'VEfe hebben fouten gemaakt' Nakaarten Winnen wordt in Engeland lucratiever OrganisatieOranje geen punt voor Rijvers U.V.S. - R.V.C. ZATERDAG 14 FEBRUARI 1981 door Nico Scheepmaker Het mensenrechtenrapport over 1980 telt ruim 1100 pagina's en besteedt aandacht aan de gro tere en kleinere misstanden op het gebied van de mensenrech ten in 157 landen. De FIFA, de internationale voetbalorgani satie, telt 147 leden. Er kunnen met goed fatsoen, dus nergens meer wereldkampioenschap pen worden gehouden. DRIE PUNTEN Met ingang van het volgende seizoen wordt een overwinning in het Engelse betaalde voetbal voortaan beloond met 3 in plaats van 2 punten. Een in grijpende wijziging, zeker voor Engeland, dat als bakermat van het voetbal al tientallen ja ren Spaans benauwd is voor el ke verbetering in de spelregels, omdat die tegelijk een verande ring is. „Keine Experimente!" riep Konrad Adenauer al, en daar hebben de bejaarde heren die het in Engeland voor het zeggen hebben, zich altijd keu rig aan gehouden. Die ophoging van 2 naar 3 pun ten voor een overwinning is trouwens geen verandering of verbetering van een spelregel, dus wat dat betreft, hebben ze zich opnieuw niet verloochend. Curieus is wel, dat deze toch drastische maatregel genomen is „om de aantrekkelijkheid van het voetbal te verhogen". Wij denken wel steeds dat we ons voetbal even aantrekkelijk moeten maken als het Engelse voetbal om uit de sores en de la ge toeschouwersaantallen te ra ken, maar ook daar blijkt men dus niet tevreden te zijn over de gang van zaken. Om u een idee te geven van de betekenis van de nieuwe Engelse puntentel ling, heb ik de stand van zaken in de eredivisie van dit ogen blik opgemaakt, zoals die ge weest zou zijn als ook hier een overwinning geen 2 punten maar 3 punten waard was ge weest: AZ'67: Feyenoord: FC Utrecht: PSV: FC Twente: Ajax: MW: RodaJC: FC Den Haag: W illem II: Sparta: PEC Zwol Ie: FC Groningen: Wageningen: NEC: Go Ahead: NAC: Excelsior: U ziet het, de verschillen zijn niet schokkend. De rangvolgor de van de eerste acht ploegen is dezelfde gebleven, alleen heeft, het eeuwig winnende AZ'67 (vijf overwinningen meer dan Feyenoord) zijn voorsprong op de nummer 2 vergroot van 7 punten tot 12 punten. Verder hebben er enkele plaatsverwis selingen plaatsgevonden in het midden en aan de staart van de ranglijst. FC Den Haag is twee plaatsen omhoog geklauterd, over de ruggen heen van PEC Zwolle en Willem 11. waarbij PEC Zwolle, met zijn 7 gelijke spelen, van de 10e naar de 12e plaats is geduikeld. Verder heeft NAC de laatste plaats overgedaan aan Excelsior, dat twee plaatsen tuimelde, terwijl Go Ahead Eagles juist aan het degradatielot van de laatste twee ontsnantp Het loont dus wel, plaats van gelijkspelen. Je ziet dat het beste aan PEC Zwolle en FC Den Haag. Van zijn 19 Wedstrijden verloor PEC 12 maal nit. terwijl FC Den Haag slechts 9 maal nit verloor. Bij de huidige puntentelling wordt het vaker niet-verliezen van PEC beloond met 17 punten en het vaker wei-verliezen van FC Den Haag met dezelfde 17 pun ten. Bij de Engelse puntentelling telt het vaker niet-verliezen van PEC Zwolle minder zwaar dan het vaker wei-winnen van FC Den Haag. FC Den Haag won 3 ivedstrijden meer dan PEC Zwolle, verloor ook 3 wedstrij den meer dan PEC Zwolle, maar heeft desondanks bij de Engelse puntentelling 3 punten meer dan PEC Zwolle. PEC Zwolle speelde 7 maal gelijk, FC Den Haag slechts 1 keer, het spelen op gelijkspel ivordt der halve minder lucratief en daar door minder attractief. Winnen wordt belangrijk. Want als NAC en NEC zaterdagavond met de Engelse puntentelling te gen elkaar zouden spelen, zou den we niet langer van een 4- puntenwedstrijd. maar van een 6-puntenwedstrijd moeten spre ken. ARRESTATIES De Oostduitse international Gerhard Weber is door de Oost duitse politie gearresteerd. Die kwam er door een tip achter, dat Weber tijdens een tournee van het Oostduitse elftal door Argentini van plan was poli tiek asiel aan te vragen bij de Westduitse ambassade. Hij zou al heimelijk contacten hebben gelegd met een Westduitse club in de Bundesliga. Twee mede spelers, evenals Weber spelend voor Dynamo Dresden, wisten ervan en zijn nu uitgesloten voor het spelen in de DDR-Ober- liga. Weber wacht behalve een schorsing, waarschijnlijk ook gei^angenisstraf. Terecht na tuurlijk. De KNVB. eindelijk wakker ge schud, heeft inmiddels via In terpol arrestatiebevelen uit la ten gaan naar Johan Cruijff, Johan Neeskens, Jan van Beve- ren. Arie Haan, Rob Rensen- brmk, Frans Thijssen. Arnold Muhren, Ruud Krol, Michel van de Korput, Johnny Dusbaba. Johnny Rep. Simon Tahamata, Wim Rijsbergen en Faas Wilkes. Geruchten willen, dat de laatste vannacht al van zijn bed ge licht is in een huis in Rotter dam, waar hij zich naar men zegt al geruime tijd schuil hield. ZEIST (GPD) - Het tweede ge sprek tussen het sectiebestuur betaald voetbal en Kees Rijvers heeft nog niet tot een contractc- ring van de voormalige PSV-trai- ner geleid. Beide partijen heb ben nog enkele dagen nodig om zich te beraden. Scctievoorzitter Vilé, die door het bedanken van Herman Choufour nu vergezeld was van penningmeeester Gilles Kruysveldt en secretaris Jan lluybregts zei: „Over en weer zijn de eisen op tafel gelegd. Daarbij ging het niet alleen om de inhoud van het contract, maar ook om de verdere organisatie rond het Nederlandse elftal. Het zijn ingrijpende zaken en daar om zal het tot het midden van de volgende week duren voor een definitieve beslissing wordt ge- Nog geen beslissing over bondseoachsehap De eerste contacten tussen Rijvers en Herman Choufour dateren van maandag 9 februari. Twee dagen eerder informeerde Vilé bij PSV hoe een eventuele ver kiezing van Rijvers tot opvolger van Jan Zwartkruis zou vallen. Te juichen stond men bij PSV niet (een jaar geleden weigerde Rijvers nog een afscheidscadeau, omdat hij van mensen die hem zo behandelden niets kon accep teren). of zoals manager Ploegs- ma van de Eindhovense club het zei: „Gecharmeerd zijn we niet van Rijvers, maar zijn benoe ming tegenhouden zullen we niet. Daarvoor kennen we hem te veel als vakman". Naast het rondpraten van de detail punten gaat het sectiebestuur de komende dagen ongetwijfeld ook de direct betrokkenen in lichten. zoals spelers, clubs en de technische mensen in Zeist. Voor Rijvers betekent zijn even tuele benoeming een rentree aan de top. Op 23 januari 1980 be dankte hij als trainer van PSV uit onvrede over het uitblijven van een langdurig contract, omdat de relatie tussen hem en het bestuur niet meer borg stond voor een goede samenwerking. Rijvers nestelde zich na het afhaken bij de telefoon om de Europese top clubs te woord te staan. Had hij als oefenmeester Twente niet naar de subtop gevoerd? Was hij met de Eindhovense club niet drie keer kampioen van Neder land geworden en was niet tij dens zijn ambtsperiode de UEFA Cup in de PSV-prijzenkast ge stald? Het object-Rijvers bleek minder geliefd dan verwacht. Topclubs stonden niet te dringen en uitein delijk koos de 55-jarige Rijvers voor het provinciale Beringen, uitkomend in de hoogste klasse van de Belgische competitie. De kleine oefenmeester werkte daar tot volle tevredenheid, hoewel de prestaties weinig reden tot jui chen gaven. Dat Rijvers de troostprijs halverwege volgende week alsnog kan inleveren voor de door hem gewenste hoofd prijs. dankt hij aan Jan Zwart kruis, die na de afgang in Zuid- Amerika de handdoek in de ring gooide, en aan Rinus Michels en Vaclav Jezek, die er om verschil lende redenen weinig voor voel den om de ring te betreden. Cruijff Nu de onderhandelingen met het Spaanse Levante op niets zijn uitgelopen, zou Johan Cruijff. volgens Spaanse bronnen, in gaan op een aanbod van FC Kóln. De Nederlandse voetballer zou via trainer Rinus Michels, een aantrekkelijke aanbieding hebben ontvangen van de Bun- desligaclub. Jong Oranje Het Nederlands voetbalelftal voor spelers tot 21 jaar speelt volgen de week woensdag in Haarlem tegen Luxemburg in de voorron den van het toernooi om het Eu ropees kampioenschap. Gisteren werden de zestien spelers bekend gemaakt, waaruit het elftal wordt samen gesteld. De zestien zijn: Storm (Ajax), Kaiser (Antwerp). Van der Meer en Weysters (beiden AZ), Wasiman (Excelsior). Troost (Feyenoord). Metgod (Haarlem), Hofman (Roda JC). Dilling en Ot to (beiden Twente), Carbo (Utrecht), Koolhof (Vitesse). Hof- kens (Anderlecht). De Leeuw (Feyenoord). Booy (PEC Zwolle) en Van der Gijp (Sparta). De laat ste is geblesseerd. Indien hij morgen niet met zijn club speelt, wordt hij in de selectie van Jong Oranje vervangen. KATWIJK - Uiterlijke rust ken merkt traditioneel het karakter van de Katwijkse dorpsgemeen schap. Het oproer kraait zelden of nooit in de badplaats en mochten er interne conflicten bestaan, dan worden die zonder inmenging van buitenaf opge lost. De voetbalvereniging Quick Boys paste tot nog toe wonderwel in het Katwijkse be stel. Maar zie, de stilte op Nieuw Zuid werd afgelopen woensdag avond wreed verstoord. De emo ties laaiden hoog op tijdens een inderhaast georganiseerde be spreking, waarin de ontslagaan vraag van trainer Arie Lagen dijk centraal stond. Voor een goed begrip even terug in de tijd. Op vrijdagavond 30 ja nuari legde oefenmeester Arie Lagendijk het zittende bestuur een brief voor, waarin hij per 30 juni 1981 zijn ontslag aankon digde. Als reden voerde de Lei- denaar naar verluidt twee pun ten aan, waarbij hij een volledi ge inzet van zijn taakuitoefe ning tot vermelde datum garan deerde: 1. Verschil in prestatief inzicht met het bestuur; 2. Uit spraken van bepaalde bestuurs leden over de taakopvatting van de trainer. De ontslagaanvraag sloeg bij Quick Boys in als een bom, al thans in de spelersgroep. Het be stuur gaf de voetballers vervol gens opening van zaken over het voorgenomen vertrek van La gendijk; gelegenheid tot het stellen van vragen kregen de spelers evenwel niet. Zeker één niet nader te noemen speler, nam geen genoegen met die door het bestuur ingebouwde beper king; hij verliet kwaad de bij eenkomst. Door Gerard van Putten Rob Onderwater Quick Boys wil met schone lei begimen in %westie Lagendijk Binnen de spelersgroep werd vervolgens ruggespraak gehouden. Na ampel beraad beslo ten de voetballers tot een reddingsactie met als achterliggende gedachte een wanhopige poging tot een voortgezette samenwerking met Lagendijk. Ook eisten de spelers met het oog op de toekomst meer inspraak rond trainerszaken. Het grote ongenoegen, dat eerder in de spelersgroep had gesluimerd, werd door aanvoerder Nico Kuyt in deze krant op 6 februari publie kelijk uitgestald. "Het bestuur weet nog niet half hoe waardevol Lagendijk is. Erger nog, vijf van de negen leden weten niet eens wat hij hier ten goede heeft veran derd. Zij zien liever zijn hielen dan zijn tenen. Quick Boys mag dan wel één van de grootste ama teurverenigingen van Nederland zijn, op bestuurlijk niveau loopt de club zestig jaar achter", stelde Kuyt keihard. De uitspraken werden hem niet in dank afgenomen, al bleven sanc ties op korte termijn uit. Daags na publicatie van het interview nam Kuyt tot veler verbazing als aan voerder deel aan de strijd tegen RCL. De wens van de spelers werd twee dagen later, maandag avond 9 februari, verhoord door twee bestuursleden. Buiten me deweten van hun zeven overige 'collega's' tastten Jaap Sip en Cor Zwaan bij Arie Lagendijk de be reidheid af om het dienstverband te continueren. De tweemansde legatie ving vooralsnog bot. wél wist het duo de trainer over te ha len om deel te nemen aan een bij eenkomst. Op merkwaardige wijze werd deze krant getipt over deze 'gedach- tenwisseling'. Afgelopen woens dagavond. om tien voor acht, kondigde een zich bestuurslid noemende anonymus telefonisch aan dat het voltallige bestuur, twee spelers, een aantal ereleden, enige leden van verdienste en trainer Lagendijk tien minuten later rond de tafel zouden gaan zitten. "Er gaan koppen vallen", waagde de tipgever zich alvast aan een voorspelling, "ik bel later wel terug". En inderdaad, hij deed zijn belofte gestand en belde na middernacht terug. Koppen bleken er niet ge vallen, wèl volgde een gedetail leerd verslag van de bespreking. Trainer Lagendijk had zijn jaren lang opgekropte grieven in een woordenstroom van pakweg an derhalf uur weg laten vloeien. Ge confronteerd met al deze wijs heid hield Lagendijk in de nacht van woensdag op donderdag de kiezen stijf op elkaar. Evenals voorzitter Schaap wilde hij wel toegeven dat er een bespreking had plaatsgehad. "Maar wij heb ben geen commentaar". Het Katwijkse lek had evenwel te veel troebel water naar buiten la ten stromen; enig spitwerk leerde dat het verslag van 'anonymus' tot in de finesses bleek te klop pen. Althans, zeker twee be stuursleden ("maar we wensen ongenoemd te blijven") wilden na confrontatie met de aangereik te feiten wel toegeven, "dat er woensdagavond wel het nodige was gebeurd en de heren goed op de hoogte zijn". Herhaalde ver zoeken om commentaar werden echter afgeslagen. Na intern beraad ging het Quick Boys-bestuur ook voorbij aan een vanaf deze kant verstrekte uitno diging om de aangedragen we tenswaardigheden vanavond in een Katwijks etablissement aan de werkelijkheid te toetsen. "We hebben besloten de zaak niet naar buiten te brengen", sprak voorzitter Wim Schaap gister avond nog. Wat is er afgelopen woensdag avond dan wel besproken Veel, zeer veel. Arie Lagendijk heeft die avond een speech afgestoken, die het karakter droeg van een aanklacht. Redenerend vanuit zijn ervaringen deelde hij het be stuurscollege in twee kampen in. Op basis van eerdere uitlatingen en het gedragspatroon van be paalde bestuursleden. "Vijf man zijn voor me, mijn tegenpartij wordt door vier bestuursleden gevormd". Als voorstanders wees hij secretaris Ouwehand aan en verder de leden Sip, Zwaan, Pluimgraaff en De Mol. Als zijn tegenstanders kwalifi ceerde Lagendijk penningmees ter Bauw, de leden Parlevliet en De Vries, alsmede voorzitter Schaap. In het bijzijn van de voetballers Arie Haasnoot en Kees van Rooyen, vervanger voor de bui ten het gesprek gehouden aan voerder Kuyt, 'somde Lagendijk zijn frustraties op. Vijf bestuurs leden hoorden die avond de be zwaren van Lagendijk tegen een nieuw contract bij Quick Boys voor het eerst aan. "Onder voor waarde dat onze namen niet in de krant komen", waren twee be stuursleden bereid dit naderhand toe te geven. Gebrek aan steun van zekere bestuursleden en ver schil van inzicht vormden de kernpunten van Lagendijks be toog. "Arie Zwartkruis", zou hij ooit door een bestuurslid zijn ge noemd, zulks met de toevoeging "met hem worden we nooit kam pioen". Eerder had Lagendijk met datzelfde bestuurslid al in onmin geleefd. "Hij eruit of ik er uit", moet de trainer vorig jaar het bestuur als eis hebben gesteld, nadat de toenmalige elftalbege leider zou hebben gezegd dat hij en niemand anders "de wissels bepaalde". Waarna Lagendijk zijn onvrede ventileerde over het vorig jaar ge voerde bestuursbeleid met be trekking tot zijn contract. In ja nuari 1980 verklaarden beide par tijen zich in principe akkoord met een voortgezet dienstver band tot 30 juni 1981, met een op tie tot 1982 Het contract werd pas in december 1980 getekend; de optieclausule was evenwel weg gelaten. Feitelijk heeft Lagendijk dus, nadat zijn vorige contract in juni 1980 was afgelopen, zes maanden zonder contract ge werkt. Een aanbieding van Feye noord, waar hij als jeugdtrainer kon gaan werken, sloeg Lagen dijk begin december desondanks af. De aanvankelijke bijzaken zijn in middels tot hoofdzaken verhe Arie Lagendijk: "Er is niets veranderd" (ADVERTENTIE) Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. Aanvang 14.30 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden ven. Anders dan wat in voorgaan de contracten stond vermeld, wenste Lagendijk een wijziging van het premiestelsel, dat ooit werd ontworpen door voorzitter Schaap. Het in het bestuur leven de verlangen naar een kampioen schap kwam tot uiting in het voorstel van Schaap om Lagen dijk voor een titel met een bedrag van 3000. gulden te belonen. De trainer wilde daar van af, ook een periodekampioenschap en deel name aan de bekerstrijd vond en vindt hij belangrijk. Vandaar d§t hij het voorstel lanceerde om een kampioenschap met 2.000 gulden te honoreren, een periodetitel met 500 gulden en het bereiken van de bekerstrijd eveneens met 500 gulden. Het bestuur ging hiermee niét akkoord. Een kam pioenschap werd na 16 jaar be langrijker geacht. De trainer con formeerde zich aan de wil van het bestuur en ontwierp een plan, waarmee hij mikte op een hoger prestatieniveau van zijn spelers groep. Lagendijk zou zich alleen met de A-selectie bezig gaan hou den; voor de overige KNVB- elftallen moest naar een andere oefenmeester worden omgezien. Een aantal bestuursleden wuifde het plan-Lagendijk op 29 januari na een tumultueuze vergadering evenwel weg. Na zijn monoloog verliet Lagendijk woensdagavond om kwart voor tien Nieuw Zuid. Een afspraak noopte hem tot een voortijdig vertrek. Geruchten willen dat hij die avond nog een bespreking heeft gevoerd met een delegatie van de Ryswijkse zondag hoofdklasser RVC. "Ook daar geef ik geen commentaar op", al dus Arie Lagendijk. Na het ver trek van Lagendijk kwam het Quick Boys-bestuur tot bezin ning. En bloc schaarden de negen Quick Boys-bestuurders zich achter Lagendijk. Oud bestuurslid Kees van Rijn heeft zich intussen opgeworpen als de man die de breuk moet lijmen. "Er zijn in het verleden fouten ge maakt. Niet door Arie, maar door ons", zegt bestuurslid Jaap Sip. "We willen met een schone lei be ginnen". 'Wijze man' Van Rijn heeft Lagen dijk uitgenodigd voor een nieuw gesprek, dat komende weck moet plaatsvinden. Maar het lek lijkt al te veel troebel water te hebben doorgelaten. Het heeft er alle schijn van dat Van Rijn momen teel moet dweilen, terwijl de kraan open is. Lagendijk gister avond veelbetekend: "Ten op zichte van de situatie van drie we ken geleden is er voor mij niets veranderd". (ADVERTENTIE, LPE DE STILLE AFZUIGKAP

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11