Boot: met rug tegen de muur Cyprus zorgt bijna voor voetbalwonder tob Baan: oe tb allen :unnen e niet... tiató;1 Nieuwe basketbalcoach: "Ik hoop dat de besten meedoen" O QJ Blamage blijft Jong Oranje net bespaard B DERDAG 19 FEBRUARI 1981 J jjSSEL - Rob Baan, de bonds- I )ach die zondag zijn eerste en iorlopig enige wedstrijd met jlleen-verant woordelijkheid" 1 hebben, heeft een redelijke f! jns op een honderd procent- jore. Daarvan is hij overtuigd HA België-Cyprus. waarin beide joegen hem hadden verbaasd, was", zei Baan. "verrast dat de Ieigen na hun snelle voorsprong iet zijn doorgegaan en zich heb- en aangesloten bij het lage tem- d van de tegenstander. Ik heb an ook wel wat geleerd. Wij zul- tn de zijkanten bezet moeten ouden en niet alles in de trech- ?r moeten brengen. Belgie heeft vv «atuurhjk de fout gemaakt alles oor het midden te spelen. Daar |jond een muur met een erg ster- e verdediger, Lisandrou Die fjan was met stuk te krijgen, laar of er in een muur nu goede f slechte voetballers staan, er oorheen gaan is altijd moeilijk, r omheen is veel gemakkclij- •uwcns. goede spelers heeft Cy rus niet. meende Baan. "Ik acht dat ze beter waren, voet- tallen kunnen ze niet. Als collec- icf echter en zeker qua mentali- eit. hebben zij mijn verwachtin- ;en overtroffen De mentale 'eerkracht van de ploeg was op- nerkelijk. Ik had nooit verwacht lat zij na die snelle voorsprong tog zo zouden terugkomen", y Thijs, de Belgische coach, liet nets van teleurstelling blijken ia een wedstrijd waarin hij graag SPORT Typerend, beeld i België-Cyprus: Jan Ceulemans "struikelt" over een tegenstander. Extra bonus kan Belgen niet stimuleren BRUSSEL (GPD) De Belgische voetbalbond heeft speciaal in verband met de wedstrij den tegen het zwakke Cyprus een verandering aangebracht in het premiestelsel. Het was de Belgische functionarissen een doorn in het oog dat na eerdere WK-kwalificatie- toernooien in '74 en '78 slechtere doelcijfers voor de uitschakeling zorgden. plaats op 29 april als het Neder lands elftal in kleur te zien is in de Cyprische huiskamers. Voor aan net doelsaldo had willen werken. "Ik ben niet boos op mijn spelers, dat ben ik nooit, ze ker niet als we gewonnen heb ben. Maar het zou zonder twijfel beter zijn gegaan wanneer wij Van Moer erbij hadden gehad". De Belgische aanvoerder Eric Ge- rets achtte het niet onmogelijk dat Nederland in Groningen voor dezelfde problemen zal ko men te staan als België gister avond. "De Hollanders zullen ook wel een snelle voorsprong nemen, maar daarna begint het pas. Van dat moment moet je doorgaan en het niet gemakkelij ker gaan opnemen. Wij echter zijn steeds slechter gaan voetbal- len, terwijl het helemaal niet moeilijk was of moeilijk had mo gen zijn". Dat mocht nu niet meer gebeuren en daarom werd ieder doelpunt boven de drie beloond met een ex tra premie van honderd gulden. Op het zonnige Cyprus werd de bonus niet benut omdat de Bel gen bij 2-0 bleven steken, in het ijzigkoude Brusselse Heizelsta- De wedstrijden die tot nu toe in kwalificatiegroep 2 voor het WK in Spanje werden gespeeld, ken den de volgende resultaten Cyprus-Ierland 2-3. Ierland-Neder- land 2-1. Cyprus-Frankrijk 0-7, Ierland-Belgie 1-1, Frankrijk-ler- land 2-0. Belgie-Nederland 1-0, Ierland-Cyprus 6-0, Cyprus-Bel- gie 0-2, Belgie-Cyprus 3-2. Stand: 1. België 4 2. Ierland 5 3. Frankrijk 2 3 1 0 7 7-3 3 117 12-6 2 0 0 2 0 1-3 5. Cyprus 5 0 0 5 0 4-21 dion lukte het opnieuw niet om meer dan drie doelpunten te sco ren. en dat op zich mag men een sensatie noemen. Voeg daarbij het feit dat de stug verdedigende baasjes uit Cyprus zelf via twee uitvallen scoorden en duidelijk is dat er bijna een voetbalwonder geschied was. Niet de Belgen gingen in de slot fase van het duel op jacht naar meer, maar de eilandbewoners zochten via een extra aanvaller zelfs de gelijkmaker. Krijgen de Cyprioten, die beweren dat hun land betere voetbaltij den tegemoet gaan. dan toch ge lijk. Het optimisme wordt ver oorzaakt - hoe vreemd het ook mag klinken - door de aanslui ting van het gesplitste eiland bij de Eurovisie Als gevolg van die overeenkomst zijn ruime inves teringen gedaan en daardoor is het mogelijk binnenkort recht streekse voetbalreportages te verzorgen. De primeur vindt SCHOORL - Hoe klein en bekrompen het basketbalwereldje is of kan zijn heeft Ton Boot, voormalig trainer van EBBC Den Bosch, de laatste dagen moeten ondervinden. Hoewel hij in de loop der tijd als speler en als coach naam en faam verwierf - hij speelde talloze interlands en leidde de Bosschenaren naar twee titels - veroorzaakte zijn benoe ming tot bondscoach heel wat opwinding. feyenoord test Bochum-spits Jupp Kaczor ROTTERDAM Feyenoord is in onderhandeling met Jupp Kaczor van de Bundesliga- club VFB Bochum. De bijna 28-jarige centrumspits heeft al een keer met de selectie van de Kuipclub meege- traind en wordt vanavond ge test in een oefenwedstrijd die de RottJrdammers spelen bij de zondagamateur twee deklasser Sliedrecht. In die vriendschappelijke partij zal ook de lang geblesseerde Pe- tur Petursson zijn rentree maken. Kaczor is in Rotterdam op uit nodiging van de technische staf van Feyenoord. Trainer Vaclav Jezek hoordë "via, via" dat Kaczor bij Bochum wegwil omdat hij problemen heeft met trainer Helmut Jo- hanssen. Kaczor verspeelde daardoor zijn plaats in het ba siselftal en ging bij een ama teurclub trainen. Jezek be sloot in overleg met directeur Stephan de puntspeler op proef naar de Kuip te halen, waar vooral de laatste weken het gebrek aan een goede centrumspits zich doet voe- len. Na de proefwedstrijd in Slie drecht bekijkt Feyenoord, dat ook meer dan gewone be langstelling toont voor Excel siors geblesseerde vleugel verdediger Wasiman, of Kac zor een contract zal worden aangeboden. Als vierde bui- i tenlander zou hij dan zijn kans krijgen bij blessures van basisspelers. Bochum is bereid de aanvaller voortijdig te laten vertrekken. "En ik ken hem al wat langer, hij heeft wel kwaliteiten", aldus j Jezek, die overigens morgen (samen met Stephan) naar Tsjechoslowakije afreist om zijn werkvergunning voor Nederland te laten verlengen bij het bureau Prago Sport. Niet omdat men twijfelt aan de ca paciteiten van de Noordhollan der, integendeel, maar wel om dat sommigen bang zijn dat Boot, die met Oranje in mzi in Iz mir kwalificatie moet zien af te dwingen voor de strijd om de Eu ropese titel, misbruik van zijn positie zou maken. Oftewel, bij de topclubs Den Bosch en Am stelveen werd gevreesd dat hij spelers zou meelokken naar con current Leiden waar hij volgens de geruchten volgend seizoen coach wordt. De pas benoemde man kan dit wantrouwen jegens zijn persoon bepaald niet waar deren. "Ik hou niet van die ver dachtmakingen", zegt hij. Ton Boot kreeg gisteren, ondanks de tegenwind die waaide, van de Topsport Liga het vertrouwen. Hij werd daarmee opvolger van interim-coach Jan Sikking die na het deficit van Oranje tijdens het pré-Olvmpische toernooi vorig jaar in Lugano min of meer stil zwijgend uit zijn functie werd ontheven. Boot zou aanvankelijk de vaste trainer-coördinator van de NBB worden, maar hij liet, ondanks het feit dat hij van zijn school twee jaar onbetaald verlof kon krijgen, de baan schieten toen hij geen overeenstemming kon bereiken over zijn salaris. Een redelijk alternatief kon de Bond op korte termijn niet vin den. En daarom klopte men op nieuw aan bij de Noordhollan der, die eind van het vorig sei zoen besloot er een jaartje tus senuit te gaan. Of hij dan, als tus senoplossing, het nationale team wilde voorbereiden op het Euro pese B-kampioenschap in Tur kije waar de ploeg zich moet kwalificeren voor het echte EK dat twee weken later in Tsjecho slowakije wordt verspeeld. Boot zei 'ja' en toen brak hier en daar paniek uit. Geheim Want al eerder had Boot er geen ge heim van gemaakt dat hij, na zijn vrijwillige jaar van 'afzien', ko mend seizoen weer bij een club op de bank wilde plaatsnemen. Waarmee, toen zijn benoeming als bondscoach aan het afkomen was, de geruchtenstroom op gang kwam want het optelsom metje was snel gemaakt. Den Bosch heeft Sheridan, in het ho ge noorden blijft Van Gent en Kinsbergen rooit zijn zaakjes bij Amstelveen. Bleef dus over de vierde grootmacht, Parker Lei den. Nog voor hij het zelf wist had men hem daar naartoe ge schreven, nog voor hij ook maar iets had getekend wist men zijn salaris al te melden en nog voor hij de gegadigden voor Oranje had gepolst beweerden boze ton gen dat hij topspelers als Randy Wiel en Kees Akerboom zou pro beren te verleiden om volgend jaar met hem in zee te gaan Ton Boot zelfheeft het allemaal ge lezen en aangehoord. En is er be hoorlijk pissig om. Niet alleen omdat hij al dit 'nieuws' betref fende hemzelf uit de pers heeft moeten vernemen, maar vooral omdat zijn persoon daardoor in diskrediet is geraakt. "Ik heb", vertelt hij, "nog tegen niemand gezegd waar ik het volgend jaar heenga, ik heb nog niets gete kend en ik hou beslist niet van ronselpraktijken. Ik doe niet mee aan dit soort onzin. Er tegen ageren heeft geen enkele zin, want op die manier gaan ze hun eigen onzin nog serieus nemen ook. Hebben ze eindelijk een coach gevonden die niet clubge bonden is en dan krijg je dit. Lijstje Akerboom, hij is één van de steun pilaren waarop Ton Boot straks, na de play-offs wil bouwen. Wiel, Plaat, Bruinsma en Woudstra zijn nog een paar namen die hij zeker op zijn lijstje hoopt te kun nen noteren. "Er zijn twee be langrijke dingen,", blikt hij voor uit naar april. "Ten eerste dat de beste spelers mee willen doen en ten tweede dat ik er zo snel mo gelijk een eenheid van kan ma ken. Want het is kort dag. Veer tien dagen voorbereiding is na tuurlijk erg weinig. Ik sta met mijn rug tegen de muur. Zal ook beslist geen lange selectieproce dure volgen. Meteen na de play offs haal ik die tien, hooguit twaalf man bijelkaar. Elke dag trainen en dan moet het maar. In vergelijking met andere landen is de tijd die wij kunnen beste den aan het nationale team bela chelijk gering. Aan de andere kant ga ik er maar vanuit dat we wat beter materiaal hebben dan de tegenstanders die we in Tur kije zullen ontmoeten." Wie dat trouwens precies zijn staat nog niet vast. Zeker is dat landen als Griekenland, Zweden, Bulgarije, Hongarije, West-Duitsland en Turkije zullen deelnemen Hoewel Ton Boot voor het falen van Oranje vorig jaar in Lugano wel meer dan één oorzaak kan aangeven (conditiegebrek, geen eenheid, slechte begeleiding etc.) werd vooral ook het gebrek aan een echte center als desastreus ervaren. In de nationale competi tie regeren de Amerikanen onder het bord, een Nederlands equiva lent is er nog steeds niet. "Nee, een echte, dominerende lange man hebben we niet. Gelukkig zijn andere mensen erg goed. We zullen het moeten ondervangen door agressief te verdedigen en taktisch sterk te spelen. Het hoeft geen punt te zijn. Als ieder een zich tenminste positief op stelt...." AD VAN KAAM Ton Boot: destijds een held bij Den Bosch. De relatie lijkt te zijn bekoeld. HAARLEM (ANP) - Ger Blok heeft de dubbele cijfers, die hij met Jong Oranje tegen Jong Lu xemburg zo graag wilde berei ken niet gekregen. Sterker nog. de bondscoach mocht tevreden zijn dat zijn superieur, maar fa lend team iade tweede wedstrijd in de voorronden voor het toer nooi om het Europese kampioen schap voor landenploegen van Amper 800 kleumende toeschou wers waren gisteravond op het terrein van Haarlem getuige van dit uiterst matige duel waarin Jong Oranje zijn kansen om een ronde verder te komen opnieuw verkleinde, omdat Jong Spanje een veel beter doelsaldo heeft. Daaraan had Jong Oranje, met Hofkens (Anderlecht) en Otto (Twente) als compcnsatiespelers, gisteren iets willen doen. Het lukte niet. Alleen Otto slaagde er in te scoren, na een slimme vrije trap van Feyenoorder Carlo de Leeuw. Het zwakke Luxemburg kreeg één kans: acht minuten voor tijd miste Malget echter de mogelijkheid om de gelijkmaker de penningmeester van de balbond betekent dat extra in komsten uit de televisierechten en ook de bereidheid van de za kenwereld om een reclamebord langs het veld te zetten zal toene- De opbrengsten zullen in eerste in stantie niet gebruikt worden om de vergoedingen op te trekken van de spelers - op de buiten landse trips krijgen ze 50 gulden zakgeld, geen premie en geen loonderving - de tv-extraatjes worden gebruikt om de jeugd be ter te begeleiden. Een glimlach siert hel gelaat van de coach Cos- tas Talianos als zijn jeugd ter sprake komt: „Wij hebben talent. Tegen de jeugd van Spanje en Joegoslavië hebben we gelijkge speeld, van Belgi uit maar met 2- 1 verloren". tot stand te brengen. Die blama ge bleef Jong Oranje dus be spaard. 1. Spanje 2 2 0 0 4 6-1 2. Nederland 2 10 12 1-2 3. Luxemburg 2 0 0 2 0 1-5 In een andere groep won Jong België met moeite van Jong Cy prus In Nicosia werd het 0-1. profiteren van de financien die de voetbalbond in de jeugd gaat pompen. Met 50 gulden zakgeld valt niet te concurreren met de rijke Griekse clubs die premies van meer dan duizend gulden be talen. De problemen liggen voor Talianos niet anders dan voor Jan Zwartkruis in het verleden en Kees Rijvers in het heden. De clubbelangen staan voorop bij de mensen in buitenlandse dienst en dat is nu ook de oorzaak dat Cyprus op het voetbaltripje naar de Benelux niet kan beschikken over de profs die in Griekenland spelen. Gepland hadden ze het uitstekend, er zou in het buur land gisteravond en zondag aan staande geen competitie zijn. maar door de ramp in het Atheense voetbalstadion werd een weekend geruild en dat pro gramma werd nu gisteravond in gehaald. Cyprus met Griekse profs heeft buiten het fraaie eiland in de Middellandse Zee nog nooit een interland gewonnen, en dan is wel na te gaan hoe het niveau is als zij ontbreken en bovendien nog een handvol spelers om ver schillende reden verkiezen in ei gen land te blijven. Neem Kaïfas, hij scoorde vorig jaar in het Eu ropa-Cupduel van zijn ploeg Om- monia tegen Ajax tweemaal, werd in 1976 topscorer en werd daardoor gekroond met dezelfde gouden schoen die ook op de schoorsteen van Kees Kist en de Belgische schutter Erwin van den Berg staat. Die Kaïfas stapte niet op het vliegtuig met zijn maatjes vanwege een blessure, maar vooral omdat hij uit erva ring weet dat er voor hem in die koude landjes aan de Noordzee weinig eer te behalen is. Laf natuurlijk, en daarvoor werd hij gestraft, want Kaifas staat aan de kant als zijn ploeggenoten met een eervolle 3-2 op het eiland terugkeren. Tegen een gehandi capt België hield Cyprus de sco re twaalf minuten blank, toen re kende doelman Andreas Con- stantinou op een voorzet en daar door vloog een schot van Plcs- sers tegen de touwen: 1-0. Belgie. dat in vergelijking met de inter land tegen Nederland op drie plaatsen gewijzigd was, kon ver der stormen, ook al ontbraken bij de Rode Duivels middenvel der Van Moer en de centrale ver dedigers Meeuws en Millecamps. Bondscoach Guy Thijs kreeg geen moment gelegenheid om het nieuwe centrale duo Ludo Coeck (hij speelt ook libero bij Ander lecht) en Michel Renquin te tes ten. hoewel een bedenkelijk rim peltje het gelaat van de coach te kende toen Stephanos Lysadrou in de 42e minuut voor een feest zorgde door Pfaff van dichtbij te passeren. Een groots gebeuren voor de voetballers van Cyprus want sinds 1971 hebben ze in een kwalificatiewedstrijd voor EK en WK op vreemde bodem niet meer gescoord. In 1971 lukte het voor het laatst bij een 7-1-neder laag tegen Oostenrijk. Omdat Erwin van den Bergh eer der had gescoord prijkte bij rust ;en magere 2 1 op het scorebord, ;en resultaat dat niets van doen lad met de kwaliteiten van Cy- >rus maar met onmacht en non chalance van de Belgen Krijgen ze eindelijk de toeschouwers weer naar het stadion 20.000 voor een gelopen partij - en de spelers verliezen meteen een fors brok goodwill door hun plicht zo slecht op te vatten. Na de thee zou het natuurlijk wel even rechtgetrokken worden, maar nee. niet Belgie scoorde maar Cyprus, via Fivos Vrahi- mis, daartoe in staat gesteld door een niet tijdig dichtklappende buitenspelval. Twee doelpunten in den vreemde, niet eerder ver toond. Vijfentwintig minuten restte Belgie om de twee punten te pakken - het gezicht redden was allang een onmogelijkheid. Het lukte via Ceulemans (3-2).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13