Rebellen uit legerkamp gejaagd Moskou gezinde landen lijden forse nederlaag Situatie in Oeganda niet uitzichtloos hesehehj® Amerikaanse geleerden bepleiten ruimtewacht Opstand in Zimbabwe ten eindemaar wonden niet genezen Op conferentie in New Delhi Ondanks toenemend geweld ZATERDAG 14 FEBRUARI 1981 (Van onze correspondent Bob Mantiri) NEW DELHI - Cuba. Afghanistan. Vietnam en andere pro-Moskou gezinde landen hebben een forse nederlaag geleden op de confe rentie van ministers van buiten landse zaken van de niet-gebon- den landen die in New Delhi is gehouden. Dat blijkt wel uit de slotverklaring waarover een ver beten strijd is gevoerd in de com missies. Daarin worden de Sow- jet-Unie en Vietnam opgeroepen hun troepen terug te trekken uit respectievelijk Afghanistan en Kampuchea, overigens zonder dat deze landen met name wor den genoemd. De tekst van het gemeenschappe lijke communiqué was al in ja nuari opgesteld door India dat gezanten naar een aantal hoofd steden stuurde om de tekst aan de leden voor te leggen. In dit voorstel werd opgeroepen tot eenheid van de groep van niet- gebonden landen, maar essentië le kwesties als Afghanistan en Kampuchea waren eruit gelaten. Moskou heeft 85.000 man troe pen in de Afghanistan en Viet nam 200.000 in Kampuchea. In de resolutie die uiteindelijk is aangenomen wordt opgeroepen tot herstel van de onafhankeliik- De hoofdweg tussen Bulawayo en Que-Que is weer voor het ver keer geopend. Alleen tussen zes uur 's avonds en zes uur 's mor gens mag de weg niet worden ge bruikt. Ook in Bulawayo zelf is het leven weer vrijwel normaal. De meeste fabrieken, kantoren en scholen waren vrijdag weer geopend. Pa trouilles van het leger doorzoe- ken echter nog steeds talrijke straten en de buitenwijken van de stad naar ZIPRA-guerrilla's, die zich niet willen overgeven. De opstand onder de ZIPRA-guer rilla's, aanhangers van minister zonder portefeuille Joshua Nko- mo, was gericht tegen het leger van premier Robert Moegabe. Volgens Moegabe hadden de re belse guerrilla's de wet in eigen hand genomen en volgden zij de bevelen van hun officieren niet meer op. Joshua Nkomo. de leider van het ZIPRA-leger tijdens de burger oorlog, verklaarde vrijdag dat de ZIPRA- en ZANLA-eenheden in het leger voortaan gescheiden zullen worden opgesteld om nieuwe wrijvingen tussen de stammen in de toekomst te ver mijden. Nieuwe wonden De nieuwe wonden, die de opstand van Bulawayo bij de stammen, zowel bij de Ndebele of Matabele en bij de Shonas opengescheurd heeft, zullen zo spoedig niet ge nezen, vooral ook omdat deze morferne-Matabele-oproer we derom - zoals zo vaak in de ge schiedenis van het vroegere Rho- desië - met de hulp van de blan ken werd neergeslagen. Het was vooral de blanke luchtmacht met haar gevechtshelikopters en straaljagers, die de opstandelin gen in bedwang kon houden. Maar ook de eerste brigade, die ontstaan is uit de Rhodesian Af rican Rifles - een elite-regiment in de strijd tegen de guerrilla's Overleden na politieverhoor (Van onze correspondent) MADRID - Een lid van de radicale- Baskische* afscheidingsbewe ging ETA-militar, Jos Arregui Zaguirre, is vrijdag onder ver dachte omstandigheden overle den in het ziekenhuis van de Ca rabanchel-gevangenis te Madrid. De Baskisehe afdeling van de Socialistische Arbeiderspartij PSOE heeft vrijdagavond een onderzoek geëist naar de dood soorzaak van de gevangene. De PSOE zegt dat het ETA-lid ten gevolge van martelingen tijdens het politieverhoor is overleden en dat de dood van de gedeti neerde de meest flagrante schen ding is van de mensenrechten Waarnemers verwachten dat de dood van José Arregui Zaguirre gevolgen zal hebben in het Bas kenland en houden er rekening mee dat het terrorisme in Noord- Spanje binnenkort kan gaan op leven. heid en neutraliteit van Afgha nistan en Kampuchea. Er wordt verder ook de nadruk gelegd op de noodzaak voor een politieke oplossing voor beide problemen en tenslotte wordt er op de be trokken partijen een dringend beroep gedaan om de spanning in de bewuste gebieden te doen afnemen. De ministers van bui tenlandse zaken van de 95 niet- gebonden landen hebben hun vierdaagse conferentie met een dag moeten verlengen om tot overeenstemming tekomen over de nieuwe tekst van de slot verklaring. De pro-Moskou ge zinde Afrikaanse landen (Mo zambique, Angola, Libië) pro- van Moegabe en Nkomo - vervul de onder het bevel van blanke of ficieren een belangrijke taak bij het neerslaan van het oproer. Slechts weinig waarnemers zijn van mening dat de stam-tegen- stellingen tussen de meer dan vijf miljoen Shonas en de twee miljoen Ndebele de oorzaak voor de rebellie waren. Weliswaar werden de Shonas gedurende de geschiedenis altijd al door de Matabele onderdrukt en lijkt het erop alsof de posities thans om gekeerd zijn: alle belangrijke mi nisteries zijn in handen van ZA- NU, die hoofdzakelijk uit Shonas bestaat. Stamverschillen Het is ook in Zimbabwe nog te vroeg om de stamverschillen te verwaarlozen. Talrijke Ncdebele zijn ook woedend over het feit dat de media - radio, televisie, pers - vrijwel geheel gelijkge schakeld werden en voor het grootste deel in handen van Sho nas zijn. En tenslotte is daar het feit dat verschillende ministers, zoals Enos Nkala (financin) en Edgar Tekere (inmiddels terug getreden) een cynische en ge vaarlijke rol speelden. Zij eisten het verdwijnen van Joshua Nko mo en wilden zelfs burgerwach ten opstellen om zich tegen de Ndebele te verzetten. In de straten van Salisbury werden vrijdag de eerste pamfletten ver deeld, waarin van Robert Moega be geëist wordt om af te treden, aangezien de gebeurtenissen in Bulawayo bewijzen dat zijn poli tiek van verzoening en wederop bouw mislukt is. beerden de slotresolutie te ver vangen door een andere motie waarin opgeroepen wordt tot de terugtrekking van alle buiten landse troepen in Zuidoost-Azië. De Vietnamese minister van bui tenlandse zaken, Nguyen Cao Trach, noemde als voorbeelden de Australischeen Nicuwzee- landse militairen in Maleisië en Singapore, de Amerikanen op de Filippijnen en de Indonesiërs op Oost-Timor. Maar deze poging mislukte. Politieke waarnemers menen dat de niet-communistische landen in New Delhi zich niet hebben la ten verrassen zoals in Havanna en al in het begin van de confe- WASHINGTON (AFP) - Een groep geleerden heeft de NASA voorge steld een programma voor "be waking van de ruimte" te ontwik kelen om te voorkomen dat de aarde wordt getroffen door een van de duizenden asteroïden en rentie. die werd gehouden ter ge legenheid van het twintigjarig bestaan van de beweging, in het offensief zijn gegaan. Er bestond een min of meer gecoordiiieerde actie van Maleisië. Singapore, In donesië, Joegoslavië en ook van Pakistan tegen de door India op gestelde ontwerpslotverklaring waarin hel Russische standpunt ten aanzien van Afghanistan werd gepropageerd. Behalve de kwestie-Afghanistan en Kampuchea zijn ook resolu ties aangenomen over het con flict tussen Iran en Irak en de po gingen van een aantal Arabische grotere meteorieten die door het zonnestelsel zwerven. De geleerden waarschuwen dat alle leven op aarde kan worden ver nietigd wanneer één van de 800 grotere asteroïden met onze pla neet in botsing komt. iets wat ui terst zelden gebeurt maar niet ge heel is uit te sluiten. Zoiets heeft zich 65 miljoen jaar ge leden voorgedaan en dat moet tot het uitsterven van de dinosau riërs hebben geleid volgens een twee jaar geleden ontwikkelde theorie van de natuurkundige en Nobelprijswinnaar Luiz Alvarez. Zijn theorie wordt in wetenschap pelijke kringen steeds meer als juist aangenomen. Alvarez meent dat de botsing van 65 miljoen jaar geleden een grote stofwolk in de atmosfeer heeft veroorzaakt, waardoor het zonlicht verschei- denen jaren achtereen werd ver duisterd. De planten waar de di nosauriërs zich mee voedden, groeiden niet meer waardoor de ze dieren uitstierven. Het programma voor bewaking van de ruimte heeft een tweeledig doel: het waarnemen van grotere brokken materie in de ruimte, zo van tien tot dertig meter in door snee, die de aarde mogelijk zou- Moslims doden 118 soldaten MANILLA (AP) - Islamitische ver zetsstrijders hebben op het afge legen Filippijnse eiland Pata 118 soldaten van het regeringsleger om het leven gebracht. Dit is vrij dag in kringen van militairen en burgers in Manilla vernomen. De verrassingsaanval, die donder dag op het kleine eiland in het zuiden van de archipel werd uit gevoerd, was een van de bloedig ste acties van de moslims in hun al acht jaar oude strijd voor zelf bestuur. landen om Egypte uit de organi satie te stoten. In de slotverkla ring wordt de laatste kwestie ver schoven naar de volgende verga dering van de nict-gebonden lan den in Bagdad, dat de volgende voorzitter zal worden van de or ganisatie. Ook de uiteindelijke regeling van de zetel van Kam puchea in de organisatie is naar de komende Bagdad-confercntie verwezen. De pogingen van VN- secretaris-gencraal Waldheim om Iran. Pakistan en Afghanis tan tot een tripartite overleg te brengen om over de terugtrek king van de Russische troepen te praten, zijn volgens diplomatie ke waarnemers mislukt. Wald heim heeft wel een speciale VN- bemiddelaar benoemd, maar of hij er in zal slagen om de partijen bij elkaar te brengen is een grote vraag. Hoewel de organisatie van niet-ge- bonden landen twintig jaar gele den opgericht werd als een derde macht, als tegenwicht op de su permachten de VS en Rusland, waarde de geest van de twee lan den toch over de conferentie. Van een hechte eenheid binnen de organisatie die naar buiten toe uit met één stem zou kunnen spreken, is geen sprake meer van. De tegenstellingen binnen de organisatie zijn groot. den kunnen raken, en - in geval van onmiddellijk geVaar - het vernietigen van zo'n blok of het wijzigen van de baan ervan. De deskundigen schatten dat de NASA slechts 500.000 dollar no dig heeft om aan het programma te kunnen beginnen. Dat bedrag is voldoende voor de aanschaf van een computer die alle gege vens opslaat van de asteroïden die zijn waargenomen met de te lescoop die de NASA al bezit. Als aanvulling daarop zou een uit gebreider bewakingssysteem moeten worden ingericht dat on der meer van radar gebruik zou maken en 50 miljoen dollar zou kosten. Syrisch vliegtuig J O O neergeschoten TEL AVIV (UPI) - Israëlische vliegtuigen hebben vrijdag tij dens een kort luchtgevecht een Syrisch vliegtuig ten oosten van Beiroet neergeschoten. Dit heeft het Israëlische militaire opperbe vel in Tel Aviv meegedeeld. Een militaire woordvoerder zei dat Syrische vliegtuigen probeerden Israëlische vliegtuigen, die een routine-verkenningsvlucht bo ven het gebied van Beiroet maak ten. neer te schieten. Times voor 60 miljoen verkocht LONDEN (AP) - De Australische krantenmagnaat Rupert Mur doch heeft vrijdag bekend ge maakt dat hij The London Times heeft gekocht voor een bedrag van 12 miljoen pond (ongeveer 60 miljoen gulden). Een woordvoerder van Thomson British Holdings, de vorige eige naar van de Times, verklaarde dat de bekendmaking van de prijs was opgehouden door 'de enor me hoeveelheid juridisch werk dat nog gedaan moest worden'. Terwijl in het noordoosten van Oeganda duizenden mensen omkomen van de honger, gaan de gewelddadigheden in de hoofdstad Kampala en de rest van het land gewoon door. Dé nieuwe golf van guerrilla-aanslagen, die deze week honderden slachtoffers maakte, bracht Oeganda zelfs op de rand van een staats greep. President Milton Obo- te had er dan ook alle belang bij om het toenemende ge weld als een bagatel af te doen. Hij noemde de berich ten over de aanslagen giste ren overdreven en zei dat de verantwoordelijke "losbandi ge elementen en saboteurs" hun doel niet hadden bereikt. Dat de berichten over een op handen zijnde coup niet over dreven waren, liet zich een voudig illustreren door het straatbeeld in de hoofdstad Kampala. Daar werden dins dag vitale punten, zoals het station van Radio Oeganda, het hoofdpostkantoor en de Centrale Bank streng be waakt door regeringstroepen, terwijl politiebureaus en mi litaire kazernes door onbe kende guerillagroepen zwaar werden belegerd. Een staatsgreep tegen het regi me van Obote is intussen nog steeds niet uitgesloten. On danks de geruststellende woorden van de president, neemt het verzet tegen zijn bewind hand over hand toe. En het zal steeds moeilijker worden dat verzet te breken- .De ontevredenheid over de algehele malaise die zich van Oeganda meester heeft ge maakt, wordt met de dag gro ter. Bovendien zijn de rege ringstroepen al geruime tijd ten prooi aan totale wanorde Chaos De oorzaken van de Oegandese chaos zijn even helder als triest. Het. land zit opgescheept met een giganti sche schuldenlast. Potentiële handelaren hebben - door de inflatie gedwongen - hun toe vlucht gezocht tot het zwarte circuit. Duizenden intellec tuelen zijn naar het platte land gevlucht. En in de hoofdstad maken de dage lijkse ongeregeldheden elk opbouwend initiatief onmo gelijk.. Daar komt bij dat de hulpverle ning vah buitenaf maar moei zaam van de grond komt. Voedselkonvooien, bestemd voor de duizenden hongcre Ocgandezen in de noord oostelijke provincie Karamo- ja, worden overvallen door guerrilleros. En op het gebied van de indirecte hulpverle ning (kredieten, projecten) stellen de westerse landen zich zeer terughoudend op. Het rijke westen eist nou een maal dat zijn kredieten ren dabel worden geinvesteerd. En in een politiek instabiel land als Oeganda is daar vooralsnog weinig kans op. Dubieus Dat er voorlopig geen verbete ring lijkt te komen in de poli tieke situatie, is geen nieuws. Dat bleek al bij de verkiezin gen van december vorig jaar toen Milton Obote op een du bieuze manier aan de macht kwam. Officieel werd hij toen weliswaar gekozen, maar de plannen om Obote op de pre- sidentszetel te helpen, waren al ver van tevoren uitgestip peld. Nadrukkelijk gesteund door president Nyercre van-het na burige Tanzania, die in 1979 samen met Oegandese op standelingen de dictator Idi Amin verdreef, besloot de toenmalige militaire raad van Oeganda dat Obote hoe dan ook president moest worden. Dat ging nogal resoluut want toen bleek dat Obotes Congrespartij te weinig zetels- had. nam de militaire raad de uitslagenlijsten ter hand en bezorgde Obote in één klap dertig zetels extra. Uit tactische overwegingen nam Obote ook een aantal le den van de zuidelijke Bagan da-stam in zijn regering op. Maar dat vermocht de popu lariteit van de noordelijke president bij de invloedrijke Baganda's niet te vergroten. Hij bleef daar even gehaat als tevoren. Gevaar Inmiddels lijkt het erop dat Obotes bewind van meerdere kanten gevaar te duchten heeft.Zo zouden aanhangers van de vorige president Yu- suf Luie - de intellectueel die zeer kort regeerde - zich aan het mobiliseren zijn. En in de hoofdstad Kampala circule ren geruchten over de voor bereiding van een staats greep door oud-militairen van Idi Amin. Toch is de de situatie in het po litiek sterk verdeelde Oegan da niet geheel hopeloos. Obo te kan in elk geval rekenen op blijvende steun van de so cialist Nyerere. En zijn ver standhouding met president Arap Moi van het andere buurland Kenia, die vroeger ronduit slecht was, is lang zaam maar zeker aan het ver beteren. Obote beseft terdege dat hij de steun van Kenia niet kan missen, al was het maar om de economische ontwikkeling van zijn land - dat niet aan zee ligt - een be langrijke impuls te geven. Kenia kan - net als in de perio de vóór het bewind van Amin - als belangrijk doorvoerland gaan fungeren voor Oegande se produkten. Bovendien ziet Obote in dat hij de betrek kingen tussen Kenia en Tan zania, die aanzienlijk zijn ver slechterd, positief kan bein- vloeden vanwege zijn goede verstandhouding met Nyere re. Niet alleen Oeganda zelf is daarbij gebaat. Maar ook Tanzania, dat door de oorlog met Amin grote financiële klappen heeft gehad en van eventuele samenwerking met Kenia alleszins kan profite- Bronnen Op zichzelf heeft Oeganda ge noeg bronnen voor een ge zonde economische ontwik keling. De grond is in de meeste streken bijzonder vruchtbaar. En aan export- produkten ontbreekt het niet. Vóór het blocdbewind van Amin produceerde Oe ganda nog 250.000 ton koffie (driekwart van de export) en werd er ook flink wat katoen, thee. suiker' en tabak ver bouwd. Bovendien heeft het land vroeger een rijke mijn- bouwcultuur gehad met een aanzienlijke koperproductie. Amin heeft aan dit alles gedu rende zijn achtjarige regime flinke schade toegebrach- t.Onder zijn bewind liep de schuldenlast op tot vele mil jarden en daalde de buiten landse deviezenvoorraad tot een paar miljoen. De land bouwsector werd leegge plunderd. de zwarte handel bevorderd en de inflatie aan zienlijk opgeschroeft. Nu schommelt die rond de 500 procent per jaar. Injectie Oeganda is voorlopig dus ook gebaat bij een forse financië le injectie. Maar. zoals ge zegd. de reserves bij de wes terse landen zijn nog bijzon der groot. En, zoals afgelopen week al bleek, niet ten on rechte. Zo meldde de correspondent van NRC Handelsblad in Nairobi deze weck dat een af vaardiging van het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) bijna letterlijk voor het geweld in Oeganda gevlucht was. De afvaardiging wilde samen met de Oegandese re gering een plan voor de we deropbouw van het land be spreken, maar intussen wa ren de gewelddadigheden in de hoofdstad Kampala zo he vig geworden dat de delega tie overwoog vroegtijdig te vertrekken Uiteindelijk ge beurde dat niet. Maar désym- bolisch was het wel. W1M WIRTZ (ADVERTENTIE) op Spaarbrieven aan toonder en Spaardeposito- rekeningen met een looptijd van 3 t/m 5 jaar. Spaarbrieven zijn ook te verkrijgen door over making op Bankrek.nr. 26.64.57.282 of Giro- rekeningnr. 47 35 01 onder vermelding van de gewenste coupures en looptijd. De Spaarbrieven worden vervolgens aangetekend thuisgestuurd. Voor r in fori tie; de heren van Osch, en en mej. Voogt. 3M Bankiers Vandaag bankieren als vanouds. Ui- H,uitstraal H, po.thus 127. 2 SCI CM Don H.1.1U. tol. 070-46 (Van onze correspondent) SALISBURY - De opstand van rebellerende ZIPRA-guer- rilla's in de omgeving van de op een na grootste stad van Zimbabwe, Bulawayo, loopt ten einde. Troepen van het gedeeltelijk onder blank bevel staande nationale leger van premier Moegabe hebben vrijdagochtend het cen trum van de opstand, het legerkamp Connemara, waar de opstandigen wachtten op inlijving in het nieuwe leger van Zimbabwe, ingenomen. Een gevechtshelikopter met blanke luchtmachtsoldaten. Zoals zo vaak in de geschiedenis van het vroegere Rhodesié werd een oproer door blanken neergeslagen. Aarde beschermen voor "botsing"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9