actief in1 vrije tijd "Psychologie kan een nuttige bijdrage leveren aan het recht Actiecomité dreigt met giroblauwactie 'Nationalisatie minder probleem dan gedacht' Theatertaxi ook in Leiden Prof. Kooijmans in Diesrede: LEZERS SCHRIJVEN Busbanen (2) Busbanen (3) Ambtenaar Werklozen ongerust over plannen Albeda PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 LEIDEN Psycholoog noemt hij zichzelf. "En niks anders". Sinds 1 januari van dit jaar is dr. Hans Crombag aan de juridische faculteit verbonden als bijzonder hoogleraar rechtspsychologie. Iets nieuws in Nederland. Liever dan rechtspsycholo gie spreekt hij van het terrein tussen recht en sy- chologie. Eens een hobby "en nu kan ik er zonder gewetenswroeging een deel van mijn tijd voor opzij zetten". der hoogleraar biedt hij de doctoraal-studenten een keu zevak aan, zet werkgroepen op en hoopt zelf ook nog wat onderzoek te doen. Voor hem zelf heeft die benoeming bo vendien een persoonlijke be tekenis. "Het staat sjiek en het geeft toch een zekere er kenning". Voorop staat bij Crombag de stellige overtuiging dat de psychologie een nuttige bij drage kan leveren aan het recht. Erg veel is er op dit moment nog niet aan gedaan. Zelf schreef hij vier jaar gele den in samenwerking met de juristen Cohen en Wijkers- looth een boekje over het denkproces van rechters *Een theorie over rechterlijke beslissingen' en op het Open baar Ministerie zou nu een dergelijk onderzoek met be trekking tot officiers van jus titie gaande zijn. In het buitenland zijn ze al wel wat verder. Met name Enge land en Amerika. Crombag: "In Amerika, waar niet de rechter maar een gekozen ju ry vonnis wijst, schakelt de verdediging van de verdach ten steeds vaker psychologen in bij de keuze van die jury. Niettemin vind je ook in het buitenland toch duidelijk het gelegenheidskarakter in de literatuur terug. Er is geen systematiek in te ontdekken, maar het is duidelijk uit de praktijk ontstaan. Waarom die verbinding tussen het recht en psychologie zo lang op zich heeft laten wachten, weet ik eigenlijk niet". Crom bag laat een paar boeken zien uit het begin van deze eeuw, waarin de verbinding recht- psychologie al wel werd ge legd. "Er is dus wel over ge dacht, maar toch ook weer even snel vergeten. De grote hausse van de laatste tien jaar is een aanwijzing dat er zo langzamerhand toch iets van een specialisme begint te ont staan". En dat is een goede zaak, vindt Crombag. Want er zijn tal van zaken die een nadere studie waard zijn. "Neem getuigen verklaringen, het zou heel in teressant om die psycholo gisch te onderzoeken. Ter zit ting kunnen getuigen vol strekt tegenstrijdige verkla ringen afleggen. Dat hoeft niet altijd een leugen te zijn, maar zoals dat heet, een ver tekening van de eigen werkelijkheid. Mensen inter preteren wat ze zien en daar zit een bepaalde systematiek Crombag noemt een voorbeeld: "We lieten eens aan studen ten twee filmpjes zien. Twee keer is daarop een auto op een landweg te zien. De eer ste keer nadert een keurig ge klede heer de wagen. Morrelt aan het slot, haalt een ijzer draadje te voorschijn, krijgt de auto aan de praat en rijdt er mee weg. In het tweede filmpje gebeurt precies het zelfde. Alleen is de heer nu vervangen door iemand, die er wat slordiger uitziet. In het eerste geval dacht iedereen dat die man zijn sleuteltje kwijt was en de twee keer dat de auto gestolen werd". We komen nog even te spreken over zijn onderzoek naar het denken van rechters. Een al gemeen onderzoek, bena drukt Crombag. Er is, zo zegt - hij, niet de nadruk gelegd op de verschillen onderling tus sen de rechters, maar juist naar een algemene interreta- tie gezocht. In verband daar mee zegt Crombag het niet eens te zijn met de aan aan hang winnende gedachte om de rechterlijke macht van alle poespas te ontdoen. "Dat ri tueel vervult wel degelijk een psychologische functie. De twee partijen zijn er op de 'huiselijke' manier niet uitge komen. Als laatste stap ko men ze dan bij de rechter te recht en hebben dan ook be hoefte aan een autoritaire uit spraak. Net zo als in het straf recht. Een verdachte heeft recht op die hele ceremonie en heeft zeker geen behoefte aan een oudere man in een wollen vest met een pijp in zijn mond, die hem verma nend toespreekt". BART JUNGMAN Een autodidact noemt hij zich zelf. Heeft zich niet als stu dent bij de juridische facul teit laten inschrijven. "Ik heb het me zelf geleerd. Daardoor schiet je natuurlijk regelma tig een bok. Aan de ene kant zijn er terreinen waar je be trekkelijk veel van weet, maar aan de andere kant zit ten er ook blinde vlekken in mijn kennis" Crombag werkt bij het Bureau Onderzoek van Onderwijs. Een sinds 1968 bestaand on derdeel van de Leidse univer siteit, waar het functioneren van het onderwijs onder de loep wordt genomen. De rechtenfaculteit is door de ja ren heen altijd een grote klant geweest van het insti tuut. Crombag besteedt daar om een groot deel van zijn tijd met de vraag hoe je rech tenstudenten het best kunt onderwijzen. Hij ging zich gaandeweg voor het recht in teresseren en besefte als psy choloog "dat het recht voor en door mensen functio neert". Jarenlang ijverde de rechtenfa culteit zich er bij het Leids Universitair Fonds (LUF) voor om de juridische kennis van de psycholoog Crombag door middel van een bijzon der hoogleraarschap te be nutten. Die combinatie leek immers uitstekende te pas sen in het uitgangspunt van het LUF 'een specialisme be Crombag in zijn werkkamer: "Het ritueel bij een rechterlijke uitspraak vervult een psychologische functie." kijken vanuit een experimen- Crombag proberen om rech- sche achtergrond. Zijn werk teel uitgangspunt'. Dit jaar tenstudenten enthousiast te bij het Bureau Onderzoek hapte het LUF dan eindelijk krijgen voor een juridische van Onderwijs blijft overi- in het aas en tot 1986 gaat studie met een psychologi- gens hoofdzaak. Als bijzon LEIDEN - Het "Energiekomitee Rijnland" dreigt met acties tegen het. Energiebedrijf Rijnland. Als LEIDEN - Bezoekers van de Leid se Schouwburg kunnen binnen niet al te lange tijd gebruik ma ken van zogenaamde "theaterta xi's". De theatertaxi is een ook in andere plaatsen een steeds be kender wordend fenomeen. In de pauze kunnen bezoekers die zich na afloop van de voorstel ling liever laten rijden, zich opge ven voor een taxi. Vanuit de schouwburg worden dan zoveel taxi's als nodig besteld. Voordeel van deze gang van zaken zouden lagere kosten zijn. Het ta xibedrijf kan namelijk rekenen op een tamelijk vaste klandize. Overigens zullen de theatertaxi's eerst een proefperiode moeten doormaken. De praktijk moet le ren of het project de moeite waard is. Schouwburg-directeur Van Dam is op het moment bezig een regeling te treffen met een taxi-bedrijf. Burgemeester en wethouders van Leiden gaven al hun toestemming voor het pro ject. het Energiebedrijf weigert op korte termijn een standpunt in te nemen tegen kernenergie en voor sluiting van de kerncentrale in Dodewaard, dan start de actie groep een "giroblauwactie" zoals die al in andere regio's in het land is begonnen. "Waarom worden wij als klanten van het Energiebedrijf Rijnland opgezadeld met de vreselijk dure en overbodige atoomstroom ter wijl wij er alleen gevaren voor te rugkrijgen. Dat willen we niet langer. Daarom zeggen we: de kerncentrale in Dodewaard moet dicht. Dat is de eerste stap", schrijft de actiegroep in een brief aan de directie van het Energie bedrijf. Als blijkt dat het Energiebedrijf zich niets aantrekt "va de wens van zijn klanten om geen atoom- stroom geleverd te krijgen", wordt druk op het elektriciteits bedrijf uitgeoefend door steeds moeilijker de rekening te gaan betalen. Bijvoorbeeld door met eigen bank- of girokaart te beta len. Of door in twee termijnen te betalen of door te betalen zonder de aanslagnummers te vermel den. "Als er van het begin af aan genoeg klanten aan de protest-actie mee doen", verwacht de Werkgroep "Giroblauw" van het Energieko mitee Rijnland - zo nodig- over een effectief middel te beschik ken tegen het Energiebedrijf. Het Energiebedrijf Rijnland koopt via de gemeente Leiden en het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Hol land stroom van de kerncentrale in Dodewaard. De Werkgroep "Giroblauw" vraagt van het het Energiebedrijf om een anti-kern- energie-standpunt, precies zoals de gemeente Leiden dit al enkele maanden geleden deed. "Een anti-kernenergiestandpunt van het Energiebedrijf wordt des te belangrijker als het Energiebe drijf de aandelen van de gemeen te Leiden in het Elektriciteitsbe drijf Zuid-Holland kan overne men. Dit elektriciteitsbedrijf is namelijk aandeelhouder van de Gemeenschappelijke Kerncen trale Nederland in Dodewaard. "En aandelen betekenen zeggen schap". De actiegroep wil dat het Energiebedrijf zijn zeggenschap aanwendt om Dodewaard geslo ten te krijgen. In haar brief vraagt de actiegroep aan het Energiebedrijf om op korte termijn de gevaren te erkennen die aan de opwekking van atoomstroom kleven; toe te geven dat kernenergie "vreselijk duur is, onder meer vanwege het opbergen van atoomafval en het ontmantelen van een kernreactor"; te bevestigen dat er stroomover- schotten zijn zodat sluiting van de kerncentrale in Dodewaard geen problemen oplevert voor de stroomvoorziening; zich hierom openlijk uit te spre ken tegen kernenergie; en de klanten geen atoomstroom meer te leveren. Kooijmans: "Oplossing in de praktijk geeft geen bevrediging voor politicus". LEIDEN - Hoe ver mag een pas onafhankelijk land gaan bij het nationaliseren van de goederen die niet tot zijn eigendom beho ren? Die vraag stond gisteren centraal in het betoog van de Leidse hoogleraar in het volken- Jazz In café Napoleon aan de Steen straat treedt woensdag het Karei Boekle Jazzkwartet op. Aanvang 21.00 uur. Stats In jongerencentrum Stats wordt donderdag een infor matiemiddag gehouden over de justitie en reclassering. Er komt een film over een jongen die met de reclassering te ma ken krijgt. Daarna kan er worden gepraat over de film. De film begint om 15.00 uur. Egypte In de kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude Vest wordt vrijdag een lezing ge houden over de Vallei ber Ko ningsgraven in Egypte. Het echtpaar Tadema. dat veel reizen heeft gemaakt door Egypte, zullen bij hun lezing ook dia's laten zien. Aanvang 20.15 uur. Aanmelden bij K&O: 141141. Oh Boy! In het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat treedt vrij dagavond de nieuwe Amster damse rockformatie "Oh Boy!" op. Zaterdag is er een optreden van de band Jan Kin. Aanvang beide optre dens 22.00 uur. Griezelfeest De NVSH, afdeling Leiden, houdt vrijdagavond een grie zelfeest aan het Rapenburg 48 in leiden, ledereen wordt ver zocht zo eng mogelijk te ko men. Swingend griezelen kan op de muziek van "Treviera 2000". Aanvang 22.00 uur. recht, prof. dr. P.H. Kooijmans. Hij voerde het woord als feestre denaar van de Leidse universi teit, die in de Stadsgehoorzaal haar 406-jarig bestaan vierde. De vroegere staatssecretaris van buitenlandse zaken (in het kabi net-Den Uyl) vergastte zijn ge hoor met een rede over de gevol gen die de nieuwe internationale economische orde voor het inter nationaal recht heeft. Binnen die nieuwe orde moeten de sociaal- economische structuren een rechtvaardiger karakter krijgen. Met andere woorden: meer eco nomische invloed voor de arme landen. Discussie Vooral in de Verenigde Naties le vert dat vraagstuk veel stof voor discussie op en de voorwaarden voor maatregelen bij nationalisa tie neemt daarin de belangrijkste plaats in. De rijke en arme lan den lijken hierin onverzoenlijk. De laatste categorie beroept zich bij de vraag hoe met de bezittin gen van vreemdelingen moet worden omgesprongen op de theorie van national treatment, waarbij vreemdelingen geen an dere behandeling krijgen dan ei gen onderdanen. De kapitaalkrachtige landen zien daarin onvoldoende waarborgen en beroepen zich daarom op de klassieke leer van de minimum standaard. Voorwaarde daarin is onder meer dat de geleden scha de volledig wordt vergoed. In de Verenigde Naties kwam in 1974 het Handvest van Economische Rechten en Plichten van staten aan de orde en ook daarover gin gen de twee partijen met elkaar in de clinch. In dat Handvest werd tot groot genoegen van de arme landen de schadeloosstel ling geregeld op basis van de in de nationaliserende staat be staande rechtsregelingen. Praktijk Ook dat Handvest maakte de kloof niet minder overbrugbaar, want de kapitaal-exporterende landen voelden hier niets voor. In de praktijk levert het echter niet al te veel problemen op, omdat de partijen het onderling meestal toch wel eens kunnen worden. Maar, zegt Kooijmans "dat is een oplossing die noch de beoefe naar van het volkenrecht noch de politicus kan bevredigen". Volgens hem moeten beide te genstrevers uit de loopgraven komen en hun standpunten ter discussie 'stellen. Kooijmans komt tot de conclusie dat de te genstellingen minder groot zijn dan ze lijken en een wat vagere normgeving ("onteigening moet leiden tot schadeloosstelling") zal dat voor een deel aan het licht kunnen brengen. brieven van fezers betekent niet dat de in weergegeven mening onderschrijft, van redactiewege worden ingekort; Naar aanleiding van de discussie over het Busbanenplan voor de Hoge Rijndijk moet ons als bewo ners aan deze drukbereden route het volgende van het hart. Bij de verschillende informatie avonden over dit projekt en via diverse artikelen in het Leidsch Dagblad zijn voornamelijk de te genstanders aan het woord ge weest. Als bezoekers van deze avonden en als trouwe lezers van Uw blad menen wij echter dat aan enkele grote voordelen van het plan te weinig aandacht is geschonken (ook in Uw blad). De tegenstanders verwijten de plannenmakers een gebrek aan visie, vragen om parkeergelegen heid. een goede bereikbaarheid van de winkels en geen stagnatie van het verkeer. Welnu aan dezs aspekten is in rui me mate aandacht besteed, hoe wel misschien op onderdelen ver beteringen kunnen worden aan gebracht. Maar daar is het dan ook een ontwerpplan voor! Wat ons bij de tegenstanders opvalt is, dat het overgrote deel slechts het stukje Hoge Rijndijk voor de eigen deur bekijkt. Als daarvoor geen ideale oplossing is gekozen, is het plan in z'n totaliteit meteen slecht. Algemene belangen zoals een vërbetering van het openbaar vervoer, een veiliger situatie voor voetgangers en fietsers tellen niet. Wie de Hoge Rijndijk als voetgan ger en fietser kent - en wie durft zich nog zonder gevaar voor ei gen leven langs deze route te wa gen - weet waarover wij praten. Het zeer drukke gemotoriseerde verkeer schept nu een vaak le vensgevaarlijke situatie voor de overige verkeersdeelnemers. De ze toestand kan niemand goed praten ook al is er eigen belang in het spel. Een aantal tegenstan ders maakt het helemaal bont door - in stemming makende cir culaires - het dubbel parkeren, parkeren op fietspaden, bushal tes en stoepen goed te praten. Wij vragen ons af waar we dan mee bezig zijn. Moet het eigen belang dan per se over de ruggen van an dere verkeersdeelnemers wor den nagestreefd? Een verbetering van de Hoge Rijn dijk is dringend gewenst. Wil men de verschillende verkeers deelnemers gelijke rechten (ook op veiligheid) geven dan is een aanzienlijke reconstructie nood zakelijk. Hierbij zullen de langza me en de snelle verkeersstromen moeten worden gescheiden, soms zelfs rigoureus zoals bij de Leiderdorpse brug (voetganger stunnel). Winkeliers, denk aan de veiligheid van Uw eigen klanten en klantjes. Velen durven nu niet eens op de fiets of te voet te komen. Laten we blij zijn dat we nu tenminste op basis van een plan kunnen praten, waarbij ook aan de belan gen van anderen (onder wie be jaarden en kleine kinderen) is ge dacht. Uiteraard zijn er verbete ringen mogelijk, maar mogen we dan wel constructieve bijdragen (ook van winkeliers) verwach ten? Het algemeen belang is immers ook Uw belang! Namens verontruste bewoners van de Hoge Rijndijk. HUGO EN ERICA BROUWER Hoge Rijndijk 133. Leiden. Vele huisgezinnen in Leiden zijn al geconfronteerd met het geluid van loeiende sirenes en daarna de mededeling van de verkeerspoli tie: uw gezinslid ligt in het zie kenhuis. Veel mensen die in de politiek gaan, blijven steeds ach ter de feiten aanhollen, omdat ze van het hele verkeersgebeuren geen verstand hebben. De ene keer buigen ze naar die kant en dan weer naar de andere zijde. Maar leken, u kunt de geringe op pervlakte niet steeds kleiner ma ken met nutteloze busbanen (b.v. Vijf Meilaan-Voorschoten). De auto is niet meer weg te denken, maar het kardinale punt is de ont zettende gebalde agressie en het grote aantal kneusjes op de weg, en dat alles om het bezit van dat dure papiertje. Als de politie bij iedere overtreding door de politie-rechter een stem pel hierin laat zetten en bij drie stempels intrekking eist, dan weet iedere chauffeur na een looptijd van nog geen jaar weer wat geven en nemen is. Vele ver keersmaatregelen kunnen dan vervallen. U kunt een reisje naar Leeuwarden maken en zien hoe een stad vol gestouwd wordt met honderden parkeermeters en een dure par keergarage met een groot verlies. B.J. Boonstra Jan Luykenlaan 97 Leiden Duijn over de receptie van de Sportstichting, doet hier niet ter zake. De heer Duivesteijn, die ik een prettig raadslid-cpllega vond en die ik thans de juiste man op de moeilijke plaats vind, heeft vrijwillig het raadslidmaatschap (waarmee hij als spreker "be schermd" was) verwisseld voor een "ambtelijke" gemeentefunc tie. Als hij als ambtenaar vindt dat een "bestuurder" (nota bene in een vergadering) zich minder geluk kig heeft uitgelaten, of zelfs als hij zich gekrenkt voelt, heeft hij het recht om zich te bevoegder plaat se zijn bezwaren in te dienen. De pers, in een speciale kolom, is hiervoor m i. voor een ambte naar, die n.b. spreekt als direc teur van de Sportstichting, niet de juiste plaats. Als loyaal ex-raadslid zal Jan Dui vesteijn mijn opmerking begrij pen. Ik begrijp zijn gramschap; maar zijn arena is als ambtenaar niet een kolom in ons gewaar deerd Leidsch Dagblad. Dit laat onverlet mijn waardering voor Jan Duivesteijn. Theo Wessels Marienpoelstraat 65 Leiden LEIDEN - Vertegenwoordigers van de Werklozen Belangen Ver eniging Lein (WBVL) en het Werklozen Advies Centrum (WAC) hebben gisteren een bezok gebracht aan de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer Schmacher. Reden voor het bezoek was de verontrusting onder werklozen over de nieuwe passende arbeid-richtlijnen van minister Albeda. Het ging er de vertegenwoordigers vooral om duidelijkheid te krij gen over de gevolgen van de nieuwe richtlijnen voor de werklo zen in Leiden. Minister Albeda wil dat de arbeidsbureau's het passende-arbeid-recht strenger zullen toepassen. Dat betekent dat aangeboden werk minder snel geweigerd kan worden. De minister heeft in het bijzonder aanwijzingen gegeven voor werk in ploegendiensten en voor de reisduur. Directeur Schumacher van het Arbeidsbureau zei gisteren dat er in Leiden al wordt gewerkt volgens deze aanwijzingen. Waar het om werk in ploegendienst gaat, wordt er rekening gehouden met individuele factoren, zoals de gezondheid. Het komt in Lei den nauwelijks voor dat er werk wordt aangeboden dat langer dan een uur reizen van Leiden afligt. Schumacher haalde gisteren nog eens aan dat de toenemende werkloosheid het arbeidsbureau grote zorgen baart Er zijn in Leiden nu 4500 werklozen officieel ingeschreven, terwijl er maar 200 vacatures zijn. De druk bezochte vacaturebank heeft slechts weinig aanbiedingen. Na afloop van net bezoek aan het Arbeidsbureau concludeerden de WBVL en de WAC dat zij waakzaam moeten blijven tegen elke aantasting van het recht op passend werk.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4