"Ik heb hier leren tieren, vloeken en schreeuwen" actief in 1 vrije tijd I 00092333 Hartebrugkerk verrijkt met herboren orgel Pater De Ponti neemt afscheid van het clubhuiswerk I8, IATERDAG 21 FEBRUARI 198. DO/ST LEIDEN - Pater M.G. de Ponti gaat, na 24 jaar club- en buurthuis werk, het clubhuis De Mirt/Honken verlaten. Bijna een kwart eeuw geleden "werd hij het buurthuiswerk in gestuurd", niet helemaal naar eigen verkiezing. Nu hij het op zestigjarige leeftijd de rug toe keert, zegt hij geen spijt te hebben van de manier waarop hij zijn leven heeft besteed: "De mensen hebben je leren leven". Wat De Ponti de laatste 24 jaar in Leiden heeft gedaan, maakte hem tot een be kend en geliefd persoon. Een pater, die "hoewel ik het pater-zijn nooit heb ver loochend", altijd geprobeerd heeft zichzelf als mens te geven. Zijn drijf veer was niet de kerkelijke leer; eerder beschouwde hij het christendom als een leefregel. "De mensen hikken nu eenmaal aan tegen iemand die in zwar te pij en witte boord het katholicisme wil indoctrineren". Misschien is het daarom ook wel dat pater De Ponti vooral in Leiden-Noord een geliefd persoon is geworden. Zelf relativeert hij dat feit: "Is het niet triest dat ie mand bekend wordt, alleen omdat hij een vrolijk en opgewekt mens is? Is het ergste van deze maatschappij niet dat het helpen van andere mensen als iets bijzonders wordt gezien?" Staat De Ponti in Leiden vooral bekend om zijn club- en buurthuiswerk, zelf had hij nooit gedacht daar ooit in te recht te zullen komen. Toen hij in 1942 tot de orde der Franciscanen toetrad, had hij een functie binnen de parochie voor ogen. Lange tijd was hij dan ook kapelaan in Den Helder. Den Helder, de marinestad waar volgens de pater promotie-maken een der hoogste idea len was. De opdracht in Leiden het clubhuiswerk op te zetten werd des tijds dan ook gebracht als een ge schenk Gods. Had zijn nieuwe functie niet de dure naam "directeur-aalmoe zenier"? Toch was de Ponti niet direct zo enthousiast als van hem werd verwacht. Zijn functie mocht dan "directeur" zijn, hij kwam terecht in het zwaar verwaarloos de buurthuis De Spreeuwpot aan de Nieuwe Rijn. Het buurthuis heette toen nog Sint Franciscus Liefdewerk (SFL), en alleen jongens hadden er toegang. Boven dien had hij in verband met zijn steeds terugkerende hernia, een'wat rustiger baantje voor ogen. 0 Protest aantekenen was echter onmogelijk: "Dat kruis had je maar te dragen". De hernia nekte hem ook al vrij snel na aanvang van zijn werkzaam- heden in De Spreeuwpot. De I dokter oordeelde dat De Pon- I. ti psychisch noch fysisch te- a gen het werk was opgewas- "Ik lag ziek bij mijn ouders in rrrjn geboorteplaats Didam, toen er een brief kwam van de overste. Of ik maar direct terug wilde komen, want ze i- hadden nog nooit zo'n goede i-gehad. Ik heb de brief eerst in -1 elkaar gepropt en toen in een hoek gegooid. Toch ben ik uiteindelijk naar Leiden te il ruggegaan, want de wil van de overste is de wil van God". Zo begon De Ponti zijn lange c loopbaan in het club- en buurthuiswerk van Leiden. 1 Moest in het begin de politie er nog wel eens aan te pas ko- men om de jongeren De Spreeuwpot uit te krijgen, na drie maanden wist de pater het zelf wel te runnen: "Ik heb hier leren schreeuwen, vloeken en tieren". De pater had inmiddels plezier gekre gen in het werk en toen rond 1960 de "grote trek naar de nieuwe Kooi" op gang kwam, vertrok hij mee. Nu verkoos hij heel bewust het buurt huiswerk in Noord. In sep tember '61 werd een kelder aan de Surinamestraat be trokken, in de loop der tijd steeds ingeruild voor betere ruimten totdat begin vorig Op Stap Onder de naam 'Op stap-cur- sus' organiseert K&O voor vakantiegangers lessen waarin de taal van het land van be- stemming enigszins onder de knie kan worden gekregen. Het gaat hierbij om Frankrijk. En geland en Spanje. Inlichtingen bij K&O (141141). jaar het gloednieuwe buurt huis De Kooi kon worden be trokken. De hernia was tus sen de bedrijven door overi gens genezen. Na een bezoek aan een Duitse "Heilprakti- ker" is de ziekte nooit meer teruggekomen. Dagboek De Ponti heeft altijd een dag boek bijgehouden van zijn •werk in de buurthuizen. Dat dagboek werd de laatste maanden bewerkt tot een kroniek, die bij zijn afscheid half maart zal uitkomen. His torische gegevens en foto's van het buurthuiswerk van 1961 tot 1979 zijn in het boek werkje te vinden. Ook de strijd, die er in Noord is ge weest tussen de verschillen de gezindten ontbreekt niet in de kroniek. Maar liefst ze ven zuilen werkten sinds 1963 samen in'éen gebouw "De Zevensprong". Iets dat een jarenlange strijd veroor zaakte over wie nu eigenlijk de baas was in het clubhuis. Pas in '74 gaven de zuilen hun eigen gezicht binnen de stichting op en werden sa mengevoegd in één neutrale stichting. Pater De Ponti raagt zich nu af of dit niet zeel eerder had moeten ge- jeuren, hoewel hij het wel gunstig vond dat mensen konden kiezen naar welke club zij gingen. Ook vraagt hij zich af of niet iedereen had moeten opstappen toen alle zuilen in 1974 in een neu- Textiel Het textielelnbje van het LAK organiseert ook twee cursussen: marionetten maken en ontwer pen. De eerste cursus begint vol gende week maandag om acht uur, de tweede woensdag avond. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij het secre tariaat van het LAK (124890). Film. In jongerencentrum Stats wordt dinsdag de Marokkaan se film Mille et une ma ine' ge draaid. De film is Arabisch ge sproken en van Nederlandse ondertitels voorzien. Onder werp is de tegenstelling tussen arm en rijk. Het jongerencen trum is open om 20.15 uur. De aanvang van de film is een kwartier later. trale stichting overgingen. Tenslotte had iedere gezindte tot dan toe kunnen werken hoe ze wilde; nu werden ze al lemaal ondergeschikte van een directeur. De opvatting van De Ponti dat alle zuilen van het begin af aan al hadden moeten samen werken, werd hem binnen de katholieke kerk niet altijd in Jank afgenomen. Van de pas oor ontving hij in die tijd een erontruste brief. Hij "ver dacht" De Ponti van een hu manistische inslag. De Ponti vindt echter dat hij zijn eigen principes nooit heeft ge schonden. Ook niet toen 't (katholieke) Honk" en het Vele orgel-en andere muziekvrien- den hebben er belangeloos aan meegewerkt, dat het zover kon komen. Maar de motor achter al die bedrijvigheid was toch Jan Schmitz, de organist van de kerk. Geboren (29-2-' 16) en getogen Ha genaar. bleef hij. van kindsbeen af tot nu toe, de Vondelstraat trouw. Deze drukke verkeersweg lijkt een symbool van zijn leven: altijd in de weer. op reis naar hiel en ver weg. De muziek zal er al heel jong bij hem in; hij leerde bij Jos Vranken en veroverde nog voor z'n zeventiende jaar het c\i- ploma-A. Later behaalde hij ook de diploma's B en C. na driejaar les bij de beroemde Vlaamse or ganist Flor Peeters. Jan Schmitz. die vele concert-reizen door heel Europa maakte (en nóg maakt), werd organist van de St.Jacobs- kerk aan de Haagse Parkstraat. Deze kerk is een groot drie- klaviers-orgel van de (Alkmaarse firma) Vermeulen rijk. Bij z'n zil veren jubileum daar, werd Schmitz met de Oranje Nassar- ridderoede vereerd. Breuk In deze voorspoedige carrière viel plotseling een breuk. Zoals in ve le grote stadscentra versmalde ook in de St.Jacob de stroom der kerkse gelovigen tot een stroompje. Kerkelijk hogerhand besloot daarom in 1972 de kerk te sluiten en af te stoten. Er zat voor Jan Schmitz niets anders op dan z'n ontslag aan te bieden en een ander orgel te zoeken. Hij kon te- protestantse "De Mirt" vijf jaar geleden besloten de Stichting Zevensprong te verlaten en samen te gaan werken. "Ik vind niet dat je je eigen levensbeschouwing moet indoctrineren, die fout heeft de katholieke kerk vroeger al te vaak gemaakt". Behalve de zuilenstrijd heeft De Ponti ook de hele ontwik keling van de buurthuizen eegemaakt. Steeds meer ïensen van de sociale acade- ïie zijn de buurthuizen de ïaatste jaren gaan bemannen. Een goede ontwikkeling vindt hij het dat zaken als de Open School, Ouders op Her haling, buitenlandse arbei- recht aan de Sportiaan, vvai laiei in Rijswijk. Beide functies bevre digden hem niet of wienig. Maar zijn teleurstelling werd nog diep er door wat er in Den Haag ge beurde. De getrouwe parochia nen en talrijke anderen vonden het zonde en een schande, dat zo'n mooie kerk uit de Cuypers- tijd roemloos ten onder zou gaan. Op hun dringend verzoek werd het afstootbesluit ongedaan ge maakt en de St.Hacob in eer her steld. Men kannaast de vreugde, ook de diepe spijt van Jan Schmitz begrijpen. Hij was tus sen de wal en het schip terecht gekomen. Zijn enige troost is. dat het orgel nu door één van z'n oud- lcerlingen, de tandarts Ton van Eek wordt bespeeld. Nieuw begin Hij kreeg al vrij spoedig de kans op een nieuw begin. Schmitz werd. dankzij z'n reputatie, in 1973 be noemd tot organist-koorleider van de Leidse Hartebrugkerk. Hij vond hier een orgel, dat in 1877 was geleverd door de vermaarde Utrechtse bouwer Pieter Maar* schalkerweerd. Het was op 5 mei van dat jaar ingewijd en had 10.650,- gekost. Het vorige, voor zo'n grote kerk veel te kleine Mit- telreiter-orgel was inmiddels voor 1000,- verkocht. Schmitz waserg blij met zijn instru ment, dat (hij ontdekte het met een) een pidchtige klank en vele mogelijkheden bezat. Maar het verkeerde in een treurig verwaar loosde toestand. De klavieren wa ders, emancipatie en volwas seneneducatie steeds meer aandacht krijgen. Zijn enige vrees is echter dat het minis terie zoveel van de beroeps krachten gaat eisen dat de "gewone clubjes" in denver drukking komen Dat er dooi de vele vergaderingen nog maar weinig tijd overblijft voor het kind. "Ik zeg niet dat het al zover is gekomen, maar Is ve niet uitkijkt g.e'ie irt .et wel. Ik zou me daar mate- .oos aan gaan ergeren en daarom stap ik nu maar lie ver op. Ik ben niet moe. maar ik wil voorkomen dat ze te gen me zeggen "Ouwe. ga jij nu maar eens weg"". ren scheef, de mechaniek van en kele registers klepperde als een danse macabre, bij verwarming bleven toetsen hangen, scheuren de windladen gaven bijspraak. de motor was te zwak. Dit waren dan de grote gebreken Maar het orgel leed nog aan allerlei kleine kwaal tjes. Wat te doen? Geld voor her stel was er niet. Schmitz ging maar door alsof er niets aan de hand was. laveerde handig tussen de klippen door en had intussen het grote doel, de algehele restau ratie, in het hoofd. Doch wie zou dat betalen? Een voorlopig on derzoek wees uit. dat die operatie wel het veelvoudige van de kost prijs uit 1871 zou vergen. Schmitz zelf was geen zwakke mo tor. Hij werd de stuwkracht van de door kerkbestuur en orgel vrienden opgerichte Stichting Orgelfonds Hartebrugkerk Hij zette er zich voor in: de spaarpot werd door regelmatige concerten verrijkt. Aan maandelijkse con certen op zondagmiddag, drie jaar lang gegeven, werkten vele bekende kunstenaars mee. zoals Grover Niet dat De Ponti nu direct op zijn lauweren gaat rusten. "Er zijn nog zo'n dertig/-veer- tig bejaarden die ik geregeld blijf bezoeken, en bovendien wil een heleboel verwaarloos de contacten weer opvatten". Ook verzorgt De Ponti nog regelmatig diensten, die ove- -igers nogal eens voor wat pscnuciding zcige Door .et buurthuiswerk ben ik an- lers gaan denken, ook wat grover in de mond geworden. Daardoor ben ik misschien wat feller in mijn kritiek op de paus, Simonis en Gijsen". Caroline van Hemcrt.Thca Ecke- r-van der Pas, Marco Bakker. Lieuwe Visser, Feike Asma, Lc Févre (van de kathedraal te Char- tres). het Toonkunst-orkest, het Rottcs Mannenkoor en Die Hag- hesangers, onder leiding van ou d-leerling René Verhoef, met na tuurlijk Schmitz zelf aan het lang- zaam-aan-zieltogcnde orgel. Ze deden het allen gratis en de toe gangsgelden van de vele belang stellenden kwamen in de orgel- pot Tot het niet meer kón. Het laatste concert, nog met hangen en wurgen gegeven, door Lieuwe Visser met Schmitz aan het orgel, was in november '78. Jan Schmitz kreeg zolang een elek tronisch Johannus-orgcl ter be schikking. Dit heeft, sindsdien, nog niet eens zo slecht, dienst ge daan. De toestemming voor de restaura tie was een blijde boodschap Wel was het geld er nog slechts ten dele, maar Monumentenzorg, on der welker bescherming het orgel staat, zou in de kosten 200.000.- hopelijk in belangrijke mate te- Pater M G. de Ponti 'Ik vind met dat je je eigen levensbe schouwing moet indoctrineren. Die fout heeft de katholieke kerk vroeger al te vaak ge maakt". (Foto Jan Holvast vlo •a Plezierige gedachten blijft De Ponti altijd houden over zijn buurthuiswerk. "Ik heb er een onschatbare levenser varing opgedaan en heb de mensen een beetje kunnen helpen bij bittere armoede en angsten voor het geloof. En, ondanks de strijd, hebben we toch altijd een fijn team ge had. We accepteerden el kaar". Zondag 15 maart zal Pater De r. i officieel nscheid ne- nen van de Leidenaars tij dens een receptie in buurt centrum De Kooi. De recep tie duurt van 16.00 tot 18.00 CONNY SMITS Het Maarschalkerweerd- orgel van de Hartebrugkerk. Het werd tijdelijk overgebracht naar Amsterdam Bisschop Si- voor een plechtige inwijding zorgen, als het gerestaureerde orgel zijn klanken weer kan la ten horen. geVnoet komen Als restaurateur werd aangezocht de Amsterdam se firma Adema-Schreurs. die haar goede reputatie al verschei dene malen (o.a in de Haarlemse r.k. kathedraal, had wéér ge maakt. De heren Van der Harst en Wicrs- ma werden adviseurs. Het orgel was intussen naar Amsterdam getransporteerd. Monumenten zorg gaat vaak erg orthodox en rechtlijnig te werk. Wat voor heen was. moet blijven, resp. te rug komen en daarmee uit. Schmitz en zijn orgelvrienden treffen het nog, dat hun orgel nog "maar" ruim een eeuw oud is. Er zijn veel ergere gevallen be kend Natuurlijk laat hij niet zo maar alles gebeuren. Hij pleitte, met succes, voor een zwelkast op het boven-manual ("nou, vooruit dan maar", zeiden de heren) en hij vecht, onder meer, voor het behoud van de Terts bh»* die men wil vervangen door de (orgi- nele) Woudfluit 2 Na de vervanging van de Fernfluit 8'. door een Voix céleste zouden er nog vijf fluiten overblijven Een geluk is wel. dat de lastige Dulciaan 8', plaats moet maken voor de typisch Franse karakter (zie en hoor ook de Trompet 8 nog geprononceerder wordt. Maar de Kwint 3', wordt toch door opzetstukken weer her vormd tot de (orginele) strijker- achtigc Salicet 4' Afgezien van een paar. misschien nog te vervullen wensen, zal de dispositie er als volgt uitzien: Hoofdmanuaal: prestant 16'. Vio len 8'. Harmoniekfluit 8'. Roer- fluit8*( Octaaf 4', Roerfluit 4', Kwintfiuit 3'. Octaaf 2'. Mixtuur 2'. 3-4-sterk, Cornet 5 sterk (dis cant). Trompet 8'. Bovcnmanuaal Prestant 8'.m Vio la di Gamba 8', Holpijp 8'. Voix Céleste. Salicet 4'. Octaaffluit 4', Woudfluit 2' Basson-Hobo 8'. Pedaal. Open Subbas 16'. Gedekt 16'. Octaafbas 8'. Octaaf 4', Ba zuin 16'. De mwijdings-datum staat nog niet vast. het plan is, dat de pastoor van de kerk op die dag een plech tige mis opdraagt en dat de ei genlijke inwijding door bisschop dr. Simonis van Rotterdam 's middags plaats heeft. Een ge mengd koor van zestig zangers zingt dan tijdens de pontificale mis. het Te Deum ven Hendrik Andriessen. Johan van Wolfswinkel. Inwijding over twee maanden LEIDEN - Orgelstad-Leiden (geen overdrijving, gezien het bezit van ten minste vijf waardevolle instrumenten) wordt weldra opnieuw verrijkt. Over twee maanden is de restauratie van het Maarschalkerweers-orgel in de kerk van "Onze Lieve Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis", de Hartebrugkerk. zogezegd, voltooid. Zonder twijfel is de plechtige inwijding door de bisschop van Rotterdam, om streeks pasen, een gebeurtenis van groot cultureel be lang.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3