Kees Rijvers kandidaat voor Oranje T afeltennistop komt in actie MU.IM rJA7frf/ M Den Haag besnoeit fors op uitgaven Ajax toont interesse in LFC-er Te Hennepe DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 PAGINA 9 In het laatste nummer van het blad "Voetbal Totaal" staan officiële cijfers over strafza ken in het seizoen 1979—80. Vergeleken met het seizoen er voor bleek het aantal gestraf ten in het amateurvoetbal met maar even twintig pro cent te zijn gestegen. Ik zou hier nu met de gebruike lijke jammerklachten kunnen komen, u kent dat van me, maar nee, deze keer niet. Al tijd dat zure, negatieve ge doe. Ik zie ditmaal louter de zonzijde. Want bij lezing van dat stuk in "Voetbal Totaal" blijkt dat op het bondsbureau van de KNVB in Zeist twaalf personen een dagtaak hebben aan het behandelen van die duizenden en nog eens dui zenden strafzaken. Dat ge- raus op de voetbalvelden is dus goed voor de werkgele genheid. Nooit geweten. U hoort er van mij dan ook geen kwaad woord meer over. Ik heb zelfs al een slogan: "Bloed aan de paal geeft brood op de plank". Bettine Onlangs heb ik in deze rubriek geschreven dat échte kam pioenen niet zo gauw tevre den kunnenzijn, want hun streven is gericht op het hoog ste, op de uiterste perfectie. Ik merkte dat op naar aanlei ding van wat uitlatingen van onze schaatskampioene Alie Boorsma, die bij de EK al te vreden bleek met een elfde plaats. Zondag was de aandacht ge richt op een andere kampioe ne, de tafeltennisspeelster Bettine Vriesekoop. Na een lang weekeinde van gezwoeg en gezweet werd ze, voor de derde keer in vier jaar, twee de in het zwaarste tafelten nistoernooi van Europa, de "Top Twaalf'. Ik neem er de hoed, die ik nooit draag, diep voor af. Bettine zelf echter bleek hevig teleurgesteld. Ze betitelde hadr tweede plaats in een tv-interview zelfs als waardeloos Het klinkt met aardig, maar het is wel de juiste spirit, het brandmerk van de echte kam pioen! e). Alleen zó bereik je de top. Bettine is bijna Europa's eerste speelster. Je kunt je afvragen wat haar pad naar de hoog ste sport op de ladder nog barricadeert (en dan kijk ik wel iets verder dan de figuur van Jill Hammersley, van wie ze wederom de beslissen de partij verloor). Alles is optimaal aanwezig: ta lent, troiningsijver, vechtlust, ambitie. Wat schort er dan nog aan? Bettine Vriesekoop Ik vermoed dat het nu een kwes tie is van te grote concentra tie, van een te zeer gefixeerd zijn op tafeltennis.'Óok een topsporter moet een tikje kun nen relativeren, anders gaat je eigen gedrevenheid je in de weg zitten. Een mooi voorbeeld in dit ver band is de Noorse schaatsen rijder Amund Sjoebrend. Ja ren lang trainde hij dat de stukken er af vlogen, maar eerste werd hij nimmer. In het Olympisch jaar 1980 ging hij er zo hard tegen aan dat hij zichzelf over de kop werkte en niet eens de selectie haalde. De teleurstelling was groot. Hij ging dit seizoen wat an ders tegen zijn sport aan kij- ken. In de training gooide hij er zeer zeker niet met de pet naar, wat alleen was verdwe nen was de enorme bezeten heid. En ziet,met wat minder druk op de ketel werd hij, Sjoebrend, in 1981 wél Euro pees kampioen. Peyton Place In november van het vorig jaar heb ik wat regels gewijd aan het plan van de Leidse Sport stichting om een stuk of acht gymnastieklokalen in deze stad als heuse turnzalen aan te wijzen en als zodanig in te richten. Mijn vrouw, die een bestuursfunctie heeft bij één der Leidse gymverenigingen, had me dat verteld. Het was bepaald niet iets om van ondersteboven te zijn. Ik had er eerlijk gezegd niet eens aandacht aan besteed als aan het plan niet een paar ge varen kleefden. Daar had ik in die dertig regels op gewe- Maar al ras hoorde ik dat het berichtje ergernis had ver wekt, het had niet zo in de krant gemogen en zeker niet op dat moment. In zijn "Gastkolom van afgelo pen vrijdag geeft ook de di recteur van de Sportstich ting, Jan Duivesteijn, uiting aan zijn wrevel. In de laatste regel schrijft hij aan mijn adres: "Blijf voortaan van de notulen af die je vrouw uit hoofde van haar functie bin nen de gymnastiekwereld krijgt". Ach-ach-ach en ó-ó-ó. Ik zet een huis-tuin-en-keuken plannetje in de krant en ik krijg zo langzamerhand het gevoel staatsgeheimen aan de Russen te hebben prijsgege- Moeder, wat hebben die mensen toch? Heel het lijf van de Sportstich ting lijkt gevuld met vrees zo dra het om enkele centimeters openbaarheid gaat. Als de sport rechtstreeks onder de gemeente had geressorteerd, was er vermoedelijk al lang in een commissievergadering over gepraat. En die bijeen komsten zijn al jaren open baar. Maar in de Sportstich ting moet alles, zo lijkt het, tot het laatst in het schemerduis ter worden behandeld. Het is overigens de tweede keer dat Jan Duif mij even pro beert te pakken in zijn "Gast kolom". Als "gast" heeft hij nu zelfs gepoogd te stoken in een gelukkig huwelijk. Sta je niet te sidderen van schaam te, Jan Duif? Met enige spanning wacht op zijn volgende geschrift. Heel langzaam roeien wij saampjes naar Peyton Place. Status Wat betekent de term "groepen zonder status" in de golf sport nu precies? Dat vroeg ik me vorige week af in een gramstorig stukje, waarbij ik inging op een arti kel van Th.Koesen ("It's not cricket": vertaling"Het is niet netjes") in het blad "Golf. Dat stukje van mij is hier en daar met zo goed gevallen. Ik hoorde dat "via". Recht streeks benaderd heeft men mij niet. Dat is wat merk waardig. want mijn naam prijkt toch zeer duidelijk bij deze rubriek en in het tele foonboek kun je me zelfs op twee plaatsen vinden. Maar goed. Met mijn woordkeus zou ik vo rige week hebben gesugge reerd dat "groepen zonder status" zo iets als Jannen Mo daal zouden zijn. Dat men dat er uit heeft geproefd, kan ik me maar moeilijk inden ken. In de beginregels van het stukje had ik juist gezegd dat golf nu niet direct een sport is voor de verworpenen der aar de. Ik meende dat "groepen zonder status" sloeg op begin ners, maar omdat ik het niet wist. heb ik er alleen vragen derwijs iets over opgemerkt. Wat ik nu "via" vernam, was dat het om een heel bekend be grip gaat in de golfsporl dat niets met aanzien of spelpeil te maken heeft. Om goed geïnformeerd te zijn heb ik contact gezocht met de hoofdredacteur van "Golf, Jan Ebbinge. Een heel vrien delijke man. Hij wist, vreemd genoeg, aanvankelijk ook met wat met de term werd be doeld. Pas toen hij de bewuste regels had gelezen, kon hij de gewenste uitleg geven. De uit drukking is volgens hem ook niet "groepen zonder status", maar "groepen die geen stan ding hebben". Het één klinkt me al even beroerd in de oren als het ander, maar wat houdt het nu in? Ebbinge: "Om een voorbeeld te geven: als je met vier perso nen golf speelt en je wordt in gehaald door een groepje van twee dan behoor je aan dat tweetal doorgang te verlenen. Met z'n vieren heb je meer tijd nodig. Je houdt de anderen dan maar op. Die groep van vier heeft dan geen standing. Er zit nog wel wat meer aan iast. Als je bijv. alleen speelt heb je ook geen standing". Groepen zonder status of groe pen die geen standing heb ben. It's cricket, of liever: it's not cricket, it's golf. Als u tenmin ste nog begrijpt wat ik bedoel. TeRWJl IK IEMAWt? uit Har pue>L\EK iéts LIËT v/erteilen ova va door mu Tweede ttvme 7T5ER5 TREFFER .Ji Heeft vie vikks bamamém] &U7ER. -J <S*FSCOO^V> EN VIB U/ORDT Nö& óFDTEF wantje mist N(J OOK MO& NUMMER Bert van der Helm (TT Amsterdam): "Publiek wordt weggejaagd door te lange duur van de wedstrijd Aantrekkelijldieid verhogen AMSTERDAM (ANP) - De tafeltennistop in de heren-ereklasse verlangt een andere competitie-opzet die de aantrekkelijkheid van hun sport verhoogt en meer publiek trekt. Voor de wedstrijd tussén 't Hooge Huys en TT Amsterdam, de twee koplopers in de ereklasse, kwamen de zes spelers overeen actie te gaan voeren tegen de lange duur van de wedstrijden. Na het duel, dat in totaal 5 uur en 5 minuten vergde, stelde het zestal Van Slobbe. Van der Ham en Vlieg ('t Hooge Huys) en Van der Helm, Hijne en Gootzen (Amsterdam) summierheen protestbrief op, die op de nationale titelstrijd (14/15 maart) in Utrecht aan de overige ereklassers en promotie-ereklassers ter ondertekening zal worden voorgelegd. Daarna zal het zestal contact opnemen met het bestuur en/of technische commissie van de tafeltennisbond om de verlangens door te spreken. Het grootste bezwaar van de topspelers is de in hun ogen te lange duur van de competitiewedstrijd. Bert van der Helm, met 11 enkelspeltitels nationaal recordhouder, stelt, dat de huidige competitie in de ereklasse nog nooit zo spannend is geweest. "De verschillen tussen de clubs zijn gering. Aan de ene kant is dat toe te juichen, want het publiek ziet graag attractief tafeltennis. Aan de andere kant duren de wedstrijden door dat geringe krachtsverschil veel en veel langer en wordt het publiek daardoor weggejaagd. Wedstrijden, die je vroeger bij wijze van spreken met de ogen dicht met 10-0 won, win je nu na vele uren nipt met 6-4. Maar op dat moment is er geen mens meer in de zaal. Die zijn het na zo'n 2,5 uur beu en stappen op. Wensen geen dikke 5 uur naar het pingpongen te kijken", aldus de Amsterdamse leraar. Van der Helm is voorstander van het gelijktijdig spelen op twee tafels. "Dat maakt de zaak aantrekkelijker voor de kijkers. Zij kunnen hun aandacht verdelen. Voorwaarde is wel dat de teams die nu uit 3 spelers bestaan, met 1 speler worden uitgebreid tot 4. Een ander probleem is wellicht de accommodatie. Niet elke club beschikt over een zaal waar twee tafels naast elkaar kunnen staan. Maar dat moet de NTTB maar bekijken". Een zakelijk argument om de wedstrijden te bekorten ligt volgens Van der Helm in de aantrekkingskracht van het tafeltennis op eventuele geldschieters. "Tafeltennis is een puur reactiespelletje, dat het op televisie bijvoorbeeld goed kan doen. Dat zag je zondag wel met de uitzending van de top 12-finale tussen Vriesekoop en Hammersley. Op wedstrijden van pakweg 2,5 uur op 2 speeltafels, die een boeiend en hoogstaand karakter hebben, komt gegarandeerd publiek af. Dat is fnteressant voor een sponsor". Van der Helm verwacht dat de overgrote meerderheid van de NK-deelne- mers zich half maart achter de actie zal opstellen. "In kleine kring wordt deze kritiek al vpel langer gehoord. Ik denk, dat de bond ook niet al te gelukkig is met het huidige systeem en op zoek is naar een modus om onze sport te veraantrekkelijken. Daarbij willen wij besteen handje helpen en een zetje in de juiste richting geven. Veranderingen, aanpas singen zijn sowieso noodzakelijk, daar zal ook de bond niet omheen kunnen. Het is alleen de vraag hoever je wilt gaan' DEN HAAG (GPD) - FC Den Haag is de eerste betaald-voetbalor ganisatie in Nederland die heeft besloten om de uitgaven in de toekomst intensiever af te stem men op de almaar teruglopende inkomsten. Het Haagse management heeft be sloten om de salarissen flink te besnoeien, hetgeen erop neer komt dat de totale jaarlijkse loonkosten, die momenteel 1.350.000 gulden bedragen, vol gend seizoen zullen worden te ruggebracht tot 900.000 gulden. Het spelersbestand van 28 zal volgend seizoen worden terugge bracht tot 20 en de spelersgroep is tevens te vegstaan gegeven, dat de saneringsplannen inhou den dat er fors dient te worden ingeleverd. Zes spelers zullen van de sanering volgend seizoen nog niet veel merken, omdat hun contract doorloopt, maar de overigen zul len er zeker op achteruit gaan. De spelers met de hoogste sala rissen, zoals Mansveld. Wickel en Van Leeuwen, dienen het meest in te leveren. Het staat nog maar te bezien of de dit jaar 37 jaar wordende Mansveld daaruit niet zijn consequenties zal trekken. Het huidige financiële tekort van FC Den Haag over het seizoen 1980-1981 wordt op 7 ton ge raamd, maar insiders menen te weten dat het totale verlies zal oplopen tot om en nabij de 1 mil joen gulden. Manager Fred van Hal: "Op deze wijze kunnen we niet doorgaan Een wedstrijd als die tegen PSV was qua inkom sten bijvoorbeeld begroot op een ton. Maar omdat er slechts 3000 mensen kwamen kijken, leverde dat duel maar 30.000 gulden op". Ajax is gistermiddag nog niet tot overeenstemming gekomen met zijn aanvoerder Frank Arnesen over een verlenging van het con tract dat aan het eind van het huidige seizoen afloopt. Pen ningmeester Leo Bartels gaat er evenwel van uit dat de Deen nog deze week, wanneer een tweede gesprek volgt, zal bijtekenen. Mochten Ajax en Arnesen elkaar niet vinden, dan mag de Deense international weg voor een be drag van ten hoogste 900.000 gul den dat hij in zijn contract heeft laten vastleggen. [Theo M:-fe//TcPmenloos~l ZEiST)gpd) De KNVB heeft Kees Rijvers, oud-trainer van PSV, gepolst voor de functie van bondscoach van het Nederlands voetbalelftal. Rijvers, die momenteel in Bel gië bij Beringen werkzaam is, is serieus geïnteresseerd in het aanbod dat de voetbalbond hem heeft gedaan. Vol gens Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, zal een definitieve afronding nog wel enkele da gen duren. In de tweede helft van deze week treden de voetbalbond en Kees Rijvers opnieuw met elkaar in con tact. Rijvers werd dit weekeinde na af loop van de wedstrijd PSV- AZ'67 door Eric Vilé benaderd. De Brabantse oefenmeester toonde veel belangstelling en ging gisteren met sccticbestuurs- lid Herman Choufoer rond de ta fel zitten. Choufoer: "Het is een intensief gesprek geweest, waar in beide partijen hun wensen kenbaar hebben gemaakt. Ik kan nu niet inschatten of we inder daad met Rijvers tot overeen stemming zullen komen. We hebben afgesproken, dat we er beiden nog eens over zullen den ken en in de tweede helft van de ze week opnieuw met elkaar con tact opnemen". Voordat Rijvers werd gepolst, in formeerde Eric Vilé bij de lei ding van PSV of er bezwaren be stonden tegen het aantrekken van de Brabander als bonds coach. Rijvers had immers na zijn vertrek bij PSV alle contac ten met de Eindhovense ploeg verbroken en wenste met de club ook niets meer te maken te heb ben. Dat zou een probleem kun nen betekenen, omdat PSV-spe- lers nog altijd tot de selectie van het Nederlands elftal behoren. Van de kant van PSV was er ech ter geen enkel bezwaar tegen een terugkeer van Rijvers op de Ne derlandse voetbalvelden. Kees Rijvers is de derde kandidaat die döor de KNVB is benaderd, nadat eerdere pogingen van de voetbalbond om eerst Rinus Mi- chels en vervolgens Vaclav Je- zek aan te trekken waren mis lukt. Choufoer: "Dit is inderdaad onze derde kandidaat. Ik hoop, dat we niet verder hoeven te zoe ken". Rob Baan zal tot 1 juli van dit jaar de honneurs waarnemen als bondscoach van het Nederlands elftal. In die overlappingsperio de vallen drie duels voor kwalifi catie van het wereldkampioen schap: op 22 februari in Gronin gen tegen Cyprus, op 25 maart in Rotterdam tegen Frankrijk en op 29 april in Nicosia nogmaals te gen Cyprus. Mocht Herman Choufoer kans zien Kees Rijvers te strikken, dan zal hij tot 1 juli optreden als adviseur van Baan. Wie die rol zal vervullen als de plannen van de KNVB gedwars boomd worden, blijft in dat geval een vraagteken. Naar alle waar schijnlijkheid wordt het dan toch Rinus Michels die zijn advi serende stem zal laten horen. Rijvers begon zijn voetbalcarrière bij NAC in Breda en zette bij de zelfde club een streep onder zijn Kees Rijvers, de derde kandidaat i gloriejaren bij PSV. De Eindhovense de weg leggen. loopbaan. Als speler kwam hij onder meer uit voor Feyenoord, St. Eticnne cn het Nederlands elftal. Als oefenmeester was Rij vers werkzaam bij FC Twente en PSV. Bij Anderlecht gelooft men niet dat trainer Thomislav Ivic een principe-overeenkomst heeft ge sloten met Ajax om daar volgend als trainer terug te keren. r het Nederlands elftal, t ijdenszijn reniging zal hem geen strobreed in zal het bestuur tafel gaan zit ten om over een mogelijke con tractverlenging te praten. Ivic zweeg over een transfer naar Ajax. "Ik wens over mijn toe komst nog geen enkele verkla ring af te leggen. Mijn enige taak is: Anderlecht de titel te bezor gen. Het woord Ajax wil ik voor lopig niet meer horen". LEIDEN - De 17-jarige LFC-spe- ler Sjaak te Hennepe heeft deze week een uitnodiging ontvangen om vanmiddag (17.00 uur) bij Ajax een proel'wedstrijd te ko men spelen. In zijn kortstondige voetballoopbaan is het welgeteld de derde keer dat een club uit de eredivisie belangstelling voor hem heeft. Vorig jaar klopte FC Den Haag aan. maar liet het ook weer afweten. Dit seizoen was Te Hennepe opnieuw in de smaak gevallen van de Haagse scouts, opnieuw ook zonder tastbaar re sultaat. ^Iu rinkelde onverwacht de tele foon vanuit Amsterdam Tot driemaal aan toe kwamen dit sei zoen vertegenwoordigers van de regerend landskampioen naar LFC om de linksback in actie te zien. De junior, die niet weet wat hem vanmiddag né de proefwed- strijd te wachten staat, zelf over die belangstelling: "Ik heb er al les voor over om naar het betaald voetbal te gaan. Dus als ik de kans krijg, pak ik die. Waarom? Ach, niet om het geld, dat is al leen maar mooi meegenomen. Maar het is toch de wens van el ke speler om betaald voetbal te spelen?" PSY heeft geen enkel bezwaar

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9