Kinderbijslag verdeelt kamer 'n werkbril... BRIL 58 Verzet tegen plan Zuid-Limburg voor msssi Minister: eilanden Antillen mogen eigen weg gaan Kabinet blijft bij RSV-order Gestolen goed gedijt Alleen CDA eens met verhoging voor dit jaar Een verfrissende kijkop badkamers ICOATHIBU ENSDAG 18 FEBRUARI 1981 SN HAAG (GPD) - Minister Van Ier Stee heeft namens de rege- •rng op de ronde-tafelconferentie -■over de Nederlandse Antillen in J~)r>n Haag verklaard dat Neder- and het zelfbeschikkingsrecht l^an de afzonderlijke eilanden na een nog nader te bepalen over gangsperiode erkent. Dat wil zeggen: Wanneer één of meer van de eilanden in onafhanke lijkheid z'n eigen weg wil gaan. dan is daar tegen van Nederland se kant geen bezwaar en zal er hulp worden geboden om vol kenrechtelijke erkenning te ver krijgen. i de overgangsfase verwacht Ne derland dat de eilanden zich alle gebonden achten aan een pakket afspraken waarover nu in den Haag wordt onderhandeld. „Het koninkrijk is namelijk geen dui ventil", aldus minister Van der Stee aan het eind van de eerste werkdag van de RTC. n een sfeer die door conferentie- voorzitter Van der Stee als „goed" werd beschreven, is gis teren een technisch en juridisch moeilijke discussie gevoerd over het zelfbeschikkingsrecht dat de Koninkrijkswerkgroep met het oog op de toekomstige staatkun dige verhoudingen van de Ne derlandse Antillen in haar eind rapport heeft omschreven. Kort en goed komt dat hierop neer: i de eilanden uit het nieu- verkingsverband wil straks „geoefend" wordt, moet die stap kunnen zet ten. maar het vertrekkende ei land moet dan wel z'n eigen boontjes doppen. De bedoeling van de ronde-tafel conferentie in Den Haag is nu dat men over dit en nog een groot aantal andere punten tus sen de acht deelnemende partij en (de zes eilanden, de Antil liaanse landsregering en de Ne derlandse regering) tot overeen stemming komt. „Wij willen dui delijkheid van iedereen", zo for muleerde Van der Stee het. De discussie is gisteren niet afge rond. In een eerste ronde hebben de Antilliaanse deelnemers hun standpunten naar voren ge bracht. Aruba heeft te kennen gegeven dat het een mogelijke onafhankelijkheid voor het ei land apart wil reserveren. Bonai re en de bovenwindse kleine ei landen (St. Maarten, Saba en St. Eustatius) hechten grote waarde aan de huidige staatsrechtelijke banden met Nederland. Curacao heeft verdeeld gereageerd. Dc delegatie heeft er deels veel moeite mee, staat deels afwij zend tegenover de erkenning van het zelfbeschikkingsrecht. De overgangsperiode naar de vol ledige onafhankelijkehid, waar over nu in den Haag wordt ge sproken, is een periode zonder jaartal. De Arubaanse delegatie leider Betico Croes, die in een toespraak op de conferentie „het recht van de bevolking van elk eiland om zijn politieke status te bepalen" sterk heeft bepleit, gaat voor zichzelf uit van een periode van tien jaar. Later tijdens de conferentie zal nog nader over de termijn worden gesproken. Van der Stee stelt zich namens Ne derland op het standpunt dat er steeds na bijvoorbeeld vijf jaar een nieuwe RTC wordt gehou den om de stand van zaken op te maken en de ervaringen te be- Wanneer één van de Antillen-eilan- den mocht besluiten geheel zelf standig verder te gaan, hoeft het niet op defensiegaranties te reke nen. Trouwens, dat geldt ook voor de Antillen als geheel bij to tale onafhankelijkheid. Van der Stee: „In 1975 hebben wij derge lijke garanties ook niet aan Suri name verleend". Overigens liet de Nederlandse minister wel doorschemeren dat Nederland bereid is een verdrag met buur landen als Venezuela over defen siehulp aan de Antillen te helpen bevorderen. „Met Venezuela is zoiets bespreekbaar", aldus Van der Stee. Angel eruit DEN HAAG (GPD) - Zonder dat er verder nog werd tegen- gesputterd van de kant van Aruba of Curacao heeft mi nister Van der Stee gisteren de hoog opgelopen kwestie over datum en plaats van de beslissende, tweede ronde voor de ronde-tafelconferen tie op de agenda gezet. Daar mee is voorlopig de angel uit het overleg gehaald. Later de ze week zal naar een oplos sing worder gezocht. Nederland is bereid de datum uit te stellen, maar van groot belang is dat deze conferentie vóór de verkiezingen van de Tweede Kamer wordt afge rond". aldus Van der Stee. CANNES (AFP) - De politie in de Franse stad Cannes heeft giste ren een 27-jarige Nederlander aangehouden die een reis om de wereld had gemaakt met gestolen betaalkaarten. De man, af komstig uit Hilversum, werd aangehouden toen hij probeerde ----- gestolen betaalkaart een vliegtuigbiljet te kopen. Hij met De ondernemende reiziger bleek tijdens zijn reis om de wereld al enkele malen eerder te zijn gearresteerd, onder meer op Tahiti, ook wegens betaling met gestolen betaalkaarten. JAerwachting CDA en VVD: EN HAAG (GPD) - De regering zal de Tweede Kamer nog deze week meedelen dat de beslissing Rijn-Schelde-Verolme een exportvergunning te verlenen »r levering van twee onderzee boten aan Taiwan niet wordt her- i. In CDA-kring is men daar- i overtuigd, terwijl de WD zich geen ander besluit kan voor stellen. Twee weken geleden n de Tweede Kamer dank zij de steun van een aantal CDA- dwarsliggers met 77 tegen 70 stemmen een motie-Brinkhorst die zich tegen de order richt te. Saterdag zal premier Van Agt het CDA-congres uitleggen, dat het kabinet uit zorg voor de werkge legenheid voor Taiwan heeft ge kozen. Maar zo weten betrouw bare christen-democratische bronnen, vóór die tijd zal het ka binet de Tweede Kamer informe ren. Als het kabinet meedeelt de motie-Brinkhorst niet te zullen uitvoeren, zal de oppositie een Bejaarden bij ongeluk gedood DIEREN (ANP) - Twee bejaarde inwoners van Zevenaar zijn gis termiddag om het leven geko men door een verkeersongeluk in Dieren (Gld.). Zij zaten in een personenauto, die volgens de po litie op de kruising Hogestraat/ Dcesburgsedijk geen voorrang gaf en tegen een vrachtauto bot- ste. De twee slachtoffers zijn de 69-jarige A. Tijsseling en de 78- jarige mevrouw J. de Wolff- <j Wierdsma. De derde inzittende i in de personenauto, een 75-jarige l vrouw uit Zevenaar, werd ern- l stig gewond opgenomen in een t ziekenhuis. IWEERRAPPORTEN Deelen Eelde sneeuw Eindhoven sneeuw Den Helder geheel bew. Rotterdam geheel bew. Twente sneeuw I Vhssingen geheel bew. Zd. Limburg geheel bew. onbewolkt onbewolkt motregen half bew. onbewolkt 1 -10 0 j Aberdei Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon geheel bew. Locarno sneeuw Londen zwaar bew. Luxemburg licht bew. - Madrid onbewolkt Malaga onbewolkt Nice regen Oslo onbewolkt licht bew. licht bew. Split onbewolkt Stockholm geheel bew. Wenen Zurich sneeuw 0 -2 Casa Blanca half bew. 18 6 Istanbul mist -2 Las Palmas half bew. 20 15 Beiroet geheel bew. 9 Tel Aviv geheel bew. 14 10 motie van afkeuring indienen. Het CDA (en uiteraard ook de VVD) zal die echter niet steunen, omdat de christen-democrati sche Tweede-Kamerfractie het kabinet niet drie maanden vóór de verkiezingen over deze kwes tie wil laten struikelen. In CDA-kring wordt verwacht dat het kabinet RSV, en tegelijk de Chinese Volksrepubliek, duide lijk zal maken dat er behalve het verlenen van de exportvergun ning geen enkele overheidsbe moeienis met de order zal zijn. Voor het noodlijdende scheeps- bouwconcern betekent dit, dat het eventuele risico van niet doorgaan van de order, zelf zal moeten worden gedragen. De re gering wenst op geen enkele ma nier betrokken te zijn bij krediet verlening of herverzekering van bankkredieten. Het kabinet heeft, ondanks de zorg voor de werkgelegenheid bij RSV, het bedrijf met de neus op de feiten gedrukt: niet uitgeslo ten moet worden geacht dat een volgend kabinet van politiek an dere samenstelling de toezeg ging aan RSV weer intrekt. Een andere reden om in de toekomst de exportvergunning niet daad werkelijk te verlenen, kan zijn dat de spanning in het betrokken gebied, bijvoorbeeld tussen de Volksrepubliek en Taiwan, is op gelopen. Met de uitvoering van de order is namelijk drie tot vier jaar gemoeid. DEN HAAG (ANP) - De drie grote partijen in de Tweede Kamer, CDA, VVD en PvdA, zijn verdeeld over het voor stel van de regering om de kinderbijslag per begin dit jaar te verhogen met zestig gulden voor het eerste kind en met twaalf' gulden voor het tweede. Alleen het CDA bleek het bij de behandeling van het wetsontwerp gister avond geheel met de regering eens te zijn. Politiemannen niet vervolgd AMSTERDAM (ANP) - De waar nemend hoofdofficier van justi tie in Amsterdam, mr. F.H. von Meyenfeldt, is niet van plan maatregelen te nemen tegen de politiemannen die ervan zijn be schuldigd op 10 augustus bij een vechtpartij met krakers de 30-ja- nge Theo van de Weijer ernstig te hebben mishandeld. Dit heeft de officier aan de raadsman van Van de Weijer laten weten. Volgens de klacht die tegen dc po litie was ingediend, zou een aan tal rechercheurs Van de Weijer tegen de grond hebben "geslagen toen hij met enkele andere kra kers en medestanders bezig was voor de gekraakte luxe flats aan de Prins Hendrikkade steiger materiaal uit een vrachtwagen te laden. De politie vermoedde dat het materiaal was gestolen. Politie in actie bij kraakpanden NIJMEGEN (ANP) - De poli tie in Nijmegen is gisteren opnieuw enkele malen opge treden bij schermutselingen tussen groepen stenen gooi ende jongelui en de krakers aan de Piersonstraat. De poli tie maakte daarbij gebruik van pelotons Mobiele Een heid. Tijdens deze schermutselingen werd het publiek door de po litie verder van de krakers en hun barricaden verwijderd. Als gevolg van de ongere geldheden was gistermiddag tijdelijk de drukke Bloemer- straat in het centrum van Nij megen afgesloten. De politie zegt niet exact te we ten hoeveel krakers zich in de veertien panden aan de Pier sonstraat en het voormalige pakhuis "De Eenhoorn" be vinden. De meeste schattin gen komen uit op ongeveer tweehonderd. Het aantal kra kers en hun sympathisanten groeit echter elke keer als er gevaar van buiten dreigt. Dc illegale zender "Rataplan" van de krakers roept de men sen in die gevallen op naar de Piersonstraat te komen. Op de foto verschansen krakers en hun makkers zich achter een barricade. Het kamerlid Hermsen (CDA) zei het te waarderen dat op deze ma nier een gunstig effect ontstaat, juist voor de koopkracht van ge zinnen met minimuminkomens of iets meer. Hij was het niet eens met het voorstel van de VVD-er Weer "junkies in ziekenhuis AMSTERDAM (ANP) - In Am sterdam zijn opnieuw twee he roïnegebruikers met verlam mingsverschijnselen in een zie kenhuis opgenomen. Volgens een woordvoerder van dc ge meente zijn ook zij slachtoffer van het roken of snuiven van he roïne waaraan een nog steeds on bekende stof is toegevoegd. Het totaal aantal gebruikers van dit heroïnemengsel. die in zieken huizen in Arnhem en Tilburg zijn opgenomen, is daarmee tot vijf tien gestegen. Drie van hen zijn inmiddels overleden. De slacht offers lijden behalve aan verlam mingen ook aan spraakstoornis- Kamer: herindeling gaat te ver DEN HAAG (ANP) Een grote meerderheid van de Tweede Ka mer vindt dat de plannen voor de gemeentelijke herindeling van Zuid-Limburg van minister Wie gel (binnenlandse zaken) te in grijpend zijn, zo bleek gisteren tijdens de behandeling van het wetsontwerp gemeentelijke her indeling Zuid-Limburg. Minister Wiegel wil het aantal gemeenten in Zuid-Limburg verminderen van 58 tot negentien, maar de meerderheid van de Kamer wil daaraan tenminste vier gemeen ten toevoegen. Wiegel heeft in zijn wetsontwerp voorgesteld om slechts Maas tricht en Vaals ongemoeid te la ten. Ruim twee derde van de ove rige gemeenten zou moeten ver dwijnen. Aan de regeringsplannen voor een gemeente Heerlen van tenminste (ADVERTENTIE) In de showrooms bij Ico/Athibu doet u nieuwe ideeën op. Hier staan, in vele opstellingen, evenzovele badkamers om uw kijk op badkamers te verfrissen. Duik eens in de mogelijkheden! Ico/Athibu biedt u, in kombinatie met de in onze showroom gepresenteerde vloer- en wandtegels, de badkamer van uw dromen. Een badkamer-op-maat die ook past in uw budget. Showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 - 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds. 2313 KG Ix-ider 120.000 inwoners, een gemeente Geleen die ook Beek en Spau beek omvat en een grote ge meente Gulpen mag niet getornd worden, schreef de minister in een nota. Als dat toch gebeurt zal Wiegel overwegen om het wetsontwerp, dat de steun geniet van Gedeputeerde Staten van Zuid-Limburg, in te trekken. De minister wil in de oostelijke mijnstreek drie gemeenten - Heerlen, Brunssum en Kerkrade overhouden. Het CDA en de VVD nemen geen genoegen met de gemeente groot Heerlen. Zij willen daarnaast zelfstandige ge meenten Hoensbroek en Land graaf, (die bestaat uit Schaes berg, Ubach over Worms en Nieuwenhagen). De VVD en het CDA hebben al wijzigingsvoor stellen op het wetsontwerp inge diend om één afzonderlijke ge meente Landgraaf te maken. Mocht de Kamer hiermee instem men. dan zal de PvdA een CDA- voorstel voor een zelfstandige gemeente Hoensbroek steunen D'66. de PPR - die in totaal 32 Zuidlimburgse gemeenten wil - en de PSP steunen deze wijzi gingsvoorstellen. Gifvaten op bodem haven ROTTERDAM (ANP) - Uit het watervan de Koningshaven in Rotterdam hebben duikers ze ven vaten met het giftige fenol en cresol opgehaald Bij bagger- werkzaamheden in deze haven kwam vorige weck ook al een aantal vaten met gif naar boven. Een van die vaten brak daarbij als gevolg waarvan twee mensen onwel raakten. Volgens een woordvoerder van het gemeentelijk havenbedrijf heb ben duikers vastgesteld dat er nog meer vaten met gif op de bo dem van Koningshaven liggen. Deze zullen de komende dagen naar boven worden gehaald. In de westelijke mijnstreek kan niet worden volstaan met een ge meente Geleen, vonden woord voerder Hennekam van het CDA. en D'66-woordvoerdei Brinkhorst. D'66 wil een zelf standige gemeente Beek/Spau- beek. voooral met het oog op dc ontwikkeling van het vliegveld Beek. De VVD heeft samen met het CDA een wijzigingsvoorstel ingediend om van Beek/Spau beek een zelfstandige gemeente te maken. De PvdA. die in begin sel niets aan het wetsontwerp wil wijzigen, wil voor deze gemeente een "gaatje open houden". De Korte om de verhoging alleen toe te passen voor gezinnen met een minimuminkomen. Volgens De Korte zou daardoor 88 miljoen gulden van de 150 mil joen die de regering wil uittrek ken, bespaard kunnen worden. De WD vindt het toekennen van de verhoging aan alle gezin nen boven de minimuminko mens een vorm van overbetaling. De PvdA wil de twee jaar geleden ingevoerde halvering van de bij slag voor kinderen tussen nul en drie jaar ongedaan maken. Het kamerlid Meijer zei dat de laag ste inkomens uit het regerings voorstel geen bijzonder voordeel halen. Hy vindt het te eenzijdig gericht op de gezinnen met kin deren. De minimumloontrekkers zonder kinderen vallen er buiten. Meijer vond het onverstandig dat dit wetsontwerp niet gecombi neerd werd behandeld met het wetsontwerp tot intrekking van de kinderbijslag voor gedeelde- lijk leerplichtige kinderen Dat komt over twee weken in de Ka mer aan de orde. aatssecretaris De Graaf (sociale zaken) had bezwaren teger de voorstellen van VVD en PvqA. Dat van de VVD is volgens hem technisch zeer moeilijk uit te voeren. Ook wijkt de bedoeling ervan te sterk af van die van de regering, om de koopkracht voor alle categorieën zo goed mogelijk te handhaven. Het voorstel van de PvdA zou lei den tot een nog groter verschil tussen de gezinnen met kinderen tot driejaar en de rest. De staats secretaris schatte dat die gezin nen ongeveer een kwart procent minder koopkracht zouden ver liezen in het PvdA-voorstel dan de andere lage-loontrekkers. Dc bewindsman zegde de kamer toe dat het verdere onderzoek naar maatregelen voor dc mini muminkomens binnenkort wordt gepresenteerd. Wat betreft de bijslag voor het eerste kind: met dit regeringsvoorstel is dat kind volgens De Graaf voorgoed weer "ontdooid". Het is de be doeling dat, het prijsindexcijfer begin volgend jaar ook op de kin derbijslag weer wordt toegepast. APELDOORN (ANP) - Kortslui- ting is de vermoedelijke oorzaak van een brand die vanochtend vroeg heeft gewoed in hotel De Cantharel in Ugchelen. gemeen te Apeldoorn. Van de 62 hotelgasten konden 59 zichzelf in veiligheid stellen Drie moesten door de brandweer uit hun in rook gehulde kamers worden gehaald. (ADVERTENTIE) Wat u ook doet, Bril 58 heeft de beste werkbril voor u. Lenzen öf een goed montuur met de juiste glazen. Bril 58 biedt u volop keuze, een vakkundig advies en een vriendelijke prijs. 'n kwestie van bekijken. J-laarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071-140148.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7