Raad vóór stadsverwarming NEE! tegen verhoging van gasprijzen Comité strijdt Levendaal-west: minder bedrijvenmeer gezinnen Meerderheid steunt college: bouw van één centrale Leidse stadsrubriek GASPRIJSVERHOGING DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 LEIDEN - Gezinnen moeten in Levendaal-West beter aan bod komen wat betreft wonen. En een paar be drijven moeten worden verplaatst. Zeer kort samen gevat is dit de strekking van het zogenaamde voor ontwerp-bestemmingsplan Levendaal-West waar de bewoners van het gebied woensdagavond acht uur in clubhuis In de Vroolijcke Arke aan de Pie- terskerkchoorsteeg over kunnen praten. Er is een voorontwerp gemaakt van het plan, dat offi cieel hoogstwaarschijnlijk in april verschijnt, om de buurt nog zoveel mogelijk de gelegenheid te geven haar zegje te doen. De resultaten van deze inspraak zal de werkgroep dan nog verwerken in het ontwer- p-bestemmingsplan. Een aantal woningbouwplannen zal de versterking Over her van het wonen meer gestalte moeten geven. Het gaat o.a. om het terrein van de voormalige Sijthoff-- fabriek en het gat op de hoek van de Hoefstraat en St. Jacobsgracht. De grond van de koper gieterij aan het Conscientieplein is zowel voor be drijven als voor woningbouw aangewezen. Hoewel er op korte termijn nog geen sprake van houdt het plan rekening met een verplaatsing v de Haanstraschool aan de Vliet en het Rapenburg. Aan het Rapenburg kunnen dan woningen, kanto ren, praktijkruimten en gebouwen voor sociale, kul- turele of universitaire doeleinden komen. Aan de Vliet alleen woningen en gebouwen voor sociale en culturele doeleinden. Wat betreft winkels merkt het plan op dat het aantal aan de Korevaarstraat tussen Raamsteeg en de Jan van Houtkade niet meer dan vijf mag bedragen. Aan de Raamsteeg tussen Garenmarkt en Korevaar straat mag een grootschalig detailhandelsbedrijf worden gevestigd. Voorwaarde is wel dat het gaat om een zaak in de niet-levensmiddelensector. der door de wijk verspreide winkels merkt het plan op: "Een aantal hiervan zou kunnen verhuizen naar de Doeza-, Korevaarstraat of Raam steeg, om zo de overlevingskansen te vergroten, brons- Het grootste deel van de vrijkomende ruimte van het gebouw van geologie aan de Garenmarkt zal worden benut door het Rijksgeologisch Museum. De univer siteit mag hier geen Centrale Diensten vestigen, al dus het plan. 1/WVXAAJ EBR: 14,6 miljoen winst BEWONERS AKTIE KOMITEE LAGE RIJNDIJK 43 a TEL.133340 Deze sticker wordt door het actiecomité verspreid. LEIDEN De gemeenteraad geeft naar verwachting de aanleg van stadsverwarming het groene licht. De raad kwam gisteravond na een urenlange discussie nog niet tot een besluit, maar wel bleek dat het voorstel van B en W op een meerderheid in de raad kan rekenen. CDA— woordvoerder Vink gaf op de valreep blijk van die steun aan het voorstel. Voor de aanleg van stadsverwar- ming zal de elektriciteitscentrale aan de Langegracht worden op geknapt. Bij de opwekking van elektriciteit wordt de warmte die daarbij vrijkomt benut voor de verwarming van gebouwen. Op deze manier wordt een grote energiebesparing mogelijk. Het voorstel van B en W gaat uit van één centrale (met een vermo gen van omstreeks 100 Mega watt) aan de Langegracht. Dit komt overeen met het advies van de KEMA. Het adviesbureau Centrum voor Energiebesparing had een kleinere centrale (50 Me gawatt) bepleit. In de Stevenshof zouden dan nog eens twee kleine centrales moeten komen. Raadslid Ponsen (PSP) steunde deze kleinschalige opzet. Zij noemde de discussie hopeloos technisch en de cijfers van de KEMA onbetrouwbaar. "Er moet een 100 Megawatt-centrale ko men, enkel omdat de SEP (Sa menwerkende elektriciteitspro ducenten, red.) dat wil", aldus Ponsen. "We kletsen alleen nog maar over oncontroleerbare cij fers". Steun was er van PSP—zij de wel voor de aanleg van een kookgasnet. "Een bindende voorwaarde", zo zei Ponsen. Van de kant van de liberalen kwam woordvoerder Van Duyn (die de zieke Kuijers verving) tot de slot som dat ze het nog niet wisten. Maar Kuijers had dan ook het dossier nog, verklaarde Van Duyn. "Voor de WD is de renta biliteit van de investeringen van het grootste belang. Daarover be staan grote twijfels. De winstver wachting na tien jaar is uiterst onzeker. De negatieve punten zijn veel tastbaarder", aldus Van Duyn. Hij verlangde daarom een duidelijk antwoord van "het colle ge, anders zou de WD tegen het voorstel zijn. Achmed Ook Brands (CPN) zei er nog niet helemaal uit te zijn. Zowel voor de KEMA-variant als voor die van het Centrum voor Energie besparing was volgens hem wat te zeggen. Uit hun oogpunt be zien hebben ze allebei gelijk, vond Brands en hij verduidelijk te dat met een sprekend voor beeld: "Ik stond laatst bij de pa- tatboer en daar kwam een Turk se arbeider binnen. Die zei 'Ik Achmed'. En de patatverkoper zei 'Dat is dan tien gulden vijf tig', want hij verstond Acht met. Uit verschillend oogpunt hadden ze allebei gelijk". Brands verklaarde dat stadsver warming de consument geen ex tra geld mag kosten. De kosten van een apart gasnet om op te ko ken noemde Brands niet niks. Van Oosten (PPR) bepleitte onder meer een laag vastrecht, zodat in dividuele energiebesparing wordt gestimuleerd. Hij stelde zich op het standpunt dat aan sluiting op stadsverwarming niet verplicht moet zijn. Hij noemde in dit verband de mogelijke bouw van milieu— of pyramide- woningen in de Stevenshof. Ver der wees Van Oosten op het be nutten van de warmte van de vuilverbranding. D'66-fractieleider Glaubitz be streed de nieuwbouw van de centrale aan de Langegracht. Hij wees op de bestaande overpro- duktie van elektriciteit in Neder land en op de onzekerheid over de toekomstige behoefte aan energie. In dat verband noemde hij het binnenhalen van de stads verwarming het binnenhalen van het paard van Troje. Het voorstel houdt te weinig reke ning met verandering in de ener giebehoefte door onder meer de industriële zelfopwekking van elektriciteit en warmte en door het gebruik van zonnecollecto ren, zo vond Glaubitz. Hij sugge reerde dat het raadsbesluit enkel diende om voor het energiebe drijf een centrale in de wacht te De bestaande centrale slepen. "Stadsverwarming is duur en ris kant", aldus Glaubitz "En maakt besparing door de bewoners minder makkelijk". Met name te gen stadsverwarming in de Ste venshof maakte D'66 bezwaar. De beslissing daarover zou moe ten worden uitgesteld. De aanleg van een gaskooknet wees Glau bitz vanwege de hoge kosten van de hand. Ingrijpend Ingrijpend, zo noemde Elker- bout(PvdA) de aanleg van stads verwarming. "Maar het gaat om energiebesparing van zo'n zestig procent. Dat is de hoofdzaak". Hij zei dat de fractie gekozen had voor de KEMA—oplossing, van wege de bezwaren voor de ruim telijke ordening en het milieu bij meerdere kleine centrales. Bo vendien kunnen volgens de PvdA zo meer gebieden worden aangehaakt op de stadsverwar ming. Eikerbout noemde als mo gelijke uitbreidingen de Mors, Leiderdorp en Oegstgeest. Eikerbout steunde B en W in de voorkeur voor een apart gasnet voor het koken. Volgens de bere keningen van ir. Brooshooft, di recteur van het energiebedrijf, ontlopen de meerkosten van elektrisch koken en de aanleg van een gaskooknet elkaar nau welijks. Uiteindelijk bleek uit de woorden van CDA—woordvoerder Vink dat het voorstel van B en W op een meerderheid in de raad kan rekenen. Tot besluitvorming is het wegens tijdgebrek gister avond niet gekomen. Allerlei an dere agendapunten (bestem mingsplan Pieterswijk, rookver bod in raadszaal) schoven met de beslissing over de stadsverwar ming door naar een extra verga dering aanstaande maandag. de Langegracht, die bij de aanleg van stadsverwarming zal worden opgeknapt. LEIDEN - "Gasprijsverhoging: nee!" Het is menens voor het in allerijl opgerichte actiecomité, dat onder deze slogan de Leidse bevolking - vooral in Noord - wil mobiliseren tegen de verhoging van de voorschotrekening met vijftien procent. "Wij proberen zoveel mogelijk mensen in touw te krijgen", zegt woordvoerder Van Adrichem. "En als je het mij vraagt lukt dat ook. Honderden stickers hebben we gedrukt en we zijn ze alle maal kwijt. Logisch natuurlijk, want veel Leidenaars worden de dupe van deze toeslag". Sinds het begin van dit jaar moet de Leidse bevolking een hogere voorschotrekening betalen. Vijf tien procent meer. Dat komt neer op een verhoging van ongeveer 25 gulden per maand. Bewoners van het Noorderkwar tier, de Kooi en Groenoord is dit in het verkeerde keelgat gescho ten. Zij vinden het waanzin dat de verbruikers meer moeten be talen, terwijl het streekenergie- bedrijf vorig jaar een winst heeft gemaakt van 14,6 miljoen gul den. "En zelfs als die winst niet was ge maakt hadden we geprotes teerd", zegt Van Adrichem. "Ze kunnen niet doorgaan met steeds maar verhogen. Ergens ligt de grens en daar moet je op houden. Bovendien is het na tuurlijk vreemd dat we meer Radarcontrole: "vangst" 31 overtredingen LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag bij een radarcon trole op de Lammenschansweg 31 overtredingen tegen de maxi mum-snelheid van vijftig kilo meter geconstateerd. Tussen twee uur en half vier registreerde de radar 621 voertuigen. De "snelste" overtreder scoorde 81 kilometer per uur. moeten betalen als je beseft dat het gas nog steeds voor hetzelfde geld de grond uitkomt". Strategie De strategie die het actiecomité zal volgen is nog niet precies bekend. Van Adrichem: "We hebben voor de tweede keer een avond belegd in het Spoor tje. De eerste keer hebben we het comité opgericht en volgende week dinsdagavond gaan we de verdere acties met de bewoners doorspreken". Zeker is in elk geval dat een hand tekeningenactie het protest moet inleiden. "Daarna moeten we de meest effectieve manier zien te vinden om het gemeentebestuur en het Streekenergiebedrijf Rijn land onder druk te zetten". Bij dat onder druk zetten zal het er vooral om gaan om wethouder Bordewijk van financiën "weer op het rechte pad te zetten". Die man heeft een grote denkfout ge maakt, vinden de actievoerders. Van Adrichem: "Leiden heeft ruim tweëenhalf miljoen winst opge streken. Nu vindt Bordewijk het juist dat dat geld wordt gebruikt om het grote begrotingstekort van Leiden een beetje te dekken. Zo van: daar profiteren de men sen toch ook van. Maar dat is een kromme redenering. De winst moet terecht komen bij de men sen die het hebben opgebracht: de verbruikers. Hij moet die din gen niet door elkaar halen". Een tweede persoon van wie het actiecomité een verantwoording wil hebben is directeur Broos- hooft van het streekenergiebe drijf. Van Adrichem: "Het is be kend dat er steeds meer wanbe talers komen. Als je Brooshooft hoort, krijg je het idee dat die mensen niet willen betalen". "Maar zo is het natuurlijk niet. De meeste wanbetalers kunnen vol gens ons de rekeningen gewoon weg niet betalen. Je zult zien: als de cijfers op tafel komen blijkt dat wij gelijk hebben. Maar het opmerkelijke is dat zodra je daar om vraagt de energiebedrijven zich altijd in een groot stilzwij gen hullen. Niet alleen in Lei den". LEIDEN Eikerbout (PvdA) "Energiebe sparing, dat is de hoofdzaak". Vrieskist ln een tijd dat energiebespa ring en financiële bezuini ging hand in hand gaan is het uiteraard een vreemde zaak dat iemand die energiebe- wust leeft moet meebetalen aan de energieverslindende praktijken van de buurman. Veel woningbouwverenigingen hebben de gewoonte om energierekeningen hoofdelijk om te slaan. Dat wil zeggen dat de energiekos ten die bijvoorbeeld alle be woners van een bepaalde flat gezamenlijk maken worden gedeeld door het aantal be woners. Gevolg: terwijl de bezuinigers worden gestraft voor hun zuinigheid worden de verspillers beloondhdoor het ontvangen van een te lage rekening. Een dergelijk berekeningssys teem heeft inmiddels geleid tot een relletje tussen bewo ners van een flatgebouw aan de Jan Luykenlaan en hun huisbaas, de Leidse Woning stichting. Twee bewoners, C.J. van der Meer en A. van de Weerthof hebben het voor touw genomen in een actie die moet leiden tot een her ziening van de energiereke ningen. In het flatgebouw waarin het twet woont, hebben veel bewoners een energieverslin dende vrieskist in de kelder box geplaatst. Van der Meer en Van de Weerthof hebben uitgerekend dat dit status symbool per jaar een kleine 200 gulden aan energie vreet. De twee bewoners vertikken het om nog langer verhoogde energierekeningen te betalen doordat hun mede-flatbewo ners zo nodig een vrieskist moesten aanschaffen. Van der Meer en Van de Weert hof hebben inmiddels zo'n negentig handtekeningen op gehaald en zijn van plan om daarmee op korte termijn naar de de Woningstichting te stappen. Een andere bewoner van de flat aan de Jan Luykenlaan, Van de Brink, was er al een paar jaar geleden achter gekomen dat de energieverhoudingen in de flat scheef werden ge trokken. Van de Brink: "Ik door René van der Velden Jaap Visser Rioolpraat Eindelijk dachten de bewoners van de Koninginnelaan van de ellende af te zijn Wordt de straat pal voor hun deur wéér opengeaven! De vernieuwde riolering werd uit de grond gepeuterd waarna er gloed nieuwe buizen in de grond verdwenen. Enkele verontruste bewoners van de Koninginnelaan ver tellen dat er oud materiaal was gebruikt bij de riole ringswerkzaamheden in Tuinstadwijk. "Het hele zaakje moet er weer uit en nu zitten we nog langer in de na righeid", jammert een bewo- Dat zou niet zo mooi zijn want sinds augustus van het vorig jaar heeft aannemer Schouls al zo'n kilometer aan riole ringsbuizen in de wijk ge legd. In totaal zit er in de hele klus 1200 meter aan rioolbui- 'i de Koninginnelaan uit de ellende te zijn, wordt de straat voor hun deur u snap niet dat die heren er pas zo laat achter zijn gekomen dat ze mee betalen aan de re keningen van een ander. De heren staan te trappelen van ongeduld maar ik heb hen ge vraagd om even te wachten met hun actie tot er in mijn zaak een uitspraak is gedaan Wanneer die uitspraak wordt gedaan weet ik niet maar als de uitspraak negatief is kan cr alsnog getrappeld wor den". F. Woudenberg, administrateur van de Leidse Woningstich ting, wacht voorlopig af. "Het is inderdaad zo dat bewoners van dit systeem misbruik kunnen maken. Maar wat moet je anders? Je kunt toch moeilijk in elke kelderbox een elektriciteitsmeter gaan plaatsen? Dat is veel te duur. Misschien dat het mogelijk is om in overleg met het Ener giebedrijf een andere oplos sing te vinden. Wij zijn op de hoogte van de actie die de be woners zijn begonnen. Maar zolang de zaak nog niet via de bewonerscommissie aan ons is voorgelegd doen wij niets". Voorlopig kan het dus vriezen of dooien in de Jan Luyken- Niet de moeite Brieven naar de gemeente schrijf je niet voor je lol. Daar wil je antwoord op hebben. De stichting "buurtwerk Groenoord" heeft vorig jaar vijf brieven naar de gemeente gestuurd. Brieven over het aantrekken van een beroeps kracht voor buitenlandse buurtbewoners, over een aanvullende subsidie voor de peuterspeelzaal enzovoorts. Twee brieven stammen uit sep tember '80, een derde uit au gustus, een vierde uit april, en de vijfde (of de eerste) uit januari vorig jaar. Tot nu toe heeft de stichting taal noch teken van de ge meente vernomen. "U nam niet de moeite om een van deze brieven te beant woorden. Wij nemen niet de moeite om een waarde-oor- deel uit te spreken over uw handelwijze", schrijft stich tingsvoorzitter Los in een zesde brief aan B en W. De stichting wil gewoonweg dat B en W binnen dertig dagen eindelijk eens besluiten ne men naar aanleiding van de brieven. De verschillende be sluiten moeten vervolgens binnen diezelfde "redelijke" termijn schriftelijk bevestigd worden aan de stichting. Als de stichting ook binnen dertig dagen nog geen reactie krijgt van B en W dan neemt de stichting aan dat B en W weigeren om de verschillen de besluiten te nemen. Dan weetje tenminste waar je aan toe bent. En dan is een zeven de brief ook niet nodig om te vragen waar het antwoord op de zesde blijft... Maar volgens een uitvoerder van de firma Schouls kletsen de verontruste bewoners uit hun nek. "Die mensen ma ken elkaar maar wat wijs. Op een paar plaatsen is inder daad verkeerd materiaal ge bruikt. Geen oud materiaal maar als gevolg van een fa- brieksfout hebben wc een paar buizen gekregen die niet goed in elkaar pasten. Daar door hebben we op twee plaatsen over een afstand van een meter of dertig de buizen moeten vernieuwen. Maar dat betekent niet dat we nu later met het werk klaar zijn want we lagen zo'n acht we ken voor op ons schema. Na dit oponthoud zitten we nog altijd vier weken onder het schema". De firma Schouls hoopt over een goede maand in Tuin stadwijk klaar te zijn waarna °en andere aannemer de He- zenstraat voor z'n rexening zal nemen. "En dat kan nog wat worden", voorspelt de uitvoerder van Schouls. "de winkeliers daar zijn nu al aan het miauwen dat ze zo slecht bereikbaar zyn". Ergens ligt de grens

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3