Bouw van vooral kleine woningen bij de Wittelaan [Le/cfee agenda De Nieuwe Komedie trefzeker in schets van Praags proces Collegium Musicum: van niveau ZATERDAG 21 FEBRUARI 198lpA' iip: LEIDEN D'66 twijfelt aan de juistheid van de bewering van winkeliers aan de Hoge Rijndijk dat hun omzet zal dalen door de aanleg van een vrije busbaan. De werkgroep verkeer en vervoer van D'66 wil dat de gemeente ge gevens verstrekt over het huidi ge aantal parkeerplaatsen en het gebruik daarvan. Ook willen de democraten weten in hoeverre men bij het winkelen van de auto gebruik maakt. De D'66-werkgroep komt tot de conclusie dat het 'Experimen teerproject Leidse Baan' een goed plan is. Maar voor de ver keerssituatie rond de Wilhelmi- nabrug moet naar haar mening gestreefd worden naar een bete re oplossing. Verder wijst de werkgroep op de gevolgen van het verdwijnen van een aantal parkeerplaatsen aan de Hoge Rijndijk voor de parkee roverlast in de P.J. Blokstraat en de Cobetstraat en op mogelijk sluipverkecr. Daarnaast wijst dé werkgroep erop dat na uitvoering van het project zeer reeele problemen met de be voorrading van winkels kunnen ontstaan. "Indien deze daadwer kelijk zouden ontstaan dient er naar de mening van de werk groep onderzocht te worden of het plan iets aangepast moet worden. Dit kan dan eventueel inhouden dat de 'vrije busbaan' iets wordt ingekort." aldus de werkgroep, die zegt de strakke houding van de gemeente waar het gaat om wijzigingen in net plan in elk geval af te wijzen. Volgens de werkgroep wordt de af wikkeling voor alle verkeers deelnemers belangrijk verbe terd. Ook voor rie auto is wellicht tijdens de ochtend- en avond- spits door een goede regeling van de verkeerslichten een bete re afwikkeling te verwachten, al dus D'66. WASSENAAR- in Wassenaar zijn de eerste stappen ge nomen die moeten leiden tot bebouwing van het ter rein op de hoek Wittelaan- Van Bommellaan. De ge meente wil op het noorde lijk gedeelte van dit plan vooral kleine woningen voor bejaarden en één- en tweepersoonshuishou dens. De gemeente vindt woningbouw op die plek goed mogelijk omdat deze dan ook aansluit op de be bouwing door de Wassenaarsche van het aangrenzende stuk. Met in Sjelter Leiderdorp wordt zon dagmiddag voor alle jongeren de film "Turks Fruit" getoond. Deze filmmiddag die om 14.00 uur be gint wordt georganiseerd door de stichting Jongerenwerk. deze nieuwe woningen zou de wijk Kcrkehout afgerond kun nen worden. In totaal zou dan een tzrrein van 6760 vierkante meter kunnen worden bebouwd. Voor Kerkehout wordt momen teel gewerkt aan een bestem mingsplan. Toch ging de raadscommissie voor technische diensten, al vooruit lopend op het bestemmingsplan, begin vorige maand akkoord met woningbouw op deze gronden. In samenwerking met de Wasse naarsche Bouwvereeniging moe ten binnenkort plannen worden ontwikkeld om de bouw te reali- Voor de ontsluiting van de nieuw bouw wordt gedacht aan een weg vanaf de Albertinestraat te genover de Mariastraat. De wijze van ontsluiting nabij de Witte laan Van Bommellaan moet nog nader worden bestudeerd. Dit hangt nauw samen met de uitein delijk te kiezen begrenzing van dit gebied. Belangrijk daarbij is de situering van de verbindings weg tussen de Van Bommellaan en de Albertinestraat. Zoals het er nu naar uitziet wil men niet hoger dan twee bouwlagen bouwen. Op de Van Bommel laan/hoek Wittelaan kan worden gedacht aan een aaneengesloten bebouwing met kleinere eenhe den. terwijl het terrein achter de Albertinestraat zich meer leent voor kleine woningen (bijvoor beeld 4 eengezinshuizen, zo geeft de gemeente aan). De gemeente wil dat de woningen in de gesubsidieerde en dus goedkopere sector worden uitge voerd. Met name voor de huur woningen vindt de gemeente dit van belang en men denkt dan ook aan het aangeven van een maximale huurprijs. Op het noordelijk deel van het be treffende terrein wil men een combinatie van bejaarden en kleine één- en tweekamerwonin- De hoek Wittelaan-Van Bommellaan in Wassenaar. Op deze plek wil de gemeente woningbouw plegen. Wonin gen voor kleinere huishoudens hebben de voorkeur. gen uitvoeren. Als uitgegaan kan worden van 20 woningen dan wil de gemeente in de eerste bouw laag zo'n tien woningen geschikt maken voor bejaarden en oudere alleenstaanden. In de tweede bouwlaag zouden dan 10 twee a driekamerwoningen voor één- en tweepersoonshuishoudens wor den gebouwd. Voor het zuidelijk deel van het plan is de verdeling nog niet zo duidelijk. Een bij de gemeente heersend idee is: tien ééngezins huizen, acht a tien vierkamer- flats in twee bouwlagen. Een moeilijk punt waar de gemeente mee zit is de hoogte van de huur prijs van de te bouwen woningen in verhouding tot het inkomen van met name de jonge woning zoekenden uit de groep één- en tweepersoonshuishoudens. De behoefte aan de grotere éénge zinswoningen kan volgens bur gemeester en wethouders van Wassenaar ook op een andere manier worden opgevangen. Zij wijzen daarbij op een aantal du- plexwoningen die zich in Kerke hout bevinden. Wanneer deze in het kader van de totale renovatie die in Kerkehout plaatsvindt zouden worden omgebouwd tot grote ééngezinswoningen dan zou de nieuwbouw voor 10 één gezinswoningen in het plan ver vangen kunnen worden door kleinere woningen. Deze keuze is afhankelijk van de kosten die verbonden zijn aan de renovatie van de duplexwoningen en aan die van nieuwbouw, zo melden B en W. d. Vugt als Jan Stanek en Cees Wijn als Ferdinand Vanek. LEIDEN - Toeschouwers van ..Proces in Praag", gisteravond in het LAK-theatcr. werden vlak voor de voorstelling opgeroepen tot het ondertekenen van een pe titie voor de vrijlating van Rudolf Buttek. Buttek zit sinds 14 juni vorig jaar in voorarrest. De thea tergroep "De Nieuwe Komedie" uit Den Haag gaf Amnesty Ocgst- geest gisteravond de gelegenheid aan de toeschouwers aandacht te vragen voor Buttek. Vervolgens speelde men het sterk politiek getinte stuk 'Proces in Praag'. Willen we een beschou wing geven omtrent spelinterpre- tatie, rolbeleving en actcerkunst, dan dient onmiddellijk opge merkt te worden, dat slechts Bart Scheepens als „President van de Rechtbank' en Bram van der Vlugt, die een gastrol speelde als enerzijds Peter Uhl en anderzijds Jan Stanek. de toets der kritiek konden doorstaan. De anderen, Ine Kuhr, het zusje van Lenny, die 'Dana Nemcova' speelde in cluis. staken in hun spel schril af tegen beider eerstgenoemden. Die tegenstelling wordt bijvoor beeld bijzonder duidelijk in de zeer lange dialoog tussen de eer der genoemde Jan Stanek (Van der Vlugt) en Ferdinand Vanek (Cees Wijn) over het al of niet on dertekenen van een petitie. Naast deze benadering is er natuur lijk nog het oordeel over het werk van regisseur Hartmut Alberts, de tekst van Vaclav Havel en de vertaling van.Kees de Vries en Ot to Dijk. Daarover kunnen we kort zijn. 'Proces in Praag' is door z'n authenticiteit van een adembene mende zeggingskracht. Je kunt het de spelers afzien, dat ze zich nadrukkelijk bewust zijn met een zeer ernstige onderwerp te ma- noevreren. Het is uiterst toeval lig, dat Prins Philip, de echtge noot van Koningin Elisabeth van Engeland onlangs z'n regering in grote verlegenheid heeft ge bracht door zich uiterst kritisch en vijandig uit te laten over de expansiedrift van Rusland. De ondertekenaars van 'Charta '77', die zich het respecteren van de mensenrechten in eigen land tot doel hadden gesteld, zullen ook die expansiepolitiek van Rusland bewust zijn geweest. Zo kon „het Proces van Praag' ontstaan, om dat een aantal integere Tsjechen opkwam voor hun geweten. To neelgroep 'De Nieuwe Komedie' heeft die sfeer uit de rechtzaal tij dens het proces met angstige tref zekerheid geschetst. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Het Leids Studenten Koor en Orkest "Collegium Mu sicum" bood gisteravond in de volle Zuiderkerk eeri origineel programma aan. Origineel in die zin, dat er 3 composities uit de twintigste eeuw op het program ma stonden, die zeker niet ge makkelijk waren. Collegium Mu sicum kon deze werken echter goed aan door hun vrij hoog ni- Dit bleek vooral uit het hoogtepunt van de avond, namelijk The Hol low Men van K. v. Baaren, een Hollandse componist, die ge bruik maakte van de reeksen techniek. Het koor en orkest werden aangevuld door de goed gekozen solisten Tanpie Willem- stijn (sopraan), die glashelder en uitdrukkingsvol zong, en Maar ten Koningsberger, eveneens een prima zanger. Al gauw ver dwenen de aanvankelijk wat on zekere inzetten van het koor en was er een goede samenwerking, die voornamelijk te danken was aan de goede leiding van Bruno de Greeve, dirigent. Het koor was ook nog te horen in "Warum ist das Licht" uit Zwei Motetten, opus 74 van J. Brahms, die niet vlekkeloos gezongen werden, waarschijnlijk doordat het het eerste werk voor het koor was. Het kamerkoor onder leiding van Nico van der Meel toonde haar grote kwaliteiten in vier werken van H Distier. Hierin was een zorgvuldige afwerking van de details te horen. Verder stonden nog op het programma de Ouver ture La Clemenza di Tito, KV 621 van W. A. Mozart en Le Tombcau de Coupenn van M. Ravel, beide voor orkest. Vooral dit laatste werk dwong respect af door de muzikale uitvoering. Collegium Musicum heeft dan ook aange toond dat zij een "zwaar pro gramma" tot een geslaagd con cert kon maken. CAECILE HOUTMAN Kunstwerk in wijk Oostdorp WASSENAAR Het gemeentebe stuur van Wassenaar stelt 30.000 gulden beschikbaar voor de ver vaardiging van een kunstwerk dat in de wijk Oostdorp zal wor den neergezet. Het kunstwerk vormt de afsluiting van een grootse opknapbeurt van de wijk. De opdracht is nog niet ver strekt. Vroeger hebben schel penvissers in de wijk gewoond. Het kunstwerk zou mogelijk in relatie met deze geschiedenis kunnen worden gebracht, zo vindt de gemeente. LEIDEN - De zangers Wendela Bronsgeest en Max van Egmond, begeleid door pianist Thom Bol len, gaven gisteravond voor een overvolle kapelzaal een recital vol verrassingen. Sopraan Wen dela Bronsgeest heeft een stem die zich uitstekend leent voor het Franse lied, zoals bleek in de vier "Ariettes Oublieés" van C. De bussy (1862-1918). Schitterend boog de stem mee in de lyrische lijnen van "C'est l'extase langou- reuse". Nergens klonk het gefor ceerd, zelfs het moeilijke "Che- vaux de bois" waarin in Thom Bollen zich van zijn vaardigste kant liet zien, beelf helder klin ken. De vijf liederen van J.Brahms (1833-1897) verlangden wat meer expansie van de stem dan Wendela Bronsgeest liet ho ren. De keuze uit "Das Mariënle- ben" van P.Hindemith (1895- Recital vol verrassingen in Kapelzaal 1963) die door de zangeres eerst werden toegelicht, was indruk wekkend, vooral "Piëta", waarin de woorden uiterst legato en kaal werden gezongen, zodat het smartelijke van de tekst zeer di- rekt uitgedrukt werd. Max van Egmond kondigde na de pauze een programmauitbreiding aan - dit is nogal uitzonderlijk, meestal wordt er ingekort -: als hommage aan de onlangs overleden Neder landse komponist Alexander Voormolen zong hij diens "Three songs of British verse", op bijzon der sfeervolle wijze. In de "Lie- derkreis, opus 24" van R. Schu mann (1810-1856), liet Max van Egmond op overtuigende manier horen waartoe hij wat betreft pre sentatie en stemtechniek in staat is. Het was evenwel jammer dat de zanger deze liederen niet uit het hoofd zong, waardoor de in terpretatie soms een fragmenta risch karakter kreeg. Verrassend was de toegift, want beide zan gers zongen een opera-duet van J.Haydn, "Saper vorrei". Hoewel dit aan de bariton letterlijk 'hoge' eisen stelde, werd het, geestdrif tig begeleid door Thom Bollen, met geestige theater-effekten uit gevoerd. ELLEN LOOIJES- TIJN. LEIDERDORP - Naast de lagere Gomarusschool, heeft Leider dorp sinds gisteren ook een kleu terschool op reformatorische grondslag. Onder veel belang stelling van vooral de ouders opende het schoolbestuur gister avond de kleuterschool "Mir jam". In het nieuwe gebouw aan de Koekoekstraat was voorheen kleuterschool "Winnie de Poeh" gehuisvest. Deze openbare kleu terschool moest vanwege het te- "MIRJAM" GEOPEND kort aan leerlingen worden opge heven. In zijn openingstoespraak dankte voorzitter van het schoolbestuur drs. D.C. Donker het gemeente bestuur van Leiderdorp. "Op veelvuldig verzoek van de ou ders heeft Leiderdorp nu einde lijk een kleuterschool op refor matorische grondslag". Wethou der Verdier van onderwijs over handigde het schoolbestuur na mens de gemeente een beschei den plantenbak. Van de ouders kwam een geschenk in de vorm van een muurplank met bijbel tekst. Op de foto een overzicht van de op- ningsplechtigheid. ZATERDAG Leiden - Sanders, Levendaal/hoek Kc revaarstraat, antiekmarkt, 9.30-17 i NVSH praatcafé - Rapenburg 48, 22 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, vanaf 22 uur. Leids Vrijetijdscentrum - muziekthea tergroep Het Kleine Flippen, 22 i Clubhuis speeltuinvereniging Beatrix Schubertlaan, carnavalsavond, 20.31 Het Vogelnest - Nachtegaallaan filmverslag van het jaarlijkse Greenbei Festival in Engeland. 19.15 uur. i Jongerenvereniging Augustinus - Ra penburg 24, de film 'Take the r and run' van Woody Allen. 22 uui Wijkgebouw - Herenstraat 45. wijkver eniging Tuinstadwijk/Staalwijk organi seert een bingo-avond, 20 uur. ZONDAG tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraatl 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000j MAANDAG Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film Brutti Sporchi e Cattivi uit 1976' van de Italiaan Ettore Scola, 20 en 22.15 24 i Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord. Groenoord. Kooi, Merenwijk: H. de Jong. Hooigracht 61, tel. 123752; zo F.B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371 Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard: H.C. Jasperse, Witte Singel 72. tel. 124961;- zo R.M.G. Taytelbaum, Hoge- woerd 138, tel. 120266. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid-1 west: za Ph. A.P. Cossee, V. Bemmelen- straat 20, tel. 121396; zo F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347. Voor de praktijk van doktoren Groen- veld. Van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage: H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 122113, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - za H.B. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529; zo F. Kern- me, Grotiuslaan 12. tel. 893139. za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur Gezond- heidscentrum, Florijn 10, tel. 891000. i Voorschoten - za S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 01717- 5417; zo W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 01717-3960. Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, j Oranjelaan 29, tel. 152130. Wassenaar - noord, J. Huls, Herenweg 19, tel. 13027; zuid, Mevr. I.C. Spelt, Van Groenveltlaan 17, tel. 11844. Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber-1 selaan 1, Voorhout, tel. 02522-11393. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags- j dienst der apotheken in de regio Lei-j den. wordt waargenomen van vr 20 tot 27 febr door: apotheek Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, tel. 121060; apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 071-153266. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond- t heidscentrum. Berkenkade. Leider- I dorp, tel. 41013J, spreekuur ma t/m vr'l van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel.3 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, i Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. Banken beklad LEIDEN - Onder het motto "Ze verdienen geld aan onze nood", hebben een aantal jongeren van nacht verschillende banken in Leiden met leuzen beklad. Ook werden er ruiten ingegooid. Doelwit van de actie waren ABN aan de Breestraat, de Slaven- burg's bank op de hoek Kort Ra penburg, en de Westland Utrecht Hypotheekbank aan de Boter markt. De actie van de jongeren is gericht tegen de medewerking die de banken zouden verlenen aan speculanten. Daardoor houden ze de woningnood in stand, aldus de bekladderaars. PTV-uitzending LEIDEN Late televisiekijkers werden gisteravond laat weer vergast op een pornofilm, ver zorgd door de PTV. De piraten zender, die via het net Duitsland 3 de huiskamers inkomt, ver toonde ditmaal de pornofilm Sex-Fever. De film handelde over blanke slavinnen. lEIDSCH £t DAGBLAD OMSTREKEN Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witie Singel t 2311 BG Nabczorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bn overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f 49,55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276,10 S f 0,70 Adjunct-hoofdredacteur R D Paauw Alp. redactiechef: A. van Leeuwen Plv Alp redactiechef J M J Post j P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk teven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten c Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 Ch Lennartz. Maredijk 33a. Leiden, lef 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-121481 Oegstgeest H Sonders. Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2