Rol Mao Zedong omstreden maar onbetwist groot "Politieke consequenties Taiwan-affaire te weinig bekeken" EBÖ93 Dr. Radtke; 'China-discussie veel te emotioneel ZATERDAG 14 FEBRUARI 1981 PAGINA 21 Veel. erg veel is er de afgelopen weken gepraat en geschreven over de mogelijke Nederlandse duikboten-leverantie aan Tai wan en de schade die dat zal toe brengen en tot op zekere hoogte al heeft toegebracht aan de be trekkingen tussen Nederland en de Volksrepubliek China. Im mers. de Volksrepubliek be schouwt Taiwan als een opstan dige provincie en betitelt de duikboten-leverantie als een vij andige daad. Daar staat dan weer de mening van o.a. premier Van Agt tegenover die vindt dat Ne derland het zich in deze barre economische tijden niet kan ver oorloven de vette Taiwanese or der te laten lopen. Dr. Radtke vindt die laatste ziens wijze nogal eenzijdig. "Je moet het vraagstuk anders benaderen, niet alleen naar de werkgelegen heid kijken. Je moet naar mijn mening alle contacten met de Volksrepubliek, politiek, econo misch, cultureel, in ogenschouw nemen. De politieke aspecten zijn tot nu toe onvoldoende aan geraakt. Kijk je naar de politieke kanten van de zaak dan kun je de relatie tussen 'China en Neder land niet los zien van de betrek kingen die China onderhoudt met de Verenigde Staten. Japan en West-Europa. Zodra er iets verandert in de verhouding tus sen Nederland en China bestaat er ook gevaar voor verandering in de relaties tussen China en de andere landen. Althans, dat is het Chinese gezichtspunt. De Chinezen zijn bang dat de Neder landse transactie met Taiwan het hun moeilijker zal maken om tot een bevredigende verhouding met Reagan te komen. Bovendien kan het Nederlandse beleid gevolgen hebben voor het beleid van de westelijke alliantie, de NAVO. De Chinezen laten op dit moment niet na te wijzen op de politiek-strategischc voorde len van een samenwerking tus sen de NAVO en China. Immers, door de slechte verhouding tus sen China en Rusland, houden de Chinezen tientallen Russische legerdivisies aan hun grenzen ge bonden. Persoonlijk vind ik de Chinese houding sterk lijken op chantage en ook hypocriet. Alge meen is bekend dat Amerika ook wapens levert aan Taiwan. China heeft daar wel tegen geprotes teerd maar nooit echt acties on dernomen. Overeenkomsten met de Verenigde Staten zijn niet beëindigd. Nu Nederland het zelfde doet als Amerika heeft China eigenlijk qua rechtspositie niet veel been om op te staan. Al leen kom je met een dergelijke juridische spitsvondigheid in de politieke realiteit niet ver. Politi ci konden zien aankomen dat China wel zo moest reageren als het heelt gedaan, dat het land geen andere keus had. Als je zoiets kunt voorspellen dan moet je je bij je beleidsvorming afvra gen of de nadelen van een poli tieke verslechtering opwegen te gen de economische voordelen" van zo n duikboten—order. Het uiteindelijk oordeel over de Tai wan—zaak hangt af van de beant woording van die vraag Radtke. van oorsprong Duitser maar inmiddels beschikkend over de Nieuwzeelandse nationa liteit. zegt als buitenlander bui ten die oordeelsvorming te wil len blijven omdat hij zich te wei nig ingewijde van de Nederland se politiek acht. Wel stipt hij, daarnaar gevraagd, met grote omzichtigheid en lich te tegenzin nog een andere mo gelijke consequentie van de duikboten-affaire aan: de ver slechtering van de culturele con tacten en de in verband daarmee te verwachten terugroeping van Chinese studenten naar hun va derland. Radtke ("Ik heb geen zin al te zeer op dit dreigement in te gaan") zegt dat een dergelij ke terugroeping bij het doorgaan van de duikboten-order voor de hand ligt. Overigens volgen aan hand ligt. In Nederland studeren op het moment enkele tientallen Chinese studenten 'Terugroeping is menselijk ge sproken vreselijk zielig. De meesten beginnen het land en de mensen net een beetje te kennen en de taal enigszins te beheersen. Op het moment dat ze daar pro fijt van kunnen gaan trekken moeten ze weg. Erg triest". t de Culturele Revolutie, symbool v Door Bert Paauw Jiang Qing, de in ongenade gevallen weduwe van Mao Zedong, tijdens het onlangs gevoerde proces in Peking tegen de Bende van Vier. Ut LEIDEN - China— kenners in Neder land of degenen die daarvoor door den ken te gaan zitten elkaar al sinds vele jaren stevig in de haren. Wederzijdse verkettering, be schuldigingen over onwetenschappelij ke praktijken en soms onvervalste scheldwoorden worden daarbij niet uit de weg gegaan. Sinds de dood van de gróte Chinese roerganger Mao Zedongnn vier jaar gele den, is de discussiewat verstomd. Af en toe echter laait de woordenstrijd weer op zoals vorige week, toen professor Wertheim, groot aanhanger van Mao en diens zogenaamde ra dicaal—socialistische ex periment in China, zijn te genstanders gebrek aan kennis en begrip verweet hoewel hij toegaf dat de door Mao op touw gezette Culturele Revolutie geen succes was geworden. In de NRC daarentegen deinsde Rudy Kousbroek er niet voor terug Wert heim en andere mooisten voor 'vereelte leugenaars' en bandietenuit te ma ken. Dr K. W. Radtke, ook een Chi- na-kenncr en als weten schappelijk medewerker ver bonden aan het sinologisch instituut van de Leidse uni versiteit, kan weinig waarde ring opbrengen voor de wijze waarop de China-discussie in Nederland wordt gevoerd. "Het is allemaal veel te emo tioneel". vindt hij. "Men be strijdt eikaars opinies. Dat is een vruchteloze zaak en het komt het niveau van de dis cussie ook niet ten goede. Veel zinvoller is het om over concrete, zakelijke punten te praten. Bijvoorbeeld door aan te tonen dat een bepaalde werkwijze niet juist is of dat iemand over onvoldoende bronnenkennis beschikt. Daarbij moet men dan wel een zeker respect blijven op brengen voor de tegenstan der. Dat gebeurt nu vaak te weinig". Zelf heeft Radtke. die bena drukt dat hij namens zichzelf spreekt en niet namens het sinologisch instituut, een uit gesproken mening over de fi guur van Mao. "Hoe je hem historisch ook waardeert, hij hoort in ieder geval bij de mensen die een onuitwisbare indruk hebben achtergela ten. De rol van Mao is buiten gewoon groot geweest. Als historicus is het erg interes sant na te gaan wat de per soon van Mao voor de Chine se geschiedenis heeft bete kend. Vreemd genoeg kom je nu steeds meer de houding tegen van: het maoisme is niet interessant meer. we hebben geen tijd meer om te denken aan die oude man die al vier jaar dood is. Maar ik vind het nu juist een geschikt moment om zich af te vragen wat zijn invloed is geweest. Die vraag staat los van een morele waardering van de persoon Mao. Die waardering hoef je niet uit te sluiten maar in Nederland draait de dis cussie teveel om het punt of Mao een goed of slecht ie mand was. Voor de historie is het veel interessanter na te gaan welke invloed hij heeft uitgeoefend". Eenheid Sprekend over Mao's rol in de weg die China de afgelopen decennia is gegaan zet Radt ke een aantal plussen en min nen bij het leiderschap van de Grote Stuurman. "Mao is er in het begin van de jaren dertig in geslaagd de Chinese communistische partij, de CCP, organisato risch tot een eenheid te sme den. Dat heeft hij bereikt on danks tegenstrijdige stromin gen en elkaar bekampende fracties. Om die eenheid te bereiken is soms bloedig en hardhandig opgetreden maar hoe dan ook: die eenheid werd een feit. Ook ideolo gisch heeft hij de CCP op één lijn gebracht. Dat was met name in de jaren '41/'42 geen eenvoudige zaak. In die pe riode raakte de oorlog tussen China en Japan in een impas se en daalden de macht en in vloed van de CCP aanzien lijk. Onder leiding van Mao werd toen een hardhandige zuivering doorgevoerd om de eenheid te versterken. Dat was echt niet makkelijk want het was toen nog niet zo dat als Mao sprak ieder eerbiedig zweeg. Integendeel, Mao moest strijden voor zijn standpunten. De eenheid van de CCP, organisatorisch en ideologisch, heeft er sterk toe bijgedragen dat die partij in '49 aan de macht kon komen. Dan speelde ook nog mee dat Mao zich altijd goed bewust is geweest hoe hij de militaire leiders moest gebruiken. Hij wist militaire capaciteiten op hun waarde te schatten, plaatste de juiste man op de juiste plaats en slaagde er daarnaast in zijn eigen leider schap niet in gevaar te bren gen. Een dergelijke politieke En de mensen die wel enige kennis hebben zijn zeer voor zichtig geworden na de Cul turele Revolutie met zijn an ti-intellectuele stroming. Zij willen geen tweede keer ge pakt worden en gaan daarom liever werken als varkens hoeder in plaats van het uit oefenen van een zogenaamd intellectueel beroep. Derge lijke problemen zijn niet op korte termijn op te lossen". Symbool Ondanks het falen van de Cul turele Revolutie bleef Mao het symbool van eenheid van de CCP en van de staat Chi na Radtke noemt het diep tragisch dat Mao er deson danks niet in is geslaagd een situatie van stabiliteit te scheppen die na zijn dood kon worden gecontinueerd. Zowel het naar voren schui ven van Lin Piao als wat nu wordt genoemd de Bende van Vier mislukte De huidi ge machthebbers in China doen nu pogingen om het tijdperk en de betekenis van Mao te herwaarderen. Zij proberen op die manier pro paganda voor hun eigen be leid te maken. Vroegere, ex cessen worden toegeschre ven aan maoisten zoals de Bende van Vier. Nou valt niet te ontkennen dat er in het tijdperk van Mao vele bloed dorstigheden hebben plaats gevonden. Er zijn zeker in de jaren vijftig tijdens de land bouwhervorming ontzetten de wreedheden begaan en er zijn vele doden gevallen. Ook gruwelijkheden van de Cul turele Revolutie znn bekend geworden. Maar ook nu zijn er in China nog werk- en opvoedings kampen. Ook nu nog kent men het systeem van de zoge naamde administratieve straffen waarbij willekeur en vooroordelen een grote rol spelen. Er is nu misschien een verzachting van de gru welijkheden gekomen, het systeem als zodanig is niet veranderd, de terreur is niet afgeschaft. Ook is het land er niet veel toegankelijker op geworden. Je moet nog alles van tevo ren aanvragen. Persoonlij ke contacten met Chinezen zijn uiterst moeilijk te leggen. Ik beschouw China op dit ogenblik nog ontoegankelij ker dan de Sowjet Unie en dat wil wel wat zeggen want als er toch ééen land ontoe gankelijk is dan is dat wel de Sowjet Unie. Heus. in verge lijking met het Mao-regime is er nog niet zo veel veran derd. Dat maakt een studie naar de historische betekenis van het Mao—tijdperk des te interessanter. Want nog maals. hoe je ook tegen Mao aankijkt, hij heeft een enorm stempel op de geschiedenis van China gedrukt". behendigheid zie je niet vaak. Meestal zie je bij militaire successen uiteindelijk een militair als machthebber naar voren komen maar Mao was een geweldig strateeg. Hij hield de touwtjes in handen Respect Een ander sterk punt van Mao noemt Radtke zijn charisma tisch leiderschap. "In 1949, toen de Volksrepubliek Chi na een feit was. ontpopte Mao zich als een leider die een ze ker - gezag en respect af dwong. Zoiets is van belang voor een staat die na een re volutie wil vportbestaan. Het is namelijk heel moeilijk om na een revolutie tot een sta biel functionerend geheel te komen. Denk maar aan de si tuatie in Iran. Maar het is Mao gelukt een functione rend burgerlijk bestuur te vestigen. Hij begreep dat hij daarvoor macht moest dele geren en heeft dat in de jaren '50 en '60 ook gedaan. Mao was flexibel, wist dat hij af en toe een stapje terug moest doen om zijn macht en in vloed te behouden. Zo legde hij aan het eind van de jaren vijftig de functie van staats hoofd neer maar behield' de belangrijker positie van par tijvoorzitter. Dat inzicht, dat besef dat men moet delege ren om te overleven, vind je maar bij weinig politici". Misrekening Een fikse misrekening maakte Mao echter in 1966 toen hij de Culturele Revolutie in gang zette. Die revolutie, (niet zomaar bedoeld zoals ten onrechte wel wordt gedacht om de culture le standaard van het Chinese volk te verhogen), werd een grote mislukking. Volgens Radtke streefde Mao naar de verwezenlijking van zijn oor spronkelijke revolutionaire idealen: omverwerping van onderdrukkend en verstik kend gezag. Radtke:"Mao is in zekere zin altijd een rebél gebleven. Voor '49 had hij ge vochten tegen de feodale machthebbers en daar is hij eigenlijk nooit meer van los gekomen. De tragiek was dat de CCP na '49 ook weer een feodaal gezag uitoefende met een enorme bureaucratie en een bemoeienis tot in de in tieme steer. De t_mnese De- volking werd tot in het privé- leven gecontroleerd. Partij—- secretarissen konden huwe lijken en promoties tegen houden en maakten daar ook gebruik van. Mao was welis waar een hardhandige realist, je zou zelfs kunnen zeggen een despoot, maar hij reali seerde zich dat zijn oorspron kelijke idealen door zijn ei gen revolutie ongedaan wer den gemaakt. Psychologisch bezien was dat naar mijn me ning één van de wortels van Mao's Culturele Revolutie Hij wilde de macht en het ge zag van de partijsecretarissen aantasten. Hij moedigde jon geren aan het gezag van de functionarissen niet meer te accepteren maar als je dat gaat stimuleren dan krijg je anarchistische toestanden. Het land dreigde onbestuur baar te worden. Mao wilde wel rebellie maar toen hij zag dat de zaak uit de hand ging lopen werd hij weer realist en riep het leger te hulp". Gevolgen Radtke denkt dat de (negatie ve) gevolgen van de Culturele Revolutie nog tot diep in de jaren tachtig merkbaar zullen zijn. "De jongeren die aan die_ Revolutie hebben meege daan zijn hun vrees voor het gezag kwijtgeraakt, zij heb ben bloed geroken en zijn no ta bene destijds aangemoe digd door het hoogste ideolo gische gezag. Dat heeft pv- schologische consequenties. Kijk bijvoorbeeld maar naar de ontwikkelingen in Oegan da na Amin. De mensen daar hebben ook alle vrees en res pect voor gezag verloren en het land is een chaos. Dat ge vaar bestaat ook in China. De jongere Chinezen zullen op gelegen momenten makkelij ker hun mond open doen, zullen sneller de barricaden opgaan en vlotter inspringen op onrust. In de periode van '66 tot '76 is er bovendien nauwelijks sprake geweest van goed on derwijs. Dat is catastrofaal voor een ontwikkelingsland waar juist veel kennis nodig is. Maar zelfs mensen met een minimale achtergrond, bij voorbeeld mensen die weten hoe ze een tractor moeten hanteren --- weinig- ...et. hanteren, z*)n Mao Zedong met Lin Piao, de man die was voorbestemd om de Grote Leider op te volgen De opz et van MAO

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21