Kortsjnoi eist visa voor vrouw en zoon Bockweg: "Ik heb niets te verbergen" BB3B Anders geen tweekamp met Karpow De zestien voor Cyprus Harrie Kip weg bij Leiden DINSDAG 17 FEBRUARI 1981 PAGINA 9 Als ik alleen maar dénk aan al die opmerkingen die Hilbert v.d. Duim nog maanden zal moeten horen over vogelpoep, niet tot tien kunnen tellen en op je achterste schaatsen dan overvalt mij al op slag een enorme vermoeidheid. Laat staan wat voor uitwer king het op hém zal hebben. Arme Hilbert. Ik heb met hem te doen. Tegen de tijd dat het ergste voorbij is, doemt het WK weer op dat volgend jaar in ver band met het eeuwfeest van de KNSB in Nederland wordt gehouden. Dat gepraat over vallen en de laatste ronde overslaan zal hij tegen die tijd weer in alle kranten en tijdschriften tegenkomen. Het zal voor hem het effect hebben van een nooit eindigende "herhaling". Van der Duim dient een moreel van schokbe- ton op te bouwen om zich er niet door van de wijs te laten brengen. Van één ding kan Hilbert verze kerd zijn, of hij het nu leuk vindt of niet: hij is definitief de schaatshistorie binnenge reden. Niemand krijgt hem daar meer uit weg. De namen van grote kampioenen verva gen op den duur, zeker als ze behalve hun prestaties geen uitgesproken markante heb belijkheden of onhebbelijkhe den hadden. Want alleen tij den zeggen op den duur nog maar weinig. Maar de dolle avonturen van Hilbert in ijs- en vogelpoepland, daar zullen de sporthistorici zelfs in het jaar 2000 nog met hoog rode konen over verhalen.... Brokkenmakers Wat ik mij bij Van der Duims bizarre belevenissen heb afge vraagd, is: waarom begaan die Noren nou nooit eens hartverscheurende stommi teiten. waarom kwakken die nooit tegen het ijs in belang rijke toernooien? Knut Jo- hannesen, Fred Anton Maier, Magne Thomassen, Stensen, Storholt, Stenshjemmet, Sjoe- brend - ze reden of rijden al tijd keurig hun rondjes en bleven op de poten. Maar wij? Broekman viel in Helsin- ki-1950 toen hij favoriet voor de titel was. Van der Voort ging in Davos-1951 tegen vlakte. Verkerk verloor zijn evenwicht op de 10.000 m in Deventer-1966. de grote Schenk viel diverse keren (dat kan Van der Duim een troost zijn). Jan Bols ver zuimde een keer op de 5000 m te kruisen toen er notabene nog kerels met vlaggetjes op de vjisselpunten stonden, Jos Valentijn lapte het 'm om drie valse starts te maken op een moment dat hij de wereldtitel sprint bijkans in zijn zak had. Ans Schut viel, Haitske Pijlman viel... JAN BOLS Je kunt vij zij niet meer om heen: len schaatsvolk van brokkenmakers en kontglij- Jong Ajax heeft enige belangstelling voor de LFC-er Sjaak te Hen- nepe (17), zo las ik vorige week. Zo zie je maar wat er kan groeien en bloeien op dat grauwe Boshuizerkade-com- Sjaak is een jongen van wie we nog zullen horen, want hij houdt er een opvatting op na die veel belooft. Volgens een citaat in deze krant heeft hij het volgende gezegd "Ik heb er alles voor over om naar het betaald voetbal te gaan. Dus als ik de kans krijg dan pak ik die. Waarom? Ach, niet om het geld, dat is alleen maar mooi meegeno men. Maar het is toch de wens van elke speler om betaald voetbal te spelen? Per se "betaald" willen spelen, maar niet voor het geld. Schattig. Je kunt het zo ongeveer vergelij ken met een alcoholicus die het glas schuwt. Maar Sjaak is dan ook nog jong, erg jong. Het zal overgaan, vrees ik. Quick Boys Met enige verbijstering heb ik kennis genomen van het la waai dat de Katwijkse voet balvereniging Quick Boys de afgelopen tien dagen heeft ge produceerd. Hoekse en Kabel jauwse twisten worden er op gevoerd over de vraag of de trainer (Arie Lagendijk) wel of niet moet blijven. Het be stuur, dat volgens één' der spelers zestig jaar achter loopt, was in twee kampen verdeeld. Zo hoog liep het con flict dat men de vuile was niet meer kon binnenhouden. Voor wie goed las, was duide lijk wat er aan ten grondslag lag. Terwijl rivaal Noord- wijk al jaren een toonaange vende rol in het zaterdagvoet bal speelt, heeft Quick Boys al sinds 1964 geen kampioen schap meer kunnen binnen halen. Dit seizoen ging het aanvankelijk goed. zelfs Noordwijk werd met klinken de cijfers verslagen, maar de laatste zes, zeven wedstrijden hebben niet zo erg veel opgele verd. Daarbij kwam dat be halve Noordwijk zich een an dere streekrivaal in de strijd om de kampioenstitel meng de: Rijnsburgse Boys. Dal is wellicht net de druppel ge weest die de emmer deed overlopen. De achterban van Quick Boys is niet de gemakkelijkste in de voetbalgemeenschap, het be stuur komt onder druk te staan en wentelt die af op de trainer. Dan hoeft iemand er alleen nog maar een lucifer bij te houden en de zaak gaat in de fik. Voor Lagendijk is het triest dat het loopt zoals het loopt. Ik ken hem als een man zonder kapsones, die in alle rust wil werken. Niet iemand die in een intrige-sfeer goed zijn weg weet te vinden. Daarom doet hij er mijns inziens goed aan na het seizoen weg te gaan. Er is te veel gepasseerd. Ook al zou er nog een of ander compromis worden gevon den, de zaken die zich nu heb ben voorgedaan borrelen op zeker moment toch weer op. (Misschien is Rijnsburgse Boys, waar Wijnands weg moet, iets voor hem, al is dat min stens zo lastige club als Quick Boys). Het bestuur van Quick Boys lijkt mij eerlijk gezegd ook aan een kleine schoonmaak beurt toe. Het oordeel daar over is natuurlijk aan de le denvergadering. Maar de moraal van het hele geval is zo klaar als een klon tje: kampioenschappen laten zich niet forceren. Inspecteur Met ons lijf moeten we ons hele leven doen. Dus een beetje be langrijk is het wel. Vreemd genoeg heeft lichamelijke op voeding of oefening in dit land nooit in hoog aanzien gestaan. Terwijl een goede gezondheid toch zulke econo mische voordelen heeft. Je zou verwachten dat een natie die zó op de penning is daar dan wel enige aandacht voor over heeft. Helaas, op de scholen hangt de lichamelijke oefening er maarzo'n beetje bij. Waar het om gaat is of de lesjes goed in het hoofd geprakt zitten, de rest van het lichaam doet er veel minder toe. Er is de laatste jaren wel iets ten goede veranderd. Hoe wel.... als je nu weer ziet dat de gemeente Leiden al jaren voortsukkelt zonder een in specteur voor de lichamelijke oefening dan ga je toch weer twijfelen. Nu geef ik toe: de vorige inspec teur in Leiden was een routi ne-figuur die met nimmer fa lende kalmte naar zijn pen sioen sudderde Een man die je kon missen. Maar voor ie mand met pit en bezieling is er verschrikkelijk veel werk aan de winkel. De Kon. Ned. Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lich. Oe fening heeft daar terecht op gewezen. Als ik het goed begrijp is de ver antwoordelijke wethouder (van onderwijs), de PvdA-er Van Dam. van plan de in specteurs-functie weg te mof felen in een soort labyrinth ran ambtenaren Het zou een tragedie zijn als het die kant op ging en eens te meer een bewijs dat het belang van de lichamelijk oefening niet in voldoende mate wordt inge- Woensdagavond staat de zaak op de agenda van de gemeen teraadscommissie van onder wijs. Ik houd mijn hart vast, ook al omdat de materie wet houder Van Dam zo vreemd is. Een kei was hij vroeger als wethouder van financien, weergaloos op dreef met zijn telraampje. Je herkende in hem het voormalige knapste jongetje van de klas. Maar het omgaan met cijfertjes is iets anders dan het omgaan met mensen. In dat laatste is Van Dam heel wat minder be dreven, zoals nog onlangs bleek bij het uitbrengen van de scholen-saneringsnota. Met het zweet in de handen wacht ik af. AMSTERDAM (ANP) Drie steden: Merano (Italië), Reykjavik (IJsland) en Las Palmas (Spanje) hebben zich kandidaat gesteld voor de organisatie van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken. Het duel tussen titelhouder Anatoli Karpov (Sow) en de statenloze Viktor Kortsjnoi moet uiterlijk in juli beginnen. Merano bood 800.000 Zwitserse francs (960.000 gulden) als prij zengeld. De andere twee steden hebben een bedrag van één mil joen Zwitserse francs (1,2 mil joen gulden) als prijzengeld be schikbaar. Over uiterlijk vier we ken valt de beslissing waar de wedstrijd wordt gehouden. Gis termiddag werd op het bureau van de wereldschaakbond (FI DE) in Amsterdam bekend wel ke steden interesse hebben voor de organisatie van de tweekamp. Een reële bedreiging voor de op handen zijnde tweekamp vormt de conditie die Kortsjn< reisvisa voor zijn gezin beschik baar te stellen. In het besef dat hij wellicht voor de laatste keer deze kwestie in de wereldpubli- citeit kan aankaarten, heeft hij zijn heil gezocht in dit boycot wapen, waarbij hij de publieke opinie zonder twijfel achter zich heeft staan. Ook door dit argu ment werd Sowjet-afgevaardig- de Batoerinski evenwel niet in verlegenheid gebracht. "In de reglementen staat, dat beide spe lers uiterlijk 30 maart schriftelijk hun deelneming moeten bevesti gen. Kortsjnoi dus ook. We wachten rustig af'. LEIDEN - Robert Bockweg, voor zitter van de Vereniging Sport- sponsors Nederland (VSN) en geldschieter van Parker Leiden, verwacht niet dat de bliksem- controle die de Rijksaccoun tantsdienst vorige week bij het merendeel van de sportspon- sors uitvoerde veel concreet re sultaat zal opleveren. "Mis schien", zo zei hij, "zullen ze hier en daar een oneffenheidje aantreffen. Maar de grote spon sors hebben hun zaakjes heus wel voorelkaar", aldus Bock weg. Die overigens, namens de VSN, bij financiën en CRM nog een 'toon van protest' zal laten horen, zoals hij dat uitdrukte. "Deze actie", lichtte hij toe, "is gebaseerd op achterdocht en wantrouwen. Net Viktor Kortsjnoi wil alleen tegen wereldkampioen Karpov r zijn gezin de Sowjet-Unie mag verlaten. kig. De rillingen lopen nog over zijn lijf bij de herinneringen aan Reykjavik 1972. In dat jaar werd Boris Spasski in de IJslandse hoofdstad op meer dan vernede rende wijze door het fenomeen Fisher van het bord geveegd. Spelen in Merano past momen teel niet in de partij-ideologie van het Kremlin. De Italiaanse communistenleider Berlinguer heeft publiekelijk laten weten niet het partijcongres te Moskou DEN HAAG (ANP) Interim-bondscoach Rob Baan heeft gisteren de z Het is duidelijk dat de belasting dienst op zoek is naar sponsors en clubs die sportlieden zwart betalen, die dus geen sociale pre mies afdragen. Bockweg meent dat het wel los zal lopen met de frauduleuze handelingen. "Ze hebben blijkbaar het vermoeden dat er dit soort praktijken gaan de zijn. Nou, laten ze dan een in val doen bij verdachte bedrijven. Je valt dan toch niet meteen bij iedereen via de achterdeur bin nen. Ik weet zeker dat bij grote sponsors als Starlift, Nationale Nederlanden, Parker en anderen alles netjes op een rijtje staat. Ge renommeerde zaken kunnen PSÜBQMQI* zich zoiets toch niet permiteren." op hét"moment"dat' we"niet* de Bockweg zeil' was overigens niet brief bij de FIDE heeft gedepo- Pütra Leeuwerik was daarentegen te zullen bijwonen uit onvrede met de Kremlin-lijn inzake Af ghanistan en Polen. Die houding wordt hem niet in dank afgeno- tien spelers bekendgemaakt, waaruit hij het Nederlands elftal zal si menstellen voor de wedstrijd tegen Cyprus, die zondag in het kader va de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1982 i Groningen zal worden gespeeld. neerd. De tot Zwitser genaturali seerde grootmeester stelt als voorwaarde voor het doorgaan van de match, dat voor aanvang van de eerste partij zijn vrouw en zoon de Sowjet-Unie verlaten moeten hebben. Tot dusverre hebben de Russische autoritei ten hardnekkig geweigerd uit- resoluut in haar commentaar: "Zonder vrijlating van vrouw en zoon speelt Viktor beslist niet". In dat laatste goal wordt de twee kamp verdaagd en heeft reserve- uitdager Robert Hübner uit West-Duitsland het recht met Karpov te duelleren. In dat uitzonderlijke geval zal Hamburg, dat zich met Buenos Aires op het laatste moment te rug trok als kandidaat, wellicht alsnog een offerte indienen. Nu liggen de papieren gunstig voor Reykjavik en Merano. Las Pal mas lijkt bij voorbaat voor een verloren z^iak te strijden. De hoofdstad van de Canarische ei landen ziet in de tweekamp een extra attractie voor de onafge broken stroom toeristen die in de maand juli dit eiland bezoeken. Of beide spelers en de FIDE hun medewerking aan dit circusnum mer zullen verlenen, wordt in ernstige mate in twijfel getrok ken. Resteren Reykjavik en Merano. Met beide steden was schaak chef Batoerinski niet al te geluk- maakt Merano voor de In de selectiegroep is door het wegvallen van Ling geen Ajacied opgeno- hoogste partijbonzen wellicht onaanvaardbaar. Voor Kortsjnoi ligt de zaak een voudiger. Politieke aspecten spe len bij zijn keuze nauwelijks een rol. De financiële belangen daar entegen wegen zwaar. Zeker AZ'67 levert bijna de helft van de selectie (zeven spelers). De zestien voor Groningen zijn: Hovenkamp. Metgod, Spelbos, Peters. Arntz, Tol en Jonker (allen AZ'67), Wijnstekers en Vermeulen (beiden Feyenoord), Doesburg en Willy van de Kerkhof (beiden PSV), Nanninga (Roda JC), Schapendonk (MW), Zondervan (FC Twente), Van Breukelen (FC Utrecht) en Thijssen (Ips wich Town). hij als beroepsspeler belangrijke Uit de oorspronkelijke selectie van 22 spelers verdwenen: Brandts inkomsten mist door de boycot van de Russische schaakbond die weigert spelers af te vaardi gen naar toernooien waarbij Kortsjnoi van de partij is. Door die handelwijze wordt de uitda ger uit financiële noodzaak ge dwongen zijn toevlucht te zoe ken in toernooien van tweede garnituur. Dat impliceert even wel: dat hij niet al te vaak meer aanschuift voor een partij met een speler uit de top tien. Het ge volg daarvan is weer, dat de scherpte uit zijn spel langzaam maar zeker verdwijnt. Want in het geval van dissident Kortsjnoi druisen de Russen lijnrecht in te gen de wijdvertakte ideologie, dat de schaaksport een bijdrage moet leveren voor vrede en vriendschap tussen de volken. Harry Kip Tonego? Nederlandse Sport Federatie t het ministerie van erm tot goede afspraken zijn gekomen over de sportsponsoring doet diezelfde overheid een overval op de spon sors en de verenigingen. Dat ge tuigt van weinig overleg en smaak. En ook al zeggen zij dat dit niet tegen de sport is gericht blijf ik erbij dat dat wél zo is. Want je maakt de huidige, maar vooral ook eventuele toekomsti ge geldschieters op die manier kopschuw". Ik heb daar", zo vervolgt hij, "een voorbeeld van. Ik zal het bedrijf niet noemen, maar ik weet dat bij een grote sponsor een dag na de razzia de Raad van Beheer bij eenkwam om de zaak te bespre ken. Men vroeg zich af of het wel zin had om nog langer een bud get voor de sport beschikbaar te stellen nu dit sóórt controles plaatsvinden. Niet dat men iets te verbergen had, maar men wil de simpelweg niet in een kwaad daglicht worden gesteld. En dit aanwezig toen de belastingdienst ook zijn bedrijf vorige week ver raste met een visite "Ze belden 's middags dat ze de andere dag zouden komen en of ik er wilde zijn. Nou had ik het druk en heb ik niets te verbergen dus ik was er niet. Ik geef een bedrag aan de stichting die het vervolgens weer overmaakt aan de club. Voor zover ik het kan beoordelen wordt alles netjes afgewikkeld. Maar dat is ook nog zoiets. Straks komt de belastingdienst natuurlijk ook bij de verenigin gen. Bij mensen die voor liefde werk en oud papier zich uit de naad lopen. Amateurs die best fouten kunnen maken. Die wor den dan op hun vingers getikt en afgezien van de schade die ze dat persoonlijk kan berokkenen daalt de animo om voor de ver eniging te werken tot het nul punt. Daarom zeg ik nogmaals: deze actie is gericht tegen de sport." AD VAN KAAM «smfn 0£m'. LEIDEN - Het is voor 99% ze ker dat Harrie Kip aan het eind van het seizoen Parker Leiden zal verlaten. De twee de center wenste reeds in een vroegtijdig stadium zeker heid omtrent contractverlen ging, kreeg dat niet en trok daaruit zijn conclusies. Zijn oog heeft hij nu laten vallen op Hatrans Tonego, de club uit Haaksbergen die al jaren aan de ex-Tukker loopt te trekken. Harrie Kip, de gisteren 33 jaar geworden recordinternatio nal, houdt de deur nog een heel klein kiertje open. "Ei genlijk", vertelde hij, "zou ik best nog een jaartje in Leiden willen blijven Ik heb het hier altijd zeer naar mijn zin ge had en daarnaast kan ik nog altijd met de top meekomen. Maar ik wil wel weten waar ik aan toe ben. Met vier spelers is men al tot overeenstem ming gekomen en ik ben niet van plan onj tot het eind van het jaar te wachten of ik wel of niet mag blijven. Ik wens zekerheid. Die konden ze me nog niet geven en vandaar dat ik r vast i andere club uitkijk. Maar als Leiden op korte termijn nog wil praten ben ik daartoe best genegen." Har Kip. de omwille van zyn vechtlust bij de Leidse sup porters geliefde lange man. gelooft overigens niet dat men nog bij hem zal aanklop pen. "Ik denk dat ze al prak tisch rond zijn met Ton Boot en die zal natuurlijk zijn ei sen stellen betreffende nieu we spelers. Uit wat er mo menteel gaande is kan je zelf wel wat conclusies trekken. Mitch Plaat en Steve Puido- kas wilden ze koste wat kost behouden en Jim Woudstra en Sid Bruinsma hadden nog een contract. De rest kan het volgens my wel vergeten." Dat laatste wordt door Frans van Egmond, pr-man van de club, ontkent noch bevestigt. "Ik heb nog geen idee hoe het team er, afgezien van die vier mensen, volgend seizoen uit zal zien", reageerde hij op de uitlatingen van Kip. Wat mij betreft houden we Har bij voorbeeld, maar het is inder daad aan de nieuwe coach om dat uit te maken. Of Ton Boot dat wordt weet ik niet We zijn zeer geïnteresseerd in hem. maar hij heeft nog niets getekend. Neemt pas een be slissing na de play-offs Dan zien we dus wel verder."

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9