IGLO: werktijdverkorting FNV bang voor hele Van Gelder-concern BH2EHZ Premie vaak naar bedrijf dat het niet nodig heeft" Rijke landen laten het afweten Verkoop daalt door vergiftigingsgevallen marktberichten Noors gas is iets duurder dan ons gas DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 Mon- Corrimissaris dale Walter F. Mondale. de vorige vi ce-president van de Verenig de Staten, is benoemd tot commissaris bij de Ameri kaanse computeronderne ming Control Data Corpora tion, zo heeft Control Data be kendgemaakt. Heras in tennisba nen. Heras Holding gaat de mede werkers en de faciliteiten overnemen van tennisbaan bouwer Perfekt in Swalmen en Turnhout. Perfekt ver keerde in financiële moeilijk heden. De activiteiten van het bedrijf zullen met behoud van eigen identiteit worden voort gezet. Bij Perfekt werken 20 mensen. Nieuw produktiebe- drijf. twintig metaalverwerkende be drijven in Nederland hebben het initiatief genomen tot de stichting van een nieuw pro- duktiebedrijf Wagonet b.v. De bedoeling is dat de nog in oprichting zijnde nieuwe b.v. zich gaat bezig houden met het maken van onderdelen voor het rollend materieel van het goederenvervoer. EMI krimpt in De platenmaatschappij EMI gaat in ons land inkrimpen om de kosten meer in over eenstemming te brengen met de zeer geslonken omzet. Er zal voor 29 mensen, werk zaam in de administratie, het rekencentrum en in de studio, ontslag worden aangevraagd. Aan de ondernemingsraad is hierover advies gevraagd. EMI leed de laatste jaren gro te verliezen, volgens alge meen directeur L.A.P.A. Ver- helst in driejaar tijd ongeveer f25 min. Hoewel het afgelo pen jaar een aanmerkelijke verbetering is ingetreden, zal ook dit jaar weer met verlies worden afgesloten. Afgifte koers Verscheidene hypotheekban ken hebben gisteren de afgif- tekoers van hun 11 pet pand brieven met een vol procent verlaagd. Bij de Westland-Utrecht Hypo theekbank. de FGH Hypo theekbank en de Nederlandse Scheepshypotheekbank gaat de afgifteprijs van 100 naar 99 pet. CNV-voorzitter Van der Meulen: UTRECHT (ANP) - De premies die ingevolge de wet op de investeringsrekening (WIR) door de overheid worden uitbetaald aan be drijven die ihvesteringen plegen, komen in sommige gevallen in verkeerde handen te recht. Dit zei CNV-voorzitter H. van der Meu len gisteravond in Fijnaart op een CNV- feestavond. Volgens Van der Meulen komen ook bedrijven voor de premie in aanmerking die het geld helemaal niet nodig hebben. Als voorbeeld noemde hij de oliemaatschappij en. Dat is mogelijk omdat de WIR voor alle investeerders geldt. "Als de Shell investeert, krijgt deze multinatio nal een forse premie. Maar de Shell profiteert ook al van de stijging van de olieprijzen, om dat de aardgasprijzen aan de olieprijzen ge koppeld zijn. De Shell is mede-eigenaar van de Nederlandse Aardolicmaatschappij (NAM), die het aardgas exploiteert. Zo sim pel is het. aldus Van der Meulen in zijn fee strede. Het CNV is volgens hem van mening dat ook bepaalde bedrijfstakken, als het bank- en verzekeringswezen, van de WIR-premies moeten worden uitgesloten. De aanspraak op deze premie zou ook moeten gelden tot een bepaald maximum van de investering. Op deze manier houdt volgens Van der Meulen het WIR-fonds, waar 4.5 miljard gulden in zit, geld over dat kan worden besteed voor steun aan individuele bedrijven, scholingspro gramma's, vernieuwingen van industrie, en- zovoorts.'De overheid kan de gerichte WIR op die manier aan het gerichte werkgelcgen- heidsfonds hangen, zodat we nuttiger met het geld kunnen omspringen", aldus de CNV-voorzitter. ROTTERDAM (GPD) Iglo moet de vergiftigingsgevallen die zich onlangs met haar produkten hebben voorgedaan. bekopen met een scherpe daling van haar verkopen. LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den vandaag 4593 dieren aangevoerd. In totaal werden vandaag en gisteren 6171 dieren aangevoerd. Gespecificeerd zag de aanvoer er vandaag als volgt uit: slachtrunderen 187; gebruiksvee 200: graskalveren 100; nuchtere kalveren 2461: veulens'pony's 27; varkens 1124, schapen/lammeren 443; bokken/geiten 51. Prijsnoteringen slachtvee voor de stie ren tot en met de worstkoeien hetzelfde als gisteren. Nuchtere slachtkalveren van 125 tot 200; slachtzeugen van 245 tot 255. Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien van 1650 tot 2965; varekoeien van 1050 tot 2200; pinken van 800 tot 1500; graskalve ren van 250 tot 800; nuchtere kalveren rood van 250 tot 425; nuchtere kalveren zwart van 185 tot 315; schapen van 190 lot 250; lammeren van 200 tot 240; veu lens/pony's van 200 tot 700: geiten van 85 tot 93; lammeren le kwaliteit 250 tot 325. Toelichtingen (aanvoer, handel, prijzen) - slachtrunderen matig, redelijk stabiel; kalf- en melkkoeien matig, rustig, sta biel; varekoeien dito; vaarzen en pinken dito; graskalveren ruim, rustig, stabiel; nuchtere kalveren ruim, rustig stabiel; paarden/pony's redelijk, rustig, stabiel; varkens redelijk, rustig, stabiel, schape- KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling 9-2-81; boerenkool 1.60-1.86. was- peen AI 19,--20.30, All 6-19.80. BI 22,50- 25,20, Bil 5,20-13.-. Cl 8.80-14.70, CII 4,80-11,80 per kist. Aanvoer 127 ton. De afzet is zo sterk teruggelopen, dat het bedrijf werktijdverkor ting voor zijn personeel gaat aan vragen. De capaciteit van de Iglo- fabriek in Hoogeveen moet dertig procent omlaag. De directie be spreekt de toestand vandaag met de vakbonden. Iglo's diepvries-levensmiddelen kwamen in opspraak toe in de cember twee mensen in Venray stierven na het eten van een nasi- gorengmaaltijd van Iglo. Na on derzoek bleek dat in een koelwa gen van Iglo koelvloeistof uit een .gesprongen buis van het koelsys teem over de pakken nasi-goreng was gelekt. De vloeistof bevatte het giftige nitriet. De koelwagens van dit systeem staan sinds het gebeuren buiten bedrijf. Een maand later, juist toen berich ten verschenen dat de vergifti gingsaffaire geen bijzonder nade lige gevolgen leek te hebben voor de omzet van Iglo. deden zich nieuwe, zij het nu niet dodelijke, gevallen voor in Maastricht. Iglo liet gisteravond weten dat de afzet „merkbaar is teruggelo pen". Om niet met te grote voor raden te komen zitten, moet nu de produktie in de 700 man perso neel tellende Iglo-fabriek Lukas Aardenburg in Hoogeveen met DEN HAAG (ANP) - De prijs van het aardgas, dat de Gasunie uit de gebieden Statfjord, Heimdal en Blok 34/10 op het Noorse conti nentale plat heeft gekocht, ligt iets boven de nieuwe, verhoogde Nederlandse gasexportprijzen. Minister Van Aardenne van eco nomische zaken, heeft dit giste ren in een brief aan de Tweede Kamer medegedeeld. Van Aardenne zegt dit prijsverschil niet onredelijk te vinden, omdat het hier nieuw gas betreft. Hij heeft dan ook zijn goedkeuring aan de overeenkomst gehecht. De Gasunie, aldus de minister, krijgt uit deze Noorse velden in totaal ongeveer 760 miljoen ku bieke meter aardgas per jaar. naar verwachting zullen de leveringen niet vóór 1986 beginnen. Trans port van het gas naar het Europe se vasteland is voor rekening van de verkopers en zal per buislei ding geschieden. een derde worden terugge schroefd. Werktijdverkorting zal ook worden aangevraagd voor het expeditiebedrijf van Iglo. Daarin werken, verspreid over zeven depots in het hele land, 250 Zes weken De werktijdverkorting wordt voor zes weken aangevraagd. Er moet nog worden becijferd voor hoe veel man de verkorting zal gaan gelden. Er is ook nog geen in gangsdatum vastgesteld. Iglo heeft de verkorting nu al aange vraagd, omdat de voorlopige ge gevens omtrent de dalende ver kopen doen vrezen dat het er toch eenmaal van zal moeten komen. Men wil dan niet te laat zijn. Ondertussen werkt Iglo, een onder deel van het Unilever-concern, aan maatregelen die de verkopen weer moeten opvijzelen en waar mee de winkeliers tegemoet wor den gekomen in de schade die zij door de vergiftigingsaffaire heb ben geleden. Schadeclaims zijn binnengekomen zowel van indi viduele winkeliers als van samen werkingsorganisaties van levens middelenzaken. Verscheidene winkeliers hebben gemeld dat zij door de gedaalde verkopen in fi nanciële moeilijkheden dreigen te geraken. Partijen diepvriesprodukten die in Limburg voor alle zekerheid uit de winkels zijn teruggehaald om te worden vernietigd, zijn door Iglo teruggenomen met een extra betaling van 20 procent van de produktkosten als tegemoetko ming. Op alle orders die in fe bruari worden genoteerd, zal in het hele land een korting worden gegeven van 5 procent; uitzonde ring is Limburg, de haard van de affaire, waar van het factuurbe drag 10 procent wordt afgetrok ken. Iglo sleutelt voorts aan het systeem van de omzetbonus die het voor winkeliers aantrekkelijk er moet maken Iglo-produkten te verkopen. Voorts zullen reclame campagnes van de winkeliers ex tra worden ondersteund. HOEK VAN HOLLAND - Valentijnsdag is vanuit Amerika ook al naar Nederland overgewaaid. Hoewel pas 14 februari deze cadeaudag wordt gevierd, kreeg het personeel van loodsen en vuurtorenbemanningen gisteren al een bloemetje. Zaterdag krijgen hun collega's in de rest van het land een dergelijke 'hulde'. Velsen öf Wapenveld dicht UTRECHT - De industriebond FNV vreest voor het voortbe staan van hqt totale Van Gelder concern. Dit bleek gisteren na af loop van een gesprek tussen de bond en de raad van bestuur van Van Gelder. Volgens concernbestuurder Frans van der Veer is der raad van be stuur van het papierconcern niet strijdlustig genoeg om het maxi mum aan steun van het ministe- Heathrow naar de rechter LONDEN (Reuter) - De Londense luchthaven Heathrow heeft het Britse Hooggerechtshof gevraagd een eind te maken aan de actie van zestien luchtvaartmaatschappijen die weigeren de verhoging van de landings gelden te betalen welke op 1 april van het vorige jaar van kracht is geworden. De maatschappijen hadden al eerder juridische stappen te gen de luchthavendirectie genomen omdat ze de verhoging "onwettig en buitensporig" vinden. In afwachting van de uitspraak storten ze het deel van het landingsgeld dat ze niet willen betalen op een bankreke ning. Heathrow verhoogde de landingsgelden vorig jaar april met 35 procent. Dat betekent dat de Londense luchthaven duurder is dan welke andere luchthaven ook. rie van economische zaken bin nen te halen. Het ministerie vond 80 miljoen gulden om de papier fabriek in Velsen (800 werkne mers) open te houden te veel. De raad van bestuur van Van Gelder heeft gisteren laten weten cr aan te twijfelen of het nu nog wel mo gelijk is een verantwoord plan op te stellen binnen de ruimte die Den Haag heeft opengelaten. Van Gelder zelf meent dat het voortzetten van de produktie van witpapier in Wapenveld en Vel sen zodanige financiële over- heidsondersteuning vraagt: dat die overheid hiervoor de midde len niet beschikbaar heeft, aldus een woordvoerder. Van Gelder overweegt nu om op korte ter mijn de produktie in één van bei de vestigingen te stoppen. Welke fabriek dat wordt is nog niet te zeggen, aldus Van Gelder. Bij Van Gelder in Velsen werken ongeveer 800 man, in Wapenveld 550. Het concern heeft in totaal 4.000 werknemers in dienst. In Rus praat in Nederland ovei aardgas DEN HAAG (ANP) - Le Russi- sche vice-minister van han del, Iwanov, begint morgen ons land aardgas uit de Sowjet-Unie naar Ne- pese landen. Nederlandse bedrijven hebben gezamenlijk een offerte uitge bracht voor een bedrag van miljarden guldens. Volgens i het r Van schezakenh tie van drie miljard gulden der ^deelde mee. dat Iwanov naar Nederland komt op uit nodiging van de directeur- generaal voor de buitenland se economische betrekkin gen. De Gasunie is met de Russen in onderhandeling over de aan koop van Russisch gas. de laatste vier jaar zijn van de 5.700 arbeidsplaatsen 1.700 ver dwenen. De omzet bedroeg in 1979 850 miljoen gulden, met een verlies van 54 miljoen, dat verlies was in 1980 opgelopen tot ruim 100 miljoen gulden. Bestuurder Van der Veer wees er gisteravond op, dat als de papier- divisie van Van Gelder stuk gaat, de andere sectoren, die 'eraan vast hangen", dreigen mee te gaan. Volgens Van der Veer is gebleken dat de raad van bestuur bereid is om met economische zaken over steeds minder ver gaande plannen te onderhande len. De industriebond FNV be gint er dan ook ernstig aan te twijfelen of Van Gelder de pa- pierproduktie wel wil voortzet ten. "De raad van bestuur is be reid om op een steeds minder te gemoetkomende houding van economische zaken in te spelen", aldus Van der Veer, die de kan sen van Van Gelder 'minimaal' acht. GENEVE - Nog maar 24 landen hebben het internationale ak koord inzake oprichting van een fonds voor goedkope leningen aan internationale produktenor- ganisaties ondertekend. Alister Mclntyre, hoofd produkten van de Unctgd (Handels- en Ontwik kelingsconferentie van de Ver enigde Naties), heeft dit gisteren meegedeeld op een bijeenkomst van afgevaardigden van onge veer tachtig landen in Genève. Het akkoord is vorig jaar juni tot stand gekomen. De verstrekking van leningen uit het fonds kan niet beginnen voordat negentig landen die gezamenlijk tweeder de van het streefbedrag van 470 miljoen dollar verstrekken het akkoord hebben ondertekend. De 24 landen die al hebben gete kend vertegenwoordigen maar 47 procent van het bedrag. Daarbij zijn de Verenigde Staten, Canada en Japan maar geen enkel lid van het communistische blok. De vergadering die in Genève wordt gehouden moet uitmaken hoe de Produktenorganisaties van het fonds gebruik kunnen maken voor de verkrijging van le ningen voor het aanleggen van buffervoorraden. Met behulp van die voorraden moeten de prijzen van allerlei goederen op de we reldmarkt stabiel worden gehou den in het belang van de ontwik kelingslanden die ze exporteren. Als de prijs van een bepaald pro- dukt te laag wordt geacht kan een deel van het aanbod uit de markt worden genomen om het weer te verkopen als de prijs is gestegen. Onderzoek naar werkloosheid toneelspelers AMSTERDAM (ANP) - Het insti tuut voor theaterwetenschappen van de universiteit van Amster dam begint in maart met een on derzoek naar (verborgen) werk loosheid onder toneelspelers. Sinds 1945 hebben de toneelscho len van Amsterdam, Arnhem en Maastricht honderden actrices en acteurs afgeleverd. Deze gediplo meerden zijn volgens het insti tuut lang niet allemaal meer werkzaam bij het toneel. DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN ADM E V„v,„ AMSTERDAM - Op de Amster damse effectenbeurs zijn de no teringen in de obligatiesector vandaag opnieuw omlaag ge gaan. De staatsfondsen waren tussen dc 0,3 en 0,8 punt lager. Verder zijn ook de rendementen op de spaarbrieven dinsdag om hoog gegaan. De aandelensector moest eveneens terrein prijsgeven, met uitzonde ring van de verzekeringsfond sen. Bij de internationals moest met name Koninklijke Olie een forse veer laten. Het oliefonds zakte 3,20 op 207,20. KLM sloot zich hierbij aan en daalde 1,30 op 66,70 en Unilever een gulden op 131,30. Ook in Hoog ovens kwam wat aanbod los, wat de koers naar 17,70 drukte, een achteruitgang van tachtig cent. Ak .O wist het verlies te beperken tot twee dubbeltjes op 17,20, terwijl Philips op onveranderd 176,60 goed stand hield. De banken waren verdeeld. De ABN steeg een gulden op 284. maar AMRO raakte dertig cent kwijt op 56,60 en de NMB ze ventig cent op 194. Zoals ge zegd vormden de verzekeraars een uitzondering op de lagere aandelenmarkt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17