Motörhead verslaafd aan ruig roekbestaan HALF, HALF HALF De bende van Barbra POPPENTHEATER IN KATWIJK Zoals je ziet een hele kleine KLEPPERDOOS deze week. Dit is 'niet zomaar voor een keertje, of omdat we geen zin hadden. Nee, voortaan verschijnen we om de week met een halve pagina. We hebben de ruimte gedeeld met de rubriek voorde oudere kinderen GLAGENRAD. Verder blijft alles hetzelfde. Nog steeds kunnen jullie je eigen stukjes instu ren. We kunnen natuurlijk niet zo veel tegelijk meer mee nemen, maar dat is begrijpelijk. Redactie: Marijke Kool en Anneloes Timmerije. Bijdragen van: Margot Blonk en Monique Uiter- waal. Reacties naar: Klepper doos, Postbus 54. 2300 AB, Leiden. Wat geef je aan een één-jarige peuter? Een vat buskruit en een doos lucifers. Katten kalender Voor kinderen die veel van katten houden is er een mooie verjaar dagskalender verschenen. Mis schien een idee voor een verjaar dagscadeautje. De tekeningen van de katten zijn gemaakt door Ella van Schaik. Voor tien gul den is hij te bestellen bij: Fris- kies promotions, Postbus 158, 2100 AD, Heemstede. Dieuwke Wieringa, 9 jaar, v. Brouchove- nlaan 9. Oegstgeest Bananenjam Wat heb je nodig: 2 kilo bananen. 2 pond suiker. lh liter water, sap van 1 si naasappel. sap van 1 citroen, een paar glazen potten, flesje o-pecta (bindmiddel). Wat moet je doen: Breng het water samen met de suiker en het sap van de vruchten aan de kook; Laat het water 5 minuten zachtjes koken; Schil de bananen, en snijdt ze in plakjes; LDoe de plakjes banaan in het kokende water en laat het nu een kwartier zachtjes ko ken. Je moet goed blijven roe ren; Laat de jam nog even koken, blijf ondertussen roeren; Doe nu de bananenjam in de potten Je kunt deze jam ook maken met wat minder suiker. De jam smaakt dan wat frisser, en het is niet zo slecht voor je tanden. Alleen moet je de potten dan wel in de ijskast bewaren. Boekbespreking Barbara, negen jaar, zit in de vierde klas van de Lo- rentzschool, schrijft er over wat zij vindt van het boekje: "De bende van Barbra", door Els de Groen. "Het is geschreven door Els de Groen. Het gaat over een groep die probeert, duidelijk te maken wat dierenleed is en er wat aan te doen. De groep bestaat uit: Kees M., Menno, Bram de W., Mr. A.L. Be- rendse (Puk's vader), Ad- die en Eddie (tweeling), Puk, Ellie, Hannes, Tante Barbra en de hond Mop pie. Ik vond het soms erg moei lijk om door te lezen om dat het zo vreselijk was (dit mag geen reden zijn om het niet te lezen!!). Er staan dus nare dingen in. Hoe dierproeven zijn en over een legbatterij, kui- kenmesterijen en var- kensmesterij. Er staat ook in wat er van een varkens staart wordt gemaakt en van een kippesnavel. Het is een boek dat iedereen die heel erg van dieren houdt zou moeten lezen". Barbara. Volgende week woensdag, op 18 februari, treedt om twee uur het rondreizende poppentheater van Jozef van den Berg op. Jozef kreeg van minister Gardeniers van CRM (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) de prijs voor het beste jeugdtheater: de Hans Snoekprijs. Zo'n prijs krijg je niet zo maar, en we mogen dus wel aannemen, dat het poppen theater van Jozef van den Berg erg leuk zal zijn. Als je er naar toe wilt: kaartjes zijn te koop bij K O in Leiden of in Katwijk. Plaats: theater Tripodia in Kat wijk. Dag: woensdag 18 februari Tijd: twee uur. Veel plezier! EVA VAN DER nÓr-K Zelf hebben ze er ook moeite mee een beetje redelijke bena ming voor hun muziek te bedenken. Hardrock is het toch eigenlijk ook niet. Zullen we het heavy-metal noemen? Nee, ook dat geeft niet goed weer waar het nu werkelijk om gaat. Noem het maar gewoon Motörhead. "Ja, waarom niet, het is tenslotte gewoon Motörhead wat we maken". Wie indertijd gedacht heeft dat een groep als Deep Purple wel de li miet betekende wal betreft harde muziek, kwam ondertussen be drogen uit. Het kon harder, getui ge bijvoorbeeld Rainbow. UFO. Judas Priest en AC-DC. En dat zijn er nog maar een paar. Maar eens bereik je toch de limiet, zou je denken althans. Motörhead be wijst echter dat harder dan hard wel degelijk mogelijk is. Dat drie jongens zoveel lawaai kunnen produceren blijft een wonder, maar een feit is wel dat de groep zich in een fikse belangstelling kan verheugen. Om die laatste elpee neg wat extra kracht bij te zetten kwam het drietal een dagje over om in het Hilton Schiphol van zich te doen spreken. En laten spreken ook, wat al tijdens de fotosessie aan de hand van het zwembad in de hal sloop de manager naderbij om de zaak in de gaten te houden. Ter wijl de drie muzikanten achter een vitrage stonden, brandden zij daar met hun sigaretten een paar gaatjes in. Eenmaal in een hotelkamer, goed voorzien van alcohol en soft drugs. blijken het toch beminne lijker types dan verwacht. Wat een kort interview had moeten worden, loopt tot ioh een gesprek van ruim drie uur. Dan ook blijkt dat Lemmy, Phil en Eddie gecul tiveerder zijn dan zij de buiten wacht willen doen geloven Het trio is het er wel over eens en knikt nog eens instem mend, en voegt eraan toe:Ja, het lijkt toch zeker nergens op". Motörhead bestaat uil oprichter Lemmy, Philty Ani mal Taylor en Eddie Clarke. In die formatie wordt er nu vijf jaar gewerkt en verschenen achtereenvolgens de el pees Motörhead, Overkill, Bomber en Ace of Spades. Goed, ze blijven gek op alles wat rock zo aantrekkelijk maakt, te weten veel reizen, vrouwen, geld en muziek. Dat zijn echter niet de enige onderwerpen van gesprek. Later zal er een heus gesprek ont staan over de Tweede Wereldoor log en alle bijkomende facetten. Lemmy blijkt een dr. L. de Jong in zakformaat en de zijn is duide lijk door zijn beïnvloed. beinvloed. Gek op tournees Motörhead is ook een groep die be kend staat weinig te repeteren. Gewoon het podium op en ram men maar. Eddv daarover: "Ach. we repeteren natuurlijk wel wat. maar vergeleken met andere groepen stelt dat weinig voor. Bij ons gaat dat zo. Ten eerste komen we een uur te laat aan. Dat is dan de schuld van de chauffeur, want zelf maken we natuurlijk geen (Luid )Luid gelach). Dan gaan we een uurtje zitten uitrusten, wat joints, een paar bgrrels en even naar wat muziek van onszelf luis teren. Dan een soundcheck van tien minuten. Weer wat roken en dan spelen. Je kunt wel stellen dat wij repeteren wanneer de pubs even gesloten zijn". "Met elpees maken gaat dat al niet anders. Plots zitten we in de stu dio en realiseren we ons dat we maar twee nieuwe nummers heb- De rest maken we dan daar Als het móet gaat het De groep is overigens gek op tour nees. Eddy: "Je moet het gedaan hebben om het een beetje te be grijpen. Wij willen gewoon spe len. Voor een publiek. Dat past bij onze muziek. Lol maken on derweg. In zo'n hal zitten een paar duizend mensen. Er is la waai. En jij bent daar onderdeel van. Natuurlijk heb je wel eens geen zin. Maar na een kwartier krijgt het je toch te pakken". "Vergelijk het met het eindelijk veroveren van een meisje waar je al tijden lang vergeefs jacht op hebt gemaakt. Die voldoening. Die vergelijking gaat mank. maar is het beste wat ik kan bedenken. Living a dream, dat is het. Een roes. Een droom die je werkelijk beleeft. Je gemoed schiet wel eens vol. Erg emotioneel. Al die mensen die naar jou komen kij ken en luisteren. En geloof mij, elk publiek is weer anders. Dun- dec en Belfast bijvoorbeeld. De mensen daar hebben vrijwel nooit een concert. Die reageren door hel dolle heen. Je voelt je er welkom". Agressie "Inderdaad ja. onze muziek straalt een stukje agressie uil. Dat begint al met de titels van onze platen Onze kleding ook. En de muziek natuurlijk. Maar die agressie kun je vergelijken met de agressie die Clint Eastwood uitstraalt in een film. Dat is toch ook niet echt?" Phil: 'Ik was zelf nogal een agres sief jochie vroeger. Veel vechten in de buurt Ook nog een tijdje boksles gehad. Maar mijn vader heeft op een zekere dag een drumstel voor mij gekocht en me gedwongen mij agressie daarop te uiten. Dat drumstel sloeg ook niet terug. Misschien geeft dat onze muziek een agressief trek je". Eddy: "Wanneer ik van het toneel afkom ben ik leeg. Geestelijk he lemaal van de kaart. Alles wat er na een concert gebeurt, is eigen lijk ook een anti climax. Dat is een groot probleem. Voor een op treden laad je je op en dan die explosie. Na een optreden bczui pen we ons dan ook altijd. We kunnen dan toch niet slapen. Je hoort mensen wel eens zeuren over het harde tourleven, maar voor ons is het plezier". "Voor mij komt het moeilijkste mo ment zodra de tournee is afgelo pen. Drie maanden langs de weg, hotels, doen waar je zin in hebt. lekkere vrouwen. En dan ben je plotseling weer thuis. Zit je in je enge kleine huiskamertje Dat is verschrikkellijk Vergelijk het meteen jongen die terugkomt uit Vietnam. Die heeft daar in de jungle gezeten, constant alert voor gevaar, mensen gedood, in de bush-bush geslapen, slangen "Inderdaad ja, onze muziek straalt een stukje agressie uit. Maar dat is toch met echt?" en ga maar door Dat krijgt je in de ban wantje wilt overleven. En dan plotseling is de oorlog voor bij en sta je weer thuis in je stom me geboortedorpje Moetje weer het leven van voorheen proberen op te vatten. Geloof me. dat is ont zettend moeilijk. Je vrouw met haar koppie thee. Ik kan mc geen verschrikkellijker dingen voor stellen Je mist de spanning en de opwinding". Vechtpartijen "Ik heb altijd een hele ti jd nodig om weer te acclimatiseren. Ik vraag me zelfs af of wc wel weer heli maal normaal worden. Natuurlijk doe je tussen twee tournees in ook wel andere dingen, zoals pla ten opnemen, maar dat is toch niet vergelijkbaar. Aan het einde van de tournee zijn we ook een grotó familie met de hele ploeg "Na afloop van de tournee kunnen we ook niet meer buiten elkaar. Ik woon zelfs in hetzcllde ge bouw als Phil, terwijl Lemmy ook vlak bij ons woont. Wc zijn prima vrienden. Je hebt groepen als Rambouw die afzonderlijk van optreden naar optreden rei zen. Dat snap ik niet Hoe je js nu een podium op stappen met men sen waarjeniksom geelt'' Je doet het toch niet helemaal alleen voor het geld?" "Jazeker, we gaan ook wel met el kaar op de vuist. Soms om de sim pelste dingen. Een vrouw bij voorbeeld. Nee, even serieus, als je een beetje dronken wordt na een optreden, dan kun je van die woordenwisselingen krijgen die maar door en door gaan Tot ie mand zijn zelfbeheersing verliest en gaat slaan In Glasgow stond ik in de lobby van een hotel een partijtje met Phil te knokken toen iemand ons wilde scheiden. Op dat moment zijn we samen die persoon te lijf gegaan Dan zijn we plotseling weer één". PI ETER GROEN EWOLD Galgenrad zal voor taan op zaterdag verschijnen De platcnrubriek wordt losgekop peld van deze longerenpagina en duikt op dezelfde dag elders inde krant op. En wel op de pagina met de strips

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27