LEIDSCH m DAGBLAD Werkloze naar werk lokken Kinderbijslag gaat naar de moeder Middelburgse poes met gouden tanden Steun junta El Salvador minder openhaarden Ziekenhuisbouw regio akkoord J Randstad gaat fungeren als trekpaard □I Nederland tot Amerika: Rijnland in actie tegen zoutlozing Goedhart Bouwhuis korting 15,- SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis WOENSDAG 18 FEBRUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36400 Directeur 6 Koopman Bureau Witte Singel 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Z MIDDELBURG (ANP) - De Middelburgse poes Ollie is waarschijnlijk de eerste kat in Nederland met twee gou den hoektanden. Die heeft ze deze week aangemeten gekre gen door een Vlissingse tand arts. die daarbij geassisteerd werd door een Middelburgse dierenarts en een tandtechni- ker. Ollieeen twee jaar oude poes. mist al een tijdje haar twee hoektanden, waardoor ze niet meer op jacht kon. Haar baas de Middelburgse tandtechni- ker C. Schippers, maakte daarop met twee artsen een plan. dat resulteerde in een drie maanden lange tijd van voorbereiding, welke onder meer inhield het happen en het maken van proeftanden. DEN HAAG - Alle moeders krijgen met ingang van 1 januari 1982 de kinderbij slag uitbetaald. Tot nu toe krijgen de vaders als hoofd van het gezin de kinderbijslag. Staatssecretaris van sociale zaken De Graaf zal daartoe spoedig een wetsvoorstel indienen bij de Tweede Kamer, waarin wordt voorgesteld de bijslag in het ver volg door de Raden van Arbeid te laten uitbetalen aan de verzor gende ouder, in dit geval de moe der. Om dit plan te kunnen realiseren, moeten de Raden van Arbeid in de resterende maanden van dit jaar de totale administratie om bouwen. Tot nu toe zijn namelijk alle gegevens van de gezinshoof den, in dit geval de vaders, gere gistreerd. Met ingang van vol gend jaar zullen dan ook niet de vaders, maar de moeders de kin derbijslag ieder kwartaal moeten aanvragen bij de Raad van Ar beid. Hiermee komt staatssecretaris De Graaf o.a. tegemoet aan het grote probleem van de niet volledige gezinnen. Heel vaak komt het voor, dat de kinderbijslag wordt aangevraagd en ontvangen door de vaders van gescheiden gezin nen. terwijl de kinderen aan de moeder zijn toegewezen. Proble men ontstaan dan als de vader weigert de ontvangen kinderbij slag aan de verzorgende ouder, in dit geval de moeder, af te staan. □1 kamsteeg J@AU0.VAG] Kamsteeg biedt U gpwoon meer. Een aanrijding? Nooit prettig. Maar garage Kamsteeg repareert 'm snel. Met BOVAG-aarantie. Uw auto in onderhoud? Maak, voor weinig kosten, ge bruik van onze unieke Auto- Uitleen-Service Banden aanbieding! CONTINENTAL; alle typen met hoge kortingen. Tijdelijk aanbod! Magazijn geopend. Iedere zaterdag tot 12.00 u. Oegstgeest. kamsteeg Oegstgeest, Voorschoten, Leiden, Katwijk. DEN HAAG - Nederland zal de Verenigde Stalen manen de jun ta in El Salvador niet al te veel steun te verlenen. Deze wens zal vandaag worden overgebracht aan de speciale gezant van de Amerikaanse president, onder minister van buitenlandse zaken Andrew Eagleburger. Een officiële delegatie van de junta in El Salvador, die vandaag bijna tegelijkertijd met Eagleburger in Den Haag zou zijn, heeft van dit bezoek afgezien. Deze delegatie, bestaande uit qen hoge ambtenaar van het ministe rie van buitenlandse zaken en de ambassadeur van El Salvador in Italic, reisde door naar Bonn zon der Den Haag aan te doen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken ontken de vanochtend dat de delegatie op het ministerie niet welkom zou zijn, zoals de Salvadoriaanse consul gisteren had meegedeeld. Wèl is duidelijk dat de fractielei ders van PvdA, CDA en D'66 hebben laten weten geen prijs te stellen op bezoek van de Salva- dorianen. Alleen Rietkerk van de VVD wilde hen wel ontvangen. Iets koudere nacht Wolkenvelden en af en loe wat sneeuw, minimumtemperatuur van 0 tot min 5 graden, middaglemperatuur iets boven nul. Matige tot vrij krachtige noord oosten wind. (19 FEBRUARI) Zon op: 7.47 uur; onder: 18.01 uur. Maan op: 18.40 uur; onder: 8.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.41 en 15.48 uur; laagwater te 11.48 uur. Het bezoek van de Amerikaanse onderminister Eagleburger is on derdeel van een grote campagne van de VS om bij ongeveer 40 re geringen in Europa en Latijns- Amerika sympathie te wekken voor het pro-Amerikaanse regi me in El Salvador en de steun die de VS de junta van dit land verle- Overigens hoeft de Amerikaanse regering in Nederland geen reke ning te houden met een openlij ke afkeuring van haar plannen de militaire hulp aan dit land op te voeren. Wèl zal men op het ministerie van buitenlandse zaken laten mer ken dat de Nederlandse regering bezorgd is over een mogelijke verheviging van de strijd in El Salvador, (zie ook pagina 9). (Van cén onzer verslaggevers) LEIDEN - Het hoogheemraad schap van Rijnland is een van de ondertekenaars van een bezwaarschrift tegen de lo zing van afvalzout in de Rijn. De bezwaren werden van daag ingediend bij het Tribu nal Administratif in Straats burg. Het gaat om de eind de cember verlengde vergun ning van de Mines de Potasse d'Alsace waarin wordt toege staan het zout in de rivier te deponeren. De bezwaren worden onder schreven door drie andere waterschappen die ook pro blemen hebben met de be strijding van de verzilting, waterleidingbedrijven in west-Nederland en de Stich ting Reinwater. Het standpunt werd vanmid dag voor de Franse pers na der toegelicht op een bijeen komst in Straatsburg. Na mens de waterschappen lichtte ir. J.W.B. Nienhuis van Rijnland de problemen toe. Keuze uit maarliefst 25 modellen In onze showroom kunt u tevens ideeën opdoen voor tegels-plavuizen en keukeninrichtingen. >orn 126a(tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01 720-22100 Openingstijden: van 8. 30 tul 12 30 uur en van ld.00 lui I 7. 30 uw rdag van 10.00-16.00 uur. vrijdag koopavond tol 21.00 uur. Weekaanbieding staand lampje Wit porceleinen bol met strakke witte kap 30 cm hoog, 20 cm breed normaal 49,95 verlicMing voor al uw verlichtingsartikelen en elektrische materialen Jc® Winkelhof 18, Leiderdorp tel. 071-412586. Haarlemmerstraat 89. Leiden, tel 071-131887 LEIDEN/DEN HAAG (GPD/ANP) - Werklozen die buiten hun woongebied werk kunnen vinden, moeten zonodig daarheen verhuizen. Voor deze "migratie" zal de rege ring meer geld uittrekken. Gemikt wordt vooral op het "lokken" van werklozen naar de Randstad, waar ze in elk geval bestaande vaca tures kunnen opvullen. MANILLA - Een 19-jarige jonge man veroorzaakte vanochtend gro te consternatie tijdens het bezoek van paus Johannes Paulus II aan de universiteit van St. Thomas op de Filippijnen. Hij brak door het cordon heen en stormde op de paus af.maar werd op het. nippertje te gengehouden door tientallen veilig heidsagenten. Paus Joannes Pau lus bleef er echter onverstoord on der. hij liep op de student af om armde en zegende hem. waarna de jongeman weer werd losgelaten. Wat de bedoelingen van de jonge man waren, is niet bekend.De paus. werd bij de poort van de universiteit geconfronteerd met spandoeken met opschriften als 'Wij hunkeren naar vrijheid, wij hunkeren naar rechtvaardigheid". Dit blijkt uit de nota Regionaal So ciaal-Economisch Beleid 1981- 1985, die het kabinet vanochtend aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Daarin staat dat het ver anderen van woonplaats vanwe ge het werk zal worden gestimu leerd. De tegemoetkoming in de verhuiskosten zal worden opge trokken en de toepassing van de verhuisregeling zal worden ver ruimd. De nota is afkomstig van de minis ters van economische zaken, so ciale zaken en volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en van de staatssecretaris van binnen landse zaken. In het stuk staat dat de inspanning onverminderd gericht moet blijven op de bevor dering van de economische be drijvigheid en van de werkgele genheid in de sociaal-econo misch zwakke gebieden. De Randstad moet daarbij een soort trekpaardfunctie krijgen. De werkgelegenheid elders in het land zal weliswaar ook de no dige aandacht krijgen. Maar het zwaartepunt zal toch op de Randstad komen te liggen, zo blijkt uit de nota. Volgens de be windslieden is het niet realis tisch alle heil te verwachten van een spreiding van de werkgele genheid voor met name het noor den en zuiden van het land. De werkloosheidsproblemen in die gebieden zullen daarmee niet snel worden opgelost Daarom wil het kabinet het regio nale beleid op sociaal-econo misch gebied van de laatste jaren een stuk terugdraaien. Volgens het kabinet moet het beleid zich er meer op gaan richten dat de mensen naar het werk worden gebracht in plaats van omge keerd.Vandaar dat de "migratie" een flinke impuls moet krijgen. In het nieuwe beleid zou volgens het kabinet geen plaats meer yi DE gelegenheid 5 bij uitstek, voor al uw FESTIVITEITEN IK 1 Gezelschappen tot 200 pers. y- Inl en/of reserveringen J) Tel. 02524-4215 moeten zijn voor heffingen op grond van de Selectieve Investe ringsregeling. Deze zou sinds ja ren de vestiging van bedrijven, vooral in de Randstad, bemoeilij ken.De premies op vestiging van bedrijven elders zou moeten worden verlaagd. In de nota krijgen de grote steden, met name in de Randstad, grote voorrang. Het kabinet meent dat de bevolking in deze steden zo veel mogelijk moet worden "vastgehouden". Daaruit vloeit logischerwijs voort dat de Rand stad verder mag verstedelijken, dus dat er meer mag worden ge bouwd. Op korte termijn wil het kabinet met gemeenten en provincies over de planmnen gaan praten. Al volgend jaar zou het voorge stelde beleid van kracht moeten worden. 26 PAGINA'S Rijvers voor vijf jaar coach Oranje Kamer is verdeeld over kinderbijslag Eigen kliniek voor alcoholverslaafden Dienstenbond zet koopkracht voorop (Van c r verslaggevers) LEIDEN - Staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) heeft een aantal bouwplannen voor ziekenhuizen en verpleeginrichtingen in de Leidse en Alphense regio goedgegekeurd. Dat blijkt uit een zg. prioriteitenlijst, die de staatssecretaris gisteren heeft gepubliceerd. In totaal komen op die lijst 137 bouwprojecten voor ter waarde van bijna drie miljard gulden. Voor deze regio prijkt op de lijst de tweede fase van een bouwplan voor het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, waarmee dit jaar zou mogen worden begonnen. Verder gaat de staatssecretaris ermee akkoord dat de zwakzinnigeninrichting "Buitenzorg" in Leiden dit jaar begint te bouwen. Ook de vervanging van de Katwijkse verpleeginrichting "Rijnlands Zee hospitium" kan dit jaar een aanvang nemen. In Hillegom mag volgend jaar worden begonnen met de bouw van een verpleegtehuis voor de Stichting Verpleegtehuizen Haarlem en omgeving. Met de bouw van de Prof. Jan Mulderkliniek in Leiden, die op de plaats van de voormalige Anna-Kliniek zou moeten komen, mag eveneens in 1982 worden begonnen. In deze kliniek zullen onder anderen rheuma- patiënten worden behandeld. Het ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn mag met een "gedeeltelijke herstructurering" van zijn gebouw (lees: verbouwing) pas in 1986 beginnen Volgens de staatssecretaris betekent dit dat er tussentijds nog van alles kan gebeuren Alleen voor dit jaar en volgend jaar is de goedkeuring definitief. Voor dit jaar geeft de staatssecretaris 605 miljoen gulden aan bouwprojecten uit. Met de goedgekeurde plannen in deze regio is per stuk tenminste tien miljoen •gulden gemoeid. De uitvoering van alle. op de lijst voorkomende bouwprojecten betekent 36.000 manjaren werk. Hrower. SVÖ-C'VC VA. V\ <LV\ UouÜAWK" LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam Adres Woonplaats Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon- dei postzegel opsturen naar Leidsch Dag blad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de f*' A\krant komt SNEL in de bus Wf

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1