Twisten in de PSP: meer om personen dan om zaken Peuterspeelzaal moet uit lokaal kleuterschool Oude garde keert partij de rug toe Gemeente denkt aan vorderen van pand aan Groenoordsplein Vordering gaat niet door ZATERDAG 14 FEBRUARI 1981 leiden LEIDEN De jaarvergadering van de Leidse PSP staat voor de deur. Komen de maandag en vrijdag komen de leden bijeen om behalve over een aantal huis houdelijke kwesties ook besluiten te ne men over het functioneren van de raads fractie. Het optreden van de raadsleden Annelies Ponsen en Jos van der Putten, maar ook i-an fractieassistent Rob Oostenrijk, is vorig jaar aanleiding geweest voor veel beroering in de grootste partij ter linker zijde van de PvdA. Zo beperkte Anne lies Ponsen haar bijdrage aan het begro tingsdebat voor 1980 over de financiën tot het uitspreken van de woorden "Voorzitter, het is weer hopeloos". Dat werd haar niet in dank afgenomen. De 'rede' werd opgevat als het niet serieus nemen van het raadswerk, er door een slechte voorbereiding met de pet naar gooien of gewoon een gemis aan per soonlijke kwaliteiten van het raadslid. Toen in deze krant de columnist Glibber het optreden Ponsen en Van der Putten vergeleek met hun voorgangers en con stateerde dat PSP—ers als Amptmeijer. Walle, Van de Zande en Passchier in het verleden in de raad veel meer wisten te bereiken, kwamen de interne verschil len van mening tot uiting. In een serie jaarvergaderingen werd op vaak onfris se manier de discussie over personen verheven boven discussie over politiek inhoudelijke zaken. Politiek inhoudelij ke zaken als de visie op het functioneren van de parlementaire democratie, de rol van een actiepartij daarin en dus ook de visie op het raadswerk. Vanwege de vele kritiek op de raadsfrac tie schortte deze het werk tijdelijk op. De zetels van Ponsen en Van der Putten bleven enige tijd onbezet en ludieke ac ties bleven in die tijd achterwege. Een acht personen tellende raadswerkgroep werd ingesteld met het doel om het frac- tiebeleid inhoudelijk beter te onderbou wen en het raadswerk na enige tijd twee maanden kritisch na te beschou wen (te evalueren). Annelies Ponsen: 'Het peloos' Hilda Passchier'Discussie onder tafel gewerkt' Herman Amptmeijer: 'Ik betreur de ruzie' Kort na de partijbijeenkomsten zegde het oud raadslid Hilda Passchier haar lidmaatschap op. In een bittere brief verklaarde zij haar opzeggen: politieke discussies worden onder tafel gewerkt; er wordt voornamelijk op de persoon gespeeld en de kwaliteit van de partij is de laatste tijd ver slechterd. De brief, die door Annelies Ponsen openbaar werd ge maakt. had tot gevolg dat het landelijk partijbestuur zich met het conflict ging be moeien. Een van de leden vroeg het landelijk bestuur om schorsing van Ponsen als zij bepaalde uitspraken niet zou herroepen. Ten onrechte zou zij gesteld hebben dat het raadswerk niet serieus geno men moet worden. Landelijk secretaris Hogen zei te hopen dat de ingestelde raadswerkgroep na twéé maanden orde op zaken zou stellen. Hij omschreef de par tijlijn als volgt: "Actie komt op de eerste plaats, maar moet vertaald worden in par lementair werk". De raadswerkgroep bleek niet in staat om binnen twee maanden een discussiestuk te maken aan de hand waar van de ledenvergadering uit spraken kon doen. De ter mijn schoof telkens op. tot dat uiteindelijk bleek dat ook de raadswerkgroep het niet eens kon worden. Ed van der Veen en Kees van Lare duceerden zo'n stuk, het grootste deel va werkgroep kon zich e mee verenigen. Ook de kern groep (zeg maar het tijdelijk afdelingsbestuur) had bezwa ren tegen het stuk. pro- niet Impasse De ledenvergadering van 1 ok tober besloot dat de werk groep met een handzaam stuk moest komen. Men kreeg tot half november de tijd. Met het stuk van Ed van der Veen en Kees van Laic als basis werd er verder ge praat. Maar het lukte de werkgroep niet tot een een stemmig oordeel te komen. De rompslomp van het be grotingsdebat doorkruiste de vergaderorde. Kees van La ren wilde dat zijn stuk werd rondgestuurd aan de leden, maar de werkgroep wilde verder praten. Op de daarop volgende vergaderingen kwam Kees van Laren niet meer opdagen. Ook Ed van der Veen gaf er de brui aan. Omdat de werkgroep zodoende in een impasse was geraakt besloot de ledenvergadering in december om deze de eva- luatietaak te ontnemen en de discussie over politieke vi sies verder tijdens de leden vergadering te voeren. Kees van Laren bedankte hier na als lid van de werkgroep en kondigde aan geen enkele bijdrage aan het Leidse PSP-werk te zullen leveren. Hij was niet de enige die zich terugtrok. Behalve Hilda Passchier had ook oud-- raadslid Kees Walle zijn lid maatschap beëindigd. Ande re actieve leden als Fred Vol- mer, Wim van Noort en Ed van der Veen volgden dat voorbeeld of hielden op zich voor de pal'tij in te spannen, al had dat niet altijd met de interne ruzies te maken. Kees Walle leverde kritiek op het onrealistische van de PSP— houding. Amptmeijer daar entegen beperkt zich tot het commentaar bedroefd te zijn over de ruzie, terwijl Van de Zande onlangs toegaf dat er misschien wel veel warhoof den in de PSP rondlopen, maar dat de idealen belang rijker zijn. Inhoudelijk Het discussiestuk van Ed en Kees bevatte acht hoofdpun ten van linkse politieke strijd in de gemeenteraad. Deze werden door de hele werk groep onderschreven, alleen de onderlinge samenhang van deze elementen leverden verschil van mening op. De punten die genoemd wer den: Versterking van de posi tie van actiegroepen, het ver dedigen van hun standpun ten en het brengen van sa menhang daarvan met de jd voor het soc genbehartiging viduen en groepen; blootleg gen van wat het gemeentebe stuur zegt te doen en in werkelijkheid doet: het fun geren als informatiebron en het doorbreken van geheim houding; het brengen van linkse eenheid in de plaatse lijke politiek; het maken van propaganda voor socialisti sche oplossingen, die daarbij niet als onhaalbaar moeten worden gepresenteerd en ten slotte het reclame maken voor de PSP. In de praktijk bleken deze pun ten onderling met elkaar in strijd te kunnen komen. Zo als toen in Noord de bewo ners hun goedkope huurwo ningen wilde kopen, omdat deze slecht onderhouden werden. De PSP wees dat af, omdat verkoop van goedko pe huurwoningen niet past in een socialistische visie op de volkshuisvesting. Maar dat was wel strijdig met de belan genbehartiging. Een ander dilemma ontstond bij de Stevenshof. Toen de PSP te horen kreeg dat de plannen al zo goed als vast stonden voordat het plan in de raad was behandeld wilde men vragen stellen. Zou het niet beter zijn (linkse een heid) om een PvdA-raadslid achter deze vragen te krijgen of moest de PSP hel alleen doen (reclame voor PSP)? De raadswerkgroep koos voor het laatste. De voorbeelden zijn uil te brei den. Ook de belangenbeharti ging en het reclamemaken voor of vriendelijker ge zegd de profilering van - de PSP kunnen met elkaar in conflict komen. Over dit soort kwesties zal de jaarver gadering uitspraken moeten doen. Dat is heel wat minder vaag dan de kretenoorlog dat er een therapeutisch sfeertje zou hangen in de partij, dat de fractie anarchistisch zou zijn en dergelijke. Per slot verklaarde Hilda Passchier enige jaren geleden ook dat de PSP niet in de raad zat om de stad goed te besturen. Toen Jos van der Putten latei- exact hetzelfde verklaarde duidde dat plotseling op anarchie. Veeleer lijken daar om de persoonlijke kwalitei ten van de fractie in het ge ding. Kotsen Aan de hand van concrete voor beelden en voorstellen kun nen de leden een zakelijke discussie voeren en welover wogen besluiten nemen. Dat de rust in de partij is weerge keerd kan echter nog niet worden gesteld. Dat blijkt niet alleen uit de aftocht van een deel van pakweg de ou de garde'. Dat moge ook oiij- ken uit het bedankbriefje van een - voormalig - lezeres van het partijblad Linksaf "De inhoud wordt zo beheerst door het onderling geruzie en gekonkel, dat ik geen prijs meer stel op toezending er van. Ik wens jullie verder veel succes in de Leidse poli tiek. want het doel van de PSP is mij sympathiek, al leen de aanpak vind ik mise rabel". Waarop de redactie reageert met Jammer, maar wij kunnen het ons wel voor stellen. Zelf moeten we er al lang van kotsen". Annelies Ponsen maakt overigens deel uit van die redactie. Hoe gevoelig de persoonlijke verhoudingen in de partij lig gen blijkt tenslotte ook uit de krampachtige geheimhou ding. De raadswerkgroep durft niet het gevraagde com mentaar te leveren. Dieky Dieben: "Ik ben nogal voor zichtig geworden. Bij de pro blemen heeft de publiciteit een grote rol gespeeld". Ook Willem Postma. door sommi gen omschreven als het be stuur van de PSP, houdt de boot af: "Wij willen niet voor af in de krant stellingen be trekken". Hij ontraadt het om naar de jaarvergadering te komen om er een verslag over te schrij ven. "Het is vervelend om een journalist te moeten weg sturen. maar de vergaderin gen zijn in principe besloten. Je maakt weinig kans dat je erbij mag zijn. Vorig jaar is dat ook niet gebeurd", aldus Postma die zegt overigens blij met de belangstelling te zijn. Hetzelfde verhaal houdt Annelies Ponsen, die ver klaart liever eerst de leden aan het woord te laten. De op zich begrijpelijke schroom om een boekje open te doen geeft wellicht het dui delijkst aan hoe pijnlijk de verhoudingen in de partij lig gen. Het voorkomen van in terne botsingen voor het oog van de Leidse gemeenschap is op dit moment (met de ver kiezingen al weer in zicht9) kennelijk belangrijker dan de verantwoording die een par tij tegenover zijn kiezers dus in de openbaarheid dient af te leggen. LEO MAAT ROTTERDAM De uitvoerinj van de sociale zekerheids wetgeving hoort bij de ge meente thuis. De gemeente lijke sociale diensten be schikken door hun directe contacten met de betrokke nen over belangrijke infor matie. Dat moet de basis (bli j ven) vormen voor de plaatse lijke sociale politiek. De plan nen van het kabinet om de sociale zekerheid te regiona liseren moeten daarom wor den afgewezen. Dat is de kern van het betoog dat de Leidse wethouder voor maatschappelijke aan gelegenheden. volksgezond heid en cultuur, drs. P.H. Schoute (VVD), gistermid dag in de Rotterdamse Doe len hield. Hij sprak tijdens een bijeenkomst van de Ver eniging van Zuid-Hollandse Gemeenten. "Het wegnemen van de zorg voor werklozen bij de ge meente zal in de praktijk be tekenen, dat het kabinet de Schoute (WD) sociale dienst moet blijven bij gemeente spreiding van het welzijnsbe leid in een klap dwars boomt", aldus Schoute. "Bo vendien wordt de democrati sche toetsing van de zorg voor werklozen negatief beïnvloed". De wethouder bespeurde te genstrijdigheid in het over- heidsdenken. Aan de ene kant onderschrijft het kabi net de belangrijke signale rende taak van de gemeente lijke sociale diensten als ba sis voor sociale politiek. Aan de andere kant wordt er op grond van geldgebrek ge streefd naar 'volumebeleid'. (Het terugdringen van het aantal uitkeringstrekkers). Schoute noemde het Haagse denken niet steeds samen hangend en vreesde dat de persoonsgerichte aanpak van de sociale dienst in het ge drang komt. "Naast de grote broers beheersing en volu mebeleid zal de kliéntge- richtheid alras een onderge schoven kind blijken te wor den. De loketten zijn al in be stelling en de bijstandmaat schappelijk werkers kunnen in de omscholing, zo lijkt het!" De wethouder zag vooral tegen strijdigheid tussen de 'cen tralistische' voorstellen van de commissie Lamers van het ministerie van sociale za ken en de plannen van minis ter Wiegel voor de spreiding van de overheidstaken naar de lagere overheden. Het ka binet moest eerst maar eens op eigen niveau het beleid op elkaar afstemmen, zo vond Schopte, voordat het zijn plannen zonder enige lijn of inhoud openbaar maakt. Leidsters De Glijbaan boos LEIDEN - Stichting peuterspeel zaal "De Glijbaan" moet binnen enkele weken het lokaal dat in de openbare kleuterschool Bambi no is gevestigd en dat zij van de gemeente huurt, verlaten. Een week geleden kregen de be stuursleden van de gemeente een brief dat de kleuterschool het lo kaal door een toenemend leerlin genaantal weer nodig heeft. De leidsters van de peuterspeelzaal aan de Oppenheimstraat weten wel dat de kleuterschool met ruimtegebrek kampt. Tenslotte stromen veel van hun peuters door naar deze school. Ze zijn al leen erg kwaad over de manier waarop de gemeente het een en ander heeft geregeld. Vorig jaar mei speelde deze zaak eigenlijk al. Na uitvoerig overleg met gemeente ambtenaren en de toenmalig wethouder van Onder: wijs D. Tesselaar kregen ze 23 ju ni 1980 een brief waarin stond dat alle problemen waren opgelost. Zij konden rustig blijven zitten. De kleuterschool zou een lokaal krijgen in de nabij gelegen lagere school. Irene school "En nu dit", zegt bestuurslid Luud Hettinga. "Zonder overleg moe ten we per 1 maart het pand verla ten. Als vervangende ruimte is ons een lokaal in de Ireneschool aangeboden. Maar wat moeten wij met twintig peuters doen op een oppervlakte van 45 vierkante meter? Het huidige speellokaal is dat tweemaal en nu zeggen de leidsters dikwijls was het maar iets groter". "En op zo'n korte termijn verhui zen is onmogelijk", verklaart juf frouw Petra van den Brink. "Je kunt tegen werkende ouders toch niet zeggen: de kinderen kunnen een paar dagen niet komen want de school moet verhuizen. En dat lokaal in de Ireneschool is hele maal kaal er zijn geen kinder- we's, er is geen afgeschermde speelhoek, ga zo maar door. De gemeente denkt toch niet dat wij daarin gaan bivakkeren. Twee 'jaar geleden zijn we zo gek ge weest om een gedeelte van de kerstvakantie te besteden om dit lokaal te stofferen en goed in te richten. Je ziet het resultaat". Volgens bestuurslid Hettinga doet de gemeente toezeggingen die ze niet waar maakt. Het is haar ech ter wel duidelijk geworden dat met de datum van 1 maart ernst wordt gemaakt. "Enkele dagen geleden", vertelt ze, "stonden er twee barse heren van de gemeen te voor de deur van de peuterzaal met de mededeling: 2 maart moe ten wij hier kunnen werken", "Met andere woorden jullie moe ten dan wel opgehoepeld zijn", vult leidster Elly van Dam aan. Ook Joke Douwes, moeder van één van de peuters begrijpt er niets van. "Je kunt deze kleintjes toch niet ineens verplaatsen naar een kleinere ruimte zonder facilitei ten, temidden van lagere school leerlingen? Ze worden gewoon onder de voet gelopen". LEIDEN - De ge plan om het pand Mussehen- broekstraat 3 'Groenoordsplein 3a te vorderen ten behoeve van Leidse woningzoekenden. De vorderingscommissie heeft een hoorzitting over dit hoekhuis (aparte beneden— en bovenwo ning) gehouden. Eigenaar GA.A Nouwens uit Ocgstgeest kocht de woningen in 1968 voor een prijs (volgens het Tijdens de hoorzitting kadaster) van vijfduizend gul- deringscommissie den. Tien jaar later kwamen de woningen leeg. Volgens de afde ling bevolking in augustus '78. Vervolgens stond het pand meer dan een halfjaar leeg zonder dat het te koop stond. Eerst in maart 1979 werden de woningen te koop aangeboden. De vraagprijs was toen 146.000 gulden Twee maanden later werd het door drie studentes gekraakt. Offi cieel stond het inmiddels negen maanden leeg. Kraakster: "In werkelijkheid al veel langer. Dat hebben we bij de buren geïnfor meerdRuim een jaar later - de kraaksters hebben na aanvanke lijke problemen met de huisbaas ondertussen een soort gebrui kerscontract - stond het pand te koop voor 119.000 gulden Bureau huisvesting stelde de eige- toen voor om het pand Leidse woningzoekenden te ver huren. Hij ging daar niet op in. omdat hij het huis wilde verko pen. Terwijl het pand sindsdien opnieuw langer dan een halfjaar te koop heeft gestaan en de vraagprijs is gezakt tot 90.000 gulden blijkt er nog weinig be langstelling te bestaan voor de koop van het huis. i de bleek Volgens makelaar Van der Drift bemoeilijkt de aanwezig heid van de kraaksters de ver koop. Mevrouw Koning, voorzit ter van de vorderingscommissie, dacht daar anders over. Zij vond de vraagprijs aan de hoge kant. Een ambtenaar van bouw- en woningtoezicht ondersteunde dat Volgens hem was de bouw kundige staat van het pand zoda nig dat het in feite onbewoon baar is. "Afbreken en een nieuw huis bouwen. Dat is de enige op lossing". adviseerde hij. "Het huis is door het vocht ongeschikt voor bewoning door mensen en eigenlijk ook voor dieren", merk te hij op De kraaksters waren het duidelijk niet met hem eens. "Wij willen er graag blijven wo nen", verklaarden zij. LEIDEN - De vordering van de fiatwoning aan het Van Volle nhovenplein 23 gaat voorlopig niet door Tot 31 maart heeft de eigenaar, de familie Van Hagen, gistermorgen uitstel van executie gekregen van het ge meentebestuur om het pand te verkopen Van Hagen: "Het voorlopige koopcontract is al getekend, maar de defini tieve overdracht vindt pas plaats op 31 maart Daai hebben ze dan toch nog rekening mee gehouden Afgelopen maandag zou de fiat. die illegaal werd gebruikt als kantoor ruimte. na jarenlang juridisch getouwtrek worden gevorderd De Raad van State schortte vorige week vrijdag de vordering echter op Nieuwe ontwikkelingen deden zich een paar dagen later voor toen de heer L. van Hagen meldde dat hij de woning had verkocht. De verkoop zou volgens hem door gaan als 13 en W de zogenaamde vordcringslast die op de woning rust eraf zou halen. B en W beslisten gistermorgen dat dat inderdaad zal gebeuren als de woning op 31 maart inderdaad definitief wordt verkocht Tot die tijd blijft de last van kracht, omdat tot nu toe alleen het voorlopige koop contract is getekend. De zitting van de Raad van State die op 19 februari zou worden gehouden gaat nu vermoedelijk niet door. De peuters uil nog in het lokaal van kleuterschool Bambino aan dëOppenheimstraat. Met ingang van 2 maart kunnen ze daar niet meer terecht.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3