Eenstemmigheid over bezuiniging op uitkeringen i6 17 li 192021 'Kleurlingen hebben veel te lange tenen' gelijk Duurdere sigaret laat publiek koud Van den Doel zocht ook in Leiden CDA en D'66 steunen PvdA-plan Regering wacht met besluit RSV-order Advocaten veroordeeld wegens opruiing T reinconducteurs door toename bang agressie DEN HAAG (ANP) - Sigaretten en shag worden maandag duurder. Een pakje sigaretten wordt als ge volg van accijnsverhoging een kwartje duurder, shag gaat drie stuivers meer kosten. De prijs verhoging heeft het publiek ech ter kennelijk koud gelaten, oor deelt het bureau voor de tabaks detailhandel in Den Haag. "In te genstelling tot bij vroegere ver hogingen zijn er nu nauwelijks mei.sen die nog gauw een paar sloffen tegen de oude prijs ko- Toen eind vorig jaar de accijnsver hoging werd aangekondigd werd daar door de tabakshandel aller minst gelaten op gereageerd. Sa men met slijters, ook de borrel werd duurder, werd in de Am sterdamse RAI een protestbij eenkomst belegd. De accijnsver hoging werd er niet mee onge daan gemaakt. "Maar wel hebben we een kleine winstverruiming per pakje gekregen door onze op stelling. In dat opzicht zijn we nu duidelijk meer aan onze trekken gekomen dan in het verleden", al dus de woordvoerder van het bu reau voor de tabaksdetailhandel. Hij verwacht dat die extra winst van 2,5 cent per pakje ongeveer voldoende zal zijn om de te ver wachten daling in de omzet op te vangen. voor een pakje shag, zullen leiden tot een verminderde consumptie van sigaretten staat voor de siga renwinkeliersorganisatie vast. "En dat minder roken of stoppen met roken wordt dan niet ingege ven door gezondheidsoverwegin gen. Voor ons staat als een paal boven water, dat de prijs wel de gelijk meespeelt." Want dat de hogere prijzen, 3,25 Die mening baseert de woordvoer- voor een pakje sigaretten en 2,70 der van het bureau op de ervaring met laatste prijsverhoging. "In ja nuari 1980 kregen we een prijs verhoging van veertig procent. Net als bij alle andere voorgaande verhogingen nam de consumptie af. In het verleden volgde dan al tijd een geleidelijk herstel tot het oude niveau en vervolgens weer een lichte groei. Dat herstel is nu echter uitgebleven, we zijn het dal niet uitgekomen. Om die re den reageerden we ook zo furieus toen de nieuwe prijsverhoging werd aangekondigd". (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - PvdA, CDA en D'66 zijn het eens over de manier waarop bezuinigd moet worden op de sociale uitkeringen. Mocht het na de verkiezingen tot een samenwer king tussen deze partijen komen, dan is op dat punt snel overeenstemming te bereiken. Die conclusie kan worden getrokken uit de reacties van CDA en D'66 op het alternatieve plan van het PVDA-kamerlid Van der Doef om de kosten van sociale zekerheid terug te dringen. Sociaal-economisch woordvoer der Steef Weijers van het CDA zei desgevraagd verheugd te zijn dat "Van der Doef van zijn dwaling is teruggekeerd". Hij doelt daarbij op het vroegere CDA-plan om in de sociale wetgeving het begrip "gezinsinkomen" in te voeren, dat echter geen genade vond bij de PVDA. Het CDA-plan betekent dat de uit keringen afhankelijk moeten DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is nog niet uit de problemen rond de order van Rijn-Schelde-Verol- me voor levering van twee on derzeeboten aan Taiwan. Pre mier Van Agt zei gisteren op zijn wekelijkse persconferentie dat het aannemen van een motie door de Tweede Kamer tegen de levering een nieuw feit betekent, en dat het kabinet daarover nog geen besluit heeft genomen. Zoals gemeld, stemde de Kamer twee weken geleden voor een motie-Brinkhorst (77 tegen 70 stemmen), die de regering vroeg haar beslissing RSV een export vergunning te verlenen te her overwegen.Volgens de premier is daarover nu nog geen besluit genomen. Maar het kabinet zou, ondanks andersluidende berich ten over steeds grotere tegenstel lingen binnen de regeringsploeg, eensgezind zijn. Als illustratie van deze overeemstemming bin nen het kabinet zein Van Agt, dat een groepje ministers nu voor verdere uitwerking van het rege ringsstandpunt zorgt. Van Agt wilde niet zeggen welke ministers in deze „werkgroep" zitting hebben. Het enige dat hij kwijt wilde was, dat de regering „zeer spoedig" de Kamer zal in formeren over het ingenomen standpunt. vaardbaar en het bespreken ze ker waard, maar heeft zelf een lichte voorkeur voor het onder kennen van de twee groepen, zo als Weijers dat bepleit. "Mannen en vrouwen zijn dan wel gelijk cn dat is een essentieel punt", vindt hij. Alle drie de woordvoerders vinden overigens dat ondanks de hoge kosten van sociale zekerheid de koppeling van uitkeringen aan de hoogte van de lonen in het be drijfsleven niet ongedaan mag worden gemaakt. worden van de hoogte van de eventuele andere inkomens, waarover het gezin kan beschik ken. Zoals bekend heeft Van der Doef voorgesteld om uitkeringen na een half jaar te herzien. Is er een ander lid van het gezin dat inko men heeft en waarmee een be paalde levensstandaard behou den kan blijven, dan moet een korting op de ontvangen uitke ring worden toegepast. In de visie van Van der Doef ontstaat er op die manier ook ruimte om de koopkracht van mensen met een minimum-uitkering veilig te stellen. Weyers is voorstander van dat idee. Tegelijkertijd ziet hij nog andere mogelijkheden, om met name de zwakste groepen te ontzien. Vol gens hem zou er onderscheid ge maakt kunnen worden tussen twee soorten uitkeringen: de lang- en de kortlopende. Langlo pende uitkeringen gaan naar mensen die op latere leeftijd werkeloos worden en van wie in redelijkheid niet meer verwacht kan worden dat ze nog een baan vinden. In die categorie vallen volgens Weijers ook arbeidsonge schikten met een blijvende han dicap. Deze groep moet verze kerd blijven van een uitkering. De groep mensen met een kortlo pende uitkering (jonge werklo- tttrttpt-it (ANPï zen bijvoorbeeld) zou in geval dat U1KLCH1 de noodzaak van korting zich voordoet, moeten inleveren ten behoeve van de andere categorie, aldus Weijers. Het CDA-kamerlid toonde zich op timistisch over de besprekingen tijdens de formatie op dit punt. "Ik zie hier nu niet veel conflicten meer en denk dat we het vrij snel eens kunnen worden, als we met de PvdA gaan regeren". Het D'66-kamerlid Erwin Nypels is wat minder over het plan te spre ken, maar vindt het toch be spreekbaar. Zijn partij hecht aan een basisinkomen dat voor alle uitkeringstrekkers gelijk is, met toeslagen als daar in de praktijk aanleiding toe is. Die toeslagen zouden dan via een aparte verze kering op tafel moeten komen en niet ten laste moeten komen van de overheid. Hij vreest dat als het gezinsinkomen wordt ingevoerd er toch weer sprake zal zijn van een ontkenning op een eigen in komen voor de vrouw. Nijpels acht de plannen niet onaan- BROEK IN WATERLAND - Op de vuilstortplaats in de Volgermeerpol der bij Broek in Waterland is gisteren begonnen met het zg. "Uitlepelplan". Er werden damwanden in de kanalen geslagen, zodat de polder geïsoleerd is van wateren in de buurt. Zoals bekend zijn in de polder grote hoeveelhe den giftig afval aangetroffen. "Disco-discriminatie" voor rechtbank Mensen als Turken en Marokkanen zijn eer der op hun teentjes getrapt, ze hebben gewoon een andere men taliteit dan Nederlanders. Als voorzorg om moeilijkheden te voorkomen hebben we daarom de regel, dat er nooit meer dan vijftig procent kleurlingen in de zaak mag zijn. Als we dat beleid niet voeren, dan gaat de zaak naar de knoppen". (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (GPD) - Vier advo caten van het Amsterdamse ad- vocatencollectief Noord zijn gis teren wegens opruiing veroor deeld tot een geldboete van 300 gulden. De advocaten hadden vo rig jaar op de dag voor de opening van de metro een affiche voor hun raam hangen dat opriep tot een anti-metrodemonstratie. Po litierechter mevrouw mr. G. van Erp Taalman Kip bestempelde het affiche als opruiend. De advocaten hadden tijdens hun proces aangevoerd dat het raam waar het affiche op zat een etala ge-functie had en dat zij niet wis ten wie het had opgehangen. De politierechter stelde vrijdag ech ter dat zij een „zorgplicht" heb ben voor de pamfletten die op het raam van hun kantoor hangen cn veroordeelde de advocaten tot een geldboete van 300 gulden. De eis van de officier van justitie was 500 gulden. Een van de advocaten, mr. Korvi- nus, kondigt aan dat de advoca ten in hoger beroep zullen gaan tegen de beslissing van de politie rechter. Dit verklaarde de Utrecntse aisco- eigenaar C. Poppes gisteren voor de rechtbank in Utrecht in de ho- ger-beroepzaak over de discrimi natie van gekleurde mensen bij het toelaten van klanten in zijn dancing Cartouche. Poppes en zijn toenmalige portier F. Maring werden in oktober 1980 door de Utrechtse kantonrechter veroordeeld tot boetes van res pectievelijk 500 en 100 gulden wegens het weigeren van toegang aan T. Partiman op grond van zijn ras. Deze veroordelingen waren het gevolg van een onderzoek in september 1979 van de Suri naamse jongerenorganisatie Sar- nami Hai naar de discriminatie in een aantal Utrechtse discothe ken. Het initiatief tot dit onder zoek werd genomen op basis van het toenemende aantal klachten van gekleurde mensen over dis criminatie in uitgaansgelegenhe den in Utrecht. Bij de behandeling van het hoger beroep, dat op verzoek van de ei genaar van de discotheek is inge steld omdat hij ontkent zich schuldig te maken aan discrimi natie op grond van ras, ontspon zich een uitgebreide gedachten- wisseling tussen rechtbank president mr. A. van Delden en de disco-eigenaar over de maat staven van het toelatingsbeleid in Cartouche. Nette kleding, een correcte haardracht, geen agres sief of dronken gedrag of het ver moeden dat dit later zou kunnen voorkomen, zijn vereisten om in het danslokaal te mogen vertoe ven, zo bleek uit de woorden van Poppes. Op basis van ras of huidskleur wordt volgens hem niet gewei gerd kleurlingen die aan de nor men voldoen worden gewoon binnengelaten. Wel geldt de "ba sisregel" dat gekleurden niet de overhand moeten krijgen. Vol gens hem is het echter nog nooit nodig geweest om deze regel toe te passen omdat er niet zoveel kleurlingen bij Cartouche aan de deur komen. UTRECHT (ANP) - De treincon ducteurs in ons land staan steed; vaker bloot aan de agressie var het publiek. Volgens bestuurde J G. Kruse van de Federatievi Spoorwegvakvereniging hebber alleen al in het afgelopen jaa tientallen conducteurs dingen opgelopen. Zo bijvoorbeeld in 1980 één con ducteur na een revolverschot zijr oog kwijtgeraakt en moest eer andere conducteur tien dagen d< ziektewet in nadat hij in de treir was mishandeld. Andere conduc tcurs raakten bij vechtpartijen gewond aan hun hoofd of han den, liepen hersenschuddingen (ADVERTENTIE) vakbeurs verwarming, koeling en luchtbehandeling DONDERDAG ZATERDAGEN FEBRUARI y op en moesten beleven hoe bril len en horloges kapot werden ge slagen. De treinconducteur wordt vojgens Kruse geconfron teerd met slag- en slootwapens (één werd er in Leiden met een boksbeugel neergeslagen), fles sen, schietwapens, messen, enz. daarbij komt nog eens het aantal bedreignngen met alle psychi sche van vn dien. Het komt volgens Kruse voor dat conducteurs zich uit angst in hun eigen trein schuil houden. "Ze durven hun taak niet meer te ver richten". Steeds vaker stappen volgens Kruse mensen zonder kaartje in de trein omdat ze geen zin hebben voor het loket in de rij te staan. Niet zelden weigeren ze dan te betalen of gedragen ze zich agressief. Kruse spreekt ook van zogenaamde dancingtreinen. Met name in Twente heeft het treinpersoneel volgens hem grote moeite met de dancingjeugd die met de laatste trein naar huis terugkeert. Drank en baldadigheid voeden dan vaak agressief gedrag jegens de con ducteur. Geleide loonpolitiek naderbij Was dat even toeval. De Amsterdamse hoogleraar Hans van den Doel als causeur besteld bij de af deling Leiden van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del net op de dag dat het ochtendblad Trouw wist te melden dat minister Albeda definitief geval len was voor een geleide loonpolitiek. Een kolfje naar de hand van deze PvdA-econoom, die im mers in '76 al samen met zijn geestverwanten De Galan en Tinbergen een artikel schreef waarin zo'n keuze werd bepleit. In de twee boeken die Van den Doel sedertdien uitbracht ("Het biefstuk-socialisme en de economie" en "De economie van de onbetaalde rekening") en in een reeks inleidingen die hij in den lande voor een veelkleurig publiek heeft gehouden, was dat een steeds terugkerend thema. Van den Doel pakte de draad afgelopen donderdag dan ook zon der al te veel moeite op. En integenstelling tot eerdere gelegen heden elders in het land, legde het Lcidse publiek hem daarbij geen duimbreed in de weg. Hoewel het nauwelijks noodzakelijk is om h«er aan de profetische gaven van deze econoom te herinneren bescheidenheid is hem op dit gebied immers zelf vreemd), is zijn theorie er de afgelopen jaren wel steeds bruikbaarder op geworden. Zijn gelijk is in bepaalde kring nooit betwist; het was alleen nog de vraag of hij dat gelijk ook zou krijgen en zo ja; hoe lang het zou duren, voor dat dat moment was aangebroken. Even in een notedop wat Van den Doel voorstaat: de Westerse samenleving verkeert in een overgangsfase: eerst was er een periode waarin de maatschappij vo'ledig werd gedomineerd door het marktmechanisme, het spe' vraag en aanbod, waar in het bedrijfsleven, ongehinderd overheid cn vakbewe ging, de teugels kon laten vieren. s per jaar konden de bon den bij de werkgevers aankloppen met de vraag of er nog een loonsverhoging inzat en als die vraag ontkennend werd beant woord, dan was er geen man over boord. Een ieder legde zich daarbij neer. Betutteling Die koers is in de loop van de jaren zestig langzaamaan verlegd. Vakbonden wezen een dergelijke betutteling van de hand. kre gen meer invloed, arbeidsvoorwaarden werden op centraal ni veau binnen de vakbeweging geformuleerd en bcdrijfstaksge- wijs bij de werkgevers afgedwongen, nu en dan met behulp van stakingen. Parallel liep een tendens bij de overheid om de uitgaven op te schroeven. Sociale zekerheid werd inhoud gegeven, de overheid ging voor een groeiend deel der natie als werkgever optreden en financierde de kosten van al dat moois desnoods door de geld persen in beweging te zetten. Een vermindering van de waarde van het geld werd op te koop toe genomen Gevolgen: loonkosten stegen, zo ook de particuliere consumptie (overigens steeds vaker van in het buitenland geproduceerde goederen) en het tekort op de begroting van de rijksoverheid groeide mee. Wat niet reel meer steeg, waren de omzetten in het bedrijfsleven. In '73 deed de eerste oliecrisis zich voor en sedert dien stegen de energieprijzen. Dat geld dat olielanden voor hun produkt ontvingen, werd echter niet door uitgaven terug in de economie gepompt, maar voor een belangrijk deel opgepot. Be drijven werden daar niet wijzer van. Het bedrijfsleven kan geen geld drukken en dat betekent dat als de kosten stijgen bij stagnerende omzetten, de matiging gezocht moet worden op de post investeringen. Dat nu is in ruimte mate gebeurd. Daar is de ineenstorting van de industrie aan te wijten, aldus Van den Doel. Zo'n situatie dreigt onvermijdelijk als de beslissingen over uitgaven in het parlement worden genomen, terwijl de financiering van die beslissingen voor het grootste deel via inkomsten van het bedrijfsleven geregeld moeten wor den. Dat is de schaduwzijde van de ovcrlegdemocatic, die we nu hebben en waar we volgens Van den Doel vanaf moeten. Oude model Hij zegt dan ook: je kiest of voor het oude model, met een vermin dering van de rol van de overheid en de vakbeweging of je doet een paar extra stappen cn je legt alle besluitvorming over de kosten van de samenleving bij het parlement. In dat laatste ge val zegt het parlement uitdrukkelijk hoe sterk de lonen mogen stijgen en is de geleide loonpolitiek een feit. Van den Doeldat zal duidelijk zijn, is sterk vóór dat idee. Die keuze is naar zijn gevoel ook hard nodig. Twee kabinetten, zowel dat van Den Uyl als dat van Van Agt, hadden als centrale doelstelling dat de lonen niet reel mochten stijgen. Het is beide kabinetten niet gelukt. Dat geeft te denken, zo zegt hij. dat vraagt om een andere aanpak. Doet zo'n systeem geen afbreuk aan het principe van de medezeg genschap Nee. dat doet het niet. stelt Van den Doel. De rol van de vakbeweging is in de geleidelijk loonpolitiek niet uitge speeld. die krijgt alleen een andere inhoud Regering en parle ment geven de ruimte aan voor het loonoverlcg Hoe die ruimte wordt benut, dat is een kwestie van overleg tussen bonden en werkgevers, die bovendien nog wel wat anders te bcbabbclen hebben dan alleen de lonen. Ter illustratie herinnerde Van den Doel donderdag nog eens aan de vastgelopen matigingsdiscussie binnen de vakbeweging. De Industriebond FNV die wel wil inleveren voor behoud van col lectieve voorzieningen en werk, de Voedingsbonden FNV die dat niet willen en soms hun zin krijgen. Zijn de onderhandelaars van de voedingsbonden in staat om bij de werkgevers inderdaad koopkracht los te peuteren, dan wordt de achterban van Groc- nevelt jaloers en wil dat meteen ook. Een hopeloze cirkel en het parlement moet in zo n geval gewoon de consequentie trekken en zijn verantwoordelijkheid dragen. Voorwaarde Wim Kok heeft in reactie op Albeda's knieval zo'n aanpak afgewe zen. Dat wil zeggen, niet volledig, maar er wel de duidelijk voor waarde aangekoppeld dat een centrale loonpolitiek alleen ac ceptabel zou kunnen zijn. als deze samen met een goed werk gelegenheidsbeleid" wordt gevoerd. Krijgt Van den Doel nu zijn gelijk'' Dat zit er eigenlijk nog niet zo in. Albeda is misschien over de streep, maar die heeft al aangekondigd voor een volgende kabi netsperiode niet meer beschikbaar te zijn De vakbeweging staat zeker niet te trappelen, en in zyn eigen partii. de PvdA. heeft Van den Doel nog veel zendingswerk te verrichten Blikken we even terug naar de vorige kabinetsperiode, dan blijkt uit de toen genomen loonmaatregelen immers dat ook socialisten niet vies zijn van een greep op de lonen, maar dat men die invloed nog niet wil verkopen onder de vlag van die zo beladen term gelei de loonpolitiek". TON VAN BRUSSEL Prof. Hans van den Doel

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7