De nieuwste zeepbel heet investeringsloon Beursweek In de wedstrijd voor het verzinnen van "leuke dingen" voor de inleveren de werknemers en het noodlijdende bedrijfsleven. heefl de inzending van FN V-voorzitter Wim Kok recentelijk het meest de aandacht getrok ken. beide partijen hun voordeel Uitgangspunt is de al oude gedachte dat matiging in de lonen nog wel aanvaardbaar kan zijn, als deze wordt omgezet in werkgelegenheid. Kok wil best zover gaan dat de lonen twee procent minder stijgen, als die twee procent dan maar gebruikt wordt voor investeringen waar de werknemers zeggenschap over hebben. Het VNO reageerde bij monde van voorzitter Van Veen verrukt. Maar is er wel aanleiding voor blijdschap? Zijn werknemers en werkgevers het dan eindelijk een keer eens of is er gewoon weer sprake van het zoveel ste misverstand?. "Investeringsloon" - weer zo'n fraaie, kloeke term. waaronder een onaangenaamheid schuil gaat. Want uit het artikel elders op deze pagina kunt u opmatoen dat het na alle mooie gepraat, niet om loon maar om "inleveren" gaat - met alleen een flauwe hoop dat je later enige zeggenschap krijgt over de prijsgegeven dui- ten. typerend Al tijden zijn we bezig narigheid v voorzien. Waar het om gaat is de verpakking Eens spraken we recht voor zijn raap over tering, toen over tuberculose, vervol gens over tbc en ten slotte over tb. Het bleef wel dezelfde rot- ziekte, hoor. maar we hadden hem ten slotte netjes toegedekt. De vuilnisbelt besprenkelen met eau de Cologne noem ik dat. Armenzorg werd steun en daarna bijstand en sociale uitkering. Arbeiders werden eerst handwerklieden, vervolgens werkne mers en daarna waratje medewerkers. Jan-met-dc Pet verander de in Jan Modaal. Je kocht vroeger op afbetaling, daarna betaal de je "gespreid", "op plezierige voorwaarden" en wat op dat gebied allemaal nog meer aan taalkundige flauwekul werd uit gevonden. Wat alleen niet veranderde was het bedrag dat je ge spreid of op plezierige voorwaarden moest neertellen of toch wel: het werd aanzienlijk méér). Zo zou je nog uren knarsetandend kunnen doorgaan En dan heb ik het nog niet eens gehad over de niet op te sommen vervuiling die welzijns- en vormingswerkers alsmede het reclame wezen de afgelopen twintig jaar de taal hebben binnengesleept. Wie er ook heel wat van kunnen zijn/de economen. Ze moeten waken over de staathuishoudkunde en over onze manier van verbrassen, maar als u het mij vraagt gaat het hier om een volk van dubieuze goochelaars dat ons allen nog eens ten gronde zal richten met dat geindexeer, die netto-netto koppeling, met al die macro-economische verkenningen en met hun GATT. En die kerels spreken elkaar ook bij het leven tegen Neem nu eens die econoom Milton Friedman. Nobelprijswinnaar. Dus je denkt dat hij wel een algemeen aanvaarde vakman is. Vergeet het maar. Collega's beweren nog net niet dat zijn theo rieën op de schroothoop thuishoren, maar daar is dan ook alle mee gezegd. De Britse premier Margaret Thatcher vaart blind op hem. Wat ik er als volslagen leek nu van kan zeggen is dat Fried- mans theorie mij een economische neutronenbom toelijkt: hij spaart het pond en veegt de man-op-straat weg Was het vroeger beter? Die vraag leidt altijd tot een soort spraak verwarring. omdat de meeste mensen dan ineens overschakelen op de levensomstandigheden van toen. Nou, die waren om de drommel niet beter dan nu, al hoor je mensen met een zeer slecht geheugen wel eens anders praten. Wie vijf minuten het boekje "De Magere Jaren 1929-1939" van Jan Beishuizen en Evert Werkman ter hand neemt, kijkt wel mooi uit dat te bewe- Maar ik denk dat het leven wèl duidelijker en overzichteli jker was. Dat takkenbos van rare termen bestond nog niet. Onplezierige dingen werden bij de naam genoemd. Premier Colijn zei in 1937 rustig tegen de socialist Kupers: "Het is helemaal niet natuurlijk dat de overheid voor de arme zorgt". Geen vrolijke taal, maar Jan-met-de-Pet wist in elk geval wie hij naar de strot moest vliegen. Ook nog onder de oude heer Drees (de opvoeder van alle Nederlanders boven de veertig) was er nog grote klaarheid. En de enkele keer dat die er niet was kon je toch niets terugdoen want de textiel om spandoeken van te maken was nog op de bon. Bovendien wilde de oude Drees gewoon niet dat er massaal geschreeuwd werd op het Binnenhol We zijn wat afgedwaald. Maar als u van dit stukje nu maar ont houdt dat "investeringsloon" de zoveelste truc uit de doos is, dan heeft het zijn doel bereikt. RUUD PAAliw. Dc vijlde penning. Ook een kleine 60 jaar geleden woest er 20 procent bezuinigd worden op de rijksuitgaven In de Haagse Post beeldde tekenaar P.r.d. Helm minister Colijn uit alsAlva die de vijfde penning komt ZATERDAG 21 FEBRUARI 1981 "Zin". Zo heet het blad dat de leden van de In dustriebond FNV we kelijks in de bus krij gen. Begin april, na de roemruchte acties van de FNV tegen de toen afgekondigde loon maatregel van minister Albeda, drukte de redactie een commen taar af. waaruit de nu volgende passage: "Voor de vakbeweging wordt 1980 een moeilijk jaar. De re gering en het parlement heb ben hun uiterste best gedaan om haar buiten spel te zetten. De vakbeweging moet nu snel laten zien. dat zijn zich niet in een hoek laat drukken. Dat zij als onmisbaar element in een democratie de belangen r>an de leden moet kunnen be hartigen. Dat zal niet meeval len, want er ligt tenslotte een loonmaatregel die voor het hele jaar zal gelden. De FNV moet haar uitgangspunten niet los laten. De schade van 1980 kan ook op een andere manier worden ingehaald. Niet door geld te vragen, maar bijvoorbeeld wel ar beidstijdverkorting, in welke vorm dan ook". Nu bijna een jaar later is het. aardig om dit commentaar nog eens in herinnering te roepen. Meer dari honderd duizend werklozen en een tweede loonmaatregel ver der, is de industriebond bin nen de FNV definitief de kampioen van de redelijk heid geworden. Het veelbe sproken "Plan-Groenevelt". waarin de koopkracht sneu velde is niet zonder effect ge bleven. De weerstand, waar op dat plan aanvankelijk nog kon rekenen, is gebroken. Tweederde van de kaderver gaderingen van de industrie bond heeft zich uitgesproken over de te varen koers. Ze ventig procent kiest werk boven geld", zo werd het af gelopen weekeinde bekend. Op het materiële vlak wordt dan ook nauwelijks nog een eis gesteld. Onderhande lingspunten blijven de vijf ploegendienst en de ver vroegde uittreding. De vrije vrijdagmiddag, of de op een andere manier gerealiseerde 35-urige werkweex, is lit le discussie verdwenen. "Net moegestreden, maar realis tisch", is het commentaar van voorzitter Arie Groene- velt op de bittere reacties aie zijn beleid in kringen van Je voedings- en dienstenbonden heeft uitgelokt. Inleveren voor investeringen. Dat is het devies van Groene- velt en zijn achterban legt hem daarbij weinig tot niets in de weg. Dat Groenevelt met dat beleid kan rekenen op de steun en sympathie van de federatieraad van de FNV (het hoogste bestuursorgaan van de samenwerkende bon den), zal de regelmatige lezer van de Vakbondskrant niet zijn ontgaan. "Investerings loon", dat is waar die krant sinds kort bol van staat. De winst van inkomensmatiging blijft eigendom van de werk nemers, maar wordt ter be schikking gesteld-van de be drijven. Werknemers moeten dan wel verzekerd zijn van medezeggenschap over wat er met dat geld gebeurt. Strijdbijl Wim Kok lanceerde het idee en voorzitter Van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen viel hem "in een uitzending van TROK- Aktua enthousiast bij. De strijdblijl lijkt begraven, de toekomst ziet er zonnig uit, want eindelijk hebben werk nemers en werkgevers dan samen een plan om de werk loosheid te keren. Wim Kok AMSTERDAM - In deze korte, maar voor Amerika zeer be langrijke week, begon Wall Street tot op de dag van de grote presidentile rede voor het Congres flink te rijzen. Het koerspeil steeg in twee dagen met 16 punten tot 947. Geschrokken door de felle toon van de democratische oppositie tegen de voorgeno men bezuinigingen liet Wall Street weer 14 punten vallen. Voor de Amsterdamse beurs ontwikkelde de weck zich opgewekt. De opvallende koersverbeteringen van de eerste helft van deze maand maakten tot donderdag he laas plaats voor .een zekere reactie, waarna weer enig herstel intrad. Doordat Amerika in de ban van de met veel fanfare aange kondigde eerste grote rede van president Reagan tot de Amerikaanse volksvertegen woordigers leefde, hielden vele effectenbezitters liever hun kruit droog en zorgden voor relatief kleine beursom- zetten. Ondanks het feit dat bij geruchten al veel van de inhoud bekend was. Uit de boodschap van de president bleek inderdaad dat er tot en met de begroting per ultimo '<ok en Van Veen: schijnakkoord.... h_ ?ft beloofd rr e een i i' zer-- king van dit ei van colun bus te komen. Door Ton van Brussel Waar gaat het eigenlijk om? Investeringsloon is om te be ginnen geen vondst van Kok zelf. In allerlei gedaanten is het principe met een zekere regelmaat ter discussie géko- men. Het idee, zoals dat er nu ligt. lijkt het meest op het "in vesteringsloon", dat de Til- burgse hoogleraar in de ar beidsverhoudingen, Wim Reynaerts centraal thema maakte in zijn promotie-on derzoek. nu vijf jaar geleden. Reynaerts, lange tijd eco noom van het NKV, ziet "in vesteringsloon" als de enige manier voor werknemers om zeggenschap te krijgen over het kapitaal waarmee een be drijf werkt. Volgens Reynaerts is het ook helemaal niet zo moeilijk om het principe van het investe ringsloon op korte termijn praktisch toe te passen. De uit 1972 stammende Spaar- loonwet levert een bruikbaar aanknopingspunt. Maximaal twee procent van het loon, zo zegt die wet, kan door het bedrijf worden gestort op een rekening bij een bank. Dat bedrag is vrii september 1982 rond 50 mil jard dollar bezuinigd zal moe ten worden, om enerzijds de belastingen de eerstkomende drie jaar met 30 procent te verlagen en de defensieuitga ven flink te verhogen en an derzijds de inflatie te beteu gelen en de economie te steu- Dit steunprogramma omvatte vooral de verlagingen van de belastingdruk voor zowel particulieren als het bedrijfs leven. met als achterliggende filosofie dat hierdoor de con junctuur kan worden opge pept zonder dat de inflatie wordt opgedreven. Als dat lukt. zou het een fraai resul taat zijn, maar dan dient het een periode van zeven jaar worden vastgezet en levert daarna een bedrag op, waar over de werknemers kunnen beschikken. Reynaerts zei er over in de Vak bondskrant:" Ik denk dat die twee procent per jaar onge veer ƒ1250 zal bedragen. Als je nu eens uitrekent wat er bespaard is aan het eind van die zeven jaar. dan kom je met een beroepsbevolking van drie miljoen op een totaal bedrag van dertig miljard gulden. Met dat bedrag had je alle investeringen die het be drijfsleven vorig jaar gedaan heeft, kunnen financieren". Wordt die methode toegepast, dan worden werknemers be langrijke kapitaalverschaf fers voor de bedrijven. Dat nu behoeft geen problemen op te leveren. Het kan zelfs een belangrijk voordeel bren gen. Nederland wordt al eni ge tijd geteisterd door een ge brek aan geld. Geld is boven dien duur. Tegen die achter- gond is het kweken en be schikbaar stellen van investe ringskapitaal door werkne mers geen gekke gedachte. Problemen gaan echter onver mijdelijk rijzen, als de vol gende stap wordt gezet. Als de vraag aan de orde komt hoe dat kapitaal moet wor den besteed. Letten we nog even op de theorie van Rey naerts: investeringsloon is de enige manier om werkne mers zeggenschap te laten bczuinigingseffect geen har der negatief karakter te krij gen voor de conjunctuur dan de* verlaagde belastingdruk daarop positief zal uitwer ken. Verwacht moet dan ook wor den dat het Congres zich niet zonder meer bij deze enorme bezuinigingswoede tot 50 miljard dollar zal neerleggen. Hoe dan ook, het Amerikaan se publiek weet nu wat het de eerstkomende iaren kan ver wachten en dat er inderdaad wordt getracht de conjunc tuur op een andere wijze te beinvloeden dan jarenlang het geval is geweest. Hoewel het middel van de belasting verlagingen ook door vorige rij ge i over .et vaarmëe een bedrij t. \Vensdroom ")ie toelichting is van het groot ste belang. Werknemers en werkgevers staan op dit punt namelijk niet meer naast el kaar, zoals tot nu toe uit de reacties op het investerings loon kon worden afgeleid, maar integendeel, weer lijn recht tegenover elkaar. Hier komt immers de oude vak bondsideologie weer om de hoek kijken; de droomwens om alle productiemiddelen in handen te brengen van de werknemers. Want dat werknemers geld ter beschikking willen stellen voor investeringen in bedrij ven. dat vinden de werkge vers best, maar dat ze in ruil invloed krijgen op de wijze waarop dat geld wordt be- seedt. daar ligt een belangrijk verschil van mening. Dat element is tot nu toe in de discussie over investerings loon sterk op de achtergrond gebleven. Dat het conflict er ligt, weten beide partijen in middels wel. Het lijkt erop dat ze er bewust nog even het zwijgen toe doen. Een woordvoerder van het VNO zegt desgevraagd: "Je moet dat investeringsloon zien als een proefballonnetje dat Kok heeft opgelaten. Ie dereen maakt op het ogen blik leuke plannetjes om de pijn te verzachten. Er is nu Amerikaanse regeringen is toegepast. Zo rigoureus bezuinigen als thans de bedoeling is, is sinds het einde van de Tweede We reldoorlog niet gebeurd. Geen wonder dat dit vooral ook buiten de Verenigde Sta ten grote indruk maakt, om dat daar jarenlang geroepen is om een krachtig monetair Amerikaans beleid tegen het afglijden van de dollar. Nu dat kennelijk zal gebeuren, is het klimaat voor deze munt radicaal gewijzigd Deze week steeg de waarde van dc dollar in vele wereldcentra tot nieuwe hoogten Vooral in Zurich en Frankfort, maar ook in Amsterdam. In onze ook wel een sfeer waarin bei de partijen geneigd zijn om wat meer naar elkaar te luis teren en niet op voorhand een idee van een ander af te wijzen. Op het punt van de zeggenschap over investerin gen liggen natuurlijk duide lijke conflictpunten. Wij zijn benieuwd hoe het voorstel van Kok eruit gaat zien. Wij willen daar nu niet te veel op vooruit lopen". Voor de werkgevers is er een voor de hand liggende invals hoek en dat is dat werkne mers het geld in de bedrijven brengen door de aankoop van aandelen. Op dat mo ment krijgt een werknemer dezelfde rechten als een aan deelhouder. Iedereen kan aandelen kopen, werknemers dus ook, zo simpel ligt dat Op aandeelhoudersverga deringen kan dan worden meegepraat, precies zoals dat daar nu ook al gebeurt", zo zeggen de werkgevers. De FNV heeft daar een heel an dere opvatting over. Daar wordt gedacht over öf één na tionaal fonds, waarin alle ma- tigingsgelden gestort moeten worden öf over de mogelijk heid om per bedrijf zo'n fonds te maken. Vast staat e' dat de we"'.nemers noe- .i kunnen meebeslissen ver wat er mee gebeurt, orden werknemers lan- eelhouders dan is dat onmo- elijk. zeepbel "Hoe krijgen we zeggenschap over het herstel van de eco nomie", vraagt de Vakbonds krant. Over een paar maan den zal de vakbeweging er de zekerheid bij hebben, dat dat ook met investeringsloon niet zal lukken. Als,het plan van Kok in het gesprek met de werkgevers op tafel komt, zal snel blijken dat investe ringsloon niet meer is dan de zoveelste zeepbel. Want aan één ding zijn werkgevers al tijd bijzonder gehecht ge weest. het alleen en zelfstan dig nemen van beslissingen. Afspraken over omzetten van winst in werk. arbeidsplaats overeenkomsten, ze zijn aan de onderhandelingstafel stel selmatig afgekocht met prijs compensatie en reële loons verbeteringen. Voor het "baas in eigen bedrijf' is door de ondernemers steeds een aardige prijs betaald. Er is alleen één verschil met vroeger: geld om vakbonds- wensen af te kopen is in de industrie nauwelijks nog be schikbaar. Komt het er toch, dan gaat het wederom ten koste van de post investerin gen en is het niet langer "baas in eigen bedrijf maar wordt het "liever dood dan monddood". hoofdstad leek het erop dat zelfs de waarde van f 2,50 zou worden overschreden. Maar vlak voor die koers gingen de handelaren tot winstneming over en viel de prijs in drie dagen 15 cent terug Ter on dersteuning van de frank ging de Zwitserse centrale bank zelfs over tot een djs- contoverhoging met een half procent. De nog ajtijd geringe werkloos heid in dat land laat een der gelijke handelwijze toe. Veel moeilijker ligt de situatie in de Bondsrepubliek, waar wel een enorme werkloosheid de kop begint op te steken. Daarom schrok de centrale bank van dat land opnieuw terug voor een discontover hoging. In plaats daarvan werden de kredictteugels strakker aangetrokken en werd het de banken onmoge lijk gemaakt nog geld bij de centrale bank te lenen op on derpand van effecten. Ruim 6 miljard Duitse mark moest vrijdag worden terug gekocht. Hoewel hier sprake is van een verkapte rentestij ging bleef het Westduitse dis conto ongewijzigd, wat een gelukkige omstandigheid is voor ons land. Een discon toverhoging daar zou hier. zij het beperkt, toch worden ge volgd, hoe ongunstig dat ook voor onze binnenlandse si tuatie zou zijn. Elke procent rentestijging berooft helaas een flink aantal mensen hier van hun werk. Dat de renteontwikkeling hier te lande toch al niet prettig ligt. bewees de obligatie- markt ook deze week weer overduidelijk. De hypotheek banken gingen ertoe over 11,5 procent-pandbrieven te gen 100 procent beschikbaar te stellen en de afgifteprijs van de 11 procent-stukken werd op 98,5 procent ge bracht. De tegen 99 procent gestelde emissie van een 11 procent-lening van de Bank voor Nederlandsche Ge meenten daarentegen kon daarentegen 25 miljoen gul den meer tot zich trekken dan de voorgenomen 125 mil joen gulden. De mogelijkheid bij veel animo tot een bedrag van 175 mil joen te gaan, bleek echter te hoog gegrepen De eerste koers kwam iets boven de 99 procent te liggen. Ook uit een nieuwe obligatie-index, die de beurs hanteert, blijkt de oplopende rente. Dc index zakte deze week verder weg en is in februari al teruggelo pen van 87.5 tot 85,5. Ook op de Amsterdam aandelen markt heerste deze week dui delijk de stemming van af wachten. Afwachten hoe Wall Street zal reageren en af wachten wat de rente zal gaan doen. Daarbij bleef ons hoofdfonds Koninklijke Petroleum on der verkoopdruk door de ge reserveerde stemming in Amerika voor de oliewaarden en zakte zelfs tijdelijk bene den de 200 gulden, waar het fonds maandenlang niet meer is geweest. Ook Unile ver moest enkele guldens prijsgeven Maar ook vele an dere aandelen die in de eerste helll ui féblii.Hi flink wer den weggekocht, zagen nu de belangstelling volledig opge droogd en gaven daardoor een deel van de eerder deze maand behaalde koerswinst weg. Zo zakte Elsevier-NDU f25. ADM Beheer f 15 en Ge- latine-Delft f20 Ook de bankwereld lag zwaar onder druk. door C. Wagenaar T

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 31