Het arote wantrouwen van de PvdA Marcel van Dam: "Het CDA is niet te vertrouwen" ter- m B3HB ZATERDAG 21 FEBRUARI 1981 PAGINA 23 AMSTERDAM - In het PvdA-kantoor in Amsterdam staan in de propere werkkamer van voorzitter Max van den Berg (34) een fles azijrr (blijkens het etiket een aanbieding) en een pot stroop. Belangrijke kan toorbehoeften voor iemand die allerlei stromingen tot een geheel moet praten. Max van den Berg formuleert op zachte toon: ..Het is nu menens. Wij zijn nu consequent tegen kernwapens. Jarenlang hebben wij woorden gebruikt als: streven naar Nu moet het. Als wij in het volgende kabinet zitten, en dat willen we. dan zal dat de princi pe-uitspraak moeten doen dat Nederland kernwapenvrij wordt". Een dag later in de Soester woning van Marcel van Dam (43). oud-staatssecretaris. PvdA-kamerlid. fel pleitbezorger voor de Nederlandse huurder, bekend van radio en tv, door het radicale deel van de partij voor vrij behoudend versleten. Hij roqpt zijn hond Mol tol de orde, maar het gestommel, dat ons gesprek verstoort, blijkt afkomstig van een ramenzemende vrouw. Marcel van Dam, ontspannen: ..Het CDA is niet te vertrouwen, dat is de werkelijkheid. Ook al heb je een hard regeerakkoord met die mensen, dan zullen ze je, als het ze uitkomt, toch onderuit halen. Niet op een hoofdpunt als kerncentrales, maar op iets kleins. Daarom: een veel betere garantie dan allerlei harde af spraken is politieke macht. Zorgen datje de grootste bent. Voor het eerst in de geschiedenis zit Nederland op de grens van een linkse meerderheid". Felix Rottenberg (23), radicaal lid van het partijbestuur, reikt een roomsoes aan. In het kantoor van het Amsterdamse sociaal-cul tureel centrum De Populier, dat hij zakelijk leidt, praten we over een recente wanhoopsdaad van de PvdA: om de arbeider aan te spreken, wat via de dorre teksten in het propvolle verkiezings program niet zal lukken, mocht Den Uyl als Malle Jopie optre den bij André van Duin. Felix Rottenberg: „Slecht, hoor. Er komt nu ook een actie-secreta riaat, dat zich bezighoudt met de vraag hoe je mensen moet bereiken". Partijvoorzitter Max van den Berg: "Het i Ineens hebben we het over zijn kapper: „Leek me altijd het type van een goedverdienen de kleine middenstander. Zal wel VVD stemmen. Maar laatst zag hij mij op de televi sie, en toen ik daarna bij hem kwam zei hij: verdomme, was toch even langs gekomen met die haren voor je ogen. Bleek hij altijd PvdA te stem men. Zo kun je je op mensen verkijken". De hardheid van de standpun ten, de geilheid om het Cats- huis binnen te trekken, het diepe wantrouwen, zo niet haat jegens het CDA en de klemmende vraag hoe van dit alles het gesprek-van-de-dag te maken op bouwsteigers en fabrieksterreinen: dat zijn de punten die het meest opval len bij een (beperkte) rond gang door de grootste partij van Nederland. En daarnaast natuurlijk de val van Joop den Uyl. zoals die volgens vele kranteberichten op de agenda staat van het driedaagse partijcongres dat volgende week in de RAI wordt gehouden. Weinig PvdA'ers houden daar nog serieus rekening mee. In sep tember liet Den Uyl al weten geen lijsttrekker te willen zijn bij de Tweede-Kamerver kiezingen op 26 mei, als zijn partij in een klap alle atoom wapens uit Nederland wou zetten. Hij wil een of twee atoomtaken houden en eerst eens afwachten wat het weg doen van de rest op interna tionaal ontwapeningsgebied oplevert. Het tumult was groot, de ver warring ook, want op een ge geven moment leek het erop dat de Nederlandse sociaal democraten voor de curieuze keuze stonden tussen het ver wijderen van de lijsttrekker of van de kernwapens. Wil je als voorzitter een derge lijke scheuring in je partij voorkomen, dan moet je er zelf in ieder geval niet over praten. Max van den Berg be zweert: „Die scheuringsdrei ging speelde in november, december. Het is nu over. Ik merk dat in allerlei partijaf delingen de discussie verder is uitgediept. Onze mensen hebben afgewogen wat het verschil is als je bij een getui genispartij als de PSP zit. of bij een partij als de PvdA. die de macht wil hebben dingen echt te veranderen". ONVERMIJDE LIJK Marcel van Dam: „Je weet het natuurlijk nooit met zo'n con gres. het is altijd weer verras send, maar ik denk dat het wel goed zit. Door het voor behoud van Den Uyl is de discussie over kernwapens in de partij ook een stuk afge- wogener geworden. Want de IKV-leus (de kernwapens de wereld uit. te beginnen met Nederland) was er natuurlijk bekwaam ingestampt". "Den Uyls opstelling was onver mijdelijk, ik ben het ook zeer met hem eens. Niemand in de PvdA is voor kernwapens, maar het gaat erom om van die rotzooi af te komen. Met eenzijdig alles afschaffen ben je verder weg dan ooit. Het betekent verplaatsen van het gedoe* De uitwerking van kernwapens houdt ook niet bij onze grens op. In Duits land kan niet alleen iemand als Schmidt de (nacht heb ben. maar ook een Strauss Als Duitsland het bondge nootschap in elkaar ziet val- Drie dagen lang houdt de Partij van de Arbeid vol gende week haar verkiezingscon gres. Het meest in het oog springende agendapunt is de kernbewapening. Den Uyl heeft maanden geleden al laten weten dat hij geen lijsttrek ker wil worden als het partijcongres alle kernwapens in een keer uit Neder land wil verwijde ren. Na heftige dis cussies lijkt de spanning over een eventuele val van Den Uyl wel gewe ken, de meeste par tijafdelingen ris keren niet dat de PvdA vlak voor de Tweede-Kamer verkiezingen zon der lijsttrekker komt te zitten. Maar toch heeft de harde opstelling van Den Uyl de stemming er bin nen de grootste partij van Neder land niet beter op gemaakt. Tony van der Meu- len sprak met drie totaal verschillen de socialisten: par tijvoorzitter Max van den Berg, oud staatssecretaris Marcel van Dam, die het over de kernwapens ge heel met Den Uyl eens is, en de radi cale partijbestuur der Felix Rottenberg. Het werd het ver haal over twijfel en wantrouwen: heeft het zin om met het CDA te re geren, wat valt er binnen de NAVO te bereiken en ver dwijnen via de op stelling van Den Uyl de kernwapens uit de wereld? Daar ben ik bang voor, want de geschiedenis heeft geleerd wat er gebeurt als Duitsers zelf dingen gaan doen". „Als Den Uyl sneuvelt op de kernwapens, heeft een ka merlidmaatschap voor mij ook geen zin meer. Ik denk ook dat de partij dan uit el- kaar valt. Ik ben er altijd hui verig voor een natte vinger in de lucht te steken, maar der gelijke dramatische dingen zie ik toch niet gebeuren". GENERATIE Uitgebreid gaan we na hoe het nou komt dat iemand als hij veel meer hecht aan zoiets als de NAVO, dan jongere socia listen. Marcel van Dam: „Mensen van mijn generatie denken toch meer vanuit de geschiedenis. Ik merk het aan mijn eigen kinderen. Ik kan ze nog zo veel vertellen over de oorlog, maar ik kan ze niet vertellen wat een oorlog werkelijk is. Als je ziet waarom oorlogen zijn ontstaan, is zo'n bondge nootschap voor mij ook iets heel vanzelfsprekends, iets waarmee je bent opgegroeid. Oorlogen zijn altijd ontstaan bij gebrek aan goeie afspra ken tussen landen. De nieu we generatie, die er nu aan komt, zegt dat veel minder". „Het is ook een cultuurver schil. De binding met vaste dingen, zoals ik die voel, wordt losser. Liever bij een uitzendbureau werken dan bij een vaste baas. Niet zo goed weten waar je dit keer nou es op zult stemmen. Niet zoveel belangstelling voor de geschiedenis van een be paald standpunt". Het klinkt als: wanneer die jon ge jongens nog maar eens een goed boek lezen, komen ze er wel achter. Marcel van Dam. fel: „Nee. dat is het niet. Iemand die wil schelden, zegje ook niet: lees maar es pen boekje over het huwelijk, dan gaat het van zelf over. Ik kom veel jon gens tegen die alles, maar dan ook alles hebben gelezen over de achtergronden van de kernbewapening en er hartstikke tegen zijn. Wat ik bedoel is die culturele veran dering meer per keer beslis sen, dan vanuit een histo- WOEDE Het twintig jaar jongere partij bestuurslid Felix Rottenberg krijgt een woedeaanval als hij hoort dat Marcel van Dam een kamerlidmaatschap niet meer ziet zitten, als Den Uyls voorbehoud over kernwa pens het niet haalt op het congres. „Wat is dat slecht. Ook zo'n Vredeling die roept: IKV, weg ermee. Laat die dan toch ook asjeblieft opdonderen. Er blijkt geen enkele belang stelling voor de motieven van mensen die echt tegen kern wapens zijn. Die hele bewa pening is niet meer te contro leren. het is een automatisch proces, er zijn hele heldere redenen om nu te zeggen dat alle kernwapens uit Neder land weg moeten". Ook hij ziet de positie van Den Uyl volgende week niet echt in gevaar. „Maar als er iets ge beurt, is het geen ongelukje, geen actie van wat jongeren die op het congres plotseling uit de hand loopt. Als het voorbehoud van Den Uyl over kernwapens wordt weg gestemd. is dat een zeer afge wogen besluit. Het leeft enorm binnen de partij, ook oudere leden hoor je zeggen nu kappen we ermee". Het waren moeilijke momen ten voor Felix Rottenberg toen Den Uyl zei: tot hier en niet verder. „Ik heb best con tact met hem, het is^ook geen arrogante partijleider, wiens standpunt heilig is. Toen ik als jong pikkie van achttien jaar. met van dat hele lange haar. voor het eerst een ver gadering van het partijbe stuur bijwoonde, zagen aller lei PvdA-ministcrs je niet eens zitten. Maar Den Uyl kwam na afloop een handje geven, hij luistert ook nae je". Na de harde woorden van D- Uvl over de kei nbewapenin ging Felix Rottenberg nie mee met de meerderheid van het partijbestuur, die zich Marcel van Dam: "Politieke macht. Zorgen dat je de groot ste bent" achter de beoogde lijsttrek ker schaarde. „Ik zit met het volgende dilemma: ik ben het niet eens met het stand punt van Den Uyl, maar ik zie wel in dat een PvdA zonder hem als lijsttrekker niet een voudig is. Dan is de vraag: hoeveel rek is er volgende week nog in Den Uyls stand punt. Die rek schijnt er niet te zijn. Er staal ook geen an der klaar om het trainingspak •»it te trekken en lijsttrekker worden Maar als het con- het standpunt van Den niet overneemt, is het lij bestuur verplicht een .ernatief voor hem te zoe- Eigenlijk word ik doodziek van al die aandacht voor dit onderwerp. Als je alleen maar naar de werkloosheid ziet, is er nog wel wat anders aan de hand in Nederland". „Als je nou over de NAVO praat, of over de PvdA", zegt hij, „het gaat steeds om de zelfde vraag: wil je binnen bestaande verbanden werken, of wil je erbuiten meteen hele grote stappen doen". SPIRAAL „Zal ik eens proberen uit te leg gen wat het verband is tussen het gevaar van de toenemen de kernbewapening, en de stijgende werkloosheid" vraagt Marcel van Dam. en hij gaat ervoor zitten. „Ik heb altijd in de zekerheid geleefd dat toestanden als in de jaren dertig nooit meer terug zou den komen. Maar sinds an derhalfjaar ben ik dat geloof kwijt. Je ziel nu de klassieke spiraal naar beneden: de ene ellende roept de andere op. Als we dat niet doorbreken, krijgen we een toestand die een catastrofe wordt voor de democratie. Je ziet nu al op deelterreinen dat de proble men zo groot worden, dat mensen zich niets meer aan trekken van democratische spelregels. Je ziet het aan de uitwassen van het kraken Maar bedenk wel: sociale chaos speelt rechts altijd in de kaart en het zijn altijd de verkeerde mensen die in zo'n situatie de macht pakken" „Als er grote sociale onrust is. maakt dat de internationale situatie ook onzeker en wordt de drempel tot een oorlog verlaagd. En dat wordt een atoomoorlog als je doorgaat de drempels tot het gebruik van kernwapens steeds ver der te verlagen". WRANG „Ik ga ervan uit dat het IKV heel oprecht is. Maar het wrange van de hele discussie van dit moment is. dat het de zekerste manier is om de kernwapens hier te houden, en het kabinet Van Agt-Wie- gel na de verkiezingen te la ten voortbestaan. Het wrange van de hele discussie binnen links is dat we zo kunnen hel pen deze regering voort te zetten, een regering die al leen maar bezuinigt en de werkloosheid niet bestrijdt". De grote vraag dus of de PvdA vastberaden afkoerst op weer vier jaar oppositie Scheurt de partij (waar eigen lijk niemand echt in gelooft), dan zal de verkiezingsuitslag niet vrolijk stemmen. Blijft de eenhéid bewaart rond Den Uyls kernwapenstandpunt, dan zullen toch vele PvdA- ers die meteen alle kernwa pens uit Nederland wil heb ben, zich nog wel even achter de oren krabben of ze hot hokje van Den Uyl wel rood moeten maken. STRIJDPUNTEN Voor na de verkiezingen zijn er dan alvast de zogeheten strijdpunten van de PvdA: al leen in een kabinet gaan zit ten als de kerncentrales snel dichtgaan en de kerntaken, op de twee van Den Uyl na. worden weggedaan. „Wat is het toch mooi", zegt Max van den Berg stralend, „voor het eerst kun je als kie zer bepalen of de kerncentra les dichtgaan". Hij geeft het niet met graagte toe (,je moet niet met je por tefeuille zwaaien, maar op ar gumenten winnen"), maar hij ziet zich niet als partijvoorzit ter functioneren, als de PvdA hier geen keihard punt van zou maken. in het partijbestuur lag het mes naast de voorzittershamer op tafel. Max van den Berg zegt het zelf liever zo. „Er is geen twijfel geweest over mijn opvattin gen". DRAMMERS Felix Rottenberg „Bij de vori ge kabinetsformatie zijn we als drammers overgekomen, omdat de zaak stukliep op CDA-ministers die we niet wilden hebben, terwijl die personen natuurlijk stonden voor een beleid dat we niet met hen konden uitvoeren Daarom is het goed dat we nu de verkiezingen ingaan op hele duidelijke onderwerpen kernbewapening. kerncen trales, werkgelegenheid Als het nu bij de formatie stuk loopt. gaat het duidelijk om iets inhoudelijks. Ook weer zo'n dilemma; het is rampza lig om in een kabinet met het CDA te gaan zitten, waarin Vin een links beleid weinig terecht komt. Maar vier jaar oppositie is ook rampzalig". Marcel van Dam: „Je kunt prin cipieel zeggen: nooit regeren tenzij we een meerderheid hebben. Maar dan sta je er ja renlang buiten en heeft rechts vrij spel Dat is ook on ze grote moeilijkheid bij ka binetsformaties: als je niet mee doet. kun je ook niets doen voor al die mensen die op je stemmen. Doe je wel mee met het CDA. dan moet je elke dag oppassen dat ze je niet onderuit halen. Ze zijn niet te vertrouwen, de VVD heeft het nu toch ook weer gemerkt. Ze likken, als het moet, de schoenen van het CDA, maar hoe vaak zijn ze niet gebruskeerd Daarom heb ik ook niet zo'n behoefte aan van die harde strijdpun ten. Niet omdat ik het CDA meer vertrouw dan onze ach terban doet, maar juist omdat mijn wantrouwen vanuit de praktijkervaring nog groter JONGENSDROOM Alleen al op het woord chris ten-democratie reageren Max van den Berg. Marcel van Dam en Felix Rottenberg als een drankbestrijder op de lucht van jenever. De grote jongensdroom is dan ook om dit land eindelijk eens geheel op eigen kracht te regeren, met CDA en VVD in de oppo- sitiebanken. Niet ontmoe digd door teleurstellende opi niepeilingen rekenen ze steeds weer uit bij welke uit slag het mogelijk is met D'66, PPR en PSP tot regeeraf- pnk?r 'e 'coir.e;., net de JPN tus»en de coulissen om een links kabinet op de kri tieke momenten op de been te houden. In deze sfeer bestempelt Max van den Berg de kritiek dat de PvdA door de harde voor waarden over kerncentrales en kernwapens een samen werking met het CDA bij voorbaat onmogelijk maakt, ook als „volslagen flauwe kul". „Alleen in het geval van een goede uitslag voor ons en ver lies voor de regeringspartij en, zal het CDA met ons wil len praten. Alleen uit angst om oppositiepartij te worden, zullen ze dat dan doen. Ik zie dan twee mogelijkheden: het progressieve element in het CDA breekt door. en we wor den het eens. Of: het breekt op allerlei punten, niet alleen op de kerncentrales maar ook bijvoorbeeld ook op de werk gelegenheid. Voor ons trou wens net zo'n hard punt als de kerncentrales. Er zit alleen letS meer speling in: wij zeg gen 300.000 banen, maar dat kunnen er natuurlijk wel 295.000 zijn. Een kerncentra le kan niet een beetje dicht". JAN SALIE „Wat ons betreft lukt de kabi netsformatie alleen als er echt iets te regeren valt Met een sterk, samenhangend ka binet. dat dwars door de Jan Saliegeest van de ambtena ren heen gaat en zegt: nou is het afgelopen, we maken hoe dan ook arbeidsplaatsen, we sparen de hoge rnkomens niet, we krijgen greep op de beleggers. Met D'66 is dat denkbaar, maar niet miiioü dig. Met het CDA is het moei lijk, het CDA zal in een kabi net altijd een remmende fac tor blijven" „Maar", constateert Marcel van Dam tevreden, „de marges van het CDA worden kleiner. Den Uyl kon al verder gaan ii n CDA PvdA-kabinetteh van Cals en Drees. Het CDA zit met het grote punt dat het verschil tussen links en rechts in Nederland steeds kleiner wordt" „Twintig procent", berekent Felix Rottenberg, „ik hou het op twintig procent kans dat we eruit komen met het CDA" En dan, met veel verlangen in zijn stem „Wat zou het toch mooi zijn als we VVD en CDA tot een fusie zouden kunnen dwingen Mensen als Van Houwelingen eruit, en er dan gewoon een hele rechtse partij van maken". De agenda van het PvdA-con- gres van volgende week voor ziet hier vooralsnog niet in.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23