Gasverbruik na isolatie in flats behoorlij k gez akt Nieuwe partij in Leiderdorp Uitbreiding van huizen Beatrixstraat verboden agenda Protest tegen bloemenkiosk m Bemoedigende resultaten in Warmond Leerlingenbouwplaats Yan Dulmplein mag m it M DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 L-e/cfee LEIDERDORP - Een aantal Leiderdorpse bloemenverko pers heeft ernstige bezwaren tegen de verkoop van bloe men en planten in een nieuw te bouwen bloemenkiosk aan de Voorhoflaan ter hoogte van de flat aan de Bolderik- kamp. Degene die daar in het weekeinde al een standplaats heeft, bloemenverkoper Van Egmond, wil een kiosk bou wen en ook door de week bloemen gaan verkopen. De vijf bloemenhandelaren Spek, Zuiderduin, Baars, Paauw en Rasser gaat dit idee te ver. Zij stellen in een brief aan het college van B en W en de leden van de raads commissie ruimtelijke orde ning dat "Leiderdorp mo menteel bepaald geen last heeft van een tekort aan ver kooppunten voor bloemen." Als er nog een verkooppunt bijkomt dat de hele week open is, voorzien zij een ver dere omzetdaling. Vooral voor de twee handelaren in Winkelhof. Ook spreken zij over oneerlijke concurrentie, omdat Van Eg- mond voor veel minder kos ten kan draaien dan de Win- Leiderdorpse raadscommissie: WARMOND - De isolatieoperatie van de woningstichting Warmunda in Warmond zit er bijna op, de eerste besparingsresultaten zijn zelfs al bekend. In een enkele woning moet nog isolerend glas worden aangebracht, maar voor het overgrote deel is het project dat 1,2 miljoen heeft gekost klaar. Daarmee is Warmunda één van de weinige woningbouw verenigingen die ook de oude huizen op een moderne manier heeft geïsoleerd. Nieuwe woningen worden tegenwoordig bij de bouw al van isolatiemateriaal voorzien. Onlangs werden de cijfers over het gasverbruik in het laatste halfjaar van 1980 in flatwonin gen met een gezamenlijke gas meter, waar de stookkosten in de huur worden berekend, be kend. De resultaten zijn op zijn minst bemoedigend. In vier van de vijf geïsoleerde flatcomple xen bleek het verbruik met ge middeld 27 procent gedaald ten opzicht van dezelfde periode in het jaar daarvoor. In het vijfde complex was er maar een daling van tien procent, maar daar is het grootste gedeelte van de flatwoningen dan ook niet geï soleerd. De isolatieoperatie, waarmee in au gustus vorig jaar is begonnen. de nieuwe bewoners dat zij ook in een niet-geïsoleerde woning komen, terwijl zij dat misschien wel zouden willen. Het is tech nisch niet mogelijk om dan als nog te gaan isoleren. Dat zou veel te duur worden." Warmunda was er trouwens vroeg bij met plannen om het woning bestand te isoleren. Naar later is gebleken een geluk, want de iso latiesubsidie van het rijk is on langs drastisch naar beneden ge gaan. De overheid heeft 340 dui zend gulden van het project be taald, wanneer Warmunda nu met de isolatie zou beginnen zou dat bedrag veel lager liggen. De- genaars wijst erop dat de snei- heid waarmee alles is gegaan voor het grootste deel te wijten is aan het bestuur. "Door zelfwerk zaamheid van het bestuur zijn de kosten en de tijd die voorberei dingen kostten behoorlijk ge drukt. Er was bij voorbeeld on derzoek nodig naar de staat van de ramen, deuren .en kozijnen." Het project omvatte onder meer het isoleren van spouwmuren door deze vol te spuiten met een bepaald soort isolerend schuim. Het aanbrengen van isolerend glas, het vervangen van tochtige houten kozijnen door kunststof fen kozijnen en het plaatsen van kunststoffen tuindeuren in die huizen met een tuin, die een hou ten tuindeur hadden. Klachten Het enige grote probleem dat zich heeft voorgedaan zijn een paar klachten van bewoners na het isoleren van de spouwmuur. Daarbij is namelijk gebruik ge maakt van het giftige formalde- hydegas. Enkele mensen klaag den over hoofdpijn, tranende r kunststof kozijnen. Een onderdeel ogen en keelpijn, maar volgens Degenaars zijn die problemen nu uit de wereld geholpen. "We zijn nogal bang geweest voor dat gas, maar we moesten het wel gebrui ken. Isolatie op die manier is veel goedkoper en de afdichting is ook veel beter. De paar klachten die er waren, waren 'gelukkig makkelijk te verhelpen. Voor de zekerheid hebben we wel de garantie van de spouwmuuriso latie op twintig jaar kunnen krij gen, terwijl die normaal maar tien jaar is." Raadscommissie in Voorschoten RPF: bidt en werk LEIDERDORP - Leiderdorp is vanaf morgen een politieke partij rijker. Dan namelijk zal de plaatselijke kiesvereni ging worden opgericht van de Reformatorische Politieke Federatie, kortweg de RPF genaamd. Deze partij heeft al een afdeling in Leiden maar gaat zich nu ook op het Lei derdorpse politieke toneel begeven. Volgens F.W. van Vliet, woord- geschaft. Minder duidelijk is wat voerder van de RPF is de oprich ting van een dergelijke kiesver eniging een goede voorbereiding op de verkiezingen. "Om zo'n vereniging op te richten heb je minimaal tien leden nodig. We hebben er al negen. Die gaan nu nog naar Leiden. Ik denk dat in Leiderdorp genoeg belangstel ling zal zijn voor de RPF." De nieuwe partij werkt vanuit een christelijke achtergrond, waarbij het evangelie centraal staat. Dui delijke meningen heeft de partij inmiddels gevormd over de abor tuskwestie, een ingreep die rigo- reus wordt afgewezen, en de be wapening, iets wat volgens Van Vliet zeker niet mag worden af- de nieuwe partij nog met name in Leiderdorp wil, al thans wanneer men afgaat op woordvoerder Van Vliet. Hij weet dan ook nog niet precies hoe het verkiezingsprogramma van zijn partij er uit ziet. "Daar voor zijn we nog te kort bezig met het organiseren van de plaat selijke afdeling. Na woensdag, wanneer we de kiesvereniging met een voorlopig bestuur heb ben opgericht, zal er een soort kennismakingsavond komen met een spreker. Daar kunnen dan allerlei ideëen naar voren worden gebracht. Bidden CDA-stemmers hebben". Weer actie in Weipoort ZOETERWOUDE - De bewoners van de Weipoortseweg in Zoeter- woude hebben gisteravond op nieuw de doorgang bemoeilijkt voor het verkeer van en naar het industrieterrein in Zoeterwoude. De bewoners willen met deze tweede actie binnen een week (de eerste vond afgelopen vrijdag plaats) de gemeente erop attende ren dal maatregelen moeten wor den genomen legen de gevaarlij ke verkeerssituatie. Deze is ont staan doordat veel verkeer van deze landelijke weg gebruik maakt, waardoor al de nodige on gelukken zijn gebeurd. Keinoi-winKeners. veraer is volgens hun de kiosk sneller en gemaakelijker te bereiken dan het winkelcentrum. Voor CDA-raadslid Tieken was deze zaak gisteravond in de vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening aan leiding om zich af te vragen of er niet moet worden inge grepen in de verkoop van bloemen en planten door su permarkten. In de Winkelhof gebeurt dit bij voorbeeld ook. Volgens hem werkt dit con currentievervalsend. De ove rige commissieleden hadden ook bezwaren tegen deze praktijken. Wethouder Meerburg (CDA) beloofde deze kwestie te zul- was namelijk niet verplicht. Zo'n 837 duizend gulden, het grootste deel van de totale kosten, is be taald door de bewoners. Dat komt per maand neer op een huurverhoging van ten hoogste 16,35 gulden per maand. Voor 16 procent van de bewoners was dit waarschijnlijk te duur, want zij weigerden de isolaticmaatrcge- len. Subsidie Volgens medewerker Degenaars van de woningstichting zijn het vooral de bejaarde bewoners die de isolatie niet zagen zitten. "Dat is wel begrijpelijk, maar ik vind het toch jammer. Bij verhuizin gen betekent dat namelijk voor Met de slogan "bidt en werkt" trekt de partij ten strijde tegen de legalisering van abortus. In een brief aan de Eerste Kamer van 20 december vorig jaar levert de RPF het "bewijs" dat het ge bed wel degelijk invloed heeft gehad op de gang van zaken in 1976 rond het vorige abortus wetsvoorstel. Volgens de brief hebben toen drie vrouwenbon den een bidstond belegd in Utrecht. Vrijwel gelijk daarop "volgde de verhoring" en heeft de Eerste Kamer alsnog dat wetsontwerp afgewezen, aldus de brief. "We zijn volstrekt tegen abortus en zijn er voor honderd procent te gen zoals het CDA het wil. Want er is teveel water bij de wijn ge daan. De regerende partijen moeten hun woord houden en sterk staan met hun standpun- Tieken (CDA): ingrijpen bij verkoop bloemen door super markten len bespreken met zijn colle ga van economische aangele genheden, Bezemer. De com missie had geen moeite met de bouw van de kiosk. Het college had al eerder laten weten geen bezwaar te heb ben tegen de bouw. ten", aldus Van Vliet die erbij aantekent dat de RPF een twee de CDA zonder afdwaling is, "een CDA zoals in het begin". Volgens hem spreekt de RPF over de abortus ("die alleen maar het einde van de rechtstaat zou inluiden") tenminste duidelijke taal. "Nu is er binnen het CDA alleen maar verdeeldheid en onrust. Wij voelen wat er in het land gaande is. Wij weten dat veel kiezers on vrede met het CDA hebben. Die zullen wel naar onze partij toeko men. Want vooral van CDA- stemmers moeten we het heb ben". Van Vliet spreekt duidelijke taal als het verder over wapens gaat: "Voor mij is de bewapening iets wat niet mag worden afgeschaft. Als marineman weet ik dat het een noodzakelijk kwaad is. Stel nou dat niet alleen Nederland, maar heel Europa de wapens zou opdoeken. Dan staan wij mooi machteloos." Naast deze denkbeelden is volgens Van Vliet enthousiasme het be langrijkste gegeven om steun te geven aan de nieuwe Leider dorpse RPF. "We zullen eerst op een rijtje zetten wat er moet gaan LEIDERDORP - De bewoners van een drietal woningen aan de Bea trixstraat mogen hun woningen aan de achterkant op de eerste verdieping (bovenop de uitge bouwde keuken) niet uitbreiden. Een meerderheid van de com missie ruimtelijke ordening vindt het bezwaarlijk dat deze uitbouw in strijd is met het be stemmingsplan Oranjewijk. Het belangrijkste argument tegen een wijziging van het bestem mingsplan is de angst met een groot aantal verzoeken tot uit bouw te worden geconfronteerd in de wijk. Ook de argumenten van bewoners gwwuuicii. Ik denk toch wel dat we al gauw een ledenbestand van zo'n 25 mensen hebben om mee te beginnen. Want ook een RPF-zetel in de Leiderdorpse ge meenteraad is niet denkbeeldig." Van Vliet ziet het allemaal wel zit ten na woensdag. "De raadsle den weten nog van niets. Daar is nog geen contact mee opgeno men. Natuurlijk paleken we hun kiezers af. Maar dat mag toch Wc zijn een kleine partij. In die positie kunnen we daarom juist ons woord houden." ROEL ZAADNOORDIJK LEIDSCH DAGBLAD uit de wijk die gisteravond tegen dergelijke verbouwingen van huizen van buren betoogden tel den mee. Heelblaadjespad Een vijftal bewoners van een blok je aan het Heelblaadjespad in de wijk Voorhof mag daarentegen zijn woning aan de voorkant be scheiden uitbreiden. Stuiven- berg (VVD) pleitte bij wethouder Meerburg wel voor een zekere eenvormigheid bij het verlenen van dergelijke vergunningen. Daarmee bedoelde hij dat er per VOORSCHOTEN - De raadscom missie voor financien en econo mische zaken in Voorschoten ging gisteravond akkoord met het beschikbaar stellen van 25.000 gulden voor een leerlin genbouwplaats aan het Van Dulmplein. Hierdoor kunnen ter plekke achttien premie(A)wo- ningen worden gebouwd. Over de uitwerking van de plannen wil de raadscommissie echter dat de gemeente de volledige vrijheid blijft behouden. Over dit onderwerp was er tijdens de vergadering in eerste instan tie nogal wat onenigheid. PvdA- er Visser meende dat de sociale woningbouw niet mag worden opgeofferd aan principes van het vrije-onderncmcrschap. Zijn me ning stond lijnrecht tegenover die van CDA-er Valkenburg, die betoogde dat de bouwonderne ming zelf de woningen kan bou wen. Burgemeester en wethou ders zijn echter van mening dat de gemeente aan het Van Dulm plein moet bouwen. Valkenburg hekelde dan ook het beleid van B cn W, die nu probe ren de gemeenteraad onder druk te zetten omdat de bouw per 1 augustus moet kunnen begin nen. Al in mei van het vorig jaar heeft de dienst openbare werken een advies uitgebracht over deze kleine bouwlocatie. Op de vraag hoeveel gelden van het gevraag de krediet al besteed zijn kreeg woonblok moet worden bekeken hoe er wordt uitgebreid, omdat er anders "de meest vreemdsoor tige bouwsels zullen ontstaan." De commissie verzocht Meerburg deze toestemming en de sugges tie van Stuivenberg te publice ren, zodat bewoners die met ge lijksoortige plannen rondlopen weten waar ze aan toe zijn. Binnenkort zal de gemeente Lei derdorp via een enquête gaan peilen hoe de behoefte aan koop- en huurhuizen is in de nieuw te bouwen wijk Buitenhóf-Oost. De bedoeling is dat geïnteresseer den op het gemeentehuis een for mulier kunnen komen afhalen. de commissie te horen dat 11.000 gulden was uitgegeven. Willem- se (VVD) wilde wel meegaan met de plannen van burgemeester en wethouders, maar alleen met de toezegging dat in het vervolg geen gelden worden uitgegeven voor plannen, waarover de raad nog geen beslissing heeft geno men. Wethouder Van Dalen was wel bereid namens B en W het boetekleed aan te trekken, maar hij zag de hele zaak als een mis verstand. Verder werden gisteravond 25.000 gulden toegekend aan de bouw plaats aan de Oranjeboomstraat. Het plan voor die plek omvat 31 tot 34 wooneenheden in de huur sector bestemd voor éen en twee persoonshuishoudens. Veilig water in Voorschoten VOORSCHOTEN - Het drinkwater in Voorschoten bevat geen me thylbromide en kan dus als veilig worden beschouwd. Dit is de conclusie van het Rijksinstituut Drinkwater (RID) na een onder zoek in deze gemeente. Deze uit slag werd gisteravond bekend gemaakt in de raadscommissie voor financien en economische zaken in Voorschoten. DINSDAG Leiden - Kapelzaal K&O, kinderfilm 'Smokey', woe 14.30 uur. Kapelzaal K&O - film 'Brandweer straat 25' van de Hongaarse cineast Istvan Scabó, 20 uur. Stats jongerencentrum - de Turkse film 'Gelin' (de bruid). 20.30 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, lezing Rozekruisers Genootschap, De sleu tel van Hermes Tismegistos, 20 uur. Museum van Volkenkunde - Steen straat 1, lezing 'Industrial Labour in West Java, 20 uur. Stadhuis - verkeerscommisie en be geleidingscommissie openbare werken binnenstad, 19 uur. Stadhuis - commissie beroeps- en be zwaarschriften, woe 16 uur. Volkshuis - Apothekersdijk, film voor Werklozen Advies Centrum - Bree- straat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen (behalve woensdag) van 14-16 uur en dins, van 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlem merstraat 73, Nederlandse les voor buitenlandse jongeren, 19-20.30 uur; aansluitend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Gespreksavond Bahai gemeenschap - Sleutelbloem 2, vanaf 20 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma, di, do, en vr van 16-22 uur. tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging, Rijnsburgerweg 167, tel. 156440. Be reikbaar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerder jarigen (vanaf 18 jaar), die door pro blemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Parlement - Nieuwe Rijn 52, leden vergadering D'66, 20 uur. Rapenburg 100 - ledenvergadering PPR, 20 uur. Voorschoten - Poppentheater Wellus- Nietus, Churchillweg, kindervoor stelling woe 14.30 uur, reserveren tel. 01717-3163 of 071-121367. WOENSDAG Leiden - Café Napoleon, Steenstraat, Karei Boehle Jazzkwartet, 21 uur. Jongerencentrum Stats - informatie middag over de justitie en reclasse ring en een film, do 15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlem merstraat 73, cursus stijldansen, 15-17 Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes spreekuur, 16-22 Stadhuis - raadscommissie maat schappelijke aangelegenheden, ge zondheidszorg en cultuur, 20 uur. DONDERDAG Leiden - Stadhuis - werkgroep eman cipatie, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie volkshuis vesting, bouwzaken, sport en recrea tie, 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidse- weg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 6 tot 13 feb door: Centraal apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; apotheek Boehmer, Flo rijn 19, Winkelhof, Leiderdorp, tel. 894400. Voorschoten, - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. W ijkvereniging mag trottoir niet aanleggen OEGSTGEEST - Het voorstel van wijkvereniging "De Grunerie" in Oegstgeest om onder eigen be heer het ontbrekende trottoir aan de Rhijngeesterstraatweg aan te leggen kan door de gemeente niet worden overgenomen. Zoals be kend ontbreekt aan de westzijde van deze weg zo'n 250 meter voet pad waarvan vooral bewoners van "De Grunerie" hinder onder vinden. Maar volgens de technisch deskun dige van de gemeente kost de aanleg ervan rond de 50.000 tot 55.000 en niet de 2500 die de ver eniging had becijferd. Gerard Wuisman (D'66) stelde gister avond in de raadscommissie voor openbare werken en sport voor om stukjes gemeentelijk groen aan die weg aan de huiseigenaren te verkopen en met dat geld het trottoir te financieren. "Dan zou ook het onderhoud van dat groen niet meer ten laste van de ge meente komen", zo was zijn oor deel. Wethouder Thorn zegde toe deze suggestie over te nemen en de desbetreffende huiseigenaren de stukjes grond te koop aan te bieden. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16 00-18.00 Abonnementsgelden bu vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f49,55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276,10 Losse nummers f 0,70 AJq. redactiechef: A. van Leeuwen Ptv. Alg. redactiechef J. M. J. Post Rubnekchefs J Kroon (stad) J PM van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten btj de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel Londen, Parijs, Washington. Cairo. Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé Ch Lennartz. Maredijk 33a. Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk Tel. 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 371-155854 Voorschoten j Peters 071-769935 Leiderdorp F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2