Van Agt laat de kiezer geen keus itembureai "IEDEREEN HEEFT IETS GOEDS... Mo Vfaiin) Affï<sl®[li ZATERDAG 21 FEBRUARI 198» LEIDEN Minister-president Van Agt heeft zich vo rige week hoogst persoonlijk opgeworpen als boodschapper van bijzonder slecht nieuws. De lo pende bezuinigingsoperaties en al geldende uitga venplafonds op de departementen bieden onvol doende uitzicht op een gezonde overheidshuishou- ding. De 28 begrotingen moeten met twintig pro cent extra worden gekort; nieuwe bezuinigingen op sociale zekerheid, volksgezondheid en salaris sen van overheidspersoneel moeten nog eens tier percent matiging opleveren. In zijn brief aan het parlement maakte Van Agt melding van het voornemen van het kabinet om werkgroepen in testellen die bin nen enkele maanden een eindrapport op tafel moeten leggen over de uitwerking van de voorgestelde bezuinigingen. Tijdens de ka binetsformatie kunnen de nieuwe coalitiepartners dan meteen spijkers met koppen slaan en vaststellen waar de komende vier innx nos-nneirl moet worden. Van Agt heeft er in zijn toelichting op gewezen dat het wat hem betreft zeker niet de bedoeling is nu bestuiten te nemen waar een volgend kabinet hinder van kan ondervinden. Hij zegt nadruk kelijk niemand in de wielen te willen rijden en houdt het op het doen van "noodzakelijk voorwerk" voor een volgende coalitie. De premier heeft in zijn brief al een tipje van de sluier op ge licht. Hij somt een groot aan tal "knelpunten" in de begro tingen op die in aanmerking zouden kunnen komen voor het snoeimes. Erg diep gaat dat allemaal niet: schenk op een avond een gezellig bor reltje voor een paar Neder landers met enig benul van de uitgaven van het Rijk, laat ze hardop nadenken over de logica en a-logica in de orga nisatie van het land en je krijgt een lijst met suggesties als: Moet Nederland in alle lan den ter wereld consulaten en ambassades aanhouden of kan er op die nu noodzakelij ke 240 miljoen bezuinigd worden Is het niet raar dat de over heid aan de ene kant subsi dies geeft voor het isoleren van woningen, terwijl aan de andere kant de prijs van aard gas kunstmatig laag wordt gehouden? Wordt het niet tijd om eens op te houden met het aanstel len van extra mankracht bij de belastingdienst. Kan de wetgeving niet veel simpeler en met minder mensen wor den uitgevoerd. De huidige koste bedragen tenslotte 1,75 miljard. Het aantal rechtszaken stijgt per jaar met zes percent. Als er niets verandert is dat aan tal binnen tien jaar verdub beld en bedragen de kosten exclusief prijsstijgingen 800 miljoen. Dat kost gebouwen en personeel. Is daar niet wat aan te doen. De regeling voor beeldende kunstenaars kost 100 miljoen en is voor alle kunstenaars toegankelijk, terwijl deze be doeld is als start voor jonge kunstenaars. Al die vragen komen aan de or de op de lijst van premier Van Agt, of liever gezegd: de lijst van minister van finan ciën Van der Stee. Want hij is het en niet Van Agt, die het plannetje heeft bedacht. Het zal'duidelijk zijn dat zo'n lijst in principe eindeloos kan zijn: achter elke begrotings post is een vraagteken te zet ten en in het verleden is dat dan ook al heel vaak gedaan. Dat gebeurde toch wat te vrij blijvend. zo verluidt.het nu in regeringskringen, de tijd is gekomen om het eens echt goed te doen. Furieus De hele linkse oppositie heeft furieus gereageerd op de brief van de minister-presi dent. Waarom nu zo'n bonje gemaakt over een in aanleg best redelijk onderzoek? Daar is een aantal oorzaken voor te bedenken, die samen hangen met vragen als: Wie gaan er straks regeren? Als er grote bedragen bezuinigd moeten worden is er dan nog wel ruimte om van mening te verschillen over de vraag waar en hoe dat moet gebeu ren? Waarom maakte Van der Stee als directe verantwoor delijke minister het plan niet zelf bekend? Waarom gaan ministers zich met het onder zoek belasten en niet ambte naren? Waarom wordt pas nu met het onderzoek begon- Om met het laatste te beginnen. Waarom komt het kabinet nu met de aankondiging van de meest grootscheepse bezuini gingsoperatie die Nederland na de oorlog heeft gekend. Dat is toch raar? In de vorige verkiezingsstrijd liet vice- premier Wiegel er geen twij fel over bestaan dat Neder land veel schade had opgelo pen door het "spilzieke" ka binet Den Uyl, dat tegen de stroom in was blijven potver teren op het aardgas. Er moest worden puingeruimd, maar als we allemaal de han den in een sloegen, dan zou het wel goed komen, dat Jieeft Wiegel zelf g Brandbrief Vier jaar later blijkt het hele maal niet goed gekomen. De werkloosheid is meer dan verdubbeld, de overheidsuit gaven zijn niet teruggedron gen, het tekort op de begro ting is toegenomen, alleen de waarde van de gulden is on aangetast gebleven, maar dat is meer te danken aan Neer- lands opperbankier Zijlstra, dan aan dit kabinet. Toch riep oud-minister Andriesen een dik jaar geleden al dat het zo niet langer kon. Als er bij de presentatie van Bestek'81 niet al sprake was van de noodzaak van zo'n onder zoek, dan toch zeker wel cp het moment dat Andriesser zijn brandbrief schreef. Het is niet gebeurd en daar kan maar één reden voor zijn: dit kabinet zou zelf nooit bij machte zijn geweest om de aanbevelingen van zo'n on derzoek uit te voeren. Voor die stelling is veel te zeg gen, als we herinneren hoe gehavend "Bestek'81" uit de parlementaire behandeling is gekomen. Een bezuinigings operatie die in de schaduw staat van de nu aangekondig de plannen. Vier jaar regeren met Van Agt heeft die duide lijkheid in elk geval opgele verd: impopulair beleid is niet te voeren met een kamer meerderheid van twee zetels. Een meerderheid van het Ne derlandse volk vindt dat. CDA-fractieleider Lubbers en de voorzitter van zijn par tij Bukman zijn het daarmee ens en de oppositie heeft dat liteanesmint enveneens. Dat evert dan meteen een ant- oord op de vraag wie er traks moeten regeren, uitspraak van de premier at "de kam" nu maar eens echt door de begrotingen moet worden gehaald, doet overigens wat vreemd aan in het licht van zijn vroegere uitlatingen dat "de rek" eruit was en er "geen lucht" meer ïn de begrotingen zat. Waarom voeren ministers, poli tici dus. het onderzoek uit en niet ambtenaren? Waarom presenteerde Van Agt het plan.en niet Van der Stee? Als Van der Stee het onderzoek had aangekondigd dan had het vast en zeker niet zo'n tu mult veroorzaakt als vorige week het geval was. En zeker niet als het dan zou gaan om een onderzoek van ambtena ren op financiën. In Neder land wordt immers nog steeds een onderscheid ge maakt tussen deze twee ba nen. Ambtenaren zijn specia listen op een bepaald terrein en nemen de voorbereiding van het beleid voor hun reke ning Ze doen hun werk bin nen de ruimte die de minister aangeeft. Simpel gesteld: de minister kiest, de ambtenaar doet het werk dat uit die keu ze volgt. Ambtenaren zijn ty pisch de mensen die zo'n lijst kunnen opstellen van moge lijke bezuinigingen. Nu ministers het onderzoek gaan uitvoeren is meer dan alleen de schijn gewekt dat het niet gaat om losse sugges ties, maar om het doen van keuzes. Daar zijn bewindslie den immers voor ingehuurd. Ministers hebben wel wat an ders te doen, dan het formu leren van losse ideeën over het te voeren beleid. Het kabinet wil duidelijk iets anders. Het wil na dé verkie zingen terug in het Catshuis en Van Agt probeert zijn ei gen falen te verhullen door bij de kiezer te benadrukken dat het helemaal niet uit maakt wie er regeert. Dat optreden van Van Agt draagt niet bij tot duidelijk heid over waar het in de poli tiek om gaat. Als de kiezer zijn televisie aanzet en hoort hoe Lubbers, Wiegel en Ter- louw zonder uitzondering verschillende oplossingen aandragen, wat moet hij dan met zo'n opmerking van de minister-president? Wie het idee lanceert dat allemaal geen verschil maakt, lokt geen kiezers naar de stem bus. Het parlement ontleent zijn bestaansrecht nog altijd aan het tegendeel en de mee- derheid van de politici komt daar gelukkig graag vooruit. Logisch is het dan wel dat die politici de brief niet zomaar een brief vinden, maar heb ben deze uitgelegd als een verkiezingsprogramma. Ge heel in de visie van Van Agt, dat het niet uitmaakt wie er zit, luidt zijn leus dan ook niet (zoals vier jaar geleden bij Den Uyl): kies de minis ter-president. maar "kies voor bezuiniging". Blijft de vraag: hoe moet dat dan met Lubbers en Buk man. die hebben gepleit voor een brede coalitie? Een com binatie van CDA en VVD zal daar volgens de opiniepeilin gen ook straks niet op kun nen bogen. De oplossing van dat probleem ligt bij de oppositie. De brief van Van Agt vraagt om een reactie en dan niet één van woede, maar één die het kabi net bestrijdt met de eigen wa pens. Voor zo'n reactie wordt het zo langzamerhand ook wel tijd Ruipi drie jaar oppositie tegen dit kabinet, hebben een zich durend wijzigende strategie te zien gegeven. De plannen van Den Uyl leverden altijd enkele tienduizenden werk lozen minder op dan die van minister Albeda. maar dat Is dan ook meteen één van de weinige herkenbare punten in de aanpak van de socialis ten geweest. Over brandende problemen be staat ook in dat kamp geen eensluidend oordeel. De so ciale zekerheid kan in deze vorm niet gehandhaafd blij ven, zo wordt toegegeven, maar hoe te veranderen blijft duister. Volkshuisvestings plannen van Marcel van Dam droegen de sporen van op portunisme. steunverlening aan bedrijven, exportbevor dering, handel met minder bevriende naties, reorganisa tie van de gezondheidszorg, aanpak van topsalarissen, in komenspolitiek voor vrije be roepen. het zijn allemaal knelpunten, waar ook de PvdA geen duidelijk ant woord op heeft. Bezuinigen moet, zo zeggen ze ook daar, maar hoe en waar? Duidelijk heid daarover mag. als de PvdA tenminste nog wil re geren, niet langer meer uit blijven. Dat werk legt niet alleen een zware ve.-£ it vc idelijkheid op de schouders van de PvdA-kamerfraclie. maar ook op die van de bezoekers van de komende congressen. Want om Henk Vredeling te parafraseren: congressen los sen de werkloosheid niet op; maar ze kunnen wel een handje helpen bij het ontwer pen van oplossingen. DEN HAAG (GPD) - Het jaar 1961 was nog maar enkele uren oud toen het bij de traditio nele jaarwisselingsrel- len in de Haagse bin nenstad ernstig uit de hand liep. Een jonge man kreeg een houw van een politiesabel en overleed even later aan zijn wonden. Een hoge politiefunctionaris vergoelijkte dit met: ,,Ach. 't was maar een billenprikje". Daarmee was het zogenaan> de „sabelincident" een feit. Woedend en massaal reageer de de Haagse burgerij op het cynische commentaar van de politieman. Kranten stonden vol ingezonden stuken. De toch al niet beste verhou ding tussen politie en pu bliek was op een absoluut dieptepunt gekomen. Aan - toen nóg - inspecteur W. M. van Andel de taak om daar iets aan te doen. Hij werd po- litie-voorlichter de eerste in het land. Zijn taak: de kloof tussen de politie en alle andere mensen te dichten. Daarbij was het niet alleen zaak naar buiten toe het contact makkelijker te laten verlopen. Ook intern waren er heel wat weerstan den te c „Ik kan u wel zeggen, dat het zeker in de beginfase geen gemakkelijke opgave was de politiemensen voor openheid te winnen", zegt commissaris van Andel (bijna 60, en daar mee pensioengerechtigd), die tot 1972 de woordvoerder van de Haagse politie bleef, om daarna hoofd van de zeden- en kinderpolitie te worden. Geen onlogische overstap, overigens. /an Andel achtte het namelijk als politiewoordvoerder zijn taak om primo de jeugd te be- Op 1 maart gaat W. M. van Andel, hoofd va de zeden- en kinderpolitie i Den Haag, met pensioen. De commissaris haalde regel matig de landelijke pers. Hij was de eerste full-time poli- tievoorlichter, richtte het politiemuseum in Den Haag op, was ook degene die in de jaren '60 toen gezag en jeugd hevig botsten - opviel door steeds weer een verzoe nende houding jegens de re bellerende jongeren in te ne- Je lost veel problemen op door naar de jongeren te luisteren en begrip te tonen, was zijn, in de tijd van provo, opval lende credo. En ook nu, ter wijl steeds somberder gelui den te horen zijn over de grote groepen jeugdigen in de oude binnensteden, blijft de Haagse politieman opti mistisch. Een interview. reiken. Naam maakten de „open dagen" die hij organi seerde. Jongeren kregen vol op de gelegenheid te komen kijken hoe het er nou op een politiebureau uitziet. „De eerste keer kwamen er zo ongeveer 5000 jongeren. Het enige wat we daarmee kon den doen, was ze door de voordeur naar binnen laten, om ze door de achterdeur weer naar buiten te bren gen", lacht hij. Het was in de jaren '60 geen si necure voor een politieman om de contacten met jonge ren te onderhouden. De af breuk van het traditionele ge zag was volop in gang gezet. Het was de tijd van de no zems en hun intellectueler opvolgers, de provo Het was de tijd van twee cultu ren: de traditionele, en de jeugdcultuur. Tussen beide bestond een hartstochtelijk en diep wantrouwen. Wie nu kranteknipsels uit die tijd leest, kan zich met recht verbazen over de starre ma nier waarop „het gezag" aan vankelijk op de maatschap pelijke veranderingen rea geerde. Van Andel behoorde evenwel niet tot degenen die straf en lange lat propageer den. Enige uitspraken van de Haag se politieman uit die tijd: „Achter elke laakbare hande ling of houding zit een groot brok eenzaamheid bij de jon gelui." „Het is de onzeker heid die de maatschappij biedt. Daardoor is er gebrek aan houvast, zowel bij de jon geren als bij de ouders. Symptomen hiervan zijn weglopen van huis. commu nes, protest in welke vorm dan ook." Kortom: Van Andel pleitte voor begrip, en dat was des tijds spraakmakend. Hij aar zelde ook niet de hand in ei gen boezem te steken. Nog enkele citaten uit de jaren '60: „De mensen zijn vaak verbaasd te merken dat een politieman ook een mens is. Maar dat is ook onze eigen schuld." En 8 een zeer pro gressief geluid destijds: „Wij zijn aan een politiepsycho- loog toe." Niet ontkend kan worden dat de houding van Van Andel bij de politie in het gehele land thans vrijwel gemeen goed is geworden. Er zijn nu politiepsychologen, er is - vergeleken met zo'n 15 jaar geleden - sprake van een be hoorlijke openheid, veel star heid is met pensioen gegaan- Maar heeft dat de verhouding tussen burgerij en politie nu echt verbeterd? Is juist niet nu weer een discussie in gang gezet over de manier van op treden van de gezagshandha- vers? Over de Mobiele Een heid. de arrestatieteams? Is er ook niet weer een discus sie over de openheid bij de politie? Als we denken aan die journalisten in bijvoor beeld Amsterdam, Rotter dam en Tilburg die werden gearresteerd omdat ze po litieacties tegen bezetters en krakers wilden volgen? Van Andel: „Dat heb ik ook ge lezen, dat er journalisten zijn gearresteerd, en dat hen het werken onmogelijk is ge maakt. Dat vind ik princi pieel onjuist. Het heeft, denk ik, te maken met de-spanning waaronder de politiemensen staaji als ze moeten optreden, maar het gaat me toch te ver. Men moet wel openheid en sportiviteit blijven betrachte- „Maar in het algemeen geloof ik niet, dat de verhouding tussen politie en publiek ver slechterd is, de afgelopen ja ren. Integendeel, door de rayonager^ten en door de de centralisatie van de recher chedienst is het contact aan zienlijk beter geworden." „Wat de situatie in Amsterdam betreft: het is moeilijk daar over te oordelen. Geweldsuit barstingen op dergelijke schaal kennen we in Den Haag niet. Het is natuurlijk wel duidelijk dat de reacties wederzijds, steeds scherper worden. Die verslechtering is in het nadeel van beide partij- U heeft zich in het verleden erg idealistisch uitgelaten over jongeren die in botsing met het gezag kwamen. Als we maar naar ze luisteren en begrip tonen, komen we er wel uit was uw uitgangspunt Vindt u dit idealisme nu nog terecht? „Ja, ik vind dat die uitspraken nog steeds gelden. Zeker, er is sprake van voortdurende escalatie bij het toepassen van geweld. Als ik lees dat er na de ontruiming van een ge bouw in Amsterdam voor een half miljoen gulden schade aan banken is toegebracht, dan vraag ik me toch ook wel af waar dat heen moet Niet temin geloof ik dat veel jon geren zich zo gedragen door het uitzichtloze van de maat schappij." „Ik weiger te geloven dat men sen echt slecht zijn. Iedereen heeft positieve kanten. Je moet bij dit geweld van jon geren naar oorzaken zoeken. Een werkloze vader van 45 jaar vormt een maatschappe lijk probleem. Maar een werkloze van 17 jaar is even erg, zo niet erger. Daar zou vat open moeten staan. Dat kost dan wel veel tijd, veel geld. en veel werk." Maar je ziet juist dat bij de huidige economische terug gang de sociale begeleiding en hulpverlening als eerste wordt teruggedraaid. En aan de andere kant zie je dat de genen die tot geweld over gaan steeds jonger worden. Je ziet jongens van 12 jaar stenen gooien Wordt u daar niet een beetje somber van- worden steeds jonger. Ook steeds jonger worden de he- roineprostituees. Daar zitten ook meisjes van 12. 13 jaar tussen. Maar: hoe jonger je begint met begeleiding, hoe groter de kans op succes. Daarbij moet je dan wel dur ven experimenteren.n „Ik ben er bijvoorbeeld voor stander van om bij de hulp verlening van deze zeer jeug digen de ouders heel sterk te betrekken. Zeker, ik weet ook wel dat zoiets geld kost. en dat het tegelijkertijd niet goed gaat met de economie, maar dan moet men deze hulp aan jeugdige ontspoor den als prioriteit duiven stel len. Ik vind dat de zaak dat waard is." Hieruit blijkt dus weer uw geloof in begeleiding. Een Newyorkse psychiater die ja ren onder a-socialen in de Bronx heeft gewerkt, heeft onlangs gezegd dat hij er niet meer in gelooft. Volgens hem is er een generatie „stadswil- den" ontstaan van mensen, vooral jongeren, die niet meer te bereiken zijn. „In de eerste plaats ben ik een tegenstander van de term a- socialen. Dat suggereert dat er niets meer aan te doen is. Dan schrijf je iemand af. Lie ver zou ik spreken van zwak- socialen. Ik kan me met mijn Verstand wel voorstellen dat je het over „stadswilden" hebt. Myn hart geeft me dan toch nog in: daar leg ik mij niet bij neer. Aan iedereen zitten goede kanten Daar moet je van blijven uitgaan- U bent dus niet tot sombere uit spraken te verleiden „O jawel. Waar ik somber van raak, is dat er bij steeds meer mensen de neiging bestaat randgroepen maar af te schrijven. Bij lezingen merk ik bijvoorbeeld vaak - en verrassend genoeg vooral nogal eens onder vrouwen dat men geen andere oplos sing voor de moeilijkheden in de binnensteden ziet dan: keihard optreden „Als ik dan zeg niet in geweld te geloven, verwijt men mij dat ik geen oplossing geef. Dan zeg ik altijd: dat hoef ik ook niet te doen. Dat moet u zelf doen". HENK DAM

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 29