Strijd om de kiezer |s aj volop aan de gang campagnemakers die zich bij haar ge boorte als eerste po litieke partij geheel door een reclamebu reau liet afficheren. Verrast door het suc ces van die aanpak, liet de CHU zich en kele jaren later ver leiden tot een stunt die zwaar opbrak: lijsttrekker Udink met een pruikje op de Dam. Slechts hoon was zijn deel en stemmenverlies het gevolg. Daarna werd het weer rustig. Een vlammend betoog in een rokerige zaal bleek zo slecht nog niet. Hoe gezapig worden de komende verkie zingen, nu het com petitie-element Van Agt versus Den Uyl ook nog goeddeels lijkt te ontbreken? Hoe bereiden de par tijen zich voor? En wat mag het alle maal kosten? Een rondgang langs de mensen die al een natte rug hebben als de eerste politici straks het spreekge stoelte beklimmen. Een vluchtige reken som leert dat ze geza menlijk een pot van ruwweg zo'n zeven miljoen hebben te verteren: "Joop wordt lijsttrekker, wat dacht je wat...". Aan het werk Weliswaar niet gehinderd door kernwapen-dissidenten, kent de VVD zo haar eigen beper kingen tijdens de komende verkiezingscampagne. De slogan "puin ruimen" ligt dit maal wat gevoelig, en even min kan er worden terugge blikt op een succesvol kabi netsbeleid. Uit een brain storm werd dus "Samen aan het werk" geboren. De Wassenaarse campagnelei der Gerlof Boosman noemt het een fantastische vondst en gniffelt een beetje als we hem voorhouden dat ge noemde leuze sterk verwant is aan die van het CDA. Hij past als het ware als een bat terij in een zaklantaarn. Anti ciperen op een hernieuwde Nog even en het ver kiezingscircus barst weer los. De gebrui kelijke poespas daar omheen is in dit land nooit zo uitbundig geweest. Het verle den was wat dat be treft nog boeiender dan het heden. Ooit vloog de oude Drees per helicopter naar het zuiden des lands om op die wijze voor een spectaculaire stemmenwinst te zorgen. In die tijd werd een PvdA-do- minee ook nog pu bliekelijk van afgo derij beticht. Maar dat is alweer dertig jaar geleden. Zeker: het was D'66 'ekst: Willem Schrama De electorale blunder rond Udinks rossige toepetje waart nog al tijd als een spook door het Christen Democra tisch Appèl. "Van die grappen hebben we ge leerd, je bereikt er niets mee", meent partijse cretaris en campagne leider M. Smits. En bo vendien: de loodrechte scheiding in het na tuurlijke kapsel van lijsttrekker Van Agt, daar kan geen pruikje tegenop. Met een grootscheepse mani festatie in Utrecht, waarbij al le 150 kandidaten aanwezig zullen zijn, begint op zater dag 11 april de verkiezings campagne van het CDA. In de zes weken daarna zal een bedrag van 1,5 miljoen gul den worden opgesoepeerd aan folders, affiches, adver tenties, reclame- en public re lations activiteiten, het gelde lijk steunen van achttien re gionale verkiezingsteams en niet te vergeten zakken vol strooiwerk als stickers, but tons en stropdassen in het vertrouwde christen-demo cratische groen. Dezer dagen ontvangén de 160.000 partij leden een acceptgirokaart met het vriendelijke verzoek om naar eigen draagkracht in de kosten bij te dragen. Anderhalf miljoen, dat is net zo veel als vier jaar geleden. "Gezien de huidige prijsin dex geven we nu dus minder uit", zegt Smits. "En dat is ook wel een beetje de bedoe ling. Wc zullen een zekere so berheid betrachten. De situa tie is er niet naar om uitbun dig te doen". Indachtig de verkiezingsleuze "Samen verantwoordelijk" wordt lijsttrekker Van Agt omgeven door een team van daartoe deskundig geachte partijgenoten, die er tot en met 25 mei voor zullen waken dat hij in zijn toespraken in houdelijk op de lijn van het verkiezingsprogram blijft zit ten. Dat programma heet overigens "Om 'n zinvol be staan" - en met de kernwa penkwestie als rode draad door de verkiezingen lijkt een korte evaluatie vóór en na elke spreekbeurt derhalve geen overbodige luxe. Een reclamebureau verzorgt de advertenties, en een public relations adviesbureau heeft tot taak ervoor te zorgen dat de boodschap van het CDA zo eensgezind en doeltref fend mogelijk wordt uitge dragen. Als het aan Smits ligt. zal het gevoerde kabi netsbeleid daarbij nauwelijks aan de orde komen. "Dat zou volstrekt onjuist zijn", zegt hij. "Het gaat tenslotte om een coalitiebeleid en daar mee kun je niet de boer op gaan". Smits ziet overigens bovenal een rustige campagne nade ren. "Wat nuchterder en wat minder op de persoon dan vier jaar geleden, daar gok ik op". Zuinigheid Het gekrakeel rond de kwestie van de kernwapens en de daaruit voortvloeiende onze kerheid rond het lijsttrekker schap van Den Uyl mag dan voor menigeen van weinig electorale tact getuigen, de campagneleider van de Par tij van de Arbeid deelt die mening niet. Voormalig re clameman Kees Bode: "Als uit enquetes blijkt dat 65 pro cent van de bevolking zich bezighoudt met kernwapens, dan is er in feite bij de kiezers een bredere discussie gaande dan bij ons als partij. Dat er soms teveel nadruk wordt ge legd op de persoon van Den Uyl en minder op argumen ten, dat vind ik wel een beetje jammer voor de campagne. Maar ik ben ervan overtuigd dat ons uiteindelijke stand punt heel belangrijk zal zijn, omdat we ons daarmee dui delijk onderscheiden van an dere partijen". Na een sudderende prelude in maart en april gaat de cam pagne van de PvdA pas op 1 mei - de Dag van de Arbeid - op volle kracht draaien. Aan de verkiezingsleuze wordt nog gesleuteld, maar die zal zeker in het teken staan van de werkgelegenheid. Uit het ledenbestand van de partij is een club van campagnema kers gerecruteerd, die al van af 1 oktober actief is. Die club heeft eveneens een budget van 1,5 miljoen gulden tot zijn beschikking, deels gefi nancierd uit de contributie van de afgelopen jaren en deels op te brengen door een tot driemaal toe te herhalen inzameling onder de 115.000 leden. Dat bedrag gaat grotendeels op aan een veelheid van recla me-uitingen, variërend van wat Bode nonchalant "spie gels en kralen" noemt (con fetti dus) tot en met een spe ciaal gedrukte versie van het verkiezingsprogramma "Weerwerk" in braille. Er is ook nog gedacht aan film spots in bioscopen, maar de grote concerns hebben laten weten daar geen trek in te hebben. Met betrekking tot genoemd budget spreekt Bode trou wens van Hollandse zuinig heid. De campagne van de Duitse SPD kost immers al zo'n 100 miljoen D-Mark, zegt hij. En mocht die vergelij king niet goed opgaan, dan zijn er altijd nog de Deense en Vlaamse socialisten die per campagne minstens een miljoen méér uitgeven. Het verlies van de PvdA in lo pende enquetes neemt Bode voorlopig maar voor lief. "In 1977 stonden we er ook slecht voor, en daarna kwam de kentering", zegt hij. Laatste vraag: doet Joop het? Bode: tevens lijsttrekker Ruud Nij- hof koestert hoop op een ze tel winst. "Een partij als de onze - in het dynamische midden van de Nederlandse politiek - heeft er in het voor bije jaar meer dan eens blijk van gegeven een doorslagge vende stem te hebben", zegt hij trots. Verkiezingsbudget: ongeveer anderhalve ton. Vier jaar geleden werd er nog 15.000 gulden neergeteld voor een training van DS'70- sprekers door het Instituut voor Sociale Wetenschappen. Met behulp van video-appa- ratuur neemt een gisse partij genoot die klus nu ^p -icK Jn udt xcsi .ïiets. Wekkers Dok PSP en CPN bedienen zich vanoudsher niet van geldver slindende reclame-activitei ten. Bij de pacifisten-socialis ten past zulks te enen male niet in het imago, en voor de communisten ligt die zaak nog eenvoudiger Want welke reclamebons is in staat een slogan te verzinnen zoals voorman Marcus Bakker die vier jaar geleden nog even tussen neus en lippen door van het spreekgestoelte liet denderen: "Wij verkopen geen valium, maar wek kers!". In de hoek van SGP en GPV timmert men al evenmin aan de weg. Ondanks het stelsel matig negeren van de vrouw in de politiek zal de Staat kundig Gereformeerde Partij van ds. Abma wel weer haar drie zetels binnenhalen. Na Jongeling ("de malle charges van Den Uyl") en Verbrugh gaat het Gereformeerd Poli tiek Verbond ditmaal met de Zeister gemeentesecretaris Schutte de verkiezingen in. Hoewel de campagnes van deze partijen doorgaans slechts bestaan uit een aantal spreekbeurten en het laten drukken en bezorgen van een verkiezingsprogramma, kos ten ze toch al gauw drie ton. In het geval van het GPV moet daar ook nog het jaar lijkse Nationaal Appèl van worden bekostigd. Eenmaal is het GPV op reclamegebied uit haar slof geschoten: in 1974 werd het burcht-vignet gekocht. Vermeldenswaard is tenslotte nog de positie van de Boeren partij. die volgens opiniepei lingen niet in het parlement terugkeert. Lijsttrekker Hen drik Koekoek gaat niettemin blakend van zelfvertrouwen de verkiezingen in. De opslag van kernafval zou daarbij wel eens een hot item kunnen worden. "Want", zegt Koe koek, "die rommel komt nu in zee en dus in de v s en die krygen wij weer op tafel". Over het verkiezingsbudget laat hij zich niet uit ("aan geld hebben wij nooit gebrek ge had") en evenmin over het aantal leden van zqn partij ("ik heb ze vanmorgen niet geteld"). Wel zegt hij te ho pen op twee zetels winst ("het volk is immers blij met onze partij"). Op de vraag of er voor die zetels ook kandi daten beschikbaar zijn, barst Koekoek in lachen uit. "Wie v il er nou geen 90000 gulden verdienen-1", antwoordt hij oUjk. coalitie? "Wij sluiten niets uit", zegt hij diplomatiek. Boosman, voorlichter van de Tweede Kamerfractie en af komstig uit de wereld van re clame en marketing, is de eerste full time campagnelei der van de liberalen. "Vroe ger werd dat altijd gedaan door mensen uit het dagelijks bestuur, maar dat is niet meer bij te fietsen. Het is meer dan een dagtaak. In de zomer van 1980 zijn we al be gonnen de eerste ideeën voor de campagne op papier te zet ten". Wat de VVD betreft, gaat het verkiezingscircus op 1 opril van start. Wiegel, die voor de derde maal lijsttrekker zal zijn. verblijft dan nog in de West, maar zal zich enkele da gen later gebruind en wel in de piste presenteren. De par tij heeft acht negen ton te spenderen. De helft van dat bedrag is in de afgelopen ja ren opzij gelegd, en de andere helft hóópt men binnen te krijgen door middel van de befaamde tientjes-actie on der de 85.000 leden, die eind maart operationeel wordt. Overigens is het in VVD- kringen niet ongebruikelijk dat de afdelingen zelf ook nog aanzienlijke kosten voor hun rekening nemen, daarbij al of niet gesteund door leden die een stootje kunnen heb ben. Bijna vijf ton zal worden opge slokt door reclame-activitei ten, waarvoor het Rotterdam se bureau Navar heeft gete kend. De VVD heeft daaren tegen geen behoefte aan een public relationsbureau. Boosman:"Wij hebben op dat gebied zoveel deskundigen in huis dat je je kunt afvragen of dat wel zinvol is. Boven dien zal onze campagne niet wezenlijk anders zijn dan in vorige jaren. Er is weinig ruimte voor toeters en bellen, voor gooi- en smijtwerk. Het gaat erom dat onze ideeën ter discussie staan, en niet de In de lift D'66 - ooit "gemaakt" door een reclamebureau - gaat vijftien jaar na haar oprichting voor het eerst op eigen kracht de verkiezingen in. Volgens campagneleider Jan Veldhui zen bevinden zich onder de 15.000 leden voldoende men sen die bereid zijn de verkie- zingsboodschap van Terlouw en de zijnen bekwaam en kosteloos te verpakken. "Je moet er toch voor in de poli tiek zitten", zo verklaart hij de koerswijziging. "Reclame mensen die daar geen ver stand van hebben, krijgen al gauw de neiging om zeep te gaan verkopen. Om maar in die beeldspraak te blijven: dan loop je de kans dat je boodschap behoorlijk wordt opgeklopt. En daar hebben we geen behoefte aan". Met Jan Terlouw opnieuw als lijsttrekker en "Het redelijk alternatief' opnieuw als leu ze, is er voor D'66 ook weinig aanleiding tot veranderingen. Zeker niet nu uit de wekelijk se VARA/Nipo-enquete blijkt dat de partij riant in de lift zit. Veldhuizen blijft daar overi gens nuchter onder:"D'66 heeft namelijk nog nooit van de opiniepeilingen gewon nen. Die waren altijd hoger dan de verkiezingsuitslagen. Daar leer je van. Op dit mo ment staan we op twintig ze tels, maar dat is voor ons dus reden om uit te gaan van zes tien of zeventien zetels. En dat is zowaar een hele aard verschuiving. Dat is een ver dubbeling van de huidige Tweede Kamerfractie". Niettemin is de voorspelde ver kiezingswinst ook terug te vinden in de omvang van het verkiezingsbudget. Bedroeg dat vier jaar geleden nog 170.000 gulden, nu zijn de kosten begroot op zes ton. Veldhuizen 'Als er twintig zetels in het vooruitzicht wor den gesteld, dan verandert dat natuurlijk wel iets aan je campagnedoelstelling. Maar we willen wel voorkomen dat we straks met verliezen blij ven zitten. Daarom: als er mensen met een T-shirt, een button of een juten tasje van D'66 willen lopen, dan moe ten de afdelingen dat zelf be talen". De campagne van D'66 zal vol gens Veldhuizen een sobere zijn, louter informatief en geen gekke dingen. Een sym bolisch geschenkje kan er nog wel af. zoals destijds het zakje tabakszaad "voor wie tabak had van de politiek en wilde kiezen voor het redelijk alternatief'. Nu wordt dat waarschijnlijk een fraai pot lood "waarmee een streep door de rekening kan worden gezet". Nieuwe kansen De PPR heeft haar verkiezing sleuze nog niet klaar. Binnen het denkraam van de partij circuleren wel zo'n twintig kreten waaronder "Wordt wakker", "Werk genoeg" of "PPR Energiek", maar vol gens campagneleider Leo Jansen is dat allemaal ontoe reikend. "Of je moet 'n hele goeie hebben, of anders hele maal niets", meent hij, enigs zins jaloers terugblikkend op de leuze van de PvdA in 1977 ("Kies de minister-presi dent"), volgens hem de doel treffendste aller tijden. Gevraagd waar het dan om gaat, zegt Jansen:"Nieuwe kansen, daar draait het bij ons zo'n beetje om. Perspec tief bieden aan de problemen waar de mensen mee zitten. Dat zijn problemen waarin nieuwe kansen liggen opge sloten". Hij zegt te doelen op een opschuiving van waar den, de kansen om de impas se rond de kernwapenwed loop te doorbreken, nieuwe landbouwtechnieken en her stel van het ambachtelijk be drijf. Jansen "Het imago van de gei tenwollen sokkendragers be ginnen we godzijdank kwijt te raken, al zijn er nog leden die hun uiterste best doen om dat te handhaven. Vier jaar geleden rees het vervelende beeld van een eigenwijze, pe- danterige, ruzie makende partij die de PvdA wel even zou vertellen wat ze moest doen. We hebben er bewust aan gewerkt om dat te veran deren". Het verkiezingssaldo van de ra dicalen vermeldt op dit mo ment een bedrag van drie ton, maar de 12.000 leden zul len daar nog wel een schepje bovenop doen In de laatste week van april gaat het feest beginnen. Geen lange rede voeringen van lijsttrekker Ria Beckers, maar een serie "open manifestaties" rond haar persoon. "Met allerlei mensen die te maken hebben met nieuwe kansen", voegt Jansen er veelbelovend aan toe. DS'70 gaat het in haar campag ne eens als de partij van de spannende stemmingen pro beren. Het enige Kamerlid en Foto's: Dirk Ketting 19

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19