrijkste is. De wensen zijn door de Raad van Beheer (het dagelijks bestuur) van de NOS neergelegd in een meerjarenplan, dat volgende week vrijdag ter goedkeuring zal worden voorgelegd aan het alge meen bestuur, waarna de defini tieve versie naar de minister gaat. De Raad van Beheer stelt, dat de omroepbijdragen in de komende jaren twee tot vijf gulden hoger zouden moeten zijn dan de mi nister zich heeft voorgenomen. Dit omruepvoorstel zou in de ja ren 82-85 genoeg geld in het laatje brengen om een antwoord te hebben op de komende ont wikkelingen. aldus de Raad van Beheer. Mocht de minister de suggestie van de omroep tot verhoging van de omioepbijdrage niet willen volgen, dan suggereert de Raad van Beheer de zendtijd van de Ster op radio en televisie meer uit te breiden dan men voor ogen heeft en daarnaast een sterker Pais gaat op salarissen onderwijs bezuinigen DEN HAAG (GPD) - Minister Pais (onderwijs en Wetenschappen) wil binnen afzienbare tijd komen tot een algehele doorlichting van de salarisstructuur in het onder wijs, om mogelijke onevenwich tigheden hierin op te sporen. Daarnaast wil hij de voorstellen die op Binnenlandse Zaken in voorbereiding zijn voor de aan- vangsalarissen van ambtenaren gaan vertalen naar het onderwijs. Naar zijn mening kan dit voor de begroting van onderwijs en we tenschappen een bedrag opleve ren van 100 tot 200 miljoen gul den. Dat heeft de minister per brief meegedeeld aan de vaste com missie van onderwijs en weten schappen. In die brief, waar de commissie om had gevraagd, geeft hij een beknopt overzicht van de besprekingen die hij afge lopen woensdag heeft gevoerd met de onderwijs-vakcentrales. Minister Pais denkt verder aan het treffen van maatregelen voor de onderwijsgevenden die ook zul len gaan gelden voor de ambte- De onderwijsgevenden zullen dan. net als in het particuliere be drijfsleven gebruikelijk is, belas ting moeten gaan betalen over de bijdrage in de ziektekosten die ze krijgen. Naar de mening van Pais tasten bo vengenoemde maatregelen op geen enkele manier de kwaliteit van het onderwijs aan en laten eveneens de werkgelegenheid intact. Hij merkt op dat als men deze maatregelen niet wenst, er slechts n alternatief overblijft: vermindering van het aantal ar beidsplaatsen. Ook voor deze situatie geeft hij een aantal mogelijkheden. De Nieu we Leraren Opleidingen zullen dan plaatsen moeten inleveren, omdat de bezetting op bijvoor beeld de schoolpractica daar veel groter is dan bij andere onder wijssoorten. Daarnaast denkt Pais aan het vergroten van de klassegrootte. Uitgezonderd daarbij worden de kleuter- en la gere scholen, alsmede de scholen die worden bezocht door relatief veel leerlingen uit de culturele minderheden en sociaal-econo mische achterstandsituaties. Op 17 maart zullen de onderwijs- vakcentrales met de minister verder praten over deze maatre gelen. Op dat moment zal de on derwijsbegroting echter al be handeld zijn in de Tweede Ka mer. Dinsdag wordt daarmee be gonnen. beroep op de algemene i te doen. Tot de wensen van de Raad van Beheer behoren behalve de uit breiding van de televisiezendtijd (in april zal de aanvraag voor de eerste fase voor acht uur zendtijd meer per week per 1 oktober 1982 naar de minister gaan) uit breiding van het personeel van het journaal, extra verhogingen van de directe programmakosten radio en televisie, zendtijduit breiding voor de schooltelevisie in de komende vier jaar met tien uur per jaar, en een uitgebreid wensenpakket van het technisch bedrijf van de NOS, waaronder het scheppen van de mogelijk heid tot stereo op televisie Ij Flevohof en Veluwemeer. 25% korting in voor- en naseizoen voor 60-plussers en WAO-e Vraag het gratis Vakantie-ideeënboek aan Ja Jarino, i hel gratis Vakantie Jarino Rekreatie Antwoordnummer 3, 9300 XA Roden (geen postzegel) Tel. 05908-16866. Na kantoortijd 05908-19598 DEN HAAG (GPD) - De Ronde Ta fel Conferentie over de toekomst van de Nederlandse Antillen heeft gisteren geen oplossing kunnen vinden voor een nieuwe zetelverdeling in de Staten (het parlement), die is nodig nu de de legaties het er wel over eens zijn geworden dat de drie kleine. Bo venwindse eilanden (Sint-Maar ten, Saba en Sint-Eustatius) bij de eerst volgende verkiezingen afzonderlijk in de volksvertegen woordiging zullen worden opge nomen. De problemen kwamen vooral van Curaao: dit eiland heeft momenteel de absolute meerderheid in de Staten (12 van de 22 zetels) en wil die niet verlie- „Met het principe dat de drie klein tjes eigen zetels moeten krijgen heeft geen van de deelnemers problemen", legde conferentie- voorzitter Van der Stee, de Ne derlandse minister van Antil liaanse zaken, gisteravond uit. „Op het ogenblik zijn Saba en Sint-Eustatius niet rechtstreeks in de Staten vertegenwoordigd, zij vormen met Sint-Maarten sa men n eilandgebied en heb ben samen n zetel. Maar bij de invulling van de toekomstige ze telverdeling begonnen de pro blemen". eerst betrof een uitbreiding van het aantal Statenzetels met twee. Voor Curacao betekende dat een teruggang van de meerderheid naar precies de helft van het aan tal zetels. Om die reden verzetten de delegaties van dit eiland zich ertegen. Het andere voorstel be helsde een uitbreiding van het aantal Statenzetels tot 34: Curaao 17, Aruba 11, Bonaire 2. Sint- Maarten 2. Saba 1 en Sint-Eusta tius 1. Deze opstelling was voor Curaao en Aruba onaanvaard baar. Omdat de conferentie over eenstemming tussen alle partijen voorstaat is de kwestie van de ze telverdeling doorgeschoven naar de volgende ronde. Wel is gisteren een akkoord bereikt over de instelling van een consti tutioneel hof dat in de toekomst bij afschaffing van het admini stratief en financieel toezicht van het land als beroepsinstantie voor de meer zelfstandig opere rende zes eilanden van de Neder landse Antillen moet gaan die- De ongeveer negentig deelnemers aan deze RTC in Dm Haag heb ben de afgelopen week de agen da voor de Antillen-conferentie voor de eerste keer „doorgemar cheerd", zoals minister Van der Stee het omschreef ..Er is plezie rige vooruitgang geboekt, maar er zijn ook tegenvallers geweest Het is de bedoeling dat maarioag en dinsdag een totaalpakket van conclusies wordt geformuleerd, waarmee de Antilliaanse delega ties dan voor raadpleging van hun achterbannen naar huis gaan". Begin volgende week komt ook de omstreden kwestie aan de orde wanneer precies op Bonaire de tweede ronde van deze rtc moet worden gehouden. Het pro gramma voorziet die binnen een maand. Curaao verzet zich daar heftig tegen: Aruba wil van geen uitstel weten. In de wandelgan gen van de conferentie wort nog steeds naar een compromis ge-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7