Toch registratie studentenbond JJ ziet beter er mee van der WIEL EG mogelijk met hulp aan voorzichtig El Salvador MERIT Lichte paniek bij Britse Conservatieven Van Reagan mag thermostaat hoger Poolse regering verzekert: Lijmpoging in Labour Moskou geeft YS een kans VS willen doorvaart kernboten Suez-kanaal VS handhaven graan- embargo Sowjet-Unie 't Beste van beide, licht en lekker. WOENSDAG 18 FEBRUARI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON (DPA) - De Amerikaanse president Ronald Rea gan heeft gisteren de temperatuur-voorschriften voor openbare gebouwen afgeschaft. Zijn voorganger Jimmy Carter had terwil- le van de energiebesparing verordend dat de thermostaat 's win ters niet hoger mocht staan dan 18 graden, en de air-conditioning 's zomers niet lager dap 25 graden. Volgens Reagan kost het toezicht op dit voorschrift meer dan de besparing oplevert. Bovendien zou dankzij vrijwillige besparjpg en het marktmechanisme eenzelfde resultaat bereikt kunnen worden. Volgens het ministerie van energie heeft Carters voorschrift een dagelijkse besparing van 300.000 a 400.000 barrels stookolie opge leverd. Maar omdat er nu weer genoeg olie op de markt is, i§ deze onpopulaire maatregel volgens het ministerie niet meer nodig. Reagan, heeft wel de leden van het congres, de rechterlijke macht en andere federale topambtenaren gevraagd af te zien van loons verhogingen die hem door ex-president Carter waren toegezegd. "De president besloot in het licht van de economische omstan digheden de salarissen van federale topambtenaren niet op te trekken", verklaarde de woordvoerder van het Witte Huis, Jim Brady. Het besluit geldt ook voor federale justitiefunctionaris- Mijnwerkersstaking breidt zich over hele land uit LONDEN - Uit protest tegen de voorgeno men sluiting van niet-rendabele mijnen hebben zo'n 25.000 mijnwerkers uit Zuid- Wales gisteren voor onbepaalde tijd het werk neergelegd. Later op de dag sloten nog eens 3000 mijnwerkers uit andere ge bieden zich aan bij hun collega's uit Wa les. Nog eens 12.000 mijnwerkers stem den voor een staking per komende maan- 1 dag. De kans op een landelijke mijnstaking is groot, te meer daar andere vakbonden de mijnwerkers steun hebben toegezegd. De staking wordt gezien als de grootste be dreiging voor Thatcher's bewind tot nu toe. Vorige week kondigde de Britse Na tionale Kolenraad, de NCB. aan haar steenkoolproduktie met 10 miljoen ton te willen terugbrengen tot 116 miljoen ton De NCB zit met een overschot aan kolen en verwacht dat de vraag de komende jaren verder zal afnemen. De mijnwerkersvak bond, de NUM. zegt te begrijpen dat meer mijnen dicht moeten, maar waarschuwde de NCB dit proces niet te versnellen. De NUM zal morgen haar leden polsen over een landelijke staking. Verwacht wordt dat ruim 80 procent voor een staking zal stemmen. Mijnwerkersleiders in Zuid-Wales zeiden uit angst voor „anarchistische toestan den" niet tot morgen te willen wachten en eerder een stemming onder de veront ruste mijnwerkers te houden. Zij stem den unaniem voor onmiddellijke actie, te gen de wil van vakbondsleider Joe Gorn- ley. De vakbonden van spoorwegperso- nppl pn transportarbeiders hebben toege zegd de acties te zullen steunen. Na een dag waren de gevolgen hiervan voor het steenkooltransport in Zuid-Wales al merkbaar. Elektriciteitscentrales en staalbedrijven kregen geen kolen, omdat havenarbeiders weigerden te laden en spoorwegarbeiders zeiden de stakingspi ketten niet te willen doorbreken. Volgens de mijnwerkers zal de staking geen effect hebben op zieken- en bejaardentehuizen. Intussen brak in het Lagerhuis een klassie ke ruzie los over de manier waarop de Britse regering de crisis benaderd heeft. De regering had toegestemd in een ge sprek met de NCB en de mijnwerkers vakbond op maandag, maar kondigde la ter aan dit vervroegd te hebben tot van daag. Hiermee is de regering snel afge stapt van haar filosofie dat de regerings bemoeienis uit den boze is en dat de NCB deze crisis allereerst zelf maar moet op lossen. Er heerste lichte paniek in Westminster bu de gedachte dat de laatste mijnwerkers staking in 1974 plaatsvond en premier Heath dwong tot vervroegde verkiczim gen. die hij verloor. Premier Thatcher leg de de nadruk op de plannen van de NCB oude mijnen te moderniseren en te blij ven investeren in nieuwe machines. Ver wacht wordt dat de regering tijdens de besprekingen morgen zal proberen dc crisis te bedwingen door betere afvloei- ingsmaatregelen aan de mijnwerkers voor te stellen. Vakbondsvertegenwoordigers hebben ech ter al gezegd zich niet door „een paar zil verstukken" te laten afkopen en werkge legenheid van giotcr belang te achten Dc mijnwerkers willen een stop op geïmpor teerde steenkool die bijna 8 miljoen ton bedraagt, maar met ingang van volgend jaar teruggedraaid zal worden tot 5,5 ton Kader Spaans politie apparaat neemt ontslag MADRID - Zes hoge politiefunc tionarissen van het Spaanse mi nisterie van binnenlandse zaken hebben gisteren hun ontslag in gediend. Hoewel de reden van hun ontslag niet is bekendgemaakt, hebben welingelichte bronnen in de Spaanse hoofdstad bevestigd dat de bewuste olitiefunctionaris- sen zijn afgeti ?den uit protest te gen de verslechtering van het image van de politie. Dat is ver oorzaakt door de maatregelen, die de minister van binnenland se zaken Juan José Roson on langs heeft genomen tegen zeven politiebeambten, die betrokken zijn geweest bij het doodmarte len van de 30-jarige Baskische terrorist Jos Arregui, lid van ETA Militar. De bewindsman verklaarde van ochtend dat hij alleen maar het ontslag had aanvaard van drie hoge politiefuntionanssen en dat de andere drie. die de wens heb ben geuit om de dienst te verla ten, te zijner tijd worden vervan gen. Het ministerie van binnenlandse zaken ontkende vannacht in een nota dat er sRrake was van een massaal aftreden in het Spaanse veiligheidsapparaat. Welinge lichte bronnen hebben bevestigd dat hoge politiefunctionarissen gisteren op het ministerie alle politiehoofden in de provincies telefonisch hadden ingelicht over een massale ontslagaan vraag. Hierbij hebben de ruim 200 politie-inspecteurs van de re gionale en centrale informatie brigade te Madrid, belast met de anti-terreurbestrijding. gister middag als één man hun ontslag ingediend. Onder druk van het ministerie hebben de leden van de informatiebrigades vannacht afgezien van hun ontslagaan vraag. WARSCHAU (AFP/GPD) - De onafhankelijke vakbond van studenten in Polen (NZS) heeft van de Poolse rege ring de verzekering gekregen dat haar statuten wettelijk zullen worden geregistreerd door het ministerie van on derwijs. Dit is gisteravond vernomen in kringen van de stakende studenten in Lodz. Deze verzekering, zo zegt men in Lodz. is gegeven tijdens de on derhandelingen in Warschau tus sen een comité van de stakende studenten en een regeringsdele gatie onder leiding van vice-pre mier Mieczyslaw Rakowski. Ook de minister voor hoger onder wijs, Janusz Gorski en de staats secretaris voor vakbondszaken, Stanislaw Ciosek namen deel aan de onderhandelingen. Uit dezelfde bron wordt vernomen dat Polens nieuwe premier, ge neraal Jaruzelski. persoonlijk opdracht gaf de studentenvak bond een juridische status te ver lenen. De studenten gingen akkoord met de regeringsvoorwaarde tot er kenning van de allerhoogste au toriteit van de Communistische Partij in hun statuten, aldus Gorski, en ook met de voorwaar de dat alleen mag worden ge staakt als daar een vereiste meer derheid voor is te vinden. De staking van studenten had zich uitgebreid tot 20 universiteiten en instellingen voor hoger onder wijs. De studenten dreigden gis teren met nog verdere uitbrei ding van de stakingen. De erkenning van de leidende rol van de Communistische Partij, destijds een belangrijk geschil punt tussen de overheid en de onafhankelijke vakbeweging So lidariteit, komt in een aanhang sel bij de statuten zoals in het ak koord tussen Solidariteit en de regering in november. NZS zal bij de uitoefening van haar acti viteit de grondwet eerbiedigen. Met deze overeenkomst lijkt de be langrijkste bron van onrust van dit ogenblik in Polen bezworen. Sinds vorige week het centraal comité van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij generaal Woj- ciech Jaruzelski tot premier be noemde is de sfeer in Polen een stuk ontspannender geworden. De leider van Solidariteit, Lech Walesa, maande na een oproep van Jaruzelski tot een stakings pauze. Bezoek De Poolse partijleider Stanislaw Kania is gisteren onverwacht voor een bliksembezoek in Oost- Berlijn gearriveerd om steun te zoeken voor Polen bij het vol gende week in Moskou begin- t zijn Oostduitse collega Honecker. Het nende partijcongres van de Rus sische communistische partij. Dat congres is één van de belang rijkste manifestaties in de com munistische wereld, waarbij alle communistische partijen aanwe zig zullen zijn. Afgelopen zondag bracht Kania een soortgelijk be zoek aan Praag. Volgens het Poolse persbureau PAP verliepen de besprekingen tussen Honecker en Kania in een "vriendschappelijke" sfeer. De leiders brachten elkaar op de hoogte van de situatie in hun land en spraken hun bezorgd heid uit over de "pogingen tot in menging in de interne aangele genheden van de gemeenschap van socialistische staten". Kania is inmiddels naar Polen te ruggekeerd. Volgens deze krin gen bracht Kania bezoeken aan Praag en Oost-Berlijn om in deze hoofdsteden wat meer begrip te kweken voor de moeilijkheden van Polen en de hieruit voortge komen veranderingen. Kania zou Husak hebben gezegd dat zijn regering vastbesloten is met de onafhankelijke vakbeweging Solidariteit samen te werken. LONDEN (Reuter) - Rond 120 par lementsleden van de Britse La- bourpartij hebben gisteren een campagnegroep opgericht om de breuk in de partij te lijmen. De groep vertegenwoordigt onge veer de helft van de Labourfrac- tie in het Lagerhuis. De campag ne is bedoeld om Labours ruk naar links af te remmen, en deser ties van teleurgestelde leden van Labour's rechtervleugel naar de pas opgerichte 'raad voor sociale democratie' zoveel mogelijk te gen te gaan. De raad voor sociale democratie, die zich nog niet tot een echte politieke partij heeft omgevormd, heeft gisteren een bureau in Londen geopend. Lei dende figuren ih deze afgesplitste rechtervleugel zijn de voormalige Labour-ministers Shirley Wil liams. David Owen. Roy Jenkins, en William Rodgers. MOSKOU( Reuter) - De nieuwe Amerikaanse regering "heeft nog steeds tijd om niet terug te draai en fouten te vermijden". Dit heeft het Sowjet-persbureau Nowosti gisteren geschreven in een com mentaar waarin men liet door schemeren dat het Kremlin nog steeds bereid is deel te nemen aan besprekingen over wapenbe heersing. Volgens het Nowosti-commentaar vindt Washington in Moskou al tijd een partner "die klaar staat te onderhandelen en samen te werken bij elke gelegenheid die kan leiden tot een vermindering van het niveau van militaire con frontatie tussen Oost en West". Het commentaar was verzoenend van toon. De afgelopen weken hadden de twee supermogendhe- den elkaar met scherpe aanvallen bestookt nadat de nieuwe Ameri kaanse minister van buitenland se zaken. Alexander Haig, en pre sident Reagan fel van leer waren getrokken tegen de leiders in het Kremlin. Volgens Nowosti kan Washington deze houding nog corrigeren op basis van "een meer afgewogen visie op de din gen en een dieper inzicht in de natuur van het beleid van leiden de figuren op het podium van de wereldpolitiek". Het persbureau verwierp het Amerikaanse "lin- kage"-plan. waarbij de weder zijdse wapenbeheersing afhanke lijk wordt gemaakt van de Sowje- t-politiek in andere gebieden o- als de dei de Aereld. Van ae Sow- jet-Unie kan niet geëist worden, aldus het commentaar, dat ze af ziet van solidariteit met bevrij dingsbewegingen in ruil voor Amerikaanse goedertierenheid. Haig beschuldigde het Kremlin ervan het internationale terroris me te steunen. Of de verzoenende toon van het No wosti-commentaar voortkomt uit een verandere houding van de lei ders in het Kremlin zal moeten blijken op het 26ste congres van de communistische partij van de Sowjet-Unie dat aanstaande maandag in Moskou begint Naar wordt verwacht zal partijleider en president Brezjnjcv dan aan geven hoe dc houding van de Sowjet-Unie zal zijn tegenover de nieuwe Amerikaanse regering van Ronald Reagan. BRUSSEL(ANP) - De Europese Gemeenschap zal zich wellicht wat voorzichtiger opstellen bij het verlenen van humanitaire hulp die ze voornemens was aan El Salvador te verlenen. Dat is het gevolg van een reis die dc Ameri kaanse onderminister voor Euro pese zaken, Lawrence Eaglebur- ger, bezig is te maken langs een aantal Europese hoofdsteden. De gemeenschap was van plan voor (ADVERTENTIE) 1,1 miljoen gulden financiële steun te verlenen voor diverse projecten in El Salvador. Ook wil de ze 2.000 ton graan ter waarde van 1,2 miljoen dollar als voedsel hulp verlenen. De hulp, zo was de bedoeling, zou verdeeld worden door niet-gouvernementele orga nisaties. Eagleburger, die al in Bonn en Pa rijs op is geweest, werd gister middag in Brussel ontvangen door de permanente NAVO-raad, bestaande uit de permanente ver tegenwoordigers van de NAVO- lidstaten in Brussel. In kringen van de Europese Com missie ontkende rrtën gisteren dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, aan commissievoorzitter Thorn een brief over de Europese hulpverlening aan El Salvador zou hebben geschreven. In Was hington zou men vrezen dat de door de gemeenschap te verlenen hulp ten goede zou komen aan krachten in El Salvador van wie Washington meent dat ze recht streeks gesteund worden door de Sowjet-Unie. Frankrijk zal de Amerikaanse be schuldiging dat de Sowjet-Unie wapens levert aan de Salvado- riaanse opstandelingen onder zoeken. Dit acht de Franse rege ring noodzakelijk alvorens zij be sluit of Moskou veroordeeld moet worden voor inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van El Salvador. Dit maakte de Franse minister van buiten landse zaken, Jean Francois- Poncet, gisteren de Amerikaanse afgezant Eagleburger duidelijk. Eagleburger is door president Rea- Met een goede bril ziet u goed of beter. Met een .nieuwe bril ziet u er vaak beter uit... Het oog wil ook wat. :iet u goed of Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk. CAIRO (Reuter) - De Verenigde Staten hebben met Egypte in het geheim onderhandelingen gevoerd om Amerikaanse atoomschepen in staat te stellen het Suez-Kanaal te gebruiken. Dit is uit welingelichte bron in Cairo vernomen. Naar verluidt wordt bijvoorbeeld overwogen Egypte veiligheidsnormen voor atoom-scheepvaart te laten vaststellen waar aan door Amerikaanse marineschepen kan worden voldaan, maar die waarschijnlijk Russische schepen uit het Kanaal zouden weren. De onderhandelingen hebben, met tussenpozen, plaatsgevonden gedu rende vele maanden maar tegen de Amerikaanse verkiezingen van no vember vorig jaar was nog geen overeenstemming bereikt. De bespre kingen werden toen bevroren om de nieuwe regering Reagan tijd te geven de kwestie te bestuderen, aldus verluidt in Cairo. Egypte heeft altijd veel schroom gehad om atoomschepen toe te staan door het Suez- Kanaal te varen. Voorzover bekend is ook nog nooit een dergelijk schip de waterweg gepasseerd. Egypte staat alleen conventionele oorlogsbo dems toe van het kanaal gebruik te maken. In Cairo heet het dat het belang voor het Pentagon om toegang te krijgen tot het Suez-kanaal voor zijn atoomvloot plotseling groter werd na de val van de sjah. in januari 1979. in Iran. gan naar Europa gestuurd om bij de bondgenoten steun te zoeken voor Washingtons standpunt dat Moskou zich mengt in de strijd die in El Salvador gaande is. Hij gaf de Franse minister informatie over Russische wapcnleveranties aan de linkse guerrillagroeperin gen in dat land. De wapens zou den via Cuba en Ethiopië aan de ze groeperingen worden gele verd. Francois-Poncet liet na zijn onder houd met de Amerikaan weten dat de Fransen de Amerikaanse beschuldigingen "niet zonder meer voor juist aannemen". Zijn gesprekspartner weigerde elk commentaar. De Verenigde Staten steunen de rechtse junta van El Salvador. De Europese landen hebben daaren tegen meer sympathie voor de linkse guerillabeweging. Waarne mers in Parijs menen dat Was hington de missie van Eaglebur ger wil gebruiken om de solidari teit van de Europese bondgeno ten met de Amerikaanse buiten landse politiek te testen. WASHINGTON (AFP>- President Reagan heeft gisteren besloten het embargo op de verkoop van graan aan de Sowjet-Unie te handhaven ondanks een verkiezingsbelofte dit op te heffen Het besluit van de Amerikaanse regering is door Reagan bekendge maakt aan de congresleden die de graanproducerende staten vertegenwoordigen Ook minister van buitenlandse zaken. Ale xander Haig. minister van defensie. Caspar Weinberger, en mi nister van landbouw. John Block, waren daarbij aanwezig "De Amerikanen zullen de redenen begrijpen die de president van standpunt heeft doen veranderen", zo zei senator Bob Dole. Re publikein'uit Kansas, een van de felste tegenstanders van het door president Carter na de Sowjet-interventie in Afghanistan genomen besluit. Verscheidene andere senatoren zeiden dat voor de aanwezige rege ringsleden. vooral minister Haig. hervatting van een normale handel met Moskou op dit ogenblik niet mogelijk was 1 Iet is een "belangrijk element" van de regering tegenover de crisis in Polen en in El Salvador, aldus de Republikeinse senator uit Minnesota. David Durenberger. Deze zei dat Reagan zyn verzet m beginsel tegen het embargo herhaalde, maar hu meende dat dit nu om strategische redenen en "omdat het voor een groot deel met succes is bekroond" gehandhaafd moet worden. (ADVERTENTIE)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9