Airbus ook in rukt op, Nederland Airbus Beursweek ■HEESS ZATERDAG 14 FEBRUARI 198i Met zo'n honderd Airbussen in de lucht en orders voor enke le honderden toestellen in de hand. ziet Bernard Lathière. president-directeur van de Airbusfabrieken de toekomst vol verwachting tegemoet. Twee jaar geleden nog een betrekkelijk onbetekenend fabriekje met een bescheiden orderportefeuille van veertig contracten. Actief op een markt waar bedrijven met klinkende namen als Boeing, McDonnell Douglas en Lock heed de lakens uitdeelden. Op Airbus zat niemand te wachten, zo leek het. Nu is dat allemaal anders. De strijd met Lockheed en McDonnell Douglas is in het voordeel van Airbus be slecht. Op Boeing na levert Airbus het best verkochte toestel ter wereld en La thière is er heilig van over tuigd dat zijn uitbreidings plannen Airbus straks een eerste plaats gaan opleveren. Erg bescheiden klinkt dat niet, want Boeing beheerst ten slotte nog steeds tachtig pro cent van de zo belangrijke Amerikaanse markt, maar een inventarisatie van orders en opties leert dat de toe komst voor Airbus aardige zaken in petto heeft. Twintig maatschappijen heb ben in hun vloot al toestellen van het type Airbus opgeno men en dat betekent dat de fabrieken op de markt rede lijk zijn vertegenwoordigd. Niet alleen in Europa, maar ook in het Midden- en Verre Oosten en sinds kort zelfs in de Verenigde Staten. Avontuur Tien jaar geleden kwam het project van de grond en droeg het alle kenmerken van een spannend avontuur. De eerste oliecrisis moest nog komen, de wereldhandel groeide gestaag en het belang van de luchtvaart, zo werd verwacht, zou sterk toene men. Zonder ingrijpen zou Europa in dat geval met lede ogen moeten toezien hoe de Amerikanen met hun popu laire machines de voornaam ste vruchten van die bloei zouden plukken. En dat ter wijl op het continent in prin cipe voldoende kennis aan wezig was om zelf een toestel op de markt te brengen. De vraag was alleen hoe die over verschillende landen verspreide kennis te bunde len zou zijn op één plek. Eén Europese vliegtuigindustrie leek een fata morgana. Indi viduele belangen van landen zouden moeten wijken voor het gemeenschappelijk be lang. Dat zou massa's energie en overredingskracht vergen, gigantische ruzies tot gevolg hebben en waarschijnlijk na een reeks van jaren nog niet tot een noemenswaardig re sultaat hebben geleid. Dat het project na een wat moeizame start toch van de grond is gekomen, is voorna melijk te danken aan de ont worpen verdeelsleutel, die er voor zorgt dat alle deelne mende landen als toeleve ringsbedrijf fungeren voor de Airbusfabrieken in het Zuid franse Toulouse. Zo is niet al leen met Amerikaanse moto- Nog een paar jaar en ook de KLM krijgt de beschikking over de Airbus, de vliegmachine die het resultaat is van een uniek samenwerkings verband van een aantal Europese landen. Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Brittannië, Nederland, Spanje en België leveren allemaal hun bijdrage aan de productie van dit toestel, dat in nog geen tien jaar tijd een belangrijk aandeel op de markt heeft veroverd. De orderpor tefeuille van de hoofdvestiging van Airbus in Toulouse is goed ge vuld, zo goed zelfs dat nieuwe fabrieken worden gebouwd en de werkgelegenheid de komende vijf jaar kan worden verdubbeld tot 40.000 werknemers. Maar het succes van de Airbus gaat wel ten koste van de Amerikaanse vliegtuigfabrikanten. McDonnell Douglas, toch al geteisterd door de naweeën van de DC-10-affaire zag de vraag te ruglopen, maar ook Lockheed en zelfs de gigant Boeing komen niet ongeschonden uit de strijd. "Het is een oneerlijke concurrentie", zeg gen de Amerikanen, want het Airbusproject kan rekenen op rniljar- densteun van de deelnemende landen. pectievelijk de Airbus A300 en de Boeing 727 ook al een opvolger gereed staan. De A310 en de 767, bedoeld ter vervanging van verouderde toestellen als de DC-8 en de DC-9. KLM heeft tien vliegtuigen A310 in bestelling, Martinair drie en een optie op een vier de. Voor de derde Nederland se maatschappij Transavia is het toestel, gezien de actvitei- ten van dit bedrijf minder ge schikt. Zijn er met vliegtuigen van vooral MCDonnell Douglass nog al eens technische pro blemen. bij Airbus niets daar van. Onderhoudskosten van de toestellen die al in bedrijf zijn, blijken zelfs veel lager dan geraamd en steken gun stig af bij die van Boeing. Hel toestel is bovendien zuinig en redelijk comfortabel. Zo'n airbus is natuurlijk een wonder van tech nisch vernuft. Ontwor pen en gemaakt door tientallen knappe kop pen en dan op een dag staat-ie klaar. Ik neem daar kennis van, maar echt beroeren doet het me niet. Tussen de techniek en mij gaapt een ravijn. Ik begrijp al dat chemische, aero-dynamische, elektronische ge- frutsel niet, het gaat me finaal boven het petje. En omdat ik er niet bij kan, begint al gauw de vervreemding en vandaar is het nog maar een stapje naar onverschilligheid. Dat had ik al heel jong. hoor. Op school haakte ik al af bij die twee Maagdenburger halve bollen, dus u kunt wel nagaan Technici weten dan ook nooit goed raad met me. Het enige dat ik roep zodra technische apparatuur in zicht komt, is: "Als-ie het maar dóet, hij moet het dóen". Van de rest wil ik niks weten. Het avontuur in de grote wereld van de techniek is voor mij weinig navoelbaar. Al die mensen die bij die airbus betrokken zijn ge weest, zullen best hun spannende uurtjes eraan hebben beleefd, maar voor de buitenwereld blijft dat allemaal zo vaag. Soms proberen technici zoiets wel onder woorden te brengen, maar als ik dat gepraat hoor, wil ik terstond het dak op Het gezwoeg in zeg maar de luierjaren van de techniek spreekt me weer wel hevig aan. Omdat het geen horden mensen waren die gezamenlijk aan één ontwerp fröbelden, maar individualisten die op eigen houtje aan iets prutsten. Er zijn uiterst schilderach tige figuren onder geweest en ook al gaat hun technisch gedon derjaag inhoudelijk aan mij voorbij, ik kan in elk geval zien wat ze deden (hun werkstukjes zijn nog van ontroerende eenvoud) en in de verhalen proef ik hun wanhoop én hun niet kapot te krijgen hoop. Dat fascineert me. Als het om vliegen gaat, heb ik twee favoriete verhalen. Het eerste gaat over de Amerikaanse broertjes Wright, Wilbur en Orville, die betrokken waren bij de eerste bemande vlucht. Ze begonnen met een ffetsenzaak in Dayton, Ohio, bouwden hun eigen model fiets en gebruikten het geld dat ze daarmee verdienden om een vliegtuig te maken. Van 1894 af waren ze er bezeten mee bezig. Wilbur was toen 27, Orville 23. Groot waren hun teleurstellin gen. Zo zelfs dat Wilbur op een dag ontgoocheld uitriep: "In nog geen duizend jaar zal iemand kunnen vliegen". Maar onze fiet senmakers bleven doorrommelen. Ze maakten alles zelf, tot en met de propellers. De motor werd ontworpen door hun assis tent, Taylor, in het gewone leven winkelier. Maar op 17 decem ber 1903 was het zover. In Kitty Hawk, in Noord-Carolma, stond hun Flyer klaar voor de eerste vlucht. Enzo Angelucci vertelt er over in het boek "Vliegtuigen" "De poging begint om 10.35 uur. Behalve de beide gebroeders Wright trotseren nog vijf personen de ijskoude wind die blaast met een snelheid van 40 km per uur. De motor springt aan. de machine beeft onder de druk van haar propellers en wordt door de aanwezigen op de lichte houten startrail vastgehouden. Bij het commando "Go" schiet ze wankelend vooruit, bonst om hoog en verheft zich als een plompe vogel met witte vleugels van de grond om een "sprong" van ongeveer 40 meter te maken. Het succes is er. Men onderneemt nog een tweede, derde, vierde poging, tot de Flyer enkele meters hoog stijgt en in 59 seconden de afstand van 230 meter overbrugt. Het wonder is volbracht: een machine "zwaarder dan lucht" is met een man aan boord alleen door de kracht van zijn motor van de aarde opgestegen en heeft gevlogen". Wat een moment moet dat voor de broertjes Wright zijn geweest! De wereld zou nooit meer zijn wat-ie ge weest was. Het andere verhaal gaat over Charles Lindbergh, de jonge vlieger die in 1927 de eerste non-stop vlucht Amcrika-Europa vol bracht. Zijn toestel, de Spirit van St. Louis, werd in California gebouwd in zestig dagen en Lindbergh ontbrak geen dag. "Hij controleerde er elke handgreep". Op 20 mei 1927 vertrok van hij van New York, zijn vliegtuig tot boven het toegestane gewicht volgestouwd met brandstof. Als voedsel had hij vijf broodjes bij zich (waarvan hij cr maar ander half zou opeten) en een thermosfles koffie. (Ik denk daar nog wel eens aan als ik stewardessen zie rondlopen met dat plastic vre ten). Een radio had hij niet bij zich, een parachute evenmin. Hij kreeg te kampen met mist en sneeuw. Een paar keer viel hij in slaap. In ruim 33 uur overbrugde hij de 5870 km, gemiddelde snelheid 188 km per uur. Na zijn aankomst in Parijs wilde hij maar twee dingen: een glas melk en een warm bad RUUÖ PAAUW. Boven: de Flyer I van de gebr. Wright, waarmee in 1903 de eerste bemande vlucht met behulp van een motor werd gemaakt. Onder de "Spirit of St.Louis", waarmee Charles Lindbergh in 1927 van New York naar Parijs vloog. ren gewerkt, maar is er nu ook een contract met de Brit se Rolls Royce fabrieken. Spanje zorgt voor landings gestellen. Franrijk voor de banden, en Fokker in Neder land, draagt als onderaanne mer ook zijn steentje bij. En nu de Airbus een succes wordt, staan veel landen bui ten Europa te dringen om in ruil voor afname te kunnen meewerken aan de bouw van de machines. Japan Airbus zelf is behalve in de Amerikaanse markt, recente lijk het meest geïnteresseerd in verkoop aan en medewer king van de Japanners. Dat is gezien de ontwikkeling in het verleden een logische belang stelling. In Europa heeft men immers voldoende voet aan de grond, in het Midden-Oos ten is onlangs een order voor elf toestellen binnengehaald bij Saoedïc-Arabië. van ouds her een land dat met Ameri kaanse toestellen vloog. Ook Singapore Airlines, de groot ste luchtvaartmaatschappij in het Verre Qosten is afne mer van Airbus. Blijven over Japan Air Lines en Air New Zealand met wie op het ogen blik een intensief contact gaande is. Resulteert dat in orders, dan denkt Airbus in de toekomst alleen a! in Azie voor twintig miljard gulden te kunnen verkopen. Hoe is dat succes te verklaren De Amerikanen hebben in zoverre gelijk dat de uiterst gunstige voorwaarden die kopers worden geboden, wel voor een zekere concurren tievervalsing hebben ge zorgd. Airbus wordt niet al leen zwaar gesubsidieerd (geld dat in de toekomst ove rigens wel terug moet ko men) maar er is landen als Door Ton van Brussel Frankrijk en West-Duitsland, als belangrijke aandeelhou ders, veel aan gelegen om aarzelende cliënten over de streep te helpen. Zo vond Airbus het zo belangrijk om in de Verenigde Staten door te breken, dat de Amerikaan se maatschappij Eastern Air lines kosteloos vier Airbus sen ter beschikking kreeg om "mee te spelen". Een slim migheidje van Airbus, dat van de kant van Eastern Air lines een order heeft opgele verd voor 23 toestellen en een optie voor nog eens 25. Laconiek Bij Boeing reageert men nog steeds uiterst laconiek op het Airbusproject, maar de fa briek heeft bij het Ameri kaanse Congres wetgeving weten los te peuteren, waarin de kredietverlening voor klanten van Boeing gelijk wordt geschakeld aan de faci liteiten die Airbus biedt. De subsisdies waren niet alleen bepalend voor het succes. Voor zowel McDonnell Douglas als voor Boeing geldt dat het betrekkelijke monopolie van deze fabrie ken op de markt, de top wat in slaap heeft gesust. De groei van de markt bepaalde zich voor een belangrijk deel tot de korte en middellange afstand. Een geschikt toestel was niet voor handen en ze ker niet één die kon voldoen aan moderne eisen op het ge bied van veiligheid, comfort en energiebesparing. Airbus is in dat gat gedoken en heeft zich van een belangrijk aan deel weten te verzekeren, nog voordat Boeing de 727 in pro ductie nam. Beide maat schappijen hebben voor res- Zorgen In Toulouse is er behalve vreugde over het behaalde succes ook wel bezorgdheid. De vraag naar vliegtuigen is veel groter, dan was ver wacht. zodat zich nu het pro bleem voordoet hoe al die toestellen gemaakt moeten worden. Het productieappa raat van Airbus is er in de verste verte niet op in ge steld. Vorig jaar konden niet meer dan drie toestellen per maand worden geprodu ceerd: dit jaar worden dat er vier en men streeft er naar dit aantal in 1985 te hebben op gevoerd tot tien per maand. Een verdubbeling van het aan tal werknemers is dan aan de orde, maar wil een bedrijf een dergelijke groei in zo'n korte tijd doorstaan zonder al te veel verlies van kwaliteit, dan komt daar heel wat voor kij ken. Uitbreding van produc tie. betrokkenheid van meer landen, een ruimere onder houdsdienst en dat alles voor een bedrijf dat net tien jaar bestaat. Zo bekeken heeft Boeing een flinke voor sprong. Met een verkoop van ruim vierduizend passagiers vliegtuigen achter de rug. moet er van worden uitge gaan dat men daar wat meer van wanten weet. dan bij Air bus. Bernard Lathiere onder kent die achterstand, maar zegt desalniettemin: "In 1990 hebben wij duizend Airbus sen verkocht. Let maar op". De Airbus A300 isop het ogenblik in gebruik bij onder meer een aantal Westduitse luchtvaartmaatschappijen. (Foto Roger Soupart) door C. Wagenaar AMSTERDAM - Voor de New- yorkse effectenbeurs bleef het ook deze week een kwestie van kwakkelen, maar de Amster damse effectenbeurs was positie ver. Niet dat hier sprake was van een overtuigende koersrijzing, maar voor een flinke schare van fondsen werd toch goede belang stelling getoond die de noterin gen in opwaartse richting dreef. De obligatiemarkt was evenwel sterk gedrukt. Ook deze week wist Wall Street weer niet welke kant het uit moest en opnieuw schitterden de beroepsbeleggers, die voor de vele beleggingsmaatschappijen en andere institutionele beleg gers optreden, door afwezigheid. Hierdoor werd de beurs groten deels overgelaten aan de particu liere beleggers, zodat de dage lijkse omzetten beperkt bleven. De mentaliteit werd door een af wachtende houding bepaald, mede door de mededeling van de nieuwe president volgende week woensdag in de jaarlijkse State of the Union - de Troonrede - een drastisch bezuinigingsplan als mede belastingverlagingen be kend te maken. Onzekerheid hoe deze voorstellen bij het Congres, dat er in laatste instantie zijn goedkeuring aan moet hechten, zullen vallen, deed menige belegger aarzelen beurszaken te doen. Hierdoor liet Wall Street deze week dagen met kleine winsten weer opvol gen met verliezen, zodat er per saldo niet veel gebeurde. De bankwereld in Amerika neemt al evenzeer een afwachtende houding aan. Sommige ba,nkcn hebben weliswaar getracht door een terugschakeling tot 19 pro cent de rente in het land omlaag te krijgen, maar de grote City bank van New York. die er een uitgebreide berekening op na houdt voor zijn rentetarieven en daarom als maatgevend wordt onderkend, bleef bij het niveau van 19,5 procent. Trouwens, veel lust om de rente te verlagen zullen de banken niet hebben, nu vele financile autori teiten het komende voorjaar een ernstige worsteling vrezen om het benodigde krediet, waardoor de bankrentc wel eens tot 25 pro cent opgedreven zou kunnen worden. Bovendien wordt de laatste tijd eerder rekening ge houden met de rentetarieven op nieuw overheidspapier als maat staf voor de te verwachten rente ontwikkeling dan de banktane- vcn. En de rente liep op dit pa pier deze week weer licht om hoog. Daarom bleef ook de dollar goed op peil en wist zich ondanks de lichte neiging tot rentedaling in de Verenigde Staten uitstekend te handhaven. In Frankfurt kwam deze munt zelfs op een nieuw hoogterecord sedert vele jaren, evenals in Amsterdam, waar meer dan f 2,35 voor 1 dol lar werd betaald. Het toegenomen financile prestige van .de nieuwe Amerikaanse re gering en de felheid, waarmee tot dusver met de mond de inflatie te lijf wordt gegaan, heeft tot de hoge dollarwaarde bijgedragen. Ook voor de verdere ontwikke ling hiervan zijn de komende Amerikaanse regcringsplannen van grote betekenis. Zoals opgemerkt was de Amster damse obligatiemarkt deze week sterk gedrukt en de gevolgen bleven voor de rente-ontwikke ling dan ook niet uit. Het interna tionale kapitaal onthoudt zich nog steeds van zakendoen op on ze beurs en de belangstelling voor ons obligatiebezit is uiterst gering. Vele leningen lieten da gelijks tot een half procent val len. Dit dwong de hypotheek banken de afgifteprijs van hun 11 procent pandbrieven tot 99 procent terug te brengen De vo rige week geplaatste 10,75 pro cent lening van de Ontwikke lingsbank tegen 99 procent liep terug tot 97 procent en de nieuw ste 10.75 procent staatslening, waarop eind deze maand gestort moet worden tot een koers van 100.6 procent, zakte tot 99 pro cent. Met spanning wordt nu gewacht op de volgende week bekend te worden emissiekoers van de U procent lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, nu de deze week geplaatste 11 procent lening van Bank Mees en Hope tegen 99 procent voor slechts cir ca 98 procent werd verhandeld. Ondanks deze duidelijke signa len van rentestijging in ons land bleef de aandelenmarkt toch goed op peil. Er bestond zelfs ge selecteerde belangstelling voor een aantal fondsen, waardoor de ze behoorlijk in koers opliepen. Alleen Koninklijke Petroleum liet het hoofd hangen en zakte weg van 210 gulden op 200 gulden Dit in overeenstemming met de olicwaarden in Wall Street, waar ook een afbrokkelende tendens tot ontwikkeling kwam Want evenals aan het Amerikaanse rentcfront heerst ook in de olie wereld een onduidelijke situatie. De grote internationale oliemaat schappijen zijn geneigd van een zekere marktverzadiging te spre ken. omdat momenteel de dage lijkse olieproduktie het verbruik enigermate zou overtreffen. Maar sommige oliesjciks zien, vooral voor de winter van 1982 weer een ernstig tekort. Een feit is echter dat op de vrije olie- markt de prijzen blnven dalen. Opmerkelijke belangstelling be stond er deze week voor Hoogo vens, Ak/u en Heineken, die hierdoor 2 tot 3 gulden wisten aan te trekken. Ook Gist-Broca- des voegde 2 gulden aan de koers van het vorige weekeinde toe. Nationale-Nederlandcn, Nedl- loyd. ACF en Audet trokken 5 tot 7 gulden aan en ABN en Elsevier NDU waren rond 10 gulden ho ger. Daarentegen moesten de aandelen in de hypotheekban ken door de aantrekkende rente terug Frièftch-Gröningse Hypo theekbank verloor zo n 5 gulden en Westland-L'trecht zelfs 10 gul den Ook de VNU verloor flink terrein door 5 gulden te verspe-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 29